Elia Kazan maakt The last Tycoon naar roman van Scott Fitzgerald. amsterdam 3 haarlem 1 Ésas S ï'W - M i IH r VRIJDAG 2 5 21 MAART 19 7 7 N i, Charles Boost Open slot. s N Filmhuis Velsen En wat hebt u? j met mer, -per irren chef 323- tend Nachtvoorstellingen Matinees Moedig Teleurstelling Wansmaak Bite the Bullet Prolongaties. - t Outlaw Josey Wales Fragmentarisch. „A Star is born” waarvan Luxor deze week samen met eni ge andere theaters in ons land de Nederlandse première geeft, is in de eerste plaats een film van Bar bra Streisand geworden, niet alleen omdat zij de film mee heeft geproduceerd maar ook omdat zij als zangeres een niet te ver waarlozen persoonlijkheid bezit, die ook nu weer in het geheel domineert. HOLLYWOOD is de laatste jaren druk bezig aan eigen geschiedschrijving daarmee tege moetkomend aan het nog steeds sluimerend heimwee bij een deel van het bioscooppubliek naar de jaren ’20 en ’30 en tegelijk zijn nieuwsgierigheid naar studioge- heimen en kijkjes achter de schermen bevredigend. Vorige week bespraken we „Gable and Lombard”, een gero mantiseerde terugblik op een roe rige Hollywoodse liefdesgeschie denis tussen twee sterren uit de jaren dertig, Clark Gable en Carole Lombard. Straks krijgen we een filmportret van W.C. Fields te zien met Rod Steiger in de rol van de filmkomiek, maar daarvoor zijn al geregeld blikken binnen de muren van de filmfa brieken geworpen, in „Day of the Locust of in „The last Tycoon” die binnenkort hier in première gaat. Terwijl ook het primitieve begin van het Hollywoodse fil men niet vergeten werd. „Hearts of the West” het de eerste aanloop naar het wildwest-genre zien en de met Pasen te verwachten „Nic kelodeon” van Peter Bogdano- vitch gaat zelfs terug naar 1910, de tijd van de opkomst van de populaire stuiversbioscoop, de grote impuls tot de industrialise ring en bundeling van de ver spreide filmactiviteiten. f 1 Véél plezier bij uw Redpoint winkelier! Pt W «ra- ar Hollywood schrijft eigen historie Elkanders (ADVERTENTIE) ^yitiirn/eüe (ADVERTENTIE) 16.50 ƒ19,50 (ADVERTENTIE) REDPON1 Behonc ng Li L. ƒ12.50 15,00 Er vallen veel lijken in deze overigens goed gemaakt en sober gespeelde western die Eastwood voor zijn eigen onderne ming „Malpaso” in '76 gemaakt heeft. tegenstanders in The last Tycoon: van links naar rechts Robert Mit-\ chum, Robert de Niro en Ray Milland. De première van „A Star is born” die in Tuschinski I plaatsvindt, kan hier onbe sproken blijven na wat we een maand geleden over de film schreven en hier naast bij de Films in Haarlem in korte vorm herhaald hebben. Resteert de film in Cinétol die „A very natural Thing” heet, een openhartige studie van Christopher Larkin over homoseksuele relaties en het bestrijden van de „image” dat de homo seksueel in onze samenleving met zich mee draagt. Larkin wil aantonen dat een verhouding tussen mensen van gelijke sexe niet problematischer maar ook niet eenvoudiger is dan elke andere intermen selijke verhouding. In vele opzichten, zo argumenteert Larkin, is een homoseksue le verhouding dezelfde en in verschillende belangrijke opzichten anders dan een heteroseksuele verhouding. Maar op zich is zo’n verhouding niet minder mogelijk of de moeite waard. van in- PALACE VERTOONT „De bezwering van de Duivelspas”, Roxy prolongeert de VOOR DE JEUGD brengt Palace „Vier Rakkers en een oude jeep” en Studio „Pim Pandoer in ’t Nauw”, beide jeugd films uit de Limburgse studio van Henk van der Linden. „ZEVEN SCHOONHEDEN", de Itali aanse film van Lina Wertmüller in het Leidseplein Theater is daar een kort leven beschoren. Volgende week staat „The last Tycoon” voor dit theater aange- kondigd en zal Wertmüllers film ergens anders ondergebracht moeten worden. Lina Wertmüller werd bekend door haar „De Verleiding van Mimi de Bankwerker" die op de Cinemanifestatie Utrecht 1976 een groot succes werd. Daarna kreeg het bioscoopbedrijf enige interesse in het werk van de Italiaanse vrouwelijke regis seur over wie toen al uit Amerika enthou siaste beschouwingen overwaaiden. Van daar nu ook de tweede film uit haar zeker al zeven stuks omvattende filmcollectie. De film is wat al te „mooi” gemaakt wat camerawerk betreft, maar in zijn benade ring van het moeilijke onderwerp is „A very natural Thing” realistisch op een moedige manier waarbij de opgeroepen consequenties van het eenmaal gestelde probleem niet uit de weg worden gegaan. En in hun ongedwongen spel dragen ook de acteurs ertoe bij dat het publiek de film als ’n heel normale zaak gaat zien. zeemeeuw-parabel „Jonathan Livingsto ne Seagull” en Studio blijft ook op maan dag de Marx Brothers in „Go West” bren gen. In Frans Hals de nog steeds levendige „Apenplaneet” en in Lido „De Porno- killers”, waarschijnlijk ter ere van Van Agt. of »s: Sedert 1845 Gierstraat 52-S6 - Haarlem - Tel 023-3129 92 aan de andere kant houdt de film zich voornamelijk bezit. Met daartussendoor een hopeloos liefdesavontuur van Stahr met een mysterieus meisje dat even onop vallend uit zijn leven stapt als het er inl binnengedrongen is en de kleinere proble men met nerveuze acteurs en regisseurs. Dat alles tegen de achtergrond van studio decors, actie op de „set” en rokerige show rooms waar de opnamen van de vorige dag snel doorgedraaid en bekritiseerd worden. Van die wonderlijke bedrijvighe den geeft de film wel een boeiend beeld en al ontbreekt er een bindend verhaal de botsingen van krachten, de ruzies en intri ges zorgen wel voor dramatische span ningen. In het centrum staat Robert de Niro als Stahr, een verbluffend knap en genuanJ ceerd gespeelde rol. Met bijzonder geringe uiterlijke middelen weet De Niro een moeilijk en ongrijpbaar karakter gestalte te geven en iets te suggereren van de uitzonderlijke kwalitieten die een man als Thalberg bezeten moet hebben. OP 30 EN 31 MAART en op 1 april vertoont het Filmhuis Velsen in het Witte Tejater aan de Kanaalstraat in IJmuiden de befaamde trilogie van de Poolse filmer Andrzej Wajda, iedere avond (begintijd 20.30) een andere film. Wajda die als jon gen van zestien tijdens de oorlog in het Poolse verzet heeft gezeten, heeft de eer ste film van zijn trilogie „Een Generatie” genoemd, daarmee op de groep jongeren doelend die als hijzelf als opgroeiende jongens oorlog en verzet hebben meege maakt en daardoor een getekende genera tie werden van helden, half helden en verraders die verstrikt zaten in een net van wisselende waarden en politieke leu zen. De film wordt volgende week woens dag gegeven, waarna de volgende dag het erop aansluitende „Het Riool” vertoond wordt die over het eigenlijk verzet gaat dat zich voor een groot deel in de riolen van Warschau heeft afgespeeld. Het bijzondere van „The last Tycoon”, een film van Elia Kazan die na „The Arrangement”, nu zes jaar geleden, niet meer actief was geweest, ligt vooral in het feit dat hier terug is gegrepen naar een roman die 35 jaar geleden geschreven werd. Met als auteur niemand minder dan F. Scott Fitzgerald die vooral wereldfaam kreeg door de manier waarop hij de .roa ring twenties” in zijn boeken verwerkte en schreef over de „lost generation” van die tijd die ook de zijne was. Scott Fitzgerald’s contacten met Holly wood zijn veelvuldig, kort en teleurstel lend geweest. Als bekend schrijver kon hij altijd wel, als hij wat krap bij kas was, een tijdelijke aanstelling krijgen op het „sce nario department”, waar hij niet minder bekende collega’s aantrof die ook mee wilden profiteren van de relatief hoge honoraria die de studio’s toen betaalden voor originele scripts of filmbewerkingen van populaire romans. Scott Fitzgerald kon altijd wel rekenen op een 1200 dollar per week maar moest dan tegen de teleur stelling bestand zijn dat weinig of niets van zijn schrijfwerk gebruikt werd en dat zijn naam zelden of nooit voorkwam in de „credits” die aan iedere speelfilm vooraf gingen. Geldgebrek dwong hem in januari 1917 een aanbod van United Artists te accepte ren om een film voor Constance Talmad- ge te schrijven. Het was zijn eerste ont moeting met de filmstad die hem zijn verdere leven zou blijven fascineren. Het korte verblijf bracht hem maar 3500 dol lar op omdat zijn (eerste) scenario afgewe zen werd. Maar die teleurstelling weer hield hem niet in november ’31 nog eens op bezoek te gaan in de filmstad die hem ditmaal aanbood een scenario voor de blonde Jean Harlow te schrijven. EEN RAMPENFILM, nu niet met een haai maar met een Grizzly-beer die bezoe kers van het Nationale Park waar hij verblijft, aanvalt en zwaar verwondt of doodt. Na op uiteenlopende wijze steeds meer slachtoffers te hebben gemaakt wordt tenslotte een helicopter ingezet en vindt de beer zijn dood door het afvuren van een „in Vietnam beproefde raket. Dit pendant om niet te zeggen plagiaat van „Jaws” draait deze week in Frans Hals. Weer verder in de tijd speelt „As en Diamant” uit t 1953, waarin een na oorlogse situatie getekend wordt die zich binnen 24 uur in een klein Pools stadje afspeelt. Het gaat over het liquideren van een communistische partijsecretaris door twee leden van het voormalig verzet. Een van hen is de Poolse acteur Zbigniew Cybulski die later tragisch on. het leven kwam en als een Poolse James Dean ver eerd werd. Thalberg, zijn hele korte leven zwak en ziekelijk, stierf op 14 september 1936, zevenendertig jaar oud aan longontste-l king. Scott Fitzgerald liet Thalbergs alter] ego Stahr omkomen in een vliegongeluk en Elia Kazan (of Harold Pinter) kiest] voor een open slot en laat aan het einde Stahr opgenomen worden in de duisternis van een lege studio. Daarmee wordt een film afgesloten die zich bij tijden van zijn inzinkingen herstelt en dan het niveau van de „unvollendete” roman bereikt, door Edmund Wilson de beste roman over Hol- lywood genoemd. Dit is al geen stof meer om grapjes over te maken wat dan ook Lina Wertmüller’s bedoeling niet zal zijn geweest. Het is mogelijk dat zij wil laten zien hoe het rottige leven in vredestijd in de oorlog gecontinueerd wordt, maar dat levert geen sluitend betoog op. De liefdesscène tussen Pasqualino en de dikke in uniform geperste kampbewaarster is weer hele maal in de groteske stijl van het kleine mannetje dat een matras van vlees bestijgt zoals we al tegengekomen zijn in „Mimi de Bankwerker” als Carmelo de vrouw van de brigadier verleidt ten eigen bate. Wat toen kon, kan in de samenhang met de gebeurtenissen uit de oorlog niet meer geaccepteerd worden. In haar ijver om een stelling op hard handige wijze te verduidelijken en aan ons op te dringen, gaat de regisseuse zich aan wansmaak te buiten, een opzettelijke wansmaak misschien die voor haar doel matig schijnt. Maar ook in dit geval kan het doel de middelen niet heiligen. direct merken dat haar onmiddellijke suc ces het zijne evenaart zo niet overtreft. Als dit proces zich voortzet ontstaan er ruzies uit jaloezie, Kris gaat aan de drank en ondanks de verzoeningen na iedere woede-uitbarsting, rijdt hij zich tenslotte dood op een snelweg, waarbij in het mid den wordt gelaten of hier sprake is van een ongeluk of een zelfmoord uit gekwet ste trots. De film, gemaakt door de nieuwkomer Frank Pierson'moet het vooral hebben van de zangnummers die Kris en Barbra afzonderlijk of in duet ten beste geven, de dramatische gebeurtenissen zijn voor spelbaar evenals het sentimentele slot en de acteursprestaties zijn weinig opvallend omsat beide spelers van oorsprong zan gers zijn. waaraan beproefde krachten als Gene Hackman, James Coburn en Candice Ber gen meewerken. De zoon van de befaam de cameraman Harry Stradling (die o.m. verantwoordelijk was voor het camera werk van „La Kermesse héroïque”, maar ook van „My fair Lady” en „Funny Girl”) drukt op waardige manier de voetstappen van zijn vader door mooie natuuropna men te maken van Nevada, Nieuw Mexico en Colerado waar de race zich afsoeelt. Zbigniew Cybulski (links) en Andrzej Wajda tijdens de opnamen van „As en diamant” die binnenkort in het Filmhuis Velsen is te zien. merkwaardige en fascinerende uitgave als basis heeft Elia Kazan getracht het portret van de laatste filmman van for maat te voltooien, daarbij geholpen door de toneelschrijver Harold Pinter die het scenarioscript schreef. Charles Laughton en Clark Gable of David Copperfield” (met W.C. Fields en Wilkins Micawber). Maar ook films met Greta Garbo en de Marx Brothers, Thal berg was een ambitieus man met artistie ke neigingen die ook wel eens projecten door liet gaan waaraan weinig of niets te verdienen viel maar die hij voor het aan zien van MGM noodzakeliik achtte. Dat bracht hem in conflict met Louis B. Mauer president van het hele bedrijf die de belangen van de investeerders in New York had te behartigen. Ook Mayer komt in vermomming voor in „The last Tycoon”. Hij heet er Pat Brady en wordt gespeeld door Robert Mitchum die terzij de gestaan wordt door Fleishacker, een advocaat die de financiers aan de oost kust vertegenwoordigt. Met die machts strijd in de boezem van het bedrijf tussen Stahr enerzijds en Fleishacker en Brady Zodat de film en de eerste plaats gemaakt schijnt voor de fans van Barbra Streisand en eventueel van Kris Krisof- ferson die pas de laatste tijd in speelfilms optreedt, zoals in „Alice doesn’t love here anymore”, „Patt Garret and Billy the Kid” en onlangs in „The Sailor who fell from Grace with the Sea”. De filmliefhebbers zouden waarschijnlijk meer gediend zijn geweest met een „re-issue” van de versie uit ’54, al was het alleen maar om de grote scènes met Judy Garland en het verbeten dronkemansspel van James Mason. EEN WESTERN, ditmaal van de veelzij dige Richard Brooks staat in Studio op het programma, een western van recente datum want de film speelt omstreeks 1906 en gaat over een uithoudingsrace voor paarden over een maximale afstand van 1200 mijlen die op het eind van de vorige eeuw en het begin van deze als jaarlijks sportevenement erg populair was. Grote dagbladen financierden het gebeuren dat bedoeld was om bekwaamheid, moed en uithoudingsvermogen te testen, deugden die het scheppen van een nieuwe natie mogelijk maakten. In de race die Brooks verfilmt komen natuurlijk allerlei onregelmatigheden en onverwachte complicaties voor die voor een spannende avonturenfilm zorgen Dit levensbericht dat ons fragmenta risch en doorsneden met herinneringen aan de oorlog bereikt, is helemaal in de opgewonden sfeer van de bizarre klucht opgenomen. Wat vreemd constrasteert met de oorlogsfragmenten waar het over het likwideren van de Joden en het ver raad van Pasqualino gaat die de gunst van de onmenselijke kampcommandante weet te veroveren en in haar dienst vrien den verraadt en doodt of laat doden. IN PALACE is „Dr No” een van de vroegere James Bondfilms gebleven en ook Roxy prolongeert en we] Ingmar Bergmans indrukwekkende, in ’63 gemaakte „De grote Stilte”. IN LIDO deze week een film van en met Clint Eastwood. Clint speelt ditmaal een landbouwer uit de Zuidelijke Staten tij dens de Amerikaanse Burgeroorlog tus sen Noord en Zuid. Hij sluit zich aan bij Met films op zijn naam als „Gentle man’s Agreement”, „A Streetcar named Desire”, „On the Waterfont”, „Splendour in the Grass” en „The Arrangement” is Kasan een veelzijdig en uiterst vakbe kwaam filmer te noemen, maar met „The last Tycoon” heeft hij duidelijk de nodige moeilijkheden gehad, vooral door het fragmentarisch karakter van het boek waarvan naar de afloop min qf meer geraden moest worden. Wel geeft de film enige indruk hoe het leven er uit gezien móet hebben voor de topmensen van een filmmaatschappij die omstreeks 1935 het grootste produktieschema van de hele filmmetropool uit te voeren kreeg. Irving Thalberg, in de 'film onder de naam Stahr gespeeld door Robert de Niro, was als produktiechef van de studio ver antwoordelijk voor het artistieke en financiële peil van de films, waaronder prestige produkties voorkwamen als „The Barretts of Wimpole Street met Charles Laughton, Frederic March, Norma Shea rer (Thalbergs vrouw), „A Midsummer Night’s Dream” onder regie van Max Reinhardt.' „Mutiny on the Bounty” met Het gegeven van „A Star is born” is al vele malen verfilmd, het eerst eigenlijk al in 1932 toen George Cukor „What Price Hollywood” maakte die naar inhoud model heeft gestaan voor de eerste versie van „A Star is bom” van William A. Wwllnann, met in de hoofdrollen Janet Gaynor en Frederic March (1932). Het verhaal van een aankomend talent dat ontdekt en gelanceerd werd door een meer ervaren kracht in het bedrijf en dat vervolgens haar weldoener op eigen ter rein (toneel, televisie, zang) gaat overvleu gelen zodat deze naar de drankfles grijpt, blijkt een lang leven beschoren. In 1954 probeert Warner Bros opnieuw de intrige uit en laat George Cukor met Judy Gar land en James Mason in Cinemascope- formaat een grote showfilm maken waar in het verhaal verwerkt is. En nu, een goeie twintig ja'ar later wordt voor de derde (of vierde) maal een ster geboren. Ze heet nu Barbra Streisand en haar ontdekker is. de pop-zanger Kris Kristofferson. Het verschil met vorige verfilmingen ligt nu hierin dat Barbra moeilijk meer kan doorgaan voor een beginnende ster maar overigens veloopt de handeling identiek met vroegere ver sies. Kris reikt Barbra de microfoon tij dens een van zijn popfestivals en moet al een ongeregeld legeronderdeel, wat inhoudt dat hij na de oorlog wegens ille gaal wapenbezit ter dood kan worden veroordeeld. Josey Wales voorkomt dat door zich niet over te geven en verder als „outlaw” door het leven te gaan, wraak nemend op de bandieten die destijds zijn gezin hebben uitgemoord. De bekende motivering voor nieuw geweld. Ook die tweede poging om een beroemd fihnschrijver te worden mislukte, maar Fitzgerald kreeg de kans de grote produ cent Irving Thalberg te ontmoeten en deze „boy wonder” van het filmbedrijf maakte zoveel indruk op hem dat toen al het plan bij de schrijver opkwam over deze langza merhand legendarisch geworden topman bij MGM te schrijven. Precies acht jaar later zou hij aan de uitvoering van dat plan toekomen. Dat was in oktober 1938 toen Scott Fitzgerald het eerste hoofdstuk van „The Last Tycoon” op papier zette. Hij zat in die laatste jaren van zijn leven weer in Hollywood, waar een jaarcontract met MGM hem enige opluchting in zijn financiële problemen had gebracht. Na een jaar van vrij gedisciplineerd leven waarin de drankfles slechts een beschei den rol had gespeeld, was Scott ongeveer op de helft van zijn roman toen hij eeen eerste hartattaque kreeg. Een maand later stief hij (21 dec. 1940). 44 iaar oud De onafgemaakte roman werd in 1941 toch uitgegeven.De literair-criticus Edmund Wilson, tegelijk Fitzgeralds levenslange vriend verzorgde de uitgave waarin hij alle notities en suggesties voor het verdere verloop van het verhaal die de schrijver had nagelaten, opnam. Met deze In „Pasqualino sette Bellezzi” doet opnieuw de kleine maar pompeuze komiek Giancarlo Giannini mee, de Latijnse minnaar met zijn diep liggende melancholieke ogen. Hij speelt de domine rende rol van de profiteur Pasqualino die al voor de tweede wereldoorlog een roerig leven achter de rug heeft waarin hij de eer van zijn familie verdedigd heeft door de pooier van zijn dikke zuster te vermoor den, het lijk in stukken te snijden en naar drie verschillende stations op te sturen. Hij wordt niettemin gepakt, vrijgespro ken omdat door zijn verdediging krank zinnigheid als motief naar voren wordt geschoven maar opgesloten in een zenu winrichting, waar hij nog kans ziet een zwakzinnige patiënte te verkrachten, wat aanleiding is voor de legerleiding om hem in de strijdkrachten op te nemen die dan zij aan zij met de Germanen strijden vqor een vrij Europa. AANBEVOLEN o.a.: Gestoofde lamspeper In een mlntsaus met rijst en salade Gebakken zalmforel met verse spinazie en gebakken aardappelen Gegrilleerde lamskoteletjes met een kruidenboter, pommes rissolées en salade Gegrilleerde kalfskotelet met een dragonsaus, aardappelen en verse groenten Geopend vanaf 17.00 uur Op maandag en dinsdag gesloten. Bloemendaaleeweg 28, Bloemend aal Telefoon 023-254939 (Tafelreaerverlng gewenst)

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21