Aruba drooggelegd REGERINGSCOALITIE TURKIJE IN GEVAAR MAX CROES (FINANCIËN): 3 voor referendum rl r m Shell helpt de autokosten drukken. Knoeierijen bij referendum onafhankelijkheid Aruba” J 2 Shellhe'I* Ut )ren Door Hans Rombouts ANGST VOOR ONREGELMATIGHEDEN Onkreukbaar Verkiezingsdatum vervroegd Onderhandelingen Amerika en Cuba Havenarbeiders in Israel werken weer Boter op hoofd jzer Ambtenaren i L map stuw ekiend, kunt mgeven huiven Door regelmatig uw auto te kontroleren kunt u veel kost bare reparaties voorkomen. Bij Shell kunt u nu gratis een boek je krijgen, waarin precies staat hoe u zo’n autokomrole moet doen. Dat boekje heet „Shell helpC deel 1, en de tips daarin zijn heel simpel. Lees maar eens hoe makkelijk hei is om uw accu na te kijken, tenslotte is hel autorijden zonder repara ties al duur genoeg. Noggeen boekje ontvangen? Vraag er dan even naar bij een Shell verkooppunt. Uitgegooid sn i dik .lint ORANJESTAD. Vanaf zes uur gisteravond Arubaanse tijd is het eiland „drooggelegd” tot zaterdag. Er mag geen alcohol geschonken worden. Dat is een normale regel bij officiële verkie zingsdagen. Dat geldt ook voor het referendum over onafhanke lijkheid van Aruba. Nu zal daar vooral in de grote toeristenhotels wel lichtelijk de hand mee wor den gelicht. De Amerikanen en Venezuelanen die in groten getale hier een deel van hun vakantie spenderen, hebben er weinig behoefte aan om „droog” te staan omwille van de Arubaanse vrij heid. Op de dag van het referendum ligt het leven gedeeltelijk stil. Winkels sluiten ’s middags en de scholen openen de hele dag hun deuren niet. Voor de scholieren wordt het dus een extra feestdag. De politie houdt inmiddels wel een oogje in het zeil. Er wordt meer en drukker gepatrouilleerd. Tot nu toe is alles rustig gebleven. dan 18.000 stemmen had. wordt het toch niet zo’n eenvoudige zaak. ARUBA. Betico Croes, de grote doordouwer achter het referen dum over onafhankelijkheid van Aruba, heeft verklaard dat hij zijn opzet geslaagd vindt als hij een meerderheid van 51 percent achter zich heeft verzameld. Dat wil dan zeggen dat 19.046 mensen van de 37.000 kiesgerechtigden ja moeten zeggen voor onafhankelijkheid, dus los van Nederland, en vooral los van Curacao. Als men weet dat de partij van Croes, de MEP, bij de Eilandraadsverkiezingen iets meer IÈ.F IK i lecreaw (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) Shell tip no. 2 (ADVERTENTIE) P77/3 In goedingelichte politieke kringen acht I lijkheid van Aruba ten aanzien van Cura cao. Maar als de MEP de kans krijgt stappen ze morgen zo weer in de landsre gering”. „Toen de MEP er in 1975 werd uitge gooid voelden wij ons als minderheids groep we hadden de MEP na de voor haar geslaagde verkiezingen in 1973 alle kansen en vrijheid gegeven verplicht om de belangen van Aruba in Willemstad te verdedigen. Daarom zitten we nu met drie PPA-ministers in de landsregering. Toen wij de zaak overnamen, bleken de MEP-ministers er vrijwel niet uitgevoerd te hebben”. De PPA is evenals de AVP voor een Antilliaanse federatie, wel met een grote re autonomie voor de eilanden. Max Croes: „Daarom zijn we ook tegen het referendum. Dat is trouwens helemaal een zaak van de MEP. Maar het schande lijke is dat de MEP, die na de verkiezingen alle touwtjes in handen heeft, alles organi seert met, geld van de overheid, dus ook van de landsregering. Sterker nog: de lijfwachten die Betico Croes om zich heen heeft lopen zijn in naam strand wachten, maar ze worden wel door de overheid gesalarieerd. Laatst trof iemand vijf van die kerels bij Betico thuis aan" De minister vervolgt zijn persoonlijke visie op Betico Croes: „Hij is een man die alleen maar kan werken in een niet stabie le maatschappij. Als hij maar in troebel water kan vissen. Nu heeft hij dat issue van de onafhankelijkheid, maar opbou wende creatieve activiteiten komen er niet uit zijn handen. Hij is een demagoog. Hij beschouwt dit referendum als een soort voorbereidende stunt voor de statenver kiezingen van juni. Ik denk dat hij stem men zal verliezen. Trouwens”, en Max Croes grinnikt even, „wat moet de MEP eigenlijk bij de statenverkiezingen? Ze zijn toch tegen samenwerking met Cura cao? Dan hebben ze daar niets te zoeken. De oppositie weert zich. Ik verwacht dan ook' dat het bestuurscollege uit elkaar valt. Het ergste is echter dat het al zoveel schade heeft berokkend". „Ik schaamde me dood Aruba niets had voorbereid bij de komst van minister De Gaay Fortman. Zelfs het kleine Saba had dat wel gedaan. Wat die kleine Boven windse Eilanden betreft: wij hebben gewoon een morele verantwoordelijkheid om ze in onze Antilliaanse federatie op te nemen. Daar behoort ook Aruba aan mee te werken". Een voormalige officierswoning in Oran jestad. De middenstand en degenen die zich met het toerisme, een van de grote econo mische pijlers van het eiland, bezighou den, hopen maar één ding: dat er geen onregelmatigheden of rellen losbarsten. men de mogelijkheid niet uitgesloten dat Erbakan, ondanks zijn wens om zijn par tij tot de nieuwe verkiezingen regerings verantwoordelijkheid te laten dragen, toch zijn ontslag als lid van de regering zal indienen als zijn procedurele bezwaren genegeerd mochten worden. TEL AVIV. De 4500 stakende Israëli sche havenarbeiders waren bereid gister middag het werk te hervatten. Zij doen dit nadat de regering hen had gerekwireerd toen zij geen gevolg gaven aan een gerech telijk bevel tot werkhervatting. Een gerekwireerde arbeider die niet wil werken kan twee jaar gevangenisstraf of een hoge geldboete krijgen. De werkgevers hebben zich bereid ver klaard te onderhandelen over de loon eisen van de havenarbeiders. Het zou de vreedzame naam van Aruba grote schade toebrengen. Aruba, dat zich kwaad maakt over dis criminatie door Curasao (waar veel negers wonen, afstammelingen van de slaven) heeft zelf nogal wat boter op het hoofd. De negroïde bevolking woont hoofdzakelijk in San Nicolaas, een stadje op Aruba met bijna net zoveel inwoners als de hoofdstad Oranjestad. tentop. :onnelu- sss T» 130 uw Maar, zo vragen wij de landsbestuur ders, is het dan niet waar dat Curacao de macht en alle voordelen daarvan bij zich in huis houdt? De Arubaan Max Croes aarzelt even en zegt dan: „Natuurlijk lig gen er wel dingen scheef. Van de ene kant is dat wel begrijpelijk. Als je alles op één plaats concentreert geeft dat economische voordelen. Dat is duidelijk. Maar er moet toch zo veel als mogelijk is spreiding komen. Zo is het de bedoeling dat de faculteiten van de hogeschool wat meer over de eilanden verspreid gaan worden. We hebben wel wat strubbelingen gehad met de minister van economische zaken Pieternella over vestigi.igsfaciliteiten op Curacao. Dat hebben wij, de Arubaanse ministers, in het kabinetsberaad kunnen ombuigen. Maar ja, je komt daarbij toch' wel voor financiële problemen te staan. Zo ben ik zelf bezig met een studie over de decentralisatie van het kadaster en het hypotheekwezen. Een gortdroge en on emotionele zaak. Die gaat bij decentrali satie negen keer zoveel kosten. Wat moet je dan?” teg NW vi douct» iaat vi ns v.t >n trans- De PPA, de partij van Max Croes, houdt vast aan een Antilliaanse federatie. „Wat moet Aruba nu apart? Zelfs al zouden wij de helderste en geleerdste koppen hebben en zouden wij onkreukbare politieke gevoelens bezitten, dan zouden wij het niet redden. Dat is volslagen onmogelijk. Dan zakt Aruba af naar het peil van een eilandje als Anguilla, dat even boven Sint Maarten ligt en 8000 inwoners telt. Dat wilde ook persé onafhankelijk van Enge land en een Caribische federatie zijn. De Voor de fanatieke leden van de MEP geldt Max Croes, evenals diens Arubaan se college-ministers Frank van onderwijs en Chance van justitie, als een verrader. Omdat hij deel uitmaakt van de Antilli aanse regering van de Curacaoënaar Evertsz. Daardoor alleen al is Max Croes voor hen een getekende. Minister Croes terkt zich daar niets van aan. „Hendrik Croes, een broer van Betico, Watty Vos en Efraim de Kort van de MEP hebben zelf ook met Evertsz als minister samenge werkt. Ze zijn er uitgebonjourd omdat ze achter de rug van de landsregering om in het buitenland pleitten voor onafhanke- Deze minister Max Croes geen fami lie van de MEP-voorman Betico heeft geen goed woord over voor zijn naamge noot, die nota bene zelf ook nog in het hoofdstembureau zitting heeft. Geen won der natuurlijk. Ten eerste is Max het poli tiek helemaal niet eens met Betico, en als klap op de vuurpijl is de landsminister, die behalve financiën ook de afdeling staatkundige zaken beheert, in zijn Aru baanse kantoor onlangs beschoten. Twee pistoolkogels vlogen door het pand. Er wordt nog naarstig naar de daders gezocht. Voor Max Croes is het overigens geen vraag uit welke hoek die kogels werden afgevuurd. „De MEP natuurlijk”. Minister van financiën van de landsre gering van de Antillen, naamgenoot Max Croes, lid van de PPA (een oppositiepar tij) maar wel Arubaan, hoopt dat men nee zal zeggen. „Maar”, aldus de minister, „ik ben er van overtuigd dat het niet eerlijk zal toegaan bij het referendum. Ik ver wacht wat dat betreft het allerergste Ik ken de mensen van de MEP Er is al geknoeid met volmachten. Drie douane mensen zijn daarvoor reedj opgepakt door de Nederlandse officier van justitie. Ze hebben de vervalsing erkend". Gisteravond waren er nog enkele demonstratieve partijbijeenkomsten. De oppositiepartij, de PPA, wekte nogmaals op tot het boycotten van het referendum. De MEP, de grootste politieke partij op het eiland, huurde het Wilhelmina-stadion af voor een fikse meeting, waarop Betico Croes, de grote leider, nog eens zijn hele repertoire afdraaide ten gunste van onaf hankelijkheid. De vraag is bij het referendum onder meer hoe de negroïde bevolkingsgroep zal reageren. Zij heeft meer te verhezen dan te winnen bij de absolute onafhankelijk heid van Aruba. Zij voelen zich Antillia- nen, omdat zij van de echte Arubanen van Indiaans bloed nooit de kans hebben gekregen om zich Arubaan te voelen. De oorspronkelijke bewoners van het eiland vinden het allemaal best dat er negers uit andere streken in hun land zijn gekomen, maar ze moeten zich wel rustig houden. Zoals een Arubaan me zei: „Ze mogen blij zijn dat ze hier kunnen werken. Ze mogen hier vreedzaam leven, maar ze moeten wel hun mond houden en ze moeten ons hele maal niet voor Arubaanse geiten uitma ken. Zoals laatst een zwarte politicus opmerkte. Wij Arubanen hebben onze trots en daar hebben de negers niet aan te komen.” ANKARA. (AFP)De kwestie van de algemene verkiezingen in Turkije heeft tot een nieuwe wrijving geleid tussen de conservatieve rechtvaardigheidspartij en de Islamitische partij van het nationa le welzijn, die beide deel uitmaken van de regeringscoalitie. fa:* Maar de partij van het nationale welzijn van Necmettin Erbakan (48 zetels) verzet zich tegen aanneming van het ontwerp en beschuldigt Demirel openlijk van „vlucht voor zijn verantwoordelijkheden” en pogingen om de groei van de partij van het nationale welzijn af te remmen. Erba kan heeft een beroep gedaan op artikel 93 van de statuten van het parlement, dat bepaalt dat alle wetsontwerpen eerst in commissievergaderingen met deelneming van alle fractieleiders besproken moet worden alvorens in het parlement aan de orde te kunnen komen. Kijk regelmatig even of de vloeistof in uw accu nog wel zo ’n 1 a 114 cm hoven de platen staat, en vul het zonodigbij met gedestilleerd ofgedeminerali- seerd water. Verwijder eventuele witte aanslag om de polen met sodawater en zet ze daarna in de vaseline. Kijk ook even of de kabelklemmen nog stevig om de polen zitten. De rechtvaardigheidspartij van pre mier Suleyman Demirel, die 166 van de in totaal 450 zetels van de nationale vergade ring bezet, heeft woensdag een wetsont werp ingediend waarin de datum voor de komende algemene verkiezingen die eigenlijk in oktober gehouden zouden worden, is vastgesteld op 5 juni. „Trouwens, over ambtenaren gespro ken”, en minister Max Croes buigt even naar voren om wat meer kracht achter zijn woorden te zetten, „dezer dagen moesten de mensen langdurig in ,de rij staan voor het belastingontvangstkan- toor. Er waren te weinig ambtenaren. Die waren door de MEP, door het bestuurscol lege, de straat op gestuurd om huis aan huis de mensen te bewegen voor onafhan kelijkheid te stemmen”. HAVANNA (AFP)- De regeringen van Cuba en de Verenigde Staten zijn gisteren in New York onderhandelingen begonnen over territoriale wateren en vis- serijzones, zo wordt officieel in Havanna meegedeeld. De problemen vloeien voort uit het feit, dat beide regeringen hun terri toriale wateren hebben uitgebreid, aldus een mededeling van het Cubaanse minis terie van Buitenlandse Zaken. De in oppositie zijnde sociaal democratische republikeinse volkspartij van Bulent Ecevit, die over J89 zetels in het parlement beschikt, steunt het wets ontwerp, evenals trouwens de kleine coa litiepartners, de republikeinse partij van het vertrouwen (negen zetels) en de partij voor nationalistische actie (vier zetels). Betico Croes rekent echter op minstens 1000 stemmen van de 3000, die als extra stemmers zijn ingeschoven. Bovendien hoopt hij ook stemmen te vergaren van de aanhangers van de oppositiepartijen, die het advies hebben gegeven de stemming te boycotten of de biljetten ongeldig te maken. Het is aldus voor wie het nog niet wist duidelijk dat het tussen de heren Betico en Max Croes niet zo botert. En de minis ter vindt het ook helemaal niet bezwaar lijk om zijn mening over Betico te ventile ren: „Betico wil de prins van Monaco op Aruba zijn. Hij wil alleen maar de baas spelen. Of het verder slecht zal gaan met een eventuele onafhankelijkheid zal hem verder een zorg zijn. Ik geloof best dat hij een goed onderwijzer is, maar een politi cus is hij bepaald niet. Hij is de laatste jaren verscheidene malen duidelijk door de mand gevallen. Als gedeputeerde, als statenlid. Hij kreeg steeds ruzie. De eerste ambtenarenstaking was tegen hem gericht”. ompieet lek, em n omo ’tqehel >edri|f j sort T» «verdek» •t beiarr «aravar» s en aar xlellen» Scheep; nerlieft Alleen daar vindt men op het verder welvarende eiland slums, wijken van zeer eenvoudige makelij. Het is de tintown van Aruba. Officieel openbaar vervoer naar het „rijke deel” van het eiland is er niet. In Oranjestad staat een gloednieuw modem ziekenhuis, dat onlangs werd ge opend door minister De Gaay Fortman. Maar een bus vanaf San Nicolaas is er niet. Dus moet dat bevolkingsdeel ofwel per taxi dan wel per particuliere busjes (een groot soort stationcar) naar het hos pitaal. Aangezien de werkgelegenheid zich ook toespitst op de omgeving van Oranjestad, waar de toeristenstroom zich beweegt, is het voor de bewoners van San Nicolaas moeilijker om daar te werken. Want hoe moeten ze bijvoorbeeld ’s nachts terug als ze in het hotel hebben gewerkt. Kortom, je zou kunnen zeggen: op Aru ba verwijt de pot de ketel dat hij zwart ziet. De Arubanen moeten oppassen dat ze zich niet hetzelfde tegenover de negroïde bevolking opstellen als zij menen dat de Cura^aoërs doen ten opzichte van hen. De negerbevolking heeft dan meer voordeel bij een Antiliaanse federatie, waarin ze zich zelf kunnen blijven. heren zijn op hangende pootjes middels een referendum teruggekeerd in het Gemenebest. Maar het maakt Betico alle maal niets uit. Die werkt niet reëel”. Ondanks alle vernieuwingen en moderniseringen blijkt het marktleven van Oranje stad een kleurrijk geheel. *3^ t.« h ilNHi

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25