Actie voor steun Nog niet gepubliceerde nota van Pronk: Hulp aan Indonesië sterk verminderen Beslissing over UC Bloedbanken hebben te weinig donors en dan dit noq project op lange baan Zomertijd Diepenhorst tegen langere leerplicht aan speelzalen voor peuters U Den Uyl in brief aan vakbeweging: DOOR KABINETSCRISIS AOW-PARTiJ VERKIEZINGSZEGEL VRIJDAG MAART 19 7 7 2 5 BINNEN- EN BUITENLAND 7 (Van y Brandschade Brandende rubberzolen Glastra van Loon Verdronken Stotteren Caravan 3 Meer doden in Iran Referendum Piramiden RIJKSBIJDRAGEN VOOR ALTERNATIEVE HULPVERLENING Gehoorapparaten Verkeersongeval Bestellen Bescherming Nog aan de gang Niet duidelijk Getorpedeerd (Van onze- redactie binnenland) DEN HAAG. Het regeringsbeleid, dat helemaal was gericht op verkleining van de inkomensverschillen en bescherming van de collectieve bestedingen, is op de tocht komen te staanf. Dit schrijft» demissionair minister-president Den Uyl in een brief aan de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV). De FNV had eerder gevraagd wat de kabinetscrisis nu precies inhield. Wèg parlement Ellende (Van onze Haagse redactie), DEN HAAG. De beslissing die de Nederlandse regering nog moet nemen over de levering door Urenco BV van verrijkt uranium aan Brazilië en over de uitbreiding van de ultracentrifugefabriek in Almelo, zijn als gevolg van de kabinetscrisis op de lange baan geschoven. onze Haagse redactie) Niet betaald De Nederlandse ontwikkelingshulp aan Indonesië, die in 1976 nog 150 miljoen gulden bedroeg, moet drastisch wor den verminderd tot enkele tientallen mil joenen guldens. Dat is volgens regerings kringen in Den Haag het voornaamste punt uit de nog niet gepubliceerde nota van minister Pronk over de Nederlandse hulp aan Indonesië. sr, Is £2 o 2 g 5 S3 I' Inkomensbeleid nu op de tocht 1 Voor de ongeveer 200.000 mensen in het weer ZATERDAG 26 MAART De val van het kabinet zal volgens Den Uyl betekenen dat een aantal hervor mingsvoorstellen niet meer kan worden behandeld. Hij noemt daarbij de vermo- gensaanwasdeling (VAD), de Wet op de Investeringsrekening, en de Wet Huur prijzen, die beheersing van de huren wil regelen. Hetzelfde geldt voor een aantal wetsontwerpen ter bezuiniging van over heidsuitgaven in het kader van de één- procentsoperatie. Vooruitlichten voor zondag. Zonnige perioden, later meer bewolking en mogelijk regen. Middagtemperaturen ongeveer veertien graden. De ministers Van Agt van Justitie en Van der Stee van Landbouw vonden het compromis over de grondpoliek, waar over het kabinet-Den Uyl voor zijn val een beslissing had genomen, te eenzijdig. Zij Waterstanden IJmuiden Hoogwater 7.33 uur en 19.57 uur Laagwater 3.07 uur en 15.29 uur geh. bew geh. bew. geh. bew geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew geh. bew geh. bew onbew onbew onbew. mist onbew geh. bew. zw. bew. mist zw. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. geh. bew. 1. bew onbew onbew. geh. bew onbew. regen zw. bew. 1. bew geh. bew zw. bew onbew. geh. bew 1. bew onbew. 1. bew. 1. bew 1. bew 21 21 32 0 0 0 Het tekort aan bloed komt doordat er de laatste tijd steeds meer gecompliceerde operaties voorkomen. Er worden patiënten geopereerd, die hier vroeger niet voor in aanmerking kwamen, aldus de arts H. W. Reesink, medisch directeur van de Bloedbank Amsterdam en Omstreken. In de hoofdstad wil men het aantal hartoperaties tot duizend per jaar uitbreiden, waarvoor alleen al per ingreep twaalf of meer flessen bloed klaar staanm DEN HAAG (ANP). De bloedbanken van het Nederlandse Rode Kruis zitten om bloed verlegen. Vooral die in Amsterdam. Rotterdam, Den Haag en Groningen Drenthe kunnen nog best donors gebruiken. Daar is men het de hulp van de huidige donors hiervoor een actie gestart. Dit gebeurt met posters, stickers en aanvraagformulieren. hebben dan ook tegengestemd en uit de stemming binnen de ministerraad hun conclusies getrokken. Wat het compromis behelsde, wilde de minister niet zeggen, maar hij vergeleek de ontwikkelingen binnen het kabinet met de verkoop en aankoop van een huis, waarbij het bij de laatste duizend gulden tot een breuk kan komen. Binnen enkele dagen, zo kondigde hij aan, zullen over het compromis meer mededeingen gedaan worden. Staatssecretaris Meijer van CRM heeft het ontwerp voor de regeling gisteren gepubliceerd. Tevoren is al uitvoerig over legd met alle betrokkenen. Ook nu is er nog, tot eind apriln gelegenheid bij het ministerie van CRM te reageren Op het ontwerpm alle hulpprojecten stelt, ten goede moeten komen aan de armste inwoners van Indonesië. In 1976 gaf Nederland voor dergelijke projecten in Indonesië 25 miljoen gulden. Volgens de nota-Pronk zou de Nederlandse rege ring er verder op moeten staan dat de besteding van de bedragen die in de toe komst worden geschon ken ten behoeve van hulp projecten in Indonesië, ter plaatse nauwlettend wordt gecontroleerd. Het was gisteren nog niet dui delijk wat er nu, na de val De beslissing over de levering aan Bra zilië zou, volgens het contract dat West- Duitsland met Brazilië heeft gesloten, voor 1 april a.s. moeten worden genomen. Gisteren werd duidelijk dat met name de PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat het demissionaire kabinet-Den Uyl over deze politiek gevoelige kwestie geen beslissing meer kan nemen. Naast de beslissing over delevering aan Brazilië, waarvoor op grond van het Westduits-Braziliaanse contract de uiter ste datum van 1 april gold, is ook het besluit over de uitbreiding van de UC- fabriek in Almelo nauw samenhangend met de kwestie-Brazilië als gevolg van de kabinetscrisis op de lange baan gescho ven. Formeel bestond er voor het besluit over de uitbreiding geen uiterste datum. de levering van kerncentrales) kunnen verspelen. Dat zou de Westduitse regering ertoe kunnen brengen eenzijdig, zonder medewerking van Nederland en dus bui ten Urenco BV om, zich ertoe te verplich ten Brazilië de overeengekomen 2000 ton verrijkt uranium te leveren. De verkiezingszege! van 45 cent van de gecombineerde emissie van 25 januari j.l. zullen uit de normale verkoop worden genomen, zowel de vellen als de rollen. De zegels bijven nog verkrijgbaar bij de fila telistische dienst PTT te ’s-Gravenhage en de filatelieloketten op de postkantoren. De oplage bedraagt tien miljoen zegels, in vellen van 100 stuks. Met de uitgifte van deze zegel honoreert de PTT een door dr. A. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer, gedane suggestie tijdens de pre sentatie van de verkiezingszege! van janu ari, aldus de PTT. In een advies aan staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid heeft de Zie kenfondsraad gisteren voorgesteld de zie kenfondsvergoeding voor gehoorappara ten flink te verhogen. Een enkelvoudig gehoorapparaat kost zo’n negenhonderd gulden. Bij het ziekenfonds verzekerden kregen tot dusver een uitkering van 180 gulden (kinderen tot 16 jaar 300 gulden). De Ziekenfondsraad wil die uitkering nu verhogen tot 750 gulden. De contrefort- en rubberzolenfabriek De Wek in Kaatsheuvel zal als gevolg van een brand in een vulcaniseermachine in ieder geval tot volgende week gesloten zijn. Voor de 85 personeelsleden betekent dat een extra vakantie De 84-jarige J. Worm uit Hapert is giste ren bij een verkeersongeval in Bladel om het leven gekomen. Het slachtoffer werd op zijn fiets op een kruising aangereden door een vrachtwagen. Hij was op slag dood. In de Brabantse plaats Veghel is de twee jaar oude Bartram Oosterveer gistermid dag in een vijver gevallen en verdronken. Het jaarlijkse onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek naar de wijze waarop Nederlanders hun vakantie doorbrengen, heeft uitgewezen dat tijdens de zomervakantie de caravan het belang rijkste onderkomen is. 29 percent van de ondervraagden zei tijdens de zomerva kantie de caravan te prefereren boven andere soorten onderdak. Ieder jaar gaan acht miljoen Nederlanders met vakantie. De helft van hen blijft in eigen land,en de rest gaat naar het buitenland. Het dodental in Iran tengevolge van de serie aardbevingen is gisteren officieel gestegen tot 130. In het gebied van de Perzische Golf werden gisteren opnieuw drie schokken waargenomen, waarvan één zware. Bij een brand in een houten noodschool is gisteren in Utrecht alle apparatuur van de daar gevestigde school voor fysiothera pie verloten gegaan. De brandweer schat de schade op een half miljoen gulden. Ongeveer vijf jaar geleden is het Rode Kruis begonnen de 110 bloedtransfusiedien sten in Nederland samen te brengen in zogenaamde regionale bloedbanken. Nu zijn er 14 werkzaam, waaraan vermoedelijk eind dit jaar de vijftiende, in Utrecht, wordt toegevoegd. De bloedbanken nemen de taak van de - duurdere - transfusiediensten over. Zij hebben nu de verantwoording voor de donor en de hele administratie. De plaatselijke ziekenhuizen kunnen bij de banken bloed bestellen, dat dan direct wordt geleverd. Het bloed wordt bij de banken in verschillende delen „gesplitst". Er worden onder andere plasmabestanddelen uit gehaald en eelbestanddelen, zoals rode- en witte bloedlichaampjes en bloedplaatjes. Zo kunnen met het bloed van één donor meer patiënten, die een bepaald deel uit het bloed nodig hebben, worden geholpen. Bij de bloedbanken in Amsterdam, Groningen en Zwolle geven de donors direct aansluitend op de keuring bloed af. Dit is om mogelijke ziektes en of infecties te voorkomen, die de donors tussen de keuring en een latere oproep kunnen oplopen. Hiermee worden de patiënten beschermd eri het kost de donor minder tiid. De meest voorkomende bloedgroep is O, die aanwezig is bij 46 percent van de Nederlanders. Daarna volgen A (43 percent), B (acht procent) en AB, die slechts drie percent van ons bezit. Zeventig percent van de 300.000 donors m 1975 zijn mannen, 30 percent vrouwen. Mannen mogen trouwens sinds 1971 volgens de wet niet meer dan drie keer per jaar bloed geven. Vrouwen mogen in principe na tien afgiften in vijf jaar, slechts één keer per jaar bloed afstaan. Minister Van der Stoel, die de afgelopen maanden internationaal overleg heeft gevoerd om te trachten afdoende waar borgen te krijgen tegen militair gebruik van de leveranties aan Brazilië, vertelde gisteren een delegatie die hem een anti- UC-petitie kwam aanbieden, dat het inter nationaal overleg nog aan de gang is. Hij gaf te kennen niet onder alle omstandig heden te willen vasthouden aan de uiter ste datum van 1 april. Overigens is de Nederlandse regering formeel ook niet gebonden aan die datum, die immers alleen voorkomt in de over eenkomst die West-Duitsland en Brazilië hebben gesloten. Wel zou, wanneer Brazi lië ongeduldig wordt, West-Duitsland de hele miljardenorder (voornamelijk voor Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis De Algemene Welzijnspartij, als zoda nig geregistreerd in het kiesregister, is het er niet mee eens dat de Kiesraad de afkor ting van haar naam „AOW”-partij niet heeft geaccepteerd. De initiatiefnemer van de partij is naar de Raad van State gestapt om te bereiken dat dit alsnog gebeurt. Op 15 april zal de PTT opnieuw een postzegel, gewijd aan de komende verkie zingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in omloop brengen. De verkie- zingszegel van 25 januari j.l. zal dan ver schijnen met als bijzondere tekst de datum „25 mei ’77”, zijnde de dag van de verkiezingen. De Kiesraad heeft de afkorting gewei gerd in te schrijven omdat er de indruk mee gevestigd zou kunnen worden dat er samenhang bestaat met de algemene ouderdomswet, in de wandeling eveneens aow. Men wilde deze verwarring bij de kiezers voorkomen. Initiatiefnemer van de partij, de Hagenaar F. M. Steneken, noemde voor de Raad van State de moge lijkheid dat iemand serieus neemt dat een~ wet met een politieke partij zal verwarren „illusoir.” Hij meende dat het spraakge bruik een ongelukkig criterium is voor de rechtspleging omdat ook in dit geval het spraakgebruik incorrect is. Immers, alge mene ouderdomswet zou in hoofdletters „AO" behoren te zijn, zo stelde hij. De Raad van State zal zich op de zaak bera den en advies uitbrengen aan de Kroon. DEN HAAG. (ANP) Het ligt in de bedoeling, dat half mei van dit jaar de regeling van kracht wordt voor rijksbij- dragen voor maatschappelijke hulpd en dienstverlening aan jongeren en jonge volwassenen. Meer eenheid in de hulpver lening wordt beoogd. De regeling bestrijkt in het algemeen gesproken de alternatieve hulpverlening en de hulpverlening aan druggebruikers als dit laatste niet duide lijk aan de orde is in meer medische of juridische kadersm In dat geval zouden de partners in Uren co, Nederland, West-Duitsland en Groot- Brittannië, later, zodra Nederland een nieuw kabinet heeft, alsnog kunnen beslissen over de vraag of Urenco deze levering voor zijn rekening kan nemen. In Den Haag was gisteren nog niet duidelijk hoe de houding van de Westduitse rege ring in deze zou zijn. Het in Cairo verschijnende dagblad Egyptian Gazette meldt dat de piramiden van Gizeh ernstig bedreigd worden door erosie. Onder de kop „zullen de piramiden van Gizeh instorten” vertelt het blad hoe het dak van een uitspanning op slechts 50 meter afstand van de piramide van Cheops, op één plaats in de lucht hangt doordat de erosie een steunbalk volledig heeft weggevreten. Ook zou het gebouw steeds meer scheuren gaan ver tonen. Den Uyl schrijft verder onder meer: „Een werkgelegenheidsbeleid dat bewust nieuwe instrumenten wil hanteren waar door overheid en werknemers meer mede zeggenschap krijgen over richting en plaats van investeringen, dreigt getorpe deerd te worden. De groei van sociale uitkeringen en van arbeidskosten te beheersen, dat was de inzet van het geval len kabinet. Beheersen van de groei, niet de bijl erin. Wat gewonnen werd zal nu verdedigd moeten worden - met de rug tegen de muur”. V uui VtCT Ullgcvcvr fcUU.UUV I11C119UII lil Nederland die stotteren, is een landelijke vereniging en adviesorgaan opgericht, de Charles van Riper-vereniging. De nieuwe vereniging, die genoemd is naar een zelf stotterende Amerikaanse stotterdeskun- dige, stelt zich o.m. ten doel meer begrip te kweken voor stotteraars. Weer in binnen- en buitenland De langst regerende monarch ter wereld, koning Sobhoeza de tweede van Swaziland, heeft het parlementaire sys teem in zijn land afgeschaft en het vervan gen door een structuur, gebaseerd op stamtraditie. Swaziland werd in 1968 onafhankelijk van Groot-Brittannië. De grondwet van het land werd in 1973 opge schort en is nu afgeschaft. Swaziland, ingeklemd tussen Zuid-Afrika en Mozam bique, telt 500.000 inwoners. Het land is economisch afhankelijk van blanken in Zuid-Afrika. De koning regeert nu bij decreet. Zondag 3 april gaat de zomertijd in. Om 02.00 uur zullen de klokken dan een voor uit gezet worden. In Amsterdam moet de Gemeente 200 klokken vooruit zettten. Men zal beginnen met de zgn. stand plaatsklokken, klokken die bij begin en eindpunten van het openbaar vervoer staan, zodat de trams en de bussen op tijd zullen kunnen rijden. De 50.000 bewoners van de Deense pro vincie Groenland zullen het volgend jaar via een volksstemming uitmaken of zij al dan niet zelfbestuur op binnenlands gebied willen. Gaan zij akkoord met zelf bestuur, dan krijgen zij dit in 1979. Dene marken blijft dan alleen nog verantwoor delijk voor Buitenlandse Zaken, Visserij bescherming en ontwikkeling van de natuurlijke hulpbronnen. i wnw wnw nw w nw wnw wnw wnw nw w wzw zw n wnw o verand verand. zw w.st. zzo zzo ozo o wnw w.st. wnw w.st. zw nnw o w.st. ono w w.st. w.st. o z no w.st. nnw zw Mr. J. Glastra van Loon van ’73 tot '75 staatssecretaris van Justitie in het kabinet-Den Uyl is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid en in de centrale inter faculteit van de universiteit van Amster dam. Hij zal onderwijs gaan geven in de rechtsfilosofie. De Nederlandsche Vereeniging van Postzegelhandelaren zal een eerstedag- envelop ter gelegenheid van deze emissie uitgeven. Over wat er gebeurd is met het kabinet zei hij: de ellende is geweest dat het kabinet-Den Uyl de laatste maanden te veel dingen te snel heeft moeten behande len. Maatschappelijke hervormingen gaan stap voor stap, vindt Van der Stee. De discussie rond de grondpolitiek heeft zo’n 25 jaar geduurd: nu werd verwacht dat men er binnen enkele maanden uit zou komen. De heer Van der Stee vertelde verder, zich mateloos te hebben geërgerd aan de „exameneisen voor voortzetting van de coalitie”, waarover van progressieve zijde opmerkingen zijn gemaakt. Ook de per soonlijke aanvallen op de positie van de CDA-lijsttrekker hebben de tegenstellin gen ontstellend verscherpt. i UTRECHT (ANP). De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. I. A. Diepenhorst voelt niets voor een verlenging van de leerplicht tot voorbij de zestienjarige leef tijd, vanwege het dwangmatige karakter daarvan. Prof. Diepenhorst vindt, dat je jongeren ouder dan zestien jaar niet lan ger kunt dwingen om onderwijs te volgen. Dat legt ook pp de docenten een te zware druk. De hoogleraar zei dit gisteren in Utrecht op een bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging van Schooldekanen. Hij vreest, dat als leerlingen worden gedwon gen om nog langer in de schoolbanken te zitten, dit tot allerlei onwenselijke situa ties kan leiden. Hij noemde het geval van een docent in Londen, die gedurende vier minuten uit het raam van een hoog school gebouw was „gezet”, waarbij enige leer lingen hem aan zijn benen vasthielden. Het liep allemaal nog goed af en het hoeft natuurlijk niet altijd zo’n vaart te lopen, maar volgens prof. Diepenhorst is het toch niet wenselijk om jongeren na zestien jaar tegen hun zin op school te houden. De kleur van de datum is blauw; voor het overige is de zegel nagenoeg gelijk gebleven aan die van januari. De waarde bedraagt 0,45. De zegel zal op alle postin- richtingen verkrijgbaar zijn tot en met 25 mei 1977. De geldigheidstermijn voor de frankering is onbepaald. DEN HAAG. (ANP) Een paar hon derd leidsters van peuterspeelzalen heb ben gisteren in gezelschap van ettelijke peuters bij het ministerie van CRM in Rijswijk gedemonstreerd onder de leus „geen geleuter, geld voor de peuter”. Een delegatie van de Werkgemeenschap Kin dercentra Nederland (WKN) onder leiding van Vera Ebels, aangevuld met peuter- leidsters uit Leiden, Groningen en Nijme gen slaagde er niet in toezeggingen los te peuteren. Gewapend met spandoeken, spreekko ren en een leuk liedje van de peuters trachtten de dames de ambtenaren te overtuigen van de noodzaak van een wet telijke regeling voor de kindercentra. Dit lukte niet en daarmee zal het peuterspeel- zaalwerk niet gelijk worden gesteld met andere sociaal-culturele werksoorten. Hoewel voor het geven van bloed in Nederland - in tegenstelling tot amerika en ook Duitsland - niet woidt betaald, komt de prijs voor een halve liter bloed voor een ziekenhuis neer op ongeveer 70 gulden. Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven stelt dit bedrag vast. Volgens de Centrale Medische Bloedtransfusiedienst Commissie (CMBC) is dit geld nodig om de keuring van de donor, de technische hulpmiddelen en het vervoer van het bloed van bank naar ziekenhuis te betalen. minister zich tijdens het IGGI-beraad op 5 en 6 april op de vlakte houden en zal hij geen enkele con crete toezegging doen, onder verwijzing naar de demissionaire status van het kabinet-Den Uyl. Een nieuwe regering, te vor men na de verkiezingen van 25 mei, zal moeten beslissen over de hulp die Indonesië dit jaar krijgt en ovei- de vraag of inder daad, zoals minister Pronk zou hebben voorge steld, de financiële hulp geheel zal worden geschrapt. Zon- en maanstanden Zon op 6.29 uur. onder 19.03 uur. Maan op 9.45 uur, onder 0.58 uur. Aantal uren zon: 0 tot 6. Minimum tempera tuur: omstreeks 6 graden, maximum tempera tuur: omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog, etmaal: 60 percent. WEERRAPPORTEN Deze zogenaamde eva luatienota ligt op het ogen blik ter tafel bij de minis- t terraad. Door de proble men met de grondpolitiek, die uiteindelijk hebben geleid tot de val. van het kabinet-Den Uyl, is de ministerraad nog niet toe gekomen aan een bespre king van de nota-Pronk. Minister Pronk heeft zijn nota geschreven naar aanleiding van het verzet binnen de progressieve partijen tegen de grote hulpbedragen die Neder land al sinds jaren ver strekt aan het Indonesië van president Soeharto. De conclusie van de minis ter zou zijn, dat Nederland aan Indonesië in het geheel geen financiële hulp meer zou moeten geven (in 1976 was dat een lening van 125 miljoen gul den). De hulp zou uitslui tend nog via projecten moeten worden verstrekt. Deze projecten zouden, volgens de criteria, die de Nederlandse regering aan van het kabinet-Den Uyl, met de nota-Pronk zal gebeuren. De nota was bestemd als richtlijn voor het hulpbe leid dat eèn tweede kabinet-Den Uyl zou moe ten voeren. In elk geval verwachten politieke krin gen in Den Haag niet dat minister, Pronk zich bij zijn optreden bij de komende IGGI- vergadering (het internati onaal consortium datnulp verleent aan Indonesië) al zal baseren op de conclu sies in zijn nota. Naar verwachting zal de 7 7 7 7 7 6 6 7 6 8 -1 13 5 S 6 7 11 2 6 2 in 4 2 7 2 5 0 4 9 -0 6 7 12 -0 7 8 8 7 14 18 7 m c cm 14 7 0 16' 7 0 17 7 0 12 7 0 17 7 0 12 6 0 13 6 0 16 7 0 9 6 0 16 8 0 5-15 23 13 0 16 5 0 15 5 0 16 6 0 14 7 0.3 19 11 0 11 2 0.4 22 6 0 7 2 0 18 10 0 12 4 6 9 2 0 11 7 0 15 2 0 18 5 0 17 0 0 20 4 0 16 9 0 3 -0 0.1 10 6 0 19 7 1 23 12 0 11 -0 0 23 7 0 16 8 0 TOL

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2