VERBAZING OVER HOUDING CASTRO Amerika en Rusland gaan praten over Swapo mag toch meedoen aan noBH verkiezingen „Strijd tegen armoede belangrijkste taak” In Libanon groeit sympathie voor links wapenvermindering GISCARD WIL HECHT AANEENGESLOTEN GROEP f achtergrond DE MENS NIEMAND WEET ’T AWACS door NAVO LEED DAT IS INDIASE PREMIER MORARJI DES AI: Brown optimistisch over aanschaf van Italiaans parlement voteert geld voor berging gifvaten Dreigement tegen dissidenten in Tsjecho-Slowakije Onbeleefde opstelling tegenover president Kaoenda" Lil rr 1 VRIJDAG 2 5 MAART BINNEN- EN BUITENLAND 10 7 7 I ide ten len on Raymond Barre te vervangen. /al en en an nt in n x n u V.S. neutraal Actieprogram PARIJS (AFP/UPI/DPA). De volgende week zal de Franse rege ring zo goed als zeker gewijzigd worden, zo is gisteren in Parijse politieke kringen meegedeeld. President Valery Giscard d’Estaing, die een eind wil maken aan de verdeeldheid binnen de regeringsmeerder heid, is van plan, een deel van de regeringsploeg van premier (Van onze redacteur in Libanon, Everhard Ditters) BEIROET. r Libanon herwint het zelfvertrouwen nu de moord op de links-politieke leider, Kamal Djoemblat, het wankele bestand in het land niet verbroken heeft. Een positieve ontwikkeling is zelfs, dat het overtrokken politieke overwicht van rechts-conservatieven rechtgezet blijkt te gaan worden door het opnieuw opduiken van linkse geluiden. De rfechts-christelijke partijen hebben lang genoeg profijt getrokken van een militaire overwinning, die in feite door Syrië werd behaald. FIDEL CASTRO Wijziging in Franse regering op komst de betrokken - vee lid an. ie iel ie IW an ste- om erd len lag riek van e in iten rent De Franse president zou de huidige regering willen omvormen tot een groep hecht aaneengesloten ministers, die in de eerste plaats de strijd moet aanbinden tegen de inflatie en vóór het economische herstel, omdat het lot van de regerings meerderheid, met de algemene verkiezin gen van 1978 in het verschiet, voor een groot deel afhangt van het welslagen van het zogenaamde plan-Barre. Maar het staat wel vast, zo meent men in Parijs, dat een herschikking van de regering onvol doende is om de politieke koers zoals diè uit de overwinning van links bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen naar voren is gekomen, met succes om te buigen. Vast staat wel dat „Giscardisten” en aanhangers van Chirac de strijdbijl zullen moeten begraven en een gemeenschappe lijke strategie zullen moeten uitstippelen, want een verdeelde regerinsmeerderheid zal de gebundelde groeperingen van links niet kunnen weerstaan. Van de zijde van de guallistische partij is gisteren meegedeeld dat hun leider Jac ques Chirac ook binnenkort zal gaan pra ten met president Giscard d’Estaing met het doel een eind te maken aan de twee spalt binnen de regerinscoalitie. Desai geluk en bid tot God dat hij de problemen van het volk zal oplossen”. Hij voegde hieraan toe dat zijn partij weliswaar als afzonderlijke fractie in het parlement zal zitten, maar dat zij de rege ring zoveel mogelijk zal steunen. Premier Desai zei dat er een gerechte lijk onderzoek zal worden ingesteld naar klachten over verkeerde handelingen van de regering-Gandhi. Hij wilde echter geen wraakoefeningen. „Maar dat betekent niet dat zij de centrale figuren zijn in de strijd om de bevrijding van Rhodesië en uiteindelijk van Zambia tijdens de burgeroorlog in Angola President Kaoenda veroordeel de toen de Cubaanse en Russische inter ventie. Frankrijk een linkse regering aan de macht mocht komen. heel zuidelijk Afrika”, vertelt een hoge regeringsambtenaar. „Wij zien de zaken heel eenvoudig. Als door middel van enkele Russische wapens de Rhodesi- sche premier Ian Smith definitief kan worden gedwongen te onderhandelen, dan is dat ook in het belang van het Westen. Het Westen alleen heeft het tot nog toe niet klaargespeeld om de bespre kingen te doen slagen. Als wij dat kun nen bereiken via Fidel Castro en presi dent Podgorni dan is dat uiteindelijk ons aller voordeel”, aldus de regeringsamb tenaar. PRAAG (DPA). Onder verwijzing naar de toespraak van de Russische par tijleider Leonid Breznjev op het jongste vakbondscongres in Moskou heeft de secretaris van het centrale partijcomité van Tsjecho-Slowakije, Josef Havlin, ernstige dreigementen geuit aan het adres van de strijders voor de burger rechten in zijn land. ROME. Het Italiaanse parlement heeft gisteren zijn goedkeuring gegeven aan het besteden van tien miljard lire 30 mln.) aan de berging van 900 vaten met samen 250 ton uiterst giftig tetraethyl- lood. De vaten bevinden zich sinds juli 1974 in een bij Otrante in de Adriatische Zee gezonken Joegoslavisch schip, op een diepte van bijna honderd meter. President Podgorni voerde gisteren in Dar-es-Salaam besprekingen met presi dent Nyerere van Tanzania. Volgens diplomatieke kringen hebben de twee staatslieden het nog niet gehad over de groeiende rassenstrijd in zuidelijk Afri ka en de guerrilla-porlog in Rhodesië Vandaag komen zij voor het laatst bij een en de besprekingen zullen dan alleen in het teken staan van zuidelijk Afrika, aldus een regeringswoordvoerder. Joshua Nkomo, een van de zwarte Rhodesische leiders, heeft gisteren in niet geïnteresseerd in een confrontatie van de grote mogendheden in Afrika”. BRUSSEL (UPI). De Amerikaanse minister van Defensie Harold Brown heeft gisteren bij zijn aankomst in Brus sel gezegd dat de ministers van Defensie van de NAVO overeenstemming naderen over de aanschaf van het vliegend radar- Carter gelooft niet dat de recente kritiek van par een vraaggesprek voor de radio in Loe- saka aan de Sovjet-Ume en andere soci alistische landen om hulp gevraagd. Carter zal in de loop van de komende twee weken „een omvangrijk pakket anti-inflatiemaatregelen” bekendmaken. Mede door de ongunstige weersom standigheden in de afgelo pen winter was de inflatie ongeveer zes percent per jaar. De komende maan den zou de inflatiedruk niet ver van dat peil afwij ken, voorspelde hij. Wie wel eens met angstige voorgevoe lens in de wachtkamer van een tand- of huisarts heeft gezeten, kent vermoedelijk het volgende, vijfregelige gedicht, dat als wachtkamertophit het hertje van Van Meegeren ernstige concurrentie aandoet: „Een mens lijdt dikwijls 't meest door ’t lijden dat hij vreest en dat nooit op komt dagen. Zo heeft hij meer te dragen dan God te dragen geeft.” Ah, u kende het inderdaad, dat verbaast me niets. Het is me namelijk gebleken dat iedereen het kent, zij het zelden precies zoals het is. Ik werd alweer een tijdje geleden door een lezeres geattendeerd op wat zij „het beroemde vers” noemde, waarvan zij, hoe beroemd het ook was, toch de tekst niet meer kende. De regels die zij zich nog herinnerde waren: „Een mens vreest dikwijls het meest door het lijden dat niet op komt dagen”, maar iets in haar zei haar dat dit de volledige waarheid niet was, en daar had ze dus gelijk in. Wist ik misschien wie deze regels geschreven had? De schoonzoon van haai- schoonzusje, die doctorandus in de Nederlandse letteren was, had gezegd dat ze van De Genestet waren, maar aan dachtige lezing van diens werk had het gedicht niet te voorschijn getoverd. Ook andere mensen aan wie zij het vroeg ble ken wel het gedicht te kennen, maar niet de maker. Zij zelf dacht eigenlijk aan Clinge Doorenbos, maar twijfelde daar toch ook weer aan. dus of ik het toevallig wist? len- Zie- zie- ara- Jdig ierd 'den 180 len). j nu hooi van lera- chat n. De officiële fusie van de vier groeperin gen die voor de verkiezingen de Janata vormden, zal volgens premier Desai bin nenkort plaatsvinden. De vier waren de congressplintergroep, de Indiase Volks partij, de nationalistische Hindoe-partij Jan Sangh en de-Socialistische Partij. Jean-Pierre Cot, socialistisch lid van de Franse nationale vergadering, heeft gisteren in een vraaggesprek met het blad „Dauphine Libéré" verklaard dat de VS zich neutraal zullen opstellen als er in o- ar al is If- e- ij- ie 175 het tot der ter- ter- de in jke de we :elf un- >te en- de itie ?ns de ya- en an tie. de id •n )F ?n >e le it k ?t ter an /s- m- op De je- td, m- is in □ij NEW DELHI (DPA, UPI). De nieuwe premier van India, tevens leider van de Janata-partij, Morarji Desai, heeft giste ren op een persconferentie in New Delhi de strijd tegen de armoede in zijn land de eerste taak van de nieuwe regering genoemd. Onmiddellijk na zijn beëdiging door waarnemend president Basappa Danap- pa Jatti verklaarde de 81-jarige premier tegenover de talrijke binnen- en buiten landse persvertegenwoordigers dat hij ernaar zal streven dat de werkloosheid binnen tien jaar volledig is opgeheven. Vorig jaar telde het land nog tien miljoen geregistreerde werklozen. De tussenkomst van Syrië in de Liba nese burgeroorlog was er de oorzaak van, dat het linkse front uiteenviel. Pro- tieke spanningsveld weer terug, zij het met dit verschil dat de linkse groeperin gen de strijd alleen kunnen voeren met politieke middelen, terwijl de rechtse partijen nog altijd beschikken over „argumenten” als de partij-militia. De Syrische troepen hebben wel politiek en slagkracht aan de linkerzijde losgekop peld. door de Palestijnse bevrijdingsor ganisaties uit het Libanese politieke leven te bannen, maar aan de rechterzij de is het zover nog niet gekomen. Zolang het Arabische vredesleger, of liever de Syrische troepen, het straat beeld in Libanon beheersen, bestaat er weinig gevaar dat nieuwe politieke krachtmetingen dezelfde vormen zullen aannemen als in de tijd van de burge roorlog. Het naar voren komen van de progressief-socialisten is alleen maar voordelig, omdat er nu een kans bestaat dat het politiek overleg over een nieuw Libanon eindelijk eens op gang gaat komen. De politieke blokvorming, overgehou den uit de oorlogsdagen, zal voorlopig nog wel gehandhaafd blijven. Het Liba nese front van rechts-conservatieven wordt wel gedomineerd door de Falan- In dit verband heeft premier Barre zich al tot de leiders van de verschillende rege ringspartijen gewend met het verzoek op korte termijn overleg met hem te plegen. Met spanning wordt uitgezien naar het gesprek tussen Barre en Jacques Chirac, de leider van de gaullistische partij, die van zijn bondgenoten, onafhankelijke republikeinen en centrumgroeperingen, al het verwijt kreeg dat hij Giscard uit diens functie wil stoten om zelf president te worden.^ Cot, die pas naar de VS is geweest en daar gesproken heeft met vice-president Walter Mondale en minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance, meent dat de regering-Carter het principe van de soe vereiniteit op binnenlands gebied eerbie digen wil. Washington zou weliswaar geen linkse regering in Parijs willen, maar toch ook niets doen om de vorming van zo’n rege ring te verhinderen. Op zijn vraag of een machtsovername door links in Frankrijk een probleem voor Washington zou zijn, had minister Vance geantwoord: „Nee, 'volstrekt niet. Wij hopen alleeen maar onze betrekkingen met Frankrijk te kun nen versterken.” „Ik hoop dat morgen alle ministers in staat zullen zijn het program persoonlijk te ondersteunen”, aldus Brown, die naar Brussel is gekomen voor de speciale bij eenkomst van de ministers van Defensie over AWACS. VolgensBrown zou de Westduitse minister Leber nu ook over tuigd zijn van de noodzaak van de aan schaf van het systeem. Giscard vroeg woensdag de partijen van de regeringsmeerderheid uit de droom te ontwaken” en samen een actie program op te stellen voor de komende algemene verkiezingen. Maar in regeringskringen maakt men er zich geen zorgen over. Wanneer Castro straks toch naar Zambia komt, zal de rode loper wel voor hem worden uitgelegd. Ook president Podgorni krijgt een ontvangst, die hem als Russisch staatshoofd toekomt. De Janata-partij van Desai, opvolgster van de bij de parlementsverkiezingen ver pletterde Congrespartij van mevrouw Indira Gandhi, beschikt samen met de Alkali Dal over 278 van de 542 zetels. Het Congres voor democratie van Jagjivan Ram, dat 28 zetels veroverde, besloot een eigen fractie te vormen. trijfël door Nico Scheepmaker^ „Wij huldigen hetzelfde standpunt als kameraad Breznjev en we zullen op dezelfde wijze optreden. Tegen verbitter de vijanden van het socialisme, die de wetten overtreden, zullen wij krachtige maatregelen nemen”, zo zei Havlin op een congres van musici in Praag. (Van onze redactie buitenland) LOESAKA. Westelijke diplomaten in Zambia zijn nogal verbaasd over de onbeleefde houding van de Cubaanse premier Fidel Castro tegenover presi dent Kenneth Kaoenda. Castro liet zes dagen geleden weten dat hij van plan is om een bezoek te brengen aan Zambia, maar in plaats daarvan reisde hij eerst naar Mozambique en daarna naar Angola. tijleider Breznjev op zijn uitspraken over de bur gerrechten de wapen be sprekingen ongunstig zal beïnvloeden. De president zei dat hij de laatste toe spraken van Breznjev in hun geheel had bestu deerd en ze zeer construc tief vindt. De Amerikaanse minister van Defensie Brown wordt hier bij zijn aankomst op het vliegveld van Frankfurt begroet door generaal Blanchard, opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. De afgelopen week was een vuurproef voor de Libanese autoriteiten, maar nu die rommelige tijd voorbij is, blijkt dat er toch een overwinnaar te voorschijn is gekomen. Dat is de progressief- socialistische partij van Kamal Djoem blat, thans geleid door zijn zoon Walied. De progressieven zijn weer helemaal in. De ban, door Syrië opgelegd, is verbro ken. Want Damascus kan weinig doen tegen de massale sympathiebetuigingen die de dood van Djoemblat hebben mge- gebracht, en de progressieven maken daar dankbaar gebruik van. De „ondermijnende acties van de vijan den” zijn volgens Havlin vooral gericht op het culturele front”. Ook het Tsjechoslo- waakse volk zou volgens hem verlangen dat „deze lieden als vijanden van het socialisme worden behandeld”. In officiële kringen in Windhoek en Pre toria wordt de opmerking van Mudge gezien als een uitdaging aan de Swapo om te bewijzen dat zij de meerderheid van het Volk achter zich heeft. De vanuit Loesaka (Zambia) als guerrillabeweging opereren de Swapo had ondanks haar internationa le ^erkenning niet aan de Tumhalle- conferentie deelgenomen, waar de staat kundige toekomst van Namibië besproken. Er zal ook gesproken worden over de toekomst van Afrika. Amerika zal de Sovjet-Unie vragen samen een eind te maken aan de buitenlandse inmenging in Afrika, die Syrische groepen trokken er zich op bevel van Damascus uit terug, en de Syrische troepen hadden toen weinig moeite om hetgeen overbleef van de links-Palestijnse coalitie tot overgave te dwingen. De leider van de progressieven werd politiek doodgezwegen, en zijn partij teruggebracht tot een groep natuurvrienden. Maar nu is het oude vertrouwde poli- WASHINGTON (UPI). De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken Cyrus Vance zal bij zijn komend bezoek aan Moskou in de eerste plaats praten over wapen- vermindering en beperking. Dit zei presi dent Carter gisteren op een persconferentie. Hij zei verheugd te zijn over de houding van de Russen tot nu toe. Sontrop ried mij aan Gerrit Komrij te bellen, die de vorige-eeuwse dichtkunst door en door kent, of anders Anton Korte- weg, die bezig is de domineespoëzie van vroegere eeuwen te verzamelen. Gerrit Komrij heeft bij Camphuysen en daarna ook elders vergeefs gezocht, en Anton Korteweg bleek al eerder zonder resultaat zijn voorraad poëzie te hebben nage vlooid, op verzoek van Jaap,Goedegebuu- re, die gehoord had dat D. A. M. Binnen dijk op instigatie van Karei van het Reve die ik eerder al gepolst had ook geen auteur had kunnen vinden. Maar Anton Korteweg kon me wel het tweede couplet van het gedicht vertellen, want hij heeft het compleet op de badkamer hangen. De derde regel in de eerste strofe luidt overi gens bij hem: „doch dat nooit op zal dagen” (Gerrit Komrij meende: „nochtans niet op komt dagen”), en de volgende vijf luiden: „Het leed dat is, drukt niet zo zwaar als vrees voor allerlei gevaar. Doch komt het eens in huis, dan helpt God altijd weer en geeft Hij kracht naar kruis”. Ik begin steeds meer te geloven dat dit gedicht inderdaad anoniem is, maar het wonderlijke is dat alle „kenners” dat blijkbaar niet weten en denken dat ze het in een ommeziep kunnen vinden. Het zou aardig zijn als beter wetende lezers dit literaire raadsel in het kader van de boe kenweek konden oplossen. Sommige waarnemers zijn van mening dat Castro op deze manier dui delijk wil maken aan Kaoenda, dat hij helemaal niet blij was met de houding Het zou daarbij niet alleen gaan om ministers die bij de jongste gemeente raadsverkiezingen verslagen zijn, maar ook om ministers die als niet erg bekwaam of als te sterk politiek georiën teerd te boek staan zoals Jean Lecanuet, de leider van het centrum, die als minister van Staat belast is met het opstellen van plannen en de ruimtelijke ordening. „Daarna zullen de Russen hun weg gaan en wij de onze. In elk geval zijn wij Na de persconferentie voerden Desai, Ram en anderen het woord op een massa bijeenkomst in New Delhi, die werd bij gewoond door naar schatting honderd duizend mensen. Daar zei Ram: „Ik wens (Van onze redacteur in zuidelijk Afrika) WINDHOEK. De Swapo, de verzets beweging in Namibië, mag aan de verkie zingen meedoen, die nog vóór de onafhan kelijkheid in Namibië zullen worden gehouden. „Swapo zal zeker een kans krijgen om zich kandidaat te stellen”, ver klaarde Dirk Mudge, voorzitter van de Turnhalle-conferentie, in een vraagge sprek met het tijdschrift Die Taak. De breuk met de partij van Ram ont stond, nadat deze de beschuldiging had geuit, dat' hij buiten het beraad was gehouden dat leidde tot de aanwijzing van Desai als premier. Rams partij beschikt weliswaar over slechts 28 zetels: maar zij is belangrijk vanwege de grote invloed die Ram en zijn plaatsvervanger, Henwati Nandan Bagoegoena, in het noorden van India blijken te hebben. waarschuwingssysteem AWACS (Air- born Warning and Control System) waar mee een bedrag van 2,5 miljard dollar is gemoeid. Ik wist het toevallig niet, maar ik was wel in het bezit van twee verzamelbundels van zogeheten „evergreens” in de Neder landse poëzie, de ene samengesteld door Wim Zaal, de andere door C. Buddingh’. In beide bundels ontbrak „Een mens lijdt dikwijls 't meest.” Noch Wim Zaal, noch Kees Buddingh’ kon me vertellen wie de dichter was. Prof. Garmt Stuiveling meende te weten dat het anoniem was, Gerrit Borgers van het Letterkundig Museum had geen idee, deed rondom navraag, maar niemand bleek het te weten, mijn oude lerares Nederlands Sol- kema wist het ook niet en zelfs Theo Sontrop tastte in het duister, hoewel hij me wel kon vertellen van wie de navolgen de, puntgave en dikwijls door hem ge citeerde regels zijn: „En evenwel nochtans en desalniettemin, het leven was er uit en kwam er niet meer in.” Van Jacob Cats namelijk, die dus een onderschatte dichter moet zijn. log in landen Vance vertrekt vana vond naar Moskou. Hij heeft een voorstel bij zich tot beperking i van de wapen verkopen. Amerika is voor afschaffing van alle kernproeven en zal de Russen vragen of zij daar mee akkoord kunnen gaan. Specifieke punten die Vance in Moskou zal bespreken, zijn ook demi- litarisatie van de Indische Oceaan, wederzijdse en evenwichtige troepenver mindering in Centraal Europa en de conferentie over het Midden-Oosten in Genève. gisten van Pierre Gemayel, maar dit onderscheid is nauwelijks van enige betekenis wanneer het erom gaat de belangen van de christenen naar buiten te verdedigen. Het Libanese front over heerst in sterke mate het politieke toneel. Het tweede blok, het socialistisch front van progressieve kranten, begint zich te herstellen van een zware politieke en militaire nederlaag. Meningsverschil len over de Syrische politiek in Libanon zijn niet langer reden tot Verdeeldheid, eni het oude politieke programma kan gehandhaafd blijven, zij het dat de uit voering van het programma zal plaats vinden in overleg met Damascus. Het moslim-front, tenslotte, is een combinatie van traditionele moslim partijen, die zoeken naar hun eigen gezicht, politiek programma en invloed, nadat zij bekneld waren geraakt in de botsing tussen rechts en links. Het zou te optimistisch zijn te stellen dat uit de wisselwerking tussen deze groepen spoedig een goede politieke structuur voor Libanon tevoorschijn zal komen, maar de eerste stap is tenminste gezet.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3