Kaderleden van Op korte termijn geen vervroeging werkbeëindiging te verwachten vakbond Prins Bernhard op Bouwbeurs zwaar tussen de bedrijven door] ONZEKERHEID KENMERKTE INTERNATIONALE BEURS r \L nt beurs deze \x/eek Gewone zeep voor de was is geen verbetering Pensioenpremie voor aantal huisartsen te geroyeerd e 99 99 szir :ht enig El I 15 VOLGENS BRIEF IN MEDISCH CONTACT Ministerie: een miljoen gulden aan prijzen Strakkere maatregelen tegen varkenspest een miljoen gulden aan prijzen ZATERDAG 2 6 MAART ECONOMIE 19 7 7 3. e I. 23215, 1 VNO Voorzichtig met pensioendatum 1 „De Raad voor de Arbeidsmarkt heeft onlangs de oor. (ADVERTENTIE) ir en (ADVERTENTIE) ■00 pers monteren- i cursus- restavon- s 200 au- hele nche sn er hele iciële itste- zeer eling nnen een j. 23 bui- komt ijden sten, deze riem. gasthee' d Mee: Op het ogenblik is het volgens Bouricius zo, dat bestuur en directie van de SPH „zich gedragen alsof ze God zijn”. Verder meent hij, dat er vergaderingen moeten worden belegd waarop de deelnemers kri tiek en klachten kunnen uiten. De SPH tekent bij de brief van de heer Bouricius aan, dat het een daad van recht vaardigheid is ten opzichte van huisartsen die de premie wèl betalen, dat deelnemers die dat niet doen na enkele jaren tot Het ministerie vindt daarom, dat het de voorkeur verdient om in de zuiveringsin stallaties tot defosfatering over te gaan. De kosten daarvan zijn lagëT'dan de ver groting, die de toepassing van zeepwas- middelen zou vergen, en men zou op die manier het totale gehalte van fosfaten in afvalwater tot tien percent van het oor spronkelijke kunnen terugbrengen. De Haagse arts F. E. J. Bouricius schrijft dit in een ingezonden stuk in „Medisch Contact”, waarin hij kritiek uitoefent op de SPH (Van onze redactie economie) DEN HAAG „Het vraagstuk van de pensioenda tum de leeftijd waarop een werknemer de actieve periode beëndigt heeft weer extra aandacht gekre gen door experimenten met vervroegd uittreden die binnenkort in enkele bedrijfstakken van start gaan”, zo 'schrijft „Onderneming”, het orgaan van het Ver bond van Nederlandse Ondernemingen deze week onder de kop: Voorzichtig met pensioendatum. betaling worden gebracht via de in de wet voorgeschreven procedure. Het overdra gen van bestuurstaken aan een onafhan kelijke commissie is volgens de SPH onmogelijk. van de nieuwe regering, een enorm gat gaan vertonen, wat op zich al geruimte tijd de basis vormt van Burns’ dreiging met renteverhoging. Opvallend is echter wel dat sinds een aantal dagen de obliga- tiekoersen inWall Street weer flink zijn gaan stijgen, nadat er sedert eind 1976 voortdurend druk op deze marktsector is geweest. Kennelijk valt het nogal mee met de emissiehausse, die door de opge schroefde investeringsplannen werd ver wacht. gevallen premieverlaging of -vrijstelling toegestaan, met name als het ging om beginnende huisartsen die bij de start van hun praktijk geen rekening hadden kun nen houden met de hoogte van de pen sioenpremie. Vaak is er volgens de SPH sprake van te hoge financieringslasten of een te hoog uitgavenniveau in de privé- sfeer. Toch werd in een aantal van deze gevallen tot tijdelijke premieverlaging overgegaan met het verzoek aan de betrokkene, zijn financiering te reorgani seren. Op het Damrak is het inflatieprobleem geheel naar de achtergrond verschoven. De AOW begint zoals bekend bij 65 jaar uit te keren. De problemen zouden iets anders komen te liggen, wanneer de AOW zelf eerder tot uitkering zou komen. Maar dat verhoogt de lasten van deze wet aanzienlijk en heeft tevens repercussies voor de premies en uitkeringen van andere wettenm Ook dit punt heeft de aandacht van de Stichting van de Arbei'’. in overleg met het Centraal Planbureau Volstaan wij nu met de opmerking dat voor een dergelijke wijziging in de AOW-pensioendatum o.i. 9809 9 Te winnen in de Nationale Puzxelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Bator Loven maart 1977. De basiswaarde steeg van 8,82 tot 8,96. orna- mhe- type- ig 19 I7.00 p de el in 7.00 (Van een medewerker) AMSTERDAM. Het internationale beurswezen werd deze week opnieuw gekenmerkt door grote onzekerheden, die grotendeels te maken hadden met de bin nenlandse politieke situatie. In de Vere nigde Staten probeert men nog altijd enig inzicht te krijgen in de uitwerking van de economische politiek, die de nieuwe rege ring wenst te voeren. In Engeland heeft de oude Labourregering een compromis moeten sluiten met een oppositiepartij, terwijl in ons eigen land het kabinet-Den Uyl het op de valreep van zijn vierjarige regeringsperiode liet afweten. Daarnaast maakte Italië weer zware politieke stor men mee, terwijl in Parijs de beurs paniekverkopen moest verwerken door een verdere aanwas van links bij de laat ste gemeenteraadsverkiezingen. Kortom, een wereld vol onzekerheden, die het de effectenbeurzen niet gemakkelijk maak te hun weg te vinden. DEN HAAG (ANP). Het heeft weinig zin om op grote schaal weer gewone zeep voor de was te gaan gebruiken. Dit is de conclusie, die het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne trekt uit een studie, die het instituut voor milieuhygië ne en gezondheidstechniek TNO heeft verricht naar de mogelijke gevolgen van het op grote schaal toepassen van zeep- wasmiddelen. Maar de obligatiemarkt bleef kalm en reageerde nauwelijks op de vele gebeurte nissen in het regeringsbolwerk. Ook de aandelenmarkt was er niet ondersteboven van, omdat men zich terdege realiseert dat over twee maanden verkiezingen gehouden zullen worden en dat tot zover de onzekerheid zeker zal voortduren. Bovendien is wel duidelijk dat de Vermo- gensaanwasdeling toch wel zal komen, ondanks het onvermijdelijke uitstel door de huidige regeringscrisis. Wel is het niet uitgesloten dat het jaar van ingaan, dat in het herziene ontwerp al was opgetrokken, opnieuw dichterbij zal komen. ten dat de overheid, zoals nu bij enkele experimen ten, de kosten van overbrugging algemeen voor haar rekening zou nemen. Terecht vestigt de FNV in De Vakbondskrant van 10 maart jl. er de aandacht op, dat de discussie volop gaande is of de invoering van een algemene pensioenplicht niet nóg dringender is dan vervroegde pensionering. De Stichting van de Arbeid studeert op die pensi oenplicht al jaren. Binnenkort' komt zij met nieuwe kostenberekeningen naar buiten. In de volgende kabinetsperiode zal met de pensioenplicht toch een begin moeten worden gemaakt. Dat zal ondanks het bestaan van tal van goede pensioenregelen voor het bedrijfsleve als geheel een enorme krachtsinspan ning betekenen. Een algemene vervroeging van de pensioendatum zit daar voorlopig niet in,” aldus de Onderneming. Toch gaf vooral de lokale markt de indruk van meer vertrouwen. Er kwam duidelijk beleggingsvraag opdagen voor grote groepen van aandelen. De hoofd fondsen bleven evenwel volledig buiten schot. In deze sector kwam geen speciaal bedrijfsnieuws door en Wall Street’s flau we ontwikkeling gaf geen aanleiding tot het uitvoeren van grote kooporders voor Amerikaanse rekening. MHV Amsterdam. Bicotex NV— dochter van MHV Amsterdam NV heeft van de Neda NV, de vroegere Nederlands- Aziatische Handelsmij, de importafde- ling algemene goederen overgenomen. Deze afdeling omvat de artikelengroe- pen speelgoed en sport; porcelein en aardewerk; autoaccessoires; luxe en huishoudelijke artikelen en kantoor- en schrijfbenodigdheden. In verband met plannen voor uitbreiding van de export is Bicotex mede voor haar dochteron dernemingen Jac. Cohen en Introva gestart met de opzet van een verkoop organisatie in Duitsland. Met de nieuw bouw in Zwanenburg is inmiddels begonnen. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven DEN HAAG (ANP). De ontwikkelin gen van de varkenspest in het ingesloten gebied van midden-Nederland zijn zoda nig, dat, om verdere uitbreiding te voorko men, stringentere maatregelen noodzake lijk zijn, aldus het ministerie van Land bouw. Gevreesd moet worden, dat de thans van kracht zijnde maatregelen onvoldoende effect sorteren. Het is moge lijk dat het virus verder zal worden ver spreid. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft thans besloten in het ingesloten gebied ten zuiden van de lijn Breda-Tilburg een enting van varkens te doen uitvoeren. Cycles Peugeot stelde 13 fietsen beschikbaar voor het Nationaal Fonds „Be ter Leven" Om te trim men of om boodschappen te doen. Voor school, va kantie en werk. Naar keuze een Peugeot dames- of herenfiets met 10 versnel lingen ter waarde van 500.—. Wordt geleverd via de Peugeot dealer in uw eigen woonplaats Hij stelt dat in alle door hem genoemde gevallen ontlef f ing van premiebetaling is gevraagd mkt een beroep op de hard heidsclausule De pensioenregeling voor de huisartserps op 1 januari 1973 wettelijk verplicht gebeld. Maar volgens Bouricius vermeldt ricfch de wet, noch de memorie van antwoord noch enig ander document welke normen worden aangelegd bij het toepassen van de hardheidsclausule. Beleggingsfonds van de 7. Het Beleg gingsfonds van de 7 geeft onder de gegeven omstandigheden de voorkeur aan een wat grotere liquiditeit. Deze bedraagt thans (inclusief tijdelijk beleg de middelen) circa 12,5 pet. tegen 8,6 pct. per ultimo 1976. De voornaamste beleggingsgebieden van het fonds blij ven Amerika, Nederland, West- Duitsland, Japan en Canada, zo blijkt uit het jaarverslag. In 1976 nam het vermogen van het fonds toe van 71,7 mln. tot 76,5 mln. Zowel enige koers stijging als een voortgaande plaatsing van participaties droeg hiertoe bij. Per ultimo 1976 stonden 8.537.691 participa ties uit, inmiddels is dit aantal met 328.043 toegenomen tot 8.865.734 per 23 De heer Bouricius doet enkele sugges ties voor de toepassing van de hardheids clausule en hij stelt voor, een breed samengestelde onafhankelijke commissie te belasten met het beoordelen van beroe pen die op de hardheidsclausule worden gedaan. Eén van de uitgangspunten van die commissie zou moeten zijn, dat een huisarts tengevolge van beslissingen van de „hardheidscommissie” nooit zo in de knel mag komen, dat hij moet stoppen met zijn praktijk. UTRECHT (ANP). In vijf arrondisse menten lopen procedures met tenminste zeven huisartsen wegens het uitreiken van dwangbevelen tot betaling van pen sioenpremies terwijl er nog andere op komst zijnm Tenminste vier huisartsen hebben opgehouden praktijk te doen als direkt gevolg van het handelen van de Stichting Pensioenfonds Huisartsen SPH. aandacht gevestigd op de vaak moeilijke arbeids marktpositie van oudere werknemers. Geconsta teerd is dat van de werknemers boven de 55 jaar niet veel meer dan de helft normaal tot de pensioendatum blijft doorwerken. De overigen bevinden zich voor een belangrijk deel in de Ziektewet, de WAO en de werkloosheidswetten. Boven de 60 jaar is de verhou ding nog ongunstiger. Geen wonder dat velen door de ontwikkelingen worden gealarmeerd en zich afvra gen welke maatregelen zouden kunnen worden geno men om te komen tot een duidelijker en bewuster beleid ten aanzien van het handhaven, uitstoten en vervangen van onze medemensen in het produktie- proces. Dat daarbij ook de mogelijkheid van een verschuiving van de pensioendatum aan de orde wordt gesteld is volkomen logisch” „Niettemin, het lijkt ons onjuist te concluderen dat een algemene vervroeging van de pensioengerechtig de leeftijd voor de deur staat Het is namelijk zeer de vraag, of een dergelijke maatregel voor de meeste mensen de goede oplossing biedt. Pensioenvervroe- ging leidt onvermijdelijk tot hetzij pensioenverla- ging, hetzij kostenverhoging. Hier ligt al direct een van de grote knelpunten. Nog lang niet iedereen in het bedrijfsleven heeft uitzicht op een voldoende aanvullende pensioenvoorziening naast de AOW- uitkering en een aantal werknemers heeft zelfs in het geheel geen aanspraken zo stelt het VNO. „Daar valt dus niets te vervroegen. Het is uitgeslo- Een Kindermann auto matische diaprojector model 1800 voor ge bruik met diaraampjes 5x5 cm met dia’s 24x36 mm. Met universeel magazijn voor 36 dia’s; gebruik van rondmaga- zijn mogelijk. Afstands- bedieningskabel voor diatransport. Een ge schenk ter waarde van f 329,- van TRANS- CONTINENTA B.V., Amsterdam. Op zichzelf begrijpelijke reacties. De problemen van veel oudere werknemers genieten extra aan dacht. In diverse ondernemingen en bedrijfstakken worden maatregelen inzake verkorting van de arbeidsduur voor de mensen boven een bepaalde leeftijd overeengekomen,” aldus Onderneming. Het instituut kwam tot de uitkomst, dat de zuurstofverbruikende stoffen in het huishoudelijke afvalwater met 20 tot 30 percent zouden toenemen, dat de capaci teit van de bestaande en geplande zuive ringsinstallaties met 20 tot 30 percent zou moeten worden vergroot en dat het zuive ren van afvalwater daardoor 20 tot 30 percent duurder zou worden. Daar komt bij, dat de fosfaatmiddelen maar voor de helft van de fosfaatverontreiniging van het oppervlaktewater in ons land verant woordelijk kunnen worden gesteld. Van de bepalingen van hetpensioen- reglement kan pas worden afgeweken, zegt de SPH, als het’ duidelijk is dat de oorzaak van de slechte financiële situatie van de deelnemer ligt in de pensioenpre mie die hij moet betalen. In de eerste jaren van de verplichte regeling is in een aantal Het duidelijkst was die onzekere invloed te merken in Wall Street, waar de beurs vorige week tot de sedert twee maanden niet meer voorgekomen top van 968 wist op te lopen. Maar deze week ging daar in enkele dagen 30 punten vanaf bij sterk teruglopende omzetten en belang stelling. Nog altijd laat zwartkijker Arthur Burns, president van het Ameri kaanse centrale bankwezen, op luidruch tige toon van zich horen en jaagt het publiek de stuipen op het lijf door met een rentestijging te dreigen. De inleiding van de terugtocht was echter het bekend wor den van de stijging van de kosten van levensonderhoud met 1 percent in februa ri. De grootste stijging sedert september 1974, waaraan echter ook de strenge win ter debet is geweest. Maar na het bekend- worden van een stijging van bijna ook 1 percent voor de groothandelsprijzen, is dit toch wel een barometer voor de inflatie. De onzekerheid die zich hier te lande is gaan voordoen, kreeg deze week zijn hoogtepunt in de kabinetscrisis. Juist voor deze een feit werd, maakte het minis terie van Financiën nog een nieuwe staatslening bekend, die op dezelfde voor waarden geplaatst zal worden als de laat ste 8,25 percent-lening. Deze was op grond van het beperkte bedrag in feite een mis lukking, maar is desondanks toch enigs zins boven pari gaan noteren. Daarom verwacht de beurs dat er thans een groter bedrag kan worden binnengehaald. Wel zal het interessant zijn te constateren in hoeverre het buitenland nog animo heeft in te schrijven, nu de regering demissio-- nair is geworden. Gezien het succes van de laatste paar leningen, deze en vorige week, is vanuit de hoek van de hypotheek banken een poging gewaagd weer met 8,25 percent-pandbrieven op de markt te verschijnen, zij het voorlopig nog tegen 99 percent. geen ruimte is in het kader van de 1 percentoperatie op het gebied van de sociale zekerheid. De huidige experimenten met vervroegd uittreden zijn bedoeld om ervaring op te doen Ze hebben een strikt vrijwillig karakter zo wordt gezegd. „Dat er nu op beperkte schaal geëxperimenteerd wordt, is goed. Het zal ons bij een zorgvuldige evalua- tie het nodige kunnen leren. Het lijkt ons verstandig in gedachten te houden, dat in de omstandigheden van het ogenblik vele maatregelen die in het bijzon der op de oudere werknemers worden gericht, vrij sterk conjunctureel bepaald zijn. Zij hebben betrek king op de thans tot de oudere werknemers behoren de generatie. De omstandigheden en de personen zullen in de toekomst wellicht geheel anders zijn en dat kan om andere maatregelen vragen. In haar Interim-advies over de arbeidsduurverkorting voor oudere werknemers heeft de Stichting van de Arbeid daar terecht op gewezen”. Het artikel besluit met de opmerking: „De ontwik keling zou kunnen gaan in de richting van een meer flexibele pensionering, anderszijds naar grotere aan dacht voor de mogelijkheden van aanpassing van de werkzaamheden in het produktieproces. In het kader van een verdere humanisering van het arbeidsproces zou „vervroegde pensionering” een rol kunnen spe len. Mits dit middel niet klakkeloos wordt gehanteerd en daarmee de weg van de minste weerstand wordt gekozen”. Sommer-AIlibert. Sommer-Allibert, de Franse onderneming, die gespeciali seerd is op het gebied van vloerbedek king, is een overeenkomst aangegaan met de Zwitserse Forbogroep voor de gezamenlijke bouw van een fabriek voor de vervaardiging van plastic vloer bedekking in Nederland. De bouwkos ten worden geraamd op 60 miljoen frank. De Nederlandse regering ver leent een subsidie van 20 percent der bouwkosten. De nieuwe fabriek zal tegen het einde van dit jaar operationeel zijn. (Van onze correspondent) ALMELO. In een besloten vergade ring naar aanleiding van een recente sta king heeft de bedrijfsledengroep van de Industriebond NW bij Texas Instru ments in Almelo het bondsbestuur gevraagd twee kaderleden te royeren als lid. Reden voor deze royementsaanvraag was de niet solidaire opstelling van de twee kaderleden tijdens de staking. Hun wordt verweten besmet werk te hebben verricht in de schijvenafdeling, het belangrijkste onderdeel van het bedrijf, waar thermostaten voor motoren worden gemaakt. Ook administratief personeel hielp tijdens de staking deze afdeling draaiende te houden. Het besluit om royement aan te vragen werd genomen met 22 stemmen vóór, drie tegen en twee onthoudingen. Het bestuur zal in de komende tijd over de aanvraag beslissen. De betrokkenen kunnen daar na, en dat doet vrijwel iedereen, in beroep gaan bij de bondsraad. Districts bestuur der Theo de Bruijn vindt het een „heel pijnlijke zaak en betreurt het in de open baarheid komen ervan, te meer daar in de vergadering geheimhouding was afge sproken”. Volgens hem worden de betrok ken kaderleden nu al veroordeeld, terwijl ze dat pas zijn na een definitieve uit spraak van de bondsraad. Onveranderd dividend Pye Holdings. De omzet van Pye Holdings Ltd., een Britse dochteronderneming van Philips, is vorig jaar ten opzichte van 1975 geste gen van bijna 233 mln. tot 266,7 mln. pond sterling. Het netto resultaat daal de van 5,7 mln. tot 5,4 mln. pond ster ling. Voorgesteld wordt een dividend van 2,9 pence per aandeel, hetgeen gelijk is aan het interim- en slotdividend over 1975, zo heeft Philips bekendge maakt. Daarbij komt dat geruchten de ronde zijn gaan doen als zou de Amerikaanse begroting door de stimuleringspolitiek „Zijn deze experimenten te beschouwen als een voorbode van een meer algemene, echte vervroeging van de pensioendatum? Op korte termijn lijkt ons dat niet het geval, al gaat er natuurlijk een zeker suggestief effect vanuit. In de Tweede Kamer is al gevraagd om de experimenten verder uit te breiden en in sommige perscommentaren viel te lezen dat er een gerede kans is dat de pensioengerechtigde leef tijd binnen enkele jaren zal worden verlaagd. Prins Bemhard bekijkt hier een van de tentoongestelde machines tijdens een rondgang over de Utrechtse „Bouwbeurs ’77" die gisteren door hem geopend werd.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15