MHN 1 au - BRRRSRRBR i 3 door Ton Kors Merkwaardig V' CONCLUSIE IN BOEK OVER MENTEN: VELSER AFFAIRE BESTAAT NIET SS Bedroevend Geschenk Complot „Georganiseerd” Bescherming Daar de boekenbijlage van onze krant reeds eni ge tijd tevoren is vervaar digd, zult u er nog artike len in aantreffen van onze donderdag overle den kunstredacteur Hein Steehouwer. Wij beschou wen het als een eer, u deze .s bieden. ■ja. nlj 5' m 5» jyp IjX i B sa B n. Hans Knoop haastig sum en onzorgvuldig i- en ver en. dhr. - Menten gefotografeerd in SS uniform (1941) en bij hem thuis in Blaricum (1976) in uwe Misschien maakt alleen zijn conclusie in dat hoofdstuk aanspraak op die ondertitel. Op bladzijde 157 stelt Knoop namelijk: „Na het doorwer ken van tientallen geheime Die relatie tussen Menten en de Velser Affaire (een betere aandui ding zou Kennemer Affaire geweest zijn) bestaat wel degelijk. Al was het alleen maar omdat het onder- zoekteam Gorter aan het eind van de jaren veertig, begin vijftig die twee zaken niet los te koppelen achtte, doordat gebleken was dat steeds dezelfde namen opdoken. schien komt mr. Kwint, aan wiens hand Hans Knoop door dit hoofd stukje wandelt, ook nog eens tot de conclusie dat er nooit een zaak- Menten heeft bestaan. Naar alle waarschijnlijkheid is Kwints houding in deze zaak for meel juist geweest. Knoop conclu deert in ieder geval heel positief. Ik kon dat in ieder geval niet zo snel beoordelen tijdens een gesprek met mr. Kwint, waarbij die „geheime correspondentie” ook mocht wor den ingezien. Het meenemen was niet toegestaan, maar misschien kreeg Knoop wel permissie. De rooms-katholieke minister Van Maarseveen, op wie in het hoek „De Zaak Menten” ernstige kritiek geuit wordt. geweest van een zaak-Velsen. Wel nu, dat laatste is nooit aangetoond”. duidelijk geval van jammer, ook van onzorgvuldigheid gemeente Velsen gezocht zouden moeten worden”, (bladzijde 159). De president van de Amsterdam se rechtbank heeft zich donderdag niet ontvankelijk getoond voor de bezwaren die de Mentens tegen de •p en ïsses moet gade- thele Misschien dezelfde, wellicht heel andere „geheime archiefstukken” (die aanduiding van Knoop wil ik graag handhaven, want dat staat interessant) heb ik ook doorge werkt en al die stukken zijn bedroe vend. Het zijn verzamelingen van diende, van diep menselijke trage dies, veroorzaakt door een sinister vals spel tijdens en na de oorlog gepleegd door onder meer figuren uit het Velsense politiekorps. We hebben daarover in het verleden veel gepubliceerd, voor sommigen meer dan genoeg, volgens anderen te weinig. Daarbij staat één ding vast, dat bij het lezen van die „geheime archiefstukken” of van de publikaties daarover maar één conclusie getrokken kan worden: Er was (is) een Velser Affaire! Daarvoor had Knoop dan al geconcludeerd: „Als er geen Velser Affaire bestond, dan had die voor de KVP moeten worden uitgevon den”. Ik vind al dit soort opmerkin gen best, maar Knoop moet dan wel even precies aantonen hoe hij aan die wijsheid komt. Ik hecht meer Dat riekt naar een complot. Dat vind ik prima, maar dan moet zoiets wel aangetoond worden. Er is al eerder gesteld dat Knoop in het hoofdstukje „Menten en de Velser Affaire” aan de leiband loopt van mr. Kwint. Soortgelijke dingen ver telde Kwint ook aan mij. Het enige wat met dit hoofdstuk daarom dui delijk wordt is dat niet alleen com munisten soms last hebben van een complot-syndroom. »m- elei- plei- m »foon waarde aan zijn opmerkingen als hij spreekt dat de socialisten en communisten uit de gemeente Vel sen de zaak ervoeren als een „geschenk uit de hemel”. De als feodaal en reactionair bekend staande burgemeester Kwint was in de nieuwe gemeenteraad van Vel sen met zeven communisten en negen PvdA-leden niet bepaald geliefd en deze leden „zouden niets nalaten burgemeester Kwint uit het gemeentehuis te laten verdwijnen”. Knoop gaat echter zo ver dat hij een monsterverbond creëert tussen progressieve gemeenteraadsleden uit Velsen en de top van de toenma lige KVP (Romme, Kortenhorst, Van Maarseveen), alleen om mr. Kwint te wippen. Socialisten en communisten zouden dan een geest verwant als hoofd van de gemeente terugkrijgen en Van Maarseveen zou een „kneedbaarder persoon” in de plaats van Kwint kunnen benoe men, dié enkele politiemannen binnnen het Velsense korps onmid dellijk zou ontslaan. Dat is bij meer uitspraken van Knoop het geval. Bijvoorbeeld bij zijn stelling (bladzijde 159): „Van georganiseerd verzet binnen het Nederlandse katholicisme is echter niets bekend”. Er kan natuurlijk gediscussieerd worden over het begrip „georganiseerd”. In ieder geval geeft dr. L. de Jong over het katholiek verzet een iets ander beeld en De Jongs werken kunnen (af gezien van de regelmatige beden kingen van Vrij Nederland en De Waarheid) toch wel wetenschappe lijk genoemd worden. 7. Daarmee komen we weer terug op het welles en nietes van de Vel ser Affaire, maar waar het mij om gaat is het gebruik van het woord „wetenschappelijk”. Het impliceert dat Knoop wel op dergelijke wijze te werk gaat of op z’n minst wilde gaan, en in zo’n geval moet Knoop vertellen hoe hij aan die weten schap over Van Maarseveen komt. Dat gebeurt echter niet en dat is een gespeeld dat Knoop getuigen in de al lang geleden gevoerde processen tegen Menten beschuldigt van meineed. Knoop toont ook hierbij niet duidelijk aan waarom deze mensen meineed pleegden. De kwalificaties als „moorde naar, oorlogsmisdadiger en rover” maken wel duidelijk dat Knoop zich zeker bij het schrijven van zijn boek niet emotioneel los heeft kunnen maken van de zaak-Menten. En dat mag van een journalist best ver wacht worden. Daarom vertelt „De Zaak-Menten” in sommige delen meer over Knoop dan over de Blari- cummer. Knoop stelt dat het de toenmalige KVP te doen was korte tijd na de oorlog de Nederlanders te verdelen in goede en foute. „Men wilde daar van af, omdat men leden van de KVP dan in een aantal gevallen tot de foute kon rekenen. Er zou onder leiding van de toenmalige minister van justitie een nieuwe verdeling plaats vinden. Hij zou ervoor zor gen dat men ook het verzet in twee groepen zou verdelen, het bonafide en het malafide verzet. Van dat malafide verzet was ook, naar het oordeel van de minister, Pieter Nicolaas Menten het slachtoffer geworden. De daders van de roof uit Mentens villa zijn nooit gevon den”, (de commissaris van de koningin in Noord-Holland en bur gemeester Kwint kunnen zeker niet als daders van roof worden aange merkt, omdat zij goederen uit het huis van Menten kregen toegewe zen via het Nederlands Beheersin stituut; of die goederen pas later onder de administratie van het Beheersinstituut werden gesteld is een waarschijnlijk nooit te beant woorden vraag; TK.) „maar de minister liet geen middel onbe proefd om de indruk te wekken dat die in of in de omgeving van de Velser Affaire tijdens de pre sentatie van zijn boek deze week in Den Haag, dat er alleen al over deze zaak een boek van negentienduizend bladzijden zou kunnen wor den geschreven. Hoewel hij het aantal bladzijden in de spanning van zo n presenta tie wel iets te overdreven geschat zal hebben, is het toch een ondankbare zaak dat je over een niet bestaan de Velser Affaire een zeer omvangrijk boek zou schrij ven om aan het eind te con cluderen dat het allemaal voor niets zou zijn geweest. Daarom vind ik Knoop z’n conclusie onbegrijpelijk. ■BR W - De Zaak-Menten, door Hans Knoop, uit geverij H. J. W. Becht Amsterdam, prijs 17.90 Maar ook absurd. Knoop zegt zelf dat hij alvorens zijn conclusie te trekken tientallen geheime archief stukken heeft doorgewerkt. Iedere journalist die zich met dit soort zaken (Velser Affaire, Schallen- berg, Zwolsman, De Boer) bezig houdt, worstelt zich door dit soort stukken. Meestal processen-verbaal die al jaren in omloop zijn (Igor Cornelissen heeft al eens in Vrij Nederland uiteengezet hoe dit soort stukken in de roulatie zijn gekomen). De auteur heeft zich overigens niet of nauwelijks gerealiseerd dat burgemeester Kwint door minister Van Maarseveen, over wiens justiti eel beleid Knoop zowel in zijn week blad als nu in zijn boek zeer kriti sche opmerkingen heeft, in bescherming is genomen toen er tegen Velsens burgemeester een „politieke en lastercampagne” werd gevoerd (wat de zogenoemde tapijtenaffaire betreft zie daarvoor onder meer Handelingen van de Eerste Kamer, 3 juli 1951). Er zijn meer van dit soort kriti sche opmerkingen te maken over de „stellingen” van Knoop. Dat zou hier te ver gaan. Wat ik wil zeggen is, dat naar mijn oordeel Knoop onzorgvuldig schrijft. Dat zal deels te wijten zijn aan de haast waarmee is geschreven (de uitgever wilde het boek voor het proces-Menten in de winkel hebben), deels aan de gemakkelijk leesbare stijl die Knoop heeft gekozen, om zoals hij het bij de presentatie in Den Haag uitlegde het boek „niet taai te maken”. Maar haast en het lees baar houden van een boek zijn niet goed te praten als daar onzorgvul digheid het gevolg van is. archiefstukken kan ik niet anders dan tot de conclusie komen dat er inderdaad van een zogenaamde Velser Affaire geen sprake was' Een dergelijke conclusie is niet alleen onbegrijpelijk, maar ook absurd. De demonstratie voor de deur van Kunstveiling Sotheby-Mak van Waay zou tenslotte tot Mentens arrestatie leiden. Knoop neemt mr. Kwint in bescherming en laat de oud- burgemeester met behulp van diens ook al „geheime correspondentie” tussen hem, de minister van justitie en de commissaris van de koningin zich verdedigen over zijn houding tegenover enkele politiefunctiona rissen, naar wie een onderzoek werd verricht. Het is altijd merkwaardig geweest dat vooral topnamen uit die Velser Affaire steeds zeiden, dat er nooit sprake was geweest van een doofpotzaak. Mr. Engels vertel de dat al bij de voorbereidingen van het boekje over Hannie Schaft, een boekje waarin overigens ook een klein hoofdstuk gewijd is aan de Velser Affaire. En nu laat Hans Knoop datzelfde vertellen door mr. Kwint, die voor, gedeeltelijk tijdens en na de oorlog burgemees ter was van Velsen. Hij zegt (blad zijde 156): „De Velser Affaire? Die heeft nooit bestaan”. En verder: „Er is geen verband tussen de zaak- Menten en de Velser Affaire, omdat er geen Velser Affaire was”. Mis- Alleen al het feit dat er over de Velser Affaire „tientallen stukken” circuleren (om daarbij de aanjdui ding „geheime” maar even te verge ten) moet toch op z’n minst een aanwijzing zijn dat er een Velser Affaire heeft bestaan, misschien nog bestaat. Zelfs al zou in die processen-verbaal steeds geconclu deerd worden dat de tegen bepaal de personen uit het Velsense politie wereldje geuite beschuldigingen op onwaarheid berusten, dan nog zou er een Velser Affaire bestaan Namelijk in de zin van waarom dan die beschuldigingen geuit werden en ook in de zin van waarom deze zaak indien er van chantage, moord, corruptie, diefstal enz. geen sprake geweest zou zijn toch voor grote, ook politieke deining zorgde. Of dat op zich al geen affai re is. „Mèt nieuwe onthullingen over de Velser Affaire” is de ondertitel van het boek „De Zaak Menten” door Hans Knoop. Dat is een interessan te aankondiging, maar verder dan die aankondiging komt Knoop niet. In zijn precies twintig pagina's tellend hoofdstukje „Menten en de Velser Affaire” geeft Knoop geen enkele nieuwe onthul ling. BB 1 A I Zo’n opmerking is natuurlijk flauw, in ieder geval niet weten schappelijk, hetgeen (wat dat laat ste betreft dan) Knoop in zijn boek blijkbaar wel beoogt te doen. Hij schrijft namelijk (bladzijde 144) „Met name de na-oorlogse katholie ke minister van justitie, mr. Van Maarseveen, heeft altijd de indruk gewekt dat deze twee zaken, en mogelijk ook de zaak-Schallenberg, nauw met elkaar verbonden waren. Op zichzelf is de vraag of er sprake was van een verband tussen beide zaken, een wetenschappelijk onjuist geformuleerde. Deze vraag suggereert namelijk dat er naast een zaak-Menten sprake zou zijn w» ■BP" Niet voor niets heeft een commissie-Versteegh bijna vier jaar aan die zaak gewerkt en daar over in het geheim gerapporteerd aan de toenmalige minister van jus titie. In zijn boek citeert Knoop uit dat „geheime” rapport. Wellicht dat hij dat als een onthulling beschouwt, maar citaten daaruit maken ook daarop geen aanspraak. Daarvoor moet hij dan maar De Volkskrant van 14 april 1951 op slaan. Onbegrijpelijk,' allereerst omdat Knoop die conclusie trekt in een zo kort bestek van twintig pagina's, zonder precies aan te geven waarom die Velser Affaire dan nooit bestaan zou hebben. Zelf zei hij over de omvang van de Niet voor niets hebben mare chaussee en marine- inlichtingendienst zich met de Vel ser Affaire bezig behouden. Het is al eens eerder geschreven, beide onderzoeken liepen vast. Niet voor niets werd er door de vijf procureurs-generaal een Haarlems politieteam geformeerd, dat onder leiding kwam te staan van de com missaris Gorter, die de zaak Menten en de Velser Affaire moest onder hoekenHet onderzoek moest in „’s lands belang” worden stopgezet. ÈRBU 1977. s z V Z*. •Z’ .v “Z" kwalificaties hebben van Hans Knoop in Accent en in zijn boek. In dat kort geding heeft geen rol HflH 3 .2, Oud-burgemeester Kwint van Velsen. - - .w'B'

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21