Gerald Ford in 1980 kandidaat presidentschap Belg veroordeeld tot5jaar kamp Udink betaalt forse grapje boete voor Administrateurs kunnen rekenen op storm door Parijse burelen CHIRAC: EERSTE BURGEMEESTER SINDS 1870 Marokkaanse partijleden veroordeeld I p 1 - THEEKUUR TEGEN HET ROKEN ALLEEN ENGELAND MAG NOG VOORBEHOUD MAKEN ’’W’’71 KABINET-DESAI TOCH MET RAM „Anti-Sovjet-agitatie en propaganda r* i UK 2 3 ZATERDAG 2 6 BINNEN- EN BUITENLAND MAART 19 7 7 La (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolf Bakker) PARIJS. Oud-premier Chirac is gistermorgen door zijn gemeen teraadsleden tot burgemeester van Parijs gekozen. Hij is daarmee huisheer geworden in het mooiste werkvertrek dat Parijs te bieden heeft, een zaal in renaissancestijl met een dertien meter hoog plafond, en aan het hoofd komen te staan van 35.000 gemeentelijke functiona rissen. Toch is de heer Chirac ook nog parlementslid voor het kiesdistrict Corrèze (in de buurt van de Dordogne), aanvoerder van het gaullistisch reveil en in zijn eigen ogen de sterke man van de toekomst. cht Pottekijker Januskop (2) omi- kte gd ette vik- jde- gie- ;en- it is EG eed Ige •un zijn Tot :ent ten. den dan Nederland g” nis- i 19- ■isje eel” :ho- zrij- □nt- isen iffi- een ede >ces ’OU- ich- het De dynamische 44-jarige minister-president, door de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt kort geleden Europa’s succesrijkste politicus genoemd, scoorde een belangrijke politieke overwinning op de oud-minister van Buitenlandse Zaken José Maria de Areilza, die donderdagavond laat aftrad als vice-voorzitter van de volkspartij, PP. MADRID Premier Adolfo Suarez is gisteren besprekingen met politici van het centrum begonnen, die volgens regeringskringen er op gericht zijn de leiding over te nemen van een alliantie van centrum partijen voor de begin juni te houden verkiezingen. i Monsieur 100.000 volt I sen er nauw bij betrokken zulten worden. NAVO-ministers besluiten tot deelneming aan AWACS-systeem Tijdens de bijeenkomst van gisteren is Suarez bouwt aan an Toch zal burgemeester Chirac te kam- I Bij eerdere besprekingen bleken nogal wat aarzelingen te bestaan bij onder ande ren de Duitsers en de Engelsen. De kosten van AWACS zijn gigantisch: elk toestel, dat is volgestopt met elektronika, kost ruim 200 miljoen gulden. De NAVO zal waarschijnlijk 27 van dergelijke vliegtui gen van het type Boeing-707 gaan exploi teren. Nederland doet daaraan slechts beperkt mee. Het is waar dat de Franse burgemeester een heleboel werk uit handen kan geven aan een of meer zogenoemde „adjoints”. Dit neemt niet weg dat hij nooit ofte nimmer verantwoordelijkheid kan dele geren. Het gat in de begroting zal hij dan ook zelf moeten weten op te vullen, en de staking van de vuilnismannen is in laatste instantie ook zijn werk en dus van nie mand anders! Gisteren ontmoette Suarez de liberale leider Joaquin Garrigues en de christen democraat Ignacio Comunas. Dat gebeur de slechts uren na het ontslag van Areilza Een Franse burgemeester die naast zijn burgemeesterschap niet nog een ander achtenswaardig beroep uitoefent, is met een lantaarntje te zoeken. Toch is het allerminst alleen maar een erebaantje, om aan het hoofd van een kleine of grote gemeente te staan. Want de strijd om het bestaan gaat voort, ook al zwembad, het cultureel centrum en het voetbalveld met lichtinstallatie. pen krijgen met het probleem waarmee alle Franse burgemeesters worstelen: hij is allerminst god in Frankrijk. De god in Frankrijk is de prefect. De prefect is het hoofd van een Frans departement en de burgemeester is aan de prefect verant woording verschuldigd. De meeste bezwaren kwamen van Enge land. Dat beschikt namelijk zelf over een - wat minder omvangrijk en dus minder duur soortgelijk vliegtuig, de Nimrod van Hawker Siddeley, De Britten vrees den dat het AWACS-project de Britse vliegtuig- en elektronika-industrie schade zou kunnen toebrengen. Veel Spanjaarden in het politieke cen trum en van links hadden er bij Suarez op aangedrongen de politieke neutraliteit te laten varen. Er zijn berichten geweest dat ook koning Juan Carlos wilde dat Suarez (volgens opiniepeilingen verre weg de populairste politicus van het land) aan de verkiezingen meedoet. en aan het ministerie van binneniandse zaken zo men wil, van waaruit de macht als uit een hoorn des overvloeds over het land wordt uitgespreid Na de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen weekeinde wordt tweederde (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie) MOSKOU. De Belg Antoine Pijpe is gisteren in Leningrad veroordeeld tot vijf jaar Sovjet-„werkkamp met streng regime”. Hij was in december vorig jaar gearresteerd, toen hij bij de universiteit van Leningrad pamfletten uitdeelde die volgens het persbureau Tass „laster bevatten over de Russische politiek, over de democratische vrijheden in de Sovjet- Unie en opriepen tot omverwerping van het systeem”. vijf dagen op gezette tijden worden gedronken. Volgens de federatie is het dan binnen de kortste keren gebeurd met de neiging om eens op te steken. Volgens artikel 70 van het Wetboek van Strafrecht van de Russische Federale Republiek (RSFSR) staat er zes maanden tot zeven jaar voor „anti-Sovjet-agitatie en propaganda”, De officier van justitie wees erop, dat voor vergelijkbare delicten in België volgens artikel 123 van het Straf wetboek vijf tot tien jaar gevangenisstraf staat. Een woordvoerder van de Belgische ambassade in Moskou noemde deze ver gelijking „verbazingwekkend”. Ford sprak vriendelijk over Carter maar gaf geen oordeel over diens beleid. De fractieleider van de republikeinen in de Senaat, Howard Baker, zei dat de voor bereidingen voor de Salt-gesprekken met de Sovjet-Unie de komende week in Mós kou al tijdens de ambtsperiode van Ford waren genomen en dat minister van Bui tenlandse Zaken Cyrus Vance die prak tisch nog slechts heeft te voltooien. Ford zei na een bijeenkomst met Repu blikeinse congresleden dat hij actief wil blijven in de partijpolitiek. De procureur van de koning had straf fen geëist van zes maanden gevangenis straf tot de doodstraf De zeventien partij leden zijn allen in vrijheid gesteld, omdat zij al sinds 1973 in de gevangenis hebben gezeten Vier van hen zijn veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf negen tot achttien maanden en geldboeten. De vier anderen werden vrijgesproken. Bij het complot van „maart 1973” zou den de verdachten geprobeerd hebben het regime van Hassan omver te werpen. NEW DELHI (AFP) De voorzitter van de partij Congres voor de Democra tie (CFD), Jagjivan Ram, zal toch deel uitmaken van het nieuwe Indische kabi net, zo heeft het persbureau Samachar gisteravond meegedeeld. ade in eer ?eft •en. sen Ier, cus ben eld, tust otie fge- ten. oor- lese von ten aan het ministerie van binnenlandse zaken, dat wordt geleid door prins Ponia- towski, een vurig aanhanger van presi dent Giscard d’Estaing, zal de verwerke lijking van deze taak kunnen bemoei lijken In werkelijkheid hangt het veel van de persoonlijkheid van de burgemeester af, of hij zijn wil aan de prefect of aan „Parijs” weet op te leggen. Na een ont moeting met de burgemeester van Bor deaux oud-premier Chaban-Delmas, of met de burgemeester van Marseille, de socialistische oud-strijder Gaston Defer- re. heeft men allerminst de indruk met doetjes te maken te hebben die zich door een pottekijkei de wet laten voorschrij ven Niet zelden hebben zij zo’n goodwill bij hun achterban zoals in de genoemde gevallen, en bjvoorbeeld in het geval van de kortgeleden overleden burgemeester van Lyon dat het ministerie het wel uit zijn hoofd zal laten zo’n man en zijn stemvolk tegen de haren in te strijken. MARRAKECH (AFP) De rechtbank van de Marokkaanse stad Marrakech heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van zeventien leden van de Socialis tische Unie van Volkskrachten (USPF) die betrokken zouden zijn bij het complot van „maart 1973”. Een Franse burgemeester is een man met een januskop. Als gekozen vertegen woordiger van zijn gemeenteleden is hij allereerst hun spreekbuis Maai hij is daarbij bekleed met een deel van het staatsgezag. Het is de prefect die hem een deel van zijn uitvoerende macht heeft overgedragen. Aan de prefect is hij horig. jro- het ;en- W nde erd aan als ier. ien eid t E. >or- itie >rt- na- en ere •en de me ins or en Ien de ge- wij Iden ege- 1 (en USt ÏPA ken jnse efe- t op >ten wij- i de em ails- irie itse ilge aer- org gen reo- ien, In van ite- •us- tley de lijn i in uit de PP. De 67-jarige Areilza, die des tijds gehoopt had door koning Juan Car los aangewezen te worden als premier, weigerde na de uitverkiezing van Suarez onder hem te dienen. Hij beschouwde Suarez als een politieke nul en een pro- dukt van het Franco-regime. Maar in de negen maanden van zijn bewind won Sua rez in brede kring respect voor de manier waarop hij grote en echte democratische hervormingen er door wist te krijgen. Areilza was vorig jaar mede-oprichter van de Volkspartij, die sedertdien de drij vende kracht was achter het democra- Volgens Tass werden de organisaties waarvoor Pijpe werkte gefinancierd van uit Amerika. Tijdens het proces beriep Pijpe zich op de Helsinki-afspraken van 1975. „Als de Sovjet-Unie een document ondertekent betreffende uitwisseling van informatie, dan kan ik ook informatie uitwisselen”, aldus Pijpe tijdens de twee de dag van het proces. compensatie-orders voor zijn industrie om het verlies ten opzichte van de Nimrod te kunnen opvangen. Ook zullen de mees te AWACS-toestellen gestationeerd wor den op Engelse bases, waardoor de Engel- Des te merkwaardiger was de aanwe zigheid tijdens het proces van een Tass- fotograaf en een verslaggever van het Amerikaanse persbureau UPI die in Leningrad is gestationeerd. Terwijl Tass sprak van een „open proces”, bleken alle belangstellenden op hun papieren gecon troleerd te worden. Dat gebeurde twee maal door politiefunctionarissen en een derde maal door personeel van de KGB. Verscheidene Russische burgers werden niet toegelaten. Tijdens een procespauze werd een Russisch burger uit de zaal gehaald bij een nadere contole van de papieren. Pijpe' heeft tegen vërtegenwoordigers van de Belgische ambassade, die in Lenin grad aanwezig waren, gezegd tegen het vonnis in beroep te willen gaan. Eerdere pogingen van de Belgische autoriteiten om Pijpe als persona-non-grata uitgewe zen te krijgen, mislukten. Het vergrijp was van zo’n „ernstige aard” dat het tot een proces zou komen, zo werd in januari meegedeeld. van de steden met meei dan 30 000 mwo ners geleid door een socialistische of een communistische burgemeester Als expo nent van hun kiezers zullen deze burge meesters de politiek van hun partij m darten dienen om te zetten Hun afhanke lijkheid via de regeringsgetrouwe prefec Toen het eenmaal zover was, weigerde men echter om een advocaat toe te laten, die op verzoek van Pijpe’s familie het proces als waarnemer wilde bijwonen. Ook de Belgische pers werd de toegang geweigerd ondanks een officieel verzoek van de Belgische overheid. „De aanwe zigheid van journalisten zal het proces geen goed doen”, aldus het Russische commentaar. De door president Giscard benoemde nieuwe prefect is dan ook alleen nog maar hoofd van het departement Parijs. Hij wordt op gelijk niveau bijgestaan door een aparte prefect voor de politie, want ook daar krijgt Chirac ziet zich nu geplaatst tegenover een tegenspeler, die in de figuur van de nieuwe prefect Lucien Lanier een vurig Giscardien is. (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL. De ministers van Defen sie van de vijftien NAVO-landen, waar onder Nederland, hebben gisteren in Brussel definitief besloten tot deelne ming aan het miljarden kostende AWACS-Project. Dat „Airborn Warning and Control System” (vliegend waar schuwingssysteem) omvat de exploitatie van een aantal vliegende radarstations, die tot ver achter het Ijzeren Gordijn kunnen „kijken” om vroegtijdig te waar schuwen tegen eventuele aanvallen. De aarzelingen van de Duitsers zijn gisteren geheel uit de wereld geholpen. Zij zijn overtuigd geraakt en dat is, blijkens een verklaring van NAVO-secretaris- generaal Luns, een van de redenen dat men gisteren tot een definitieve beslissing kon komen. De Bondsrepubliek zal wel licht 25 percent van de kosten (anderhalf miljard gulden) voor zijn rekening nemen. Het hangt dan ook helemaal van het optreden van Chirac zelf af, of hij zijn vele plannen met betrekking tot Parijs zal weten te verwezenlijken. Als oud- premier zal hij geen moeite hebben met de voetgangerstunnels, de fietspaden en de ondergrondse garages. Tenslotte draagt hij als rechterhand van de overle den president Pompidou een deel van de verantwoordelijkheid voor de moderni teiten die in Parijs tot zoveel discussie aanleiding geven. In Japan in de „wereldfederatie ter bevordering van het niet-roken” opge richt. Hier drinken enkele dames een kop je wonderthee bij de stand van de organi satie in Tokio. De thee moet gedurende Dit nieuws is bekendgemaakt door de president, B D Jatti De oud-voorzitter van de Socialistische Partij, Georges Fer nandes, zal eveneens deel uitmaken van het nieuwe kabinet Deze stap opende voor Suarez de weg naar het leiderschap van een politiek blok dat gesmeed zou kunnen worden tot overwinnaar bij de verkiezing van het eerste democratische parlement van Spanje in 41 jaar. De belangrijkste reden voor de afwachtende houding die Suarez tot nu toe innam was het ontbreken van een politiek apparaat. In Parijs is de toestand enigermate gecompliceerd. De Franse hoofdstad is in zijn onoverzichtelijke uitgestrektheid zowel departement als gemeente Na de commune de volksopstand in 1870 had Parijs geen burgemeester meer gehad, voor straf. De prefecten van Parijs waren dan ook zowel departementshoofd als burgemeester. President Giscard d’Es taing heeft aan de straf een eind gemaakt ’middels een wet in 1975. En zijn oud- premier Chirac is de eerste burgemeester van Parijs sinds 1870. sterk centrumblok tisch centrum, een verkiezingsverbond van gematigde groeperingen die variëren van sociaal-democraten en liberalen tot christen-democratische bewegingen. Areilza zei als vice-voorzitter en lid van de PP af te treden „om de partijbesluiten in zake de komende verkiezingen waar voor ik geen kandidaat zal zijn, te verge makkelijken”. Het democratisch centrum, dat een machtig blok bij de verkiezingen kan worden, kon moeilijk van de grond komen voornamelijk door het ontbre ken van een sterke en populaire leider die ook de veelvuldige interne kibbelpartij en tot een minimum zou kunnen beperken. De 51-jarige Udink, vice-voorzitter van de raad van bestuur van Ogem, ging woensdag met een pakje onder zijn arm de deur van een vliegtuig binnen op de luchthaven van New York. Toen de stewar dess hem met het pakje wilde helpen, zei Udink „wees voorzichtig, het is breekbaar, het is een bom”. De president heeft zich echter verzoe nend getoond. In een afgelopen woensdag uitgegeven verklaring heeft hij gezegd zich bij de wens van de kiezers te hebben neergelegd (hij kon ook moeilijk anders) en hij voegde er met zoveel woorden aan toe- „Ik hoop dat de nieuwe verantwoor delijken in de steden en de dorpen, waar hun ideologie ook moge liggen, zich zullen wijden aan het bestuur van hun gemeen ten en aan de verbetering van de levens omstandigheden waar de bevolking zo vurig naar uitziet Ook Nederland doet aan het AWACS- project mee. Defensieminister Stemer- dink heeft daar gisteren mee ingestemd. Ons land doet slechts mee aan een deel van de exploitatie van de toestellen. Over een periode van tien jaar gaat dat Nederland 150 miljoen gulden kosten voor exploitatie en aanpassing van de grondstations (onder meer in Nieuw- Millingen). NEW YORK (Reuter). De voormalige Neder landse minister Udink (CHUheeft gisteren in New York een boete moeten betalen van 2.500 gulden, omdat hij „voor de grap” had gezegd dat hij een bom bij zich had, toen hij in een vliegtuig stapte, waarin ook de echtgeno te van de Amerikaanse president zat. WASHINGTON (DPA) Oud - president Gerald Ford heeft gisteren in Washington herhaald dat hij van plan is ih 1980 zich beschikbaar te stellen voor het kandidaatschap van de Republikein se Partij bij de presidentsverkiezingen. Cl afgesproken dat Engeland als enig land nog een voorbehoud mag maken. Op diverse manieren zal tegemoet gekomen kunnen worden aan de Engelse verlan gens. Engeland vraagt uitgebreide De stewardess sloeg de schrik om het hart en gaf meteen groot alarm. Hij werd ingerekend en eni ge uren vastgehouden. Hij zei wel dat het een grapje was, maar de politie had niet veel ver trouwen in hem. Pas toen de Nederlandse ambassade tussenbeide kwam, werd de „grap penmaker” weer in vrij heid gesteld. Chirac zou Chirac niet zijn-(niet voor niets noemt men hem Monsieur 100.000 volt”), als hij niet alle mogelijke plannen en schema’s voor de toekomst van Parijs op poten had gezet. Dat kan Jacques Chi rac in een handomdraai, en ook omdat hij goed kan delegeren. De Parijse admini stratoren zullen er op kunnen rekenen dat er een storm door hun burelen zal blazen. Het zal gaan bonzen van directeuren- generaal en adjunct-directeuren- generaal, die het oog uitsluitend op het gaullistische ideaal gericht zullen hebben En dan heeft Chirac niet minder dan 900 posten op lager niveau in het leven geroepen De zetelverdeling zal later worden bekendgemaakt Andere kabinetsleden worden Charan Singh, vice-president van rte Janata-partij Hemwati Nandan Bahoegoena secretaris-generaal van het Congres voor de Democratie, L. K Advani, secretaris-generaal van Janata, aldus Samachai. Jacques Chirac, hier omringd door aanhangers tijdens Gaullisten, eerdel deze week. Politieke commentatoren hebben gezegd dat alleen een centrumpartij onder leiding van Suarez kan voorkomen dat de volksalliantie een front van rechts georiënteerde partijen onder leiding van zes oud-ministers onder Franco het grootste blok in het nieuwe parlement zal worden. Aldus heeft zelfs de communisti sche partijleider Santiago Carrillo open lijk zijn steun uitgesproken voor een poging van Suarez om zich in de verkie zingsstrijd te werpen. Toen Areilza niet het premierschap ver wierf begon hij met het opbouwen van zijn eigen partij. Het ontslag van Areilza uit de PP kwam slechts 24 uur nadat hij en Cabanillas Suarez hadden bezocht. Over de ontmoe ting is geen officiële mededeling bekend, maar volgens berichten in de Spaanse pers kwam Suarez tussenbeide na een periode van voortdurende kibbelpartijen onder politici van het democratische cen trum. Hij deelde beide politici mee dat hij gereed was „het centrum te organiseren”, maar tegen één prijs het ontslag van Areilza. een bijeenkomst voor i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3