Jeugdsentiment tijdens concert in Carré overal herdacht onbeduidend Hotband zekere basis voor Emmylou Harris Sterfdag Ludwig van Beethoven Beethovens mis grandioos uitgevoerd onder Kubelik 1 „Dorp in opstand” stuk over Spaanse burgermoed Carlo Bertè: decoratieve metafysica ,T HUMOR EN MELODRAMA HAND IN HAND BIJ THEATER r SUPERIEURE PRESTATIES OMROEPKOOR Zes concerten moeiteloos uitverkocht Gevangenisbewaarder centraal in nieuw stuk van Bernlef Joop Rubens Jantje maakt amok” beste academiefilm Streetwalkers. maandag 2 8 MAART 10 7 7 11 KUNST :n AMSTERDAM. Voor de twee de maal in een tijdsbestek van amper drie weken glorieerde or ganisator Lou van Rees. Begin maart had hij de hand in het enige continentale concert van Frank Sinatra, gisteravond bood hij de zeldzame mogelijkheid Miss Peg gy Lee live te aanschouwen in Theater Carré. Opvallend genoeg zijn er nogal wat overeenkomsten tussen beide concerten te note rend hetzelfde soort publiek, het jeugdsentiment is overheersend en voor de aanvang van een der gelijk concert is de spanning te snijden en de opwinding voel baar. t t i t r I Si RONEO VICKERS HOLLAND B.V RONEO OFF-SET MACHINE KLEUREN STENCILMACHINE VICTOR TEL- EN REKENMACHINES ELEKTRONISCHE KASREGISTERS RESTAURANT BOLWERK, Peggy Lee: onzekerheid overwonnen n KO VAN LEEUWEN. JOHAN VAN KEMPEN. Rosmarijnsteeg 7 in Amsterdam. Daar is JOHN OOMKES (ADVERTENTIE) 3 re el at ie. ie AMSTERDAM. De dreiging van het twee jaar lang non-stop op toemee-zijn lijkt ontontkoombaar, al zitten er onge twijfeld ook plezierige kanten aan de ver moeiende bezigheden van Emmylou Har ris, die anderhalf jaar na haar eerste Ne derlandse concert hier nu moeiteloos een zestal concerten uitverkoopt. Over een groeiende populariteit gesproken! Zater dagavond speelden Emmylou en haar Hot Band zelfs tweemaal in de Nieuwe Rai Concertzaal, waardoor Asleep at the Wheel veelbelovende werstern-swing het Amsterdamse publiek als voorpro gramma onthouden werd. Peggy Lee met haar ruim 56 jaar van dezelfde generatie als Sinatra (61) en ove rigens vaak met hem vergeleken („de vrou welijke Sinatra) ontkomt dus zeker niet deel spruit dit voort uit de aard van het degelijke academische onderwijs, dat in een land als Italië ook een enorm aantal restaurateurs moet opleveren. Het land is Bij zijn overlijden had onze redac teur Beeldende Kunst, H Steehouwer nog twee rubrieken Beeldschrift ge reed. Wij menen in de geest van de overledene te 'handelen deze rubrieken posthuum te plaatsen. Maar zie, het eind komt pas drie kwartier later, want de diva is dermate ontroerd door de aanhankelijkheid van haar trouwe Nederlandse fans dat ze maar geen af scheid kan nemen, boven haar onzeker heid uitgroeit, steeds beter gaat zingen en zich zelfs durft te forceren. I’m a Woman knalt er overtuigend uit en de nog verder opgaande lijn in Why don’t you do right AMSTERDAM. Von Herzen moge es wieder zu Herzen gehn”, was het motto dat Beethoven zijn Missa Solemnis mee gaf. Die door de toen al stokdove compo nist geuitte wens om in diens - door hemzelf als zijn meest doorwrochte crea tie beschouwde mis, ook het hart van de luisteraar te bereiken, kreeg zondagmid dag in het Amsterdamse Concertgebouw de beste kansen om in vervulling te gaan. Het komt eveneens voor, dat die laatsten sterk overheersen en dat de achtergron- en indrukwekkende uitvoering. Mocht in de opzet van het magistrale werk het ver langde evenwicht nog even op zich laten wachten; het acclimatiseren van alle par tijen voltrok zich onder Kubeliks hier en daar typische koordirectie-gebaren (het sterke maatdeel soms naar boven In plaats van naar omlaag aangevendlal snel, om tot het besluitende Agnus Dei onwankelbaar stand te houden. a ti i L s j- n ït L- t- ri n ?r n rt n n 1- is 1 ?e- n. L 5- De Hot Band musiceert op de vertrouwde, montere wijze. Gordy legt zijn huppelende baslijnen onder het gestage ritme van Wa re en het tintelende spel van Hardin, ter wijl de dubbelloopse soli van Lee en DeVi to net zo spetterend zijn als in de dagen dat Al ii} heii Kyrie, waarip 4e zangsolisten zich om beurten presenteren, was evenwel te bevroeden hoe het in het algemeen met de klankhomogeniteit van het vocale kwartet gesteld zou zijn. Daar waren de Amerikaanse Helen Donath met heldere sopraanstem en de Zweedse altmezzo Bir git Finnilö (die inviel voor haar wegens ziekte verhinderde collega Anna Rey nolds) wier beider stemgeluid zich uitste kend liet Combineren met de warme bari- tonale klank van de zich in het Agnes Dei zo bijzonder onderscheidende Engelse zanger John Shirley-Quirk. Het timbre van de kwalitatief evenzeer op zijn zware taak berekende Duitse tenor Horst Lau- benthal, mengde zich daarentegen slecht in het geheel. Waar het kwartet collectief optreedt; op die plaatsen, (maar ook alleen dóór) was er door die uiterlijke omstandig heid steeds even sprake van afleiding van de innerlijke essentie, die in deze uitvoe ring in principe overal benadrukt werd. Theater heeft er onder regie van René Lobo een voorstelling van gemaakt die nogal eens uit de hand loopt. Er is ruime aandacht besteed aan de humoristische aspecten van het stuk, met een heerlijke creatie van Jan van Eijndthoven als de jolige Mengo, maar de ernstige kanten aan een vergelijking. Als ze na de pauze voorzichtig het podium komt oplopen, krijgt ze een staande ovatie. Een betere, maar ook moeilijkere start kun je je niet wensen. Het is voor elke artiest dan een kwestie van d’r op of d'r onder. De Hot Band (Glen D. Hardin piano, Rodney Crowell slag, Emory Gordy bas, John Ware drums en Hank DeVito op pedal-steel) mag dan op het eerste ge zicht nauwelijks in kwaliteit zijn vermin derd, vreemd genoeg duurt het nog steeds lang voordat Emmylou zich lekker voelt. En die plankenkoorts of wat dan ook is, laten we eerlijk zijn, onverklaarbaar. Ze zingt vanaf het eerste moment immers vlekkeloos en gelukkig niet met het auto matisme dat bij heel wat geroutineerde gezelschappen een vanzelfsprekendheid is. In Bonn bezocht president Walter Scheel het geboortehuis. Burgemeester Jans Da niels legde bij het graf van de moeder van de componist een krans neer en het Beet hovengedenkteken werd met 5.000 bloe men getooid In Oost-Berlijn eerde DDR-mmister-presi- dent Willi Stoph bij een festiviteit in de staatsopera Beethoven als „een bijzondere persoonlijkheid van ons volk”. Hij noemde hem een revolutionaire Strijder in de kunst en in het leven. Burgemeester Leopold Gratz van Wenen legde een krans op de Centrale Begraaf plaats en bij het eigenlijke graf van de componist in een park in het westelijk stadsdeel. Voorts werd een krans geplaatst op de plaats waar Beethoven stierf. In de Weense Staatsopera werd een feestelijke uitvoering van Fideleo gegeven. De Fideleo werd eveneens door de opera in Boekarest, in een nieuwe enscenering, gebracht. De televisie zond de Vijfde Sym fonie uit. Onder een oorverdovend applaus eindigde in Peking zaterdagavond een grote pre mière: De uitvoering in publiek door een Chinees orkest van de Vijfde Symfonie van Beethoven, waarmee de Duitse com ponist werd „gerehabiliteerd” tegen wie in 1974 een felle campagne begon. Hij werd toen gekenschetst als „bourgeois, beladen met vooroordelen”, en als „bedrieger”. De uitvoering door de leden van het „Cen traal Filharmonisch Orkest” van Peking onder leiding van Li teh-Loen werd gege ven in een zaal van het „Paleis der Natio naliteiten” Zij werd voorts overgenomen door de televisie (in kleur) en door de radio. Emmylou is weer in vertrouwde doen Making believe en Hello, Stranger (dubbe le duetten) zijn subliem van toon Lee grijpt vervolgens zijn kans zich als zanger in Countryboy at Heart te bewijzen en tot en met de toegiften toont het geheel ander maal zijn unieke hechtheid en muzikali teit. Zolang Emmylou over de Hot Band beschikt, heeft ze niets te vrezen. er bijvoorbeeld één is getransformeerd tot een maanvis, een andere tot een zeemeer min een derde een soort muilkorf heeft in de vorm van een varkenskop of een ander masker Ze worden er met bestiaal van, wat je zou verwachten, maar eerder stra len ze een soort afwezigheid uit. Ze beho ren tot een schimmenrijk, waar andere wetten heersen dan bij ons Wéér een re den dus om ze als mythologisch te zien en behorende tot de metafysische sferen. „De reïncarnatie van de mannequins” heet deze twee-dimensionale plastiek, door Carlo Bertè uitgezaagd en be schilderd. HAMBURG-BONN-PEKING (UPI) - Op de 150ste sterfdag van de grote componist Ludwig van Beethoven zijn niet alleen in zijn geboortestad Bonn en de plaats waar hij stierf, Wenen, herdenkingen gehouden, maar ook in veie delen van de wereld. In vergelijking met haar concert van verle den jaar is Emmylou’s ijzersterke Hot Band slechts op een plaats gewijzigd. Gi- taarprins James Burton is terug naar Elvis Presley. Zijn vervanger heet Albert Lee (ex-Heads, Hands and Feet) en hij lijkt een van de weinigen die in staat is het verlies van Burton te compenseren of zo mogelijk ook voor nieuw leven in de brouwerij te zorgen (hij speelt mandoline, zingt boven dien uitstekend). Al mist hij het stoere zelfbewustzijn van Burton die tijdens de toegiften de show placht te stelen door zijn gitaar in zijn nek te leggen en dan te soleren. Edmond Classen als de Comendador Ferndn Gómez de Guzmdn in „Dorp in op stand" van Lope de Vega. (foto: Wouter van Heusden). vlak stemgeluid (in Love for sale) lijkt in niets op het timbre van de beroemde solis te, die eerst bij Benny Goodman in de jaren veertig furore maakte en daarna tot de topsterren van de jaren vijftig uitgroei de (onder andere met de hulp van Leiber Stoller). Is dat alles?, denk je analoog aan de tekst van haar ijzersterke, schlagerach tige Is that all there is. Wat is er nog van dat fluwelen, soepele stemmetje over? (like some Men do), Mr. Wonderful en Mack the Knife (Kurt Weill) logenstraft alsnog de eerder getrokken conclusie dat het niet zo kies is dat iemand die zó over haar hoogtepunt heen lijkt nog te laten optreden. In de finale laat Mis Lee al mist ze dan de „derde jeugd” van Sinatra en is haar techniek veel meer aangetast nog steeds en dan vooral als performer kan meekomen. Uit een monoloogje tij dens het fatalistische Is that all there is wat werkt ze toch knap met teksten dat ze zichzelf ook nog lang niet heeft afge schreven. DEN HAAG. (ANP) Martin Franssen (25) uit Mook (L.) heeft met zijn twintig minuten durende film „Jantje maakt amok” de prijs gekregen voor de beste filmacademie-film van .1976 Filmregis seur Paul Verhoeven (Turks Fruit) reikte hem zaterdag in Den Haag de prijs uit, te weten een geldbedrag van ƒ1000.-. Deze filmverkiezing is een initiatief van de Club Ciné-q die maandelijks een contact middag in Den Haag organiseert voor de genen die in het filmbedrijf werkzaam zijn. Bedoeling is om de aandacht te vesti gen op jonge filmtalenten De twaalf inzen dingen zijn voornamelijk examenfilms van studenten van de Nederlandse Film academie in Amsterdam In de finale werkt Peggy Lee hard en ze wordt daarin gesteund door een bijzonder accuraat orkest. Rio swingend Latin My Friend here's to you, The shadow of your Smile en het antieke Then, their Eyes moet iedereen toch nog waar voor zijn geld gegeven. Al gold dat voor heel wat mensen vast al naar het goede voorprogamma (zang en dans van Peter Gordeno). JOHN OOMKES. i Dit avontuur van het dorpje Fuente Oveju- na is door Lope de Vega onderhoudend voor het toneel bewerkt. De schrijver geeft een eenvoudig beeld van het verhaal en lardeert dat in zijn taalgebruik met humor. Verder voert hij veel zang, muziek en spel in, waardoor vooral een karakter van amusement ontstaat Tussendoor blijft de ernst van de situatie wel overeind, maar erg zwaar weegt dat allemaal niet. Ze kiest moeizaam manoeuvrerend on langs hersteld van de gevolgen van een val positie in de ronding van een vleugel, waarin een kleine ventilator is verborgen die voor wat verkoeling zorgt. Dan de teleurstelling: haar zwak, weifelend en vrij Tot en met het moment waarop zij na een show van nauwelijks veertig minuten opeens wegloopt, blijft, de conclusie van de scherp-luisterende toeschouwer vrij nega tief en berustend. Maakt Peggy Lee im mers zelf niet in Everything must change dat nu eenmaal alles aan verandering on derhevig is? Natuurlijk, voor de vele aan wezigen die na elke song krachtig hun waardering laten blijken telt het jeugd sentiment. Weemoedig stemmend materi aal als Who are you, It never entered my Mind of het zowaar aardig gezongen Be witched versterkt die mening. In de songs waarin ze niet krachtig hoeft te zingen, is haar stem het best, maar de overgangen van laag naar hoog zijn die van een groot zangeres. Over vakmanschap gesproken hierbo ven, in ons land wordt dat ook niet geheel verwaarloosd. Toch leer je hier op de academie niet meer „marmeren” of „ei- Die vrouwen^nnl.tonw.re.dUU. on.d.. bedoeld. Vroeger werd dat geleerd aan degelijk opgeleide huis-en decoratieschil ders. Burton meespeelde. Toch duurt het even voordat de zaal en Emmylou op tempera tuur zijn. San Antone Rose, het kordate Amarillo, de perfecte achtergrondzang van Crowell in Dolly Parton’s Coat of many Colours, one of these Days, het even tjes rommelende Sleepless Nights en Wheels verwekken niet de hartstochtelijke taferelen die we gewend zijn. Lee en DeVi to gaan er goed gesteund door het up tempo spel van Gordy in Luxury Liner vervolgens eerst goed tegen aan en vanaf dat moment is het pleit beslecht. NIJMEGEN. In zijn toneelspel „Fuente Ovejuna”, vrijdag bij Theater in première gegaan in de Stadsschouwburg van Nijme gen, beschrijft de Spanjaard Lope de Vega (1562-1635) hoe een groep eenvoudige boe ren in opstand komt tegen zijn heerfser). „Dorp in opstand" heet het stuk, vertaald door Dolf Verspoor, en het laat zien hoe de bewoners van net gehucht Fuente Oveju na, dat in de buurt van Cordoba ligt, de Comendador Gómez de Guzmdn vermoor den om zich te wreken op zijn wreed en onmenselijk gedrag ten opzichte van de dorpelingen. Vooral de boerenmeisjes hadden het zwaar te verduren onder Gó mez’ bewind. De Comandador was ridder in de Orde van Calatrava, een religieus- christelijke club die in het Spanje van die dagen land veroverde op de niet-christe- nen. Het was de tijd van Koning Ferdi nand en zijn vrouw Isabella, die van Span je een unie trachtten te maken Lope de Vega, schrijver van een groot aantal toneelstukken, verhalen en gedich ten, wil in dit stuk beslist geen sociaal maatschappelijk pleidooi houden. Daar voor was hijzelf tezeer gezagsgetrouw en bovendien een fervent aanhanger van de Spaanse inquisitie. De dorpelingen in De Vega's stuk komen niet in verzet tegen de heersende klasse, doch tegen een man die hun vrouwen onteert. Zij voelen zich ge kwetst door het ontoelaatbaar gedrag van hun heer. Zij straffen hem zoals zij wel licht elk van hen voor dergelijke wanda den gestraft zouden hebben. Alleen, in dit geval vereist hét meer moed en saamhorig heid, zodat deze daad het karakter krijgt van een echte opstand, hoewel het in feite niet meer is dan genoegdoening halen. De opstand van de dorpelingen staat ook geheel op zichzelf. Er is geen sprake van een stroming of ideologie waarbij zij zich willen aansluiten. Zij willen alleen af van de kommer en kwel onder hun Comenda dor en stellen zich dan direct onder de koning, wiens bescherming zij afroepen. „Dorp in opstand” is dus het verhaal van een moedig groepje mensen dat even het recht in eigen hand neemt Om zich daarna weer onmiddelhjk te onderwerpen. Veel anders zit er ook niet op, want zo’n kleine gemeenschap heeft heef eenvoudig een be schermer nodig. Koning Ferdinand wil eerst heel het dorp straffen tenslotte staan de Comendadores hiërarchisch on der hem maar ziet daarvan af als hij de eensgezindheid onder de bewoners be merkt. Het stuk is overigens volkomen historisch, zo vermeldt het programma boekje, dat ook in kort bestek een over zicht geeft van de maatschappelijke posi tie van het Spanje van die tijd. Dat is zeker noodzakelijk om de inhoud van het stuk op zijn waarde te kunnen schatten. AMSTERDAM. - chapman en Whitney gokken met de huidige bezetting van de Streetwalkers op safe: per slot van reke ning bleef het grote succes met hun heel wat subtielere Family ook uit. Zaterdag nacht in Paradiso verhinderde een slecht functionerende geluidsinstallatie dat de groep de groeiende aanhang kon geven waar het om vroeg. De sterke kanten in de voorstelling van Lobo zitten in de humoristische benade ring, niet in de dramatische, ook al zet Jan Teulings een prachtige sobere burgemees ter neer tegenover een tirannieke Gómez, strak en meedogenloos gespeeld door Ed mond Classen. Helaas is er zo nu en dan sprake van al teveel warmbloedigheid. Du alistisch is ook de spelopvatting ten op zichte van het abstract gehouden hellende speelvlak dat veel suggereert en bijzonder bruikbaar is (Jan Kieboom ontwierp het, evenals de fraaie kostuums). Maar als een gleuf in de vloer een beek moet zijn moet je daar geen echt water uit laten komen Zo’n stuk van Lope de Vega is misschien een aardige aanzet je eens wat meer te ver diepen in de rijke historie van Spanje, waarvan we meestal niet veel meer horen dan over Philips II, Johanna de Waanzin nige en de burgeroorlog. Maar op zich heeft „Dorp in opstand” weinig om het lijf, al doet de royale presentatie van Theater meer vermoeden De van origine Tsjechische dirigent Rafaël Kubelik zorgde met hét Concertgebouwor kest, het Groot Omroepkoor en vier bui tenlandse zangsolisten, vooreen grandioze Hoe doet deze schilder dat’ Hij maakt achtergronden in „sierdriftige” structu ren, waaraan niet alleen het penseel te pas komt, maar ook harde bprstels die lijnen ingriffen, en tal van andere vernuftige technieken Uit die structuren kunnen, nauwelijks zichtbaar de ene keer, zich decoratief opdringend in een ander werk, bladeren, vissen en ornamentieke krullen verschijnen Daartussen, daarop, maar soms ook er in verdwijnend of het vitrage Hij imiteert een smaale strook marmer of het nervenpatroon van een houten plank op verbluffende wijze. Joop Rubens echter laat die structuren, in kleurpotlood uitge voerd, als het ware ontstaan uit een ab stract lijnenspel. Uit dunne lijntjes groeit zo’n marmerstrook. De Amsterdamse graficus en wan- dschilder Joop Rubens heeft het zichzelf aangeleerd en toont dat t.e.m. 9 april in Galerie K 276, Keizersgracht 276 in Am sterdam. s Morgens van 10 tot s avonds 10 uur SPECIALE PRIJZEN fraai gebogen lijnen te tekenen en daar- We hebben hier dus te doen met ideeën- achte heel flauwtjes een schaduw aan te kunst, want het is een spel met abstractie geven. De lijn komt dan schijnbaar los van en werkelijkheid, in een imitatietechniek, het blad en wordt een „ding” Ook vemuf- Heel leuk om eens te zien. Hij borduurt op tig en zeer esthetisch, maar wel alsmaar nog een stramien voort, door zwart op wit herhalingen van dezelfde thema’s. Waarom een geluidsstoring betekent dat een concert eerst ruim een uur te laat kan beginnen, weet ik niet; maar het publiek dat op de harde rock van de Streetwalkers afkomt, reageert daar niet al te best op. Na korte tijd stinkt het plotseling naar rotte eieren en als de opgewonden Chapman dan eindelijk het plankier opsjouwt, is de rellerige sfeer compleet. Een hinderlijk bijgeluid doet me inzien dat de kwaliteit na een vijftal explosieve nummers niet zo hoog kan worden dat het voldoende com pensatie oplevert voor het doorgestane on gemak. Een definitieve mening over de huidige Streetwalkers dient te worden op geschort. AMSTERDAM (ANP) Van zaterdag 16 april (première) tot en met zaterdag 7 mei brengt de Theaterunie in de Brakke Grond in Amsterdam het stuk „Deuren” van J Bernlef. Medewerkenden zijn onder meer Huib Broos, Henni Orri, Ad Fernhout en Cor Witschge. Bernlef heeft in 1974, samen met de schil der Siet Zuyderland„ gedurende een iaar allériei gevangenissen, hdiiën vhn bewa ring en psychiatrische observatieklinieken bezocht. De ervaringen die hij daar op deed heeft hij nu verwerkt in het stuk „Deuren” dat de positie van de gevange nisbewaarder tot onderwerp heeft. Siet Zuyderland, die naar aanleiding van zijn bezoeken aan het gevangeniswezen een serie tekeningen over dit onderwerp heeft geproduceerd heeft de vormgeving van „Deuren” voor zijn rekening genomen. brengt in Haarlem een nieuwe totc-copieermachine, frankeermachine alsmede, op dinsdag 29 en Woensdag 30 maart In Kennemerpiem 6 te Haarlem Het Groot Omroepkoor van de NOS kon hierbij zijn kwaliteiten volop laten gelden en leverde met name in het Sanctus werke lijk superieure prestaties. Het Concertge bouworkest deed de rest om Kubeliks aan grijpende visie op Beethovens grootse Mis sa feilloos over te dragen „Von Herzen zu Herzen”. dreigen bij herhaling in melodrama te verdrinken. Er is een zekere tweeslachtig heid in de aanpak bij Theater. Maar je kunt het gezelschap niet als hoofdschuldi ge aanwijzen, want ook de auteur heeft zich daaraan schuldig gemaakt. De op stand die hij als onderwerp voor zijn stuk koos zou vanzelfsprekend kernachtiger geweest zijn, wanneer er geen sprake was van een in feite onmachtige situatie van de boeren ten opzichte van de heersende klas se. Er wordt gekozen Voor de koning om dat er anders niets te verwachten is. maar behoren tot Bertè’s speciale mytho logie. Het zijn z’n persoonlijke Venussen, Aan het werk van Carlo Bertè valt het Madonna’s, of, als men wil, zijn Anima- «e .uciuv.c, --- bovenstaande af te lezen, in Galerie Fomi, figuren. En daarmee komen we op een geet, zie je de samenstellende factoren als Rosmarijnsteeg 7 in Amsterdam. Daar is bijzonder inhoudelijk aspect. Zijn figuren het ware weer samensmelten tot de deco- Bertès werk deze maand (uitgezonderd komen (niet alle tenminste) uit de onder- ratieve metafysica, waarvan Bertè het ge- zon-en maandagen) te zien. wereld van zijn geest voort, eerder uit de heim heeft verworven. „bovenverdieping” Zijn werk wordt door Bij mijn opsomming van specifiek Itali- zijn bewonderaar, de kunsthistoricus Pa trick Waldberg, surreèel-symbolisch ge noemd, maar beter is spreken over meta fysische kunst, een term die ook als past omdat het sinds 'Giorgio de Chirico een aparte Italiaanse stroming is. MEER DAN ANDERE beeldende kunste- aanse kenmerken had ik eigenlijk ook is) doemen dan de vrouwengestalten op. naars hebben Italianen vaak een bewon- decorativiteit moeten noemen, die bij Ber- derenswaardig gevoel voor het materiaal tè althans een der sterkste kenmerken is - - j waarmee ze werken. Voor een belangrijk bij eerste oogopslag naar zijn schilderijen den abstracte structuren zijn. Maar dan J--’ -en twee-dimensionale plastieken, die ei- zijn de lichamen en kapsels, maskers ook, genlijk uit houten panelen gezaagde en zelf weer de ondergrond voor zo’n type beschilderde panelen zijn. decoratie, die vaak doet denken aan weef- ,o seis en draperieën uit de Renaissance, zo vol kunstschatten, die al eeuwen‘lang Op bijna alle werken komen vrouwenfigu- want die grote stijlperiode heeft eveneens onderhoud vragen, dat het onderwijs er ren voor. Ze zijn niet van deze wereld, zijn adem aan dit werk meegegeven rekening mee moet houden. maar behoren tot Bertè’s speciale mytho- - Er is dus van alles in te vinden, maar als je de hierboven gegeven analyse weer ver-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11