i CRUIJFF ZIET RENSENBRINK ALS KROONPRINS VAN ORANJE KNVB heeft zes sollicitaties Zwartkruis wordt opvolger Knobel Robbie kan mijn rol in Argentinië gaan overnemen Rep voor rechter gedaagd ra k MAANDAG 2 8 MAART 19 7 7 SPORT Verademing F Mogelijkheden •u Zinloos Onbegrijpelijk Tegen de muur Onttrokken •Bagatelliseren P’j - A V i Vermogen Innerlijke moed Bang uur Pensioen :~<x: SPORTIEF (Van onze sportredactie) Definitieve knock-out bleef lang uit (Van onze sportredactie) 1 Vreugde bij Jan Zwartkruis nadat Nederland met 2-0 heeft gewonnen. En net als verschillende van zijn voorgan gers heeft hij die „onderscheiding” in feite aan één man te danken: aan Johan Crui jffnog altijd de absolute vedette, die het in zich heeft coaltjes te maken en te breken. Alle speculaties over zijn teruglo pende interesse en vorm werden op een aan duidelijkheid niets te wensen overla tende wijze gelogenstraft. Met zijn mees- tervoeten dirigeerde hij de ploeg naar weer een topprestatie, die alleen versto ken bleef van voldoende doelpunten. ANTWERPEN. Zwartkruis is zater dagavond in de „hel van Deurne” bijgezet in de rij van grote Nederlandse trainers. Wat de afwezigheid van Cruijff voor het Nederlandse elftal zal betekenen, laat zich na het duel met de Belgen makkelijk ra den. Doordat hij zijn talenten nog maar bij En zo ontstond, met Cruijff als centrale punt, zaterdag weer het zo jubelende Ne derlandse totaalvoetbal, dat bol stond van beweging. De linies rolden soepel over Toch is het niet irreëel om nu al wat te filosoferen over een Oranje dat straks in Argentinië moet proberen de wereld aan te tonen dat het verlies van München een „vergissing” is geweest. Is dat wel mogelijk zonder Cruijff? Cruijff: „Volgens mij wel. Als ik de kwaliteiten van een Rensenbrink be kijk, dan heeft hij de mogelijkheden om mijn rol straks in Oranje over te nemen. Die man kan toch ook werke lijk alles met een bal. Robbie moet alleen dan de verantwoordelijkheid durven nemen. Hij moet dan dirigeren en ook binnen het veld de leiding op zich nemen. Hij is erg bescheiden. Cruijff wordt inderdaad tot op zeke re hoogte geleefd. Maar dat is op zijn niveau onvermijdelijk. Genuanceerd nadenken is door de druk van de publi citeit moeilijk. Daarom heeft hij zelf nog geen definitieve beslissing over zijn naaste genomen. Cruijff, wiens vermogen op minimaal tien miljoen geleverd, heeft deze tijd ook zijn span ningen met zich mee gebracht”. Eerder deze week trachtte een deur waarder tevergeefs het bedrag van Rep te innen. Speelman wil nu door tussen komst van de rechter het geld van de Valencra-rechtsbuiten zien los te krij gen Gisteravond verklaarde Rep. „Hij komt het zelf maar halen Ik word er doodziek van” De zaak tegen Johnny Rep zal op 26 april dienen voor de rechtbank in Amsterdam. De vandaag naar Spanje teruggekeerde Rep het we ten dat hij dan niet in Nederland zal zijn, maar dat zijn belangen nu behar tigd zullen worden door Cor Coster. vuisten van Pjot finishen. Drie minuten later werd dan eindelijk door een lobbal van Cruijff het Belgische verzet definitief gebroken. Ook daarna kreeg Nederland Van der Kuylen (die de als enige wat tegenvallende Kist had vervangen) en de uitblinkende Neeskens nog kansen, maar opnieuw was de afwerking onvoldoende. Dat zelfde gold voor de Belgen, die in de slotfase, toen Nederland gas terugnam, eindelijk in de buurt van het doel van Piet Schrijvers kwamen. Schoten van Cools en Coeck, en een kopbal van Broos gingen net naast, terwijl de voortreffelijke Schrijvers ook nog gestrekt naar de bovenhoek moest om een kopbal van Ceulemans onschadelijk te maken Wanklank De Nederlandse defensie, dank zij de aanwezigheid van Ruud Krol als vrije ver dediger de sterkste sinds mensenheugenis, had geen kind aan de tweemansaanval van de gastheren. Dat was overigens mede het gevolg van de blessure die Roger van Gooi (kort na rust vervangen door Ceulemans) al in de derde minuut had opgelopen bij een te felle tackle van Hugo Hovenkamp, die a la Suurbier bij het eerste het beste duel zijn visitekaartje offreerde aan de Belg. Die overtreding vormde de enige wanklank in de zeer sportieve strijd. Ne derland kreeg negentien vrije trappen te gen zich en België slechts acht. Zwartkruis hield zich tijdens zijn ana lyse op de vlakte. „De Belgen hebben een technisch begaafde ploeg en ik heb respect voor hun speelwijze. Ook nadat ze met 2-0 achter kwamen, bleven ze constructief voetballen. Verder wil ik niet op ons spelconcept ingaan. We moeten immers nog een keer tegen Bel gië spelen”, aldus de bondscoach, die met deze laatste opmerking nog eens duidelijk te kennen gaf er wel voor te voelen George Knobel definitief op te volgen. dit succes goedkoop. Ik heb ook met het bondsbestuur helemaal niet meer over deze zaak gesproken en weet dus niet of zij mij wel willen hebben. En hoe dan ook, het moet in ieder geval van twee kanten komen”. hoofd van de vrijgelopen Rep. Van dicht bij liet de opvallend sterk draaiende Va- iencia-speler doelman Piot kansloos. Bel gië, dat op het middenveld volledig dol werd gedraaid, wankelde, maar Neder land verzuimde de knock-out-stoot te plaatsen. Kist, Willy van de Kerkhof en twee keer Rensenbrink kregen nog voor rust goede mogelijkheden daartoe, maar ze lieten het afweten. Opstellingen? België: Piot; Bastijns, Coeck, Broos, Volders; Courant, Van der Eist, Verheijen, Cools; Van Gooi en Wellens. Nederland: Schijvers; Suurbier, Krol, Rijsber- gen, Hovenkamp; Kist, Neeskens, W van de Kerkhof; Rep, Cruijff en Rensenbrink. Scheidsrechter: Conella (Ita.), 65.000 toeschou wers. Twee treffers maakten een einde aan de spanning die, ondanks het geweldige over wicht van de Zwartkruis-formatie, een uur lang had geheerst. Een onbegrijpelijke zaak, omdat al in de beginfase van het kapitale duel het zo belangrijke eerste doelpunt was gescoord. Nadat eerst Cruijff en vervolgens de door Cruijff de diepte in gestuurde Hovenkamp (opnieuw zeer sterk spelend) in kansrijke positie waren geweest, bereikte in de 18e minuut een gave voorzet van alweer Cruijff het België heeft bijvoorbeeld qua voetbal veel beter gespeeld van vijf jaar gele den tegen ons. Toen speelden ze wel 0-0, niet zo niet zo modern en goed als nu. Daarom moeten we niet te veel over de zwakte van België praten, maar kun nen we beter stellen dat Nederland zo sterk was”. Was dat verwonderlijk met een Cruijff in de gelederen, die Wembley-vrijheid genoot? Natuurlijk niet. Al in de eerste fase inhaleerde Cruijff zijn vrijheid ui terst gretig. Met subtiele ’s werelds speelde 's werelds beste speler achte loos Hovenkamp en Willy van de Kerk hof vrij voor Piot. Cruijff provoceerde niet alleen de Belgen, maar zelfs zijn eigen medespelers. Zodra Oranje ook Er zal echter grote druk uitgeoefend Cruijff uitgeoefend worden om straks toch te spelen. De hele, ook internatio nale, voetbalwereld, kan het onmoge lijk accepteren een wereldtoemooi te spelen zonder een voetballer die tegen België weer eens bewees hoe groot hij eigenlijk wel is. Cruijff: „Dat kan nou allemaal wel, maar ik beslis. Voor mij zelf staat vast dat ik er straks niet bij ben. Ik wil niet straks twee maanden van huis zijn. Ik wil ook geen privileges, waardoor ik misschien toch zou kun- Ook in het tweede bedrijf werden de en thousiaste Belgen met de rug tegen de muur gedrukt. Na een voorzet van Rensen brink werkte de langzaam maar zeker in paniek geraakte Coeck de bal bijna in eigen doel; Willy van de Kerkhof knalde in het zijnet en Cruijff zag zijn inzet, na door Rensenbrink te zijn aangespeeld, op de Het gesprek wordt vervolgens onder broken door een collega van de BBC. Of Johan even zo vriendelijk wil zijn om een minuutje wat te zeggen voor de Engelse televisie. Cruijff, glimlachend: „Zie je nou wat ik bedoel. Dat gaat dagelijks zo. Niet alleen hier, maar ove ral ter wereld waar ik verschijn. Mijn gezin en ik hebben nauwelijks privacy gekend de afgelopen jaren. Toch heb ben we daar behoefte aan. Ik zou best eens met mijn vrouw en kinderen naar de wintersport willen bijvoorbeeld. Dat is er tot nu toe nooit van gekomen. Als je daar goed over nadenkt, is dat eigen lijk gek” Zwartkruis kent overigens de conse quenties van zijn eventuele overstap naar de KNVB. Na de matige prestaties tegen Ijsland en Noord-Ierland, tijdens zijn eerste periode als interim-coach, zijn er ongetwijfeld ook bij hem twij fels gerezen. Zijn opmerking dat hij zijn „kop in de galg had gestoken”, getuigt daarvan. „Ik moet er niet aan denken dat het hier mis was gegaan. Er is innerlijke moed voor nodig om aan deze baan te beginnen. Als het fout gaat, word je onbarmhartig geofferd Niemand zou er dan nog aan hebben gedacht dat ik het gedaan had om het Nederlands elftal te helpen. Nu is het wèl gelukt, en nu ben ik de grote man”. Voordat het zover was, heeft Zwart kruis zaterdag nog een bang uur door gemaakt. „Er is geweldig gespeeld door de jongens. Tactisch was het bij zonder sterk. Neem het middenveld. Daar hebben we erg lang over gespro ken, omdat we toch wel bang waren voor het loopvermogen van de Belgen, maar we hebben het goed opgevangen. In de rust hebben we trouwens ook afgesproken, dat we op het midden veld gegroepeerd zouden blijven spe len, om van daaruit de ruimte te zoe ken. Vooral doordat Cruijff zich voort durend bleef aanbieden, kregen we die ruimte. Maar een van de negatieve kanten was wel, dat er te veel kansen werden gemist. We hadden de zaak al voor rust af moeten maken”. elkaar heen; de bal werd als vanouds rond gespeeld; met precisie werden de combi naties uitgevoerd; kortom, er werd een spel gespeeld waartegen geen enkel kruid is gewassen. En toch was er één maar: de kansen werden onvoldoende afgewerkt. Eerlijk gaf hij toe: „Als je met zoveel klassespelers om je heen voetbalt, is het zelfs voor mij een verademing. Ieder een heeft uitstekend gespeeld. Ik wil beslist geen uitzonderingen maken. De één valt door zijn hanier van voetballen en vrijere opdracht wellicht wat meer op dan de ander, maar ik heb net zo’n bewondering voor Kist of Van de Kerk hof als voor Rensenbrink of Krol. Als je ziet hoe bijvoorbeeld Kist of Van de Kerkhof zich keer op keer maar weer opofferen en diep gaan om anderen in staat te stellen te profiteren, dan is dat toch klasse”. Toch blijft de vraag actu eel wat dit Oranje waard is zonder Johan Cruijff. Zeker nu de kwalificatie voor Argentinië nog maar een formali teit lijkt. Cruijff: „Oh ja? Ik vind dat er toch veel te opportunistisch wordt ge dacht. Voordat we hier naartoe gingen waren we al zo goed als uitgeschakeld, en nu gaan we plotseling alweer naar Argentinië. Dat is natuurlijk onzin. De realiteit is dat we nog een aantal kwali ficatiewedstrijden moeten spelen, waarin we niet mogen verslappen. Noord-Ierland uit is bijvoorbeeld zo’n sleutelwedstrijd. We moeten tenslotte blijven uitkijken”. steeds niet genomen”. Vervolgens wordt het gesprek weer gestoord door een Engelse journalist. „Johan, wat vind je van Kevin Keegan”, klinkt het hoopvol. „Denk je dat hij geschikt is voor Barcelona?” Cruijff taxeert de man even en merkt dan op: „O ja, ik vind Keegan een geweldige speler”. Vervolgens spoedt de Engelsman zich tevreden naar de bar. (Van onze sportredactie ANTWERPEN. Hoewel interim- bondscoach Jan Zwartkruis de strijd met de Belgen ook na de goede afloop nog steeds als zijn eindpunt zei te beschouwen, is het zo goed als zeker dat hij binnenkort als de definitieve opvolger van George Knobel zal wor den aangesteld. Er zijn bij de KNVB inmiddels zes sollicitaties voor de va- cature-Knobel binnen. Zwartkruis heeft niet gesolliciteerd, maar zijn vo rige week nog als een grap opgevatte uitlating dat hij via een overwinning op België wilde solliciteren, wordt nu ook door de leiders van de voetbal bond als zeer serieus gezien. En de Amersfoortse oefenmeester staat daar beslist niet afwijzend tegenover. Deze week werd Cruijff voorzichtig ge polst door Ajax-trainer Ivic. Cruijff: „Ik weet het allemaal nog niet. Waar ik ga spelen, hangt ook in sterke mate af wat ik na het voetballen ga doen. Ik kan rustig beslissen. Na mijn carrière als voetballer voel ik er wel iets voor om in onroerend goed te gaan doen. De eerste contacten met Jack van Zanten zijn daarvoor al gelegd. Ik weet niet of ik dat vanuit Barcelona kan regelen, of dat ik me beter in Nederland kan in- i werken of oriënteren. Vragen waar ik I nog niet uit ben. Maar ook mijn gezin beslist mee. Iedereen heeft het in Span je prima naar de zin. Dat is ook een factor die zeer sterk meespeelt”. MARC SERNÉ maar een moment dreigde te verslap pen of niet bewoog hield hij treiterend lang de bal aan de voet, weigerend om zijn medespelers met één van zijn weer galoze acties van zijn klasse te laten profiteren. Tegen die achtergrond was het niet verwonderlijk dat zelfs voet ballers als Krol, Neeskens en Rensen brink zich het vuur uit de sloffen liepen om Cruijff te laten excelleren. Cruijff was dan ook zeer tevreden over zijn medespelers. Piot illustreerde dat ook. Murw ge maakt door de constante dreiging die er van dit Oranje en zijn absolute leider Johan Cruijff uitging, streek Piot Cruijff heel even over de bol. Een blijk van waardering voor het vakmanschap van de wondervoetballer, die toch niet af te stoppen is. Hoewel de praktijk in het verleden toch uitgewezen heeft dat geïrriteerd Cruijff geïrriteerd raakt, wanneer hij negentig minuten een spe ler bovenop zijn lip heeft staan, achtte de Belgische bondscoach Thys dit een zinloze zaak. De gevolgen waren voor spelbaar Maar later, in het Antwerpse Quality - Inn Hotel, zag Cruijff dat uiteraard anders. Gehaast rokend, een glaasje champagne in de hand, meende Cruijff: „Ach, ik weet het allemaal niet, hoor. Wat heeft het nou voor zin om een consequente mandekking tegen dit Ne derlands elftal te spelen? Achteraf kun je stellen dat Thys ongelijk heeft gehad met het achterwege laten van de dek king van mij. Maar ik ga ervan uit dat mandekking zinloos was geweest. De Belgen waren namelijk niet zó slecht. hoge uitzondering voor de ogen van de Nederlandse liefhebbers demonstreert, is men snel geneigd zijn waarde voor een ploeg te bagatelliseren. Tegenstanders, die mede gezien het feit dat Cruijffs naam niet meer aan de top van de Europese ranglijst prijkt zich daartoe ook laten verleiden, kunnen er vergif op innemen dat zij zwaar voor die doodzonde zullen moeten boeten. Zo ook zaterdag de Belgen, die om weinig steekhoudende redenen ver zuimden Cruijff een stringente mandek king te geven. Een dodelijke vergissing, want niet alleen kreeg de Oranje-aanvoer- der daardoor de gelegenheid een tiental beslissende eindpasses te leveren, maar hij kon zich ook nog ongestoord met de orga nisatie van alle Nederlandse linies be zighouden. ANTWERPEN. Johnny Rep, de speler van Valencia, is door zijn ex- zaakwaamemer Donald Speelman voor de rechter gedaagd. Op die ma nier wil Speelman een bedrag van 5000 gulden vorderen dat hij volgens zeg gen te goed heeft van de oud-Ajacied. Speelman regelde twee jaar geleden de overgang van Rep naar Valencia. „Ik moet er eerst nog over naden ken”, aldus Zwartkruis, die in het verle den altijd zijn sociale zekerheid, en dan met name zijn pensioen bij de lucht macht, prefereerde boven de aantrek kelijkheid van de functie van bondsco ach. „Ja, ik geef eerlijk toe dat dit werk met het Nederlands elftal mij erg boeit, maar ik ben twintig jaar sportleraar geweest in het leger, en ik heb me daar altijd happy gevoeld. Ik wil nu nog geen antwoord geven. Dat vind ik zo kort na Het kan niet worden ontkend dat Cruijff zich in het verleden regelmatig op beslis sende momenten aan zijn verantwoorde lijkheid heeft onttrokken. Die missers worden hem dan echter zo zwaar aangere kend, dat te snel wordt vergeten dat het Nederlands elftal voor het belangrijkste deel dank zij de grandioze verrichtingen van zijn aanvoerder juist aan die beslis sende momenten (WK-finale, EK-eind- strijd) was toegekomen. ANTWERPEN. Christian Piot staar de enkele seconden seconden verbijs terd naar Johan Cruijff. Alsof het een geestverschijning uit een andere we reld betrof. De doelman van het Belgi sche nationale elftal volgde in eerste instantie niet eens de bal, die na de subtiele lob van Johan Cruijff in het verlaten Belgische doel sukkelde en de ongelijke krachtmeting in feite defini tief besliste. Er moet in die beslissende seconden toch wat zijn omgegaan in Piot. Hij moet ogenblikkelijk hebben beseft dat hij, nu al jarenlang één van de beste doelverdedigers van Europa, zijn indrukwekkende carrière bij Stan dard Luik en het Belgische elftal hoogstwaarschijnlijk niet zal kunnen afsluiten met de deelname aan een wereldkampioenschap voetbal. Maar als hij die overwinning op zich zelf boekt, zijn er met het voorhanden zijnde materiaal voor het Nederlands elftal, zelfs zonder Cruijff, in Argenti nië weer grote mogelijkheden”. De momentopname was ook alleszeg gend. Als zelfs een door de wol gever fde aanvoerder als Piot het niet meer op kan brengen om woedend te protes teren bij de Italiaanse arbiter Conella, tenslotte helde de manier waarop de zo alerte Cruijff profiteerde van de diept^pass van Kist buitenspel, naar buitenspel, dan zegt dit eigenlijk alles over de klasse van de tegenstander. wordt geschat, legt uit: „De beslissing nen spelen. Want naast alle vreugde en

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13