HANS VULTINK: Nastase maakte het weer bont Hockey sters onmachtig Lajos Portisch plaatste zich 1 Engelbert Sport Stockton winnaar van proftoernooi „DRUK WAS TE GROOT” 1 I RMin ENGELBERT SPORT KENNISGEVING^ ZEGE OP BELGIË B%% LENING 1977 PER 1979/1999 Malaise MAANDAG 28 MAART 19 7 7 15 SPORT - I STAAT DER NEDERLANDEN tweede uitgifte IS FcJjr Ondanks publicaties in vak-sportpers e.d. zal onze vesti ging NIET verhuizen naar Zijlstraat 43 te Haarlem, hetgeen oorspronkelijk het plan was, maar wij zullen als enige speciaalzaak in Kennemerland voor RACKETS en SCHAATSEN gevestigd blijven op de Gedempte Oude Gracht 53 te Haarlem Hoek van de Stoofsteeg blijft gevestigd op het vertrouwde adres Gedempte Oude Gracht 53 te Haarlem Hoek van de Stoofsteeg GEDEMPTE OUDE GRACHT 53 - HAARLEM Tel. 321835 Onze 35-jarige gediplomeerde vakkennis Is UW WAARBORG NU MET DE GROOTSTE SORTERING IN KENNEMERLAND DE RACKETSPECIALIST E. F. G. Tollenaar I» id Eigenaar: E. F. G. Tol lenaar H ....jmsk ZE HADDEN JOU MOETEN NEMEN ALS BOND6CCACH BUT INVULLEN VAN M'N TOTO V0L6 IK MET SYS TEEM J I W 11 Dielis zette kroon op carrière Ludo Dielis: Winnaar na zenuwslopende partij Het betekende voor de joviale Belg een GRILLIGE CLOWN (Van onze sportredactie) Dick Stockton in volle actie tijdens zijn partij tegen Hie Nastase. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) 36- tto; Inschrijving ter: Ui be- toto G 21. 0-1 22 19 26 35 28 36 29 39 38 38 35 31 38 39 33 47 41 37 60 - 29 maart 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair ..s Jammer genoeg had Vultink weinig steun van Bessems. De Limburger begon goed, maar toen hij geconfronteerd werd met verlies tegen de Spaanse vechtjas José Galvez (die op een uitstekend toernooi kan terugzien en Dielis een punt ontfutselde) was het gedaan met de Limburger. „Ik was vóór dit toernooi in goede vorm, maar na de derde ronde lukte me weinig meer. Theoretisch zag ik wel hoe het moest, maar in de praktijk ging het niet”. De tweekamp uit de kwart-finales van het kandidatentoernooi tussen Boris Spasski (Sov) en Vlastimil Hort (Tsj) is voorlopig onbeslist geëindigd. De twaalfde partij eindigde zondagavond in Reykjavik in remise. De tiende partij voor de tweekamp tussen de Braziliaan Mecking en de Rus Poloega- jevski is zaterdag in Luzern na 41 zetten afgebroken in een voor de Rus zeer gunsti ge stelling. Hij staat een pion voor en de Braziliaan zal moeite hebben het resteren de dame-eindspel remise te houden. Poloe- gajevski heeft met 5-4 de leiding. De partij tussen Petros jan en Kortsnoi werd afge broken. een in het nauw gedreven kat zijn klau wen probeerde te scherpen. Toen hij dreigde te slagen, timmerde Stockton hem mentaal in elkaar. AMSTELVEEN. Het Belgische dames- hockey-elftal heeft er zaterdag nauwe lijks een simpeler speelwijze op na kun nen houden. In het Wagener-stadion in Amstelveen leek de Belgische ploeg uit sluitend geïnteresseerd in het voorkomen van treffers. Om die reden werd alle aan dacht geconcentreerd op de defensie. Zo gauw een Belgische in balbezit was, werd een ferme tik tegen het speelobject gege ven, waardoor de problemen weer even van de baan waren. Gedempte Oude Gracht 53 te Haarlem Hoek van de Stoofsteeg 67. 1-1. □u- >nd 72. ter: arg- 'oor van vee- 41,- Aan die hooggespannen verwachtingen heeft de Gelderlander, die heel zijn sei zoen op dit evenement had afgestemd en zich ook beter dan anders had voorbereid, niet kunnen voldoen. De druk was te groot, de onzekerheid knaagde steeds dui delijker aan zijn zelfvertrouwen, en het was dan ook eigenlijk niet eens verwon derlijk dat hij in de rechtstreekse finale tegen Ludo Dielis, de 32-jarige biljarthan- delaar uit Deurne, niet alleen ten onder ging in een gevecht tegen zichzelf, maar ook het meesterschap van de Antwerpe naar moest erkennen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Ilie Nastase blijft de grilligheid in optima forma. Niet alleen vanwege zijn misdragingen op 's werelds tennisbanen, maar ook door zijn tennisbe wegingen, die vaak parallel lopen aan zijn toneelactiviteiten. De Roemeen komt na melijk voortdurend met iets nieuws op de proppen, iets onverwachts voor zijn te genstanders en toeschouwers. Voor de ogen van 7500 kijkers verliet hij het Rot terdamse sportpaleis Ahoy zondagmid dag als verliezer van 15.000 dollar, hoewel hij een half uur eerder iedereen nog deed geloven dat hij de dubbele pot van de organiserende bank naar een concurrent in zijn woonplaats Brussel zou laten over maken. Alleen, de 26-jarige Amerikaan Dick Stockton stak daar een stokje voor: 2-6, 6-3, 6-3. aal ou ds ten ust aat stig rag. rijs: Ier- NASTASE BLIJFT Sinds 1952 Racketspecialist 1-2. ‘TS. ?de iut. bal Pot 3-0. its: en ma ns. r*' II rl Verdwenen was bij de Groenlose favoriet de perfecte beheersing van de materie: het 47-1 kaderspel is immers om zijn techni sche ingewikkeldheid de favoriete spel- soort van Hans Vultink. Schrijnend was het verschil in vergelijking met twee jaar terug: toen veroverde hij in Rotterdam de wereldtitel met een grandioze serie van 300 caramboles van acquit in de voorlaatste ronde. Op zaterdagavond dus. Ditmaal, ook op zaterdagavond, kon Vultink nau welijks zijn reputatie van ’s werelds sterk ste kadrist waarmaken. „De druk was inderdaad te groot”, gaf de Die illusie werd de equipe twaalf minu ten na rust ontnomen, toen Ine Poelsma de bal van rechts voorzette. Marjolein Bian chi mistastte en Nel van Kollenburg in tweede instantie raak knalde: 1-0. Op dat moment stond de zege in feite al vast, omdat België eenvoudig niet aan aanval len toekwam. De enige speelster van ni veau, Stoupel, die voor rust nog enkele malen op de solotoer was gegaan, begon steeds meer in de malaise te delen en kon in het tweede bedrijf door directe tegen standster Anneke van Puffelen danook gemakkelijk onder controle worden ge houden. Nederland had deze povere tegenstanders zonder meer op grote afstand moeten zet ten, maar slaagde daar met een opnieuw zwakke aanval niet in. Ook niet nadat Evelyn Fruitema Kiki de Wolf had afge- lost. Evenals vorig jaar, tijdens het wereld kampioenschap in Berlijn, kwam België er daardoor met een nederlaag van 1-0 bij zonder genadig vanaf. Riet Küper: „Het is al een tijd geleden dat we met grote cijfers van België hebben gewonnen. De wedstrij den tegen België zijn ook altijd rommelig en hard, met veel lijfelijk contact, en be paald niet aantrekkelijk voor het publiek". Voorafgaand aan de interland Nederland- België speelden Jong Oranje en België - B tegen elkaar. Dank zij treffers van Else- mieke Hillen en Margriet Bleijerveld (twee- maal) won Jong Oranje met 3-0. JAN PREENEN Het is wellicht het laatste internationale toernooi van de Groenloër. „Waarschijn lijk speel ik nog twee nationale toernooien, dan is het klaar. Dat heeft dit resultaat me beslist niet ingegeven; ik heb dat aan het begin van het seizoen al verklaard”. In de strijd in de vijfde ronde tussen de beide Nederlanders had het drama van Vultink zich al min of meer aangekondigd. Hij leek toen een gooi te willen doen naar het wereldkampioenschap poedelen: in de eerste acht beurten liet de Gelderlander vijfmaal een nul op het scorebord no,e- rren. Vervolgens liep hij langzaam weg van Jean Bessems, die evenwel in de twaalfde beurt bij een serieuze inhaalpo- ging op 73 caramboles afgeteld werd door arbiter Traub, terwijl de bal gecarambo leerd had. Gelderlander toe. „Van het begin af kon ik er in feite niet onderuit komen. Zuiver door mijn wil om te winnen, heb ik de eerste ronden punten verzameld, maar verder heb ik gewoon slecht staan biljar ten. Het wilde niet, je gaat de zaak force ren en dan sta je voor een muur. Ik ben op dergelijke toemooiën altijd goed voor se ries van 250 of meer caramboles, nu ben ik niet eens tot de 200 gekomen”. (Van onze sportredactie) GROENLO. Terwijl zijn stadgeno ten stomverwonderd en verbijsterd toe keken, zag Hans Vultink in het afgelopen weekeinde een droombeeld in rook ver vliegen. Heel Groenlo en omstreken re kende er immers op dat zijn illustere stadgenoot, vele malen Nederlands, Euro pees en wereldkampioen, in het toernooi om het wereldkampioenschap ankerka- der 47-1 in zijn eigen 700-jarige stad de kroon op zijn schitterende biljartcarrière zou zetten. N ast ases dominerende rol was uitge speeld. Hij hield zich tot 2-2 overeind, maar tussen de bedrijven door had hij lijnrechters en fotografen al op de vingers getikt. Hij wankelde en robot Stockton veranderde op slag in een sensibele top- tennisser, die de ballen het ene moment via zijn steenharde service martelde, om ze daarna strelend op stop-volley’s te trac- teren. Elf slagen won hij achtereen, waar bij de service-game van Nastase, die als Alle 13 poet. Speel m de Toto. Dat doet je goed. De flegmatieke Stockton beaamde het: „Na de eerste set zag ik het nog steeds niet zitten. Ilie speelde foutloos, deed wat hij wilde, sloeg zijn volley’s weg naar hoeken waar geen ander mens over zou piekeren, terwijl zijn services niet waren te retourne ren”. En dat alles speelde zich af in een atmosfeer die pure sportiviteit uitstraalde. Nastase was beleefd, snauwde niemand af, kortom, gedroeg zich op een manier waar tegen zijn binnenste in opstand moet zijn gekomen. „Helemaal niet”, verzekerde hij. „Ik had niets te mopperen, alles liep naar wens. Ik mopper niet zomaar”, meldde hij, niet zonder het sarcastische trekje om zijn mond. Feit was dat hij Stockton linea recta naar de ondergang speelde, dat hij zich niets aantrok van Stocktons overwinnin gen in Philadelphia en Toronto op „the greatest” Jimmy Connors. In 24 minuten 1-0, 63. oe- Eindstand: 1. Dielis 13 272 35.59; 2. Müller 12 159 29.11; 3. Vultink 10 178 23.83; 4. Galvez 7 104 23.09; 5. Bessems 6 161 15.57; 6. Stenzel 4 269 24.03; 7. DufeteUe 4 141 21.83; 8. Kanayama 0 57 8.67; zette hijzijn opponent handenwringend aan de kant, Stockton, om een geheel an dere reden handenwringend en hoofd schuddend, in het verdomhoekje zettend. Het ongelijke gevecht duurde nog zeven games voort. Toen bleek de mentale hard heid van de Amerikaanse school, waarin de jeugd niet alleen wordt geconfronteerd met de speltechnische basisprincipes van het lucratieve tennis, maar ook met de mentale zijde van de medaille. Dickie Stockton, die al enkele jaren zijn kansen op een fors banksaldo zag vervliegen door een onwillige rug, en zich daardoor pas eenmaal kon scharen onder de beste acht spelers ter wereld, bleek ineens in staat zijn power play te kunnen inruilen voor subtiel manoeuvreerwerk. Twee ragfijne running lobs schokten Nastase’s zelfver trouwen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. .Meneer Nastase, nu moet u rustig spelen, anders moet u van de baan af’. Dat meldde scheidsrechter Eric Savalle zaterdagavond via de micro foon, nadat de poging de grillige Roe meense tennisser op de baan van Ahoy tot de orde te roepen, was mislukt. Ilie Nasta se „ontvluchtte" Savalle nadat deze in de bres sprong voor zijn umpire en lijnrech ters, die allemaal een nieuwe besmettelij ke ziekte werden toegewenst, omdat um pire Van de Krol een door Nastase gesla gen bal niet wenste in te geven. Hoewel de 30-jarige Roemeense clown zijn act voort zette, werd hij niet van de baan gehaald. Merkwaardig, want zijn opmerkingen en zijn obscene gebaren waren rijp voor dis kwalificatie. Bij die acties werd de indruk gewekt alsof het volstrekt onbelangrijk was of een me despeelster in het spel werd betrokken. Die radicale opruiming, die met construc tief spel niets te maken had en alleen maar bijdroeg tot een zeer saaie interland, was overigens niet toereikend om Nederland van de winst af te houden. De ploeg van coach Riet Küper wist weliswaar opnieuw geen raad met de strafcorners, maar scoorde ditmaal via een velddoelpunt, twaalf minuten na rust: 1-0. Voor die goal tekende Nel van Kollenburg, die voor deze gelegenheid in de basis stond opgesteld, nadat ze een week eerder tegen Nieuw-Zeeland pas in de tweede helft was ingezet. Voor het overige gaf Nederland zaterdag weer een demonstratie van on macht. terwijl er toch weer genoeg sco ringskansen waren. Op het punt strafcorners bleek ten opzich te van 'het duel tegen de Kiwi’s, toen 21 pogingen niet meer dan één goal oplever den, niets verbeterd. Van het samenwer kende trio Kiki de Wolf, Lisette Sevens en Toos Bax liet ditmaal vooral Lisette Se vens het afweten, omdat zij de bal steeds onder haar hand liet doorglippen. Overi gens speelde Lisette nauwelijks een halve wedstrijd mee. Na een half uurtje kreeg zij de bal van dichtbij in het gezicht, waar door zij haar plaats door een wenkbrauw- blessure moest afstarn aan Lonneke Elshoff. Aan het beeld van de wedstrijd kon die mutatie niets veranderen. Nederland bleef een soort eenrichtingsverkeer onderhou den en liet Belgi niet verder komen dan zegge en schrijven één straf corner. Neder land zelf eiste er ditmaal elf op, waarvan negen in de eerste helft. In tegenstelling tot de confrontatie met Nieuw-Zeeland, wist Nederland ditmaal ook een behoorlijk aantal kansen via combinaties te creëren. De op de linkervleugel spelende Nel van Kollenburg vergat echter eenmaal de bal, toen zij de Belgische keepster Carlier al had gepasseerd. Maria Fikkers dacht het doel eenmaal wat te royale afmetingen toe, en Marjolein Bianchi liet zich in kansrijke positie de bal door Carlier ontfutselen, zodat België tegen beter weten in lange tijd op een gelijkspel mocht hopen. In de finale liet Vultink zijn Belgische opponent opgaan. Het deerde Dielis niet: hij ging meteen in de aanval, die leidde tot een openingsserie van 133 punten. Hij speelde ontspannen, bijna zorgeloos. „Ik speel uiterlijk inderdaad meer ontspan nen dan vroeger, maar ik ben toch zeer geconcentreerd bezig. Daarom kon ik vol gens plan zover weglopen van Vultink”. De Groenloër stribbelde maar kort tegen: 300-83 werd het. onderstreping van zijn schitterende sei zoen. Hij werd zowel Belgisch, Europees als wereldkampioen in het 47-1 kader. „Zoiets heb ik nog nimmer meegemaakt. Natuurlijk heeft de wereldtitel voor mij de grootste waarde, te meer nog omdat ik de verdediging van de internationale titels van Raymond Ceulemans, die de voorkeur gaf aan het wereldkampioenschap driebanden in Japan, op mijn nek heb gekregen. Ik moet wel zeggen dat Hans Vultink niet op zijn waarde gespeeld heeft. Maar dat zou mijzelf ook zijn overkomen als het kampioenschap in Deurne zou zijn gespeeld”, maakte Dielis duidelijk. I ROTTERDAM. De tweekamp voor het kandidatenschaaktoernooi tussen de Hongaar Lajos Portisch en de Deen Bent Larsen is zondagmiddag in de dakfoyer van De Doelen officieel uitgeluid. Por tisch, die zaterdag de tweekamp in zijn voordeel besliste en zich voor de halve finales plaatste, ontving uit handen van een van de sponsors de eerste prijs van 12.500 gulden, Larsen kreeg 7.500 gulden. In een slotwoord memoreerde de voorzit ter van de wereldschaakbond, professor Max Euwe, dat de tweekamp in Rotter dam meer winstpartijen te zien had gege ven dan de andere confrontaties te samen. Na 30 zetten was het gebeurd. Larsen schudde de hand van Portisch, onderte kende het partij-formulier en verdween daarna zwijgend uit het gebouw. Diep onder de indruk van de nederlaag, die vernietigender uitviel, dan iedereen had verwacht. „Het was een vermoeiende wedstrijd”, gaf Portisch na afloop toe. De eerste vijf partijen ging het allemaal nog wel goed, maar daarna zijn er wederzijds veel te grote fouten gemaakt. De laatste partij was voor mij erg makkelijk, maar dat kwam, omdat Larsen een slechte ope ning verkoos. Zijn nederlaag was er het onmiddellijke gevolg van”. lOtBlOialVHMHil •■■■■■■■■■•■«EEkBI •loaaiBiBiiMiaiai -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15