Pleidooi van Vance voor werkelijke vooruitgang overheerste topberaad gevangenen zeer slecht 4 Sjtern mag Sovjet-Unie verlaten ■I „Behandeling van politieke Zege van ’’kleine vijf” Croes:„Geen eenzijdige onafhankelijkheid Aruba" „Rebel” Ram toch in kabinet Desai 99 99 AMERIKAANSE BEWINDSMAN BLIJFT EVENTUEEL LANGER IN MOSKOU Den Uyl: Amnesty klaagt Tsjecho-Slowakije aan Landsregering in Willemstad wacht eisen van delegatie af Landbouw-overleg leverde nog geen resultaat op GEEN SCHRIJVERS DAT WAS GERRIT! BOEKENBAL ,,Er is vooruitgang geboekt" 2 MAANDAG 28 MAART 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker af in ld JSt >k *n Steun (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie) Verwijt Amnesty International verwijt de autori teiten in Praag dat veel van hun wetten zodanig zijn geformuleerd dat „vrijwel elke politieke of openbare daad die niet past bij de huidige officiële politieke lijn kan worden uitgelegd als een vergrijp”. re el m It Bij elkaar MOSKOU. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken Cyrus Vance heeft aan de vooravond van zijn besprekingen met de Russische leiders gepleit voor werkelijke vooruitgang bij de SALT-onderhandelingen tus sen Washington en Moskou. Hij is zelfs bereid enkele dagen langer in de Russische hoofdstad te blij ven als dit nuttig mocht blijken, zo heeft hij zaterdag na aankomst in Moskou aan collega Andrei Gro- miko meegedeeld. Diens ant woord was „bemoedigend”, aldus Vance. (Van onze speciale verslaggever Hans Rombouts) ORANJESTAD. Aruba is weer tot de gewone gang van zaken teruggekeerd na het referendum dat uitwees dat bijna 58 percent van de stemgerechtigde kiezers (de opkomst was ruim 80 percent) voor totale onafhankelijkheid is. Nu die uitslag op tafel ligt, vraagt iedereen zich uiteraard af wat er gaat gebeuren. Het antwoord op die vraag kan voorlopig alleen Betico Croes geven, de leider van de op het eiland regerende MEP. i niet naar buitenlandse radiostations luis teren tot nu toe niet bekend. laten. Volgens de Russische pers is dit in strijd met eerdere Amerikaanse verkla ringen. en en le- (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritsen) De Amerikaanse bewindsman leek wei nig onder de indruk van de venijnige kritiek in de Russische pers op Washing ton. Het partijblad Pravda verklaarde gisteren „dat de Democratische (ver- kiezingslbeloften om vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjet-Unie te wil len ontwikkelen, nog niet waren omgezet in daden”. Tevens werd besloten tot studies over sta bilisatie van exportopbrengsten naar het model van de Lomé-overeenkomst tussen de EEG en een vijftigtal ontwikkelings landen. De briefwisseling van president Carter met de oppositionele winnaar van de No belprijs voor de Vrede, prof. Sacharov, en Carters ontvangst in het Witte Huis van de verbannen Vladimir Boekovski, hebben veel irritatie veroorzaakt in Moskou. De Russische pers beschouwde deze gebeur- Dat betekent dan dat de MEP samen met de RUBA (de afscheidingsbeweging van de MEP waarin Watty Vos de grote man is) Carters verklaringen over schendingen van mensenrechten werden zaterdag door het regeringsblad Izvestia betiteld als „zondagspreken die weinig te maken heb ben met de werkelijkheid”. De Russische- pers beklaagt zich overigens alleen over Amerikaanse kritiek op schendingen van de mensenrechten in de Sovjet-Unie. Dat Carter zich inmiddels ook de ergernis op de hals heeft gehaald van regeringen die door Moskou gewoonlijk als „reactionair”, „militaristisch” of „imperialistisch” beti teld worden, is die Russische burgers die tenissen als „inmenging in binnenlandse aangelegenheden van de Sovjet-Unie”. Hoewel de autoriteiten in Praag poli tieke gevangenen niet als een aparte cate gorie erkennen, zijn er volgens Amnesty bewijzen dat hun behandeling slechter is dan die van criminele gevangenen. De MEP die, hoewel de grootste partij van Aruba, niet in de staten van de Antil len vertegenwoordigd is - men werd daar uit gezet na eigen buitenlandse activitei ten van de MEP - gaat nu vooral steun zoeken bij Antilliaanse partijen buiten het eigen eiland. Opvallend was tijdens het referendum de aanwezigheid van een sterke vertegen woordiging van de Frente Popular, de Politieke waarnemers in Moskou ver wachten de komende dagen enig demon stratief vuurwerk, waarna beide partijen waarschijnlijk zullen overgaan tot se rieuze verkenning van de wederzijdse standpunten. Vooral voor de Russen is dit belangrijk, omdat de filosofie van het duo Carter- Vance afwijkt van de gedachten van de voorgangers Ford en Kissinger. Carter en Vance willen o.a. de zogeheten „Cruise- missile" buiten een nieuw SALT-verdrag Betico Croes, die na de woelige vér- kiezingsnacht nauwelijks zijn bed had ge zien, wilde wel praten over wat er nu zou moeten gebeuren. „We willen met alle poli tieke partijen zaken doen - het kan niet schelen wie dat zijn als het maar het doel dient: Aruba zo snel mogelijk onafhanke lijk. Er moet zo spoedig mogelijk een goe de boedelscheiding tot stand komen. De uitslag van dit referendum heeft als conse quentie dat wij Arubanen geen enkel com promis meer zullen aanvaarden met de Antilliaanse regering. Het volk heeft gesproken en dat volk willen we geven waar het om gevraagd heeft. Daarom heiligt het doel voor ons de middelen. Zelfs als het Frente communis tisch zoü zijn - ze zeggen zelf noch kapita- Carter heeft verklaard dat de Russische partijleider Leonid Breznjev voor de on dertekening van zo’n verdrag naar de Ver enigde Staten zou kunnen komen. Een bezoek van Breznjev was al gepland voor de zomer van 1975 en daarna voor 1976. Technische problemen en onenigheden tussen Washington en Moskou stelden een nieuw SALT-akkoord echter uit. wier mening niet acceptabel was voor de staat”. Diezelfde mening heeft Croes ook ten aanzien van buitenlandse steun. „Wie ons helpt, is welkom. Eventueel ook Cuba, waarbij weer hetzelfde geldt: hun samen werking, niet hun ideologie zoeken wij. Als we maar onafhankelijk worden op Aurba. We hopen nu maar dat Evertsz zich realis tisch zal opstellen, heeft geleerd van de uitslag van het referendum, en meewerkt aan de totstandkoming van een dialoog met Nederland”. listisch noch communistisch, niets dus te zijn dan zouden we met ze samenwerken. Wat niet wil zeggen dat we een ideologie zouden ovememen”, aldus Betico Croes. (Met dank aan Het Parool en NRC-Han- delsblad voor enkele geleende zinnen en de inspiratie). Het overleg zou vandaag worden voortge zet. Een voorstel van de Britse conferen- tievoorzitter John Silkin is door de meeste delegaties afgewezen, omdat dit te sterk het belang van Londen zou dienen. De meeste ministers in Brussel willen in ieder geval tot een besluit over de prijzen komen voordat op 1 april het nieuwe land bouwjaar ingaat. Alvorens het overleg vandaag wordt hervat, zullen de deskundi gen zich over het voorstel buigen. Je ziet Gerrit, met al die poep in zijn ogen, koortsachtig nadenken, maar hij kan er niet op komen. „Kijk Gerrit, alle lezers weten niet beter of het boekenbal is het mekka van het feestvieren. Daar zouden ze allemaal graag een keer naar toe gaan. Maar dat kan nu eenmaal niet. Als ze dan ook nog lezen dat het zo verschrikkelijk leuk was, worden ze nog ontevredener dan ze toch al waren. En wat is het laatste waar een krant behoeft aan heeft, Gerrit?” Ger rit ziet het licht. „Aan ontevreden lezers, meneer!” De hoofdredacteur knikt instem mend. ..Dus wat zetten we boven jouw verslagje van het boekenbal, Gerrit?” Ger rit hoeft maar drie minuten na te denken, dan weet hij het al: „Verveelde stemming op boekenbal, meneer.” BRUSSEL (DPA). De ministers van Landbouw van de EEG zijn gisteravond uiteen gegaan zonder tot overeenstem ming te zijn gekomen over de landbouw prijzen. an iet als ol- en la- De bi- en te- od ag rnt de )li- let De wi de en »n- ag ch le de De ?s- Br- ?rs ei- te >e- •m gt: 10e ïut na, ren iën rto de do fd- lef aft ?n. de iet zei es- je- &r- ;n. sr- un m- lo- ng >o- de ht an •n. ur ro er is en U- rd- ?n, n. le- !e- te. is, lo rn n. le de ri jn ar NEW DELHI (Reuter, ANP). De pro blemen rond de vorming van een nieuwe regering in India zijn achter de rug. Jagji- van Ram, de leider van de voor de ver kiezingen van Indira Gandhi’s Congres partij afgescheiden Congres voor Demo cratie liet zijn bedenkingen tegen een posi tie in het kabinet varen. Hij krijgt in het kabinet van premier Morarji Desai de por tefeuille van defensie. Ram, die een groot deel vertegenwoordigt van de 80 miljoen paria’s (de „onaanraakbaren”) in India had eerder laten weten dat hij er niets meer voor voelde in de regering te gaan zitten nu niet hij maar Desai de post van premier had gekregen. Dus daar liep Gerrit, in het decorcen- trum van de NOS. Allerlei pakkende zin netjes voor zijn stuk schoten hem in ge dachten, zoals: „Het leek of er een eeuwige pauze aan de gang was van een galacon cert”. Nee, dat kon niet, want de pauze van een galaconcert is altijd het leukste gedeel te van een galaconcert. Wat had meneer ook weer gezegd? O ja, hij moest er de nadruk op leggen dat al die niet-beroemde mensen, waarmee de lezers zich konden vereenzelvigen, geen tijd hadden om ple zier te maken omdat ze zich aan één stuk door moesten vergapen aan de beroemd heden. Dan konden de lezers denken: „Dank U God, dat ik niet ben zoals zij!”. Dus zoiets als: „Er wordt demonstratief niet gekenen als een grootheid nadert, maar hij wordt gevolgd door een zog van gefluister”. Dat klonk prima! hun opwachting zullen maken in Willem stad Wanneer de landsregering niet aan de wensen - zo men wil eisen van de tegemoetkomt, komt, zoekt men recht streeks contact met Nederland. Vindt men ook daar geen gehoor, dan zoekt men zijn heil bij de dekolonisatiecommissie van de Verenigde Naties (de VN hebben overi gens niets van zich laten horen tijdens het referendum) en omringende landen, zoals Venezuela, Puerto Rico en Colombia. partij van Papa Goddet, de vakbondsman. Deze partij, die zijn aanhang vooral vindt onder de zwarte bevolking van Curasao, heeft zich in 1973 via een motie al uitge sproken voor het zelfbeschikkingsrecht van Aruba. Die motie werd toen ver worpen LONDEN (Reuter, DPA). Amnesty International heeft in een gisteren in Lon den gepubliceerd document Tsjecho-Slo wakije aangeklaagd wegens schending van de mensenrechten bij de behandeling van politieke gevangenen In het vijftien pagina’s tellende document zegt Amnesty dat de omstandigheden waaronder men wordt vastgehouden „ver liggen onder de minimumbepalingen van de Verenigde Naties voor de behandeling van gevan genen". Zoals de „vijf” wilden, zal naast de vier grote EEG-landen die aan de Londen- se top begin mei deelnemen ook de EEG zijn vertegenwoordigd: door de Brit se premier Callaghan als fungerend voor zitter binnen de Gemeenschap en door voorzitter Roy Jenkins van de Europese Commissie. Jenkins zal deelnemen aan het Politieke gevangenen, zo heet het in het document, werken dagelijks tien tot twaalf uur. Wie die norm niet haalt wordt gestraft met een vermindering van het toch al ontoereikende rantsoen. Voor hun werk krijgen de politieke gevangenen ongeveer 40 gulden per week, minder dan de helft van de verdiensten van gewone gevange- Daarvan moeten de gevangenen echter de kosten van hun proces en hun „onder houdskosten” in de gevangenis terugbeta len. Zo kan het gebeuren dat een politieke gevangene in Tsjecho-Slowakije bij zijn ontslag uit de gevangenis de autoriteiten een som gelds verschuldigd is die neer komt op het zeven- tot tienvoudige van een gemiddeld maandinkomen. Daarnaast heeft in Tsjecho-Slowakije een „nog meer verbreide vorm van vervol ging van mensen om hun mening plaatsge vonden” In het document worden drie voorbeelden genoemd van wat heet de „vervolging van duizenden intellectuelen zitten, dus ook met de oppositie, de PPA, en AVP Dat lijkt om te beginnen al een moeilijke zo niet onhaalbare kaart. Men mag aannemen dat de PPA en AGP, die zich uiteraard ook gaan beraden over de situatie, officieel geen waarde zullen hech ten aan de uitslag van het referendum - in die richting hebben zij zich al uitgespro ken - een referendum dat zij tenslotte geboycot hebben. Zeker met de Statenver kiezingen in juni voor de deur, zullen ze er niet voor voelen zich voor het karretje van Betico te laten spannen. Tussen 1968 en 1972 zouden 1200 jour nalisten uit hun bond zijn gezet. Alle boek winkels kregen een officiële opdracht de boeken van ongeveer 350 auteurs uit de roulatie te nemen en Amnesty citeert een rapport van 1975 dat 144 historici uit hun academische funkties waren ontslagen. De verwanten en kinderen van vervolgde per sonen kregen vaak niet de gelegenheid een geschikte baan te vinden of een goede opleiding te volgen en de rechten op reizen en immigratie werden hun onthouden. Volgens Amnesty is de onderdrukking door de autoriteiten toegenomen na de publiciteit die in het Westen werd gegeven aan het manifest voor de mensenrechten „Charta’ 77.”. Ja. meneer zou tevreden over hem zijn! Die gedachte vervulde de rest van de avond zijn hele wezen. Als op wolken schreed hij door het NOS-decorcentrum. „Wie is toch die jongen met dat verzaligde gezicht en die poep in zijn ogen?”, vroegen Neeltje Maria Min, Mies Bouhuys, Henk Bernlef, Eva Hoomik, Christine Kraft, Paul van ’t Veer, Karel van het Reve, Hugo Brandt Corstius, Henk Hofland, Jos Ru ting, Elly de Waard, Dirk Ayelt Kooiman, Jan Kal, Henk Spaan, Tim Krabbé, Rein Bloem, Wim Hzeu, J. B. Charles, Max Dendermonde, Herbert Leupen, Maarten ’t Hart, Theo Kars, Eric van der Steen, Simon Wiesenthal, Thomas Rap, Geert Lubberhuizen, Peter Loeb, Theo Sontrop, Kees van Maurik, Dick Hillenius, Han G. Hoekstra, Joop Waasdorp, Mies Bouw man, Jans Knoop, Johanna Fortuyn, Wim T. Schippers, Rogier Proper, Eelke de Jong, Tom Graftdijk, Jan Blokker, Jan Terlouw, Adriaan van der Veen, Peter Andriessen, Mischa de Vreede, Leonard de Vries, Dick Walda, Thera Westerman, Rob van Gennep, Andreas Landshoff, Liz zy Sara May, Gerrit Krol, de zoon van Johan van der Woude, Harry Mulisch, Mensje van Keulen, Herman Pieter de Boer, Gerrit Komrij, Simon Vinkenoog, Angèle Manteau, Rudolf Geel, Roeland Kerbosch, Peter Smulders, Bert Bakker, Heinz Polzer en Renate Rubinstein zich af. Dat was dus Gerrit, met die poep in zijn ogen! is gs ni- de en iet en oe ij- ar Minister De Gaay Fortman gaf zaterdag als reactie op de uitslag van het referen dum: „De Koninkrijksregering blijft on verkort op het standpunt staan dat er voor de zes eilanden die samen de Neder landse Antillen vormen alleen toekomst is als®!j bij elkaar blijven”. En o ja. daar had meneer ook de nadruk op gelegd: er zijn per definitie erg weinig schrijvers, dichters en uitgevers op het boekenbal. Dan denken de lezers dat ze niets gemist hebben. Nou, meneer had groot gelijk, want hoe Gerrit met die poep in zijn ogen ook om zich heen keek, hij zag nagenoeg geen schrijvers. Met een zinnetje als „schrijvers zijn nauwelijks te zien, evenmin als uitgevers of andere bij de aanmaak van de boeken betrokken perso nen" zou hij dus niet eens onwaarheid spreken! Maar die paar schrijvers moest hij wel even noemen natuurlijk. „Tussen de televisie-beroemdheden viel een enkele schrijver op: Harry Mulisch, Mensje van Keulen, Herman Pieter de Boer, Gerrit Komrij en Simon Vinkenoog” De regeringsleiders die (Den Uyl), „rede lijk zakelijk” beraadslaagden, gaven de Europese Commissie de gevraagde poli tieke steun bij de aanpak van de crisis in de Europese staalindustrie, die in een ver klaring de ernstigste in de geschiedenis van de Europese kolen- en staalgemeen schap wordt genoemd. Met het oog op de sanering van de staalindustrie gaat de Europese Commissie bekijken in hoeverre de Gemeenschap in staat gesteld moet worden meer leningen aan te trekken. beraad over onderwerpen die binnen de bevoegdheden van de Gemeenschap val len, zoals de Noord-Zuid-conferentie en onderhandelingen over internationale handel. nen, zo meent Amnesty, verwijzend naar de inrichtingen Litomerice en Ostrava. Integendeel, aldus het partijorgaan, „Amerikaanse autoriteiten hebben onaan vaardbare pogingen ondernomen tot in menging in de binnenlandse aangelegen heden van de Sovjet-Unie”. De organisatie, die opkomt voor de rechten van politieke gevangenen, zegt dat het onmogelijk is het aantal politieke gevangenen in Tsjecho-Slowakije te schatten. Ze meent wel dat er bewijzen zijn dat „het aantal gevangenen sinds september 1972 is afgenomen”. Ik weet het niet zeker natuurlijk, maar ik vermoed dat het een weekje voor het boe kenbal als volgt toegaat op de redactie van een krant. De hoofdredacteur kijkt speu rend om zich heen, om te zien wie de meeste poep in zijn ogen heeft, en jawel, dat is onmiskenbaar Gerrit, de voortva rende stadsverslaggever: „Zeg Gerrit, jij wil zeker wel naar het boekenbal hè’” Gerrit glundert. „Graag meneer!” De hoofdredacteur fronst zijn wenkbrauwen. „Niks graag meneer”, zegt hij bestraffend, „je moet je persoonlijke gevoelens nooit laten meespreken in de journalistiek, Ger rit!” Gerrit bloost. „Sorry meneer, ik liet me even gaan". De hoofdredacteur slaat een arm om zijn schouders. „Je mag het zelf best leuk vinden natuurlijk, maar je begrijpt toch ook waarom we het ALS KRANT niet leuk mogen vinden hè)” ROME Met een gebaar van goede wil aan de ontwikkelingslanden beëindig den de regeringsleiders van de Europese Negen zaterdag hun topberaad in Rome. Een beraad dat geheel in het teken stond van de zege van de vijf kleine EEG-lan den: Frankrijk stemde in met de aanwe zigheid van de Europese Gemeenschap bij de komende westelijke economische top met Amerika en Japan in Londen. In Willemstad wacht premier Evertsz van de landsregering af met welke eisen de Arubanen naar Curasao zullen komen. Evertsz kan de Arubaanse delegatie bin nen veertien dagen verwachten, zo heeft Croes laten weten. Die eisen zullen in neerkomen komen op één zaak: „De lands regering”, aldus Betico, „zal ervoor moe ten zorgen dat Aruba een dialoog met Nederland voeren vormen over de onaf hankelijkheid”. Van eenzijdige uitroe ping van de onafhankelijkheid door Aru ba zal voorlopig geen sprake zijn. Dat zou ook een volslagen absurditeit zijn. Betico Croes gaat deze week eerst uitge breid overleg plegen op Aruba zelf. Hij wil proberen met alle partijen om één tafel te De Pravda heeft dit standpunt verworpen Het gezaghebbende partijdagblad meende gisteren in het wekelijks politiek overzicht, dat afsluiting van een nieuw SALT-ak koord een concrete en zeer realistische opgave is. Onmiddellijk na de verkiezing van Jimmy Carter tot president heeft het Kremlin officieel en officieus laten weten veel belang te hechten aan afsluiting van een nieuw strategisch verdrag met de Ver enigde Staten. Het eerste SALT-verdrag loopt eind dit jaar af. MOSKOU (Reuter). De joodse arts Mikhail Sjtern die eerder deze maand uit de gevangenis werd vrijgelaten na een gevangenschap van twee jaar, heeft zater dag verklaard dat hij en zijn vrouw uit reisvisa hebben gekregen om de Sovjet- Unie te verlaten. Sjtern verklaarde tegen westerse corres pondenten in de Russische hoofdstad dat hij zich met zijn vrouw zal voegen bij hun kinderen in Israel. Hij zei dat de Russische autoriteiten hem hebben vrijgelaten om dat er in Amsterdam een „Sjtem-tribu- naal” op 25 maart zou worden gehouden. Mikhail Sjtern werd op 15 maart vrijge laten, nadat hij in 1974 tot acht jaar opslui ting in een werkkamp was veroordeeld „wegens omkoperij”. Met het oog op de slotzitting eind mei van de zogenoemde Noord-Zuid-conferentie in Parijs tussen industrielanden, olielanden en ontwikkelingslanden besloten de regeringsleiders de posi tie van de EEG (die in Parijs met een stem spreekt) te baseren op een positieve houding tegenover het beginsel van een gemeenschappelijk fonds. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromiko (rechts) begroet op het Vnukovo-vliegveld van Moskou zijn Amerikaanse ambtgenoot Cyrus Vance. De „kleine vijf” vierden het slagen van hun beroep op de Europese solidariteit met gepast vertoon van bescheidenheid „Er is vooruitgang geboekt”, luidde het commentaar van een ontspannen premier Den Uyl. Dat geldt ook voor het akkoord van de Negen dat er „een gemeenschappe lijk fonds” dient te komen ter financiering van overeenkomsten met ontwikkelings landen ter stabilisatie van de opbrengsten van grondstoffenexport.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3