Koper gestolen bij metaalhandel Bloemendaal kandidaat José zorgde voor een verrassing buurtbus Marcel van Dam heeft gesprek met gemeenten gastenboek Meisje steekt huisbaas Doorgetrokken Randweg blijft op het provinciaal wegenplan I 99 A. VAN DRIEL MAAKTE VOOR 27STE KEER DE ONTWERPEN DERDE WEG NAAR ZANDVOORT GESCHRAPT IT-7, 2 8 MAANDAG MAART 19 7 7 REGIO t j (Van een onzer verslaggevers) WOENSDAG IN HAARLEM door Udo J. Buys i LiiTJ F J ^■1 HAARLEM De secondaire weg 19 (de S. 19, beter bekend als Westelijke Randweg, doorgetrok ken naar De Zilk) is nog steeds niet geschrapt uit de plannen van de provincie Noord-Holland. Dat blijkt uit het ontwerp voor het se condaire- en tertiaire wegenplan voor 1978, dat de provincie heeft gepubliceerd. De weg is opnieuw op het wegenplan blijven staan, hoewel als rechtvaardiging van rijksweg 16 wel is aangevoerd, dat deze rijksweg met een aansluiting naar De Zilk, de aanleg van de S. 19 overbodig zou maken. I - - M Wil Corso moet de mensen pakken I (Van een onzer verslaggevers) die de een Haratefeta (Van onze stadsredactie) Hans Keune: op naar De Waag. Doel van de bespreking is een oriënta tie door de staatssecretaris over de stand van zaken bij de huisvesting van alleen staanden en tweepersoonshuishoudens en de stand van zaken van de bouw van eigen woningen in de in de beschutte sfeer; De bespreking is esn onderdeel van het tournee van staatssecretaris Van Dam door het land. De corso-ontwerper werd door de bloembollen gegrepen toen hij bijna dertig jaar geleden op de toen nog zeer prille Keukenhof rondliep. „Ik Zuid-Kennemerland. Zoals bekend moest het streekplan op deze punten worden gewijzigd op aanwijzing van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. vervangen verkeer ZANDVOORT. Geraldine Chaplin, de oudste dochter van de wereld ver maarde komiek zal dezer dagen naar Zandvoort komen om de naam van haar vader te onthullen naar wie een bar- dancing in de Kerkstraat is genoemd. De juiste datum is nog niet bekend. OOK KEUNE WAS opgetogen over de zangprestaties van José en nodigde haar uit straks ook in De Waag op te komen treden. En dat kan dan een herhaling worden van de tweeëen- In provinciale commissievergaderingen is van ambtelijke zijde meegedeeld, dat de S. 19 zou kunnen worden geschrapt, wanneer rijksweg 16, met een verbin ding naar De Zilk, zou worden aange legd. Zoals gemeld is de aanleg van rijksweg 16 onlangs aangekondigd in het structuurschema Verkeer en Vervoer van minister Westerterp. De rijksweg zal ook de oostelijke rondweg om Haarlem kunnen vervangen. DE JAZZCORNER IS DICHT. Zon dagmorgen vroeg draaide Hans Keu ne voor het laatst de deur van zijn etablisement aan het Spaarne op slot. Met een gerede hoop dat hij zijn klanten binnen twee maanden toch weer kan ontvangen. Op de plaats waar in vervlogen jaren Cobi Schrei er pleegde te kwelen: de Waagtaver- ne. Keune: „Daar gaan we weer goe de dingen aantrekken. Ik heb vooi vrijdag 21 mei al Anita O'Day op het programma staan. Een beroemdheid in de jazzwereld”. ke anecdotes vertellen over reacties van mensen uit het bollenvak. Speelt daarbij ook uitstekend toneel: een klein hoedje op Menten-achtige wijze op het hoofd, denkbeeldige bolknak tussen de lippen en de vuisten diep in de broekzakken, het beeld voltooiend met een blik zonder enig spoor van belangstelling. „Hm”, zegt de toneel speler, „ik ken niet zeggen of het corso nou mooier was dan vorig jaar of niet, maar het heeft wel een hoop gekost”. De HAARLEMSE JOSÉ KONING zorgde vrijdag voor groot enthousias me in de Jazzcorner door op het podium te klimmen en een serie schitterende bossa nova’s het café in te laten dansen. De 28-jarige José bracht haar show met een verve en gemak alsof ze elke avond de plan ken op gaat. Met eer mimiek ook en Dit jaar zal bij de opbouw van de praalwagens voor het eerst rijkelijk gebruik worden gemaakt van ge kleurde zijde. Het gebruik van die stof is niet alleen maar ter afwisse ling, het is ook een kwestie van kostenbesparing. Waar zijde wordt gebruikt hoeven geen tienduizenden hyacintenkelkjes te worden gestoken en dat scheel een berg werk. Nu het niet meer zo is dat complete families met personeel erbij enkele dagen en nachten door willen werken om de praalwagens op tijd klaar te hebben, is dat van doorslaggevend belang. Tegen de doortrekking van de Weste lijke Randweg bestaat ïn milieubescher- mingskringen veel bezwaar. En ook de genen, die in de buurt van het op de plankaart gestippelde tracé wonen, zien de plannen voor de nieuwe weg niet zo zitten. Want de verkeersverbinding zal alleen maar meer verkeer naar de be bouwde kommen van de Haarlemse agg lomeratie toezuigen. De secondaire wegen S. 27 (dwars door de duinen naar Zandvoort) en S. 18 (van rijksweg 16, dwars door het wan delbos Groenendaal naar de S. 19) zijn wel van de plankaart verdwenen. Het secondair wegenplan is daarmee aange past aan de wijziging van het streekplan In deze gecombineerde commissiever gadering komt ook het rapport over de kanalen rondom Amsterdam ter bespre king. Dit rapport heeft al twee maal op de agenda gestaan, maar de commissie kwam er steeds niet aan toe. De conclu sie van het rapport is. dat het tracé voor het kanaal om de west (van Zwanen burg naar de Amerikahaven in het Wes telijke Havengebied) moet worden gere serveerd. De kanalen om de Noord en om de Zuid zijn volgens het rapport niet meer nodig. Een zeventienjarige Haarlemmer is za terdag omstreeks kwart over negen des avonds aangehouden op het Doelenplein De jongen reeds op een motor die hij had gestolen uit de Zuiderschoolsteeg. Van Driel maakt al 27 jaar de ontwerpen voor het corso. Hij heeft het evenement in zijn huidige vorm van de grond getild, opgevijzeld tot wat hij noemt „een rijdend monu ment voor het bollenvak”. „Mijne he ren”, zei hij indertijd tegen de bollen kwekers, „ik ga hier een feest ont ketenen, zo groot dat de oren van je hoofd knappen”. De busjes zullen gereden worden door vrijwilligers uit de betrokken streek. In totaal hebben 25 gemeenten, gewesten groeperingen uit het land zich voor de experimenten met de bussen aangemeld. Demissionair minister Westerterp zal daaruit na bestudering van de situaties in het gebied van de aanvragers beslis sen. HAARLEM. Een 23-jarige inwoon ster van Haarlem is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden op ver denking van mishandeling. Het meisje maakte enkele steekbewe gingen naar een 27-jarige Haarlemmer die twee lichte verwondingen opliep. De man, eigenaar van het huis waarvan het meisje en haar vriend de bovenetage bewoonden, was naar boven gegaan, om dat het stel onenigheid had en de eige naar daarvan last ondervond. Het meisje dook opeens op met het mes en bracht de wonden toe. KEUNE HAD GEHOOPT regel recht van het (verkochte) Spaarne- pand naar de Waag te kunnen ver huizen, zonder zijn jazzmannende klanten een paar maanden in de kou te zetten. Maar de wijkraad van de Bakenesserbuurt haalde een streep door die verwachting en protesteerde tegen de komst van het jazzcafé. Bezwaren van de raad: geluids- en parkeeroverlast en de „slechte kwali teit” van het publiek. „Ja vooral de op een na laatste avond, vrijdag, was de kwaliteit van het publiek nogal slecht”, lacht Keune schamper over de bewering van de raad, „het leek toen meer een notabelenavond. Ik tel al zo een paar advocaten, notarissen en een huisarts”. HAARLEM. Koper met een waarde van tweeduizend gulden is tussen don derdag en zaterdag gestolen bij metaal handel Van der Weiden aan de Harmen- jansweg. De daders kwamen t bedrijfs pand binnen via een poort aan de zijkant. HAARLEM. Demissionair staatsse cretaris Marcel van Dam (Volkshuisves ting) komt woensdag 30 maart naar Haarlem. Op het stadhuis zal hij een beslaten gesprek voeren met wethouders, vertegenwoordigers van woningcorpora ties en leden van de stuurgroepen „huis vesting alleenstaanden en tweepersoons huishoudens” uit de gemeenten Haarlem Beverwijk, Haarlemmermeer, Heems kerk en Velsen. LISSE Nog een paar dagen en de jaarlijkse toeristenstroom zal de Bloembollenstreek weer overspoelen. Her en der staan velden schuchter te pronken. De Keukenhof opent deze week de poorten en in de Hobahovei linghal te Lisse zyn strosnijders druk in de weer om de praalwagens voor het bloemencorso op te bouwen. In die hal is ook corso-ontwerper A. Van Driel geregeld te bespeuren. JOSÉ LEERDE de' taal toen ze wat jaren geleden als KLM-stewardess drie maanden gestationeerd was in Rio de Janeiro in Brazilië. Ze heeft het vfiegen intussen vaarwel gezegd en studeert nu op het Amsterdamse conservatorium Algemene Muzikale Vorming. „Ik ben nu tweeëneenhalf jaar be zig en op de helft. Er zijn wel mensen die het in vier jaar doen, maar dat is gekkewerk, dan moet je keihard werken en heb je geen mo ment meer voor jezelf. En ik leef nu”, lacht ze. José doet piano, fluit en zang, geeft tussendoor les aan de muziekschool in Lisse en een lagere school in Schalkwijk en doet blueszingend mee aan schoolconcerten. waarvan je werkelijk een brok in je keel krijgt”. Hij doet voor hoe de fraai verpakte dames op zo’n praal wagen zich moeten gedragen. Niet, zoals nogal eens gebeurt, als een le vende zoutzak, maar met een fiere houding en zwierig zwaaiend. Helemaal werkelijkheid zijn mooie dromen nooit geworden, en dat zal ook wel niet gebeuren. Maar door zijn aanstekelijke geestdrift en groot perfectionisme heeft de nu 74-jarige Van Driel („Veel andere mensen zijn op deze leeftijd al dood, ook al weten ze het niet”). Het bloemencorso van de bollenstreek weten te maken tot een internationaal vemaard evene ment. Daarvoor is, zo vertelt hij, wel een voordurende waakzaamheid nodig geweest en een opboksen tegen de denktrant van de bollenkwekers en handelaren. Van Driel erkent dat de bollenboe ren het in hun branche vaak zwaar hebben en op de dubbeltjes moeten letten. Maar ten opzichte van h,et corso zouden ze best een wat minder zakelijke houding kunnen aannemen, meent de ontwerper. Hij kan kostelij- beweging die haar optreden schitterend volwassen glans gaf. MARTIN HAAK, die de afgelopen jaren vrijwel wekelijks in de Jazz- corner speelde, en met eindeloos tem perament geraffineerd de latin jazz uit zijn piano slaat, was blij verrast door het kunnen van José. „Er is geen meid in Nederland die de bossa zo in het Portugees zingt”, zei hij beslist. Vrjjdag aangekomen: Mercurius, Rio Haina; Holstentor, Cont. Plat, Velsen; Ludwig, Emden; Okturus, Stockholm; Il ka, Gruvon, Velsen; Ethel Everard, Mi los, IJmuiden; Plancius, Leith; Annelies Wel, IJmuiden, Falmouth, Gotenborg; Johan-U, Yokohama; Romark, Colches ter; Thuntank 1, Kalenborg; Early Bird, Antwerpen; Pituro Uno, Rotter dam; Kirsten Tholstrup, Arklow; Gazel le, Londen, Zaandam; Hoegh Miranda, Yokohama; Sea Bure, Cont. Plat; T.S. 4 Tough, Cont. Plat. Vrjjdag vertrokken: Doto, Caraïbische Zee; Stirling Rock, Cont. Plat; Markus, Rotterdam; Thuntank-12. Granö; Arctic Shore, Cont. Plat, Velsen; J. C. Schulte, Antwerpen; Miranda, Le Havre; Herman Helene, Haithabu, La Rochelle; Barbara Weston, Cork; Horation, Londen, Koog a.d. Zaan; Frisian, Lagos; Hans Boye, Bilbao; Islana Puna, Antwerpen; Finn- master, Helsinki; Trier, Antwerpen; Ma rie Christine, Mariestad, IJmuiden; Sun- tis, Köge, IJmuiden; Bavaria. Bremen; Island Star, Rotterdam; Ilka, Shoreham, Velsen; Fridel, Poole, IJmuiden. Zaterdag aangekomen: Constance, Esbjerg; Huberna, Solvesborg, IJmuiden; Arctic Shore, Cont. Plat, Velsen; Gretke Oldendorff, Rotterdam; Epsilongas’ Rou en; Risnea, Mo I Rana; Maryke Smits. Dakar; Medina, Londen; Lynx, Bergen; Lorsine-d, Swansea; Corvus, Ipswich; Rimo-F, Frederikshavn, IJmuiden; Ken- rix, Kingslynn, IJmuiden; Sigrid Flint, Selby; Tor Scandinavia, Gothenborg; Carsten, Hull; Bore 9, Calais; Parkesga- te, Kingslynn, IJmuiden; Kolomna, Leningrad; Thea-K, Malmo, IJmuiden; De verbinding tussen de Zuidhollandse secondaire weg, die bij De Zilk in het duinzand eindigt en de rijksweg 16 is in deze filosofie wel een onmisbare schakel. Er is echter aan die schakel wat gezaagd door GS van Zuid-Holland. Het Zuidhol landse college heeft op een voorlich tingsbijeenkomst over het voorontwerp- streekplan voor Zuid-Holland West in Lisse laten doorschemeren weinig te voelen voor een dwarsdoorsnede van de Bollenstreek (die een dergelijk0 verbin dingsweg mee zou brengen). stond daar en ik zag alleen maar die kleurenpracht. Ik werd er gewoon door overweldigd. Maar die kwekers, dacht ik toen, die zien helemaal niet waar ze mee bezig zijn. Die kijken alleen maar naar wat het oplevert”. Uiterst geestdriftig vertelt Van Driel over zijn schepping. Of liever, hoe het corso eigenlijk zou zijn als hij net iets meer zijn zin zou krijgen, als geld geen rol zou spelen en als iedereen optimaal en net zo geestdrif tig als de ontwerper zelf zou mee- werken. „Dan zou je een corso kun nen maken dat de toeschouwers ge woonweg pakt. De mensen moeten het er koud van krijgen en de tranen moeten over hun wangen biggelen als ze er naar kijken”. Van Driel staat op en maakt met wijdse armgebaren duidelijk wat hij bedoelt. „Wagens die de hele breedte van de weg in beslag nemen. De knopen springen de mensen van de jas. En dan een figuur met van die wijd uiteengespreide armen. Armen die het publiek als het ware omhel zen. Kijk, dat is iets waar je rijkhal- zend naar uitkijkt als publiek, iets Een auto met een waarde van tiendui zend gulden is zondag tussen acht en twaalf uur ’s avonds gestolen uit de Konijnenburgstraat. He* voertuig was eigendom van een 37-jarige vertegen woordiger uit Rijssenhout. Verder zijn er wat tertiaire wegen uit het wegenplan geschrapt, niet omdat deze wegen inderdaad ook verdwijnen, maar omdat het beheer door de gemeen ten moet worden verzorgd. In principe lopen provinciale wegen tot de grenzen van de bebouwde kommen. Uitzondering wordt gemaakt als het gaat om verbin dingen tussen rijkswegen, of als het een verbinding is tussen twee grote plaatsen. Dan zijn ook de weggedeelten in de tussenliggende bebouwde kommen on derdeel van de provinciale weg. Het vorige provinciale wegenplan da teerde van 1968, net als het vorige rijkswegenplan, dat nu is door het structuurschema verkeer en vervoer. In gevolge de wet uitkeringen wegen moet een provinciaal wegenplan om de tien jaar worden herzien. Daarom moest voor 1978 een nieuw plan worden gemaakt. Het gepubliceerde plan is een ontwerp. Provinciale Staten moeten het nog goedkeuren. De voorbereiding van die beslissing door de Staten begint op maandag 4 april in een gecombineerde vergadering van de Statencommissies voor de ruimtelijke ordening en voor de waterstaat en wegen. José Koning (rechts) met jazzpianist Martin Haak: onverwacht concert. heid, die vrijdagavond op het kleine podium van de Jazzcorner groeide, want ook Martin Haak, zijn bassist Leo Goudriaan en drummer Tony Nahar verhuizen mee naar de histori sche Waag. Voor Martin is het spelen „een aardigheidje” naast zijn baan als ing. op een ingenieursbureau. Maar in De Waag zal hij in ieder geval niet ontbreken. En dan ook zeker weer graag de bossa nova’s van José bege leiden. „Ja”, zegt hij bevestigend, „want ik vond het het einde dat Portugees, enorm. VIER JAAR GELEDEN zong ze voor het eerst, met gillende zenuwen in haar keel, in het openbaar. „Thuis zong ik wel vaker”, vertelt ze, „ik zat vroeger al te rommelen op een gitaar met vlier snaren en m’n broer speelt piano. Die eerste keer was ik vrese lijk zenuwachtig, maar ik was er wel apetrots op”. Als ze nu optreedt, wordt ze in de regel begeleid door haar vriend en pianist Peter ten Ha ve. „Maar dat 'is hoogstens twee, of drie keer in de maand”, zegt ze. Zaterdagavond was dat voor een deskundig publiek en zong ze in res taurant de Uitkijk in Bloemendaal voor leden van het Noordhollands Philharmonisch orkest. Jemrix, Poole, IJmuiden; Helga-S, Fre- deriksvaerk, IJmuiden; Pantonkrator, New Castle, IJmuiden; Carl Gorthon, Gefle. Zaterdag vertrokken: Romark, Wis bech; Fernhurst, Leith; Ludwig, Aal borg; Kirsten Tholstrup, Arklow, IJmui den; Cairn Freighter, Marina di Carrara, IJmuiden; Annelies, Odense, IJmuiden; Straegist, Key West; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Early Bird, Rostock; Mingary, Dublin; Thuntank 1, Helsing borg; Steinbuck, Bergen; Tor Scandina via, Gothenborg; Corvus, Ipswich; Kem- rix, Kingslynn, IJmuiden; Yogyakarta, Goole; Clione, Noordzee, IJmuiden; Gu ardian, Cont. Plat; Parkesgate, Seaham, IJmuiden; Epsilongas, Rouan, IJmuiden. Zondag aangekomen: Annika, St. Ma lo; Viking Service, Cont. Plat: Ice Lark, Hamburg; Komet-1, Soernaes, Bever wijk; Cobres, Dagenham; Neptunus, Dundee; Kentshore, Cont. Plat, IJmui den; Clio, Hogenaes, IJmuiden; Antilia Bay, Rotterdam; Kielder Stag, Swansea; Helice, Emden; Pinas 1, Rotterdam; Rijnborg, Maentyluoto, Beverwijk; Eng lishman, Cont. Plat; Mikhail Cherem- nykh, Maentyluoto; Subro Viking, Col chester; Pluto, Esbjerg. Zondag vertrokken: Lynx, Stavanger; Falmouth, Profidencia; Pallas, Bremen; Viking Service, Cont. Plat; TS 42 Tough, Cont. Plat; Seabure, Vlissingen; Kopal- nia Wirek, IJmuiden, Rotterdam; Neptu- nus, Dundee; Colbres, Hull; Adele-J, IJ muiden, Malmo; Okturus, Stockholm. Maandag aangekomen: Trident Rotter dam, Antwerpen: Iggesund, Iggesund, Zaandam; Aspen, Gruvon, Zaandam. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Bloemendaal is enige gemeente uit Noord-Holland (ten zuiden van het Noordzeekanaal) die in aanmerking wil komen voor experimen ten met de zogenoemde buurtbus. Dit is een plan van de rijksoverheid voor bus jes met een maximale capaciteit van acht personen, die bepaalde door de buurtbewoners uitgestippelde trajecten zullen gaan rijden. Het is de bedoeling op die manier lacunes in het openbaar vervoer, vooral tussen kleine kernen, op te vullen. „TEGEN EEN GERINGE onkosten vergoeding” heeft Haak zeker 300 keer de gasten van het jazzcafé ver maakt, sinds Keune zijn zaak in sep tember 1972 opende. „Het herinnerde mij aan vroeger tijden”, zegt hij, „aan 1958. toen leefde de jazz in Haarlem, toen waren er zeker zes clubs. In het begin kwam je de mensen uit die vroegere tijd weer tegen. Het laatste jaar werd dat minder”. Hans Keune over die mindere toeloop: „De men sen zijn verwend. In het begin was het een nieuwtje, ma.ar ze vonden het heel gauw gewoon. Toen Louis van Dijk voor de eerste keer bij me optrad, stonden ze tot' aan de rand van het Spaarne, maar toen hij vaker kwam bleven ze weg. MARTIN HAAK, die deze week 34 wordt, deed ook conservatorium zoals José en won in 1964 op het befaamde jazzfestival in Loosdrecht de eerste prijs moderne stijl. „Met hogere pun ten dan Louis van Dijk en Pim Jacobs”, lacht hij, „maar dat is alle maal verleden tijd, daar hebben we nu niets meer aan”. Ontwerper Van Driel bij een reusachtige strooien chinees. K. y F z' -S’ s)

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9