Twee croupiers wagen zich op NEDERLANDSE BOEKVERKOPERSBOND wilde zee en verdrinken KRING KENNEMERLAND 50 JAAR Val kabinet dertien mille waard Automobilist rijdt door na aanhouding Weer vier jaar tijd rijp Minister moet toestemmen in sloop van Spaarnekerk voor regering met communisten. I I I I I I met ooq op de verkiezingen GASTENBOEK UI dinsdag Jubileumviering overschaduwd door overlijden J. van Raalten MARCUS BAKKER Openbare vergadering over kabeltelevisie 11 2 9 MAART 19 77 REGIO b Boekenbeurs 0 N NICOLETTE WAANING BOWLINGKAMPIOENE Binnen de Communistische Partij van Nederland kent men geen echte „regionale” vertegenwoordigers. Alle communisti sche kamerleden houden zich doorgaans bezig met zaken van nationaal belang. Dat geldt zeker voor Marcus Bakker, Zaan dammer in hart en nieren, die als fractievoorzitter vooral de grote politieke lijnen bewaakt. Daarover spreekt hij dan ook in onderstaand interview, het zesde uit een serie gesprekken. Vorige afleveringen werden gepubliceerd op 22 februari, 1, 8, 15 en 22 maart. VAN NEDERLAND (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De destijds eerbiedwaardige „Haarlemsche Boekverkoo- pers Vereeniging”, inmiddels omgedoopt in kring Kennemerland van de Nederlandse Boekverkopersbond, bestaat vijftig jaar. De officiële herden king is gepland op woensdag 20 april. Dan zal het bestuur door loco-bur- gemeester P. W. Voskuilen op het stadhuis worden ontvangen. Wij spra ken met de huidige voorzitter C. J. van Kuijeren die nog beschikt over de notulen van de oprichtingsvergadering en de statuten waarop de hand tekeningen van de eerste twaalf Haarlemse boekhandelaren voorkomen. Alleen de heer J. Vernhout is daarvan nog in leven. Schoolboekhandel (Van onze stadsredactie) zou n de politiek in die landen heeft, aldus Bakker, de mening postgevat dat er in West-Europa met de communisten samen te werken valt. Vandaar de slogan „Van Agt eruit, de CPN erin”, waarmee de Communistische Partij van Nederland de verkiezingsstrijd voert. natuurlijk tot de overtuiging komen dat de communisten goede bestuurders kun nen leveren”. overwinning behaald en waarom, zou dat ook in Nederland niet mogelijk zijn”. Bakker: „Vroeger waren we altijd Mos- kou-communisten, toen Peking-commu- nisten en nu weer Euro-communisten. Waarom kunnen wij eens niet gewoon Nederlanders zijn. Wij hebben ons niet aangesloten bij een nieuwe Europese be weging. Vijftien jaar geleden hebben wij ons al onafhankelijk opgesteld. Wat dat betreft liepen we eerder voor dan achter bij Frankrijk en Italië. Hoewel Marcus Bakker niet ontkent dat de gang van zaken in met name Frank rijk en Italië van invloed is geweest op de publieke opinie in ons land over de com munisten, wil hij niet ingedeeld worden bij de „Eurocommunisten”, een nieuw begrip voor Westeuropese communisti sche partijen die zich onafhankelijk van Moskou opstellen. Een 32-jarige Haarlemse automobilist Is maandag door de politie naar het bureau gebracht, omdat de man blaas- en bloedproef weigerde bij een drank- controle. door Theo Klein dooi Udo J Buys (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Een tochtje op zee gistermiddag is twee croupiers van het Zandvoortse casino noodlottig geworden. Hun stoffelijk overschot spoelde tegen de avond aan op het naaktstrand van Zandvoort. Het waren de 27-jarige Paul J. Hiddink uit Laren (N.H.) en de ver moedelijk 26 jaar oude Paul Ponten uit Haarlem. Van festiviteiten zal volgens de heer Van Kuijeren niet veel komen, omdat juist vorige week de heer J. E. van Raalten van boekhandel Erasmus in IJ- muiden is overleden. Hij was jarenlang Daar komt volgens „Nederlands beste parlementariër” nog bij dat veel mensen uit het midden (boeren en middenstan ders) tot de ontdekking zijn gekomen dat het CPN-standpunt over zaken die hun aangaan een stuk realistischer is dan wat de Partij van de Arbeid tegenwoordig nastreeft. bedrijfstakken waar men als gevolg van structuurveranderingen te maken krijgt met pieken in de afzet als gevolg van omstandigheden van buitenaf. Boeken blijft men. blijkbaar altijd lezen, wat er ook gebeurt. Marcus Bakker is 53 jaar, vader van 5 kinderen en woont zijn hele leven al in Zaandam. Hij kwam op 7 november 1956 in de Tweede Kamer en fun geert al jaren lang als frac tievoorzitter. Hij is momenteel op nieuw lijsttrek ker. Bakker stu deerde enige ja- ren aan de ge meentelijke uni- versiteit in Am sterdam, was hoofdredacteur van De Waar heid en bestuurs lid van het alge meen Neder lands Jeugdver- bond. Hij is lid van het partijbe stuur van de CPN. 'V Dé Stoop; blij dat ze ophoepelen. TENSLOTTE WIL hij ook nog wel kwijt dat naar zijn mening het toen al hoge werkloosheidscijfer door de regering geflatteerd wordt. „Met ge- meenschapgsgelden worden tal van bedrijven in leven gehouden. En dat gebeurt alleen maar om de slechte gang van zaken nog een beetje te verdoezelen”, gelooft Stoop oprecht. overtuigd dat de boekhandel van alle zaken de meeste service geeft al kan dat dan niet altijd gratis meer gebeuren. Het opvallendste bij de boekhandel vindt hij dat er altijd sprake is van een gelijkma tige verkoop. In tegenstelling tot andere Daar zijn duidelijke aanwijzingen voor, bijvoorbeeld de sterk verschillende te neur van de verklaringen van Den Uyl en fractieleider Van Thijn, die zich veel har der tegen de CDA opstelt dan Den Uyl lief is”. (Var onze stadsredactie) HAARLEM. De commissie ad hoe kabeltelevisie houdt donderdagavond 31 maart een openbare vergadering op het stadhuis. Op de agenda (onder voorbe houd); definitieve samenstelling van de tarieven (me* name welke kosten vast en welke variabel zijn); de problematiek van het inpassen van bestaande gemeen schappelijke antenne-installaties in het centrale systeem; behandeling van het verzoek van Haarlemmermeer en Heem stede om van faciliteiten in Haarlem gebruik te mogen maken; perikelen rond de bestrating en tenslotte de voorlichting over de kabeltelevisie. De avond begint om 20.00 uur, ingang Prinsenhof. Bakker; We hadden geen behoefte om in samenwerking met KVP en WD het kabinet te laten vallen”. „Maar”, zo voegt hij er aan toe, „bij de komende formatie zullen we onze eisen hoger stellen. Het zal niet langer mogelijk zijn dat er een kabi net komt zonder communisten, dat kan blijven zitten dankzij de communisten”. In Haarlem is niet alleen de boek drukkunst uitgevonden, maar ook de boekenbeurs, waartoe in 1948 werd be sloten. Het idee heeft in heel Nederland navolging gevonden. Voorheen kwamen bij de boekhandelaren vertegenwoordi gers van zo’n honderd uitgeverijen aan de deur. .Daar kwam "een eind aan door de boekenbeurs die thans veertien keer per jaar in Beeckestijn in Velsen wordt gehouden voor kring Kennemerland. In nog veertien andere plaatsen in ons land gebeurt dit ook. De uitgevers komen daar met hun nieuwe boeken naar toe en de handelaren kunnen meteen bestel lingen plaatsen. Een groot probleem voor de boekhan del is volgens de heer Van Kuijeren dat de porti en vrachtkosten zo enorm hoog zijn. Het is daardoor haast niet meei mogelijk om gratis service te verlenen Zelfs het verzenden van prospectussen is te duur geworden. Toch is hij er van Die eerste vergadering werd gehouden in café Central in de Grote Houtstraat. Het bestuur bestond uit voorzitter A. van Weerden van Erven Loosjes, secre taris J. M. Stap en penningmeester M. J. van Bentehm Jutting. De boekhandela ren werden daarmee eigenlijk een gezel schap van vrienden of in elk geval collega’s, nadat er altijd sprake was geweest van soms felle concurrentie. En die collegialiteit is tot op de dag van vandaag gebleven. Was het van oorsprong een Haarlemse aangelegenheid later kwamen ook de andere boekverkopers uit Kennemerland er bij. In de loop der jaren zijn heel wat boekverkopers ver dwenen. Van Kuijeren herinnert zich nog Van Holst op het Houtplein Stap Grote Houtstraat Van Citterd in de Spekstraat Mul in de Kruisstraat Wil- lemse op de Kruisweg Wernik en Bos. Tijdens de vorige kabinetsformatie heeft de CPN zich al zeer coulant opgesteld. Bakker: „Ik heb tegen Ruppert (met Bur ger de „vader” van het kabinet Den Uyl. red.) gezegd dat we het kabinet zouden gedogen, behalve wanneer het om ’t kiesstelsel zou gaan”. Bakker vindt dat de CPN-fractie die belofte ruimschoots is nagekomen. Hij wijst bijvoorbeeld op het stemgedrag van de communisten over de afsluiting van de Oosterschelde. Zelf wa ren ze eigenlijk om veiligheidsredenen voor een complete afsluiting. Om een mogelijke crisis te vermijden hebben ze echter tegen een KVP-motie gestemd die daarom vroeg. Rond de klok van vier uur ’s middags kwam van boulevardbewoners een mel ding binnen dat ter hoogte van de Ro tonde een sloep omgekeerd in zee rond dreef. De politie bracht het vaartuig op het droge, maar vermoedde toen nog niet dat zich op zee een drama had afgespeeld. Anderhalf uur later werd door een schelpenvisser een stoffelijk overschot aangetroffen in het water bij het naaktstrand. En een half uur daarna werd niet veel verder het tweede slachtoffer gevonden. Beide mannen droegen een zwemvest. Op hetzelfde stuk strand werd later nog een zwemvest, een jerry can en een druktank van een buiten boordmotor aangetroffen. De politie vermoedt dat het tweetal niet is uitgevaren om te vissen, maar het avontuur heeft gezocht van een spele vaart bij harde wind op een roerige zee. Hoewel er nog een zwemvest is aange spoeld wordt niet verondersteld dat in de boot nog een derde iemand is meege gaan. De minister deelde mede niet meer te weten over de verkoop van de kerk dan de feiten, genoemd in het Haarlems Dagblad van 9 februari. In het artikel liet het bestuur van de Spaarnekerk weten het bouw in openbare verkoping te zullen brengen, waarna sloop niet uitgesloten zou zijn. Minister Van Doorn zegt in beginsel de mogelijkheid te hebben het verlenen van een sloopvergunning te weigeren, omdat het gebouw op de lijst van be- scermde monumenten voorkomt. Wel bestaat de mogelijkheid van beroep op de Kroon. twee van de vijf percent in. „Toen bleek dat over 1975 geen VAD zou worden ingehouden, heb ik die twee percent later alsnog gewoon uitge- keefd. Je kunt geen twee keer iets wat aan het personeel geven. De winstdeling is eigenlijk iets wat er al is in Nederland”, vindt de voorzitter van de lieverdjes. HAARLEM-ROTTERDAM De Hiarlemse jeugd heeft het bijzonder goed gedaan by de Nederlandse kam pioenschappen bowlen in Rotterdam. Ni colette Waaning werd All Events kam pioene. „Voor het eerst sinds dertig jaar vragen wij zo nadrukkelijk om regeringsverant woordelijkheid”, aldus de fractievoorzit ter”, dat is nu mogelijk, omdat er de afgelopen jaren in Nederland een brok mentaliteitsverandering heeft plaatsge vonden. Niet alleen door de buitenlandse ontwikkelingen is de publieke opinie ge wijzigd, maar vooral door hetgeen wij in ons eigen land tot stand hebben gebracht. Want samenwerking met communisten gebeurt in ons land natuurlijk allang op gemeenteniveau. En hoe. De mensen heb ben zelf kunnen constateren wat de com munisten in gemeentebesturen van grote plaatsen als Zaanstad, Groningen, Am sterdam gepresteerd hebben. Wanneer de loco-burgemeester/ van Amsterdam een communist is die uitstekend werk verricht, dan moet men op den duur Een van de eerste activiteiten was de oprichting van een gezamelijke school- boekhandel in Haarlem. Daarvoor was de levering van schoolboeken aan de gemeente bij toerbeurt opgedragen aan drie boekhandels. Op 1 juli 1927 werd de Schoolboekhandel van de’ Haarlemse Boekverkopersvereniging een feit. Direc teur werd de heer J. J. Alta. Vroeger was de boekhandel een winkel waar niet iedereen zo maar naar binnen ging, maar daar is na de tweede wereldoorlog veel verandering in gekomen. Drempel vrees bestaat er niet meer. Door beter onderwijs voor iedereen kwam er in de loop van deze halve eeuw stees meer belangstelling voor het boek. Het is geen deftige aangelegenheid meer zoals vroeger. De grotere welstand heeft daar natuurlijk in belangrijke ma te toe bijgedragen, terwijl ook de komst van het pocketboek en de paperback van grote invloed zijn geweest. Daardoor werd het mogelijk vele oude titels te herdrukken en voor een aanvaardbare Marcus Bakker is er heilig van overtuigd dat Nederland rijp is voor een regering met communisten. De tijd dat Nederlan ders dachten dat zij door hun stem op de CPN uit te brengen mee hielpen aan het binnenhalen van de Russen, is volgens hem voorbij. Onder meer do,or de invloed van de communistische winst in Italië en Frankrijk en de gevolgen daarvan voor Marcus Bakker zet zich krachtig af tegen het idee dat er alleen een nieuwe regering gevormd zou kunnen worden met pro- gressieven en CDA of van het CDA met de VVD. Bakker: „Dat wordt de mensen met medewerking van de pers opgedron gen. Maar er is natuurlijk nog een alter natief, dat van een progressieve regering. Alle partijen die in Nederland werkelijk een beleid willen voeren dat er op gericht is wezenlijke vraagstukken als de bewa peningswedloop en de invloed van de grote economische machten aan te pak ken, moeten de handen ineenslaan. Juist nu, in deze situatie na de val van het kabinet, waarin iedereen duidelijk kan zien wat een rotzooitje er met de christen democraten van gemaakt is, moeten we samen streven naar een progressieve meerderheid. Marcus Bakker verstaat de kunst om de situatie vlijmscherp te analyseren en in voor iedereen verstaanbare taal uit te leggen. Dat heeft hem in de Kamer een uitstekende reputatie bezorgd. Met zijn ietwat sarcastische opmerkingen in de kamer krijgt hij vaak de lachers op zijn hand. Niettemin werd hij al eens terecht gekwalificeerd als de „man van het ge sproken zwavelzuur”. Fouten van zijn tegenstanders worden genadeloos afge straft. Dat bleek ook vorige week, toen hij in de Kamer de gang van zaken rond de val van het kabinet kapittelde. Bakker: „Het was natuurlijk geen toeval dat het kabinet vorige week struikelde. De grondpolitiek was dan ook niet meer dan de aanleiding. De werkelijke oorzaak is een opeenhoping van maatschappelij ke spanningen nationaal en internatio naal. Achteraf probeert men dat te ver- Verder hebben volgens de communisti sche leider de stakingen van dit jaar een belangrijke rol gespeeld. Hij vertelt: „Een van de overwegingen van de confes sionelen om in 1973 met Den Uyl in zee te gaan, was dat de socialisten voor de ar- beidsrust zouden kunnen zorgen. De ver wachting kwam niet uit. Daarom daalde de gebruikswaarde van Den Uyl dras tisch toen de stakingen doorzetten. Dat is zeker een niet te verwaarlozen factor”. In de groep B, leeftijd tot, en met zestien jaar, werd Wilma Jansen derde bij de singles. Samen met Irma War- mendam pakte ze de tweede plaats bij de dubbels, de eerste was voor het Haarlemse tweetal Karin van de Hoven en Nicolette Waaning. Dank zij deze resultaten gingen Nico lette Waaning, Wilma Jansen en Irma Warmerdam de finalepoule in. Zij ein digden respectievelijk als eerste, tweede en vijfde. Bij de jongens in deze leef tijdsgroep was er een tweede plaats vooi het dubbel Carlo Cramer en Theo Ter- voort. In de A-groep, leeftijd tot en met achttien jaar, werden Erik Kok en René Warmerdam tweede en derde. In de finale behaalde Eric (voor de derde maal in successie) de tweede plaats. prijs uit te geven. Vooral de jeugd maakt op groë schaal gebruik van de boekhandel. Van Kuijeren zegt zich er wel eens aan te ergeren dat de mensen, beïnvloed door de warenhuizen, minder geadviseerd willen worden dan voorheen bij de aankoop van een boek. Al blijft een grote groep persoonlijke bediening op prijs stellen. Aan de andere kant behoort de boekhandel eigenlijk tot de allereerste winkel waar zelfbediening bestond. Altijd heeft de lezer de moge lijkheid gehad om in de boekwinkels te snuffelen en rustig de boeken door te bladeren, zonder te hoeven kopen. Lang zamerhand kwam in deze zaken ook meer ruimte en licht en werden de boeken uitgestald op tafels. Het werd gezelliger en meer afgestemd op de wensen van het publiek. Tot de activiteiten van kring Kenne mérland van de boekverkopersbond be horen het organiseren van de boeken week, tentoonstellingen, lezingen. Mo menteel beperkt men zich voornamelijk tot het gezamelijk propaganda maken voor het boek door middel van reklame. Voor de lezingen er. andere manifesta ties is volgens dé heer Van Kuijeren geen interesse bij het publiek meer. Hij vindt het merkwaardig dat Haarlem waar toch de meeste en bekendste grafi sche bedrijven zijn gevestigd, betrekke- lenk weinig uitgeverijen telt. FC AMSTERDAM-VOORZITTER Dé Stoop heeft het vreugdevuur ont stoken. Al de 400 werknemers van zijn liftenfabriek in Voorburg ontvin gen een overwacht douceurtje van vijfentwintig gulden. Een extra grati ficatie in verband met de val van het kabinet Den Uyl. „Het was me die dertienduizend gulden die dit me heeft gekost dubbel en dwars waard”, aldus Stoop, „voor het bedrijfsleven en het personeel is het een goede zaak, dat deze regering verdwijnt”. HET MERENDEEL van de werkers van Stoop heeft de vijfentwintig gul den gretig aanvaard, „In de geest waarin ze de directeur kennen”, aldus Bakker mikt daarbij op de stroming bin nen de Partij van de Arbeid die niet zo gelukkig is met de pogingen om de breuk met het CDA te lijmen. Hij zegt: „We verkeren nu in de situatie dat een deel van de Partij van de Arbeid verdere samenwerking met het CDA onmogelijk acht. Die mensen gaan naar links kijken. Daarbij komt dat de angst bij de socialis ten voor een coalitie met communisten steeds verder wegebt. In Frankrijk is men daar ook lang bang voor geweest, maar onlangs is bij de gemeenteraads verkiezingen toch duidelijk gebleken dat daar geen enkele grond voor is. Socialis ten en communisten hebben een grote HAARLEM. Een 22-jarige Haar lemmer heeft maandagmiddag op de Amerikaweg bij de Boerhaavelaan met zijn auto twee politieagenten in burger bijna van de sokken gereden. De Haar lemmer maakte hieraan vooraf verschil lende verkeersovertredingen, waarna de agenten, die in een niet als politieauto te herkennen voertuig reden, de man pro beerden aan te houden, nadat zij gesne den werden. De Haarlemmer weigerde uit te stappen en kondigde aan door te rijden, waarna hij de daad bij het woord voegde. De politie hield de man even later aan in zijn woning aan de Gaaster- landstraat, waarna hij werd meegeno men naar het bureau. (Van onze stadsredactie) HAARLEM-DEN HAAG Het slopen van de Spaarnekerk zal niet kunnen gebeuren zonder instemming van de minster van CRM, zolang het gebouw onder bescherming van de Monumenten wet valt. Dit heeft minister H. van Doorn geantwoord op vragen van de tweede kamerleden Voogd (PvdA) en Terlouw (D’66) naar aanleiding van be richten in deze krant over eventuele verloop en sloop van de Spaarnekerk. De CPN hoopt daarom dat de linkervleu gel in de Partij van de Arbeid het uitein delijk zal winnen van de stroming Den Uyl, die volgens Bakker „lijmt alsof ’ie een kamer aan het behangen is”. Zolang dat gebeurt lijkt een direct gesprek on mogelijk. „Niettemin zullen we doorgaan met het zoeken van toenadering tot de echt progressieve vleugel van de Partij van de Arbeid. We pakken alle mogelijk heden aan. Bij de door ons georganiseer de demonstratie die binnenkort in Alme lo tegen het ultracentrifugeproject wordt gehouden, hebben onze mensen bijvoor beeld het eerst de Partij van de Arbeid betrokken”, aldus Bakker, die er van overtuigd is dat Den Uyl zo nadrukkelijk de deur voor het CDA open houdt om te vookomen dat een progressief kabinet met de CPN voor het voetlicht komen. doezelen, dan komen verklaringen dat Van Agt revanche wilde voor het Menten debat enz. Die neiging om een politiek conflict psychologisch te verklaren heeft altijd bestaan. Dat deed men ook bij de val van Drees en Biesheuvel.Pas jaren later erkende iedereen dat het einde van die kabinetten veroorzaakt was door een maatschappelijke verschuiving”. Stoop, slechts tien personeelsleden hebben het terug gegeven en één heeft het gestort in het verkiezings- fonds van de PvdA”. STOOP LAAT er geen twijfel aan bestaan dat hij Joop den Uy> en zijn ploeg niet snel voor een feestje in zijn riante Amsterdamse woning zal nodigen. „Dit kabinet heeft grote schade toegebracht aan ’s lands eco nomie de afgelopen vier jaar. Er is wel een goede minister van Econom'- sche Zaken maar die kan zijn werk niet goed doen, omdat hij in een slecht kabinet zit. Daar zitten teveel slechte ministers in, die aan alle kan ten grote fouten hebben gemaakt”, aldus Dé Stoop. DE ONDERNEMINGSRAAD van de BV Starlift wilde van haar direc teur weten wat hij dan wel verwacht van het gezicht Van een toekomstige regering. „Dat zal wei ongeveer van dezelfde samenstelling zijn, maar met een ander programma, heb ik ze geantwoord. We zitten niet te wach ten op al die hervormingen”. STOOP VIEL AIeens eerder op toen het er naar uit zag dat de VAD, de Vermogens Aanwas Deling, een feit zou gaan worden. Hij hield toen op de winstuitkering van zijn personeel bestuuslid en voorzitter. In de lopp der jaren waren de voorzitters achtereenvol gens: A. van Weerden, P. Coebergh, J. Vernhout, J. van Raalten en C. van Kuijeren. De vereniging, in Groningen en Den Haag waren al boekverkopers- verenigingen, is vanaf het begin een afdeling geweest van de landelijke Boekverkopersbond. X u Bakker: „Toch denk ik dat de stroming voor een echt progressief kabinet in de Partij van de Arbeid door de val van het kabinet snel aan invloed zal winnen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11