Bloemenhove werkt mee aan onderzoek van het W.H.O F Arts/aborteur Joeri van den Bergh in Utrecht gepromoveerd Sm I I dinsdag 2 9 MAART 13 19 77 12 me- Weinig complicaties Abortus is nodig Alternatieven onverantwoord len 1 op m Het proefschrift van Joeri van den Bergh is grotendeels gewijd aan de „methode Finks”, door de schrijver in Nederland geïntroduceerd en ver fijnd. Van den Bergh stelt, dat de abortus volgens deze methode een moei lijke ingreep is in het tweede trimester van de zwangerschap. Om deze in greep zonder risico’s te kunnen uitvoeren, moet de arts routine behouden en daarom is een gespecialiseerde kliniek de beste mogelijkheid. In die kliniek krijgt de vrouw ook geen patiëntenrol opgedrongen en worden psychische moeilijkheden zoveel mogelijk vermeden. aanvaarde maar ook Verantwoorde- vrienden en bekenden) van den Bergh, medisch coördinator van de Bloemenhovekliniek, die in Utrecht tot doc tor in de medicijnen promoveerde. Een we tenschappelijke beves tiging van zijn vakman schap in de geneeskun- Mensenplaag HEEMSTEDE UTRECHT Sinds vanmiddag is abortus niet meer alleen een in maatschappelijk zicht greep, disch. lijk daarvoor is Albert Sidney (Joeri voor Die kwamen wel naar de Bloemenhovekliniek om zich te specialise ren. Tot hoogleraren toe. dige wereld, die de abortus uit de hoek haalt van de half legale, half illegale verrichtin gen. Een hoek, die door de artsen in Nederland is bedacht: een groot deel van hen zweeg de abortusklinieken dood. Zij toonden daarmee duidelijk er anders over te denken dan hun bui tenlandse vakgenoten. Lang wachten Begeleiding huisarts Dankzij proefschrift wordt abortus nu ook als medische wetenschap aanvaard 'ir. erken m een BV 1 (Nat» AAN DE PATIËNTEN werd als eis gesteld dat -ze ongewenst zwanger moesten zijn tussen dertien en twintig weken en dat er geen contra-indicaties mochten bestaan tegen het gebruik van Pg. Voor alle zekerheid werden de contra-indicaties ruim genomen. De vrouwen, die in Bloemenhove werden behandeld met Pg, zouden anders naar Engeland moeten zijn doorverwe zen. Zij vormden een risicogroep: jonge vrouwen, voor het eerst zwanger, met een zwangerschapsduur tussen de zestien en twin tig weken. DONDERDAGMORGEN WERD NOG een medisch onderzoek verricht en werden medicamenten toegediend, die de bijwer kingen van de Pg moesten bestrijden. Om half tien werd ge start met het toedienen van vaginale zetpillen met Pg. Tijdens het inbrengen van de volgende zetpillen werd steeds de toe stand gecontroleerd. Ze steken de kop in het zand, ze denken dat er vast niets aan de hand is, dat ze alleen maar dik worden van de zenuwen of van de patat. Tot het moment van de realiteit zich in alle heftigheid aan hen opdringt: de jurk, wil echt niet meer dicht of de vrouw voelt het kind bewe gen. Blij een op de Vijf vrouwen die om abortus verzoeken, na de twaalfde week van de zwangerschap is men verlaten; door de partner. De vriend met wie ze zou trouwen blijkt al gehuwd te zijn; de edhtgenoot komt om bij een verkeerson geval; de gastarbeider is plotseling weer teruggegaan naar zijn vaderland. Toen stelde deze medicus inderdaad - nog steeds bij uitwendig onderzoek - de zwangerschap vast. Hij zei tegen de patiënte, dat hij niet voor abortus was en verder niets voor haar kon doen. De weekenddokter verwees haar naai de Rutgers Stichting, via welke Zij in de Bloemenhovekliniek kwam - zestien Wt> ken zwanger. OOK DE GEHELE vrijdag verbleven de vrouwen in de kli niek. Na de uitdrijving trad een periode van ontspanning op, die ongeveer acht uur duurde en waarin de meeste deelneem sters sliepen. Alle vrouwen waren in aansluiting daarop in goe de conditie. De meesten konden meteen het bed verlaten. De sfeer had niet zelden iets feestelijks, nog versterkt door het gevoel zelf een prestatie te hebben geleverd. Eventuele nega tieve belevenissen konden met de aanwezige maatschappelijk werkster worden besproken. Vijf weken na het ontslag kwamen de deelneemsters terug voor een nacontrole, waarbij allen in uitstekende conditie bleken te verkeren. DE VROUWEN WAREN voorbereid op de pijn. Deze pijn werd een positief tintje gegeven: pijnlijkheid van de weeën betekende dat het proces goed vorderde. Tevens werd van te voren gezegd, dat als de pijn te erg zou worden, de deelneem sters om „een prikje” mochten vragen. Dat gebeurde niet: de meisjes spraken elkaar moed in en wilden niet voor elkaar on der doen. Allen (op een na, bij wie de uitdrijving van de vrucht reeds na vijf uur optrad) hadden last van braken en diarrhee. Opvallend was het optreden van slaperigheid bij het meren deel van de deelneemsters. Sommige vrouwen sliepen bijna voortdurend, werden even wakker om te braken en sliepen weer door. Bij een vrouw bleek de uitdrijving van de veertien weken oude vrucht tijdens de slaap te zijn geschied. af te meten. Hij is van mening, dat de vrouw samen met een arts moet beslis sen over de ingreep. Het invoeren van een derde instantie vertroebelt en be moeilijkt volgens hem het vinden van de juiste oplossing. EEN UITGESPROKEN NADEEL van de Pg’s is dat niet iedereen er gunstig op reageert, dat de methode niet geschikt is voor psychisch labiele of zwakke vrouwen, noch voor dege nen die men niet kan motiveren hun medewerking te geven aan een zo langdurige procedure. Als er Pg’s komen die de nadelen van de thans bestaande soorten missen zullen naar het idee van Van den Bergh alle chirurgische varianten van abortus kunnen worden verlaten. BV-IJ. ar fabr MEDE- iaf24ir dersstr 5-12 u. BIJ DE GROTE meerderheid van de deelneemsters vond de uitdrijving van de vrucht plaats in de nacht van donderdag op vrijdag. Zodra de tekenen hiervan zich aandienden werd een pijnstillende en slaperig makende injectie toegediend. Met be- laten maken (ze durfde toen eigenlijk al niet meer naar hem toe te gaan). Het gegeven advies luidde toen ,.de zenuwta- bletjes van moeder maar te nemen voor een tijdje, die waren sterker”. Toen het meisje elf weken zwanger was, meldde zij zich opnieuw bij haar dokter en drong aan op onderzoek. ..Dokter duwde wat op mijn buik, maar onderzocht niet van binnen.” Hij gaf overigens toe, dat hij het zo niet goed kon vastellen en bestelde patiënte terug over een maand. hulp van uitwendige druk met de hand werd het zwanger- schapsprodukt uitgedreven. In alle gevallen was de vrucht dood. Bij 23 van de 26 vrouwen, allen ongehuwd, volgde „spon taan” uitdfijving van de vrucht. In twee gevallen trad om on duidelijke redenen geen ontsluiting op en werd overgegaan op abortus mei de methode Finks. Geen van de vrouwen herin nerde zich achteraf iets van de uitdrijvingsfase, een volgens Van den Bergh weldadig gevolg van de injectie met tranquil lizers. bbenwij EUBEL- irt-tlmej i van de >n. Wo- Binnen. 3, Haar- 191 De methode Finks wordt sinds .1. au gustus 1973 in Nederland toegepast. Voor die tijd werden vrouwen, die langer dan twaalf weken zwanger waren doorver wezen naar Engelse klinieken. Dagelijks waren er dat vijftien tot twintig. Na contact met dr. Arnold Finks werd in het voorjaar van 1973 besloten de Bloe menhovekliniek in Heemstede te stich ten, waar abortus kan worden verricht nadat de dertiende zwangerschapsweek is ingegaan. De instructie wend door dr. Finks gegeven aan de artsen, in Enge land en in Heemstede. DE COMMISSIE, die de richtlijnen voor dit op wereldschaal uitgevoerde WHO-onderzoek samenstelde, stelde strenge eisen aan zowel de deelnemende onderzoekers als aan de selectie van de patiëntes. Zo dienden de onderzoekers op geen enkel punt af te wijken van het vastgestelde protocol, eventuele complicaties en bijwerkingen moesten zorgvuldig worden genoteerd en ern stige bijwerkingen moesten telefonisch worden doorgegeven aan de coördinator in Stockholm. IN DE CONCLUSIE in zijn proefschrift stelt Van den Bergh dat het duidelijk is, dat men met het onderzoek naar de toepas baarheid van de prostaglandines op de goede weg is. In ver houding tot de methode Finks is het toedienen van Pg in het tweede trimester van de zwangerschap een tijdrovende, ar beidsintensieve en gecompliceerde procedure. Indien men met de toediening van Pg echter het ontstaan van mogelijke com plicaties kan voorkomen, lijkt dit een belangrijk voordeel. Vol gens Van den Bergh dient men de Pg’s dan echter te reserveren voor vrouwen die nog niet eerder zwanger zijn geweest; voor hen immers is het gevaar voor beschadigingen van de baar- moederhals veel groter bij mechanische oprekking dan bij de vrouwen die al eerder zwanger zijn geweest. De alternatieven voor de methode Finks laat Van den Bergh ook de revue passeren. Gezien de grotere risico’s en complicaties vindt Van den Bergh het onverantwoord deze toe te passen. „Het lijkt gewettig te concluderen” schrijft Van den Bergh, „dat, waar abortus in de Nederlandse situatie een complementaire maatregel is van anticonceptie en te vens door verbetering van de prenatale diagnostiek de behoefte aan een goede techniek voor heit afbreken van zwan gerschappen in het tweede trimester wel altijd zal bij ven bestaan, vooralsnog de methode Finks onmlisbaar is.” 'i In het proefschrift gaat Van den Bergh zo min mogelijk in op de maat schappelijke discussie over de al of niet toelaatbaarheid van abortus. Het is hem vooral te doen om de techniek van het afbreken van zwangerschappen, ouder dan twaalf weken. Als verdere argumenten om abortus niet af te wijzen noemt Van den Bergh, dat het ontbreken ervan de volksgezond heid schaadt, dat het alternatief voor geboorteregeling een „mensenplaag” is en dat menselijke nood niet in weken is DE VERONDERSTELLINGEN OVER de rol van de prostag landines in de fysiologie van de menselijke voortplanting da teren van de ontdekking ervan in menselijk sperma in de jaren dertig. Toen later bleek dat prostaglandines voorkwamen in vrijwel alle organen van het voortplantingsapparaat, werden de meest uiteenlopende werkingen eraan toegeschreven. U. S. von Euler bedacht de naam prostaglandine, omdat hij meende dat de stof door de prostaat werd afgescheiden. Het duurde tot 1959 voor R. Eliasson aantoonde, dat dit niet juist is en dat de Pg’s in sperma produkten zijn van de zaadblaasjes. Over de juiste werking ervan is men het nog lang niet eens. Wel is uit onderzoek gebleken dat als bij een zwangere vrouw Pg in de vruchtzak wordt gespoten, de baring op gang komt. De keuze van studieobject is echter geen waardenvrije zaak, naar zijn over tuiging is er abortus nodig in deze wereld. Hij voert daarvoor een aantal argumenten aan. Zo poneert hij de stel ling, dat vrouwen zich niet laten tegen houden. De vrouw, die om abortus ver zoekt, kiest doelbewust voor een noodza kelijk kwaad, alleen om een nog veel groter kwaad te voorkomen. Zij komt dan in een afhankelijke positie, ze moet een medicus bereid vinden haar besluit ten uitvoer te brengen. Zij heeft die hulp nodig en tot op dit moment is de realisering daaravn nog omstreden. Van den Bergh kan daarvan meepraten: hij grossiert bijn in processen, onderzoeken »r oplei- ntroleu- sbedrijf aandao 8.15 - aas vrij irbelds- /ervoer zienlng r/encke- Noord lag van Telefo- verwijk) IN HET VOORJAAR van 1976 werd in de Bloemenhovekli niek onder supervisie van de Universiteitsvrouwenkliniek uit. Utrecht begonnen met een serie van 26 inleidingen tot abortus en opgewekte voortijdige bevalling met behulp van de che mische stof prostaglandine (Pg). De gevolgde methode maakte deel uit van onderzoekingen, die door de World Health Organi zation worden gebundeld in „The Prostaglandin Task Force”. De proefneming in de Bloemenhovekliniek behelsde speciaal het ontwikkelen van veilige, eenvoudige en effectieve metho den tot beëindiging van ongewenste zwangerschappen tussen twaalf en twintig weken zwangerschapsduur. ALLE VROUWEN NAMEN deel op basis van vrijwilligheid, de leeftijden varieerden van 13 tot 32 jaar. Steeds werden drie jonge vrouwen gelijktijdig in behandeling genomen. In een groepsgesprek maakten ze met elkaar kennis, met de verpleeg sters, met de vroedvrouw die ’s nachts aanwezig was. de arts die het project leidde en de maatschappelijk werkster die de groep begeleidde. De woensdagavond en -nacht brachten de deelneemsters bij voorkeur gezamenlijk door in een pension in Heemstede. Vaak bleken er dan al vriendschappen te ont staan of op zijn minst een gevoel van lotsverbondenheid, dat maakte dat zij de komende, vaak niet gemakkelijke dagen, steun konden ontlenen aan eikaars aanwezigheid. Albert Sidney van den Bergh werd op 25 juni 1936 geboren in Amster dam. Na het artsexamen in 1966 was hij in opleiding voor psychiater. Deze studie beëindigde hij en in 1968 ves tigde hij zich als huisarts in Castri- cum. In 1971 raakte hij betrokken bij de opening van het Bea-huis, polikli niek voor zwangerschapsafbreking in Beverwijk en twee jaar later bij de stichting van de Bloemenhovekliniek in Heemstede. In 1973 werd hij medisch coördinator van deze kliniek. In 1974 gaf hij hij zijn praktijk als huisarts in Castricum op. In de jaren ’75 en ’76 was hij staflid van het Instituut voor Huisartsengeneeskunde in Amsterdam. Vanmiddag promoveerde hij aan de Rijksuniversiteit in Utrecht tot doctor in de geneeskunde met als promotor professor dr. A. A. Haspels. Zijn proefschrift draagt de titel „De me thode Finks en alternatieve technie ken voor therapeutische zwanger- schafsafbreking in het tweede trimes ter van de graviditeit” en werd uitge geven door Stimezo Nederland in Den Haag. door justitie en verhoren. Op dit mo ment loopt ér een protest tegen een hangende rechtzaak. Volgens Van den Bergh en Zijn advocaat staat al bij voorbaat vast dat er vrijspraak zal vol gen en daarom moet de arts een proces bespaard blijven. Ondanks al die moeilijkheden kan de Nederlandse vrouw wel hulp vinden. In het proefschrift spreekt Van den Bergh ■de mening uit, dat iedere wettelijke restrictie met betrekking tot door artsen iiitgevoerde abortus irreëel is, haar doel mist en meer kwaad sticht dan goed Soortgelijke gevallen in het buitenland hebben aangetoond dat de vrouw toch een oplossing zoekt en dan in handen valt van niet - medische aborteurs met alle kwalijke gevolgen van dien. Ook is het niet reëel een kliniek te sluiten die Zich toelegt op het uitvoeren van de moeilijks te abortusgevallen. Vrouwen, die zich laat aanmelden voor abortus, doen dat niet uit onverschilligheid of nalatigheid. Het zijn juist die groepen vrouwen, wier omstandigheden intens triest zijn, die sociaal het meest kwets baar zijn en die hetzij door isolement, het zij door eindeloos dubben, niet tijdig hulp kregen. s> 3 De gehele ingreep volgens de methode Finks duurt zelden langer dan vijftien minuten. De vrouw wordt een uitgebrei de chirurgische 'ingreep bespaard. Er wordt gewerkt met plaatselijke verdo ving, zodat gevaren door algehele anaes- thesie ook niet voorkomen. Als routine krijgen de meeste vrouwen een bepaalde tranquillizer toegediend. Deze veroor zaakt een zekere mate van spierverslap- ping en zorgt er verder voor, dat de vrouw na afloop van de ingreep zich er niets meer van herinnert. De vrouwen, die lang wachten, zijn door Van den Bergh in groepen inge deeld. Er zijn vrouwen, die een onregel matige menstruatie hebben. Niet onge steld worden betekende voor deze vrou wen niet meteen dat ze het idee kregen zwanger te zijn. Er zijn vrouwen, die - door alle bekende aanwijzingen - dach ten in de menopauze te zijn. Ook komt het voor dat een volledig betrouwbaar geachte anticonceptie toch niet betrouw baar bleek te zijn. Er zijn vrouwen, die riiet uit het probleem komen. Dr. van den Bergh geeft als voorbeeld een oude re ongehuwde vrouw, die voor de eerste maal in verwachting raakt. Zij wist heel goed, dat dit hoogstwaarschijnlijk haar laatste kans was Op een eigen kind. Haar vriend liet haar na gedane trouw beloften in de steek. In het kleine dorp, waar zij als werkster op het gemeente huis werkte, durfde zij niet als onge huwde moeder te verschijnen. Twaalf lange, eenzame weken worstelde zij met haar probleem... Een grote groep vrouwen verdringt het probleem op een of andere manier. Bij deze methode van abortus vindt bijzonder weinig bloedverlies plaats (vroegre berucht bij dergelijke ingre pen), de mogelijkheid dat een complica tie optreedt is zeer gering. Als er wel een complicatie optreedt, dan wordt de vrouw overgebracht naar het Elisabeth Gasthuis in Haarlem. Hiervoor zijn slui tende en goed werkende afspraken ge maakt. Deze zijn mogelijk dankzij de medewerknig van vrouwenartsen Van Os en Rehmrev. In het jaar 1975 werden 'in de Bloemenhovekliniek 4.558 zwanger schappen afgebroken. Elf vrouwen wer den op verdenking van een ernstige complicatie overgebracht naar het Elisa beth Gasthuis, twee leeds voordat de behandeling was begonnnen. In tien ge vallen kon daar snelle en adequate hulp worden verleend zonder verdere gevol gen. Bij een vrouw (die overigens geen kinderen meer wenste te krijgen) moest de baarmoeder worden verwijderd. Deze cijfers tonen volgens Van den Bergh aan, dat late abortus het best kan geschieden in een gespecialiseerde kliniek, al was het alleen maar omdat het risico van complicaties kleiner is dan in een alge meen Ziekenhuis. De Bloemenhovekliniek in Heemstede, waarvan Joeri van den Bergh medisch coördinator is. Meer dan twaalf percent van de vrou wen blijkt door dé huisarts zodanig te zijn „begeleid”, dat het beste tijdstip voor de ingreep onbenut voorbijging. In een kleine tien percent is daarbij opzet in het spel. Van den Bergh noemt hiervan een voorbeeld. Een meisje van zestien jaar meldde zich bij de huisarts, toen zij tien dagen over tijd was. Dit was haar nog nooit overkomen en zij vertelde de arts huilend, dat ze dacht zwanger te zijn De arts zdi daarop, dat hij wel zag dat ze erg zenuwachtig was, „zeker omdat moeder opgenomen was in het zieken huis” en „dat ze rustig een maandje wachten moest, omdat men door zenu wen wel eens vaker een maandje over sloeg”. Het meisje wachtte drie weken en Was toen inderdaad zeer nerveus. Ze was ’s ochtends misselijk en vertelde dat ook bij haar volgende bezoek aan haar arts. Ze kreeg zenuwtabletten, die haar suf maakten, maar niet geruststelden. Na twee weken belde ze op met de mededeling, dat ze graag een test wilde "Wf' j MMS»

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13