Expositie bij Eijlders Sherard verbeeldt Middeleeuwse kunst in Stuttgart Damiate relxan Paul Wunderlichdecadent maniërisme roep om vrijheid Peter Finch krijgt Oscar posthuum De Golem krijgt extra opvoering Voorjaarsreis naar Hoog-Sauerland 1 w s Belgisch dirigent De Vocht overleden j- „Sexkunst” wijkt voor bruidsparen JB tak” DINSDAG 2 9 MAART 19 7 7 KUNST 17 16 ■i. Mi akkommodatie: inbegrepen: reistijden: Aarden realiteiten V u <1 NOURIS Inlichtingen bij al onze kantoren Op woensdag 1 juni 1977 organiseert DAMIATE PERS weer een 7-daagse voorjaarsreis naar het plaatsje Fredenburg in Hoog-Sauerland Dit arrangement is speciaal samengesteld voor onze lezers^ reissom: ZANDVOORT. Blijkens haar werk dat momenteel geëxposeerd wordt bij Galerie Eijlders in de Verlengde Haltestraat in Zandvoort, heeft Sherard een sterke hang naar vrijheid. Haar figuren, vaak gesymboliseerd door een gestyleerde hand, reiken naar de vrije wereld die buiten een kader, in de vorm van een raam, ligt. Zo’n raam is dan venster op een heel idyllische wereld waar de natuur nog volop bloeit en leeft, zoals het moet zijn geweest in de dagen van Adam en Eva, het Paradijs. h** 1* 3 (ADVERTENTIE) 9 Sherards werk valt in drie gedeelten te onderscheiden: een kleine groep penteke ningen op koperkleurig papier, een cyclus met dansfiguren en dan de olieverven. De pentekeningen zijn nog het meest ge slaagd. Ze zijn zeer charmant van compo sitie en eigenlijk erg mooi van kleur. In de schilderijen is Sherards kleurgevoel daar entegen weer heel primair gericht zonder veel subtiliteiten: veel gebruik van rood en groen, weinig vermengde kleuren. (Tot en met 24 april, alle dagen behalve dinsdag van 10-18 uur geopend). CEES STRAUS 2-persoons kamer met douche/bad en toilet in een eerste klas pension op enkele minuten lopen van het centrum van het dorpje Fredenburg 1 week 395 - per persoon; voor 1-persoons kamers - beperkt aantal - geldt een toeslag van 35 - per persoonKinderen tot en met 12 jaarmits op de kamers van de ouders ondergebracht, betalen 260- Het ambivalente karakter van dit werk bewijst dat Sherard nog steeds in een ontwikkeling zit. Vijf jaar geleden, in een Als toondichter laat Lodewijk de Vocht een omvangrijk oeuvre na De tontoonstellingscommissie van de gemeente die tot de expositie in het gemeentehuis adviseerd,e gaf burge meester en wethouders maandag de raad de schilderijen weg te halen Men kwam tot de conclusie dat dergelijke werken niet goed passen in de betrok ken gang en dat personen die niet voor de tentoonstelling kwamen niet onvrij willig met de werken „Seksueel ge frustreerde figuren’ geconfronteerd mogen worden Vertrek woensdag 1 juni om 7.30 uur s morgens vanat het Damiate gebouw in de Waarderpolder en om 7.50 uur vanaf de parkeerplaats Sportfondsenbad. Frederikspark De terugreis wordt gemaakt op dinsdag 7 juni (aankomst ongeveer om 20.30 uur te Haarlem). Zeventien landen, waaronder de Sovjet unie, Frankrijk en de Verenigde Staten, besloten na onderhandelingen die drie jaar in beslag namen, stukken voor „Die Zeit der Staufer'' af te staan De curatoren van kerk- en kloosterschat- kamers en de grote internationale musea, bedongen de grootst mogelijke voorwaar den van veiligheid en de stukken zijn me rendeels in het geheim per speciale gele genheid naar Stuttgart gestuurd. Alleen reeds de verzekering en het transport heb ben volgens welingelichte kringen 1 mil joen mark gekost, dat is ruim 1,1 miljoen gulden Dit olieverfschilderij, La Promesse gehe ten, is een van de werken van Sherard van Dyke die gee xposeerd worden in Galerie Eijlders in Zandvoort. De Vaticaanse musea en de schatkamers in Wenen, waar waardevolle kunstschat ten uit de Hohenstaufentijd bewaard wor den, zijn ook deze keer niet af geweken van hun politiek geen stukken in bruikleen af te staan PAUL WUNDERLICH heeft sinds jaar en dag een geheel eigen beeldtaal ontwik keld, waarbinnen hij niet schroomt duide lijke beïnvloedingen openlijk te tonen. Bij zijn overlijden had onze redac teur Beeldende Kunst, H. Steehouwer nog twee rubrieken Beeldschrift ge reed. Wij menen in de geest van de overledene te handelen deze rubrieken posthuum te plaatsen. te zien zijn. Ook in de technieken is hij dus allerminst beperkt bespeuren. Natuurlijk is dat zo in zijn tekeningen, maar eveneens in geschilderd werk Anderzijds valt hij op zo’n kenmerk niet vast te pinnen, want in andere geval len roept hij vroeger werk in de geest terug Een bronzen plastiek van Paul Wunder lich (foto Studio Hartland) Een kerami sche plastiek van Dominique Rebillard ..Desolation ou la maison du riche puni” getiteld Ik zal alle deelnemers niet noemen. De meesten werken met de menselijke figuur in „poppetjes-trant”, de ene geestiger of treffender dan de ander, maar niet los van de algemene trends Dat geldt wel voor de sterk surrealistische inslag in het werk van Nicolaas van Os, maar die heb ik kort geleden reeds besproken ter gelegenheid van de grote expositie in Amersfoort. Franse keramisten Hoewel ze heel sober werkt springt Dominique Rébillard er toch uit door haar originaliteit Op een ongegla zuurd terracotta plateau plaatst ze bij voorbeeld een fragmentarisch gebouwtje, de resten van een ruïne, strandstoeltjes. Zo’n plastiek wekt de indruk van desolaat heid, maar anderzijds van vertedering, omdat alles in miniatuur wordt uitge voerd Loodgletersbedrljf installeert ook KEUKENS incl, tegelwerk 023-372900 Land erk. installateurs -V, xM Is Carl de Wit auto-didact, Sherard heeft blijkens een opgave in de Verenigde Sta ten aan een groot aantal kunst-instellingen gestudeerd. Het merkwaardige doet zich voor dat bij De Wit de technische beheer sing verder gevorderd is. Hij weet een rijkere expressie te bereiken, zijn vormen taal is ook verzorgder. Sherards weergave van de anatomie is niet overal geslaagd, maar omdat ze er in sommige doeken en tekeningen wel blijk van geeft het te kun nen, ligt het voor de hand dat een meer kritische benadering ook meer resultaat zal opleveren. Sherard van Dyke, zoals haar naam voluit luidt, is een Amerikaanse. Ze woont hier echter al vijf jaar; met Carl de Wit - de vorige exposant in deze galerie - vormt ze een kunstenaarspaar. Beiden hebben een grote belangstelling voor de natuur, maar bij De Wit wordt die voorliefde op een mystieke wijze benaderd. Carl de Wit on dergaat het natuurgebeuren vanuit het ei gen karakter, Sherard kijkt daarentegen naar het menselijke ingrijpen dat verwoes tend kan werken, zoals de milieucrisis telkens weer bewijst. Zij kan de mens idealiseren als zij hem opbouwt uit natuur elementen, bij Carl de Wit leidt de natuur al een zelfstandig leven, gepersonifieerd in de wereld van paddestoelen, bosgoden, elfen en zoals die voorkomen in de sprook jes van volkeren die nog dicht bij het primitieve leven staan. RHEDEN (ANP). De vijftien schild erijen van de Brummense kunstenaar Deurt van Dijk zullen uit het gemeen tehuis van Rheden worden verwij derd. Vrijdag waren de werken al met de beeldkant naar de muur gedraaid, omdat bij het gemeentebestuur van vooral bruidsparen klachten over de schilderijen waren binnengekomen. Zij vonden de schilderijen aanstootge vend. Wuerttemberg in zestien zalen van het Alte Schloss en in enkele kleinere exposi tieruimten, ruim 1.000 kunstvoorwerpen, waaronder stukken van onschatbare waarde uit de bloeitijd van de middeleeu wen, geëxposeerd. STUTTGART (DPA). De grootste cul- tuurgeschiedkundige tentoonstelling van 1977 in de Duitse Bondsrepubliek opende in Stuttgart haar deuren onder de naam „Die Zeit der Staufer”. Tot 5 juni worden in de hoofdstad van de deelstaat Baden- Zijn naam is verbonden aan het koninklijk St.-Caeciliakoor dat in 1915 werd gesticht en waarvan hij als stichter meer dan een halve eeuw lang de leider is geweest. Van 1921 tot 1935 leidde hij de „Nieuwe Concer ten”. Vanaf 1931 dirigeerde hij talrijke concerten bij de Filharmonische Vereni ging van Brussel. Van 1944 tot 1952 was hij concertdirecteur van het Koninklijk Vlaams Conservatorium te Antwerpen. periode dat ze in Parijs werkte, hanteerde ze nog een volkomen abstracte stijl. Sinds dien heeft ze haar weg steeds meer in de richting van het figuratieve werken gevon den. Ze zoekt daarbij naar haar eigen symbolentaal in een stijl die nog niet is uitgerijpt maar zeker wel goede verwach tingen biedt. Hoe contrasteert dit kleurige werk met het antiek in de vitrine; een kleine maar uitge lezen collectie China-kunst. Kleine, ver fijnde voorwerpen in met grote bedreven heid bewerkt ivoor. Wel moet ik er Tom Troost even uit halen. Die vormt door middel van lucht, zoals een glasblazer dat doét, wit geglazuurde mini- atuur-jurkjes van heel slappe klei. Zijn handen komen er ook aan te pas. Die stenen jurkjes geven de indruk dat ze een lichaam bevatten, maar ze zijn hol en bol en in hun uiterste eenvoud geraffineerd esthetisch Het is een heel aparte bijdrage tot een goede expositie Wunderlich, bijna een halve eeuw oud, is hoogleraar aan de Hamburgse Academie voor beeldende kunst. Hij is, ook krach tens zijn opleiding, niet beperkt, maar eer der een eclecticus of „verzamelaar” van invloeden. Maar dan wel met de opmer king dat hij die hoogst origineel verwerkt, zoals men nu kan zien in Galerie Hüsstege, waar t.e.m. 14 april zijn schilderijen, goua ches, tekeningen, lithografieën en bronzen Soms kan dat een hommage zijn aan Leon ardo da Vinei, als hij een Mona Lisa opnieuw in beeld brengt, maar dan in zijn persoonlijke vertaling En zo komt men in dit werk ook Jugendstil-elementen tegen en verwijzingen naar de Weense Fantasti sche realisten, die ook vaak de Renaissan ce koppelen aan de Jugendstil. Pop-art- elementen schuwt Wunderlich evenmin. Toch is het totaalbeeld geheel persoonlijk door een mysterieus opgeroepen sfeer, wortelend in een decadent modem ma niërisme Hij ïs daarbij uiterst esthetisch en gebruikt niet meer middelen dan waar mee hij toe kan om de typische sfeer tot expressie te brengen Busvervoer Haarlem-Fredenburg v.v., volledige ver zorging op basis van vol-pension; lunchpakket en consumptie op de heen- en terugreis, reisleiding, reis verzekering en annuleringsverzekering. Ook inbegrepen zijn de dagelijkse uitstapjes per eigen bus en deelname aan activiteiten (kegelen, sjoelen en kienen) tijdens de avonduren Stukken als de .armreliekschnjn van de heilige Olaf uit hel rijksmuseum in Ko penhagen de „apostelarm uit de Guelfen- schat” uit Cleveland in Ohio en de „armre- liekschrijn van Karei de Grote” uit het Louvre in Parijs, worden constant door de politie bewaakt. autobiografie „The Greatest”, die nog niet in circulatie is gebracht. De Oscar voor het origineelste draaiboek is gegaan naar „The Omen”, met Gregory Peck en Angie Dickinson. „Ivoirienne de Cinema” uit Ivoorkust werd de beste in vreemde taal gesproken film van ’76. (Voor „Zwart en Wit in Kleur”). De Oscar voor cinematografie was voor Haskell Wexlers „Bound for Glory”, die ook een Oscar kreeg voor bestpassend muzikaal commentaar (van de hand van Leonard Rosenman, ook de componist van Elia Kazans „East of Eden” uit 1954, waar mee wijlen James Dean debuteerde). Beste documentaire is geworden Barbara Kopple’s „Harland Country USA”, over de strijd van mijnwerkers in een dorpje in Kentucky om het verkrijgen van het recht zich in een vakbond te verenigen. De Oscar voor beste korte documentaire was voor „Number Our Days van Lynne Liftman. De oscar voor het beste oorspronkelijke scenario was voor „network”, geschreven door Paddy Chayevsky, en die’ voor het beste scenario ontleend aan een literair werk, voor „All the President’s Men”. Wil liam Goldman schreef de filmversie. De oscar voor de origineelste song is ge gaan naar Barbara Streisand en Paul Wil liams en „Evergreen”, uit „A Star is bom”. De beste-regieprijs heeft John G. Avildsen van „Rocky” gekregen. De Óscar voor de beste acteursprestatie van 1976 is Posthuum verleend aan de brit Peter Finch, voor zijn rol van televisie- nieuwslezer in „Network”. Finch is de eerste acteur geworden die de Oscar Posthuum heeft gekregen. Beste actrice van 1976 is gebleken Faye Dunaway, voor haar rol als krengerige televisieproducer in „Network”. Tot beste film van 1976 is uitgeroepen „Rocky”, de sentimentele boksfilm met Sylvester Stallone in de hoofdrol. De tentoonstelling, voorbereid door een internationaal comité van geleerden, heeft plaats onder het beschermheerschap van de international Council of Museums. ANTWERPEN (Belga). De 89-jarige Belgische toondichter-dirigent Lodewijk de Vocht is maandag in zijn woning in Gravenwezel overleden. Links Sylvester Stallone, acteur in „Roc ky”, de beste film van het jaar, poseert met de weduwe van Peter Finch, die posthuum werd ond Frédéric Bleute zet in terra-cotta of een andere natuurkleur onder meer schoenen neer, maar dan wel gevuld met fruit, of versierd met slakkenhuisjes, schelpen e.d., of ze uit zee zijn opgevist Het is knap werk Opvallend is, tussen de deelname van acht exposanten, de aanwezigheid van twee Vroeger was hij veel sterker surrealistisch dan thans Hij riep vaak een beklemmende sfeer op door deformaties van vooral de vrouwelijke figuur en een merkwaardig kleurgebruik, vaak grijzen, waarin schrij nende en felle kleuren fragmentarisch konden opduiken Meestal maakten zijn schilderijen de indruk gespoten te zijn en ook dit riep een vaagheid op, die het werk nogal eens mysterieus-erotisch maakte. Hij is soberder geworden, grafischer voor al omdat er veel meer lijnvoering valt te Telefonisch via nr. 31 31 50 (Hoyman Schuurman van 13.00 tot 17.00 uur). (Van onze kunstredactie) HAARLEM. In verband met de grote belangstelling voor de opvoering van De Golem geeft de theaterwerkgroep van de Toneelschuur aanstaande vrijdag om 24.00 nog een extra opvoering van deze eigen produktie. Alle vorige opvoeringen waren uitverkocht. Na de nachtvoorstel- ling van vrijdag verdwijnt De Golem voor- goed uit het theater. In verband met de technische voorzieningen, een reusachtige boomconstructie en een vloer van zand in het gehele theater, zijn er dan geen voor stellingen van deze produktie meer moge lijk. Te zien zijn beeldhouwwerken, bronzen, goudsmeedkunst, verluchte boeken, ma nuscripten, vensters, stoffen, cameeën, pa- neelschilderijen. oorkonden, zegels, mun ten en wapens. Galerie Lieve Hemel, stoot je hoofd niet, Vijzelgracht 6-8, doet veel in keramiek- plastieken Het is daar een soort speciali teit geworden Als de galerie ei’ geheel van vervuld is, heet een expositie daar „Aar den realiteiten” Nu is er t.e.m. 30 april de vijfde expositie van dien aard De Oscar voor de beste filmkostuums was voor de Italiaan Danilo Donati, voor Fe derico Fellini’s „Casanova” met Donald Sutherland De australische Suzanne Baker won in de categorie korte Animatiefilms, met „Lei sure”. In de categorie visuele effecten wonnen Carlo Rambaldi, Glen Robinson en Frank van der Veer voor „King Kong”, en L.B Abbott. Glen Robinson en Matthew Yuri- cich voor „Logan’s Run”. ,,A1 the President’s Men” kreeg ook nog een Oscar vóór de beste artistieke regie van George Jenkins en George Gaines. De film „In de Region of Ice” van André Guttfeund en Peter Werner, verwierf de prijs voor de beste korte livefilm De Oscar voor de beste montage ging naar Richard Halsey en Scott Conrad, voor „Rocky” Acteur William Holden reikte de prijs uit. Arthur Piantadose, Les Fresholtz, Dick Alexander en Jim Webb sleepten de derde Oscar voor „AH the President’s Men” in de wacht, met hun klankweergave. Zwaargewicht-bokskampioen Mohamihed Ali zorgde voor opschudding toen acteur Sylvester Stallone de Oscar overhandigde aan Beatrice Straight. „Je hebt je van mijn script meester gemaakt, je hebt je van mijn script meester gemaakt”, riep Mo hammed Ali. Stallone is de schrijver van en acteur in „Rocky”, een boksgeschiede- nis waarin ook een zwarte zwaargewichts- kampioen voorkomt die niet lijdt aan een minderwaardigheidsgevoel en waarin vele toeschouwers Mohammed Ali herkennen. Deze is hoofdrol in zijn eigen verfilmde Lodewijk de Vocht maakte reeds op 15- jarige leeftijd als solist deel uit van het Antwerpse orkest „Nieuwe Concerten”. Als violist werkte hij onder meer onder de leiding van meesters als Hans Richter, Siegfried Wagner. Gustav Mahler. Richard Strauss De bijzondere sfeer schuilt niet in de tech niek op zichzelf. Zijn voornaamste onder werp is de menselijke figuur Die wordt vaak nogal getormenteerd en „bescha digd” weergegeven of fragmentarisch aan geduid Die figuren zijn dan meestal om ringd door schetsmatige fragmenten en soms wórdt de indruk gewekt, dat zijn tekeningen of litho’s bestemd zijn de schijn van een soort blauwdrukken te wekken, waarop hulplijnen die maten en. verhoudingen aangeven, zijn achtergeble ven Soms komt men rond de menselijke figuur ook schetsmatig aangegeven dieren tegen, die het onaffe effect versterken, terwijl het in feite natuurlijk zeer bewust aangebrachte elementen zijn om de ver vreemdende indruk te beklemtonen HOLLYWOOD. (UPI/FP) Voor de 49-ste keer in de geschiedenis van Hollywood zijn maandagavond Oscar-onderscheidingen uitgereikt. De eerste acteur die er een kreeg was de 54-jarige Jason Robards, die Ben Bradlee van de Washington Post speelde in „All the President’s men”, over het Watergate-afluisterschandaal. Robards werd onderscheiden voor de beste mannelijke ondersteuningsrol van 1976. De tweede Oscar was voor Beatrice Straight, voor de beste vrouwelijke ondersteu ningsrol als de in de steek gelaten echtgenote in „Network”, een satire over de televisie- industrie. Een van de pronkstukken van de tentoon stelling is de „Barbarossakop” die keizer Frederik Barbarossa omtrent 1165 als I borstbeeld van zienzelf het vei vaardigen i ADVERTENTIE) Een niet minder kostbaar stuk zijn de „bijbelfragmenten uit Weingarten” uit het jaar 1200, thans berustend in de Public Library in New York en de bibliotheek van Leningrad. De kisten waarin deze onver- I vangbare werken zijn vervoerd en de ruimten waarin zij zijn geëxposeerd, zijn op constante temperatuur geregeld

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17