Jeep in 1978 met diesel Richtlijnen Fantastische fotografie in de Vishal Motor wint foto snel terrein Expositie MS Nieuw gilde bestijdt excessen natuurfotografie. Frank Govers: folklore met een extraatje weq en wiel Nieuwe Porsche: luxe en snel modejournaal Veel auto’s met versleten demper Nieuws in ’t kort L> DINSDAG 29 MAART 19 7 7 19 10% r 'V BHHH '85.- lag .7 Oj ;e iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHmiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiim R V. r Voorbeelden van onschadelijke natuurfotografie Onder redactie van J P Bos Overigens is de fabriek met deze nieuwe Porsche, voorzien van een derde deur achter, de luxe-richting ingeslagen. Voorop stonden rijge drag en rij comfort, wat onder meer blijkt uit een uitgekiend veer- systeem. Het interieur is aange naam en comfortabel uitgevoerd. Een uitgebreid waarschuwingssys teem attendeert de bestuurder op storingen. Pedalen, zetels en zelfs dashboard zijn verstelbaar. Ook de stand van de koplampen kan van binnenuit worden aangepast. Die koplampen liggen overigens naar boven geklapt in de carrosse rie. Schakelt men het licht aan, dan draaien de lampen zestig graden naar voren. De carrosserie is ver vaardigd van verzinkt plaatstaal. Opmerkelijk is, dat het oude con cept van de motor achterin werd verlaten. De krachtbron van de nieuwe Porsche 928 een 4,5 liter acht-cilinder met een vermogen van 240 din-pk bij 5250 t.p.m. is voorin geplaatst. Om een goede gewichtsverdeling tè bereiken wer den versnellingsbak en differenti eel achterin gemonteerd. De motor is op zich een staaltje van tech nisch vernuft: compact en vervaar digd van lichtmetaal; voor cilinder- blok en -kop werd aluminium ge bruikt. De nieuwe „928” werd reeds in 1971 gedeeltelijk ontworpen. Door een beleidsombuiging van de fa briek werd de ontwikkeling later stopgezet, om voorrang te verlenen aan een verdere uitbouw van on der meer de 911-serie. Pas in de herfst van 1975 ging men verder werken aan de 928, die thans voor het eerst op de salon in Genève werd getoond. Opent men het linkerportier, dan zwaait ook het rechterportier open. Porsche geeft hier zes jaar garan tie op. Kortom: Porsche heeft op nieuw een luxe en snel „rijbeest” op de weg gebracht, waarvoor de liefhebbers gaarne enkele tiendui zenden guldens zullen willen neer tellen. bij de diverse kleurige truitjes, gedra gen op meters wij de rokken. door Bé ter Maat beuren, waarvan de te fotograferen en te filmen onderwerpen deel uitmaken. De plannen van het NFG kunnen in twee, zij het onderling samenhangende, onderdelen gesplitst worden. Kortere overrokken over plissêrokken, sa tijnen biezen en een nieuw soort mouw zijn de componenten van deze modellen van Frank Gavers. Katoenen broderie jruken met taftzijden petticoats, eveneens uit de collectie van Frank Govers. De directeur van de Canon Photo Gallery in Amsterdam, Lorenzo Merlo, heeft in dertijd het initiatief tot het samenstellen van deze expositie genomen teneinde deze kunstzinnige vorm van fotografie naar vo ren te brengen. De 22, meest jonge, foto grafen uit dertien Europese landen heb ben, met gebruikmaking van gevarieerde technieken, hun dromen en fantasieën tot een zichtbare realiteit verwezenlijkt De expositie van rond tweehonderd foto’s heeft reeds Arles, Milaan en Chalon sur Saóne bezocht en vervolgt na Haarlem haar weg door Europa naar musea m Madrid, Barcelona, Stockholm en Zagreb Belangstellenden kunnen zich schriftelijk wenden tot: Sekretariaat Natuurfotografen- gilde, Leidseplein 7, Haarlem In de jaren 1975 en 1976 werden er m ons land 25.697 nieuwe motorfietsen verkocht. Uit nauwkeurige berekenin gen van de Rai blijkt, dat bijna 15.000 van deze nieuwe motorfietsen in het afgelopen jaar werden aangeschaft. Dat betekent een explosieve groei van 35 percent, vergeleken met het jaar 1975. Nog in 1967 werden er „slechts” 4358 motorfietsen verkocht. Het is dui delijk, dat de motorfiets snel aan popu lariteit wint De schokdemper zorgt ervoor, dat de band steeds in contact blijft met het wegdek. Versleten dempers verrichten deze taak minder nauwgezet, waardoor de auto gaat deinen en bovendien een langere remweg krijgt Dit najaar (september/oktober) komt Porsche op de markt met een nieuw model: de Porsche 928 Het nieuwe model, dat in Duitsland rond de 55.000 D-mark kost, wordt gezien als esn uitbreiding van de bestaande serie, waarin tot nu toe 'de uitvoeringen 924. 911, 912 E (bestemd voor Amerika) en de Cerrera zijn versche nen. De Porsche Turbo blijft buiten beschouwing, omdat deze qua prijs en prestatie niet thuishoort in het rijtje. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIiiiiiiiiiiiiiiIiiiiiiiiiiiiiiiiIiiiiiiiiiiiiiH HET RUSTIG DOORBLADE REN van de heden ten dage van de persen rollende, vrijwel niet meer te overziene hoeveelheid, veelbelovende en kleurige vakan tiegidsen, is voor Frank Govers een extra inspiratiebron geweest bij het ontwerpen van zijn dezer dagen gepresenteerde voorjaars- en zomercollectie. Een zeer fanta sierijke en feestelijke collectie overigens, waarin folkoristische tendensen uit oosterse landen, Griekenland en Spanje zeer na drukkelijk de boventoon voerden. WELLICHT LEUK VOOR U OM te weten is, dat er nu ook een attractieve confectiecollectie van Franks creaties is. Deze collectie bestaat uit katoenen jurken met onderrokken, wijde rok ken met onderrokken in prima des sins en gecombineerd met blouses in uni of gedessineerd. De inventieve Govers heeft het in ieder geval met een bepaalde groep vrouwen erg goed voor. Die vrouwen zullen zich er zeer wel bij voelen en dat zij hun van harte gegund. DE UITGEKIENDE MIXTURE van stralende kleuren met hier en daar wat goud- en zilverleer zullen zelfs de autochtonen van die respectieve lan den doen watertanden. Ik denk name lijk niet dat de Turken ooit zo’n mooie pofbroek met jasje van soepele, wit wollen stof met wit zijden borduur sels hebben gedragen. Daarbij voegde Govers een goudlurex jumper, waar van de strapless bovenkant met pom- poentjes was afgezet, terwijl een goudkleurige fez het geheel vervol maakte. En wat die pompoentj es be treft, die zagen we regelmatig terug Ook de cilinderwanden zijn van aluminium vervaardigd. De alumi nium zuigers zijn voorzien van een dunne ijzerlaag. Dit alles hield het gewicht van de motor zeer laag. Ondanks de goede prestaties van deze krachtbron van 0 tot 100 binnen de zeven seconden, top 230 km/uur kan deze Porsche gere den worden op normale benzine. In het modeljaar 1978 zullen de Jeep- modellen GJ-5, GJ-6 en GJ-7 uitgerust zijn met dieselmotoren van Perkins. Bij American Motors, de producent van Jeep, verwacht men dat toevoeging van dieselmotoren aan de Jeep-serie voor delen oplevert in het gebruik van de Jeep-voertuigen, zowel op de weg als in het terrein. De diesel levert 70 rem-pk bij 3600 t.p.m. Door een verbeterde klepopstelling kunnen op de grote auto wegen hogere snelheden worden be reikt. Juist voor dit doel is een injec tiepomp ontworpen. Meterswijde vakantie-avondjurken met dubbele rokken uit de zomercollectie van Frank Govers. De nieuwe luxueuze Porsche: kloeke lijn en goede gewichtsverdeling. Buiten gebruik zijn de koplampen naar boven gedraaid en verzonken in het koetswerk. Volgens de Europese organisatie van schokdemperfabrikanten rijdt 35 per cent van het Europese wagenpark met schokdempers die verschillende gra den van slijtage vertonen. Hoe belang rijk goed werkende schokdempers zijn, bewees onlangs een test van het ban denbedrijf Goodyear. Daarbij kwam vast te staan, dat op een nat wegdek een auto met goede banden en goede schok dempers een bepaalde bocht met een maximum snelheid van 42 km/uur kon nemen. Een proef wagen met versleten schokdempers kon in diezelfde bocht niet sneller rijden dan 23 km/uur zon der onhandelbaar te worden. Wel wordt in dit kader gedacht aan het opzet ten van een „foto-theek" van het beschikbare ateriaal en aan belangenbehartiging op het gebied van auteusrechten. Volgens de huidige praktijk blijkt, dat van het aantal auto’s dat drie jaar of ouder is, het geregelde onderhoud nog slechts bij vijftig percent plaats heeft Naarmate de auto ouder wordt neemt dit percentage sterk af, aldus een uit spraak van ir Kuiperbak, directeur van de Rijksdienst voor het Wegver keer Aan de andere kant wil het NFG aan de vele Nederlandse natuurfotografen en -filmers de mogelijkheden bieden om de onderlinge com municatie te bevorderen en om de gemeen schappelijke belangen te behartigen. Bij dat laatste wordt beslist niet gedacht aan het verkrijgen van toestemming om bepaalde na tuurgebieden te mogen bezoeken of aan het onderling uitwisselen van zoveel mogelijk ge gevens van vindplaatsen en dergelijke. Die zaken vindt het NFG behoren tot het versto ren van de natuur. NAAST WIJDE JASSEN DIE Frank, zonder een patroon te maken, vlotjes om het lijf drapeerde, zag ik voor de liefhebsters een fijne jas van Indiase katoen met ingeweven motieven waaronder dan een heel strakke broek met pijpen tot iets boven de enkel. Felle en donkere tinten vinden we in deze collectie. Natuurmens als Govers is, vindt hij dat je naakt moet zwemmen. Een heerlijk bevrijdend gevoel geeft dat zeker. Maar het theedrinken daarna moet je dan wel doen in een van zijn zuiver zijden omslagbadpakken verlevendigd met een goud of zilver biesje. De fraaie wijde jassen van badstof in uni of Eind dit jaar begint de produktie van de Jeep met dieselmotor in de AMC- fabriek in Toledo (Amerika). De moto ren zelf zijn afkomstig van het Duitse Perkinsbedrijf, dat op dit moment al motoren levert aan Alfa Romeo, Ber- liet, British Leyland. Chrysler, DAF, Dord, General Motors, Volkswagen en Volvo. Perkins is daarmee de grootste fabrikant van dieselmotoren: verleden jaar werden er ruim 548.000 vervaar digd in fabrieken over de gehele wereld. Hoewel de richtlijnen van het NFG zijn opge steld in navolging van de Duitse en Engelse voorbeelden, zijn ze in sommige opzichten toch veel verder gaand. Zo meerit het NFG dat iedere (schadelijke) verstoring van de natuur ontoelaatbaar is en dat, bijvoorbeeld, iedere vorm van direkte nestfotografie uit den boze is. De Duitse en Engelde zustervere nigingen achten dat laatste alleen met betrek king tot bepaalde (zeldzame) soorten onge wenst. Voor natuurfotografen die geen lid zijn van het NFG kunnen deze richtlijnen natuurlijk niet dwingend worden voorge schreven: voor hen dragen zij het karakter van aanbevelingen Bij de gedragsregels, en voerigens bij heel het doen en laten van het NFG staan voorop de samenhang van platen, dieren en mensen in het ecologische systeem en de ondergeschiktheid van de natuurfoto- grafie en -cinematografie aan het natuurge- batik kregen eveneens gouden of zil veren biesjes. SLANK GESNEDEN BRODERIE jurkjes dartelden in de voorjaars- en zomerblijheid naast broderie jurken met wijde rokken voorzien van een taft petticoat. Adembenemend was zonder meer een dunne, wit wollen mousseline japon met tussenzetsels van antiek wollen kant. Broekjes van goud en zilver leer, soms met leren bolero, werden gecombineerd met handgebreide truien of met fraaie zui ver zijden mousseline hessen met kant en satijnband. De wijde zijden EEN NIEUWE VORM van bedrei ging van de natuur door de mens is de op steeds ruimere schaal beoefende bezigheid van de na tuurfotografie. Iedereen kan te genwoordig een camera met tele lens kopen en nien trekt daarmee de natuur in. Die fotografische bezigheid gaat niet altijd gepaard met enige fundamentele natuur historische kennis. Het resultaat: vaak onherstelbare schade aan de gefotografeerde objecten en de omgeving. Het natuurfotografengilde, over de oprich ting waarvan wij reeds berichtten, wil nu de kwalijke uitwassen van deze vorm van foto grafie gaan bestrijden. De doelstelling van de nieuwe vereniging luidt: het bevorderen van een wijze van natuurfotografie en-cinemato- grafie die in overeenstemming is met de alge meen aanvaarde normen van milieubescher ming. De eerste gedragsregels zijn inmiddels opgesteld en door de vereniging als voorlopi ge richtlijnen aangenomen. De NFG-leden hebben verklaard bij hun bezigheden in over eenstemming met die richtlijnen te zullen handelen. Ook van nieuwe leden wordt on dertekening van een dergelijke verklaring verlangd Het NFG wil niet een organisatie zijn van alléén de allerbesten op het gebied van de natuurfotografie, maar wel een open vereni ging van beginners en gevorderden, van ama teurs en „beroeps”, die door gezamenlijke inspanning wil proberen, de kwaliteit van het werk, zowel in de zin van de natuurbescher ming als in fotografisch opzicht, te verhogen. Ieder die zich daadwerkelijk met natuurfoto grafie en/of -cinematografie bezighoudt, kan lid worden van het NFG Vereist is daarnaast alleen, dat men zich onderwerpt aan de statu ten, reglementen en besluiten en aan de in middels vastgestelde richtlijnen.Degenen die met zelf aktief fotograferen of filmen, maar wel de doelstelling van het NFG onderschrij ven, kunnen zich als begunstigend lid aan- w&j Aan de ene kant wil het gilde door middel van natuurfotografie een bijdrage leveren aan het verder gestalte geven aan de natuurbescher- mingsgedachte. Daarbij wordt gedacht aan het organiseren van tentoonstellingen en le zingen, aan het leveren van „verantwoord” materiaal voor boeken en tijdschriften, aan het kritisch volgen van puplikaties van na tuurfoto’s en -films, aan het voorzien in de behoefte aan materiaal voor onderwijsdoe leinden, aan het begeleiden van natuurfoto grafen, aan het meedenken over milieuwetge ving. etc. HAARLEM KRIJGT BINNENKORT een heel bijzondere fototentoonstelling bin nen zijn muren. Van zaterdag 2 april af zal gedurende een maand de expositie „Fan tastische fotografie in Europa" zijn inge richt in de Vishal aan de Grote Markt. OP DE ZONDAGEN 3 en 10 april is in het IVN-paviljoen in het Amstelpark te Amsterdam een tentoonstelling mge- ncht met een selectie uit het werk van NFG-leden De Koninklijke Nederlandse Automo biel Club heeft ook dit jaar weer het handboek voor de automobilist uitge geven Het is een traditionele uitgave geworden, vol informatie; niet alleen op het gebied van het verkeer, maar vooral ook toeristische gegevens. Het handboek is overzichtelijk ingedeeld, waarbij een groot aantal landen zorg vuldig wordt behandeld. Onder meer kaarten completeren de zaak. Kortom: een goede reisgids voor onderweg, met afstanden, tarieven, verkeersregels, adressen van allerlei instanties, enz. Natuurfotografen moeten zich ont houden van verstoring van de natuur in de ruimste zin van het woord. Onder verstoring van de natuur wordt onder meer verstaan: het op nadelige wijze beïnvloeden van het gedrag van levende orga nismen het verstoren van de natuurlijke omgeving van de te fotograferen planten en dieren het zodanig ingrijpen in bestaande toestanden dat daardoor de natuur lijke bescherming van planten en dieren teloor gaat het storen van dieren bij het zoeken van voedsel het zodanig optreden, dat dieren hun biotoop moeten verlaten het zich op zodanige wijze in de natuur ophouden, dat andere leven de organismen daarvan schade on dervinden het direkt fotograferen van nesten en nestholen, waardoor schade kan worden toegebracht het geven van bekendheid aan vindplaatsen van planten en dieren het door middel van kunstmatige geluiden of op andere wijze uitlok ken van schadelijk, onnatuurlijk gedrag het vangen of op andere wijze uit hun natuurlijke omgeving halen van dieren voor fotografische doe leinden het verstoren van de winterslaap het plukken of uitgraven van te fotograferen planten en het bescha digen van de omringende vegetatie. Natuurfotografen moeten zich ont houden van het zonder toestemming van betrokkenen betreden van privé- terreinen en natuurgebieden. Natuurfotografen mogen mede-natuur- liefhebbers bij hun bezigheden niet storen. Natuurfotografen moeten bij publika- tie van foto’s en films van in gevangen schap of laboratoria levende en ge- trmede dieren vermelden dat de betref fende opnamen onder die omstandig heden zijn gemaakt. kaftans waren begerenswaard, maar Frank Govers overtrof zichzelf met een Botticelli-jurk van jadekleurige kant geborduurd met pailletten. melden. De kontributie is voor het jaar 1977 vastgesteld op 25 -, voor scholieren en stu denten op 15.- k

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19