PETESCU NIEUWE TELSTAR-TRAINER Politie moest Kinderziekten Glaucoom wordt vaak te laat ontdekt doden onnodig miljoenen in Derde Wereld gewonde leeuw doodschieten Telefoonverkeer in Haarlem en IJmuiden geblokkeerd 9 Vrije veldslag ItaWit Slachtoffers uit regio Haarlem het woord is cion aantal pagina's vandaag: 2d IPRINZESS diepvrieskip topk WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN VOOR TWEE JAAR GECONTRACTEERD AAN ONZE ABONNEES DOOR LATE KRANT OP MAANDAGAVOND 023-319309 BekebredeBarneveld Meer bewolking agenda pagina 7 Kunsthandel Jos de Graaff Pijnlijke liefde I MHB I LS eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem houtmarkt 21 2 perspex lichtbakken neon lichtreklames (Van onze speciale verslaggevers) TENERIFE/AMSTELVEEN. De Nederlandse slachtoffers van de vliegtuigramp op Tenerife zullen mogelijk morgen al en anders nog deze week via Las Palmas naar Nederland worden vervoerd. In een grote hangar op het vliegveld Los Rodeos, dat nog steeds voor alle vliegverkeer is gesloten, is een team van de rijkspolitiedienst lucht vaart gisteravond begonnen met het identificeren van de stoffelijke resten van de 249 slachtoffers uit Nederland. Een woordvoerder verklaarde dat het werk zeer moeizaam verloopt omdat de stoffelijke resten verkoold zijn. Heldere nacht met weinig wind en minimumtempera turen van 0 tot min 6 gra den. Morgen overdag van het noordwesten uit toene mende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Maxi ma omstreeks 8 graden. Relatiegeschenken T elef oonbeantwoorders Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 T ;ain ■am Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 11, 13 Kunst 17 Radio en televisie15 Strips15 Economie21 Beurs ••••••••••••••••••••••••••••••••••e 20 Sport23,25 Modejournaal19 Foto/Film19 Weg en wiel19 WANT lL£KKER£KiPXOi<rr UIT BARNeVELD'J Umuider Courant Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 p. post f 200, Losse nummers 70 ct. (Van een onzer verslaggevers) Stoffelijke resten slachtoffers 18-3 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i Intussen kan de verkiezingsstrijd m volle hevigheid met vrije hand worden gevoerd, om de partijen de gelegenheid te geven zich zo goed mogelijk te nestelen in de gunst van het stemvolk en de kiezer de kans te gunnen zich zonder complicaties te bezinnen op de vraag, hoe hij positie kan kiezen ter beïnvloeding van de kabinets formatie. Het moet wel een wijs besluit zijn, dat het afgetreden kabinet in zijn geheel demissio nair blijft en dat de Kamer zal worden ontbonden. Het is immers genomen door het in wijsheid groot geworden staats hoofd en na beraad met allen die geacht konden worden hun uiterste best te heb ben gedaan hun meest intelligente advies te geven. van de heer Zijp uit Alphen aan de Rijn reisde mee. Met behulp van deze opnamen zal de com missie van onderzoek de juiste toedracht van het ongeval proberen te achterhalen. De Spaanse autoriteiten hopen al over enkele dagen de precieze oorzaak te weten van de botsing tussen de twee Boeings-747, die in totaal aan 567 inzittenden het leven heeft gekost. Van de overlevenden, allen afkomstig uit het Panam-toestel, verkeren zes in levensgevaar. De stoffelijke resten van de slachtoffers zullen met een schip van Tenerife naar Las Palmas worden gebracht. Vandaar zal het transport met een vliegtuig geschieden. Het echtpaar K. Bereiter (45 en 36 jaar oud) uit Vogelenzang had zijn elf jaar oude zoon Stefan thuis achtergelaten. Andere slachtoffers uit de streek zijn: de Panam. Zij had haar man, twee goede vrienden en hun twee kinderen verloren. Twee kruiken Bols en wat pakjes sigaretten, een triest decor voor het wrak van de verongelukte KLM-Boeing. Van haar gezin was alleen haar 20-jarige dochter Linda niet omgekomen. Mw. Da niels en haar dochter behoren tot de vijf- Petescu verblijft sinds 1973 in Nederland, nadat hij vijftien jaar betaald voetbal heeft gespeeld in Roemenië, namelijk bij Steaua Boekarest en Ut Arad. In Neder land volgt hij thans de A-cursus voor oe fenmeester, waarvoor hij 15 mei examen zal moeten doen. Gezien zijn cijfers is het bestuur van Telstar, dat informatie over Petescu heeft ingewonnen bij bondscoach de politie zijn overigens geen problemen bekend als gevolg van de telefoonstoring. Bij Damiate Pers heeft men gisteravond met vier man meer dan vijfentwintighon derd klachten over bezorging behandeld. Na acht uur was de situatie in Haarlem en IJmuiden weer normaal. Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 Mircea Petescu vertelde vanmorgen voor Telstar te hebben gekozen, omdat hij bij deze vereniging „zonder meer een goed werkklimaat denkt aan te treffen”. Wij bevinden ons in de laatste fase van een gewijzigde druktechniek van onze krant. Deze situatie brengt met zich mee, dat soms onvoorziene storingen kunnen optreden. Met man en macht wordt eraan gewerkt deze storingen op te sporen en te verhelpen. Een en ander veroorzaakt stagnatie in het produktieproces en daardoor een late bezorging van de krant. Wij hopen dat deze problemen binnenkort tot het verleden behoren en vragen intussen enig begrip van onze abonnees. De directie HAARLEM-UMOND.-De familie Groene- woud uit Badhoevedorp is bijzonder zwaar ge troffen door de vliegtuigramp op Tenerife. Melkhandelaar Gerrit Groenewoud zat met zes familieleden in het verongelukte toestel. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 J. E i n a n d e r: Oud worden is de meest ideale vorm van bevrijding. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/IJMUIDEN. Gisteravond tussen half zes en acht uur zijn alle wijktele- fooncentrales in Haarlem en IJmuiden volledig geblokkeerd geweest. Normaal tele foonverkeer was in deze periode niet mogelijk en de PTT spreekt dan ook van een chaotische toestand. VLISSINGEN (ANP). De politie van Vlissingen heeft gistermiddag een leeuw doodgeschoten, die van driehoog uit een flat op straat was gevallen. Het beest had daardoor een poot gebroken en was vol gens de politie zo agressief dat een te hulp geroepen dierenarts geen heil zag in een verdovende injectie. Inspecteur G Blij dorp van de Zeeuwse Dierenbescherming noemt het geval een „in en in trieste vertoning”. „Een leeuw is geen huisdier en kan dat ook nooit wor den. Maar als dierenbescherming sta je machteloos, want er wordt geen enkele wet overtreden De oorzaak moet gezocht worden in het feit dat vele duizenden abonnees achter elkaar van de telefoon gebruik maakten om te informeren waar onze krant bleef, die, zoals bekend is, te laat verscheen. De PTT heeft nog getracht in een paar wijk- centrales noodvoorzieningen te treffen, maar dat is niet gelukt. Als gevolg van deze uitzonderlijke overbelasting kregen de mensen geen verbinding of werden doorverbonden met abonnees die zij niet gebeld hadden. Die stembusstrijd en die formatie vormen een boeiend gegeven, dat enige frisheid niet kan worden ontzegd. Het is allemaal een beetje spannender en interessanter geworden dan de stembuscompetitie be loofde te worden vóór de kabinetscrisis. CDA en WD zijn wat kregeliger gewor den nu de kater van de confessionelen lijkt te hebben plaatsgemaakt voor het intelli gente denkwerk en nu de vreugderoes van de WD wat is afgekoeld. Het blijft jammer voor ons land dat socia listen en liberalen door het afbraakwerk van sommige dogmatisten aan beide kan ten niet tot combinatie van hun voornaam ste maatschappelijke ongenoegens kun nen komen, want die liggen buiten het sociale vlak niet eens ver van elkaar. Steenkamps hoogmoed, verre van evange lisch, zou in een eventuele oppositie best eens vier jaar celstraf waard zijn. Hij heeft het CDA de verkeerde lijsttrekker bezorgd en daar kan men niet meer van af. In de huidige situatie kan de PvdA ook niet meer van de PPR af, al zal deze groep bij een eventuele confessioneel-socialistische coalitie waarschijnlijk in een nadelige iso latie raken. Alle hóóp is gevestigd op een spectaculaire opbloei van D’66, al zal Jan Terlouw heel gauw eens overtuigend met een kiezersattractie voor het voetlicht moeten komen. Ooggetuigen van de ratnp, die zondag avond gebeurde, geven sterk uiteenlopen de verslagen van het gebeurde. Gezag voerder Grubbs van het Panam-toestel een van de 70 overlevenden zei zich nergens van bewust te zijn geweest: „We hebben niets gezien. Het toestel reed toen wij een hevige schok voelden. Even later kwamen de vlammen.” Haarlem en IJmuiden waren ook vanuit andere steden niet bereikbaar. Bij de sto ringsdienst van het telefoondistrict sprak men van een gekkenhuis. Vooral het feit dat ook ziekenhuizen en artsen niet telefo nisch bereikbaar waren is voor de PTT aanleiding het publiek te verzoeken voort aan bij het te laat verschijnen van de krant niet direct naar de telefoon te grijpen. Bij tien inzittenden van de Boeing die slechts lichte verwondingen hebben opgelopen. Zij zei dat ze van de botsing niets had gevoeld. Gezien had ze door de dichte mist ook niets. In het toestel was volgens haar geen paniek uitgebroken. Een in leven gebleven passagier van het Amerikaanse vliegtuig, de 36-jarige John Armador, zei dat hij kort voor de botsing het KLM-toestel met grote snelheid op zich af had zien komen. Volgens hem hing het toestel al enige centimeters boven de Siem Plooyer in Zeist, niet bang dat de Roemeen zal zakken. Petescu had in eigen land al een trainersopleiding gevolgd, maar moest in Nederland een applica- tiecursus volgen, omdat het Roemeense diploma in ons land niet wordt erkend. Tijdens de selectieprocedure had Petescu het langst „concurrentie” te vrezen van Hans Dorjee. Uiteindelijk werd ook de naam van Dorjee, die thans bij De Graaf schap in dienst is, geschrapt en viel de keuze op Petescu, die met zijn activiteiten bij Telstar officieel op 4 juli zal beginnen. staart zou vliegen, maar het volgende mo ment hoorde ik een enorme ontploffing en ons vliegtuig werd in drieën gereten.” In de vijf minuten die hij na de botsing nog aan boord was, leek het vliegtuig volgens hem „net een oven”. Hij was door een kapot raam naar buiten geklommen. De leeuw had voor zijn val acht maan den gebivakkeerd in een kleine slaapka mer van een 23-jarige Vlissirigse zeeman. Op den duur was er geen land meer mee te bezeilen; de baas durfde niet meer met hem de straat op. „Simba” kon de frisse lucht alleen nog opsnuiven door een gat in een ruit. Vorige week zou Simba naar het Burgers’ Dierenpark in Arnhem verhui zen, maar wegens vervoersproblemen werd de reis uitgesteld. Dat ook honden in de lente harts- tochtelijke en plotselinge liefdes gevoelens voor elkaar kunnen op brengen hoeft een hondenbezitster uit Arnhem niet meer te worden verteld. Zij belandde er zelfs door in het ziekenhuis. Toen de vrouw gisteren met haar hond aan de lijn op de Sonsbeek- weg in Arnhem niets vermoedend in het voorjaarszonnetje liep te wandelen, kreeg haar trouwe viervoeter plots een onweerstaan baar teefje in het vizier Het beest bedacht zich geen moment en stormde, zijn bazin vergetend, op zijn nieuwe liefde af Het poli tierapport vermeldt „het was dui delijk liefde op het eerste gezicht, maar door de hartstochtelijke en heftige toenaderingstechniek raakte de eigenares van de hond uit haar evenwicht en kwam ten val”. Ze is met een kaakfractuur en een hersenschudding in het gemeente ziekenhuis opgenomen, aldus de politie Op het zonovergoten terras van het hotel Mencey in Santa Cruz maakte mw. Da niels gisteravond de trieste balans op van haar vakantievlucht met de Boeing van De gouverneur van de Canarische Eilan den heeft gisteren gezegd dat de autoritei ten alle gegevens zullen publiceren zodra dat mogelijk is. Aan het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door de Spaanse autori teiten onder leiding van de minister van Luchtvaart, nemen de Nederlandse en de Amerikaanse commissies van onderzoek deel als waarnemer. GENÈVE (REUTER). Inenting tegen de zes grote dodelijke kinderziekten kost maar ongeveer vijf gulden Niettemin overlijden er in de ontwikkelingslanden elk jaar nog vijf miljoen kinderen aan. Zo heeft de Wereldgezondheidsorganisatie in Genève gisteren bekendgemaakt Ter gelegenheid van Wereldgezondheids- dag op 7 april verklaarde de organisatie dat entstof voldoende aanwezig is om vrij wel volledige bescherming te bieden tegen difterie, tetanus, kinkhoest, kinder-tbc, kinderverlamming en mazelen Maar van de tachtig miljoen kinderen die elk jaar in de Derde Wereld worden gebo ren, worden er maar 4 miljoen door inen ting beschermd. „Onder de kinderen die blijven leven, zijn er veel gehandicapt door hersenletsel, ver lamming, onvolgroeidheid, chronische longziekte, doofheid of blindheid”, aldus de WGO (Van onze sportredactie) VELSEN. Telstar heeft als opvolger van trainer Joop Castenmiller Mircea Petescu gecontracteerd. Deze 35-jarige Roemeen, die zich voor twee jaar aan de Velsense eredivisievereniging heeft verbonden, is thans werkzaam als hulptrainer van het Nijmeegse NEC. vliegramp spoedig naar Nederland lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De staatkunde is geen gemakkelijke we tenschap, vooral niet wanneer de beoefe naren zich in geweten verplichten voor één keer de gemakkelijker wegen van de par tijpolitiek te vermijden. Voor sommige partijen zou het wellicht voordeliger heb ben kunnen lijken, als de vorstin een ande re beslissing had genomen. Nu is de situa tie op het politieke toneel teruggedraaid tot het nulpunt, waar feitelijk regeren en verkiezingsstuntwerk niet kunnen worden verward. De lopende zaken afhandelen, geen nieuwe krachtmetingen bevorderen en zorgen dat alles blijft functioneren zoals zorgen dat alles blijft functioneren zoals het met democratisch-parlementaire in stemming is vastgesteld; dat is de eenvou dige opdracht van het „kabinet in ruste", nu het zich bij afspraak moet onthouden van nieuwe creaties. Grubbs zei dat de mist de oorzaak van de botsing geweest moet zijn. Een ooggetuige zei dat de Panam-jumbo zondag de enige start- en landingsbaan van Los Rodeos optaxiede, terwijl het KLM-vliegtuig met enorme snelheid bezig was een aanloop voor de stijging te nemen. De ooggetuige zei dat hij had gezien hoe de Panam- machine bij het ontdekken van de KLM- machine een volle draai trachtte te maken om weer terug te rijden naar de taxibaan, weg van de startbaan. Toen het Panam- toestel bijna omgekeerd was, knalden bei de machines vrijwel frontaal op elkaar, zei hij. UTRECHT 8 glaucoom, één van de be langrijkste oorzaken van blindheid in Ne derland, wordt vaak te laat ontdekt. Als wél op tijd wordt vastgesteld dat een pa tiënt eraan lijdt, kan blindheid meestal worden voorkomen Dr J W G A van Rens uit Oirschot zegt dit in het NedeHands Tijdschrift voor Ge neeskunde. Hij houdt in dit blad een plei dooi voor meer onderzoek, met name bij oudere mensen Dat onderzoek zou onder meer door huisartsen en bedrijfartsen moeten worden verricht heef K. Bouman (22 jaar) uit IJmuiden, het echtpaar E. Groen (leeftijd onbe kend) uit Hoofddorp, mejuffrouw L. Post (22 jaar) uit Santpoort, mevrouw A. Valkenburg (43 jaar) en haar twee dochters (16 en 14 jaar) uit Hillegom. (Zie verder pagina 4). Bang dat zijn nieuwe club dan gedegra deerd zal zijn naar de eerste divisie is Petescu niet. In de bestuurskamer van het sportpark Schoonenberg zei hij vanmor gen: „Ik heb Telstar al enkele malen aan het werk gezien en ik ben tot de conclusie gekomen dat dit elftal niet hoeft te degra deren. Telstar moet in de eredivisie in de middenmoot kunnen staan. De ploeg staat op dit ogenblik te laag geklasseerd. Telstar heeft met een mixture van routine en jeugd de kwaliteit om nog enkele plaatsen te stijgen”. Hóofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave De sleutelvraag bij het onderzoek is of de KLM-piloot nu wel of niet toestemming had gekregen om te gaan vertrekken. Het Spaanse persbureau Cifra kwam met het onbevestigde bericht dat het Panam-toe stel geen gehoor had gegeven aan de op dracht van de verkeerstoren om te wach ten op de taxibaan. Inmiddels zijn beide „zwarte dozen” van grond. „Ik dacht eerst dat^ hij^ over ojnze de bij het ongeluk betrokken vliegtuigen J 1 gevonden. De dozen, die overigens oranje zijn, bevatten gegevens over de snelheid van het toestel, de hoeveelheid brandstof enz. Ook zijn bandopnamen gevonden van gesprekken in de cockpits van beide toe stellen en opnamen van gesprekken tussen piloten en verkeerstoren. In de Jumbo zaten ook andere mensen uit de regio Haarlem. De chef van het reisbureau De Magneet (een onderdeel van Hint) uit Beverwijk de heer P. Zijp was ook een van de passagiers. Hij maak te de reis samen met zijn vrouw en een anderhalf jaar oude baby. Ook een broer DINSDAG 29 MAART 1977 67e jaargang nummer 124 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17-17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41 A M <i te f*

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1