HEM A-DIRECTEUR OP CONGRES IN UTRECHT: Ongekend tekort op Amerikaanse handelsbalans Colbert voor Lubbers Ontslag voor 117 textiel Reorganisatie DAF Trucks Rijk moest 7,7 mln lenen kJKSB Hervatting van varkensexport tussen de bedrijven door J man bij Andex- Experimenteel onderzoek naar alternatieve landbouw „OVERHEID IS TRAAG MET CONSUMENTENBELEID 1 OLGA LI Consumentenbond na inventarisatie: een miljoen gulden aan prijzen DINSDAG 2 9 maart 21 ECONOMIE 19 7 7 gingen en een vermindering in de kwaliteit van de marktvoorziening. h o Voorbeeld I.V. I UTRECHT (ANP) Volgens directeur ir A. Maas van de HEMA weegt het voordeel van het behoud van de werkgelegenheid in de Nederlandse confectie-industrie door middel van importbeperkende maatregelen niet op tegen de negatieve effecten van een dergelijk beleid. Ir. Maas, tevens lid van het bestuur van de vereniging voor grootwinkelbedrijven in textiel (VGT), noemt een sterk invoerbeper- kend beleid een „onevenwichtig beleid, waarvan de handel en de consument de lasten krijgen toegeschoven”. Die lasten zijn volgens hem een achteruitgang van de werkgelegenheid in de handel, prijsstij- I' <3 H la*' ADVERTENTIE) De achteruitgang in de Nederlandse kle- belangen van de handel op het congres, ,33 eerd Minister Lubbers van Economische Zaken past het sportcolbert dat leerlingen van de 25- is ex- jaar bestaande HTS voor de confectie-industrie speciaal voor hem vervaardigden. Mej. iaan- i; ge- (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Vertraging sist. r L* lf.il Deze bescherming, die de Nederlandse kleding- en textielindustrie nu zoekt, is volgens ir. Maas een bescherming ten kos te van de handel en de consument. „Men streeft, onder de vleugels van de regering, naar een onnatuurlijke monopoliepositie waarbij de kosten door de andere partijen moeten worden opgebracht”. Ir. Maas zou liever zien, dat er een ommezwaai ten goede komt in het management. Zoals was te verwachten, vielen de woor den van ir Maas niet bij alle aanwezigen in goede aarde. Vooral de NEVEC (Neder landse Economische Vereniging voor de Confectie-industrie) reageerde bij monde van haar secretaris L. Kusters fel. Kusters merkte ondermeer op, dat zij slechs beper king van de groei van de importen willen. Hiermee moet volgens Kusters worden voorkomen, dat een gezondmaking van de Nederlandse kleding- en textielindustrie wordt gedwarsboomd door een al te over vloedige stroom van goedkope produkten uit het buitenland. Ook directeur-generaal J. A. M. Molken- boer van het ministerie van Economische EEG-verband een slagvaardig beleid te voeren. „De groeimogelijkheden van de export van de partnerlanden zal moeten worden aangepast aan de importpenetra- tie van de markt. In één woord, een ver nieuwd verdrag zal de mogelijkheid tot behoud van een eigen textiel-lndustrie toch meer moeten omvatten”, zei hij. Met andere woorden: er zal moeten kunnen worden opgetreden tegen marktverstoren de importen. Evenals ir. Maas is mr. Alberdinghk van mening, dat de fabrikant het in de toe komst niet moet zoeken in de grootte. ndsen 71* 7» 161, S M 13.» In overleg met het ministerie van Econo mische Zaken en de vakbonden is besloten de veredeling van stoffen te beëindigen en bij derden onder te brengen, aldus een mededeling van directie en commissaris sen. Dat betekent dat de staf- en hulpafde- lingen aan de kleinere omvang van het bedrijf moeten worden aangepast. De activiteiten zullen in drie nieuwe b.v.’s worden ondergebracht, te weten Andex Vitrage BV, Andex Stoffen BV en Textiel Industrie Andex BV. Ondernemingsraad en personeel zijn op de hoogte, aldus het bestuur. Het verwijt is duidelijk: de vaderlandse kleding- en textiel-industrie is. niet crea tief, zij reageert te laks op de vraag naar nieuwe produkten („bureaucratisch af wachten”) en in plaats van de hand in eigen boezem te steken door de markt nauwgezet te volgen of deze voor te zijn, is „men volledig toegespitst op het in stand houden van de industrie, öf omdat men, zonder argumenten, vindt dat die industrie er moet zijn öf omdat men de werkgele genheid wil redden”. In 1976 heeft het rijk voor het eerst een deel van zijn leningbehoefte in de onder handse kapitaalmarkt gedekt en wel voor 1.155 miljoen gulden. Zaken wees op dit aspect. Geen van de importerende landen is volgens hem ge baat met een verlenging zonder meer van het huidige multlevezelverdrag. Momen teel wordt op internationaal niveau onder handeld over een nieuw verdrag, dat vol gend jaar moet ingaan. Een verlengd ver drag zal volgens Molkenboer een mogelijk heid moeten bieden om in EEG-verband een slagvaardig beleid te voeren. „De groeimogelijkheden van de export van de partnerlanden zal moeten worden aange past aan de importpenetratie van de markt. In één woord, een vernieuwd ver drag dat volgend jaar moet ingaan. Een verlengd verdrag zal volgens Molkenboer een mogelijkheid moeten bieden om in Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Voor de overheid is het volgens hem de kunst om in overleg met de industrie te bepalen, welke delen ongeneeslijk ziek zijn en welke kans op een gezond voortbestaan hebben. Overheidssteun kan in bepaalde situaties zinvol zijn, als het om een lijdelij ke inzinking gaat, maar zo zei Alber dinghk „als wij de abnormale concur rentie van buitenaf al niet buiten de deur kunnen houden, dan moeten wij deze ze ker niet op onze eigen Europese markt gaan creëren. Het vlees dat weer naar de EEG-partners mag, moet afkomstig zijn van varkens die niet eerder zijn geslacht dan middernacht in de nacht van dinsdag 29 op woensdag 30 maart. Gedurende de eerste twee maanden van het jaar leverde de Amerikaanse buiten landse handel een tekort van 3,54 miljard dollar (8,85 miljard gulden) op vergele ken met een nadelig saldo van 18,5 mil jard dollar (46,25 miljoen gulden) in dat tijdvak van 1976 De raad van bestuur van DAF Trucks hoopt met deze reorganisatie de op dit moment goede orderportefeuille naar be horen te kunnen uitvoeren. Een aantal in te stellen interne taakgroepen zal in de komende maanden de oorzaken van de slechtere resultaten trachten op te sporen, doch het uitgangspunt blijft dat de be staande werkgelegenheid moet worden ge handhaaf d leeft HEERLEN (ANP). Bij Textielindustrie Andex BV in Heerlen moeten 117 van de 358 werknemers worden ontslagen in ver band met reorganisatieplannen. Oiga maakt 't bereikbaar i Hit Rijke Slapen eel Tel EINDHOVEN (ANP) De organise tiestructuur van de divisie speciale pro dukten van DAF Trucks zal worden gewij zigd en worden opgedeeld in drie produc tiegroepen. Oorzaak van de reorganisatie is het achterblijven van de resultaten in de afgelopen maanden, zo blijkt uit de DAF bode, het personeelsblad van de onderne ming. I lis c he a val- i. De moei- el de pompen-kompressoren Wilgenlaan 68, Zwanenburg-tel. (02907) 3541 Waar het gaat om het aangeven van wegen om uit de malaise te komen, deelt voorzit ter mr. J. J. C. Alberdinghk Thljm van de raad van bestuur van Nijverdal-Ten Cate de visie van ir. Maas. Afgezien van be scheiden „kanaliserende werkzaamhe den” van de overheid ten aanzien van de abnormale importen, zijn er volgens Al berdinghk eigenlijk maar twee wegen: de produktie verleggen naar artikelen, die de cnsument wil hebben en die een positieve opbrengst voor de ondernemingen hebben en het aanbod, d.w.z. de overcapaciteti, beperken. Olga brengt Het Rijke Slapen nu In totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga’s beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's. Olga Postbus 16, Leiden. Woorden van deze strekking vertrouwde dat werd georganiseerd door het Instituut ir. Maas toe aan het papier ter gelegenheid voor Hoger Beroepsonderwijs „De Maere” van het congres „Textiel zonder grenzen”, in Enschede. dat gisteren in Utrecht werd gehouden, maar als gevolg van ziekte kon hij ze niet persoonlijk uitspreken. Daarom behartig- ding- en textielindustrie is zo luidde het de een ander bestuurslid van de VGT, betoog van de „handelsdelegatie” zeker directeur E. F. Lampe van Confendex, de niet alleen te wijten aan het zich verande rende modebeeld en aan de zich verande rende koopgewoontes in ons land Ir. Maas legde de vinger op de zijns inziens zwakke plek: „Aangezien de prijs bij „modische" artikelen niet zo’n punt is, zijn alle redenen aanwezig voor de handel om in Nederland te kopen. Er is echter zelden in Nederland iets te koop dat snel geleverd kan worden, zodat de handel wel gedwongen wordt in het buitenland te kopen”. De Europese commissie heeft gisteren een tot de lidstaten gerichte beschikking in deze zin uitgevaardigd. De commissie had, wegens het voorkomen van varkenspest in ons land, van 17 maart af de hele invoer van Nederlandse varkens en varkensvlees in de andere lidstaten verboden. DEN HAAG (ANP) Van donderdag 31 maart af zullen de andere EEG-landen weer vers en gekoeld varkensvlees kun nen invoeren, afkomstig uit het „vrije” gebied van Nederland, dat wil zeggen het gedeelte van ons land buiten het zoge noemde ingesloten gebied in Midden-Ne- derland, waar een algemeen vervoersver- bod voor varkens geldt. Sedert 1974 komt er steeds in de herfst een rapport van over- heidszijde, waarin staat wat er ventarisatie van drie jaar be- voor de consument is gedaan of Consumentenbond heeft nu aan de hand van deze rapporta- WASHINGTON (ANP, Reuter) Op de handelsbalans van de Vereningde Staten is de vorige maand een niet eerder voorge komen tekort van 1,89 miljard dollar (cir ca 4,67 miljard gulden) ontstaan vergele ken met een nadelig saldo van 1,67 miljard dollar (circa 4,17 miljard gulden) in janua ri. De cijfers zijn gecorrigeerd voor het seizoen DEN HAAG (ANP). Een experi menteel onderzoek, uit te voeren met hulp van een complex van landbouw bedrijven en van consumenten, dat als basis kan dienen voor bezinning over een vernieuwing van het landbouw kundige produktieproces en van de v oed i ngsge woon ten De commissie onderzoek biologische landbouwmethoden beveelt dit aan in haar eindrapport. De secretaris-gene- raai van het ministerie van Landbouw en Visserij, mr. G. van Setten, heeft het rapport gisteren namens minister Van der Stee in ontvangst genomen. te beoordelen, vervuld. Met inachtne ming van bijzondere baten en lasten kan over 1976 rekening worden gehouden met mogelijk een gering positief resul taat, aldus de onderneming. Over 1975 leed Kwatta een verlies van ruim 0,9 mln tegen een winst van 0,7 in 1974. Ongunstiger resultaat ENCI Het resul taat over 1976 van Eerste Nederlandse Cementindustrie (ENCI) NV is belang rijk ongunstiger dan in 1975 De belang rijkste oorzaken hiervan zijn de zware concurrentie vanuit Westfalen het geen tot een achteruitgang van het aan deel van ENCI op de Nederlandse markt leidde en de lagere verzending van klinker. De afzet verminderde met bijna 7 percent. Deze vermindering werd niet volledig gecompenseerd door een verho ging van de verkoopprijzen, zodat per saldo de omzet daalde van 204,5 mln tot 201,2 miln. De nettowinst daalde van 16,09 mln tot 10,8 mln. Omzetstijging Sola De omzetstijging, die is begonnen in de tweede helft van 1976, zet zich echter op verbluffende wijze voort bij NV Nederlandsche Me- taalwarenfabriek M. J. Gerritsen (Sola- Fabriek). De omzet is op dit moment meer dan 30 percent hoger dan in dezelf de periode van 1976, zo blijkt uit het jaarverslag. Het aandeel van Sola op de Nederlandse markt laat zich thans in geldwaarde becijferen op ca. 50 pet en in aantallen stuks op ongeveer 70 pet. De omzet van Sola steeg vorig jaar van 16,7 mln tot 17,6 mln en de nettowinst van 12.489,14 tot 97.962,14. Voorge steld wordt de nettowinst toe te voegen aan de algemene reserves en het divi dend te passeren. gens „gangbare” landbouw. Bij een aantal gewassen wordt onder deze om standigheden een produktiepeil ge haald dat vergelijkbaar is met dat van de gangbare landbouw. Toepassing van alternatieve landbouw op ruime schaal zal tot een lager produktiepeil leiden dan het huidige. Deze verminde ring, aldus de commissie, hoeft niet rampzalig te zijn voor onze voedsel voorziening als tegelijktertijd een van de gevolgen, een versobering van de voedingsgewoonten, zou "worden aanv aard. Die aanvaarding zal moeilijk zijn en dus voldoende motivatie vereisen De aan het experimentele onderzoek deelnemende bedrijven, vindt de com missie, zullen samen een volledig voed selpakket moeten procuderen; alleen dan zal men de wisselwerking produ- cent-consument als een essentiële fac tor kunnen hanteren. Proefterreinen zijn gewenst zowel op nieuw land (de IJsselmeerpolders) als op oud land. De commissie denkt, behalve aan de zuive re landbouwgebieden, ook aan een of meer landschapspark-gebieden, omdat juist daar de behoefte aan integratie van functies van de landbouw zich op dringt. De verschillende taakgroepen zullen uiter lijk 1 juni met hun effeciëncy-onderzoek gereed moeten zijn, zodat snel daarna de nodige maatregelen kunnen worden genomen. Holec passeert dividend Samenwerken de Electrotechnische Fabrieken Holec NV heeft de winst- en-verliesrekening over 1976 zonder saldo afgesloten. Voor gesteld wordt over 1976 evenals in 1975 geen dividend uit te keren (voor het laatst werd 14 betaald over 1974), aldus de onderneming. Eerder werd meege deeld dat de omzet in de eerste helft van 1976 vergeleken met dezelfde periode van 1975 was gedaald met circa 8 per cent, hetgeen ook tot een lager financieel resultaat leidde. Over geheel 1976 werd in vergelijking met 1975 (toen een verlies van bijna 5,4 miln werd geleden) geen verbetering verwacht. Grasso: geen dividend. De omzet van Grasso’s Koninklijke Machinefabrieken is in 1976 ten opzichte van 1975 gedaald van 151 mln tot 141 mln. Het verlies na belasting bedroeg ƒ820.000 tegen een winst na belasting van 1,3 mln in 1975. Voorgesteld wordt het dividend te passeren (v.j. naar keuze 6 in contan ten of 5 percent in gewone aandelen) en het verlies ten laste te brengen van de algemene reserve, zo heeft Grasso be kendgemaakt. Iduna uit rode cijfers De omzet van Iduna NV (foundation- en vrijetijdsmo de) is vorig jaar ten opzichte van 1975 gestegen van 24 mln tot 24,7 mln en het exploitatieresultaat van 455.000 tot 954.000. de winst bedroeg 237.000 te gen een verlies van 216.000 in 1975. Voorgesteld wordt de winst toe te voe gen aan de algemene reserve. Kwatta: gering psotief resultaat De eerder gemelde verwachtingen van Kwatta International NV over de eindre sultaten over 1976 zijn, voor zover ze zijn In de Sociaal-Economische Raad, die vaak als adviseur moet optreden, trekken partij en touw om bepaalde kwesties. Groepen die belang hebben bij behoud van bepaalde situaties, kunnen remmen, zodat vertra- Het experimentele onderzoek, vindt de commissie, zal moeten stoelen op theo retische studies over de vraag in hoe verre toepassing van de nieuwe land bouwmethode op nationale schaal vol doende voedsel voor de bevolking kan opleveren. Speciale aandacht verdient hierbij het opnieuw in de kringloop brengen van plantenvoedingsstoffen in het algemeen en de voorziening van de grond met voldoende stikstof in het bijzoner. De nieuwste inzichten in de voedingsleer zullen in de beschouwin gen betrokken moeten worden. Verge- De Amerikaanse invoer nam in februari met 3,4 percent toe tot 11,67 miljard dollar (circa 29,17 miljard gulden) en de export met 2,2 percent tot 9,81 miljard dollar (circa 24,52 miljard gulden. De toeneming van de invoer kwam vooral op rekening van oliepordukten. Uitgevoerd werd voor al meer aan chemecaliën en kolen. De export daarvan was in januari sterk ver minderd als gevolg van de strenge kou. DEN HAAG (ANP). In 1976 heeft het rijk op de openbare en de onderhandse kapitaalmarkt in totaal 7.741 miljoen gul den aan dekkingsmiddelen voor de begro tingsuitvoering moeten lenen. Nog nooit tevoren werd een zo groot bedrag in een kalenderjaar geleend door het rijk, aldus een overzicht 'van het ministerie van Fi nanciën. Doordat er ook aflossingen plaatsvonden, was het netto bedrag der opgenomen le ningen 6.356 miljoen gulden. Daar het fi nancieringstekort 8.735 miljoen gulden bedroeg, was er aan monetaire financie ring van het liquiditeitstekort 2.379 mil joen gulden nodig. ging ontstaat. Er wordt nu al jarenlang gestudeerd op kin- derbeveiliging in auto’s, terwijl al vaak is gevraagd om maatre gelen tegen ongewenste ver kooppraktijken, maar studie „is nog niet mogelijk geble ken”. Bij het Speelgoedbesluit waren er „complicaties met de juridische vormgeving. Soms zit het ene departement op het andere te wachten. Ook daarvan noemt de bond voor beelden. Een regeling tegen misleidende prijsaanduidingen wacht op een wijziging van de wet economische mededinging, waarvan zelfs het wetsontwerp nog niet is ingediend. De kwes tie van de informatieve etiket tering wacht weer op een wijzi ging van de warenwet. Vóór 1 april zou het ministerie van justitie zijn standpunt bepalen over de behandeling van consu mentenklachten. Maar dat ge beurt niet, omdat eerst een staatscommissie een grondige studie moet gaan maken van de mogelijkheden om het gehele procesrecht te veranderen. lijking van de energiebalans en de mi lieubelasting van een op nationale schaal toegepaste gangbare landbouw is noodzakelijk. De commissie wil ook onderzocht zien welke gevolgen het voor de nationale economie zou heb ben, als de landbouw geen gebruik meer zou maken van minerale stikstof - meststoffen en chemische bestrijdings middelen. Organisatie en opzet van het experi mentele onderzoek zouden volgens de commissie uitgewerkt kunnen worden door de stuurgroep alternatieve land bouw van de Nationale Raad voor Landbouwkundig onderzoek. Deze stuurgroep is ingesteld om de minister van Landbouw te adviseren over inte rim- en eindrapport van de nu rappor terende commissie. De commissie onderzoek biologische landbouwmethoden is al tot de overtui ging gekomen, dat bepaalde vormen van alternatieve landbouw serieus moeten worden genomen. Bedrijfsvoe ring volgens alternatieve methoden, meent de commissie, biedt een be staansmogelijkheid bij plaatselijke be oefening in een omgeving met overi- Enkele voorbeelden worden genoemd. Zo werden in maart 1970 Kamervragen gesteld over de winst op levensverzekerin gen. Er zijn nog steeds geen maatregelen genomen. In 1970 werden vragen gesteld over ro ken en gezondheid. Pas begin van dit jaar werden voorzichti ge maatregelen aangekondigd. Maar wordt er gedurende jaren niets meer vernomen. De Con sumentenbond stuurde in sep tember 1974 een nota over „consumentenkoop” aan het ministerie van Justitie en wacht nog steeds op antwoord. I sontwerpen soms jaren verlo ren gaan en dat nieuwe wetten ocirv ii.A.iu. „friLia^uig soms onvoldoende onder de is troef, waar de overheid zich aandacht worden gebracht, bezighoudt met consumenten zaken”. Dit constateert de Con sumentenbond in zijn blad „Consumentengids” na een in- handeling van consumentenza- nog gedaan zal worden. De ken op overheidsniveau. x J 1 „Traag, rommelig, weinig sa- --- menhangend, met zo nu en dan ge nagegaan hoe de gang van eens een positieve uitschieter”, aldus de kritiek. zaken was met betrekking tot vijftig onderwerpen, die in het eerste rapport worden ge- De overheid heeft de afgelopen noemd. Het bleek dat een min- jaren wel zaken kunnen afron- derheid van deze zaken waar den, maar dan op zo’n manier mee de overheid bezig was, is dat de CB er niet bepaald blij afgerond. Het gaat ook om zaken die al van vóór 1974 in de molen za ten. Sommige zijn van het pro- verdwenen, er kwa- ook veel nieuwe onderwer pen bij. Een zeer gedetailleerd overzicht van wat er met vijftig onderwerpen tot dusver ge beurde, is aan de leden van het parlement gestuurd. De Consu- de Wolf, voorzitster van het jubileumcomité, helpt de minister in het sportcolbert. De leerlingen van de HTS boden de minister dit cadeau aan uit erkentelijkheid voor wat hij tijdens zijn ambtsperiode heeft gedaan voor de Nederlandse confectie. mentenbond zegt hierbij slechts te willen constateren 8,00 1594 9,60 19| 8,00 TM 2,50 5!| 9.00 lnj 1,40 8U 7,oo iota 1.85 u 7,00 I®) 39» ij 2,50 122,« 47J» 1411 1.00 159,1 60» 71, 54» 58,1 43» mee is. Daar komt nog bij dat tal van activiteiten langzaam op gang jcomen, dat SER-ad- viezen lang op zich laten wach ten, studies en onderzoeken gramma halverwege worden afgebro- men cc-- ken, coördinatie met het werk in andere EEG-landen te wen sen overlaat, evenals coördina tie tussen departementen, dat bij de behandeling van wet- 5,00 7,10 5'70 3,50 1'50 3,50 5,00 3,50 1.50 5.10 95» >,00b 178.1)1 5.80 1273 9,00 1393 7.10 27,11 5.50 124» 5.10 781 1.50 171» 1.80 65» 1,00 74* 5,00 52,11 7,00 65» >,70 55» 5.50 52,4 5.50 719» 1.70 52* 4.50 74,S >,20 80,1 3,00 71,K 5,00 36» 3,00 23* ’,00 144» 5,00 31» :,10 61» .,50 91» 5,00e 81» 3.30 64.41 5,40f 2» 1 4,50 184» 4.50 134,1 ,00 140,l( ,00b 83,1 4,8 0 205,1 1,00 69,1 5,20 803 1,00 161» ,00 153* 5.70 32,1 1,00 1693 >,50 84» 1,00 91» 1.70 70» 1.30 37» ’,00 97» 100 102» 5.80 90» 1,30 68,71 5,00 214» 1,30 32,1 ',00 146,1 ,00 2621 1.10 169,1 1,00 68» 1 ,10 42,1 ,50 61» .,00 305» 1,00 470» 5.50 1 79» 1,00 100,9 ’,00 500,i ,00b 120» „Importbeperking textiel niet juist” ■F ■s-'StfSS (F

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21