BOMAANSLAG OP LAS PALMAS LEVERDE ONGEWILDE PUBLICITEIT OP Canarische eilanden willen los van Spanje V Tenerife wel veilig E DeDoel ill Verzekeringsbedrag van vliegramp astronomisch Huider voor SieMatic keukens Als HET NOU BEWEZEN IS DAT DE WAS 00K MILIEUVRIENDELIJK I KAN... M SliliEE- I Twee weken cel Vissers Le Havre blokkeren haven ,A voor Glimmerveen en zes partijgenoten l „Politie-optreden was onjuist” I I r 4 V V DIVIDEND VNU ONVERANDERD 1t Nieuwe bevelhebber van Libanees leger Kt E ■I D DINSDAG 2 9 MAART 19 7 7 4 BINNEN- EN BUITENS AND Resten van KLM-toestel 1 NIET OP ZWARTE LIJST WIJKCENTRA f 3 ,,Uitwijkha vens’ ke bij av ee da k -■^1 F Het wrak van de KLM-Boeing 747. Op de voorgrond de resten van een wandelwagentje. Ver wrongen staal op de plaats van de ramp. Dekolonisatie tra vis S» JI Namen slachtoffers vliegramp (Van onze redacteur in Spanje) f i het hoogste bedrag zijn dan ooit na een vliegramp is uitbetaald. (ADVERTENTIE) IIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllillllllllllllllll I* s maandags gesloten ambachtelijke rustieke meubelen „Het is nog te vroeg om een exact cijfer te geven, maar we verwachten dat wij en de andere verzekeraars enorm veel zullen ROTTERDAM (ANP). Zeven leden van de Nederlandse Volksunie onder wie de politiek leider J. Glimmerveen zijn vanochtend in Rotterdam veroordeeld tot twee weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf. De gezagvoerder van het PanAm-toes- tel Victor Grubb, die de ramp overleefde. moeten betalen”, aldus de Lloyds-woord- voerder Eerste officier Robert Bragg van het verongelukte Pan Am-toestel, die even eens kon worden gered. LE HAVRE (AFP). De haven van de Franse havenstad Le Havre is sinds giste ren voor onbepaalde tijd geblokkeerd door de plaatselijke vissers. Op deze ma nier protesteren zij tegen de watervervui ling door o.a. de industrieën waardoor zij in hun bestaan bedreigd worden. De 48-jarige brigade-generaal Khoery voerde het bevel over een pantserkorps vóór het uitbreken van de burgeroorlog. Hij werd later benoemd tot plaatsvervan gend bevelhebber van de noordelijke zone van Libanon. Khoery is Maroniet. Volgens de traditie zijn de president en de legerbevelhebber van Libanon Maroniet. De Maronieten vormen een aparte christelijke sekte in Libanon Sedert de jaren ’60 is op de Canarische Eilanden sprake van een nationaal be- MADRID. De bomaanslag op het vliegveld van Las Palmas, die de zondag verongelukte Boeing-747 van de KLM er toe dwong uit te wijken naar Tenerife, heeft op een macabere manier de aan dacht gevestigd op de activiteiten van de MAIAC, de beweging die onafhankelijk heid van de Canarische Eilanden voor staat. De bomaanslag was, na een periode van betrekkelijke stilte, de laatste in een reeks uitingen van onvrede van de groep, die afscheiding van de Canarische Eilan den van het moederland Spanje nastreeft. Volgens het wijkcentrum D'Oude Stadt. dat zijdelings bij de kraakactie was be trokken, was het politie-optreden provoca tief De agenten kwamen de panden via Het wijkcentrum D'Oude Stadt eist nu een reorganisatie van het betrokken politiebu reau aan de Warmoesstraat De heer Van Vianen benadrukte nog frankestraat 17-19 haarlem (023)320921 dei eer tru hel voc IJr ke] en uit de dei bes Uk de ave Vel ree gas ove var var lezi kor onz iedi nei hal he' bed be' pas gul po D Koi wa wei daj buu Me moe wei spr: het me volt kon van wei T aan Vel wa< teei op van Vel gev gro een deli Zij pro win ser 11 woi VOO voc De om: kei: 1 va de op ge: k. wat Ik de juli ven Stis schi vra ma: S me noo adi mei (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/LONDEN. De ramp op het vliegveld van Tenerife zal, zo heeft een woordvoerder van de Britse verzekeringsbeurs Lloyds meegedeeld, de verzekerings maatschappijen vermoedelijk ruim een half miljard gulden gaan kosten. Dat zal dan KENNEMERLAAN1 BIJ DE BRUG IJMUIDEN TEL.02550-22756' (ADVERTENTIE) (leeftijden onbekend), Utrecht. Hr. E. Groen, mw. A. Groen (leeft, onb.), Hoofddorp; hr. G. Groenewoud (60), mw. M. Groenewoud (58), mw. T. Groenewoud (16), Badhoevedorp; hr. W. Groot, mw. E Groot, mw. G. Groot (leeft, onb.), Zwolle; hr. J. Goudstikker (56), mw. M. Goudstik ker (47), Bergen op Zoom; hr. G. Haarman (35), mw. J. H. Haarman (35), Weerselo; hr. B. Haeck, mw. I. Haeck (leeft, onb.), Aker- ssloot; hr. H. van Hamburg, mw. A. van Hamburg (leeft, onb.) en J. van Hamburg (9), Rotterdam; hr. J. den Hartog (leeft, onb.), Hoorn; mw. M. J. C. Heisterkamp (29), K. Heisterkamp (5), Amsterdam; mw. G. Helmink (54), Varsseveld; hr. I. van de Heuvel (53), mw. W. van de Heuvel (leeft, onb.), Den Haag; mw. M. Hondt (37), Hil versum; mw. E. op het Hoog (64), Mw. M. op het Hoog (20), Moergestel; mw. J. van den Hout (29), Ooisterwijk; hr. P. L. Itt- mann (28), mw. M. C. J. Ittmann (24), Arnhem; Mw. E. Jelgerhuis (35), Den Hel der; mw. J. G. de Jong (leeft, onb.), Rotter- Klok 5 lol.idlwasmuidel zonde: loslaten „Buurtbewoners, die op dit bureau klagen over hun veiligheid, krijgen nul op het request Nu was de politie op dit bureau er als de kippen bij om geen verzet biedende krakers hardhandig te verwijderen” Vol gens het wijkcentrum had de rechter moe ten beslissen over het lot van de krakers, zoals dat enige maanden geleden ook is gebeurd met de krakers van de leegstaan de Amro-panden aan de Nes, eveneens in de Amsterdamse binnenstad De zaterdag middag gekraakte Krasnapolsky-panden staan zeven jaar leeg HIIHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlHIlllllllltlIllllllllllllllllllllltlIlllllllllHH De woning van Boetros werd gisteren door een bomontploffing vernield. Hij en zijn gezin bleven ongedeerd, maar een andere man liep verwondingen op. Mensen van de rechtervleugel die gekant zijn tegen de benoeming van een nieuwe legerbevelheb ber gaven links de schuld van de bom aanslag. Het uitgebrande staartstuk van de Ameri kaanse Boeing-747 steekt hier troosteloos in de lucht na de ramp. (ADVERTENTIE! BEIROET (Reuter). Ondanks protesten van de rechtervleugel en een bomaanslag op de Libanese minister van Buitenland se Zaken en Defensie, Foead Boetros, heeft de Libanese regering gisteren een nieuwe legerbevelhebber benoemd. Het is Victor Khoery, die van kolonel tot briga de-generaal is bevorderd. Hij komt in de plaats van generaal Hanna Said die bij decreet is ontslagen. AMSTERDAM (ANP) Het Amsterdam se wijkcentrum d’Oude Stadt en de stich ting Hartje Amsterdam hebben gisteren geprotesteerd tegen het optreden van vijf tig politiemannen, die zaterdagmiddag tientallen krakers verjoegen uit enkele leegstaande panden van hotel Krasnapols- ky in de zijstegen bij het hotel De ontrui ming van de panden ging gepaard met vechtparijen tussen politie, krakers en om standers. Aan belde zijden vielen enkele gewonden De heer Van Vianen kent het vliegveld van Tenerife persoonlijk „Tenerife heeft zijn eigen specifieke moeilijkhe den, net als Amsterdam, New York of een andere grote luchthaven. Speci fieke moeilijkheden kunnen onder an dere zijn de bodemgesteldheid, de lig ging en niet automatisch kunnen lan den Maar Tenerife is safe, volstrekt safe” man (30), Zwaag; mej. Penate (16), Rhoon; hr. G van Piggelen (53), mw. J. C. van Piggelen (54), Driebergen; mw. A. Plaat (46), Amsterdam; hr. J. van der Pol, mw. J. Van der Pol (leeftijden onbekend), Amers foort; mej. L. Post (22), Santpoort; hr. A. Provoost (42), mw. M. Provoost (41), twee dochters 12 en 15 jaar, Middelburg; hr. H. Pruyssers (35), mw. A. Pruyssers (35), Spang Capelie; hr. H. van Reems, rrtw. D. van Reems (leeftijden onbekend), Soest; hr. G. Remshoff (28), mw. A. J. Remshoff (27), dochter 5 jaar, Buren; hr. W. de la Roy (39), mw. J. de la Roy (37), Venray; hr. A. Rodriques (42), mw. T. Rodriques (56), Am sterdam; mw. C. Salgado (47), Amsterdam; mw. M. A. Schouten (36), Loon op Zand; rhej. C. Sesink (24), Brummen; hr. M. Si mons, mw. C. A. Simons (leeftijden onbe kend), Eindhoven; mw. j. Smit (30), doch ter 5 jaar, Amsterdam; hr. J. Smits (26), Brummen; hr. H. Spruitenburg, mw. M Spruitenburg (leeftijden onbekend), Gou da; mej. G. Steendam (15), Zwolle; hr. J. H. een klem gat in een dichtgemetseld raam met getrokken pistolen binnen aldus Luud Schimmelpenninck van het wijkcen trum In de panden werden de krakers van de ene ruimte naar de andere geslagen De krakers zelf verzetten zich daarbij niet, aldus Schimmelpenninck Verzekeringsdeskundigen schatten dat de vliegtuigen elk voor ongeveer 150 miljoen gulden waren verzekerd en dat de verzeke ringen voor de passagiers ruim 300 mil joen gulden beliepen. onafhankelijkheidsbeweging, had baat bij die ontwikkeling Algerije zag de dekolonisatie van de Spaanse Sahara aankomen. Marokko, dat vijandig staat tegenover Algerije en de Canarische Eilanden, deed ook nog een duit in het zakje. Koning Hassan II kon digde in de laatste levensdagen van Fran co de „Groene mars” aan. De Canariërs, van oudsher bang voor de Marokkaanse overheersing, steunen de bewoners van de Spaanse Sahara, in de hoop dat deze ééns een onafhankelijke staat zullen vormen. Het merendeel van de Nederlandse slacht offers was verzekerd bij de Europeesche Goederen- en Reisbagage. Volgens direc teur F. L. Botman van De Europeesche gaat het om in totaal 150 verzekerden. Hun nabestaanden krijgen gemiddeld zo’n tien- tot twintigduizend gulden aan overlij- dingsuitkering betaald. De verzekerings maatschappij schat het totaal uit te keren bedrag op enkele miljoenen guldens. Om blijk te geven van hun goede wil, maakten de vissers vandaag een opening om een Ierse veerpont door te laten waar mee driehonderd kinderen, die vakantie in Frankrijk hebben gehad, naar huis terug gebracht werden. De protesterende vissers willen maatrege len tegen vervuiling en schadevergoeding voor gederfde inkomsten als gevolg daarvan. x (Van onze redactie binnenland) AMSTELVEEN. De secretaris van de Nederlandse Vereniging van Ver keersvliegers, DC-10-gezagvoerder F van Vianen, heeft gisteren net als eerder KLM-directeur Orlandini ge zegd dat Tenerife niet op de zgn. „zwarte lijst” van de IFALPA (de In ternationale Federatie van Burger- iuchtvaartvliegers) voorkomt. „Op on veilige vliegvelden komt de KLM ge woon niet. Geen enkele passagier hoeft na de landing op velden waar wij komen te denken: blij dat ik aan de grond sta” Klok Hagelwit (osfaatarm gezinswasmiddel klok het schone alternatief Tegen zes van de NVU-leden waren voor waardelijke en geldboetes geëist. Tegen Glimmerveen was een maand onvoor waardelijk geëist. HAARLEM (ANP1. NV Verenigd Be zit VNU zal aan op de 23 mei te houden jaarvergadering een onveranderd divi dend van 4,20 per aandeel van 20 voor stellen, waarvan reeds ƒ2 werd uitge keerd als interimdividend, aldus VNU. De omzet steeg in 1976 ten opzichte van 1975 met 910 mln tot 1,015 mln en, zoals gemeld, de nettowinst van 16,6 mln tot 20,6 mln ofwel van 8,73 tot ca. 10.85 per aandeel. dam; hr. F. H Klappe (46), mw. C H Klappe (45), Schiedam; mw. E. Kliment (60), Enschede; hr. J. Klingers (45), mw. A. Klingers (41), Westzaan; hr. N. Kloet (21), Reeuwijk; mw. J. Kolenberg (32), Andijk; mw. A. R. van der Louw (leeft. onb Amsterdam; hr. H. Manders (65) mw. J. Manders (62), Den Haag; hr. R. J. Massaar (41), mw. G. E. Massaar (35), Schipluiden; hr. R. van Meteren (40), mw. M. van Mete- ren (34), Amsterdam; hr. G. de Meyer (leeft, onb.), Rotterdam; hr. R. van Moock (30), mw. W. C. van Moock (34), Amster dam; mw. A. Mortert (23), Zwolle; mw. B. Mourik (37), Loon op Zand; mw. P. Nadort (55); Amsterdam; Mw. E. Navis (56), Vars seveld; mw. M. Negenman (33), Hem (N.H.); hr. j. Nijssen, mw. S. Nijssen (nade re gegevens onb.), hr. P. Oosterom (37), mw. G. Oosterom (3 5) en drie kinderen van 11, 8 en 7 jaar uit Krimpen aan de Lek. Mej. I. Pabon (25), Arnhem; hr. J. J. Paul (34), mw. B. M. Paul (31), zoon 9 jaar, Nieuwerkerk aan de IJssel; hr. J. Peerde- wustzijn, mede gestimuleerd door de ster ke opkomst van het toerisme. Dat bewust zijn culmineerde vrij snel, vooral dankzij de activiteiten van Antonio Cubillo, een jonge Canarische advocaat uit Madrid, die het bij de terugkeer naar zijn geboorte grond aanvankelijk niet voor de wind ging. In 1962 dook aan de Middellandse Zee plotseling een sterke radiozender op: de Stem van de Vrije Canarische Eilanden, die tot ver in het Spaanse binnenland te horen is. Elke avond werd gedurende een uur de imperialistische politiek van Span je gekritiseerd. Antonio Cubillo had zijn roeping gevonden. Cubillo bepleitte onder meer het in ere herstellen van de oorspronkelijke eigen taal op de eilanden. Volgens Cubillo een puur eigen taal, waarin taalkundigen ech ter Arabische, Franse en vreemd ge noeg Spaanse woorden en Argentijnse uitdrukkingen ontdekken. Ondanks de ra diopropaganda van Antonio Cubillo zijn de Canariërs, die zich steeds zelfbewuster gingen voelen, Spaans gebleven. Algerije, dat zijn radiozender gratis afstond aan de Stolle (38), mw. A. W. J. Stolle (37), Apel doorn; hr. R. Tiebie (25), Bergen (N.H.); hr. R Timmerman (39), mw. K. Timmerman (36), kinderen 9, 6 en 1 jaar, De Wijk; mw. T. Twist (leeftijd onbekend), baby ander half jaar, Verenigde Staten; mw. A. Val kenburg (43), dochters 16 en 14, Hillegom; mw. J. van der Ven (36), kinderen 12 en 10, Roosendaal; hr M. A. M. van de Ven, mw. Y. van de Ven (leeftijden onbekend), baby 1 jaar. Utrecht; mw. B. van der Veen (39), Bennekom; hr. J. P. van Vliet (65), mw. M. van Vliet (56), Monster; mej. R. G. J. Verha gen (23), Eindhoven; hr. C. Vos (57), mw. A. Vos (55) Koihorn; hr. R. Wachert (Duitser, leeftijd onbekend), Amsterdam; hr. J. W. Weicker, mw. J. E. M. Weicker (leeftijden onbekend), twee kinderen (leeftijden onbe kend), Laren (N.H.); hr. I. Weeda (47), mw. E. Weeda (52), Wassenaar; hr. B Werst(30), Amsterdam; mej. I. M. Wessels (24), Lei derdorp; hr. H. Welter (31), Amsterdam; hr. K. Westerkamp, mw. K. Westerkamp (leeftijden onbekend), Essen (Duitsland); hr. L. ten Wolde (40), mw. J. ten Wolde (40), twee kinderen 13 en 9, Apeldoorn; hr. N. Zandvliet (52), mw. J. Zandvliet (49) kinde ren 19,15 en 9 jaar, Leiden; hr. P. Zijp (29), mw. T. Zijp (28), baby 1 jaar, Beverwijk; hr. J. M. Zijp, mw. G. Zijp (Leeftijden onbekend), kind 3 jaar, Alphen aan de Rijn. M Corbee (35), mw. H. T. Corbee (35), kinderen 13, 11 en 9 jaar, Sneek; hr. C. Crouwel (leeftijd onbekend), mw. I. Crou- wel (leeftijd onbekend), kinderen 7 en 8 jaar, Kapelle aan de IJssel; mej. H. van Delden (36), Den Haag; mw. M. Diepraam (leeftijd onbekend), kinderen 5 en 1 jaar, Amsterdam; hr. W. van Driel (28), De Bilt; mw. J. H. Drooglever (46), zoons 12 en 9 jaar, Rotterdam; hr. W. van Druten (40), mw. C. van Druten (40), Amsterdam; hr. J. Eekhout (35), mw. M. Eekhout (30), kinde ren 1 en 2 jaar, Den Bosch; hr. S. G. Eichorn (30), mevr. A. Eichorn (29), beiden uit Anrhem; hr. W. van Eeten (27), Eindho ven; mej. C. van de Elshout (55), Den Haag; hr. J. H. N. Faassen (31), mw. E. C. M. Faassen (24), Den Haag; hr. G. W. Feuth (53), Zoeterwoude; hr. F. Gantschrigg (30;, mw. M Gantschrigg (26), meisje 4 jaar, St. Johann (Oostenrijk); hr. W. Geurts (22) uit Eindhoven; mr. D. Gillis, mw. J. Gillis (leeftijden onbekend), Ver. Staten; hr. C. J. van der Graaf, mw. W. N. H. van der Graaf g Alle verdachten 19 tot 53 jaar oud werden schuldig bevonden aan het ver spreiden van pamfletten in Schiedam tij dens de zgn. „Turkenrellen” van vorige zomer. In die pamfletten werden uitlatin gen gedaan met een beledigende, discrimi nerende en tot haat aanzettende inhoud. eens dat in de gebieden waar de KLM landingen uitvoert, niet alleen de offi ciële luchthavens veilig zijn, maar ook de officiële uitwijkhavens Tenerife is de uitwijkmogelijkheid voor Las Palmas Dat de Spaanse verkeersleiders alle Spaanse vliegvelden onveilig vinden, noemt de heer Van Vianen een poli tieke en industriële zaak. Zoals bekend had de Spaanse vereniging van lucht- vaartingenieurs bij monde van voorzit ter Lallemand al verschillende malen in het openbaar geklaagd over onveilig heid op de Spaanse vliegvelden als ge volg van het ontbreken van bepaalde apparatuur Vorig jaar hebben de Spaanse verkeersleiders maandenlang gestaakt omdat te veel mensen te veel uren per dag moesten maken en boven dien met verouderd materieel moesten werken Deze actie van de verkeersleiders volg de op een bijna botsing tussen twee vliegtuigen in het Spaanse luchtruim Als speciale klacht over Tenerife geldt dat het op het eiland vaak mistig is en dat een landing op instrumenten die juist bij mist erg handig is daar met mogelijk is AMSTELVEEN. De volledige lijst van slachtoffers, zoals de KLM deze heeft vrij gegeven luidt: Hr. M. Agsteribbe (66), mw. C. Agsterib- be (63), Amsterdam; hr. E. Arends (25), Arnhem; hr L. Bartels (38), mw. L. Bartels (35), Diemen; hr. J. Beeris (50), mw. J. Beeris (45) J. Beeris (7), Zeist; hr. W. H. Beke (50), mw, E. H Beke (45), Haren; hr. C. G. Bekker (31), mw. M. Bekker (33), J. G. Bekker (7) en Ch. Bekker (5 (zoontjes), Bodegraven; hr. K. Bereiter (45), mw. Be- reiter (36), Vogelenzang; hr. H. van der Berg (51), mw. R. van der Berg (52), Vinkel (gem. Nuland); hr T. Blekemolen (27), mw. J. Blekemolen (22), Purmerend; hr. D. van de Bogert uit Schore (leeft, onb.), mevr. Van de Bogert (55), hr. C. J. Boon (30, mw L. M. Boon (30), R. Boon (7), Heerhugo- waard; mw. IJ. Bosma (leeft, onb.), Am sterdam; Hr. K. Bouman (22), Umuiden; Hr. F. Bril (36), mw. C. Bril (33), F. Bril M. Bril (3), Reeuwijk; mw. C. Brock (leeft, onb Hoogerloon; hr. N. Bui (46), mw. O. Bui (44), H. A. Bui (15), A. M. Bui (13), Mijdrecht; hr. W. Buning (74), mw. J. Bu- mng (66), Voorburg; hr. T. Burger (55), mw. B. Burger (54), Koihorn. Hr. C. J. Buys (50), mw. J. P. M. Buys (49), Oud-Loosdrecht; hr. W. van Campfort (34), mw. A. van Campfort (33), Eindhoven; hr. Algerije is bereid de Sahara-bewoners, die het bevrijdingsfront Polisario vormen, te gen de Marokkaanse bedreiging te helpen. De Atlantische kust, met haar rijke fos- faatmijnen, lokt. In december 1975 werd, tegen alle verwachtingen in, de Spaanse Sahara, opgedeeld tussen Marokko en Mauretanië. Door de nieuwe dreiging van Marokko verstevigde Algerije zijn positie en won het geleidelijk aan sympathie bij de bewoners van de Canarische Eilanden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4