Bromfietser Standpunten na moeizame discussie verhard zwaar gewond STISA ANTWOORDT NIET OP na botsing VRAGEN VAN „OUD-IJMUIDEN Wijk vergadering in De Brulboei Gebrek aan ruimte teistert zaalsport Bankwerker Auto werd de WINKELBESTAND LOOPT GROTE GEVAREN haven Stadscentrum IJmuiden wil vrouwen Alles over water’ voor NVV- gewond door vallende plaat Handtas gestolen in voorjaar „Engelse week Afscheid bij Van Gelder van twee gewaardeerde krachten „ingeblazen” L r 99 t KI dringt aan op tweede sporthal VSS VERONTRUSTING KLINKT DOOR BIJ O.R. i dinsdag 2 9 MAART 19 7 7 IJMUIDEN** VELSEN 5 4 Mens Nieuw bestuur pakt zaken stevig aan 99 Waardering 1 Signalen g n DRUKKERIJ SCHMITZ BV wijkerstraatweg 160 velsen-n. telefoon 02510-23207 Oneerlijk (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Een gesprek dat ruim een uur in beslag nam heeft de kerngroep van het wijkcomité Oud-IJmuiden en de Stisa gisteravond niet bij elkaar gebracht. Na het meningsverschil dat verleden week dinsdag avond op een bestuursvergadering van de Stisa aanleiding was tot een eerste breuk heeft een „verzoeningsgesprek” niet geleid tot het resultaat dat beide partijen hadden gehoopt. Engelse week IJMUIDEN De beide IJmui der winkeliersverenigingen „Stads centrum IJmuiden” en „Zakencen trum Kennemerlaan” hebben vrij heftig gereageerd op de plannen voor de vestiging van een MIRO in IJmuiden. De Kennemerlaanwin- keliers hebben in een brief aan B. en W. van Velsen hun bezwaren uiteengezet en de winkeliers van de Lange Nieuwstraat hebben tij—: dens de ledenvergadering de zaak besproken en een brief opgesteld. (ADVERTENTIE) IJmuider winkeliers fel tegen vestiging MIRO e I i specialiteiten: formulierensets periodieken en foliedruk Achtereenvolgens waren het mevrouw Groen en de henen W. Houtenbos en H. F. Visser die nu ook wel eens duidelijk heid wilden hebben over wat meer con crete informatie over die signalen. Een bijzondere verrassing vormden de woorden van bedrijfsarts dokter J. Kaps tot de heer Pilz waarin hij de geweldige samenwerking en het vertrouwen in el kaar roemde. Hij bood een oude kaart van Amsterdam aan de scheidende func tionaris aan. v n e i- 8 A;* bijna 50 jaar in drukwerk el- ir. in w. >r- il- n; O, v. >y 4. a- A r, V ■n B- V. I), i- i; H de VOC is gestuurd steunt het college van Velsen in haar afwijzen van een MIRO in IJmuiden. Zij stellen, dat bij vestiging het huidige winkelbestand on dermijnd zal worden en achten het een funeste ontwikkeling omdat o" erbewin keling levensgroot dreigt. M. J. Vergouw sprak als gekozen voorzitter van de Ondernemingsraad grote waardering voor de heer Pilz uit. De heer Pilz is in 1962 in dienst van Van Gelder in Arnhem getreden. In mei 1966 kwam hij naar Velsen, waar hij in 1970 hoofd werd van de personeelsdienst. „Je hebt in die tien jaar wel een heel bijzondere plaats in het bedrijf ingeno men door de grote betrokkenheid bij het bedrijf en in het bijzonder bij het soci aal gebeuren. Je hebt een grote bijdrage en bloc achter zijn voorzitter Mettes zou blijven staan. Stilte. G. Spijker: „Dan concludeer ik dat wat er bij de kerngroep leeft niet is weggenomen. Wij zullen ons beraden wat te doen met het adviseurschap van de Stisa. Woensdag zullen we de wijk daarover informeren. Daar kunnen we niet omheen. We zullen het advies van de Stisa opschorten tot na het gesprek met het wijkcomité”. en de kans is groot, dat er een leeg Zeewijkplein ontstaat, omdat de winkel stand daar kapot gemaakt is. De angst wordt uitgesproken, dat ook de laatste kleine levensmiddelenzaken zullen ver dwijnen, waarmee de sociale functie van deze winkels ovor bijvoorbeeld bejaarden ook wegvalt. Bovendien zullen klanten van een MIRO niet in IJmuiden vastge houden worden om daar ook andera boodschappen te doen. In de brief wordt vastgesteld, dat een grootwinkelbedrijf op dit gebied iri Beverwijk voor de regio voldoende is. Andere bezwaren, die aan een vestiging kleven zijn volgens de brief een extra druk op de woningen voor een aantal personeelsleden en het feit, dat men met veel part-time krach ten werkt, waardoor het oudere winkel personeel geen nieuw emplooi zou kun nen vinden. IJMUIDEN. Tijdens de jaarverga dering, die de winkeliersvereniging Stadscentrum IJmuiden maandagavond in zaal Du Commerce gehouden heeft, is een flinke wijziging in het bestuur geko men. De heren Van Praag, Hazenberg en Van Opijnen verlieten het bestuur en gaven het roer over aan W. Geels, E. Loendersloot en R. Glas, die bij accla matie werden gekozen. directeur van de St.chting pensioenfonds van Van Gelder Papier. De heer Stomp sprak zijn waardering uit voor de wijze waarop de heer Linck gemakkelijk met cijfertjes kon omspringen en deze moei lijke materie ook duidelijk aan anderen kon overbrengen. De toedracht van dit ongeval is enigs zins onduidelijk. De bromfietser heeft vermoedelijk verzuimd de auto voorrang te verlenen toen hij van de Havenkade de brug op wilde rijden. Maar- de sneeuwjacht van dat moment heeft het zicht vermoedelijk dusdanig belemmerd, dat de bromfietser de auto niet heeft gezien. In de brief van het Stadscentrum wordt gesteld, dat het industrieterrein voor de industrie moet blijven en niet voor detailhandel moet worden gebruikt De vestiging van een MIRO kan enorme omzetverliezen voor de bestaande win keliers in IJmuiden tot gevolg hebben Pilz zei een volkomen open verhou ding met zijn naaste medewerkers altijd belangrijk gevonden te hebben. „Daarbij had ik eên baas, die duidelijk oog had voor de mensen en niet alleen voor de productiecijfers en de EIBA, het bedrijfs- apostolaat was voor mij een bron, waarin ik zo nu en dan kon bijtanken”, aldus de heer Pilz, die vertrekt naar de Verenigde Cargadoors Kantoren in Am sterdam als adjunct-directeur. De beide scheidende mensen in Velsen. worden opgevolgd door E. A. Romeijn. die de supervisie overneemt van zowel de ad ministratieve diensten als de personeels diensten in Velsen en Wormer. VELSEN De behoefte aan zaal ruimte voor sportbeoefening doet zich in steeds heviger mate voelen in de ge meente Velsen. Veel zaalsporten komen niet of onvoldoende aan bod omdat de accommodatie ontbreekt. Dit constateert de Velser Sport Stichting in haar jaar verslag over 1977. De Stichting stelt vast dat er dringend behoefte bestaat aan een nieuwe sporthal in de gemeente. Dat waren de woorden van Stisa’s J. Koreman tot slot van een discussie die was bedoeld om gezamenlijk het Samen werkingsmodel te bespreken dat woens dagavond ter discussie zal staan in een buurtvergadering waarbij ook wethouder Meijer van de partij zal zijn. Vóór dat model, resultaat van vruchtbare samen werking tussen Stisa en kerngroep, ter sprake kwam wilde de kerngroep eerst het oude zeer van dinsdagavond oprui men. G. Spijer lichtte die wens van de voltallige kerngroep toe in zijn wel komstwoord tot de tweemansdelegatie van de Stisa, J. Koreman en opbouw werker H. van der Linde. „Op de bestuursvergadering van de Stisa is onze voorzitter G. Mettes be schuldigd van oneerlijkheid. Daarom vraag ik nu aan Henk van der Linde...- maak het waar of trek het in Stisa’s beroepskracht Van der Linde merkte op dat hij het woord oneerlijk nooit had gebezigd. „Ik heb alleen zijn adviseurschap opgeschort. Ik merk na melijk dingen die niet in overeenstem- VELSEN. Een 38 jarige Haarlemse constructiebankwerker, in dienst van constructiebedrijf de Vries aan de Ka- planstraat, is maandag gewond geraakt tijdens zijn werkzaamheden. VELSEN Tijdens de verschrikkelij ke sneeuwbuien van maandagmiddag heeft zich bij de Julianabrug een ernsti- geaanrjjding voorgedaan. Daar botste een 19-jarige bromfietser uit Wijk aan Zee op een personenwagen, die werd be stuurd door een 30-jarige vrouw uit Velsen. De jongen raakte vrij ernstig gewond: hij is met een zware hersen schudding en een scheurwond in het gelaat opgenomen in het Zeeweg Zie kenhuis. geleverd aan de organisatie van het ondernemingsraadswerk in ons Velsens bedrijf en ook veel bijgedragen aan de „public relations”. Je bent creatief en origineel en daardoor was je soms lastig. Maar dat mocht ook, want de baten wogen altijd tegen de lasten op”, aldus ir. Stomp, die beide scheidende functio narissen vervolgens een boek over IJ muiden overhandigde. VELSEN Een 62-jarige inwoonster van Velsen is zondag, zo maandag bij de politie gemeld, in een hotel-restaurant op de Kennemerlaan haar handtas kwijt geraakt. nl de gestolen bruin leren handtas bevonden zich een spaarbankboekje, een paspoort, een dameshorloge, vierhonderd gulden en nog zestig gulden in een portemonee. De brief van het zakencentrum Ken nemerlaan, waarvan een afschrift aan zaalsportverenigingen voor nieuwe leden „Hij is de man geweest, die van perso neelsbeheer heeft geprobeerd om te ko men tot een echt personeelsbeleid. We betreuren het dat hij weggaat, want zijn ideaal kost hier nog jaren werk. We zijn erg verontrust, dat straks weer vanuit Amsterdam dat personeelsbeleid gevoerd gaat worden, maar dat moet hier op de werkvloer gebeuren”, aldus de heer Ver gouw, die ook zijn waardering uitsprak voor de voorlichting, die drs. Linck de OR altijd heeft gegeven over de cijfers. VELSEN-NOORD. Met een druk bezochte ongedwongen bijeenkomst in het ontvangstcentrum van Van Gelder Papier aan de Doodwef is afscheid ge nomen van het hoofd Personeelsdienst P. V. Pilz en van drs. F. W. G. Linck als hoofd van de Economische dienst. De belangstelling voor dit afscheid was groot en ook een aantal relaties van buiten het bedrijf waren aanwezig. IJMUIDEN In een extrae ditie van hun wijkkrant zijn de bewoners van Oud- IJmuiden opgeroepen om woensdag avond om 8 uur te verschenen op de grote wijkvergadering die gehouden zal worden in buurthuis De Brulboei. „Wij zullen met belangstelling volgen wat door jullie gerealiseerd gaat worden. Ik hoop dat het jullie goed gaat. Voor de technische samenwerking kunnen jullie op ons blijven rekenen. Wij blij ven „op afroep” beschikbaar”. Bovendien zou er sprake zijn van concurrentievervalsing, omdat vestigin gen in een winkelstraat hogere investe ringen vragen dan een winkel in een hal op het industrieterrein. In de brief wordt daarom gevraagd op maatregelen om een gezond winkkelbe- stand te garanderen en een MIRO-vestL ging te voorkomen. Waarom zou een gemeentebestuur dat zich zo succesvol inzet tegen de aantasting avn het leefkli maat door een Voorhaven te voorkomen, zich minder bekommeren om het wel zijn van de burgers, die gebaat zijn bij een gevarieerd winkelbestand, aldus be sluit de brief. tijdens de jaarvergadering die gehouden wordt in de kantine van het stadhuis in IJmuiden. Op die vergadering moeten twee bestuursleden gekozen worden, Voorzitter G. J. Timmermans en tweede secretaris W. Velzel zijn aftredend en niet herkiesbaar. De heer R. H. Martens, penningmeester van het bestuur, is eveneens aan de beurt om af te treden. Hij heeft zich herkiesbaar gesteld. De bijeenkomst begint vanavond om acht uur. Tijdens de vergadering besloten de aanwezige leden om een brief aan de Velser Ondernemers Centrale te sturen, waarin ten scherpste wordt geprotes teerd tegen een vestiging van een MIRO op het industrieterrein. Een afschrift van deze brief gaat naar B. en W. van Velsen. In de brief wordt gewezen op de gevolgen van de vestiging van een grootwinkelbedrijf van het formaat van een MIRO en zeggen de winkeliers dui delijk nee tegen een dergelijke vestiging. Zij nodigen de V. O. C. uit om een protestvergadering van alle Velsenso winkeliers tegen de vestiging te organi seren. Het nieuwe bestuur van Stadscentrum IJmuiden zal toenadering gaan zoeken bij het Zakencentrum Kennemerlaan. Voorzitter Geels, vond het een zinnige zaak om als besturen eens te gaan praten en te zien of er in de toekomst in een aantal opzichten een nauwere sa menwerking mogelijk is. Met name werd daarbij de Oud Hollandse Markt als een mogelijkheid genoemd, maai men dacht aan meer punten, waarop een gezamenlijk optreden voordelen kan hebben. De heer Van Praag kreeg namens de leden een boekenbon aangeboden als dank voor het werk, dat hij als voorzit ter van de vereniging twee jaar lang heeft verzet. In het jaarverslag van secretaris Van Breukelen werden de ac ties die in 1976 gehouden waren geme moreerd en in het bijzonder de ballen opstijging in het kader van 100 jaar Noordzeekanaal. Het financieel verslag laat nog even op zich wachten door wisseling van penningmeester. Stadscentrum IJmuiden wil dit jaar als voorj-aarsactie een soort „Engelse week” houden, waarbij het oog gericht is op Engeland. Het bestuur zal bekijken hoe met deze actie een Engelse sfeer in de Lange Nieuwst raat en Marktplein opgeroepen kan worden. Dit jaar zal e: ook een najaarsactie zijn, waarbij de gedachten uitgaan naar een Paspoortac- tie, zoals die in 1975 is gehouden. Boven dien besloot nieuwe voorzitter Geels voortvarend, dat er nu maar eens einde lijk verlichting en muziek moet komen onder de luiffels rond Sinterklaas en Kersttijd, iets waar de leden het van harte mee eens bleken te zijn. Tijdens de bespreking over de vesti ging van een MIRO, waarover elders meer, waarschuwde een van de leden, dat IJmuiden zich ook als koopcentrum sterk moet maken tegenover Beverwijk, waar een grootwinkelbedrijf wel zuig kracht uit 'gaat oefenen. Directeur A. H. Stomp memoreerde hoe de heer Linck in 1964 bij Van Gelder kwam, eerst aan het hoofdkan toor in Amsterdam en in april 1967 in Velsen als hoofd van de bedrijfsecono mische dienst. Hij is nu benoemd tot De Haarlemmer was met een maat aan een staalconstructie aan het lassen toen een plaat van zes bij drie meter (750 kilo zwaar) viel.' De ene man kon op tijd wegspringen, maar de Haarlem mer werd op rug en schouder door de vallende plaat geraakt. Hij is met onbe kend letsel aan deze lichaamsdelen op genomen in het Zeeweg Ziekenhuis. m'ing zijn met de overeenkomst die ik heb met het wijkcomité. Ik heb dinsdag avond net zo gereageerd als in septem ber 1975. Tegen Mettes héb ik gezegd: toen kwam het je uit, nu kennelijk niet. Ik merk dat de kerngroep van de wlijk afglijdt. Als opbouwwerker kan ik me dat niet permitteren”. Voor Mettes was dit aanleiding om het verloop avn de vergadering van dinsdag nog eens even in herinnering te brengen. „Toen het samenwerkingsmodel bij het begin van de vergadering ter sprake kwam”, aldus Mettes, „liet Henk van der Linde al weten dat hij bepaalde dingen had gesignaleerd. Ik ben daar niet op ingegaan. Toen later op de avond de heer Porck vertelde dat hij in een gesprek met mevrouw Groen van de kerngroep signalen had opgevangen waaruit hem duidelijk was geworden dat men „hier en daar” niet zo gelukkig was met het beleid van de Stisa, wond Van der Linde zich daar over op. Vond dit een bevestiging van „signalen” die hij al eerder had opgevangen. Maar tot nu toe heeft hij nog nooit aangegeven wat hij daarmee nu precies bedoelt”. Henk van der Linde zelf bleek al evenmin in staat of genegen enige wijzi ging te brengen in de discussie die naarmate de tijd vorderde volkomen dreigde vast te lopen. „Eerst de emotio nele kant er uit want bij alles wat ik zeg gaan de emoties (och weer een rol spelen. „Ik acht Mettes hoog als voorzitter maar ik heb niets verkeerd gedaan”. Mettes: „Ik calculeer jou als opbouw werker...maar ook als mens”. Voorzitter Spyker liet er geen twijfel over bestaan dat als er van de kant van de Stisa geen duidelijke antwoorden zouden worden gegeven het hele bestuur Directeur ir. A. H. Stomp van Van Gelder Papier in Velsen drukt de hand van de heer P. V. Pilz en zijn vrouw, die in de afgelopen jaren een van zijn naaste mede werkers is geweest. IJMUIDEN. Omstreeks half tiep maandagavond is een onbemande auto door de wind’ van de kop van de haven het water „ingeblazen”. De auto was vermoedelijk geparkeerd door wande laars en niet op de handrem gezet Vanmorgen omstreeks half negen is de auto met behulp van' de brandweer uit de haven getakeld en geborgen. In het jaarverslag wordt erop gewezen dat voor sommige zaalsporten moet wor den uitgeweken naar andere plaatsen. Zo kan het zaalvoetbal, dat sterk in de belangstelling staat, niet beoefend wor den. Andere zaalsporten gebruiken mo menteel te kleine gymzalen in plaats van de meer geschikte sporthal. Daarbij komt dat een zeer aanzienlijk deel van de handballers, de korfballers en de hockeyers in de wintermaanden in gym zalen spelen met een te gering vloevop pervlak. Het jaarverslag meldt bovendien dat de belangstelling voor de meeste binnen sporten in 1976 is toegenomen. Een aan tal zaalsportverenigingen Heeft een wachtlijst voor nieuwe leden moeten aanleggen. De sporthal „Zeewijk”, de enige hal in de gemeente Velsen, werd vorig jaai optimaal benut. De capaciteit van deze hal is ongeveer 92 uur, waarvan 39 uur toekomt aan het onderwijs en de rest, 53 uur. aan de zaalsporten. Het jaarverslag van de Velser Sport Stichting komt vanavond aan de orde Speciale aandacht wordt gevraagd (zoor het samenwerkingsmodel dat als basis moet diénen voor het herstel van de wijk. Dit model is samengesteld naar ideeën van het wijkcomité, de Stisa en de gemeente. Wethouder J. W. Meijer zal de buurtbewoners de visie van het gemeentebestuur geven op het resultaat dat uiteindelijk is voort gekomen uit het concept-samenwerkingsmodel dat reeds eerder door partijen is bediscussieerd. Voor de wijkbewoners bestaat er ruimschoots gelegenheid tot het stellen van vragen. In zijn openingswoord zal voorzitter G. Mettes een verklaring afleggen inzake de verstandhouding met de Stisa die geleid heeft tot een breuk. IJMUIDEN De afdeling IJmuiden van de Vrouwenbond NW houdt dinsdag avond 5 april om acht uuh in gebouw1 Velserduin een bijeenkomst, waarop di recteur J. ten Cate van het gemeentelijk gas-en waterbedrijf een inleiding houdt over de nieuwe inzichten bij het gebruik van water. De inleiding gaat vergezeld van de dia-serie „alles over water”. Deze lezing laat zien, wat er allemaal voor komt kijken voordat er drinkwater uit onze kranen stroomt. De -avond is voor iedereen toegankelijk. Op 19 april kun nen de dames van de Vrouwenbond om half tien 's morgens een kijkje nemen in het filtergebouw van het waterleidings bedrijf. Mevrouw Groen: „Wat hebben wij oneerlijk gedaan? We hebben alle advie zen opgevolgd. We kregen de laatste tijd wel eens het gevoel dat we moesten doen wat ons wera geadviseerd en dat is natuurlijk biet zo. Wij hebben geen spelletje gespeeld”. W. Houtenbos: „Waar komen „die sig nalen” vandaan? Van der Linde heeft zelf gezegd dat wijkvergaderingen beter worden bezocht dan vroeger. Waar „glij den’ we dan af? Geef een voorbeeld waar wij de buurt laten versukkelen”. Voorzitter Spijker kon er alleen maar aan toevoegen dat Van der Linde als opbouwwerker de plank had misgesla gen en nu precies bezig was het tegeno vergestelde te doen van wat hij voortdu rend beweerde. De heer J. Koreiman kreeg de gelegen heid om met een voorbeeld te illustreren wat de feitelijke functie was v an de Stisa als ingehuurd opbouworgaan ten behoeve van de wijk. Ver kwam hij niet. Voor alles Wilde de kerngroep volkomen duidelijkheid over de opstelling van Van der Linde tegenover Mettes en...de signa len.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5