Legalisatie een feit; nu schade inhalen Bestuurscrisis op Utrechtse universiteit i I BeverwiJKse Courant J Een lezer van de IJmuider Courant of Beverwijkse Courant weet wat er aan de hand is in de wereld. Thuis in de wereld, thuis in de buurt,thuis in huis. Politieke bezwaren tegen benoeming anarchistische” jurist als hoogleraar I I Kaki en legergroen I HF Hl I I I I I I I I I I I I I I I i i i i J 3b Prima! Al het nieuws uit eigen stad, dorp en omgeving en uit de rest van de wereld elke dag uit de eerste hand. 39,75 55,00 59,00 WOENSDAG 30 MAART 13 19 7 7 a SVUUULII4444444J/Z w .- Naam_ Ad rest PI aats- aankruisen wat gewenst wordt. MADRID. Nog dit seizoen zullen toeristen en Spanjaarden in geïmproviseerde Casino’s naar hartelust kunnen gokken met rou- letten, baccarat of Black Jack. Dit is mogelijk geworden omdat eind februari in Spanje het verbod op de kansspelen is opgeheven. (Van onze redacteur in Spanje Peter Hattink) UTRECHT. Ook hoogleraren zijn wel eens in staat politiek en wetenschap met elkaar te verwar ren. Een fraai voorbeeld daarvan deed zich onlangs voor bij de fa culteit rechten van de Utrechtse universiteit. Een reeds meer dan twee jaar bestaande vacature voor een hoogleraar strafrecht zal nog enige tijd open moeten blij ven, omdat een voordracht van de favoriete kandidaat voorlopig is afgestuit op politieke bezwaren. In alle consternatie is er tevens een bestuurscrisis op de faculteit uïtgebroken. (Van onze correspondent, Bert Determeijer) Kansspel industrie Broeken, v.a Nu ook voor jullie van 8 tot 14 Twintig biljoen Opgestapt Corruptie Blouse met ■a rok of met •a broekrok Za v.aI Jurkjes, v.a ,it i JS* Bestuurscrisis Capaciteiten Negatief advies I Hokje zwart maken en de bon in open envelop zonder postzegel sturen naar Damiate Pers, Antwoordnummer 416, Haarlem. U maakt dan eerst twee weken gratis kennis met de krant en ontvangt daarna nog eens een korting van twee weken op uw abonnementsgeld. LI krijgt de IJmuider Courant of de Beverwijkse Courant dus 4 weken gratis! Noteer ons daarom voor een jaarabonnement EZ kwartaalabonnement EZ op de IJmuider Courant of de Beverwijkse Courant)* IJ Ken herken jezelf. In mode van I Spanje wordt gokparadijs (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) hA Er is daarna een felle concurrentiestrijd ontstaan tussen Frankrijk en de Verenig de Staten om Spanje tot een van de groot ste gokcentra in Europa te maken. Het ziet ernaar uit dat de Fransen vaste voet zullen krijgen in het Baskenland en Cata- lonië, terwijl de Amerikanen zich vooral „In de beginfase zullen ongeveer 200 Ame rikanen het Spaanse personeel inwerken. De bouw van dit toeristische complex zal 20 tot 24 maanden duren. Wij zijn bereid 75 miljoen gulden te investeren in een bouw complex dat 100.000 m2 zal beslaan. Vijf- „Wij zijn er voorstanders van dat de Spaanse regering controle uitoefent op de gang van zaken in de casino’s. Wij zullen alleen onze technische know-how en erva- De gemeenten aan de Zuidspaanse Mid dellandse Zeekust vechten als haaien om het supercasino te bemachtigen. Torre- molinos met de steun van Malaga, Mar bella met behulp van de invloedrijke bou wer José Banus, eigenaar van de gelijkna mige luxe jachthaven en urbanisatie. De gemeente Estepona gebruikt haar wijd vertakte internationale contacten in de strijd om het supercasino. De burgemees ter van dit stadje werd onlangs uitgeno digd voor een bezoek aan Las Vegas. Tor- Bovendien was de voordracht te weinig een zaak van de hele faculteit geweest. De legalisatie van casinospelen is te dan ken aan Fernando de Otazu, loco-burge- meester van San Sebastian, een stad die van oudsher een belangrijke rol heeft ge speeld in de mondaine Spaanse gokwe reld. Fernando de Otazu, tevens afgevaar digde van de provincie Viscaye in het huidige parlement, diende reeds in maart 1976 een verzoek in bij de Kamer om het Wetboek van Strafrecht te wijzigen. Dit wetsvoorstel werd indertijd ondertekend door 89 Kamerleden, onder wie de huidi ge minister van Informatie en Toerisme. remolinos en Estepona schijnen op het ogenblik de voorkeur te hebben van de Amerikaanse kansspelindustrie. De directeuren van de casino's in Biarritz en Monte Carlo zijn van plan twee casino’s op te richten in het Baskenland, één in Barcelona en één op het eiland Majorca. Volgens hoge ambtenaren van het minis terie van Informatie en Toerisme ver speelden de Spanjaarden zelf ongeveer 700 miljoen gulden per jaar in buitenland se casino’s, waarbij de grootste bedragen in Frankrijk terecht kwamen. landse inkomsten aan zich voorbij hebben laten gaan door het verbod op kansspelen. vangcentra en scholen vbor geestelijk ge handicapten. De toerist die op een gelukkige dag met een behoorlijke winst naar zijn hotel of appartement gaat, zal zijn buit verstandig moeten besteden. Volgens de huidige wet- telijke deviezenbepalingen mag iemand slechts eenmaal per jaar 50.000 peseta’s Ondanks het officiële verbod heeft de Spaanse overheid de laatste jaren het gok ken in besloten clubs oogluikend toege staan. Baccarat, poker en vooral bingo zijn erg populair in Spanje. Veel Spanjaarden voelden zich pas echt gerust als zij naast een gokkende politieman aan de speeltafel zaten. kandidaat uit de bus is gekomen. Blijk baar is de alma mater minder onbevangen dan zij zelf zou willen. i C inste ter Spanje zou gedurende de laatste vijftien jaar ruim 20 biljoen gulden aan buiten- Echter nog voordat de studentenfractie de motie had kunnen indienen, stapte prof. Burkens op.' Enkele dagen later werd hij gevolgd door de rest van het bestuur. In middels is er een nieuwe, zwaardere be noemingscommissie gevormd en kan het werk weer van voren af aan beginnen. Al met al zijn de zusterfaculteiten met hun politiek gerichte adviezen erin geslaagd, het leven op de Utrechtse faculteit danig in de war te sturen. Want niemand twijfelt eraan, dat er niets aan de hand zou zijn geweest, als de adviezen positief of neu traal geweest waren. Procedurele bezwa ren zouden dan achterwege gebleven zijn. De gokspelen werden voor het eerst in 1924 verboden onder de dictatuur van generaal Primo de Rivera, die een eind maakte aan de corruptie van meer dan 2000 speelholen. Tijdens de Spaanse repu bliek in 1935 zijn er pogingen ondernomen om de kansspelen weer in ere te herstel len. Toen Franco aan de macht kwam werden alle gokspelen verboden, want voor hem stond gokken gelijk met je ziel verkopen aan de duivel. M NllWw NOU naar het buitenland overbrengen. Dit be drag overschrijden staat gelijk aan de- viezensmokkel en die wordt in Spanje zwaar gestraft. Er zijn maar liefst drie mogelijkheden om dit probleem op te los sen: of met het gewonnen gèld proberen nog meer te winnen, iets dat zelden lukt, of het geld op de bank zetten voor een volgen de vakantie of de winst in Spanje inves teren. De faculteitsraad besloot daarop een an dere, zwaardere benoemingscommissie te vormen. Dit punt bleek aanleiding tot een bestuurscrisis. Het faculteitsbestuur was het niet eens met de door de raad voorge- Een dergelijke gang van zaken was voor de faculteitsraad onaanvaardbaar. De on wil van het faculteitsbestuur, zich in deze naar het standpunt van de raad te schik ken, was voor de studentenfractie reden met een motie van wantrouwen te wappe ren. Indiening ervan zou voor het bestuur een smadelijke nederlaag betekend heb ben, aangezien naar het schijnt de voltalli ge faculteitsraad met de motie akkoord ging. Het ministerie van informatie en toerisme heeft reeds 36 aanvragen voor de vestiging van een casino ontvangen. Verwacht Het moet dit bolwerk van onbevangen heid inderdaad een gruwel zijn, dat Van der Meulen zijn adviezen aan actiegroepen met een professoraal aureool zou mogen gaan sieren. Het bestuur van de faculteit moest tegenover de raad erkennen, dat het merendeel van de reacties zich niet toespit ste op een open beoordeling van de weten schappelijke capaciteiten van de kandi daat. De benoemingscommissie had hem als meest geschikte kandidaat uitgekozen; de faculteitsraad nam de voordracht over. De wet op de universitaire bestuurshervor- ming eist nu dat, alvorens de voordracht naar Den Haag gestuurd wordt, waar over de benoeming beslist wordt, de andere rechtenfaculteiten in het land een oordeel uitspreken over de kandidaat Midden vo rig jaar kwamen deze adviezen bij het faculteitsbestuur binnen De uitgebrachte adviezen zijn niet openbaar, zelfs niet voor de faculteitsraad Toch werd bekend dat de meeste vier van de zeven - zusterfacul teiten negatief reageerden. Het betrof de Vrije Universiteit in Amsterdam, de rijks universiteit in Groningen, de katholieke universiteit Nijmegen en de katholieke ho geschool Tilburg De persoon waar alles om draait, is dr. J. van der Meulen, wetenschappelijk hoofd medewerker bij de Universiteit van Am sterdam. Hij geniet onder meer bekend heid vanwege zijn kritische publikaties in het weekblad De Nieuwe Linie, en zijn juridische adviezen aan talrijke actiegroe pen Hij was voorts een van de mede oprichters van de Rode Jeugd, maar dis tantieerde zich reeds in een vroeg stadium van deze steeds radicaler wordende orga nisatie. De heropening van de casino’s in Spanje zal een nieuwe toeristenstroom op gang brengen, die de crisis in de toeristenindus trie gedeeltelijk zal opvangen. De gokpa leizen in het noorden zullen voornamelijk worden bezocht door Europese toeristen. Zuid-Spanje mikt niet alleen op Europese en Amerikaanse toeristen, maar ook op de Arabische vakantiegangers, die elk jaar in toenemende mate het Iberisch schierei land bezoeken. De extra inkomsten, die aan het ministerie van financiën en aan de gemeenten in de vorm van belastinggelden toevallen, zullen worden gebruikt voor wordt dat er slechts zes of zeven casino’s hoofdzakelijk sociale doeleinden, zoals op zullen worden toegestaan in de volgende toeristische gebieden: Costa Brava, Balea- ren, Costa de Allicante, Costa del Sol, Canarische Eilanden, San Sebastian en misschien in Galicië. „Het marktonderzoek is afgesloten, de bouwplannen liggen klaar en de financie ring is rond voor dit supercasino, waar 2500 mensen werk zullen vinden”. Dat zegt ring leveren. Op deze manier blijven de opbrengsten in Spanje en komen zij ten goede aan de streek. Volgens onze begro ting zal het supercasino aan de Costa del Sol dagelijks 17.500 bezoekers moeten ver werken om rendabel te kunnen draaien. Op het ogenblik bestuderen wij de moge lijkheid om twee kleinere casino’s te vesti gen op de Canarische Eilanden”. De bezwaren hadden geen betrekking op de wetenschappelijke of didactische kwa liteiten van Van der Meulen. Als negatief punt werd aangevoeld dat de kandidaat blijk heeft gegeven van een „anarchisti sche levenshouding” en van „eenzijdig ge richte denkbeelden”. Een van de instellin gen maakte ook bezwaar tegen het feit dat er moeilijkheden konden ontstaan door een omstreden figuur als Van der Meulen binnen het hooglerarenkorps te halen. De faculteitsraad liet zich hierdoor niet uit het veld slaan en stuurde de voordracht ongewijzigd door naar het college van be stuur. Gewoonlijk zendt dit college de voordracht met een aanbeveling en verge zeld van de adviezen van de zusterfacultei ten, zonder meer door naar Den Haag. Deze keer stuurde het college de voor dracht echter terug naar de faculteit. Het wenste dat de faculteit zich zo sterk moge lijk zou maken voor de voordracht, te meer nu het om een omstreden persoon als Van der Meulen ging. Er waren bij de benoemingsvoordracht namelijk enkele procedurele fouten gemaakt, die de voor dracht extra zouden verzwakken. Zo was er geen structuurrapport, een soort pro fielschets, gemaakt hetgeen verplicht is. Topdrukte in het Zandvoortse casi no. Binnen af zienbare tijd bieden de gokpa leizen in Spanje naar alle waar schijnlijkheid identieke beelden. tienhonderd Amerikaanse reisbureaus zullen via een touroperator honderddui zenden toeristen uit de betere klasse naar Spanje brengen". Nathan Jacobson, president-commissaris van de Spaans-Amerikaanse onderneming Sanesol te Torremolinos en promotor van het beroemde Caesar Palace in Las Vegas. Het structuurrapport is inmiddels gereed gekomen en zou in dat geval om formele redenen aan de voordracht zijn toege voegd, zo wordt vanuit leidende facultaire kringen verzekerd. Daar komt dan nog eens het gegeven bij, dat de verplichting om bij benoemingen met structuurrappor- ten te werken, nog niet zo lang bestaat. Voordat staatssecretaris Klein die ver plichting stelde, was de sollicitatieproce dure al gestart, was een advertentie al geplaatst. Men kan zich voorstellen dat de verplichting van een structuurrapport pas in werking treedt bij nieuwe benoemings procedures, en niet bij reeds lopende za ken. Immers, de start van de hele procedu re, de advertentie, zou ook gebaseerd moe ten zijn op zo’n rapport. Des te vreemder wordt het, wanneer het ontbreken van een structuurrapport pas een probleem wordt op het moment dat er een controversiële stane samenstelling. Eén lid van het be stuur, prof. mr. M. Burkens, liet zelfs we ten dat hij „Den Haag” ervan zou verwitti gen dat hij deze benoemingscommissie niet capabel achtte. zullen bezighouden met de exploitatie van casinospelen aan de Costa del Sol. De groep van Frank Sinatra uit Las Vegas wil aan de Spaanse zuidkust het grootste supercasino van de wereld vestigen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13