Voedselvergiftiging in KLM-jumbo Definitieve toestemming zou niet gegeven zijn India terug steun van het rijk Russen willen geen controle op chemische wapens hebben Roken en pil: Extra risico’s Getuige in zaak- Kennedy dood aangetroffen IJmond wil financiële I Atv F 13 het woord is aan... u aantal pagina's vandaag: 2Ö l Tekst geluidsband WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN l. ZES PASSAGIERS IN ZIEKENHUIS TE SYDNEY i agenda pagina 11 Kleumen in de Keukenhof Aanhoudend droog Meegedeeld Half jaar cel na ,,homgrapje” P •- k lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllll (Van onze speciale verslaggevers) 2 omstreeks deruijter intermeubel Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Amerikaanse schappij doden. Weerrapporten Binnen- en buitenland Droog en vrij zonnig. Meest matige wind uit zuidelijke richtingen. Vannacht mini mumtemperaturen van 0 tot mm 4 graden. Maxima morgen omstreeks 8 graden 2, 3, 4, 13 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Kunst15 Radio en televisie17 Strips17 Economie19 Beurs18 Sport23 25 SANTA CRUZ DE TENERIFE- AMSTELVEEN. Het KLM-vliegtuig „Rijn” is zondag middag op Tenerife gestart zon der definitieve toestemming van de luchtverkeersleiding op Los Rodeos. Dit kan worden opge maakt uit de geluidsbanden uit de verkeerstoren van het vliegveld, waar zondag de groot ste luchtramp uit de geschiedenis plaatsgreep: bij de botsing van de Rijn met een jumbojet van de Tel. 15437 en 16450 1 8.30-1 9 uur en op 10519 K, 1 luchtvaartmaat- PanAm vielen 572 Jkl Umuider Courant llooldietLit tie: |os I Lodewijks. I Koning Uitgave Damjate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f52, p. jaar I 154,70 p. post f 200, Losse nummers 70 et. (Van onze redactie buitenland) I iiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii KLM- toestel zou te vroeg zijn gestart iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (Zie verder plaatselijke pagina) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIHHIIIIIHIHHIIIItll (ADVERTENTIE) p marktplein hjmaplcd spaame 84-hoek damstraat tel320077 lettel^ têkstbörden perspex signs vinyl opeens misselijk. De regionaal manager van de KLM in Sydney, P. E. van Hees- wijck, die in Singapore in de Jumbo was gestapt, vertelde dat de passagiers zich duizelig hadden gevoeld, hadden gebraakt en aan diarrhee hadden geleden. Van 1950 tot 1975 getroostten de drie gemeenten zich vele offers om de hun opgelegde taak daadwerkelijk mee te werken aan de opbouw van het na-oor- logse Nederland te volbrengen. Duizen den mensen kwamen naar de IJmond om er te wonen en werken. Nieuwe woonwij ken werden gebouwd en de infrastructuur, zowel de technisch als de sociaal-cultureie, eiste miljoenen guldens voor zich op. De IJmond dient 62 miljoen te investe ren voor de uitvoering van indertijd opge stelde wegenplannen, hetgeen de finan ciële capaciteit verre te boven gaat en de aanleg van de wegen nagenoeg ónmogelijk maakt Een Australische dokter in het toestel had de bemanning geholpen bij de behan deling van de zieken. Volgens de KLM is de toestand van de zes zieken in het Prins Hendrikziekenhuis in Sydney bevredigend. Er is in elk geval geen reden tot ongerustheid, verklaarde een woordvoerder. Het niet ontvangen van uitkeringen, die het rijk momenteel doet aan de huidige groeikernen in ons land (de IJmond zou een bedrag van j 26 miljoen hebben ont- platform in verband met de grote drukte vol was. De PanAm-jumbo had opdracht gekregen via een verbindingsbaan naar de taxibaan terug te keren. Een Boeing-747 jumbo van PanAm met 347 mensen en veertien bemanningsleden aan boord kreeg tijdens vertrek van het vliegveld van Auckland brand in een mo tor. De gezagvoerder sloot de motor af en liet brandstof weglopen alvorens een noodlanding te maken. Het PanAm-toestel was op weg naar Honoloeloe. Veel inwoners van Auckland hadden de verkeerstoren gebeld met de mededeling dat ze uit een motor van de Boeing van PanAm vlammen hadden zien komen. de pa gina ’s) Tussen de Nederlandse en de Ameri kaanse commissie van onderzoek, die gis teren samen met de Spaanse commissie de geluidsbanden uit de verkeerstoren heb ben beluisterd, is verschil van mening ont staan over de vraag of het Amerikaanse toestel terecht of ten onrechte (nog) op de startbaan reed. ONZEKERHEID IN DE MEUBELWERELD Een in onze opdracht uitgevoerd onderzoek door bureau Topmarket heeft bewezen dat er grote onduidelijkheid bestaat over In een van de grootste en volkrijkste landen ter wereld, India, is iets heel merk waardigs gebeurd. Daar is via een inge wikkeld en schier onoverzienbaar proces van acties en reacties de geest van Gandhi weer opgestaan uit een voorheen definitief lijkend verval en na een langdurige perio de van materialistische, militaristische ontaarding onder leiding van Indira Gan dhi, de vrouw met autoritaire denkbeelden en een eigenzinnige twijfel aan de bruik baarheid van een consequente democratie in haar land SCHIPHOL. Besmet eten is de oor zaak geweest van voedselvergiftiging aan boord van een KLM-jumbo, die met 109 passagiers van Amsterdam op weg was naar Melbourne. Zestien voornamelijk Nederlandse passagiers moesten van daag in het Prins Hendrikziekenhuis te Sydney worden opgenomen; van hen zijn intussen tien na een medisch onderzoek ontsalgen. Volgens een woordvoerder van de KLM is het eten ingeladen in Doebai. Op weg naar Singapore werden de passagiers WOENSDAG 30 M k 1977 67» jaargang niimmei 125 kantoor Lange Nieuwstraat 427 IJinuiden postbus 18. IJmuiden na kantoortijd 02208- in t hartje van ijmuiden. Postgi-o 273107 fel. redactie- 15389 3577 Tel. adm. cn adv. klachten bezorging: zaterdagen van 17-17.30 uur: Tel. vopr Santpoort: 023 - 32 43 41 De financiële positie van de gemeenten is onevenredig zorgelijk, zo schrijft men de minister en G.S. Velsen heeft voor de ko mende jaren bijna vijftig miljoen aan ka- pitaalswerken op de lijst staan, Beverwijk reikt tot 37,5 miljoen en Heemskerk tot 36 miljoen. Enig uitzicht op verwezenlij king van de werken is er door de zorgelijke financiële positie van de drie gemeenten niet. Een verpleegster houdt op de luchthaven van Los Rodeos een fles met plasma omhoog als de gezagvoerder van de PanAm-jumbo uit de ambulance wordt getild. Hierna ging hij met brancard en al in een Ameri kaans militair vliegtuig om naar de Ver enigde Staten te worden overgevlogen. Uit de geluidsbanden kan worden afge leid, aldus de leider van de Nederlandse onderzoekdelegatie, F. van Reijsen, dat KLM-gezagvoerder Veldhuyzen van Zan ten wel te horen had gekregen dat hij aan de beurt was voor vertrek en dat het lucht ruim voor hem vrij was de zgn. „flight clearance”. De uiteindelijke toestemming om te starten „clearance to take off” was nog niet gegeven. De gezagvoerder van de KLM-machine heeft conform de voorschriften aan de verkeerstoren te ruggemeld dat hij begrepen had dat hij toestemming had voor het eerste deel van de vlucht. Daarop aansluitend heeft hij niet om toestemming voor de start ge vraagd, maar de toren meegedeeld dat hij zou starten. Vervolgens liet hij de remmen los. De verkeerstoren heeft op de medede ling van de gezagvoerder niet gereageerd met een bevel dat de start moest worden afgebroken. De heer Van Reijsen deelde gisteren mee dat het mogelijk is op te stijgen zonder een „clearance to take off”, maar dat dit niet gebruikelijk is. IJMOND. In een brief aan de demissi onaire minister van Binnenlandse Zaken en het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de drie IJ- mond-gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk de aandacht gevraagd voor hun zorgelijke financiële positie, die het gevolg is van de taken, die zij als groeiker nen van het eerste uur hebben vervuld en nog moeten vervullen. PALM BEACH (AFP/Reuterf). De 65- jarige George de Mohrenschildt, een Ame rikaan van Russische afkomst die door de speciale commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden voor onderzoek haar de moord op president Kennedy zou worden gehoord, is gisteravond dood aan getroffen in Palm Beach in Florida. De politie zei dat hij zelfmoord gepleegd heeft. De getuige, die Franse les gaf op een middelbare school te Dallas, was al voor de commissie-Warren verschenen omdat hij een intieme vriend van Lee Harvey Oswald was geweest. Hij zou in een vraag gesprek met de Nederlandse journalist W. Oltmans hebben verklaard zich „enigszins verantwoordelijk” te voelen in de moord zaak op de Amerikaanse president. Deze snelle groei, gevolgd door een ab rupte bevolkingsstilstand en daling van het inwonertal, veroorzaakt nu proble men „De lasten van het verleden worden te zwaar”, aldus burgemeester A. Hubers van Beverwijk, die als woordvoerder op trad van de drie gemeenten. vangen) heelt de drie gemeenten aan zienlijke beperkingen opgelegd bij het treffen van noodzakelijk geachte voor zieningen. Het toestel werd in Sydney van vers water voorzien en grondig geïnspecteerd, voordat het verder vloog naar de eindbe stemming Melbourne. Aan boord bevon den zich in de toeristenklasse 95 passa giers en vier baby’s. In de eerste klasse vlogen nog veertien passagiers mee. De zestien zieke passagiers zaten allen in de toeristenklasse. DE PRIJZEN VAN MEUBELEN De Ruyter’s Wooncentrum gaat hieraan een einde maken, en met zijn prijzen alle konkurrentie weerstaan Hij geeft daarom zwart op wit een Alle passagiers waren op Schiphol inge stapt. De meesten zijn Nederlanders. De zes reizigers die nog in het ziekenhuis Jiggen, zijn drie Nederlanders, één Austra liër en twee Amerikanen. Het feit alleen al dat een 81-jarige politi cus nu als premier gekozen is moet een curiositeit heten. Morardji Desai is een van de weinige nog levende vrienden van Ma hatma Gandhi, die in 1930 de geweldloze revolutie tegen het Britse bewind uitriep en als een Brahmaanse heilige werd ver eerd al voor hij door een fanatieke reli gieuze tegenstander werd vermoord. De sais leven werd vervuld van de denkbeel den en levensbeschouwingen van de grote Mahatma en hij volgde hem met grote strengheid jegens zichzelf tot in de ge ringste details na. Men zou hem een twee de Gandhi kunnen noemen, die nu op bijna miraculeuze wijze geroepen is het miljoenenrijk India opnieuw te leiden naar de oude, vreedzame, humane en filo sofische beginselen waarop indertijd de ontwikkelingsplannen van Mahatma Gandhi waren gebaseerd, doch die na de vrijwording spoedig in vergetelheid raak ten. Desai heeft meermalen in de gevange nis gezeten, het laatst nog in 1975 toen mevrouw Indira Gandhi hem om zijn openhartigheid en waarheidsliefde als een lastige tegenstander vreesde. Mevrouw Gandhi heeft haar autoritaire voornemens niet volledig kunnen uitvoeren en tenslotte (ook weer in een moeilijk te reconstrueren dwangsituatie) de democratie vrij baan moeten geven door verkiezingen toe te staan, waarvan zij wist dat deze haar het politieke hoofd zouden kosten. Desai is premier geworden door de grote stembus overwinning van de oppositionele Djana- tacombinatie, waarvan hij een van de lei ders was Hij staat nu aan het hoofd van 550 miljoen mensen, wonend in een land van 3.300.000 km2. De bevolking van India is groter dan die van de V.S en de Sovjet unie samen. De problemen zijn onmense lijk groot, armoede en ziekten teisteren het land als een onophoudelijke ramp. Er is in India één arts op de 5000 inwoners, één auto op de 1000 inwoners. De gemiddelde leeftijd is nauwelijks 30 jaar. De bejaarde premier is een onverwoestbaar idealist en moet wel over een ongelooflijk optimisme en een ontembare energie beschikken, om een dergelijke taak aan te durven. Er is tets mystieks in deze situatie, die een wes terling voor grote raadsels plaatst. Een oosters mysterie omgeeft de machtswisse ling in het moderne India, dat door een onzichtbare hand lijkt te zijn teruggeleid naar de bron van zijn nationale zelfbe wustzijn GENEVE (Reuter). De Sovjet-Unie heeft gisteren op het ontwapeningsoverleg in Genève bezwaar gemaakt tegen een Brits voorstel chemische wapens te ver bieden Volgens de Russische afgevaardig de zou zulks onvermijdelijk leiden tot ont hulling van militaire, industriële en com merciële geheimen De Britten wilden na melijk internationale inspectie van fa brieken om te constateren of zij de pro- duktie van chemische wapens hebben ge staakt. HET DUBBELE PRIJSVERSCHIL TERUG Een unieke zekerheid van de Ruyter’s Wooncentrum IJmuidens grootste kollektie eiken meubelen 5 jaar garantie Ouderwetse service Dubbele prijsgarantie Rapport ter inzage Stevige sneeuw buien konden gis teren niet verhin deren dat Neder lands grootste len- tetuin De Keuken hof zijn poorten weer opende. Nog wat schuchter en kleumend, gehuld in dikke jassen, kwamen de eerste bezoekers zich er vergapen aan de lentepracht. Die is al volop aanwezig, dankzij de zachte winter. (Zie verder plaatselijke Op het moment dat de KLM-jumbo de remmen los liet en de werkelijke start begon, reed de Amerikaanse jumbo nog op de startbaan Het toestel was naar het begin van de startbaan aan het taxiën. Normaal gebruikt men hiervoor de taxi baan, maar zondag was dat niet mogelijk; een deel van de taxibaan werd gebruikt als parkeerplaats voor vliegtuigen omdat het De Spaanse dagbladen Ya en ABCheb- ben vandaag de tekst gepublicieerd zoals die op de toonband uit de verkeerstoren in Santa Cruz zou staan. Een officiële be vestiging hiervan was niet te krijgen. De laatste ogenblikken van de gesprekken zijn volgens de bladen: KLM: „Wij zijn gereed voor de start”. Verkeerstoren: „Blijft u op uw posi tie. Panam, heeft u de startbaan verla ten?” Panam; „Neen”. Verkeerstoren: „Verlaat u de baan snel en deel mee als de baan vrij is”. Een functionaris van de Spaanse re gering heeft gezegd dat er een laatste in structie op de band staat voor het mo ment dat de KLM-machinede start inzet te. Deze instructie zou zijn: Verkeerstoren: „Attentie. Ik zal u het tijdstip van vertrek aangeven”. Op dat moment moet de KLM-ma chine zonder definitieve permissie zijn gestart. NEW YORK (ÜPI). Vrouwen van 30 jaar en ouder die zwaar roken en daarbij de pil gebruiken, lopen groot risico een hartaanval te krijgen. Ook voor vrouwen onder de dertig levert de combinatie zwaar roken en pil gevaar op. Onder „zwaar roken” wordt in dit ver band verstaan vijftien of meer sigaretten per dag. Vrouwen die zoveel roken per dag zouden beter een ander voorbehoedsmid del kunnen gaan gebruiken. Een en ander blijkt uit resultaten van Britse en Amerikaanse onderzoekingen. De Koran: Wie een mens doodt is gelijk hem die het ganse mensdom heeft omgebracht: wie een mensleven redt is gelijk hem die de ganse mensheid heeft gered. Toen de Zuidafrikaan Patrick Cassidy zijn vriendin Priscilla Mulligan uitgeleide deed op de luchthaven Jac Smuts van Johan nesburg, had hij schertsend tegen een luchthavenemployé gezegd dat zij een bom in haar handtas had. Een zeer ontnuchterde Cassidy zei gisteren tegen de rechter dat hij die bewuste dag ’s morgens vroeg al begonnen was met „innemen”, zodat hij op het vliegveld in een frivole stemming had verkeerd. De employé had de grap niet leuk gevonden en de 26-jarige Cassidy laten aanhouden, toen hij op het terras zijn vriendin aan het uitwui ven was. De rechter gaf Cassidy vijf jaar gevangenisstraf, waarvan vieren eenhalf jaar voorwaardelijk. De vraag is nu of zoals men van de zijde van de KLM beweert de PanAm- machine de aangegeven verbindingsbaan is voorbijgereden. (Zie verder pagina 4) DUBBELE PRIJSGARANTIE: Indien U, zelfs tot 8 dagen na de aankoop, de door U bij ons gekochte meubelen elders lager geprijsd ziet betaalt de Ruyter U kontam

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1