Bittere verwijten aan adres van Britse regering Kroonprinselijk paar op Soestdijk Voorlopig geen Grondwetswijziging VERDEDIGER MENTEN BLIJFT TOCH AAN Reclameraad verbiedt Sterspot en dan dit noq Miljoen schade bij brand in Het Dorp Wetsontwerp nieuwe basisschool bij Tweede Kameringediend llyftw I 7 ■Hr3 Na besluit van Eerste Kamer VOOR KINDEREN VAN 4 TOT 12 JAAR Personeel van Ultracentrifuge wil duidelijkheid BINNEN- EN BUITENLAND W t S l> A M A A R 1 1977 2 (Van onze rédacteur in Brussel Jan Gerritsen) BRUSSEL. Met bitse verwijten aan het adres van de Britse regering zijn de landbouwministers van de Europese Negen na een uitputtende marathon uiteengegaan zonder een besluit over de prij zen die de Europese boeren dit jaar voor hun produkten zullen krijgen. Een compromis bleek na vier dagen en nachten onderhande len voor acht van de negen landbouwministers aanvaardbaar: alleen Engeland hield vast aan eisen die voor de andere landen te hoog waren. Wapen-tuig Kernontploffing o 7 0 0 5 0 0 0 0 0.3 4 1 0 2s Schenking Pravda: EEG faalt Wond-behandeling Vijf jaar voor roofovervallen China droog Wantrouwen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Volgens de letter van de Grondwet zal Suriname al is dat land al anderhalf jaar onafhankelijk zeker nog enkele jaren tot het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden blij ven behoren. Dat vreemde feit is het gevolg van een besluit van de Eerste Kamer om niet op korte termijn wijzigingen van de Grondwet te behandelen. Eén van die wijzigingen was het schrap pen van het artikel uit de Grond wet waarin Suriname wordt ge noemd als deel van ons konink rijk. Belangstelling voor TH-Delft Bussen gekaapt Meer Tsjechoslowaken h -SE P sa gs g'g s-c sa gs F F '1 r ‘71 Europees boterberaad mislukt het weer Weersvooruitzichten voor donderdag: WEERRAPPORTEN o. DEN HAAG (ANP). Minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen j seerd en worden de ontwikkelingsmogelijkheden verbreed. o Wanneer wijzigingen van de Grondwet moeten plaatsvinden, worden daarover eerst debatten gevoerd in de Tweede en De Italiaanse bewindsman Marcora ging het verst in zijn verontwaardiging over de keiharde opstelling van de regering in onbew. onbew onbew onbew. onbew. l.bew. onbew. onbew. onbew. onbew. geh.bew. zw.bew. l.bew. onbew. onbew. onbew. onbew geh.bew. onbew. geh.bew onbew. onbew. geh.bew. mist onbew. l.bew. onbew. l.bew zw.bew. zw.bew. zw.bew onbew regen regen onbew. geh.bew geh.bew. zw.bew. mist zw.bew. De Eerste-Kamerfractie van de PvdA wil de de wijzigingsvoorstellen nog wèl vóór 25 mei behandelen, maar vooral WD en CDA voelden daar niets vor. Net als in de Tweede Kamer, leefden bij deze fracties nogal wat bezwaren tegen de bepalingerf over de sociale grondrechten. Men vond het nit verantwoord om een demissionair kabinet controversiële voorstellen te laten verdedigen, omdat zo’n kabinet toch niet ter verantwoording geroepen kan worden. Het was de bedoeling om, nu de Tweede Kamer door de gewone periodieke verkiei- zingen vtm 25 mei toch zou worden ver nieuwd, ook de Eerste Kamer te laten ontbinden. Zozouden tegelijkertijd de grondwetswijzigingen in de nieuwe Ka mers gebracht kunnen worden. Volgens de Grondwet moeten de ontbindingen name lijk plaatsvinden binnen twee maanden na afkondiging van de wens tot grondwets wijziging. Eerste Kamer, waarna deze Kamers als daar een meerderheid voor te vinden is ontbonden worden. Dan volgen de ver kiezingen, waarna de beide Kamers met minimaal twee derde meerderheid de wij- zingingsvoorstellen moeten aannemen. ih.n haau minister van ivemenaae van unaerwijs en wetenscnappen heeft gisteren bij de Tweede Kamer het wetsontwerp ingediend voor de nieuwe J basisschool voor kinderen van vier tot twaalf jaar. In dit nieuwe onderwijs zal er geenbreukvlak meer zijn op zesjarig leeftijd, zal het onderwijs worden geïndividuali- De Haagse verdediger van Menten ver moedt dat het beroep van het kort geding, voor het Amsterdamse Hof, op 14 april zal worden behandeld. Mr. Van Heijriingen wil bovendien niet de indruk vestigen „te deserteren van een moeilijke post. Dan zouden de onwaardige belagers van de heer en mevrouw Menten him doel bereikt hebben en dit kan piet”, aldus mr. Van Heijningen. President Jimmy Carter heeft de leve ring van militaire bouwwerken en wapens ter waarde van 2 miljard dollar goedge keurd. Het grootste deel van deze wapenle- veranties is bestemd voor de NAVO-bond- genoten. Het seismologisch instituut van Noorwe gen „Norsar” registreerde gisteren seismo logische golven die vermoedelijk veroor zaakt werden door een ondergrondse ker nontploffing in de Russische provincie Ka zakstan. Volgens het instituut was de sterkte van de beving 5.7 op de schaal van Richter. ozo o o o ono zzo ozo o ono ono z w.st. n ono nno ono nno nno nnw o w o w.st. ozo no n nw wst. ono nnw zw no wst. n zzo n ono n ozo n t 0 0 0 0 0.3 0 0 o o o 0.3 0 0 0 o 01 o 0 0.5 18 0 2 0.5 8 De bewindsman heeft in het wetsontwerp een nieuwe stichtingsprocedure opgeno men. Er is een scherpe scheiding in aange bracht tussen de procedure voor stichting van het instituut en die voor huisvesting. De eerste bedoelt’te waarborgen dat elke Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas 6-2 6- 4 5-4 5-5 5-3 5-3 5-3 5-5 5 0 4- 4 9 2 1914 12-1 3- 5 7 0 5- 2 4- 3 3 0 -4-14 1- 3 3- 6 16 6 7 4 7- 2 2- 5 9 1 18 7 11-1 0-4 12 8 2-7 7-3 17 9 1710 -1-12 4- 1 1-1 1713 - 9 2116 bevolkingsgroep van enige omvang met een eigen opvattign over de geestelijke grondslag van het onderwijs aan haar kin deren ,de gelegenheid krijgt het onderwijs op die grondslag te (doen) verzorgen. Ook zou er volgens de regering een nieuwe indeling van de Grondwet moeten komen. Al deze voorstellen zijn reeds in de Tweede Kamer behandeld en op één na goedge keurd. Alleen het voorstel om het artikel over de onderwijsvrijheid te veranderen, haalde het in de Tweede Kamer niet. Indien zich in de komende regeringsperio de geen kabinetscrisis met daaraan gekop pelde Tweed-Kamerverkiezingen voor doet, zal de eerstvolgende kans om de wijzigingen in de Grondwet aan te bren gen zich pas over vier jaar weer voordoen. Werknemers en Raad van Bestuur van DAF-trucks in Eindhoven hebben in ver band met de aardbeving van vorig jaar november ruim 12.500 geschonken aan Turkije, van het geld zal de technische installatie van een fabriek van prefabwo- ningelementen worden betaald. Volgens het Russische partijblad Prav da heeft de EEG in de 20 jaar van haar bestaan bewezen, niet in staat te zijn de belangrijkste sociale en economische pro blemen van het kapitalistische systeem op te lossen. De Pravda meent, dat de ge meenschappelijke markten nog nooit zo slechts op elkaar waren af gestemd. Aantal uren zon: 0 tot 7; minimum tempera tuur omstreeks 5 graden; maximum tempera tuur omstreeks 11 graden; kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 80 percent; kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Weer in binnen- en buitenland De Reclameraad zegt in de uitspraak, dat de reclamespot inderdaad de onjuiste in druk wekt van het zich kunnen voortbewe gen. Daarom wordt deze reclamebood schap als misleidend beoordeeld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Sterspot voor Play- mobiel, een soort speelgoed bestaande uit poppetjes, paarden, auto’s, mag niet meer worden vertoond, zo heeft de Reclame raad beslist. Tegen deze spot was bij de raad een klacht ingediend door een me vrouw uit Alphen aan den Rijn. Zij zei, dat in de reclamespot wordt gesuggereerd, dat het speelgoed zelf kan bewegen en gelui den maken. Dit is geenszins het geval, doch alle fantasie moet aan het kind wor den overgelaten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Haagse advocaat mr. L. van Heijningen blijft toch aan als verdediger van de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricumse miljonair Pieter Menten. Mr. Van Heijningen heeft het besluit om aan te blijven genomen, nadat het echt paar Menten hem had laten weten in be roep te gaan tegen de uitspraak in het kort geding, met als inzet de publikatie van het boek van Hans Knoop over de zaak-Men- ten. „We gaan proberen herstel te krijgen. In Zweden is een nieuw middel gevon den voor het snel zuiveren van open won den, zweren en brandwonden. Het wordt gemaakt van dextran, een glucose en is drie jaar lang met succes beproefd in 20 ziekenhuizen in Scandinavië. West-Duits- land en Frankrijk. Open wonden worden gewoonlijk met zalf en verband behan deld. Wordt het verband er afgehaald ont staan nieuwe beschadiging en pijn. Het gebruik van anti-bioticastammen leidt tot bacteriestammen die er bestand tegen zijn. In een afzonderlijke wet moeten de wijze van invoering en de problemen worden geregeld die samenhangen met de overga- ng van de oude naar de nieuwe wetgeving. Deze kreeg in 1970 een eerste aanzet met het voorontwerp van wet voor het onder wijs aan 6 tot 12-jarigen. Door die uitspraak van de Amsterdamse rechtbankpresident, dreigt iedereen die iets met de zaak-Menten te maken heeft, vogelvrij te worden”, aldus de raadsman. Gevolg hiervan is ook dat de ontbinding van de beide Kamers der Staten-Generaal, die bij de grondwetswijzigingen voorge schreven is, niet plaats zal vinden. Welis waar zal de Tweede Kamer toch ontbon den worden, maar dat heeft te maken met de kabinetscrisis. De Eerste Kamer blijft gedeeltelijk normaal zitten. De noodzaak tot nieuwe wetgeving werd groter naarmate de invloed groter werd van wetenschappen als opvoedkunde, on derwijskunde, zielkunde en in het bijzon der de ontwikkelingspsychologie. Daar door ging men aandacht besteden aan: spelend leren in aanvangsklassen, indivi duele verschillen tussen leerlingen, onder wijs aan wisselende groepen, beperking of afschaffing van het zittenblijven, afzwak ken van verdoorgevoerde splitsing van vakken, creatieve vorming. Men kreeg, al dus de toelichting op het wetsontwerp, meer oog voor de waarden van de doelein den en werkwijzen die in het kleuteronder wijs waren ontwikkeld. Toen het lager onderwijs een nieuwe wet kreeg pleitten vele betrokkenen al voor één wettelijke regeling van het onderwijs om een onon derbroken ontwikkeling mogelijk te ma ken voor kinderen van ongeveer vier tot twaalf jaar. De grondwetswijzigingen vormden teza men een ingrijpende vernadering van de Grondwet, waaraan de regering-Den Uyl lang heeft gewerkt. Het ging onder meer om het opnemen van zgn. „klassieke en sociale grondrechten”. Dit zijn onder meer bepalingen over toelating, uitzetting en uitlevering van mensen, en over het Neder landerschap. Verder gaat het om nieuwe artikelen over de manier waarop wijzigin gen in de Grondwet moeten worden aange bracht en het laten vervallen van de eerste twee artikelen van de Grondwet, die de omschrijving van ons grondgebied (inclu sief Suriname en de Nederlandse Antillen) omvat. De bewindsman stelt niet met het wetsont werp te behoeven wachten tot de resulta ten van de lopende experimenten bekend zijn. Met de wet wordt de integratie van het huidige kleuteronderwijs en lagere on derwijs beoogd. Hoe het proces voor inte gratie verloopt en hoe het nieuwe schoolty pe straks wordt ingericht, zijn zaken waar over de experimenten licht moeten ver schaffen, aldus de toelichting op het wet sontwerp. De leden van de Eerste Kamer zijn echter nog niet toegekomen aan de behandeling van de wijzigingsvoorstellen. Omdat niet te verwachten viel dat dit nog zou kunnen gebeuren vóór de Tweede-Kamerver- kiezingen van 25 mei, is dinsdag besloten de wijzigingsvoorstellen voorlopig niet te behandelen. Deze en andere door de regering-Den Uyl gewenste veranderingen van de Grondwet zullen de komende jaren dus niet van kracht worden, ook al heeft de Tweede Kamer zich daar inmiddels wèl voor uitge sproken. Oorzaak daarvan is het feit dat de Eerste Kamer gistermiddag heeft beslo ten om de grondwetswijzigingen van de agenda af te voeren. Het Gerechtshof in Den Haag heeft gis teren een 33-jarige eh een 25-jarige Hage naar wegens in 1974 in Den Haag gepleeg de roofovervallen veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. De procureur-generaal had zevene neenhalf jaar geest. Tijdens de behande ling van de zaak voor het Hof legde de jongste van de twee mannen plotseling een bekentenis af. In China is het op het ogenblik zo droog, dat Japan wordt geteisterd door grote wol ken fijn geel stof, dat wordt meegevoerd door westelijke winden. In de strijd tegen de droogte zijn miljoenen mensen gemobi liseerd: arbeiders, leraren, studenten, ka derleden en officieren. In sommige delen van China heeft het al zes maanden of langer niet geregend ARNHEM (ANP). Bij een brand is gisteravond voor naar schatting een mil joen gulden schade aangericht in een cen trale werkplaats op het terrein van „Het Dorp” in Arnhem. Door nog onbekende oorzaak brak brand uit in het gebouw waar de afdelingen hoofdarbeid, braille én het Gesproken Boek zijn gehuisvest. Het gebouw brandde gedeeltelijk uit. Bij de brand zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd, aldus de brandweer. Londen eist hiervoor begrip, maar Enge- lands partners wijzen op de voordelen die de Britten al genieten. Van der Stee: „Een regeling voor het visserijbeleid binnen de Gemeenschap, is kortgeleden door de Brit ten onmogelijk gemaakt. Om de Engelsen aan rietsuiker te helpen heeft de Gemeen schap vele miljoenen uitgegeven. Wij heb ben bewilligd in een gematigde afbouw van de MCB’s en in het geven van subsidie voor boter. De.stemming wordt bitter”. „De laatste maanden is onder de bevol king veel verzet gerezen tégen kernener- gie-installaties. Wij moeten nu proberen het vertrouwen van de bevolking in kerne nergie terug te winnen.” Dat zei de kernfy sicus prof. Hans Wilhelm Levi in zijn ope ningstoespraak voor het „reactorcongres 1977”. Aan het congres nemen zo’n 2000 deskundigen uit wetenschappelijke instel lingen en de industrie deel. Zij praten onder andere over de problemen van de afval van kernenergiecentrales, de econo mie van de kernenergie en de export van atoominstallaties. De Westduitse minister van Economische Zaken Hans Friderichs vertelt morgen welke doeleinden zijn rege- ring nastreeft op het gebied van kerne nergie. DONDERDAG 31 MAART Zon- en maanstanden Zon op 6.18 uur onder 19.12 uur Maan op 14.47 uur, onder 4.13 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 0.43 uur en 13.10 uur Laagwater 8.22 uur en 21 10 uur DEN HAAG (ANP). de ondernemings raad van de NV Ultracentrifuge Neder land heeft gisteren in een brief aan de minister-president dringend gevraagd om duidelijkheid over, de toekomst van het bedrijf. „Wij zijn ongerust”, aldus de on dernemingsraad in zijn brief, „over het feit dat verdere besluiten zo lang op zich laten wachten”. Daar komt bij, dat het perso neel nu vreest dat door de ontstane kabi netscrisis de beslissing mogelijk nog ver der vertraagd wordt. De ongerustheid wordt nog eens extra versterkt, nu tegen standers van de voortzetting van het pro ject de meningsvorming in Nederland op volgens de ondernemingsraad ontoelaat bare wijze beïnvloeden. Gedoeld wordt hier op de „open brief aan de Nederlandse regering” en de oproep tot landelijke de monstratie in Almelo op 2 april. Het personeel van de Ultracentrifuge Ne- derland is verontwaardigd over de argu menten, die in deze stukken worden aan gevoerd tegen het ultracentrifugeproject. Deze argumenten zijn zó onwaar en zó suggestief-negatief ten aanzien van Ultra centrifuge Nederland en zijn partners in dit project, dat het personeel meent recht te hebben op een duidelijke uitspraak hier over van de regering, aldus de onderne mingsraad in zijn brief aan minister-presi dent Den Uyl. Vorige week zei mr. Van Heijningen te overwegen zijn taak als verdediger neer te leggen. Hij vond dat de uitspraak van de Amsterdamse rechtbankpresident mr. W. J. Borgerhoff Mulder in het kort geding dat het echtpaar Menten o.a. tegen Accent- hoofdredacteur Hans Knoop had aange spannen „een rustige verdediging" onmo gelijk dreigde te maken. Tijdens hun drie daags bezoek aan ons land werd gisteren het Kroonprinspaar van Jordanië ontvangen door Koningin Juliana op paleis Soestdijk. Hierbij waren ook andere leden van de Koninklijke fa milie aanwezig. Op de foto staat de Ko ningin tussen Kroonprins Hassan en Kroonprinses Sarbathin. Londen, die eerder deze week ook een regeling over het Europese interne visse rijbeleid torpedeerde. „De Britten willen meester spelen in Europa, maar ze komen vijftig jaar te laat”, aldus Marcora. En de Duitse staatssecretaris Rohr zei: „Elke concessie die we nu nog aan de Engelsen zouden doen, zou een politieke flater zijn”. Maandagavond legde de Europese land bouwcommissaris Gundelach de Negen een compromis voor, dat voor acht landen aanvaardbaar bleek. Van der Stee noemde het prijzenpakket „onevenwichtig” en „te zeer in het voordeel van het Verenigd De eigendom van de gebouwen van bijzon dere scholen berust doorgaans bij het be voegd gezag van die scholen. De zorg voor het grote,onderhoud van alle gebouwen is evenwel bij de gemeente gelegd. Voorge steld wordt om in elke gemeente een com missie voor de huisvesting van openbare en bijzondere scholen in het leven te roe pen teneinde de inspraak van belangheb benden te waarborgen. Nieuw is ook de bevoegdheid van de ge meente een deel van een gebouw, dat voor de school niet' meer nodig is, voor eén andere school te bestemmen en de gebou wen buiten de uren Voor een basisonder wijs voor ander onderwijs of andere cultu- relé of maatschappelijke doeleinden te be stemmen. De boter waarvan in de Gemeenschap een overschot van circa 400.000 ton is werd het grootste struikelblok bij het ma- rathonberaad. Door een reeks van facto ren gaat de boterprijs in Engeland met 38 percent omhoog. Londen wil een subsidie van 270 gulden per honderd kilo geduren de het hele jaar 1977, te betalen uit het Europese landbouwfonds. De Europese Commissie stelde 180 gulden per honderd kilo voor, waarvan driekwart op kosten van het landbouwfonds. Na urenlange on- derhandelingen, waarbij vele compromis sen op tafel kwamen, bleek deze kloof onoverbrugbaar. Voor de instandhouding wordt voorge steld, dat de minister een programma van eisen vaststélt voor de materiële voor zieningen. De gemeente kan de bedragen hoger stellen wat dan ook meteen voor het bijzonder onderwijs geldt, aldus de memo rie van toelichting bij het ontwerp. Het aantal vooraanmeldingen voor een studie aan de Technische Hogeschool Delft is in vergelijking met vorig jaar met 200 gestegen. Dat is elf procent meer. Dit blijkt uit cijfers die door het Centraal Bureau Aanmelding en Plaatsing in Gro ningen zijn gepubliceerd. Boze buspassagiers hebben in de Mexi caanse hoofdstad zo’n 200 bussen ”in be slag genomen”. Dat gebeurde nadat de eigenaars zonder toestemming van de overheid de ritprijs met 37 pet. hadden verhoogd. De bussen staan nu werkloos in de straten van de industriewijk Netzahual coyotl van de stad Mexico, bewaakt door burgers. De politie heeft tot nu toe geen geweld gebruikt tegen de „kapers”. Tsjecho-Slowakije heeft 15 miljoen in woners. Dat is bijna drie miljoen meer dan in het begin van deze eeuw. Volgens de regering van het land is het feit dat het aantal geboorten toeneemt een weerspie geling van de „de verbetering van de poli tieke, sociale en economische omstandig heden” in Tsjecho-Slowakije. De regering besteedt ongeveer 10 percent van zijn rijksbegroting aan het gezin en zijn uit breiding. Dat is vier en een half keer zo veel als in 1960 Tussen Londen en de acht bestond in de vroege ochtenduren slechts een verschil van 70 miljoen gulden. De Engelsen maak ten daarop aanspraak in de vorm van subsidies op boter ten voordele van de Engelse consumenten. Deze kloof bleek onoverbrugbaar. „De stemming tegenover de Britten wordt bitter”, zei de Nederland se minister Van der Stee na afloop. „De toekomst van de gemeenschap ziet er som ber uit”, voegde hij er aan toe. Koninkrijk”, maar ging uiteindelijk ook akkoord. Het pakket voorzag in ruime subsidies voor boter in Groot-Brittannië, een van de belangrijkste eisen van Londen. Over deze subsidie en over een gefaseerde aanpassing van het Britse „groene pond”, dat dit jaar met vier percent zou moeten devalueren, bleek geen akkoord mogelijk. Hoewel de acht concessies deden aan de Britten, die becijferd werden op een totaal van 360 miljoen gulden per jaar, bleef de Britse landbouwminister Silkin na overleg met de regering in Londen bij zijn eisen. Eind april proberen de Negen over deze twee punten alsnog een akkoord te be reiken. Veel zal afhangen van de Britse regering die, zo zei Van der Stee, „volstrekt in strijd handelt met de geest van de gemeenschap pelijke markt”. Als gevolg van de daling van het pond sterling en de daardoor nodi ge aanpassing van de Europese landbouw prijzen in Groot-Brittannië gaan de prij zen voor levensmiddelen in het Verenigd Koninkrijk flink omhoog (ten minste 14 percent). X**c*«*^^

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2