Regeringstroepen verliezen terrein in Zaïre Rhodesische ISRAEL VERIJDELDE AANSLAG OP VLIEGTUIG EL AL weigert te capituleren Leden Bonder- Hosenball en Agee moeten Engeland uit Nog geen namen voor de nieuwe Franse regering KTPI sloot zich weer aan bij coalitie Dreigende kabinetscrisis afgewend in Suriname regering Meinhofgroep in hongerstaking Appèl voor Belg in Sovjet-Unie H Hiawatha van vijf verdiepingen A I REVIUS SCHAALTJE VAN KNIERTJE RESTJE JUS E R) ry WOENSDAG 3 0 BINNEN- EN BUITENLAND MAART 19 7 7 A Hof van Appèl beslist: Werkstuk (Van onze redactie buitenland) KINSJASA. Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken heeft bekendgemaakt dat vol gens zijn inlichtingen de plaats Moetsjatsja in handen gevallen is van voormalige Katangese gen darmes. Moetsjatsja is het opera tionele centrum van het Zaïrese leger in Sjaba de voormalige provincie Katanga. (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolf Bakker) PARIJS. De samenstelling van de nieuwe Franse regering zou zo heeft premier Barre laten weten, vanavond bekend worden gemaakt. De formatie vindt plaats zonder dat de pers ook maar enig idee krijgt van wat er te gebeuren staat: de eerste minister doet alles per telefoon af. De wachtenden voor zijn ambtswoning worden dan ook niets gewaar. SALISBURY (UPI, Reuter, AFP). De Rhodesische regering zal „met alle macht blijven strijden tot de terroristen vernietigd zijn” en niet toestaan dat er in Rhodesië een zwarte meerderheidsregering komt voordat de rechten van de blanke minderheid gewaarborgd zijn. Dit staat in een verklaring die gisteren door de blanke min derheidsregering van Rhodesië is gepubliceerd en waaraan premier Ian Smith zijn fiat heeft gegeven voordat hij zondag naar Zuid- Afrika vertrok. TEL AVIV (AFP, UPI) Israëli sche agenten hebben in januari 1976 een aanslag op een toestel van El Al op een vliegveld buiten Israel verijdeld, zo heeft het kabi net van premier Rabin gisteren meegedeeld. De Israëlische agen ten namen daarbij vijf leden van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina gevangen. Dit vijf tal, twee Westduitsers en drie Ara bieren, is voor berechting naar Israel overgebracht, aldus de me dedeling. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO Een dreigende kabinetscrisis is dezer dagen in Suriname afgewend, nadat de Kaum Tani Persatuan Indonesia (KTPI) zich wederom heeft aangesloten bij de regerende coalitie. De KTPI had zich enkele weken geleden in een emotionele sfeer teruggetrokkenu uit de samenwerking omdat haar leider, de minister van landbouw Soemita, door de politie was gearresteerd, nadat hij door het parle ment in staat van beschuldiging was gesteld. Naderhand diende ook de minister van sociale zaken Soeperman, die eveneens tot de KTPI behoort, zijn ontslag in bij de president van Suriname. Belofte Socialisatie 3 CENTRAALAFRIKAANS RIJK 0 tnjfel Rebellen zouden dicht KAMEROEN Istro Boeta door Nico Scheepmaker Kisangani KONGO bij Kolwezi zijn GABON I RWANDA’ iiBOEROÈNDI Lodja llebo fSKINSJASA ANGOLA 'Diloio AFRIKA Likasi Loehoembasji ZAMBIA ZAÏRE Gemena Lisala 'Oeboendoe <Poenia Goma Bleef er vlees over na de maaltijd, dan werd het, af gedekt, zo koel mogelijk be waard tot de volgende dag. Het pannetje van Kniertje bevatte waarschijnlijk dus het restje jus, en het schaaltje de kotelet ten. Als de koteletten in de jus bewaard zouden zijn, zou de smaak sterk zijn achter uitgegaan. Nu even iets anders. Weet u (typische boekenweekvraag) wat de dichters Nico- laas Beets, Guido Gezelle, De Genestet, Nellie van Kol, Jacobus Revius, dr. E. Laurillard, Henriette Baart de Lafaille- Wichers Hoet, Dirk Rafaelsz. Camphuysen en Nellie van Dijk-Has met elkaar gemeen hebben? Zij hebben allemaal „Een mens lijdt dikwijls ’t meest van ’t lijden dat hij vreest en dat, nooit op komt dagen” ge dicht. Althans, dit zijn de namen die mij tot en met maandag werden toegespeeld door lezers en lezeressen. Tot zover deze kwestie. Als vaste lezeres is het mij al eerder opgevallen, dat dit soort eenvoudige zaken u niet bekend zijn. Het.O jé, ik zie dat ik per ongeluk te ver heb doorgespoeld, wilt u zelf weer even terugspoelen tot „achteruitgegaan”? In het befaamde „Letterkundig Woorden boek voor Noord en Zuid” van K. ter Laan wordt bij Revius, Jacobus, 1586-1658, het vijfregelige gedicht voluit geciteerd met de opmerking dat dit puntdicht van Revius het meest bekend is gebleven. De heer Eykel uit Heemskerk maakte mij daarop attent. Mevrouw Van der Weerdt uit Zaan dam attendeerde mij op een oud reciteer- en voordrachtenbundeltje waarin „Houdt moed” eveneens aan Revius wordt toege schreven. Daarmee is het raadsel dus. NIET opgelost, want dr. W. A. P Smit, de grootste Revius-kenner in Nederland, ver zekerde mij dat één ding in ieder geval vaststond: van Jacobus Revius zijn de ge zochte dichtregels niet! Ik blijf u op de hoogte houden Volgens Westerse diplomatieke bronnen in Tel Aviv heeft Kenia de vijf uitgeleverd aan Israel. Blijkens de Israëlische bekend making zitten de twee Westduitsers een man en een vrouw en de drie Arabieren al sinds januari 1976 in Israel gevangen. Volgens de Israëlische televisie zou de aanslag op het vliegveld van Nairobi in Kenia gepleegd moeten worden. Daar landt wekelijks een El Al-toestel op de route naar Johannesburg. De vijf zouden het toestel met luchtdoelraketten van Rus sische makelij hebben willen neerschieten. Tijdens de kaping van de Franse luchtbus naar de Oegandese luchthaven Entebbe 79.76 SOEDAN Het hof verwierp het beroep van de jour nalist Hosenball tegen het deportatiebevel en gaf hem geen verlof beroep aan te tekenen bij het Hogerhuis, het hoogste hof van appèl in Engeland. aanzien van de afgezette minister Soemita zal men de uitspraak van de rechter af- wacHten. Als de leiders of de voornaamste exponen ten van hun partij zullen zij in de schaduw moeten treden om het eenheidskarakter van de nieuwe equipe niet te verstoren. Maar met name het eventuele vertrek van de minister van binnenlandse zaken zou betekenen dat een voortdurende steen van velerlei aanstoot uit het regeringsbeeld zal zijn. De Zaïrese regeringswoordvoerder deelde gistermiddag mee dat de militaire situatie in de provincie Sjaba „ongewijzigd” is. U herinnert zich dat ik vorige week wat tobberig deed over de vraag wat er nu eigenlijk in Kniertjes pannetje zit, als zij er aan het slot van Herman Heijermans’ „Op Hoop van Zegen" mee van het toneel sloft. Uit een besloten enquête bleek, dat 28 procent van de Nederlanders meent dat er soep in zit (waarvan een kwart „vissoep”), 44 procent denkt dat er stamppot in zit (zuurkool of boerenkool), 11 procent zei „vis, meneer”, 2 procent hield het op kou- we koteletten, en 15 procent was van me ning geen mening te hebben. Behalve Amerikanen, die gisteren geëva cueerd werden, vertrekken ook de Belgen uit Kolwezi. Een bus met vrouwen en kin deren vertrok gisteren naar Loeboembas- ji. dat 300 km verder naar het oosten ligt. De grote Belgische kolonie in Kolwezi maakt zich gereed om de stad snel te verlaten. Ikzelf veronderstelde intussen dat de genoemde koteletten op het schaaltje la gen, zodat het nog steeds in het ongewisse bleef wat er in het pannetje zat, maar Hermine Heijermans, de dochter van de .auteur, meende zich te herinneren dat haar vader zelf het zo regisseerde dat het schaaltje in het pannetje, onder de deksel, hing en door vrouw Bos bij de koteletten in het pannetje was gevoegd opdat Kniertje de koteletten niet uit de pan hoefde te eten. Ik achtte dit onwaarschijnlijk. De vrouw van de reder leek mij niet het type dat zich zou kunnen indenken dat iemand thuis weleens geen bord zou kunnen bezitten wegens schrijnende armoe. Gelukkig ont ving ik de (of misschien een) oplossing van mevrouw T. G. Borm-Deckwitz, Zaadkor rel 21 te Eemnes, die het volgende schrijft: „In de tijd van Heijermans beschikte men nog niet over koelkasten. Het vlees dat werd ingekocht diende zoveel mogelijk nog dezelfde dag gebraden te worden om bederf te voorkomen. De koteletten wer- den na het braden op een schaal warm gehouden, terwijl de jus met water en kruiden werd „afgemaakt” alvorens te worden opgediend. In Ironwood, Michigan in de VS staat een beeltenis van Hiawatha van maar liefst 17,5 meter hoog. De grootste Indiaan ter' wereld is gemaakt van glasfiber en is vervaardigd als symbool voor de indiaan se legende. t P K^- Verwacht wordt dat dit wetsontwerp en de nieuwe ziektekostenverzekering nog in de eerste helft van dit jaai tot wet zullen worden verheven, zodat zowel de coalitie als de oppositie ovei enkele maanden met een tevreden gemoed de voorbereidings periode van de komende parlementsver kiezingen kunnen ingaan De dreigende kabinetscrisis vormde een belangrijk obstakel voor de behandeling van het wetsontwerp. Na het herstel van de breuk in de coalitie is de weg vrijge maakt om de nieuwe ziektekostenverzeke ring nog voor de parlementsverkiezingén aan de bevolking te presenteren. Ik heb er al op gewezen dat Mathilde Bos, de vrouw van de rede, aankondigt dat ze Kniertje een paar koteletten mee wil ge ven, en Kaps, de boekhouder, komt dan volgens de toneelaanwijzingen van Heijer mans weer op het toneel terug „met ’n schaaltje en een geëmailleerd pannetje”, terwijl hij even later „haar willoze handen om schaaltje en pannetje legt". Dat schaal tje nu heeft het dank zij deze rubriek noodzakelijk gemaakt dat alle opvattingen over „Op Hoop van Zegen” radikaal wor den herzien, want blijkens de al eerder genoemde besloten enquête bleek 89 pro cent van de Nederlanders onmiddellijk het antwoord te weten op de vraag: „Waarmee strompelt Kniertje in de laatste scène van „Op Hoop van Zegen” het toneel af?” (met een pannetje), een grappenmaker ant woordde „met jicht”, 2 procent vroeg of de vraag nog een keer herhaald kon worden, 3 procent zei: „geen-idee”, en slechts één procent antwoordde: „Met in haar ene hand een pannetje en in haar andere hand een schaaltje!” Door deze besluiten was het niet geheel duidelijk of de Surinaamse regering nog op een meerderheid in het parlement steunde. Oppositieleider Lachmon was van mening dat de regering moest aftre den. Daags na de breuk in de coalitie richtte hij zich tot de voorzitter van het parlement, met het verzoek om een verga dering uit te schrijven waaruit zou moeten blijken of de regering nog op een meerder heid steunde. Parlementsvoorzitter Wijn tuin gaf echter de voorkeur aan een korte afkoelingsperiode, opdat de emoties tot rust konden komen Maandag was het zover. J Moengbere^ Boen ia/ Basankoesoe Volgens semi-officiële berichten uit Zaïre zijn de invallende gendarmetroepen opge rukt tot dicht bij de belangrijke mijnstad Kolwezi. De verovering van Kolwezi dooi’ de rebellen „zou een kwestie van uren kunnen zijn”, aldus deze zegslieden. Mbandaka •Boende In de verklaring wordt dan tot slot gezegd dat de „geconcentreerde Russische expan sie in Afrika meer dan ooit een politieke regeling noodzakelijk maakt die handha ving van een stabiele en krachtige regering in Rhodesië in het belang van alle Rhode- siërs mogelijk maakt”. politici zijn met al de energie die nodig is om de komende twaalf maanden het op de oppositie verloren terrein terug te winnen. Zij zullen de politieke overtuiging die be hoort bij een van de partijen waaruit de regeringscoalitie is samengesteld echter niet in het openbaar uitdragen. Deze zwijg zaamheid heeft ten doel de breekbare een heid in het regeringskamp niet in gevaar te brengen. Naar verwacht wordt zal de kabinetsfor matie het einde betekenen van het minis terschap van de ministers van binnenland se zaken Poniatowski, de partijgenoot van Giscard die ervoor hielp zorgen dat deze tot president gekozen werd; van Jean Le- canuet, de strijder voor een sterker cen trum en minister voor planning, van oud- kandidaat voor het Parijse burgemeester schap D'Ornano, minister voor de indus trie en een oude vriend van de president Giscard, en van Olivier Guichard, een oud- medewerker van De Gaulle en een man die- altijd al buiten de beste posten viel. STUTTGART (AFP). Gudrun Enss- lin, Jan Carl Raspe en Andreas Baader, drie leden van de uiterst linkse Baader- Meinhofgroep die in Stuttgart-Stamm- heim gevangen zitten, zijn gisteren voor onbepaalde tijd in hongerstaking gegaan uit protest tegen de afluisterpraktijken in de gevangenissen waar zij en hun advoca ten het slachtoffer van zouden zijn gewor den. Met hun hongerstaking willen zij ook protesteren tegen de „inbreuken op de fundamentele mensenrechten” die bij de processen, de onderzoeken en in de gevan genissen zouden zijn gemaakt. Hun proces zal achter gesloten deuren worden gehouden, vanwege „het geheime karakter" van de zaak, zo verklaarde de woordvoerder. Hij zei dat er verder geen mededelingen over de zaak gedaan zullen worden. Aan de verdachten zijn Israëli sche advocaten toegewezen, en de West- duitse ambassade was over de aanhouding van de Westduitsers ingelicht. Hosenball en Agee, een voormalige agent van de CIA, kregen in november het vorig jaar het bevel om redenen van nationale veiligheid die echter niet nader omschre ven werden, Engeland te verlaten. Hosen ball ging in beroep omdat hij de beschuldi ging te vaag achtte. Zijn advocaat liet weten dat minister van binnenlandse za ken Merlyn Rees bijzonderheden over de beschuldiging inzake de bedreiging van de nationale veiligheid moet geven. Agee ging niet in beroep tegen het deportatiebevel. Maar elke uitspraak ten gunste van Hosen ball zou ook op hem van toepassing zijn. Berichten over het oprukken van de rebel len komen in Kolwezi onder meer binnen via de missieposten in de omtrek. Acht missieposten zijn telefonisch met Kolwezi verbonden, maar met vier daarvan is de verbinding inmiddels uitgevallen. De pos ten waarmee nog contact bestaat liggen binnen een straal van 50 km van Kolwezi. Reeds vanaf haar aftreden heeft de rege ring zwaar gedokterd aan een algemene ziektekostenverzekering die tot doel heeft de geneeskunde in Suriname te socialise ren De plannen vonden aanvankelijk wei nig bijval bij de artsen en apothekers, maai nadat de toekomstige honoraria met enkele miljoenen zijn verhoogd, lijken de vooruizichten van het wetsontwerp nu veel rooskleuriger dan enkele jaren geleden Het hoofdkwartier van het Zaïrese leger in het strijdgebied is verplaatst van Moets jatsja naar Tenke, 80 km ten oosten van Kolwezi. In Kinsjasa werd vandaag de Nigeriaanse minister van buitenlandse zaken generaal Joseph Garba verwacht, met een bood schap van de Nigeriaanse president Oba sanjo voor president Moboetoe. Nigeria heeft vorige week aangeboden te bemid delen. De belofte van de regering de strijd voort te zetten tot de vernietiging van de terroristen, moet volgens een woordvoer der van het blanke minderheidsbewind verstaan worden als een toezegging dat de zwarte guerrillastrijders met alle macht bestreden zullen worden tot er een eind aan het zwarte verzet is gekomen. Ofschoon er volgens de grondwet nog voor 25 november van dit jaar parlemenstver- kiezingen gehouden moeten worden, zal men zich in Paramaribo beraden over de mogelijkheid om de regering met tenmin ste een minister van de KTPI aan de vullen in verband met de ontstane vacatures. Ten meel De kersverse burgemeester van Parijs en gaullistenleider Chirac heeft gisteren een beleefdheidsbezoek bij president Giscard afgeiegd. Hij deed dit uit hoofde van zijn pasverworven functie als eerste burger van de lichtstad. Maar omdat de gaullisten de grootste hinderpaal zijn in de verwerke lijking van de plannen van president Gis card, werd het bezoek met de grootste spanning verwacht. Bij het verlaten van het Elysée de ambtswoning van de pre sident legde Chirac, in tegenstelling tot zijn gewoonte, geen enkele verklaring af. Boekavoe Kindoe* Loesambo inda3 .Kikwit p-A Kananqa; eisten de kapers de vrijlating van „vijf gevangenen die door de Keniase autoritei ten worden vastgehouden'7 Indertijd ont kende Kenia dat het Palestijnen gevangen hield. De kaping van de Franse luchtbus kwam een half jaar na de verijdelde aan slag op het El Al-toestel in Nairobi. Premier Barre heeft na een bezoek aan president Giscard gistermiddag wel laten weten dat er geen sprake zal zijn van een kabinet van technici. De 15 ministers waaruit de regering zal bestaan, de vorige telde er 18, zullen door de wol geverfde Spoorweg km 400 Bondo Aketi^==^ Kabinda o <-/' Mboeji Kamina^ z Door de voorstellen van de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, te aanvaarden, aldus de verklaring, heeft de Rhodesische regering ingestemd met de vorming van een meerderheidsregering binnen twee jaar na de vorming van een tussentijds bewind. Die tijdelijke regering zou dan tot stand komen onder bepaalde voorwaar den die de leiders van de zwarte nationalis ten verworpen hebben. Een van deze voor waarden was dat de strijdkrachten twee jaar lang onder bevel van blanken zouden blijven. „Wij blijven vastbesloten dat het land niet zal worden uitgeleverd aan de machten van de chaos en de revolutie”, aldus de verklaring. Het is niet bekend hoe de gevangenneming van de vijf in zijn werk ging, en evenmin waar ze door de Israëlische agenten zijn opgepakt. Volgens waarnemers in Tel Aviv zijn ze misschien ontvoerd. De oppositie wacht met haar tegenaanval tot de samenstelling van het nieuwe kabi net bekend is gemaakt. Wel heeft zij met voldoening vastgesteld dat president Gis card in zijn tv-rede van maandagavond zijn nederlaag in de gemeenteraadsver- kiezingen heeft toegegeven. „Een grote gok" noemt men algemeen het strijdplan voor de nieuwe regering- Intussen blijken de kosten van levensonderhoud over fe bruari met 0,7 percent gestegen te zijn Slecht nieuws voor premier Barre Ook de buitenlandse journalisten moeten de stad verlaten. Zondag en maandag leek alles nog rustig in Kolwezi, maar gisteren werden voorzorgsmaatregelen voor een beleg getroffen. Tanks met mitrailleurs staan rondom de hoofdgebouwen van de mijnmaatschappij Gecomines. Comman do’s graven overal in de stad schuttersput jes; bij de kruispunten staan automatische wapens van Amerikaans en Belgische fa brikaat opgesteld. Na het overleg, het vorig jaar in Zuid- Afrika gepleegd tussen premier Ian Smith van Rhodesië, de Zuidafrikaanse premier John Vorster en Henry Kissinger, aldus de regeringsverklaring, was de opvatting ont staan dat „de regering akkoord was ge gaan met een zwart meerderheidsbewind binnen twee jaar. Deze mening, aldus de verklaring, is dus onjuist. De woordvoer der in Salisbury voegde hieraan toe dat de verklaring speciaal is uitgegeven om „een eind te maken aan een hoop verward ge praat” van blanke Rhodesiërs en misvat tingen te corrigeren over wat er eigenlijk precies overeengekomen is”. De Surinaamse regering zal in de ko- tnende maanden de gelegenheid hebben om enkele belangrijke projecten die op stapel liggen, uit te voeren. LONDEN (UPI). Een hof van Appèl in Londen heeft gisteren bepaald dat de Amerikanen Mark Hosenball en Philip Agee die een boekje hebben opengedaan over de activiteit van de CIA, de Ameri kaanse inlichtingendienst, en in dit ver band in Engeland beschuldigd zijn van het in gevaar brengén van de „nationale veilig heid”, het land uitgezet moeten worden. Een parlementslid van de coalitie wees er nog onlangs op dat naast de totstandko ming van de Republiek Surinamfe de ziekte kostenverzekering als het belangrijkste werkstuk van de huidige Surinaamse rege ring kan worden beschouwd. De oppositie daarentegen hecht meer waarde aan de invoering van een onafhankelijk kiesbu reau dat leiding zal moeten geven aan de parlementsverkiezingen Daartoe heeft zij een jaar geleden een wetsontwerp bij het parlement ingediend, dat dezer dagen m behandeling is genomen. Pijpe beriep zich tijdens zijn proces öp het Akkoord van Helsinki, dat voorziet in een vrijere uitwisseling van informatie. De open brief van de negen dissidenten be schouwt de zware straf van Pijpe als een schending van hef Helsinki-akkoord De ondertekenaars, onder wie de ex-generaal Grigorenko, protesteren vertier tegen het feit dat er slechts „een geselecteerd pu bliek” wordt toegelaten tot Pijpe’s proces. De veroordeelde Belg heeft vorige week verklaard in hoger beroep te willen gaan. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. Negen Russische dissiden ten hebben een oproep gedaan om de Belg Antoine Pijpe vrij te laten. Pijpe werd vorige week vrijdag in Leningrad veroor deeld tot vijf jaar werkkamp wegens het verspreiden van anti-Russische pamflet ten. In verband hiermee was hij vorig jaar december bij de universiteit van Lenin grad gearresteerd door leden van de Rus sische veiligheidsdienst KGB I Nqoengoe |- - <^MIatadi ïsjikapa'i. <ftlnongo Bandoendoe \Kongolo t Kalemie ^^IKabalo

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3