Canada van niet aanvaarden N Verkeerstoren en KLM bemanning n: reageerden niet op PanAm-alarm ongewoon” goed jaar K a: Oosten debat Vrouw overleden Treinreizen verreweg het veiligst LITE Veiligheidsraad staakt Midden- EEG zou eisen uraniumexport J' D na schietpartij 7000 pakken koffie gestolen Bijenkorf: ,,CDA is niet trots op crisis, maar heeft er ook geen spijt van" 99 y dl at A/ 99 99 0| f I I I I I I I I I I I I I I I I Ei Bij ongeluk betrokken partijen konden elkaar op radio horen Terughoudend Onjuiste interpretatie „Sluipende ziekte" Onverklaarbaar Identificatie Stomme fout Beschuldiging WOENSDAG 0 MAART 1077 4 BINNEN- EN BUITENLAND v: mer ting cult sen- tivit Stis ook ord i opv: en Daar is wat aan te doen. Met een ABN Plan-Krediet. Het werkt namelijk zo: u spreekt met de ABN een bedrag af, dat u kunt opnemen wanneer u wilt. In z’n geheel of gedeeltelijk. De rente bedraagt voor bedragen tot f 5.000,- thans 1% per maand. En voor bedragen van f 5.000,- tot f 20.000,- slechts 0,9% per maand. Die rente betaalt u alleen over opgenomen bedragen. Betaling van rente en aflossing gebeurt maandelijks met een van tevoren afgesproken bedrag. Maar als dat zo uitkomt mag dat ook méér zijn. En het afgeloste geld mag u ook weer opnemen Is dat geen praktische, soepele manier van lenen? Dat is nu een ABN Plan-Krediet. (Van onze parlementsredactie) BOCHOLTZ. CDA-lijsttrekker Van Agt heeft gisteravond in het Limburgse Bocholtz tijdens zijn eerste zaaloptreden na de kabinetscri sis scherp stelling genomen tegen de houding van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. „Van hun gedram zijn wij niet meer gediend. Examen eisen worden door ons ook in de toekomst niet meer in ontvangst genomen”, zei de demissionaire minister van Justitie tegen zijn CDA- gehoor. 1 Van Agt: „Van gedram PvdA Jamieson zei dat hij geen officieel stuk over Brunners opmerkingen had gezien zijn we niet meer gediend i; (ADVERTENTIE) Te weinig geld I een ziekenhuis overleden. Dhr./Mevr./Mej.: Adres: Tel.: Woonplaats: U kunt mij helpen door informatie te sturen over ABN Plart-Krediet. Tevens werden sigaretten, soep en fris dranken ontvreemd. De waarde hiervan loopt in de honderden guldens. De diefstal wesd gistermorgen ontdekt. Het slot van het toeganshek tot de groot handel was doorgeknipt. De deuren die toegang gaven tot het magazijn werden volgens de politie met een valse sleutel geopend. De consument, onder de indruk van de economische omstandigheden, was in 1975 terughoudend in zijn bestedingen. Het Egypte had gehoopt dat het debat zou leiden tot een met algemene stem goedge keurde verklaring van indirecte steun voor deelneming van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO aan de conferentie over het Midden-Oosten in Genève. De grootste groei vertoonden de omzet ten bij de concernonderdelen Maxis en Perry van der Kar. Bij de HEMA en de Bijenkorf was er volgens drs. Bons sprake van een goede groei. ging vorig jaar met de aankopen weer vlotter, vooral in de sector duurzame con sumptiegoederen. Voor 1977 wordt geen spectaculaire groei verwacht van de con sumptieve bestedingen, maar toch zeker ook geen terughoudendheid. recht en het politiek fatsoen „volstrekt ongegrond”. ben besloten er met de au to op uit te trekken. Een verkaarbare maar eigen lijk wat onredeiijke reac tie, meende de AVRO, want het aantal slachtof fers per reizigers-kilome- ter is bij het wegverkeer vele malen groter, dan bij het luchtverkeer. De AVRO bracht daar op een statistiek in beeld van de hand van de direc teur van de luchtvaartin- spectie, ir. H. N.. Wolles- winkel. In die statistiek het onder met PanAm-vice-president Bill Waltrip, die de Nederlandse tekst en uitleg van de gegevens nog voor de afsluiting van het onderzoek gedaan onjuist en ongebrui- (Vervolg van pagina 1) De verkeerstoren van Los Rodeos en de bemanningen van de verongelukte Boeings voerden hun gesprekken op dezelfde radio-frequentie. De drie „partijen” konden derhalve reageren op de communicatie tussen de twee anderen. De PanAm-gezagvoer- der, had te horen gekregen dat hij na de KLM-jumbo kon gaan opstijgen. Toen de PanAm-bemanning uit de conversatie tussen de Nederlandse machine en de verkeerstoren begreep dat de KLM-jumbo zijn aanloop voor de start zou beginnen, sloeg zij alarm. tijen zouden hun energie nu ölleen moeten aanwenden om de kiezers duidelijk te ma ken wat zij vinden van met name de vier zogenaamde maatschappij-hervormende wetsvoorstellen, over eerste waarvan het kabinet-Den Uyl gevallen is”. een Ver- trein is immers (vooral op de middelgrote afstand in Europa) nog steeds een be langrijk alternatief voor de luchtvaart. De Nederlandse delegatieleider Van Rijesen meent dat de woordkeus van de verkeersleiding in Los Rodeos mede geleid kan hebben tot een onjuiste interpretatie door de KLM-bemanningsleden. Zeker heid daarover kan pas worden gegeven wanneer de gegevens uit de „voice-recor- De KLM en de reisorganisatie Holland International hebben een team van ver trouwensmannen samengesteld, dat de nabestaanden van de slachtoffers van de ramp sociaal gaat begeleiden. Er wordt naar gestreefd dat één vertrouwensman zich bezighoudt met één familie. Hij zal „de narigheid voor de betrokkenen zo aanvaardbaar mogeiijk moeten maken”, aldus een woordvoerder. Voor de slachtoffers van de ramp wordt vanavond een rouwdienst gehouden in de Laguna-kathedraal in Santa Cruz. de dienst zal interkerkelijk zijn. NEW YORK (Reuter). De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft gisteravond zijn debat over het Midden- Oosten, dat vorige week vrijdag was be gonnen op verzoek van Egypte, voor onbe paalde tijd verdaagd. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Het op 31 januari afgesloten boekjaar 1976-’77 is voor de NV Koninklijke Bijenkorf Beheer een wat bijzonder jaar geweest, aldus de voorzit ter van de Raad van Bestuur, drs. J. Bons jr., in een toelichting op het jaarverslag. Niet alleen bleek dat Vroom en Drees- rnann een belang van 40 percent in de KBB had weten te verwerven, de gang van zaken was bovendien eigenlijk onge woon goed in vergelijking met een aantal voorafgaande jaren. De winstsprong was groter dan aan het begin van het jaar werd verwacht. OTTAWA, CANADA (UPI). Canada hervat de levering van uranium aan Euro pese landen niet zolang zij niet akkoord gaan met de nucleaire veiligheidsvoor waarden die Canada stelt. Zo verklaarde minister van Buitenlandse Zaken Don Jamieson gisteren. VI list aanj met cont een E< vani gebi autc een hier vert IJ bom terd een een raai IJ aanj Eve; drai jong gep; kon en tijd VOOl I. „Or - lou klii pie stoj don zeg van H hen naa van de E< op wez D gesti ben< knei valli gebi kelijk noemde: „Onze bemanning heeft de opdrachten van de verkeerstoren volko men correct uitgevoerd”. Waltrips uit spraak lijkt te worden gestaafd door de plaats van de wrakstukken, juist voor de plaats waar het toestel van PanAm weer van de startbaan naar de taxibaan had moeten afslaan. Tenzij, zoals van Neder landse zijde wordt gezegd, de PanAm- machine een vijftigtal meters is terugge worpen door de botsing. CDA-voorzitter Piet Steenkamp zei gis teravond tijdens een bijeenkomst in Doorn dat het kabinet-Den Uyl niet is gevallen over de grondpolitiek, maar „het slachtoffer is geworden van een sluipende ziekte”. „We zitten nog op de startbaan”, zo meldde zij de verkeerstoren. De gezag voerder probeerde het toestel zoveel moge lijk naar de kant van de startbaan te dirigeren. Evenmin als de verkeerstoren heeft de KLM bemanning op deze medede ling van de PanAm-bemanning gerea geerd. ding tussen Parijs en Li on. IN HET STRUCTUUR SCHEMA Verkeer en Ver voer wordt gesteld, dat ruimtelijk rekening moet worden gehouden met de aansluiting van Neder land op dat Europese snel- spoornet, op langere ter mijn. Het Europese rail- net wordt opgezet om de concurrentiepositie van het spoorwegwezen tegen de luchtvaart op de mid delgrote afstand te verbe teren. Volgens Van Agt is het CDA niet trots op deze crisis, maar heeft het er ook geen spijt van. „Geen gevoel van opluchting dat we van de progressieven af zijn. Voor juichen „De partijen zijn tegen elkaar opgehitst, met name door overspannen eisen van de PvdA. Nu wordt van alle kanten gepro beerd Van Agt als de schuldige aan te wijzen, maar hij heeft met zijn stellingna- me inzake de grondpolitiek volledig ge handeld overeenkomstig de afspraken die in 1973 binnen het kabinet zijn gemaakt. Dat is ook de mening van het kabinet”. De lijsttrekker van D’66, Jan Terlouw, heeft in Rotterdam verklaard dat er kei harde afspraken gemaakt moeten worden over het regeringsbeleid, maar pas na de verkiezingen. Terlouw: „De politieke par- ders” van beide toestellen beschikbaar zijn. De apparaten, die tussen de wrak stukken zijn teruggevonden, zijn in beslag genomen door de Spaanse autoriteiten Ook KLM-directeur Ledeboer in het Am- stelveense crisiscentrum zei dat in de com municatie tussen verkeerstoren en beman ning „termen zijn gebruikt die aanleiding hebben kunnen geven tot een misver stand”. Een andere mogelijkheid is dat informatie uit het vliegtuig niet door de toren is ontvangen als gevolg van een technisch mankement. Er is geen enkele resolutie aangenomen of besluit van andere aard genomen. De volgende zitting zal worden vastgesteld „na ruggespraak met de leden”, zei Young. Maar enkele leden zeiden later in de wan delgangen dat het debat in feite van de baan was. De AVRO-actualiteiten- rubriek verzweeg echter de betekenis van het aller laagste rode kolommetje. Navraag bij het ministe rie van Verkeer en Water staat leert, dat dit kolom metje het aantal slachtof- Door nog onverklaarbare oorzaak stopt hier de tekst van de geluidsband van de toren. Internationaal is voorgeschreven dat deze banden permanent lopen en opne men. Zij horen niet door de verkeerslei ding bediend te kunnen worden. Tot dusver zijn uit de KLM-junbo 248 stoffelijke overschotten geborgen. Men hoopt dat de stoffelijke resten donderdag of vrijdag naar Nederland kunnen wor den overgebracht. Het totaal aantal slachtoffers in de KLM-Boeing blijkt sinds gisteren niet 249 maar 248 te zijn. De doodgewaande mw. R. van Lanschot, employee van het reisbureau Holland In ternational, was op Tenerife al uitgestapt omdat dit haar eindbestemming was. Doordat de KLM-Boeing moest uitwijken was zij al dadelijk op Tenerife. (Van onze correspondent) BORGER. Een 21-jarige vrouw uit het Drentse Borger is gisteravond in het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen overle den aan de gevolgen van de verwondingen die ze gistermorgen had opgelopen toen ze door haar ex-vriend met een automatisch pistool door het hoofd werd geschoten. De dader, een 26-jarige mhn uit Stadskanaal, sloeg kort nadat hij wanhoopsdaad had gepleegd de hand aan zichzelf. In de PanAm-machine zijn 322 inzitten den omgekomen. Er waren 73 overleven den, onder wie zeven van de zestien be manningsleden Met een Hercules-tran sportvliegtuig zijn gisteren 54 gewonde overlevenden van Tenerife naar de VS overgebracht. Een van de gewonden is in De AVRO vond het ken nelijk niet nodig om dit feit te vermelden en daar mee werd een voor de rei- ziger-consument belang rijke zaak verzwegen. De Zoals al eerder bekend werd gemaakt be haalde KBB een winst na belastingen van 16,2 miljoen, dat is 34 percent meer dan in het voorgaande boekjaar. Deze winst stijging werd gerealiseerd bij een omzet stijging van 18 percent tot 1820 miljoen. Over de omzetstijging is de Raad van Bestuur zeer tevreden, al is ze lager dan een jaar eerder (toen 20 percent). In 1975- '76 namelijk werd de omzetvergroting voornamelijk veroorzaakt (en wel voor ne gen percent) door de expansie van het concern. De groei van de omzet naar hoe veelheden op de al bestaande verkoopop pervlakte was toen twee percent en is nu vijf percent. In 1975-’76 kwam ngen per cent voor rekening van de inflatie, in 1976- ’77 acht percent. Door de expansie groeide de omzet in 1976-’77 vijf percent. werd het aantal slachtof fers van het wegverkeer voorgesteld met een hoge kolom, en het aantal slachtoffers onder de luchtreizigers met een veel lagere. De identificatie van de slachtoffers ver loopt zeer langzaam. De tien rijkspoli tiemannen van de Dienst Luchtvaart die daarmee zijn belast, hebben bij hun op dracht tot beschrijving van de stoffelijke resten assistentie gekregen vaii vier Ne derlandse tandartsen. Vergelijking met in Nederland aanwezige gebitsgegevens moet identificatie mogelijk maken. De spoorwegen bestude ren in Europees verband de mogelijkheden van een speciaal spoorwegnet voor supersnelle treinen. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG. Een voor de band liggende re actie op een luchtramp als bij Tenerife is een toene ming van het verschijnsel „viiegvangst” bij het pu bliek. Daarop is dinsdaga vond gewezen door de TV- actualiteitenrubriek „AVRO’s Televizier”: Veel mensen hebbenhun voor de vakantie geboekte vliegreis af gezegd en heb- De verklaring zou ook hebben moeten oproepen tot een Arabisch-Israelische vre desregeling die „vestiging van een onaf hankelijk tehuis voor de Palestijnen in Palestina” zou omvatten. KROMMENIE. Bij de NoordhaoUand- se Coöperatieve Melkhandel NCM aan de Noordervaartdijk in Krommenie zijn tus sen maandagavond 6 en dinsdagmorgen 7 uur ongeveer 7000 pakken koffie gestolen. De partij vertegenwoordigde een waarde van 30.000 Hij benadrukte dat het CDA het poli tieke conflict niet breder wil maken dan het al is. Daarbij voerde Van Agt de pro porties van het conflict terug tot de onenig heid in het kabinet over een onderdeel van de wijziging van de Onteigeningswet. Deze houding van de christen-democraten zal volgens de lijsttrekker niet leiden tot een bijzondere toenadering naar links. „Maar evenmin moeten wij omzien in wrok je gens de socialisten”, aldus Van Agt. Hij noemde de beschuldiging dat hij zich zou hebben losgemaakt van afspraken uit 1973, alsook de beschuldiging dat hij zou hebben gehandeld in strijd met het staats- Van Agt vindt het best als de PvdA na de verkiezingen alleen met het CDA wil doorregeren als er spijkerharde afspra ken worden gemaakt over hervormende wetsvoorstellen, „maar dan zullen wij spijkerharde eisen stellen over bezuini gingen en over defensie”. De winststijging van 34 percent heeft de teruggang in het voorgaande boekjaar (de winst daalde toen 18 percent) ruim schoots goedgemaakt. is geen reden. Evenmin echter gevoelens van zelfverwijt dat we de crisis hadden kunnen voorkomen door toch maar toe te geven aan de progressieven, die ons wel enigermate waren tegemoet gekomen, maar minder dan halverwege. Het ging om een gewichtige en rechtvaardige zaak”, aldus Van Agt. EEG-commissaris voor energie Guido Brunner zou eergisteren hebben gezegd dat Canada's halsstarrigheid zijn econo mische en politieke betrekkingen met de EG zou kunnen schaden. maar dat hij als zij juist waren, betreuren zou dat de EEG dit standpunt inneemt In december maakte Canada bekend dat kopers van Canadese nucleaire technische kennis of nucleair materiaal, akkoord moeten gaan met inspectie van alle nucle aire faciliteiten. Zij zouden ook Canadese toestemming moeten hebben voor door verkoop van kernmateriaal aan een derde land. De uraniumlevering aan Europa werd in december '76 stopgezet. De heer Van Eijsen zei gisteravond dat hij op grond van de tot dusver beschikbare gegevens nog niet wil spreken van een echte fout van de KLM Een luchtverkeersleider van het vliegveld Los Rodeos heeft in een gesprek met het Canadese blad Toronto Star de Nederlandse gezagvoerder beschuldigd van de fatale fout. De verkeersleider die onbekend wenst te blijven uit angst v„oor ontslag zei: „Niemand weet hoe een KLM-piloot een dergelijke stomme fout kon maken”. De vrouw had enkele maanden geleden een einde gemaakt aan de verhouding met haar vriend. Deze kwam gisteren naar Borger om een cadeautje terug te halen dat hij haar gegeven had. Kort nadat hij het doel van zijn komst had gemeld, trok hij zijn pistool. Het wapen weigerde in eerste instantie. De vrouw rende weg, maar kwam ten val, waarna de man van dichtbij een schot loste. Direct daarna joeg hij zichzelf een kogel door het hoofd. Over deze laatste beschuldiging zei hij: „Geen minister is gehouden een wetsont werp te verdedigen, waarvan hij de over tuiging heeft gekregen dat het niet haal baar is en zeker niet wanneer hij aanvul ling van het wetsontwerp nodig is gaan vinden”. Van Agt noemde het „volstrekt onredelijk” om het CDA als kabinetsbre- ker te brandmerken. „In 1973 namen wij genoegen met een zetelverdeling tien-zes. Dat bracht ons in de minderheidspositie, die een week geleden het vragen van ont slag onvermijdelijk maakte”. Ze is enerzijds te danken aai) de sterke groei van de omzet en anderzijds aan de beperkte groei van de kosten. Zowel de loonbeheersing van de regering als de rati onalisatie binnen het concern speelden daarbij een rol. Van de loonbeheersing is duidelijk een matiging op de inflatie uitge gaan, aldus drs. Bons. fers onder de treinreizi gers uitbeeldde. Uit de to taliteit van die grafiek bleek dus dat het reizen per trein nog verreweg het veiligst is, aldus woordvoerder van keer en Waterstaat. In Frankrijk is men al be zig met de aanleg van een supersnelle railverbin- Wij helpen Heeft reeds een rekening bij de ABN; ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor; I In ongefrankeerde envelop zenden ABN Bank i aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D. 50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. Hij zei dat het de bedoeling was dat de KLM-machine toestemming voor het op stijgen zou krijgen wanneer de Ameri kaanse jumbo de startbaan weer zou heb ben vrijgemaakt. De Amerikaan zou dat via de radio aan de toren hebben moeten laten weten. De KLM-gezagvoerder zou zijn opgedragen niet te vertrekken voor hij de mededeling had gekregen dat de startbaan vrij was. k f

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4