drie meter Dappere bewakers grijpen autodieven in de lurven EEN BLOEMETJE VOOR OME JAN Nierbeschadiging na val van Haringvisserij op de Noordzee stopzetten Drankgebruikers op de bon Man gewond bij de PEN Hongerige dieven in zalmrokerij jongerenwerk in Velsen-Noord „Stisa” en „VAK” pleiten voor Kwajongens van acht jaar aangehouden ■I I I ix *x Markante marktfiguur verdwijnt •I*" t Eigen ontmoetingsruimte biedt oplossing MET HALVE TEGEL„ONDER SCHOT” GEHOUDEN Ledenvergadering van VOORZITTER VSS MELDT ONGEKENDE BELANGSTELLING Rode Kruis IJmuiden Hinderwet voor Interfish BV x x x A A X WOENSDAG 3 0 MAART IJMUIDEN-VELSEN 1977 -é Bierglas Contacten Biologen adviseren: Ontmoetingsruimte -- Bestuursverkiezing JÉ Ms wé: A f J >x. .XéélÊ? (Van een onzer verslaggevers) i groeit uit zijn jas VAK-voorzitter M. Goris zei groot be- (Van een onzer verslaggevers) aan van een markt De Purmer.end. dacht over het IJmuidense publiek haal de de stoere grijsaard zijn schouders op De man is door een gat in de vloer gestapt en viel toen zo’n drie meter naar beneden. Met nierbesohadigingen en ge kneusde ribben is de man door de Onge vallendienst naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht, waar hij is opgenomen. F IJMUIDEN De afdeling IJmuiden- Velsen van het Nederlandse Rode Kruis houdt op dinsdag 3 mei haar algemene ledenvergadering in gebouw De Slinger- muur te IJmuiden. De vergadering be gint om kwart over acht en vanaf half acht liggen de agenda en het jaarverslag van de secretaris ter'inzage. DEN HAAG. Een biologenwerk groep van de internationale raad voor het onderzoek van de zee heeft geadvi seerd de gerichte haringvisserij op de Noordzee onmiddellijk stop te zetten. VELSEN. Een 37-jarige automobi list uit Halsteren (N.Br.) is dinsdagavond aangehouden op Rijksweg 6 omdat hij met alcohol op achter het stuur zat. Bij controle bleek de man na de blaastesten een bloedproef te moeten ondergaan. Een 39-jarige Haarlemmer werd ook vannacht door de politie betrapt op hei gebruik van alcohol, terwijl hij in zijn auto reed. Deze man echter weigerde een bloedproef te ondergaan en werd hierop geverbaliseerd. Wel werd een rij verbod tegen deze man uitgevaardigd. halve tegel. Bewapend ben ik niet, \dus moest ik me behelpen (net zo’n stuk beton. Nou, tot mijn stomme verbazing ging een van de twee zelfs met zijn handen omhoog staan.” IJMUIDEN. Bij de Cebo (Cement- bouw) bij -de grote bunker aan de Wes- terduinweg heeft zich dinsdagmiddag een bedrijfsongeval voorgedaan waarbij een 44-jarige Duitse werknemer gewond raakte. Tussen de geparkeerde auto’s duiken de bewakers Jan Folkerts en Herman Meijer op. Op zoek naar autodieven. Enkele uren eerder waren twee spik splinternieuwe wagens van het terrein gestolen. Brutaalweg was het hek kapot geknipt. En via dat gat waren de duiste- Na acht minuten kwam de politie opdagen. Ondertussen had een van de heerschappen nog een bierglas in de richting van Folkerts gegooid. De politie ontfermde zich over het tweetal waarna de beide heldhaftige bewakers met een voldaan gevoel hun ronden hervatten. weggegaan, want zeker is, dat er aan het probleem iets zal gaan gebeuren. Na mens de sociale werkgroep van de VAK was het P. Brouwer, die het probleem van de jongerenopvang aansneed. Hij wees erop, dat er voorheen in het buurt huis. De Mei Open Jongerenwerk is geweest, dat na wisselingen in de staf dit seizoen is stopgezet. De Mei legt zich nu_ in zijn werk toe op de jongeren van twaalf tot vijftien jaar. De heer Brou wer vond, dat er voor de zestienjarigen in Velsen-Noord toch iets moet gebeuren en hoopte dat men mogelijk met steun van de Stisa toch de genieente Velsen kan overtuigen van de noodzaak van subsidie voor een vijfde stafkracht bij De Mei, die dit werk dan kan starten. hem is het aan de sportpropaganda en de acties voor lichaamsbeweging te dan ken dat een steeds grotere massa van de bevolking aan een of andere sport doet. Hij constateerde dat de recreatiesport, zoals trimmen, zich aan vaste plaats heeft verworven in het rijtje van tradi tionele sporten. Behalve voor de conditie van het lichaam achtte hij georganiseer de sportbeoefening eveneens van belang als sociaal contactpunt. „Men vindt er iets terug, dat in de harde maatschappij wordt gemist,” zo stelde Timmermans. De vergadering nam enige ogenblikken stilte in acht ter nagedachtenis aan K. Bouman, de 22-jarige zoon van de voor zitter van de zwemvereniging „De Wa- tervrienden”. K. Bouman behoorde met zijn verloofde tot de slachtoffers' van de vliegramp op Tenerife. Chef van de interne dienst van Van Gelder, J. Willems, vertelt over de be waking van het bedrijf: „Er zijn altijd twee man die per fiets de ronde doen over het terrein van 38 hectare. Zij zijn uitgerust met portofoon waarmee ze de portier direct kunnen waarschuwen. Om de omheining van het haven-opslagge- bied beter in de gaten te houden, wor den er camera’s geïnstalleerd. Zo kan de portier met monitors het hele terrein overzien. Bovendien overwegen wij ex tra versperring aan te brengen ter voorkoming van diefstal van auto’s. Mo gelijk werpen wij barricades op of er wordt een sloot gegraven langs het hek”. Zijn maat werd echter knap lastig en probeerde de kuierlatten te nemen. Dankzij het spelletje bluf met zijn „wa pen” wist Jan Folkerts ook hem staande te houden. Tegensputteren mocht niet baten. Folkerts vervolgt zijn relaas: „Hij beweerde dat hij alleen zijn roes wilde uitslapen. Maar al gauw verlinkte hij zichzelf. Op een zeker moment riep ie: Denk je echt dat ik een wagen kom jatten? En zo viel die knul mooi door de mand.” VELSEN-NOORD. Het is die nacht bitter koud en winderig. Een lichte sneeuwbui daalt neer over het uitge strekte fabrieksterrein van Van Gelder Papier. Honderden personenauto's op de havenopslagplaats zien hun kleur bedekt onder de vreedzame vlokken. Het zijn gloednieuwe Ford-Excort’s, keurig opge steld in lange rijen. Rust domineert over het spaarzaam verlichte terrein. En toch dreigt er onraad. In zijn visie vond de buurthuiswerker onverwachte steun van K. Bijl, die op de vergadering benadrukte, dat men de jongeren los moet kunnen laten. „Als ze een eigen ruimte hebben, dan zouden ze zelf een bestuur moeten vormen en hun eigen activiteiten moeten opzetten, zoals bijvoorbeeld in sociëteit Asterix”, in IJmuiden ook gebeurt. Het enige dat je als oudere hoeft te doen is hun een ruimte geven en een eerste aanzet.”. Deze opmerkingen spraken de aanwezige jongeren wel aan. Besloten werd om in besprekingen de mogelijkheden verdei uit te zoeken, zowel in gesprekken tus sen de jongeren en De Mei als tussen Stisa, de VAK en buurthuis De Mei. Aan het begin van de Stisa-vergade- ring had voorzitster Marjan Nijdam na het afhandelen van enkele korte agen- dapuntjes de leiding overgegeven aan W. Spruijt, die namens de VAK het eind rapport van de sociale werkgroep pre senteerde. Hij vertelde, dat de VAK is gestart als een soort alternatieve oranje vereniging, maar langzamerhand groeit de groep uit tot een wijkoverlegorgaan. Hij vertelde, dat men nu zover is, dat er binnenkort een eerste wijkkrantje zal verschijnen. Een wens is nog om een eigen opbouwwerker van Velsen-Noord te krijgen. J. Borsboom gaf een eerste inztcht in de enquête, die onder de bejaarden van Velsen-Noord gehouden is om de behoefte aan bejaardenwoninen te peilen. De resultaten moeten nog nader uitgewerkt worden, maar hij wist wel duidelijk te maken, dat er interes sante gegevens gevonden waren. IJMUIDEN Donderdag 31 maart zal „Ome Jan” de pannenkoopman voor de i laatste maal zijn negotie uitstallen op de klinkers van het IJmuidense Markt plein. De 68-jarige langharige koopman stopt er mee. Bijna 25 jaar is hij iedere donderdag present geweest. „Maar”, zo zegt hij zelf, „er is nü eenmaal een tijd van komen, en er is een tijd vim gaan”. Hoewel de meeste marktbezoekers hem-kennen als „Ome Jan", is zijn echte Hij wees erop dat kadervorming, fi nanciering en ruimtegebrek veel vereni gingen parten hebben gespeeld. Met na me vroeg hij aandacht voor de opleiding van het kader omdat anders steeds meer mensen tevergeefs bij het georganiseerde sportgebeuren zullen aankloppen. Tim mermans legde tevens nadruk op de accommodatie waarvoor hij een taak zag weggelegd voor de gemeentelijke overheid. Zijdelings werd stilgestaan bij het sportjaar 1976 waarin weer behoorlijke prestaties waren geleverd. Herinnerd werd aan de Sportweek die werd voor afgegaan door een groots basketballtoer- uooi en gevolgd door de uitwisseling met de partnerstad Bergisch Gladbach. Voorzitter Timmermans signaleerde een mentaliteitsverandering bij het pu bliek ten aanzien van de sport. Volgens VELSEN. „De sportwereld in Vel- sen groeit uit zijn jas. Een stroom van nieuwe leden heeft zich het afgelopen jaar aangemeld bij de sportverenigingen. De groei was hier en daar zo sterk dat sommige verenigingen zich genoodzaakt zagen een ledenstop en een wachtlijst inte voeren.” Dit zei de heer G. J. Timmermans, voorzitter van de Velser Sport Stichting, dinsdagavond tijdens de jaarvergadering die gehouden werd in het stadhuis van Velsen. re figuren met de Ford’s ontsnapt. Toen de bewakers de melding binnenkregen, zei Jan al tegen Herman: „Die lui ko men niet ver.” Want alle auto’s hebben slechts enkele druppels benzine in hun tank, genoeg om uitgescheept te worden. En Jan had gelijk. Een phar honderd meter verderop, op de Grote Hout of Koningsweg stond een der wagens aan de kant. Teken van enig menselijk leven was in de nabije omtrek niet te beken nen. De terugtocht naar het industriege bied leverde meer op. Twee knapen wandelden in de richting van het opslag- terrein. Bewaker Herman Meijer doofde de lichten van zijn auto en reed zo snel mogelijk naar de portiersloge om alarm te slaan. Op dat moment was zijn colle ga Folkerts oog in oog komen te staan met het tweetal. Hij vertelt' „Ik heb ze in bedwang weten te houden met een BuUrthuiswerker Bob van Houten van De Mel wees er met nadruk op, dat het buurthuis de jongeren niet dan kan bieden, wat ze vragen: een pretentieloze ontmoetingsruimte. Dat is een ervaring die vee! buurthuizen hebben opgedaan. Volgens hem hebben jongeren behoefte aan een echt eigen jongerenruimte en die zou er in Velsen-Noord voor hen gevonden moeten worden. Het buurthuis is daarvoor niet geschikt, al worden de jongeren van zestien jaar en ouder daar niet vergeten en is er eenmaal per week een activiteitengroep voor deze jongeren Uit het onderzoek van de Velser ge meentepolitie is komen vast te staan dat een der aangehouden mannen, een 17- jarige jongeman uit Velsen, betrokken is geweest bij de ontvreemding van de Fords. De andere man, een 33-jarige in woner uit Heemskerk, heeft geen be moeienis gehad met de diefstal. Beiden zijn op vrije voeten gesteld. De tweede ontvreemde auto is dinsdag teruggevon den nabij het fabrieksgebouw van Stork in Velsen-Noord. VELSEN-NOORD. Op het terrein van de PEN-centrale in Velsen-Noord is dinsdag een bedrijfsongevalletje gebeurd. Een 40-jarige bankwerker uit Beverwijk liet een stuk ijzer van 5 kilo deels op z’n voet vallen. De man is naar het Rode Kruis Ziekenhuis gebracht, maar kon na poliklinische behandeling weer naar huis. Uit het financieel verslag bleek dat de Velser Sport Stichting druk aan het sparen is voor het 25-jarig jubileum van de Stichting in 1980. In het jubileum- fonds is reeds een kapitaal gevormd van 17.000. De contributie van de deelne mende verenigingen is dit jaar niet ver hoogd. De bijdrage blijft gehandhaafd op ƒ20. IJMUIDEN. Een zalmrokerij de Rondweg bij het strand in IJmuiden heeft in de nacht van dinsdag op woens dag inbrekers op bezoek gehad. De inbrekers zijn via het toiletraam- pje de rokerij binnengegaan en namen tien kilo bevroren zalm mee uit de vrieskist. Voor de eigenaar betekent deze dief stal een schade van 500 gulden. VELSEN Interfish BV heeft bij de gemeente Velsen een hinderwetver gunning aangevraagd voor een bedrijfs pand voor visverwerking met koel- en vriesruimte aan de Texelstraat in IJmui den. Woensdag 13 april om elf uur kunnen mensen daartegen mondeling bezwaren indienen op het stadhuis. Ge durende vier vzeken kunnen ook schrif telijke bezwaren worden Ingediend. Tijdens de bestuursverkiezing werd besloten J. de Waard te benoemen tot vice-voorzitter. Daarbij werd tevens vas^gesteld dat,De Waard na een jaar het voorzitterschap zal overnemen van de heer Timmermans. Deze zal nog een jaar aanblijven als voorzitter en 4n die periode zal hij de heer De Waard in werken. Bij acclamatie werd penning meester R. H. Martens herkozen in het bestuur. De heer F. Jenninga van de voetbalvereniging Waterloo werd geko zen als tweede secretaris In de plaats van W. Velzel die wegens een drukke werkkring afscheid nam. Bij de bespreking van het jaarpro gramma wilde voorzitter Timmermans niet verhullen dat het bestuur heeft overwogen de traditionele Velser Sport week af te schaffen. „Enerzijds zijn wij er trots op dat we als enige gemeente in Nederland een dergelijk sportfestijn or ganiseren. Anderzijds gaan er stemmen op dat die Sportweek ter meerdere eer en glorie zou zijn van de Velser Sport Stichting. Bovendien bestaat de indruk dat veel verenigingen zich gedwongen voelen mee te doen omdat zij anders de faciliteiten zouden verliezen. Ik kan u met klem verzekeren dat deze manifes tatie uitsluitend bedoeld is om de sport verenigingen in Velsen eens extra aan dacht te geven. De sportweek is propa ganda voor uw eigen sport,” aldus de voorzitter. De Velser Sportweek is dit jaar gepland vanaf zaterdag 30 april tot en met zondag 8 mei. en mompelde --„ach wat zal ik zeggen?7 Ben tevreden. Bedank ze maar". Hoe het IJmuidense publiek over Ome Jan denkt kan het donderdag duidelijk maken als de markante koopjan voor de laatste maal zal staan óp zijn vaste plakje op de hoek van de Lange Nieuw- straat en het Markplein. Bij een af scheid hoort een bloemetje. Niet verge ten donderdagochtend, even Ome Jan de hand schudden en met elkaar deze vitale man een bloemenhulde brengen. Want er komt een leeg plekje op de donder- dagmarkt in IJmuiden. Jan Folkerts. rechts, me* het glas dat in zijn richting werd geslinge rd. Herman Meijer toont de plaats waar het hek was door geknipt. VELSEN-NOORD. Tijdens de Alge mene bestuursvergadering van de Stich ting Samenlevingsopbouw „Stisa” in het cultureel Centrum De Schouw in Vel sen-Noord, heeft de Vclsennoordse Ak- tiviteiten Kommissie „VAK” zich bij de Stisa gepresenteerd. Daarbij kwamen ook enkele specifieke problemen aan de orde, zoals het ontbreken van een goede opvang voor jongeren van zestien jaaj en ouder. Een aantal van deze jongeren waren op de openbare Stisa-vergadering aan wezig en zij zullen njet ontevreden zijn IJMUIDEN. Er zijn vernielingen aangebracht bij het pompstation aan de Evertsestraat in IJmuiden. Negen draadglasruiten werden ingetrapt. Drie jongetjes van acht jaar zijn als dadertjes gepakt. Men verwacht dat nu een einde komt aan de verschillende vernielingen en het kwajongens werk die de laatste tijd in de buurt van de oude watertoren voorkwamen. Jan zijn jeugd, de markt werd zijn toekomst. Met zijn Ford Transit rijdt de pannenkoop man nog wekelijks van zijn woonplaats Purmerend naar Harlingen, IJmuiden, Castricum en Zaandam. Het voertuig heeft er nu 260.000 kilometer opzitten en kan volgens ome Jan nog best een paar jaartjes mee. In Castricum gaat de koop man de 25 jaar precies volmaken. Dat ~.J- betekent dat hij daar tot juni 1078 blijft naam Jgn Adriaan Bakker. Als knaap staan. Gevraagd aan, Ome Jan hoe hij van 5 jaar hielp Jantje zijn vader al bij de verkoop van oud ijzer op de markt in lang te hechten aan de contacten met het gemeentebestuur. De VAK heeft een regelmatig contact met de wethouders, maar naar zijn gevoel moet er op de informatiebijeenkomst, die B. en W. in Velsen-Noord hebben gehouden nog iets volgen. Er zijn veel vragen gesteld, maai de antwoorden zijn lang niet allemaal bekend. Stisa-opböuwwerker H. J. van der Linde vertelde, dat de Stisa de gemeente het advies heeft gegeven op nieuw een bijeenkomst te houden om ook in het openbaar antwoord op de Vele vragen te geven. Mogelijk kan dat ook in de wijkkrant gebeuren. Het Algemeen Bestuur van dq Stisa ging na deze presentatie van de VAK akkoord met het voorstel om de neven functies van het bestuur openbaar te maken. Tot slot van de vergadering gaf H. J. van der Linde in het kwartaalver slag een overzicht van de werkzaamhe den van de Stisa in de afgelopen maan den. Het advies staat in een vertrouwelijk rapport, dat nog bekeken moet worden door een comité van voorzitters werkgroepen van de internationale raad Daarna zal het bij de Noordoost-Atlanti- sche Visserij commissie en de EEG te rechtkomen. Volgens drs. A. Corten van het rijks- instituut voor visserij-onderzoek in IJmuiden, vindt deze werkgroep de ha- ringstand op de Noordzee zo laag dat niet te. voorzien is hoeveel tijd herstel zal vergen. De aanwas van jonge haring is in de knel gekomen en er zullen dit jaar erg weinig bijkomen; men zal dus iedere haring moeten spa ren die men kan sparen. In oktober 1975 hebben de biologen ook al stopzetting van de Noordzee- haringvisserij geadviseerd, waardoor de stand in twee jaar tijds hersteld zou kunnen worden. In Nederland hebben het Produkt- schap voor vis en visprodukten en de redersvereniging van de Nederlandse zeevisserij besloten, ondanks de opvat ting der biologen door te gaan met de voorbereidingen voor vlaggetjesdag en het uitvaren van de haringvloot in mei. Drs. Corten: Het is begrijpelijk dat ze willen doorzetten, want het opvolgen van ons advies vergt ondraaglijke opof feringen van het bedrijfsleven. Maar toch zal men moeten kiezen: nog een of twee jaar doorvissen op haring en dan voorgoed de vernieling ingaan, of twee tot drie jaar stilliggen of andere vis vangen. „Sportwereld in Velsen t. ■- A. A A "X was I., -A’Ol

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5