Financiële positie van de drie geme enten niet rooskleurig Filmhuis „Velsen Noordersluis is tien dagen gestremd wegens onderhoud Discussieavond PvdA over vrouwen 1 Plop weer in het Witte Tejater ^ie in Wadja aardig, maar weinig concreet Haven Brief aan minister en Gedeputeerde Staten PROCEDURE OVER VERGUNNINGEN OP 1 APRIL VAN START Bridgeclub Saus Atout WOENSDAG 3 0 MAART 19 7 7 IJMOND 7 99 (Vervolg van pagina 1) :ijd Geen reserves Politiebureaus Boosdoener Rails van binnendeur worden vervangen PIJKEL VAN DER MERWE: Stankhinder Mi - >1 RESTAURANT „ER IS GEEN SAMENHANGEN DE VISIE” Opbouw Grote Houtstraat 21 DUITSE BIEFSTUK m aard en groente 6,50 IJMOND De IJmond worstelt met de lasten uit het verleden. Toen het woord groeikern, momenteel van toepassing op Almere, Lelystad, Purmerend en Hoorn, nog niet was uitgevonden, stopten Beverwijk, Vel sen en Heemskerk al vele miljoenen in de nieuwe woonwijken en wegen. Duizenden mensen kwamen naar de IJmond om er të wonen en een flink belegde boterham te verdienen. - F MH ADVERTENTIE Provincie reageert op plannen van Hoogovens (Van een onzer verslaggeefsters) Jmond draagt nu zware last van het verleden terdam, over andere havens van formaat beschikt. hèt vele ren- g is >liek van ere- jaar jkje een oen. zijn van miljoen. Om de lasten van het verleden te kunnen dragen is de belasting op onroerend goed tot het maximum opge voerd. Ook Heemskerk zit in een financieel het het de voorschriften die de provincie aan het bedrijf heeft opgelegd. verd 'ice- rou- bos. /oor de dijk mo- tge- half niet bouw 1 een >P de daan, aan- ope- nstig m de n te Tot rrein ■nen- onen i de je te nhof bui- zijn. hek- ;t er De drie gemeenten willen nog zo ver mond deed bewust een stapje terug! de waar het geld vandaan moet worden gehaald om de zorgelijke financiële posi tie van de gemeenten te verbeteren en noodzakelijke werken te laten uitvoeren In de brief wijzen de drie gemeenten er op, dat de huidige groeikernen op bijdragen kunnen rekenen voor de in- fra-structurele werken en een bijdrage per gebouwde woning van 1344,- voor 1976. IJMUIDEN. De aanvragen voor re visievergunningen die Hoogovens heeft ingediend bij het provinciaal bestuur van Noord-Hoiland zullen vanaf 1 april ter inzage worden gelegd. Tegen de aan vragen kunnen bezwaren worden inge diend. Op 14 juni wordt, onder leiding van een lid van gedeputeerde staten, een hoorzitting gehouden in het stadhuis van Velsen. Willen al deze investeringen rendabel worden, dan is een verdere groei van de Amsterdamse haven noodzakelijk. Deze groei is ook mogelijk omdat de haven nog aantrekkelijke vestigingsmogelijkhe- den voor bedrijven heeft te bieden. Mi nister Westerterp vindt het ook van groot belang dat Nederland, naast Rot- VELSEN Aanstaande zondag speelt het poppentheater Plop weer in het Witte Tejater. De traditie om elke eerste zondag van de maand een uitvoering te geven, is hiermee weer in ere hersteld. keurslijf. De sport vroeg 1,5 miljoen, brandweer en politie en het nieuwe terrein voor gemeentewerken eisten 3,8 miljoen. Uit het' fonds uitbreiding ge meenten werd 2,2 miljoen gehaald, hoewel dit fonds is bestemd voor zoge noemde bovenwij kse voorzieningen. Ook hier is de belasting op onroerend goed tot een maximum opgeschroefd. Reser ves zijn niet meer aanwezig. Heemskerk vindt het noodzakelijk, dat in de toe komst 36 miljoen aan achtergebleven kapitaalwerken wordt uitgegeven. Beverwijk, Heemskerk en Velsen ver wachten, dat de demissionaire minister van Binnenlandse Zaken nog vóór 25 mei, de dag van de Tweede Kamerver kiezingen, een uitnodiging voor een ge sprek in Den Haag zal sturen. VELSEN Het maartprogramma van het filmhuiscircuit, dat in de verschil lende filmhuizen draait, is van hoog gehalte geweest. Een topper was half maart de Joris Ivens Cyclus en met een nieuwe topper wordt de maand besloten: de Wadja trilogie. Achtereenvolgens zijn woensdagavond, donderdagavond en vrij dagavond om half negen in het filmhuis „Velsen de films „Een Generatie”, „Het riool” en „As en Diamant” te zien, die samen een drieluik vormen van de Pool- se theater- en filmregisseur Andrzej Wadja. Beverwijk, Velsen en Heemskerk heb- en hun groei altijd zelf moeten betalen. De financiële consequenties waren groot: 1 miljoen voor een verkeersonderzoek, 63 miljoen voor uitvoering van de we genplannen. Bedragen die de financiële capaciteit van de gemeenten verre te boven gaat, hetgeen de uitvoering in feite nagenoeg onmogelijk maakt. De eigen weg die de Rooie Vrouwen landelijk hiermee hebben ingeslagen ontmoette in de Velsense algemene ver gadering geen algehele instemming. De positie van de Velsense groep Rooie Vrouwen binnen de PvdA hier, die blij kens de gevoelens van enkele leden een uitzonderingspositie binnen de partij dreigen in te nemen, werd echter nau welijks besproken. ding schildert van een Poolse generatie, die opgroeide in het verzet en nu terug moet keren naar een normaal leven. Met deze laatste film vestigde de Poolse ■regisseur zijn naam. De minister wil verder dat de regering zo spoedig mogelijk beslist over de ver dere gang van zaken ten aanzién van de voorhaven te IJmuiden, omdat hij vind! dat het havenbedrijfsleven en de ge meente Amsterdam moeten weten waar ze aan toe zijn. De Commissie Zeeha- venoverleg heeft inmiddels een advies uitgebracht over de Voorhaven. Op ver zoek van de regering heeft ook de Rijks planologische Commissie er een studie- rapport over opgesteld. Om tot een rege- ringsbeslissing te kunnen komen wil mi nister Westerterp nu advies vragen aan de Raad van de Waterstaat en aan de Rijksplanologische Commissie. Analoog aan de g roeikernen zou de IJmond ongeveer 26 miljoen aan bijdra gen voor de gebouwde woningen hebben ontvangen als in de groeiperiode van de IJmond de huidige regeling zou hebben bestaan. Velsen zou 10 miljoen krijgen, Beverwijk 6 miljoen en Heemskerk ne gen miljoen. „Het niet ontvangen van deze of overeenkomstige uitkeringen heeft de IJmond aanzienlijke beperkin gen opgelegd”, zo schrijven de gemeen ten. de Rooie Vrouwen een eigen verkie zingscampagne te gaan voeren onder het motto: Vrouwen, kom op voor jezelf: stem op een vrouw in de PvdA”. In de brochure wordt in grote lijnen aangegeven welke voorwaarden de pro vincie denkt te stellen. Bij de sectie Transport en Opslag van Hoogovens is stof de grote boosdoener. De stofemissie van de opslagen is door de regelmatige .besproeiing verminderd. De provincie stelt zich voor, aldus de brochure, dat bij de overslag in de haven en op andere plaatsen waar het overstorten plaats heeft, nadere voorzieningen getroffen worden om de stofuitworp terug te drin gen. Wat betreft de twee kooksfabrieken van Hoogovens eist de provincie dat de apparatuur wordt verbeterd, dat de gaartijd van de kooks zeer nauwkeurig moet worden bewaakt en dat beide fa briekshallen regelmatig worden onder houden. Om paal en perk te stellen aan het vrijkomen van stof tijdens het vul len en legen van converters in de staal fabrieken, moet Hoogovens het stof be ter opvangen, vooral bij Oxystaalfabriek 1. Ook worden goede filters voorgeschre ven. Met deze maatregelen hoopt men te bereiken dat de stofuitworp met 500 ton wordt gereduceerd. Momenteel bedraagt de emissie van stof van beide staalfa brieken 1500 ton per jaar. Behalve stof komt bij de staalberei- ding ook 100.000 ton koolmonoxide vrij. De provincie is van oordeel dat deze uitworp voorlopig nog kan worden toe gelaten, mits op grote hoogte geloosd. „Door lozing op grote hoogte is de con centratie op leefniveau zo gering dat deze ruim beneden de normen blijft, aldus de toelichting in het boekje. Zoals bekend wordt voor Oyxistaalfabriek 1 een schorosteen van 100 meter hoogte voorgeschreven terwijl voor de tweede fabriek een schoorsteen van 150 meter moet worden gebouwd. Er werd verder hoofdzakelijk wat ge filosofeerd over onderwerpen als finan ciële regelingen voor vrouwen die hun loopbaan onderbreken om kinderen te krijgen en de eerste jaren op te voeden en realisering van kortere werktijden voor mannen om hen in de gelegenheid te stellen hun deel van de verzorgende taak thuis te dragen wanneer de vrouw ook haar baan wil houden of weer wil beginnen. Hoewel voorzitter Theun Bot omstreeks half elf de avond afsloot, betekende dat voor de leden nog geen einde van de discussies. In een brochure getiteld „Revisiever gunningen Hoogovens” en uitgegeven door de provincie, wordt de procedure van. behandeling van de verzoeken uit eengezet. Sinds de indiening van de dat het verkiezingsprogram niet veel over emancipatie van vrouwen vermeldt, dat er geen sprake is van een samen hangende visie op emancipatiebeleid. „Toch”, zo sprak zij, „heb ik de indruk dat wij de enige partij zijn waar over deze zaak wordt gepraat, waar wordt gestreden.” „Uitermate treurig” noemde zij het feit dat het aantal voor vrouwen gere serveerde kamerzetels door een besluit in het partijbestuur ruim beneden de voorgenomen vijfentwintig percent is gebleven. Dit discussiepunt leidde onder meer tot bespreking van het besluit van BEVERWIJK De uitslagen van de onderlinge competitie van de bridgeclub Sans Atout waren deze week als volgt. -Geerling 94, 3. Van Balen—Eijking 93; 4. Van Groningen-Heiloo 90; 5. 93; 4. Van Groningen - Heiloo 90; 5. Beers-Beentjes 87; 6. Mevr. Luijendijk- Tabak 78; 7. Roos-Kool 70; 8. Kuil- Luijendijk 60. Groep 2: 1. Fam. Zwane- veld 96; 2. gebrs. v.d. Vlugt 92; 3. Eijking-Ruitenberg 84; 4. dames Eijking- Duin 84; 5. Hoogeboom-Tabak 83; 6. Gebrs. Bierman 82; 7. Mevr. Kleijn- Schipper 77; 8. Mevr. Schipper-De Wit 75. Groep 3: 1 fam. Portegies 102; 2 dames v. Bergen-Poerstamper 100, 3. Hilbers-Kluft 99; 4. Sloof-Hoogsteder 97; 5. Hoen-Hoogeboom 79; 6. Dames Belter- man-Numan 78; 7. Schuurman-Acda 60- 8. Fam. Mooij 57. De IJmond werkte toen mee aan de opbouw van Nederland en de bevorde ring van de welvaart, niet alleen plaat selijk maar in meerdere mate zelfs regi onaal en landelijk. Beverwijk, Heems kerk en Velsen volbrachten die taak, maar wisten heel goed, dat de zaak daarmee niet was beëindigd en dat ook de voorzieningen, zowel de technische als de sociaal-culturele, de nodige finan ciële inspanning zouden vergen. De IJ mond deed bewust een stapje terug: de industriële uitbreiding vroeg offers op het gebied van recreatiemogelijkheden en milieu-hygiëne. Die snelle groei heeft de IJmond tal van voorzieningen opgeleverd die echter betaald konden worden door zich aan zienlijke beperkingen op te leggen bij het treffen van voorzieningen die juist mede door de opvang van de duizenden nieuwkomers zo noodzakelijk waren. Kwamen die voorzieningen er wel dan veroorzaakten deze een onevenredig zware druk op de gemeentebegrotingen. De huidige groeikernen in ons land ontvangen van het rijk tientallen mil joenen guldens om de opbouw van de stad te kunnen betalen. De IJmond kreeg in die stormachtige periode van 1950 tot 1975 geen cent. Wij krijgen nu de rekening gepresenteerd van de lasten uit het verleden” zo zei burgemeester A. Hubers van Beverwijk die namens de drie gemeenten de notitie aan de minis ter en G. S. openbaar maakte. Wadja, voor de oorlog geboren, heeft als zestienjarige de oorlog beleefd in het verzet. Na de filmacademie in Lodz debuteert hij in ’55 met ,Een generatie”, waarin hij terugkijkt op de jeugd van vlak voor de oorlog. In de film ver mengt Wadja de broeiende sfeer van oorlog en verzet met de duidelijk veran deringen in het socialistisch regiem, die zich in 1954 beginnen te voltrekken in Polen. In 1956 volgt „Het Riool” waarin de Poolse filmer een beeld geeft van het Poolse verzet tijdens de oorlog en waar in hij vooral de „gewone mensen” achter zijn verzetshelden schildert. Twee jaar later voltooit hij het drieluik met „As en Diamant”, waarin hij de bewustwor- De IJmondgemeenten Velsen, Bever wijk en Heemskerk hebberl na de oorlog eenzelfde ontwikkeling doorgemaakt, na melijk van een snelle groei, gevolgd door een plotselinge bevolkingsstilstand en daling van het inwonertal. De IJmond getroostte zich in de jaren vijftig en zestig grote offers. Het was de taak van de drie gemeenten in nationaal belang en ter bevordering van de werk gelegenheid te zorgen voor nieuwe woonwijken, wegen en een goed voorzie ningenpakket, die konden worden ge bruikt door de duizenden mensen uit het gehele land, die in de nationale basisin dustrie van Hoogovens en nevenbedrij- ven hun werk konden vinden. De spelersgroep van Plop bestaat nu uit Aad Compier, Hans Koper, Rob Rood, Hansje Veen en Surinde Bundel. Zelf maken zij de verhalen, de poppen en decors en voor aanstaande zondag staat het stuk „De grote Gnoktan” op het programma. In dit verhaal komen een mannetje en een kikker via allerlei spannende avon turen in het land van de Grote Gnoktan terecht. Daar moeten ze zoeken naar het hartskruid, dat als enig kruid een zwaar zieke schildpad weer beter moet maken. De voorstelling van Plop, die wordt gegeven in het Witte Tejater aan de Kanaalstraat in IJmuiden, begint om half drie. Plaatsbesprekingen zijn moge lijk bij het Bureau Velser Gemeenschap aan het Moerbergplantsoen 22 in IJmui den (tel. 15743 of 15789) of bij de kassa van het Witte Tejater tijdens de uitvoe ring van het Jazzhuis op zaterdagavond, vond. Revisievergunningen, die betrekking hebben op uitbreidingen of andere in grijpende veranderingen, worden ver leend als Hoogovens heeft voldaan aan de voorschriften die gekoppeld zijn aan de luchtverontreiniging, de geluidshin der en andere aspecten van verruiling. Gedeputeerde Staten hebben Hoog ovens gevraagd aanvragen voor zulke re visievergunningen in te dienen. Het staalbedrijf heeft dat op 1 april 1976 gedaan. In die aanvragen staat het be drijf beschreven naar de toestand op 1 januari 1976. Eventuele uitbreidingen in de toekomst waarover de Commissie Boersma een positief advies heeft uitge bracht, zijn niet bij de revisievergunnin gen betrokken. uitgeput. Alleen Heemskerk heeft nog, in het totale kader bezien, relatief be perkte uitbreidingsmogeli j kheden. De IJmond mist voorts een aantal uitkeringen, die betrekking hebben op de werkloosheidsbestrijding in het gebied en het geld, dat volgens de richtlijnen van het ministerie van CRM bepaalde gebieden, dié moeten worden opgekrikt, kunnen ontvangen. De betrekkelijk ge ringe werkloosheid in de IJmond is voor Den Haag aanleiding geweest afwijzend te beschikken op een verzoek van de gemeente Velsen om een uitkering uit de pot werkloosheidsbestrijding ten be hoeve van een uitbreiding van het be staande politiebureau en het treffen van voorzieningen voor gehandicapten in het stadhuis. Ook Beverwijk kreeg niets voor het nieuwe politiebureau. „In dit licht bezien kan de gemeente Heemskerk weinig hoop hebben bij een aanvraag voor de bouw van een nieuw gemeente huis, hoewel de gemeentediensten daar thans her en der over verschillende gebouwen zijn verdeeld”, zo laten de gemeenten weten. scheepvaart gesteld van voorkomen, soortgelijke Noordersluis de doorvaart weer volledig zou moeten worden stilgelegd, heeft mi nister Westerterp in overleg met de gemeente Amsterdam en het Amster damse bedrijfsleden besloten een studie te verrichten over de mogelijkheid van een extra binnendeur in de sluis. Deze studie zal ongeveer een jaar vergen en eventuele bouw zal daarna nog enkele jaren in beslag nemen. Overigens lopen er momenteel meer rijksprojecten die van belang zijn voor de bereikbaarheid van de Amsterdamse haven, o vordert de verbreding van het Amsterdam-Rijn- kanaal gestaag. Rijkswaterstaat is nu bezig met het laatste, noordelijke ge deelte. Verder is inmiddels begonnen aan de Hemspoortunnel, die de Hemspoor- brug gaat vervangen. aanvragen op 1 april 1976, hebben de Arbeidsinspectie, de Inspectie Volksge zondheid belast met het toezicht op de hygiëne van het milieu in Noord-Hol- land, de IJmond-gemeenten en de Dienst voor de Milieuhygiëne van Provinciale Waterstaat de aanvragen bestudeerd. Dit leidde ertoe dat Hoogovens haar verzoe ken heeft aangepast en aangevuld. Nu zijn de aanvragen klaar om ter inzage te worden gelegd. De provincie zal er een stuk, de basisvoorschriften, aan toevoe gen. Wie het met de inhoud van de vergunningaanvragen en-of de basis voorschriften niet eens is, kan dat te kennen geven door het indienen van een schriftelijk bezwaar dat van 25 mei tot en met 23 juni kan worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van Noord-Hoiland, per adres Burgemeester en Wethouders van Velsen. Gemeentehuis, IJmuiden Mondelinge bezwaren kunnen naar vo ren worden gebracht tijdens de hoorzit ting van 14 juni. Daarna gaat het provinciaal bestuur alle bezwaren overwegen. Vervolgens maken zij de vergunningen in ontwerp gereed, die op hun beurt weer worden toegezonden aan de provinciale adviesor ganen. Tenslotte beslissen GS over de vergunningaanvragen. Als iemand het niet eens is met die beslissingen kan hij of zij in beroep gaan bij de Kroon. Uiteraard kan ook Hoogovens in beroep gaan als het bedrijf bezwaar heeft tegen IJMUIDEN. De Noordersluis in IJ muiden zal van 6 mei tot en met 16 mei gestremd zijn voor alle scheepvaartver keer. Deze stremming houdt verband met het uitvoeren van grote onder houdswerkzaamheden aan de sluis, die vorig jaar van start zijn gegaan. Bij deze werkzaamheden moeten ook de rails, waarop de sluisdeuren lopen ver vangen worden. In het boekje is een staafdiagram opgenomen waaruit blijkt dat de lucht verontreiniging in Wijk aan Zee en IJmuiden het ergste is. In deze twee plaatsen worden de normen overschre den. De provinciale autoriteiten streven ernaar dat ernstige stankhinder niet meer voorkomt. Bovendien moeten „op de kortst mogelijke termijn” de stofcon- centraties beneden de norm blijven. Ten aanzien van de geluidshinder zal rondom het industriecomplex IJmond een aantal geluidmeetposten worden neergezet, waarmee het geluid continu of periodiek wordt vastgelegd. Voor elk van deze punten zal een bepaald maxi maal toelaatbaar geluidsniveau worden voorgeschreven. Deze meetposten zullen zo opgesteld zijn, dat kan worden nage gaan van welk bedrijf een eventuele overschrijding afkomstig is. Aan de boven- en ondergrondse tanks waarin voornamelijk olie is opgeslagen worden dermate zware eisen gesteld dat de kans op lekkage praktisch nihil is. Exemplaren van de brochure die ook een geluidskaart en een begrippenlijst bevat, zijn verkrijgbaar bij de afdeling voorlichting van de provincie, Dreef 3 in Haarlem. In haar inleiding gaf mevrouw Van der Merwe een kort overzicht over de periode van het kabinet Den Uyl. Na gaand wat er zoal was gebeurd, specifiek wat er voor vrouwen is gedaan, con cludeerde zij dat met name wat betreft de voorgenomen gelijke verdeling van arbeid deze voornemens behoorlijk in het gedrang zijn gebleven.” Ik heb het gevoel dat er op dit punt een beleid is gevoerd”, zo stelde zij, „de werkloos heidscijfers van mannen zijn sinds 1975 met tien procent gedaald, maar die van Velsen onttrok de laatste jaren ƒ2 miljoen aan de reserves en hevelde ook twee miljoen van enkele bestemmingsre- serves naar de gewone dienst over om een sluitende begroting te maken, het geen natuurlijk gevolgen voor de toe komst heeft. De bestemmingsreserves staan momenteel in geen enkele verhou ding tot de geraamde investeringen, die een of meerdere jaren naar de toekomst zijn verschoven. Totaal verwacht men 49,5 miljoen nodig te hebben om diver se zaken aan te pakken. Door het ver schuiven naar de toekomst vertoont de gewone dienst volgens de ramingen tot 1980 volgend jaar een tekort van f 3,1 miljoen, in 1979 een tekort van 3,7 miljoen en in 1980 een tekort van 3,8 miljoen. In Beverwijk zijn voor de toekomst geen belastingreserves meer aanwezig, hoewel er 37,5 miljoen aan kapitaal werken noodzakelijk zijn. Dit bedrag is slechts een deel van de uitgaven, die in het meerjarenplan tot 1981 zijn opgeno men. Het tekort aan jaarlijkse middelen De precaire financiële situatie wordt/ bedraagt over die periode ruim 7,4 verscherpt doordat de bevolking en daardoor ook de financiële capaciteit van de gemeenten afneemt. De bouwmo gelijkheden zijn door planologische maatregelen van hogerhand nagenoeg Dinsdag aangekomen: Messiniaki Lampsis, Napels; Plyavinyas, Venstpils; Pangani, Antwerpen; Blankenstein, Ant werpen; Tropwood, Bremen; Pingvin, Ala; Seabure, Cont. Plat; Tor Britannia, Gothenburg; Teutonia, Rotterdam; Ulla Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Petr Zala- mov, Sluiskil; Griend, Hamburg, IJmui den; Rio Lindo, Port Walcott, IJmuiden; Velox, Ipswich; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Hebe, Rauma, Zaandam. Dinsdag vertrokken: Kielder Stag, Sea ham; Subro Viking, Great Yarmouth; Pluto, Tananger; Loraine D, Delfzijl; Holstentor, Cont. Plat, Velsen, Frya, Rotterdam, IJmuiden; Pinas 1, Le Ha vre; Adele-J, Malmö, IJmuiden; Medina, Londen; Typhoon, Noordzee, IJmuiden; Dunec, Antwerpen; Korean Chrystal, Key West; Tarmar 1, Antwerpen; Bal- tinborg, Delfzijl, Zaandam; Kentshore Cont. Plat, IJmuiden; Kornet 1, Gdansk, Beverwijk; Corvus, Ipswich; Mercur, Esbjerg; Gazelle, Boston, Koog a.d Zaan; Risnes, Simonsvik, IJmuiden; Dvi- noles, Antwerpen, Velsen; Ethel Ever- ard, Antwerpen, IJmuiden. Woensdag aangekomen: Corona, Ha- mina, Velsen; Marus, Charlestown; Hol stentor, Cont. Plat, Velsen; Toxotis, Rotterdam. Woensdag vertrokken: Garrison Point, Londen; Teutonia, Gotenborg; Joban-U, Southampton; Ulla Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Bruno, Philadelphia, IJmui den, Eemsland, Solvesborg, IJmuiden. Vanaf 1950 maakte de IJmond een snelle groei door. Velsen telde 46.257 inwoners, Beverwijk 27.174 en Heerris- kerk 5637. In 1960 waren de cijfers: Velsen 64.198, Beverwijk 35.389 en Heemskerk 11.206. In 1970 bereikte de IJmond het hoogste punt (Velsen 67.580, Beverwijk 41.357 en Heemskerk 28.152) waarna de dalende tendens zich inzette. De bevolkingstoename was slechts mo gelijk door woningbouw tot aan de grens van de mogelijkheden te benutten. Velsen bezat in 1965 18.240 woningen, Beverwijk 10.431 en Heemskerk 4952. Deze cijfers krijgen wat meer reliëf als men ze tegenover de indexcijfers van Nederland plaatst: in 1965 Nederland 143, Velsen 171, Beverwijk 180 en Heemskerk 466. De IJmond was in die tijd op en top groeikern. Vorig jaar zijn in de zomerperiode de rails van de buitendeur van de sluis vervangen. Tijdens deze werkzaamheden kon er een beperkt scheepvaartverkeer met een maximale diepgang van negen meter mogelijk blijven doordat men aan de zeekant beschikt over een dubbele sluisdeur. De werkzaamheden speelden zich toen af in een tunnel onder water, terwijl van de tweede sluisdeur gebruik werd gemaakt voor de scheepvaart. Nu de rails aan de kanaalkant vervangen moet worden, kan men niet o.ver een tweede sluisdeur beschikken en zal het scheepvaartverkeer gebruik moeten ma ken van de Middensluis. Van de zijde van de Amsterdamse haxen. Zo vordert deeld, dat men voor de werkzaamheden een rustige periode in de scheepvaart heeft uitgezocht en dat bovendien de vroegtijdig op de hoogte is de werkzaamheden. Om te dat in de toekomst bij werkzaamheden aan de VELSEN. De algemene ledenverga dering van d: Partij van de Arbeid in gebouw Velserduin heeft dinsdagavond een boeiende avond opgeleverd. Gast spreekster was Martfke „Pijkel” van der Merwe, de landelijke contactvrouw van de Rooie Vrouwen en kandidate voor de Tweede Kamer in de komende verkie zingen. Haar inleiding onder het algeme ne hoofd „Rooie Vrouwen en de verkie zingen” resulteerde in aardige discussies over de positie van de vrouw in algemeen en die in de partij in bijzonder, maar meer ook niet. de vrouwen zijn met tien procent geste gen. Dit is toch een belangrijke zaak: de positie van de vrouw nu, de verzorgende taken thuis, zijn essentieel voor mannen, voor de manier waarop onze maatschap pij en onze economie draait.” Zij ging hierbij uit van de stelling dat de huidige economische situatie, waarbij het man nelijk gezinshoofd merendeels als kost winner optreedt, slechts kan bestaan omdat de vrouw al haar energie wijdt aan de verzorging van de thuisbasis, het gezni. Naar aanleiding van een op merking uit de zaal concludeerde zij ook het verkiezingsprogram niet MM. II n

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7