Platenconcert in Jansheeren smaak...en tóch laag in ’teer’en nicotine wat vertel je me nou? B p r Hein Steehouwer begraven Over IJmuiden gesproken EEN HALF POND KOFFIE VOOR EEN DUBBELTJE - 'Hli P R'. Burgerlijke Stand Turnstrijd voor Tovado succesvol WOENSDAG 3 0 MAART 19 7 7 IJMOND Barakken-1 Velsen Jr Slappie-1 V 69 Slappie-2 Barakken-2 l,gHt Geweldig feest Van gat tot stad Zpnhanceme^’(N.f.e.) zoals te brengpn op ta^^natie: de smaak van -- van ADVERTENTIE NATUURLIJKE SMAAK VERRIJKING APPLIED FOR N F E PATENTS HEEMSKERK. Zondag zijn de fi nale B-kampioenschappen van het dis trict Haarlem van de NKGB gehouden, voor de jongens in de gymzaal aan de Bachstraat 4 en voor de meisjes in de zaal aan de Bachstraat 81 in Heemskerk. Tovado uit Heemskerk toonde zich tij dens deze wedstrijden de meest succes volle vereniging. Binnenkort meer aandacht voor de V 69, het drama van 1917. BEVALLEN: M. G. H. de Ruiter - Cornelissen, z., IJmuiden. E. A. E. M. Boersma-Kas- sing, d., IJmuiden. OVERLEDEN: A. Krug, 87 jr., weduwe van: A. L. de Pauw, IJmuizen. D. Prins, 28 jr., IJmui den. ijmuiclen„«B AND TOBACCO DEZE PRIJZEN werden genoemd; koffie per half pond naar keuze 10- 10V2-19-23-27 cent, thee per ons 17- 22-26-28-30 cent, literblik sperziebo nen 25, idem snijbomen 29, idem doperwten 24-31-38-45. Een pond sui ker: 23 Een pond zachte zeep :8. Een pond rijst 7-82-10-12-15-18. Een pond cacao: 26-32-50. Een pond gort 11-13. En een blok huishoudzeep van 400 gram kostte een dubbeltje. TOT 31 AUGUSTUS van het jaar 1939 kon men - als men het geld had - een noodvoorraad vormen. Op die dag kondigde de burgemeester van Velsen een hamsterverbod af. De re den bleek uit een advertentie van een halve pagina in de plaatselijke dag bladen: op korte termijn zou tot de uitreiking van distributiekaarten wor den overgegaan. De oorlog stond voor de deur. U schreef over „Slappie”, de man met de fruitkar die vroeger in IJmui den zeer bekend was. Hij ventte ook in Velseroord. In de smederij van mijn vader aan de Zeeweg kwam hij altijd even koffiedrinken. Dat deed» ook de man uit Amsterdam die met horloges liep, een zekere De Vries. Hij had altijd zo’n ouderwetse dok terstas bij zich waarin zijn spullen zaten. De horloges waren goedkoop. Toch beduvelde hij je nooit met de kwaliteit. (J. van Rooien. Beverwijk). Bij de jongens tot en met 10 jaar moesten twaalf deelnemers uitmaken wie zich dit jaar kampioen mocht noe men. Frank Lubbers bleek de sterkste en werd dan ook kampioen. Tweede werd Cor Kuil en derde Arjan Mul, allen lid van Tovado. In de categorie tot en met 12 jaar mocht bij de jongens Ronald Schram van SSS op het ere-podium plaatsne men. Bij de meisjes was dit Maria Palmas van Tovado. Johny van Son van SSS en Wim Hogendijk werden bij de jongens respectievelijk tweede en derde en bij de meisjes Trudy Nanne van Vios en Petra Wissenburg van Tovado. In de categorie tot en met 15 jaar was Het was interessant om uw stukje over Gerrit Halenbeek te lezen, voor al omdat ik in onze huiskamer nog een heel mooie aquarel heb hangen die door hem gemaakt werd. Mijn schoonvader, Dirk Wiepkes te Velsen, directeur van de Papierfabriek Van Gelder Zonen, overleed in 1923. Mijn schoonmoeder liet toen door een kunstschilder uit Hoorn een portret van hem schilderen, olieverf. Dit was abominabel slecht, gewoon onherken baar. Ik had van Halenbeek Egmond- se typen (van het oudemannenhuis) gezien. Ik stelde daarom voor hem van een kleine foto een portret te laten maken. Ik gaf Halenbeek de kleur van haar, ogen en huid op, verstrekte hem een klein voorschot om verf te kopen en kreeg aldus het portret. Wat hij voor loon vroeg weet ik niet meer, maar in verhouding tot dat van de kunstschilder was het een krats. Later heb ik van kennissen- kunstschilders gehoord dat ze niet begrepen hoe Halenbeek die pastel kleuren in waterverf kon maken. Zoiets hadden ze nog nooit gezien, zeiden ze; zn oemden het een unicum. (P. J. Bakker, Hoensbroek). Van de Eerste Wereldoorlog weet ik nog goed dat de Duitse torpedoja ger V 69 in IJmuiden binnenliep. Het was toen vreselijk koud. De matrozen lagen dood aan dek. De begrafenis was in handen van J. Kaper, een kastelein in IJmuiden die tevens be grafenisondernemer was. Van de Eer ste Wereldoorlog herinner ik me ook dat er aan de vishal een Engelse vrachttrawler lag die vis laadde en deze dan buiten de pier weer in zee gooide. Duitsland werd toen geboycot. (M. Kuiter, IJmuiden.). En deze zou pas eindigen na een hongerwinter, waarin tenslotte een half brood per week alles was wat werd toegewezen om in leven te blij ven. OM NOG EEN AANTAL vooroor logse prijzen te noemen gebruiken we graag een drukwerk dat mevrouw D. M. Tand te IJmuiden ons ter beschik king stelde. Het dateert uit 1938. Wijn berg (met als slagzin: „Betere levens middelen voor minder geld”) ver meldde met grote letters: „De Neder landse Regering adviseert: Vult Uw Provisiekast. De politieke atmosfeer in Europa is uiterst geladen en er is Links: de winkel van Wynbergh in de Kanaalstraat vóór de Tweede Wereldoorlog; chef M. Tand en winkeljuffrouw v. d. Scheur helaas zo bitter weinig nodig om een poseren voor de fotograaf. Rechts: na de bevrijding even terug in de Kanaalstraat om te zien wat er van het winkelpand te- fatale oorlog te doen losbarsten. Is recht is gekomen; een triest beeld. (Foto’s beschikbaar gesteld door mevr. D. M. Tand te IJmuiden). WIJNBERGH CO was een drukke zaak. De werktijden waren niet mis: van acht uur ’s morgens tot acht uur ’s avonds en op de zaterdagavonden nog twee uur extra. In 1942, toen Oud-IJmuiden op last van de bezet ters werd ontruimd, moest ook Wijn- bergh uit de Kanaalstraat verdwij nen, waar de zaak al in 1908 was Misschien zit ik er helemaal naast maar ik heb zo’n idee dat „Slappie” in latere jaren niet meer in Amster dam maar in Velseroord woonde, in de Platanenstraat, hoek Zeeweg, schuin tegenover de kruidenierszaak van Otte. In dat woonhuis was een soort snoep- en groentewinkel!je. De keuken zat vol met kanaries die daar werden gekweekt. De zoon ventte in de week met groente en stond op zaterdag en zondag met een wagen bij de spoorweghalte. (P. C. A. de Jong, IJmuiden). Ik was in 1926 lid van het alge meen comité voor de herdenking van vijftig jaar IJmuiden en Noordzeeka- naal. In een van de barakken aan de Kanaalstraat werd een officiële feest avond voor de medewerkers gegeven. Er waren lange tafels opgesteld voor het diner. Op de vloer waren keurige tapijten gelegd. Koos Speenhoff zong er zijn liedjes. Het werd allemaal veel later dan de bedoeling was. We zouden naar het grandioze vuurwerk gaan kijken met z’n allen. We moes ten in looppas naar de sluis om Ik meen dat de barakken aan de overkant van de Ambachtsschool nog een tijd in gebruik zijn geweest voor de jeugdbeweging van de Jozef-gezel- len. In de barak die meer naar de sluis stond heeft nog jarenlang een politieman gewoond, Roozen. De eerstgenoemde barak is na de Tweede Wereldoorlog weer door de jeugdbe weging gebruikt. Er is toen nog een heel stuk aangebouwd ten behoeve van de jeugdbeweging. Dat werd op gedragen aan B. van Geldorp. Het waren, meen ik, twee oude barakken van ongeveer twintig meter die er gens anders waren aangekocht. Bij dat bij de meisjes Barbara Guérin van To vado en bij de jongens Herman v.d. Mey van Hercules superieur. Peter Zonneveld en Jan-Erik van Dijk van Vios werden bij de jongens tweede en derde en Jacqueline Verhoog van Tovado en Anja Niesten van SSS bij de meisjes. werk ben ik betrokken geweest, evenals Cees Wempe, Rud Wennips en v.d. Horst, die handlanger was. (M. P. Kocx, Santpoort). Tenslotte wist Helma Wentink even eens van Tovado bij de dames beslag te leggen op de titel. Tweede werd hier Wil Groot en derde Monique Kraakman, bei den van Tios. HET KOSTTE ALLEMAAL een habbekrats in de kruidenierszaak van Wijnbergh: 6 cent, 11-14-15-16 cent. 23-26-28 cent, 32-36 cent. Wie zich op zondag of op een verjaardag de luxe van advocaat kon veroorloven kreeg een grote fles aangeboden voor 1.25. Voor die prijzen had men goede waar, men werd aan de toonbank vakkundig, vriendelijk en vlot gehol pen en zo nodig werd de winkeldeur voor de klanten opengehouden bij het weggaan. HEEMSKERK. Enige etudes van Chopin, een merkwaardig maar tevens bekend werk van Franck en de meestge- speelde symfonie van Dvorak is de mu ziek die men zondagochtend 3 april kan beluisteren tijdens het grammofoonpla tenconcert, dat om half twaalf begint in „De Jansheeren”. tenminste het slot nog te kunnen zien. („Oud-Comitélid”, Santpoort). Het vuurwerk bestond uit niet minder dan negentig nummers, in twaalf afdelingen. DE PRIJZEN van de levensmidde len in de winkel aan de Kanaalstraat nummer 85 lijken belachelijk laag voor de ÏJmuidenaair van nu. De cent telde echter nog heel erg mee in dat vooroorlogse IJmuiden met zijn gro te werkloosheid. Wie van „de steun” moest leven kreeg voor man en vrouw per week 11.20 ititbetaald. Daarvan moesten huur, ziekenfonds, licht, gas, water kolen en ook nog het doden fonds worden voldaan. Voor kleding en huisraad bleef niets over. Een kind had men te verzorgen voor 1.20 per week. ten kreeg Hein Steehouwer ook bekend heid door het schrijven van twee boeken die bij Ankh Hermes verschenen. Paul Kluwer, directeur van deze uitgeverij, omschreef in zijn toespraak de overlede ne als een mens die leefde aan de grenzen van de werkelijkheid. Hij sprak over de belangstelling die Hein Steehou wer had voor het meta-realisme en al datgene wat zich buiten ons bevattings vermogen afspeelt, ,.de grotere realiteit van het leven.” Als vertegenwoordigster van de meta- realisten, een groep van aanvankelijk zeven schilders wier stijl Hein Steehou wer in zijn eerste hoek heeft beschre ven, was Diana Vandenberg aanwezig, terwijl voorts woorden werden gesproken door de schilderes Luana Youssef uit Am- stermda en een vertegenwoordiger van de Orde der Vrijmetselaren. Onder een stralende voorjaarszon die tijdens de gehele plechtigheid bleef schijnen, werden de stoffelijke resten tenslotte ten grave gedragen waarna een der nabestaanden een kort woord van dank richtte tot de vele honderden aan wezigen. gaande van bepaalde technische moei lijkheden overtrof hij zichzelf in alles wat hij geschreven heeft, zowel in mu zikale schoonheid als in evenwichtig heid van compositie. Hellen zijn kleinere werken als de mazurka's en vooral de walsen over naar het „betere genre” salonmuZiek van die tijd, zijn etudes zijn juweeltjes van stijlzuiverheid. „Variations symphoniques” Franck is geschreven voor piano en orkest; merkwaardig, daar deze combi natie in de meeste gevallen leidt tot de solo-concertvarm als de piano geen funktie als orkestinstrument vervult. De romantiek openbaart Zich in dit werk op de beste wijze, zonder sentimenteel te worden. Het zélfde kan worden gezegd van de symfonie „Uit de nieuwe wereld” van Dvorak. De titel van deze negende sym fonie doet vermoeden dat Amerikaanse (volks)muziek zijn invloed op dit werk laat gelden. Afgezien echter van enkele vreemde ritmes, die hij tijdens een Amerikaanse reis uit Indiaanse en ne- germuziek leerde kennen, blijft de mu ziek een vertolking van de rijpe geest van Dvorak. 'ÖR e”Ha, £NT*>OC, ES IN VARIOUS het dan nog te verwonderen dat wij alle huisvrouwen met de meeste klem aanraden: legt een voorraad aan. gevestigd. Het was tragisch voor de mensen die er hadden gewerkt en gewinkeld om na de bevrijding te zien wat er van het pand was over gebleven. Overigens geen verrassing voor degenen die eerst op het Wil- lemsplein, eens het grote centrum, waren gaan kijken. Het restant was nauwelijks te vinden. Oud-IJmuiden had zijn hart verloren. Ik herinner me nog heel goed het vijftigjarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal in ’26. Heel Oud- IJmuiden was versierd, in het bij zonder Oranjestraat, Kanaalstraat en Willemsplein. Er was een geweldige feestroes. Muziekkorpsen en draaior gels speelden op de hoeken van Oranjestraat en Prins Hendrikstraat. In de buitenhaven lagen gepavoiseer- de schepen. Aan het einde was er vurwerk op het Sluiseiland. De feest stemming werd nog vergroot doordat er een Amerikaanse toeristenboot aan de toeristensteiger kwam te liggen, ’s Morgens gingen de Amerikanen met bussen naar Amsterdam maar ’s avonds waren de meesten terug om zich tussen de feestende IJmuidena- ren te begeven. Ze waren meteen op klompen, die ze bij de zeemanswinkel van Kruger in de Kanaalstraat had den gekocht, in de Oranjestraat en de Kanaalstraat. Het was een lust om te zien hoe ze op die klompen liepen. Men moest wel lachen om de hou ding die ze aannamen om vooruit te komen. (J. W. Swieserijn, IJmuiden). Reacties op deze rubriek: schrifte lijk bureau van dit blad, telefonisch 023-378601. Met veel interesse heb ik uw boek „Van Gat tot Stad” gelezen, vooral omdat ik geboren en opgegroeid ben in Oud-IJmuiden. Ik had veel van mijn ouders gehoord hoe het was voordat ik het levenslicht aan schouwde. Mijn moeder is geboren en getogen op De Heide en ze heeft veel verteld van de armoede die er in die tijd was. Mijn vader is in 1900 naar IJmuiden gekomen vanuit Amster dam. In het laatste gedeelte van het boek, te beginnen bij „Voor een dub beltje op de eerste rij” komen vele voor mij bekende namen voor. Ik hoop dat er een vervolg op het boek komt. (H. Lammers, Vlissingen). Wie weet, lezer. Bij het woord etude is men gauw geneigd te denken aan een droge vinger oefening. Czerny zal die gedachte voed sel hebben gegeven, maar bij Chopin is dat geenszins het geval Weliswaar uit- Zorgt dat ge minstens voor enige weken voorraad in huis hebt, opdat ge wanneer het nodig is rustig en onbezorgd directe moeilijkheden in de levensmiddelenvoorziening kunt over bruggen”. i at Zoals bekend overleed Hein Steehou wer, die gedurende 15 jaar werkzaam was voor Haarlems Dagblad en zijn kopbladen, vorige week op bijna 58- jarige leeftijd in zijn woning te Heem stede. Mr. H. C. van der Mije, di recteur van Damiate Pers eBV, opende in de aula van de begraafplaats de rij van sprekers.met het memoreren van de vele verdiensten die Hein Steehouwer voor onze krant heeft gehad. Hij schet ste in korte trekken het verloop van de carrière van de overledene die een aan vang nam met het opmaken van de krant. „In die tijd”, aldus de heer Van der Mije, „hebben wij nooit geweten dat hij zoveel talent had als later een vlucht zou nemen”. Hein Steehouwer, vervolgde hij, is een van de beste chefs van de kunstredactie geweest die Haarlems Dagblad heeft gehad. Zijn toespraak werd gevolgd door die van de heer E. Koning, mede-hoofdre- dacteur van het Haarlems Dagblad. De heer Koning wees op het alledaagse journalistieke werk waarin het sterven is teruggebracht tot getallen en namen en waarachter we pas de realiteit kun nen ervaren als iemand vanuit ons mid den wordt weggehaald. „Wij treuren om Hein omdat we ons beroofd voelen”, aldus de heer Koning, die het verlies van de kunstredacteur nauwelijks te be schrijven noemde. Hein Steehouwer, al dus de spreker, heeft getracht te schrij ven met de vinger aan de pols van de VELSEN. Nabestaanden, intimi, collega-redacteuren en anderen, onder wie velen uit de wereld van de kunst -en letteren hebben gistermiddag onze kunstcriticus Hein Steehouwer begeleid naar zijn laatste rustplaats op Wester- veld-Driehuis in Velsen. COUNTRIES AROUND pATENTEO/PATENTSAPPL^° (Van onze kunstredactie) eeuwigheid. ,,Hij laat ons een rijke erfe- Vele honderden liepen gistermiddag op de begraafplaats van Westerveld achter de baar met het stoffelijk overschot van onze Hein Steehouwer. kunstcriticus

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9