Lezing over energiebeleid door mr. A. van Rhijn in Haarlem Jubileum- viering Isolatie van huizen vordert zeer traag Regionale raad Hollandse bollen in Egypte arbeidsmarkt Ondernemingsraad KLM bespreekt Noron kiest Anneke Goudsmit als kandidaat-commissaris leven ingeblazen Windmolens nieuw Keukenhof Kleuren vragenom Kodakfilm De prille Keukenhof is eenuniékgebeuren. k I LS ett 582 DIRECTIE KOMT MET EIGEN VOORDRACHT Maximum snelheid Kienen met de visclub voor motorschepen in Noord-Holland V R IJ D A G (Van een onzer verslaggevers) (Van onze streekredactie) >r nd Meer dan de moeite waard. De prille Keukenhof speelt zich niet alleen buiten af, maar ook in zalen van kassen. Met ondermeer 500 verschillende tulpen soorten. Zo geniet u in alle rust van het werkelijk unieke geuren- en kleurenspel. Elke woensdag, kinderen t/m 12 jaar gratis toegang. Neem ze gerust mee er valt genoeg te beleven: bloemen, dieren en diashows, demonstraties in bloemschikken. Welkom op de Keukenhof in Lisse. - Aardgasprijs Levensgroot Woningisolatie HAARLEM „In 1970 werd door de Nederlandse gezinnen gemiddeld 1825 kubieke meter aardgas verbruikt en vijf jaar later was dat al 3050 m3. Bijna zeventig percent daarvan is nodig voor ruimteverwarming. De grootste besparing valt te bereiken met spouwmuur- en dakisolatie en in geringere mate door dubbele beglazing. De grote stijging van het gasver bruik houdt verband met de snelle opkomst van de centrale verwarming. In 1960 had slechts vijf percent van de woningen cv en momenteel is dat al 34 percent en in de nieuwbouw liep het percentage in dezelfde periode zelfs op van 16 naar honderd percent”. 1 l SCHIPHOL De ondernemings raad van de KLM heeft hét oud- Kamerlid Anneke Goudsmit van D’66 gisteren officieel als haar kandidaat gesteld voor het lid maatschap van de Raad van Com missarissen van de vliegtuigmaat schappij. Daarmee dreigt bij de KLM een levensgroot conflict te ontstaan tussen leiding en onder nemingsraad. 15 REGIO r 1 Gebruik van gas voor ruimteverwarming (Van onze stadsredactie) JAAP STORK ADVERTENTIE ANNEKEGOUDSMIT RIEN POLDERMAN. Ter vervulling van de vacature, ont staan door het overlijden van de heer Hille, is drs. J. Reehorst, burgemeester van Velsen voorgedragen. BOLLENSTREEK In de Egyptische stad Heliopolis is de grootste bota nische tuin van het Nabije Oosten feestelijk geopend en een grote inzending Hollandse bolbloemen heeft tot dit feest aanzienlijk bijgedragen. Tussen cactussen en koningspalmen bloeiden tulpen en narcissen, hyacin ten, irissen, muscari’s en anemonen, toen de Egyptische minister van Land bouw ir. Ibrahim Shoukry in aanwezigheid van vele prominenten uit de Arabische wereld en buitenlandse diplomaten de openingsplechtigheid ver richtte. De tuin is gelegen voor het imposante Koebbapaleis in Heliopolis. Gedurende een 10 minuten durende uitzending schonk de Egyptische TV bijzondere aandacht aan het Nederlandse bloembollengeschenk en ook de radio en de grootste dagbladen hebben zich daarover uitvoerig en lovend uitgelaten. Tegelijkertijd kon in de Orman Garden van Cairo het pbliek genieten van bloeiende tulpen (behandeld met 2°C), narcissen, anemonen, muscari’s en irissen. Over enkele weken zullen in dit park Hollandse gladiolen, dahlia’s en lelies bloeien. Door het International Energy Agency wordt een inventarisatie gemaakt van de DE WINDMOLEN is bezig aan zijn „come back” (zoals dat in sport jargon heet). De bodem van ons mondiale olievat begint langzamerhand in zicht te komen. En ook die van ons aller aardgasfles. Of althans, het besef, dat er een bodem in dat vat en in die ties moet zijn, begint langzaam door te dringen. En daarmee het inzicht, dat we vlug eens moeten gaan zoeken naar een andere manier om electrici- teit te krijgen voor onze gloeilampen, ijskasten, kookplaten, broodroosters, wasmachines en slagroomkloppers. beschikbare energie en de wensen van de afzonderlijke landen. Hij wees op het grote „gat” tussen beschikbare en ge wenste energie. De kwestie wie gaat wat ondernemen en de uitwerking daarvan, om daarin te voorzien is een levensgroot probleem. Er zullen echter beslissingen genomen moeten worden en daarbij die nen mogelijkheden, bezwaren en geva ren tegen elkaar afgewogen te worden. hem wel een plaatsje over zijn in de Sprintertrein. Of wie weet kan hij dan, als ieder ander, zo’n tuttig elek trisch voortgedreven Oma-Duck-au- tootje huren, ’t Zal langzamer gaan, dan met de trein. Maar als hij dan per se zelf wil blijven rijden rest hem in elk geval nog die mogelijkheid. URT afste 5un iege bjj o iard< am de kolenlagen aanwezig zijn, aldus Van Rhijn. Hij benadrukte tenslotte dat er in ons land duidelijk sprake is van een onzuinig gebruik van energie en dat dat moeilijk teruggebracht zal kunnen wor den. Het moet volgens hem echt gezocht worden in warmte-isolatie en dat geldt niet alleen voor huizen maar ook voor bedrijfsgebouwen, waarvoor de overheid overigens ook subsidie verstrekt. Deze isolatie vordert echter langzaam. Er zijn in Nederland 4,5 miljoen woningen en per jaar worden er slechts honderddui zend geïsoleerd. d De overheid moet echter -een actief beleid voeren om in de toekomst de energievoorziening veilig te stellen aldus de heer Van Rhijn. Hij wees er nog op HAARLEM - Steeds zwaardere en ster kere motoren in schepen zijn er de oorzaak van dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten om een snelheidsbeperking voor een aantal vaarwegen in Noord-Holland in te voe ren. Met name zand- en grindvervoer- schepen zijn grote boosdoeners voor de oevers. Door hun grote zuigkracht, die ze ontwikkelen bij „hoge” snelheid wor den de walkanten bijna letterlijk het water in getrokken. Ook speelt de groei van het aantal plezierjachtjes mee. Het koren dat van het gewonnen land kon worden geoogst werd gema len met windmolens. Met zeilschepen begaven onze voorvaderen zich op zee ter visvangst. Haring en witte-brood. Zonder windkracht was het er nie> geweest. worden. De ontwikkelingslanden willen alleen praten als ook andere dan ener- giezaken aan bod komen. De toekomstige energievoorziening in de westerse landen zal in belangrijke mate afhangen van de bereidheidvan de olieproducerende landen de olie tegen redelijke prijzen te verkopen. De proble men zijn pas onderkend tijdens de olie crisis in 1973. Zij zullen dit alleen doen als aan de ontwikkelingslanden financië le hulp wordt verleend. Eenderde van de olie betrekt Nederland uit Saoedie-Ara- bië, dat niet weet wat het met het geld moet beginnen en volgens de heer Van Rhijn momenteel alleen exporteert om te zorgen dat de wereldeconomie stabiel blijft. Hij achtte ontwikkeling van ande re energiebronnen in Europa noodzake lijk, alsmede beperking van de vraag door bezuinigingen. De aardgasprijs zou tot 34 cent per kubieke meter verhoogd moeten worden, wat overeenkomt met de marktwaarde ten opzichte van stookolie. Prijsverho ging noemde hij een goed instrument om tot bezuiniging te komen, alleen blijkt zoiets niet makkelijk nationaal uitvoerbaar. Het zou tot inflatie leiden en de industrie wordt er door benadeeld (concurrentie) ten opzichte van het bui- SPE( s mer gen z en. B ;t nij vollec 1,60 560 560 nnteri ige vt balan len fa oor nbeu an, te :e a<j b sef ig en band oruik ostelc 45i Startp orkora uw a ite-act ie. Ri Dr Haarls )30 l irwijk. Het zal voor Europa en Japan van het allergrootste belang zijn te weten of Amerika, dat de helft van de totale energie verbruikt, onder druk van aktie- groepen de toepassing van kernenergie staakt, de exploitatie van kolenmijnen (9,5 miljard ton in 2000) afwijst en niet tot bezuinigingsmaatregelen overgaat. In dat geval zal door de V.S. steeds meer olie uit het Midden-Oosten moeten wor den betrokken, waardoor de Europese landen met grote tekorten zouden kun nen komen te zitten. Aan de andere kant speelt ook de eind mei in Parijs te houden slotbijeenkomst van westerse ontwikkelingslanden een grote rol. Dan zal er overleg over de prijzen gevoerd in vijf jaar onrustbarend toegenomen aang lerlin •73 e< steke i en n toe el 0 lubst 70 De maximum vaarsnelheden zijn als volgt vastgesteld: In het Schagerkanaal snelheden van 6 tot 9 kilometer per uur al naar gelang de grootte van het schip- In de kanalen Schagen-Kolhorn, Omval- Huigendijk, Huigendij k-Oudkarspel en Oudkarspel-Kolhorn mogen schepen van meer dan vijftien ton niet harder dan 7,5 km. per uur. Schepen die lichter zijn 9 kilometer. De Huigenvaart en de Hoorn- sevaart zullen 'n snelheidslimiet hebben van zes kilometer. In de loop van deze maand zal het besluit van kracht wor den. mr. A. van Rhijn, directeur-generaal van Zaken Deze cijfers werden gistermiddag be kendgemaakt door plaatsvervangend energievoorziening van het ministerie van Economische Zaken tijdens een lunchbijeenkomst van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De heer Van Rhijn zei dat door de Europese landen en Japan met spanning wordt uitgekeken naar het energiebe- leidsplan van de V.S. dat op 20 april door president Carter zal worden be kendgemaakt. Tenslotte staat nog de behandeling van het concept-jaarverslag van de regi onale raad op de agenda. De vergadering wordt gehouden in het confectiecentrum in Amsterdam (Kon. Wilheminaplein 13) en begint om 14.00 uur. De beraadslagin gen geschieden in het openbaar. Tijdens de discussie zei Van Rhijn dat het opbergen van radioactief afval on der zoutlagen in de zeebodem zo kost baar is dat het - alleen als internationale oplossing kan dienen. Wat de warmte afvoer van centrale verwarmingsinstal- laties naar de buitenlucht betreft kon hij meedelen dat de energieraad een advies in voorbereiding heeft voor het gebruik van deze warmte. De vergassing in diepgelegen kolenmijnen gebeurt al in België op experimentele basis. De des kundigen staan er nogal sceptisch tegen over en het is de vraag of het voor Nederland toepasbaar is. Als dat zo zou zijn opent het toekomstmogelijkheden omdat in Noord-Holland vele diepliggen- AMSTERDAM. De regionale raad voor de arbeidsmarkt in Noord-Holland bespreekt donderdagmiddag de rijksver- stedelijkingsnota, de nota sociaal-econo- misch beleid en het wetsontwerp inzake de investeringsrekening. Verder komt de Noron (nota ruimtelijke ontwikkelingen in Noord-Holland) ter bespreking. De beleidsschets van die Noron, voorziet, zoals bekend, in de mogelijkheid om tussen Hoofddorp en Haarlem nog 15.009 huizen extra te bouwen. HOLLAND DANKT ZIJN bestaan aan de wind. Die wierp in den begin ne het zeezand op tot een duinenrij. En het drassig land daar achter werd door fiere windmolens drooggemalen. TOEKOMSTMUZIEK? ’t Zal mis schien niet zo lang meer duren of hel. is zover. Besturen is vooruit zien, en provinciale staten van Noord-Holland gaan dan ook al preluderen op die muziek. En zoals zovelen, die hun tijd vooruit zijn, grijpen zij terug op het verleden. WINDENERGIE kan naast zon- ne-energie en het gebruik van de kracht van getijstromen ook van betekenis zijn voor het voortbestaan van Holland in de toekomst, als olie en aardgas op zijn. In een gezamen lijke vergadering gaan de Statencom missies voor de ruimtelijke ordening en de milieuhygiëne en de raad van toezicht op de proyinciale bedrijven zich beraden over de toepassing van wind-energie. tenland. Daarom is ook in de EEG gepleit voor een verhoging in alle lan den. Ten aanzien van het aanboren van nieuwe bronnen wees hij op de milieu problemen die ontstaan bij het boren in de Waddenzee en het algemene verzet van groeperingen ook in de V.S., waar exploitatie van oppervlakte-kolenmijnen onherstelbare schade aan het landschap zal toebrengen. Daarnaast bestaat onze kerheid over het gebruik van kernener gie, de opslag van afvalstoffen en derge lijke. Ook tegen de bouw van conventio nele elektriciteitscentrales bestaan overi gens bezwaren. Voor de overheid vormt met name de provinciale autonomie („bij ons geen centrale”) een probleem. De heer Van Rhijn verduidelijkte dat natio naal eigenlijk weinig kan worden ge daan en dat geldt zelfs voor de V.S. Nederland verbruikt maar één percent van de wereldenergie, maar heeft in verhouding net zoveel problemen met de toekomstige energievoorziening als ande re' landen. IN JUNI 1975 kwam de project- voorbereidingsgroep Wind-energie met een voorstel voor een nationaal Gebrek aan energie betekent immers het lam leggen van het bedrijfsleven en daarmee grotere werkloosheid. Van Rhijn zei dat de zaak nog steeds veel te optimistisch wordt bekeken. In de V.S. is een stroming die zegt dat gewoon moet worden doorgegaan en niet bespaard op energie. Als ,de zaak doodloopt zou van zelf de oplossing komen, waarbij welzijn in de plaats komt van welvaart. In deze opvatting is geen plaats voor nucleaire centrales, maar voor kleinschalige alter natieve bronnen zoals zonne-energie, ge tijdencentrales en windkracht. Schattin gen over de opbrengsten hiervan lopen nog sterk uiteen. De regionale raad stelt verder de ex tra uitkering van 1,4 miljoen aan de provincie Noord-Holland aan de orde, bestemd voor de uitvoering van (matig) arbeidsintensieve werken. Ook voor vrouwen, die (weer) duurzaam in het arbeidsproces willen worden opgenomen, heeft het rijk geld beschikbaar gesteld: tien miljoen gulden voor werkgelegen- heidsprojekten bij overlheidsorganen en andere instellingen. Noord-Holland krijgt daarvan slechts 0,7 miljoen gul den. Voorts heeft minister Boersma 1 miljoen uitgetrokken voor onderzoek van de de arbeidsmarkt in zeehavenge- bieden tot 1990. In Amsterdam is een on- onderzoeksprogramma voor de toe passing van wind-energie. In maart 1976 is de eerste fase van dat onder zoek begonnen. Naar aanleiding van de resultaten hiervan is besloten tot aanvullend onderzoek. Daarbij horen de uitvoerige beproeving van de door Fokker gebouwde experimentele windturbine met verticale as, het ontwerp, bouw en beproeving van een windturbine met horizontale as en het onderzoek naar de plaatsings mogelijkheden van grote aantallen windturbines op land en op zee. De commissies zullen onder meer discus siëren over wat dit voor gevolgen voor Noord-Holland zou kunnen heb ben, gezien ook de ligging van deze provincie aan de kust. De gecombi neerde commissievergadering wordt gehouden op donderdag 31 maart in het provinciehuis en begint om twee uur. dat er in 1960 in ons land 540.000 personenauto’s waren en dat dit aantal is gegroeid tot 3,4 miljoen in 1975. De vraag naar olie en gas blijft onvermin derd toenemen. Nederland hoeft er vol gens hem ook niet op te rekenen dat kolen die eventueel in de V.S. gewonnen zullen worden door ons land gekocht kunnen worden. De overheid zal meer subsidie moeten verstrekken voor het isoleren van ge bouwen, steun voor research verlenen ten behoeve van nieuwe energiebronnen en voor stadsverwarming. Ook zullen normen nodig zijn voor isolatie. Een andere besparingsmogelijkheid is het niet meer leveren van het goedkope gas aan elektriciteitscentrales. Hij zei geen toekomstvoorspelling t? kunnen doen over de energievoorziening, maar verdui delijkte dat tussen beslissing en realisa tie een lange periode zit. Met name de voorbereiding voor de bouw van een kerncentrale vergt twaalf jaar. Een slagvaardig beleid kan dus niet gemist worden. NOG >N PAAR JAARJTES rijden in onze auto’s, en het is op. Zelfs de Bentveldse Alpha Romeo-rijder, die zich op dit moment op de linker rijstrook van rijksweg 6 zit te erge ren aan die langzame snert-Eend voor zijn bumper, zal er aan moeten geloven. Maar als er tijdig een ander energie-beleid komt, zal er ook voor Verwacht mag worden dat de KLM- directie namelijk zelf ook een nog onbekende kandidaat levert die past in het profiel van een „internationaal georiënteerde manager”. Anneke Goud smit die bereid is op basis van het beleidsprogram van de Vervoersfederatie NVV-NKV op de vrijgekomen stoel van HAARLEM. Het tweehonderdja rig bestaan van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel wordt op donderdag 9 juni tijdens een jaarvergadering in Haar lem gevierd. De vergadering zal wor den bezocht door prins Bernhard, be schermheer van de Maatschappij. Dit werd gistermiddag meegedeeld tijdens een departementsvergadering in res taurant Lion d’Or. Voorzitter Prof. Dr. P. Kuin zal een rede houden met een terugblik van twee eeuwen en een visie voor de toekomst. Verder vindt de presentatie plaats van een gedenk boek getiteld: „De economische ge schiedenis van Nederland”, dat op initiatief van het hoofdbestuur door een aantal gezaghebbende auteurs is geschreven onder redactie van prof. Dr. H. van Stuijvenberg. Door direc teur-generaal drs. Ph. Leenman van de PTT wordt de eerste aan de maatschappij gewijde postzegel, die dit jaar wordt uitgegeven, overhan digd. Na dt middag is er een geva rieerd programma met onder meer een stadswandeling en een bezoek aan het Teylers Museum. De commis saris der Koningin R. J. de Wit zal de bezoekers verwelkomen, waarna het gezelschap een orgelconcert bij woont in de Grote Kerk. De jubi leumviering wordt voortgezet in de Beyneshal met een diner en feest avond afgesloten met een taptoe door de Koninklijke Marine. dr. G. van der Wal (oud-KLM-directeur) te gaan zitten, voldoet niet aan die eis van de KLM. Gistermiddag heeft de Raad van Com missarissen zich over de situatie bera den. Het resultaat van die bijeenkomst is niet bekend. De voorlichting van de KLM wil zich niet over het onderne- mingsraad-gebeuren uitlaten. Het wordt een „interne aangelegenheid” e,noemd. Wordt Anneke Goudsmit door de Raad van Commissarissen geaccepteerd, dan zal ze de eerste ondernemingsraad- commissaris van Nederland zijn. De SER (Sociaal-Economische Raad) moet echter een beslissing nemen wanneer KLM- directie en negen huidige commissarissen een eigen kandidaat naar voren schui ven. Een moeilijke taak ligt er dan voor drs. Jan de Pous die zowel president- commissaris is van de KLM als voorzit ter van de SER. De enige mogelijkheid om een uit spraak van de SER te ontlopen is dat de Raad van Commissarissen het aantal leden met twee uitbreidt tot elf commis sarissen. Anneke Goudsmit en de kandi daat avn de KLM-leiding zouden dan beiden een zetel kunnen krijgen. Voor deze oplossing moet minister T. Wester- terp van Verkeer en Waterstaat toestem ming geven. In de besloten vergadering van de ondernemingsraad gisteren werd Anneke Goudsmit na een geheime schriftelijke stemming met 15 tegen 10 stemmen offi cieel kandidaat gesteld. VELSEN-NOORD. De visclub „KIC”, onderdeel van de grote KIC- familie houdt zaterdag in de zaal van „Seven Seas” aan de Grote Hout- of Koningsweg in Velsen-Noord een kien- avond. De avond begint om acht uur en er is voor een aantal prachtige prijzen gezorgd. derzoek aan de gang onder bedrijven naar de redenen van bedrijfsverhuizing en hervestiging. Minister Boersma vo teerde een bedrag van 25.000 gulden voor onderzoek van moeilijk plaatsbare arbeidskrachten. De resultaten van dit onderzoek zijn nu neergelegd in een concept-rapport, dat door de regionale raad voor de arbeidsrharkt zal worden besproken. y '.-7 '"j

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15