Alweer herrie over export van Na publikatie cijfers van Centraal Planbureau: vervoers-cao Miljard dollar voor armste ontwikkelingslanden verhogen tussen de bedrijven door Varkenspest bedreiging voor werk Medici mogen tarieven r Problemen bij Europese boter naar Sovjet-Lnie Weg Breda-Roosendaal geopend I I VOORSTEL VAN EUROPESE COMMISSIE Shell en Mitsubishi: samen olie boren AKZONA REKENT OP WINST I I I- - r* Kil j Kr 27 19 7 7 APRIL VRIJDAG I ECONOMIE f f ka De gezamenlijke banken en spaarbanken. t banken op vrijdag 8 april (Goede Vrijdag) gesloten zijn. UTRECHT (ANPl. De Federatie Nederlandse V akbeweging en het CNV vragen zich af of de verwachte daling van het aantal werklozen tot 150.000 in 1980 ondertussen niet een onhaalbare kaart lijkt te zijn. In dat verband dringt de FNV er bij de overheid op aan alternatieve plannen voor het stimuleren van de werkgelegenheid te ontwikkelen, zodat tijdig de bakens kunnen worden verzet. Een woordvoerder van de FNV zei dit gisteren in een eerste reactie op de uitkomsten van het sociaal economisch plan 1977, waarin het Cen traal Planbureau de economische ontwikkeling in dit jaar voorspelt en waarover wij berichtten. rV" r Wij willen graag voorkomen dat u tevergeefs bij ons aanklopt Daarom herinneren wij u eraan dat de kantoren van alle I FNV erg somber over werkloosheid 9 4 is ex- iaan- (ADVERTENTIE) f M DEN HAAG (ANP). De christelijke 'wegvervoerders in het beroepsgoederen- vervoer over de weg (PCB en KVO) heb ben geweigerd de nieuwe cao voor het wegvervoer voor 1977 en 1978 te onderte kenen. De onderhandelingsdelegatie van beide organisaties kreeg hiervoor geen toestemming van hun sociale adviesraad en van de beide hoofdbesturen. Breekpunt is de toelichting op een arti kel in de cao, waarin de ondernemers in het wegvervoer ertoe worden verplicht de uren, die rustend worden doorgebracht in de slaapkabine van een rijdend voertuig, als gewerkte urep te betalen. Beide organi saties achten dit artikel onaanvaardbaar. De beide Werkgeversorganisaties in het wegvervoer (NOB en KNVTO) zijn inmid dels wel akkoord gegaan met deze ver plichting. De registeraccountants hebben toestem ming gekregen hun tarieven met ingang van 1 april met 6.50 per uur te verhogen. De dierenartsen mógen hun tarieven met ingang van 1 april met in het algemeen niet meer dan 5 procent verhogen. Later bleek echter dat het willen ver hinderen van de boterexport naar de Sovjet-Unie alleen nog maar het voor nemen is van de Britse voorzitter van de commissie. Roy Jenkins, en de Euro pese landbouwcommissaris.’ de Déén Gundelach. In de Europese commissie als geheel is dit onderwerp nog niet ter sprake geweest, zo verklaarde Euro- De winst per aandeel steeg van f 22(37 tot f 22.46. De omzet steeg van 336 mln tot 358 mln. De resultaten in het eerste kwartaal van 1977 zijn bevredigend en de orderportefeuilles zijn goed gevuld. Jaar vergadering 27 mei van contauwii voor elke 20 aandelen 1 aandeel van 1 nominaal te ontvangen ten laste van de agioreserve, aldus de maat schappij. De omzet van de groep steeg van 860,2 mln. tot 935,6 mln., de nettowinst ging van 11,1 mln. naar ƒ50,5 mln kelingen tussen de bedrijfstakken maken opnieuw duidelijk dat er snel een wet op de vermogensaanwasdeling moet komen, aldus het CNV. Een systeem ter stabilisatie van de grondstoffenopbrengs ten naar het voorbeeld van het Stabex-systeem in de zgn. Con ventie van Lomé tussen de Ne gen en 52 ontwikkelingslanden in Afrika, het Caraïbische-Zee- gebied en de Stille Oceaan (ACP-landen) is niet voor alle grondstoffen toepasselijk, al dus de Europese commissaris. Voor bijvoorbeeld koper of rubber zullen specifieke ak koorden moeten komen op ba sis van het zgn. „Clearing Hou- se”-systeem. Een wereldwijd Stabex-akkoord kan ook niet zo ver gaan als de regeling in het kader van de Lomé-over- eenkomst. >erd Hoger dividend Rorento Rorento zat voorstellen het dividend over het boekjaar 1976-1977 vast te stellen op 4.50 in contan ten plus 5 pct. in agio-aandelen. Over het voorgaande boekjaar werd 4,25 in con tanten plus 5 pet in agio-aandelen uitge keerd. ische val- De noei- ïl de j merkt het VNO verder op, „laten evenwel zien dat de structurele problemen van on ze economie onverminderd blijven voort bestaan. De kwetsbaarheid van het Neder landse? bedrijfsleven wordt daarmee nog eens onderstreept". 7 Hoger dividend ACF ACF Holding NV stelt voor hel dividend over 1976 vast te stellen op 8,40 per aandeel van 25 (vj 8). Verder zal een agiobonus van 2,5 pet. worden verstrekt die vrij zijn van inkom stenbelasting en ten volle gerechtigd zijn tot het dividend over 1977 en volgende jaren, aldus de maatschappij. i 161 e 13 De specialisten op ander gebied mogen hun particuliere tarieven met 3 procent verhogen met ingang van 1 april. Dit heeft de regering goed gevonden op basis van een nacalculatie van de in 1976 opgetreden stijging van de praktijkkosten. Dit zegt de heer R. van Wensen, vice- voorzitter van de voedingsbond CNV in het blad „Samenwerking". Hij bepleit een wettelijke regeling waardoor de varkens houders verplicht worden de biggen tegen varkenspest iii te enten. „De varkenspest, die in de afgelopen maanden in vooral centraal Nederland is uitgebroken, dreigt een catastrofe te worden”. Een ramp, niet alleen voor de mesters en de vleesverwer kende industrie, maar ook voor een deel van de 12.500 werknemers in deze sector. UTRECHT (ANP). Als de varkenspest niet snel wordt bedwongen, dan dreigt er massale werktijdverkorting in de vleeswa renindustrie. Die dreiging is des te groter als de varkensprijs - door de grote opslag en de aarzeling tot kopen van de consu ment - in elkaar zou storten schat. Een lagere export en hogere grond- stöfprijzen moeten niet uitgesloten wor den geacht. Het NCW acht het noodzake lijk dat het regeringsbeleid gericht blijft op de matiging van de kosten. Pas dan kan het concurrentievermogen van het Neder-_ landse produkt op de binnen- en buiten-' landse markten verbeteren. Over de loonkostenontwikkeling valthet CNV op dat de werkgevers in 1976 de loonkosten onnodig één procent hebben verhoogd door hogere incidentele lonen dan was verwacht. Het CPB verwacht voor dit. jaar weer een incidentele loonstij ging van twee procent, hetgeen opnieuw tot een onnodig grote loonstijging zal lei den. De verschillende rendementsontwik tot verdergaande maatregelen willen besluiten, zodra blijkt dat exporteurs aanzienlijke boterhoeveelheden aan de Sovjet-Unie willen leveren, en daarbij het risico willen lopen, op de dag van levering een lagere uitvoersubsidie te ontvangen dan gold op de dag van afsluiting van het leveringscontract. De commissie, zo deelde haar woord voerder (maar slechts Jenkins en Gun delach wisten daarvan af) heeft niet het voornemen toe te staan dat de moge lijkheid van het exporteren zonder pre- fixatie benut wordt om nieuwe, sub stantiële hoeveelheden boter, naar Oost-Europa te exporteren. Als het noodzakelijk mocht zijn, zal ze geëigen de maatregelen nemen, aldus de mede deling. In Brussel vroeg men zich af of de commissie, als ze verdergaande maatregelen neemt, niet terecht van discriminatie beschuldigd kan worden. ARNHEM (ANP). - Volgens de heer Claude Ramsey, president van Akzoni Ine., VS, zal Akzona over het eerste kwar taal 1977 een winst kunnen rapporteren. In de aandeelhoudersvergadering van Akzo na zei de heer Ramsey dat Akzona in het eerste kwartaal een duidelijk positief re sultaat zal behalen. De heer Ramsey voegde hieraan toe: „We zien nu duidelijke tekenen van verbe tering in onze vezelsector hetgeen onder streept wordt door een tweede ronde van prijsverhogingen voor polyester textielga- ren. Het herstel van de Winstgevendheid van Amerikcan Enka alsmede verbeterin gen bij de overige' werkmaatschappijen zullen ertoe bijdragen dat 1977 een beter jaar wordt voor Akzona”. (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) BRUSSEL. De Europese Gemeenschap en de andere westelijke industrielanden zouden de armste ontwikke lingslanden een miljard dollar hulp moeten bieden. De Ge meenschap zou voorts moeten meewerken aan een wereldwij de regeling ter stabilisatie van de opbrengsten van grondstof- fènexport door de ontwikke lingslanden. Volgens Claude Cheysson, de Europese com missaris, belast met ontwikke lingssamenwerking, is dit de opvatting van de Europese commissie, het „dagelijks be stuur” van de Europese Ge meenschap. Op het ogenblik bestaat er geen enke le formele belemmering voor Europese boterexport naar Janden van het Oost blok. Wèl is die export wat lastiger geworden, omdat de Europese commis sie op 2 maart besloot een ..wachttijd" Minister Westerterp van Verkeer en W<i- terstaat en de Noordbrabantse commissaris der Ko ningin, Van der Har ten. hebben gisteren de rijksweg Rreda- Roosendaal offici eel geopend Ze de den dat door een kuil te spitten waar in een boompje werd geplant. De financiële hulp aan de armste ontwikkelingslanden het gaat om de minst ont wikkelde landen en de meest door de recente economische Winststijging Bank Morgan Labouchère Bank Morgan Labouchère NV (pari tair eigendom van Amro Bank en Morgan Guaranty Trust) heeft evenals in 1975 vo rig jaar een forse winststijging geboekt De winst na aftrek van belastingen en voorzieningen steeg met 26 pct. van 1,6 tot f 2 mln. Het vergelijkbare resultaat in 1975 is gecorrigeerd in verband met de overdracht van een aanta] vroegere deel nemingen aan de Amro bank Het balans totaal steeg van 300 mln. tot 620 mln., aldus het jaarverslag. In verband hiermee vond hij de CPB prognoses „ontmoedigende voor hen, die geloven in een loonmatiging". Tegenover beteugeling van de loonkosten staat im mers de internationale ontwikkeling, waardoor de gulden zijn internationaal sterke positie kan handhaven, aldus de woordvoerder. De FNV helpt het. Centraal Planbureau hopen, dat de inflatie in 1977 beperkt kan blijven. De federatie ver wacht een hoger percentage aan geldont waarding, vooral wanneer de wens van de werkgevers van een soepele)- prijsbeleid wordt gehonoreerd. De FNV noemt de verwachte stijging van investeringen een „wankel gegeven", omdat deze prognose wordt gekoppeld aan de invoering van de wet op de investe- ringsrekening (WIR). De vakcentrale vraagt zich af welke invloed echter het uitstel van de parlementaire behandeling van deze wet zal hebben. De federat ie wijst ook op de betrekkelijkheid van de CPB voorspellingen in hetalgemeen, omdat nog weinig is te zeggen van de internationale valuta-ontwikkeling, terwijl dit gegeven volgens de woordvoerder essentieel is. Aandeelhouders NMB willen meer De Vereniging Effectenbescherming en aandeelhouders van de Nederlandsche Middenstandsbank NV hebben het ver hoogde dividend over 1976 (van 8,50 tot ƒ10) aan de matige kant gevonden. Zij hebben het bestuur voor de toekomst om hogere uitkeringen gevraagd, mede gezien het feit dat de bank dit jaar 50 jaar bestaat, zo lieten zij op de jaarvergadering weten. pees commissaris Claude Cheysson. die toevallig in de perszaal aanwezig was. wat meer risico op. De mogelijkheid bestaat namelijk dat hij dan op de dag van levering minder subiside ontvangt als de subsidie welke gold op het mo ment dat hij het leveringscontract afsloot. Uit de mededelingen in antwoord op vragen die de commissiewoordvoerder gisteren in Brussel deed, kon worden opgemaakt dat Jenkins en Gundelach den van de armste ontwikke lingslanden moet worden aan gepakt door hen nieuwe hulp te geven, aldus Cheysson, die zich kantte tegen een moratorium (uitstel) waarvoor minister Pronk (Ontwikkelingssamen werking) zich sterk heeft ge maakt. Met een moratorium plak je de betrokken landen een etiket op waardoor ze niet meer meetellen, aldus Cheys son, die het belang van de han- delsrelaties van de Europese Gemeenschap met de ontwik kelingslanden benadrukte: 21 procent van de EEG-export gaat naar de ontwikkelingslan den tegen slechts 10,8 procent naar de Verenigde Staten. DEN HAAG (ANP). Tandartsen en tandarts-specialisten mogen met ingang van 1 april hun tarieven voor particuliere patiënten met 5 procent verhogen. De vori ge tariéfsaanpassing vond in november 1975 plaats. Het CNV vindt het. belangrijktse posi tieve punt in de verwachtingen van het CPB voo)- 1977 een verdergaande afzwak king van de prijsstijging. Gelet op de prij- scijfers tot nu toe is de verwachte 6,5 procent echter alleen te bereiken als het tempo van de prijsstijgingen in de loop van dit jaar via een strak prijsbeleid dras tisch wordt afgezwakt. in te stellen voor het zogeheten prefixe- ren. Het prefixatiesysteem maakte het mogelijk dat exporteurs, voor een be paalde periode,bij de commissie in Brussel een vaste uitvoersubsidie claimden. Door die regeling veranderde echter niets aan de mogelijkheid om boter te exporteren tegen de op de dag van de uitvoer geldende uitvoersubsidie. De De verwachting voor 1977 voor het mid den- en kleinbedrijf kan, volgens een .bin nenkort door het Economisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf (EIM) te publicéren rapport dat mede is gebaseerd op het gisteren gepubliceerde centraal eco nomisch plan van het CPB, globaal wor den getypeerd door: enige stijging van de inkomens van zelfstandigen,lichte verbe tering van de rendementspositie, aldus het EIM 1 De dialoog, waar de Europe- se Negen met één zetel verte genwoordigd zijn, wordt eind mei besloten met de ministers conferentie waarop spijkers met koppen moeten worden ge slagen. Cheysson kondigde aan dat de Europese commissie voorstellen van bovengenoem de strekking aan de Europese Ministerraad zal voorleggen. Dt; Europese raad van rege ringsleiders sprak zich vorige week uit voor het beginsel van een gemeenschappelijk fonds ter financiering van grondstof fenovereenkomsten Het vraagstuk van de schul- Een tiental bedrijven heeft reeds een aan vraag tot arbeidsverkorting ingediend, al dus Van Wensen. Bovendien bestaat de kans vólgens hem dat enkele bedrijven het hoofd niet boven water kunnen houden. DEN HAAG (ANP). De Koninklijke Nederlandse Shell en het Japanse concern Mitsubishi zullen gezamenlijk olie gaan boren in de wateren rond Japan. In een nieuw op te richten onderneming zal Mit subishi voor 50 procent participeren. Een andere samenwerking is die tussen Shell en Mitsubishi voor de bouw van een instal latie Voor de produktie van zei miljoen ton LPG (gas) per jaar in Sarawak, waarbij ook een Maleisische partner is betrokken. Cheysson zei dat het akkoord van Lomé, dat een jaar geleden in werking trad, goed functio neert, niet in het minst door een soepele toepassing. De Europese Gemeenschap heeft de ACP-landen tot nu toe 1.8 miljard gulden hulp in de vorm van bijdragen aan projec ten gegeven. Minister Lubbers heeft voorts bepaald dat de handelsmarges voor de kleinhandel in bovenkleding onveranderd blijven. Voor deze marges moest een nieuwe prij- zenbeschikking worden uitgevaardigd, omdat de oude beschikking is afgelopen. commissie in Brussel behoeft daarvoor niet eens de bestemming van de boter te weten. De exporteur behoeft slechts aan te tonen dat de boter werkelijk het Europese grondgebied verlaten heeft, om de subsidie (uitvoerrestitutie) te verkrijgen. Uitvoer van boter tegen de „dagwaar de" van de uitvoersubsidie (di/? kan flucturéren) levert voor de exporteur crisis getroffen landen, 35 in totaal en het afsluiten van grondstoffenovereenkomsten zijn twee van de belangrijkste onderwerpen om de zgn. Noord-Zuiddialoog tussen in dustrielanden, olielanden en ontwikkelingslanden in Parijs. Volgens het Verbond van Nederlandse Ondernemingen is het CPB gematigd opti mistisch over een verdere voortzetting van het conjuncturele herstel ..Ook het VNO houdt rekening met een verdere conjuncturele verbetering in het lopende jaar", aldus dit werkgeversver bond in een eerste reactie. „Het VNO heeft echter enige aarzeling ten aanzien van de verwachtingen omtrent de exportontwik- keling, mede in verband met de gevolgen van de opgetreden waardevermeerdering van de gulden. Het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond (NCW) heeft de conclusie getrok ken dat de economische vooruitzichten in het teken staan van een langzaam verder gaand conjunctureel herstel. Het NCW vindt dat het QPB de internati onale ontwikkelingen optimistisch in- BRUSSEL (ANP). De Sovjet- Unie tracht opnieuw boter te kopen in de Europese Gemeenschap. Ditmaal gaat het om 35.000 tot 40.000 ton, die de Russen uit West-Duitsland willen im porteren. De Europese commissie, (het dagelijks bestuur van de EEG) wil dit verhinderen. Een woordvoerder van deze commissie heeft gisteren in Brus sel meegedeeld dat de commissie over weegt geeïgende maatregelen te nemen. Het wee? toenemen van de werkloosheid in de loop van 1977 en ook de daling van de industriële werkgelegenheid in 1976 en 1977 met totaal 70.000 arbeidsplaatsen", - 'Z 158, 19, 74, 54, 117, 88, 108, 1, 155, 38, 7, 121, 47, 73, 147, 61, 70, 54, 57, 45, 95, 174, 125, 136, 26, 121, 77, 166, 65, 74) 51, 67, 56, 51, 708, 50, 76, 78; 69, 37, 22, 141, 31; 61; 88, 81, 63) 2,1 183; 133, 139; 82; 195,’ 70,1 80; 159; 150; 33; 170, 85, 90, 69, 36, 97, 103, 90, I 68, 213, 33, 146, 259, 169, (ZR 1 DO,, 45, 62, 305; 179, 101; 485, 145, idsen Winstverbetering Hunter Douglas De in Nederland gevestigde internatio nale industriële groep Hunter Douglas heeft vorig jaar na de inzinking in 1975 een herste] van de resultaten kunnen bereiken. Nettowinst en omzet bereiktep een record in de geschiedenis van de groep. Voorge steld wordt het dividend te verhogen van f 1.10 tot 1,20 per gewoon en per achter gesteld aandeel met de keus om in plaats Uw bank is op Goede Vrijdag gesloten. 1 W-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27