Carter zou bewapeningswedloop zeer ongaarne versnellen V ance Moskou en Washington blijven naar tweede SALT-akkoord streven PERSCENSUUR od IN ZAIRE Zesde ronde in overleg om toekomst van Cyprus begonnen Sovjet-Unie en Mozambique sluiten verdrag Noordierse vredesbeweging wil betere organisatie Vliegtuigkaper veroordeeld Weinig uitzicht op overeenstemming tussen Makarios en Denktasj ■F I J o "1 2 DE WOLKEN Ijlstudie van verbod saccharine in VS Amin zou hulptroepen gestuurd hebben MATROZENKLEEREN Concessie Congres VS-op de bres voor zeehondjes Aanspraak Fundamenteel K 19 7 7 APRIL 1 VRIJDAG BINNEN- EN BUITENLAND j adeur 3 ■■■■BB (Van onze redacteur in Enge land, Henk Leffelaar) kapot te horen jd zal er icht. Vo- sn ook ai taaimoe- KINSJASA (UPI, AFP). De regering van Zaïre heeft gisteren „perscensuur vooraf” ingesteld. Wat dit precies voor de praktijk inhoudt, is niet duidelijk gewor den. Wèl hebben buitenlandse correspondenten opdracht gekre gen hun kopij vóór verzending aan de autoriteiten voor te leggen. WASHINGTON (UPI, Reuter, DPA). De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben gisteren laten weten dat zij blijven streven naar een tweede akkoord tot beperking van de strategische bewapening (SALT), ondanks het mislukken van de besprekingen die minister Cyrus Vance in Moskou over dit onderwerp heeft gevoerd. NICOSIA (Reuter en ANP). Onder voorzitter schap van de secretaris generaal der Verenigde Naties, Kurt Waldheim, is gisteren in Wenen de zesde ronde begonnen van het overleg tussen vertegen woordigers der Griekse en Turkse bevolkingsgroe pen op Cyprus. Waldheim zal tijdens de eerste drie dagen de vergaderingen leiden, die worden gehou den in het gebouw van de „Diplomatieke Academie” LONDEN. De Noordierse vredesbeweging Peace People zal zich dit weekeinde strakker organiseren door een statuut op te stellen en een bestuur te kiezen. De beweging is tot nog toe een los georganiseerde groep van medewerkers en sympathi santen geweest, min of meer on der leiding van Betty Williams, Mairead Corrigan en Ciaran McKeown. ■■■■■■(■■■■■BBB 1 F J tnjfel door Nico Scheepmaker 1 Ik riep dat ik een schaap zag, en een bruid lingen kunnen terugkeren. WASHINGTON (UPI). Voordat het besluit viel de pers onder censuur te plaatsen, had een regerings woordvoerder de buitenlandse correspon denten verweten „leugens” te verspreiden over de toestand in Zaïre. Op de perscon ferentie in Kinsjasa waarop deze beschul diging werd geuit, verscheen kolonel Eloe- ki die tot dusver de operaties van het Zaïrese leger in Sjaba, het voormalige Katanga, heeft geleid. Eerder waren er berichten verschenen over zijn vermis sing. MAPOETO (Reuter, AFP). -r De Sovjet- Unie en Mozambique zullen een verdrag van vriendschap en samenwerking sluiten, zo heeft de Russische president Podgorny gisteren aangekondigd op een massabij eenkomst in de Mozambikaanse hoofdstad Mapoeto. Volgens Podgorny is het sluiten van het verdrag „een demonstratie van echt inter nationalisme”. In zwart Afrika heeft de Sovjet-Unie tot dusver alleen met Angola en Somali zo’n verdrag gesloten. Hoewel Mozambique het afgelopen jaar de banden met de Sovjet-Unie nauwer heeft aange haald, zijn waarnemers in Mapoeto toch wat verbaasd dat Mozambique bereid is tot het sluiten van een vriendschapsver drag. Aangenomen werd dat Mozambique zich niet zo uitgesproken met Moskou zou willen verbinden als Angola heeft gedaan. Het verdrag zou op 3 april gepubliceerd worden, zo lieten Russische functionaris sen weten. Het vriendschapsverdrag voorziet niet in het beschikbaar stellen van militaire bases, of enige andere concessie of bijzon dere voordelen voor de Sovjet-Unie, zo is uit Russische bron vernomen. Kolonel Eloeki zei op de persconferentie dat het op het ogenblik „rustig” is in de kopermijnstad Kolwezi die door de Katan- gese gendarmes omsingeld zou zijn, en dat „iedereen daar gewoon met zijn werk doorgaat”. De Katangese gendarmes, al dus Eloeki, staan nog op 90 kilometer ten westen van Kolwezi. De wond’ren werden woord en dreven langs. Een van de tien beste gedichten van Martinus Nijhoff (1894-1953) vind ik „De Wolken'’. Het luidt als volgt: ider van Senaat, in Japan jud. Hij Oosten 1 van de Vietnam r aldaar vastzat geweld volgens duister, vete of ekpartij ingenen 1-jange ■vening angene, ikmesje snaamd jd later de Pot- bij met ernink. zoorzit- e toe- ■ingen in de goed lefbo- 'al de Het trio kwam internationaal in de belangstelling te staan en ontving van supporters in het buitenland ruim 2 mil joen gulden. Een van de weinige concrete resultaten volgde na een bezoek van Mai- rèad Corrigan aan Nieuw-Zeeland, toen de regering van dat land zich bereid De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromiko, verklaarde op een van zijn zeldzame persconferenties; „Wij zijn allen voorstander van een nieuwe Russisch-Amerikaanse overeenkomst in zake beperking van de strategische bewa pening. Die zou stroken met de belangen van zowel de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten als van andere landen”. Doel van de gespreksronde in Wenen is een grondwettelijke op lossing voor het de facto gedeelde eiland te bereiken. Daarnaast zullen punten als de bewegings vrijheid en het recht van vesti ging voor de twee bevolkings groepen op het gehele eiland ter sprake komen. De leiders van de Griekse en de Turkse gemeenschappen hebben elk hun fundamentele standpun- verklaarde een beperkt aantal jonge Ie ren als immigranten toe te laten jonge ren zonder uitzicht, die anders opgezo gen zouden worden in het geweld. De doelstelling is de Noordierse sa menleving te veranderen door steeds de totale bevolking van 650.000 zielen op Cyprus, heeft momen teel 36 percent van de grond in bezit. Denktasj stelt dat zij aan spraak maakt op 32,8 percent. Het ziet ernaar uit dat Makari os op dit punt een belangrijke Dit is aanleiding geworden tot een openlijke verdeeldheid in de rijen van de Griekse Cyprioten. Het laatste punt van de richtlij nen voor de Weense conferentie is dat de bevoegdheden en de MÜNCHEN (Reuter). Een rechtbank in München heeft gisteren de 26-jarige Tsjechoslowaak Rudolf Becvar tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het kapen van een Iljoesjin-18 met 107 inzittenden die een binnenlandse vlucht in Tsjecho-Slowakije maakte. Op bevel van Becvar is het toestel toen in West-Duits- land geland. hulde vorm van verdeling zullen accepteren. De wond’ren werden woord en dreven verder, Maar ’k zag dat moeder met een glimlach weende. Toen kwam de tijd dat ’k niet naar boven keek. Ofschoon de hemel vol van wolken hing. Ik greep niet naar de vlucht van ’t vreemde ding Dat met zijn schaduw langs mijn leven streek. Deze week kreeg ik van de heer (of mevrouw?) Th. G. de Jongh uit Utrecht het volgende briefje: Maar moeders glimlach kreeg opeens iets bangs, Zij huilde even zachtjes vooi’ zich uit. Met de aantekening dat „wond’ren” is doorgestreept, maar het daarboven ge plaatste „wolken” eveneens! Blijkbaar be viel het een noch het ander hem, op dat moment! De derde strofe is volledig gelijk aan de „officiële” die we al kennen, maar de vierde is weer heel verschillend: Nu ligt mijn jongen naast mij in het gras En wijst me wat hij in de wolken ziet Nu schrei ik zelf, en zie in het verschiet Waarom mijn moeder toen verdrietig was. Ik droeg nog kleine kleeren, en ik lag Lang-uit met moeder in de warme hei, De wolken schoven boven ons voorbij En moeder vroeg wat ’k in de wolken zag. En ik riep: Scandinavië, en: eenden, Daar gaat een dame, schapen met een herder in Het lekabi- d, poli- propa leiden sitieve ng zal at zou minis- oe dat cval in nomi-1 p een ;n mi- n het rwerp lal be- iigersi Nu ligt mijn jongen naast mij in de heide En wijst me wat hij in de wolken ziet. Nu schrei ik zelf, en zie in het verschiet De verre wolken waarom moeder schrei de. De Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt, aan wie Vance gisteren verslag uitbracht, zei ook dat de VS, de Westelijke wereld en. de Sovjet-Unie een fundamen teel belang hebben bij een verder akkoord ig Bur in on- ?k kost gulden Het he ap giro schaps- „mede- precies Vandaag, aldus de regeringswoordvoer der, zouden de journalisten generaal Boemba Moasso Djogi, de bevelhebber van het Zaïrese leger, in levende lijve kunnen zien. Hij was naar Kinsjasa ontbo den „om de leugens van de rebellen aan de kaak te stellen dat hij gesneuveld is”. De Turkse gemeenschap, die slechts 18 percent uitmaakt van - r— Aan Turkse kant is de funda mentele kwestie de macht die aan de regionale besturen wordt toe gekend en waarborgen voor de Turkse minderheid tegen wat men ziet als een dreiging van een hernieuwde Griekse economi sche en bestuurlijke overheer sing. terwijl ook de angst mees peelt voor een militair domineren van de Grieken als het Turkse leger naar het vasteland zou te rugkeren Uit goedingelichte bron in Kampala is inmiddels vernomen dat president Idi Amin van Oeganda troepen naar Zaïre heeft gezonden om president Moboetoe te helpen in diens strijd met de Katangese gendarmes. Amin zou dertig vrachtwa gens van Russische makelij met parachu tisten en andere luchtmachttroepen naar Zaïre gestuurd hebben. Het grootste verschil met het „officiële” gedicht (ik deins ervoor terug van het „oorspronkelijke” te spreken, al heb ik het gevoel dat deze nieuwe versie een latere is), is nog niet eens de verschillende woord keus, maar het feit dat Nijhoff de zogehe ten vrouwelijke rijmen (eenden, herder, verder, weende; heide, schreide) door mannelijke rijmen verving: bruid, langs, bangs, uit; gras, was. Misschien irriteerde de inconsequentie in beklemtoonde en on beklemtoonde lettergrepen hem, want ove- rhet algemeen is hij in de kwatrijn-verzen in „Vormen” wat dat betreft consequenter, hoewel ook weer niet altijd. Ik kan me ook voorstellen dat hij van die rijmdwang „eenden” (op „weende”) af wilde, al was het alleen maar omdat je zelden eenden in wolkenformaties herkent. Ik gok erop dat Nijhoff niet tevreden was met de eerste versie (die we kennen), en zijn gewobnte getrouw want hij bleef eeuwig verande ren in zijn gedichten een „verbeterde” versie maakte, die hij achteraf toch weer verwierp, of (want dat komt ook voor) gewoon vergat!. In dit mét potlood geschreven „andere" gedicht is de eerste strofe gelijk aan het „officiële”, met dien verstande dat de eer ste regel aanvankelijk luidde: „Ik droeg matrozenkleeren, en ik lag”, waarna „ma- trozenkleeren” werd doorgestreept en, erboven, vervangen door ;,nog kleine klee ren". De tweede strofe luidt heel anders: WASHINGTON (UPI). Het Ameri kaanse congres heeft zijn „Office of Tech nology Assessment” opdracht gegeven een ijlstudie te maken van het door de Food and Drug Administration voorgesteld ver bod op sacharine. De studie, die beperkt zal blijven tot het bestuderen van bestaan de stoffen, moet binnen 60 dagen zijn voltooid. Dit is de periode die de FDA wettelijk moet laten verstrijken alvorens een verbod op te leggen, zodat er nog commentaar op kan worden geleverd. meer mensen via de actiekernen van de beweging ertoe te brengen het gebruik van geweld af te wijzen en gezamenlijke (protestantse en rooms-katholieke) pro jecten op te zetten, variërend van speel plaatsen voor kinderen, recreatieoorden, en zelfs fabriekjes. Hiervoor zouden de aanzienlijke fondsen dienen die de bewe ging heeft ingezameld. Senator Edward Kennedy, voorzitter van de gemengde commissie van huis en senaat die toezicht houdt op het OTA, zei dat er haast bij was vanwege de furore die het voorgestelde verbod van de FDA heeft veroorzaakt en omdat de industrie moet weten waar zij aan toe is. Volgens de FDA hebben Canadese proeven met ratten aan getoond dat sacharine leverkanker kan veroorzaken. Aan de bijeenkomst dit weekeinde zul len ongeveer 300 afgevaardigden en waarnemers deelnemen van de kern groepen die de beweging in verschillende plaatsen en steden heeft georganiseerd. Het belangrijkste dat bereikt kan wor den, is dat er vorm en gezicht wordt gegeven aan de beweging, en dat doel stellingen worden geformuleerd. Het is vooral de gezichtsloosheid van de vredes beweging geweest, en de weinige concre te resultaten, die toenemende kritiek hebben uitgelokt. Intussen verzekerde zijn Amerikaanse collega Vance in Bonn, dat president Car ter „zeer ongaarne” de bewapeningswed loop zou willen versnellen, nu het overleg in Moskou geen resultaat heeft opgele verd. Volgens hem hadden de Russen zijn „zeer billijke pakket” voorstellen verwor pen, waarna de Amerikanen een Russisch tegenvoorstel van 'de hand wezen. De Turkse zijde heeft duidelijk gemaakt dat zij alleen akkoord kan gaan met een federatie met zeer beperkte macht voor de een trale regering. De Grieken stellen daar tegenover dat zij geen ver- Punt drie zegt dat beginsel- kwesties als vrijheid van bewe ging, vestiging en eigendoms recht „open staan voor discus sie”. Volgens de Griekse Cyprio ten moeten de Turken op deze kwesties toegeven. Maar de Turks-Cyprische leiders hebben inmiddels wel duidelijk gemaakt dat zij er niet over denken de poorten te openen voor een mas sale terugkeer van bij de Turkse invasie verdreven Grieken. Zij zijn van mening dat dit een herle ving in de hand zou werken van de vroegere gewelddadigheden tussen de leden van de twee ge meenschappen. „Uit uw belangstelling voor de inhoud van Kniertjes pannetje en de auteur van „Een mens lijdt enz.” maak ik op dat u ook wel belangstelling zult hebben voor bij gaand schriftblaadje. Ik trof het aan tus sen een nummer (het le zelfs!) van De Vrije Bladen, dat met een touwtje saarhge- bonden met wat dichtbundels als pakket op een veiling werd verkocht. Op het schutblad stond: „Beste Pom, bekijk het eens!” met een handtekening die ik niet kan ontcijferen, en toen ik de bladzijden „operiwrikte” (ze kleefden aan elkaar, het nummer had blijkbaar in het vocht gele gen), viel dat schriftblaadje eruit. Ik her kende het gedicht meteen, maar er was toch iets vreemds aan. Ik zocht het op in „Verzamelde gedichten” van Martinus Nij hoff (de bundel „Vormen”, bladzij 128, titel „De Wolken”), en herkende toen opeens de varianten. Gezien de opdracht in De Vrije Bladen (Pom Koosnaam van Nijhoff) neem ik aan dat de varianten van Nijhoff zelf zijn. Misschien kunt u eens navraag doen of ze bekend zijn. Zoniet, des te aardiger!”. Ciaran McKeown, een 33-jarige ex- journalist met een doordringende per soonlijkheid, gaf een mate van gericht heid aan de beweging met de publikatie van een brochure, waarin hij zijn pacifis tische ideeën uiteenzette, die door de twee overigen van het triumviraat wer den onderschreven. Hij heeft ook de hand in het werkmodel van het statuut dat dit weekeinde aan de afgevaardigden zal worden voorgelegd. Een van de voor stellen is om tweemaal per jaar een bij eenkomst van alle afgevaardigden te be leggen, en rechtstreekse verkiezingen te houden. concessie wil doen. In een recent interview zei hij te geloven dat de meeste Grieks-Cyprische vluch telingen in hun huidige verblijf plaatsen zullen blijven en liever een compensatie zouden incasse ren dan terug te gaan naar hun vroegere woonplaatsen die nu onder Turks-Cyprisch bestuur staan. ten, die vei’ uiteen liggen. Daarbij komt nog een diep geworteld wantrouwen ten aanzien van ei kaars bedoelingen. De richtlijnen die de respectieve leiders, aarts bisschop Makarios en Rauf Denktasj, op hun in februari ge houden besprekingen voor het o- verleg in Wenen uitstippelden hebben aan deze situatie weinig kunnen veranderen. De socialistische leider Vassos Lyssarides stelt zich op het stand punt dat de Turken eerst moeten toegeven op het punt van het recht op terugkeer en andere be- ginselkwesties alvorens er ook maar over gebiedsverdeling wordt gesproken Voor beide partijen blijken er fundamentele kwesties te zijn. Voor de Grieken is dat de terug gave van gebied. Zij hebben hun ideeën vastgelegd op een kaart waarover de conferentie in We nen zich zal buigen. Afgezien van percentages zullen de Griekse Cyprioten hun Turkse mede-ei- landbewoners waarschijnlijk on der druk zetten om de teruggave te verkrijgen van Varosja, een randgemeente van de havenstad Famagusta, waar de belangrijk ste hotels, flatgebouwen, restau rants en winkels zijn gevestigd. Omdat Varosja niet, zoals andere plaatsen, door de Turken is „ge koloniseerd” wordt algemeen aangenomen dat zij dit achter de hand houden als troefkaart bij de onderhandelingen. Teruggave er van zou betekenen dat ongeveer functies van de toekomstige fe- 35.000 Grieks-Cyprische vluchte- derale staat voldoende moeten zijn om de eenheid van het land te waarborgen, „gezien het bi- communale karakter van de staat”. Ook dit is weer een zaak die mogelijkheid biedt tot een breed scala van interpretaties. 5 heeft adiop- liversi- waarin die in ■zingen De eërste van deze richtlijnen was de opdracht aan de onder handelaars in Wenen dat zij zich „een onafhankelijke, niet-gebon- den en bi-communale federale re publiek” voor ogen dienden te stellen. Het werd echter al snel duidelijk dat beide partijen daar verschillende interpretaties aan geven. Denktasj maakte duide lijk dat voor hem „bi-commu- naal” ook „bi-zonaal” betekent, derhalve een eiland dat verdeeld is in twee regionen, voor elke gemeenschap een. De aartsbis schop heeft deze gedachte echter nimmer aanvaard. Hij heeft laten doorschemeren dat de Turken bereid zouden zijn het verschil terug te geven. De Griekse Cyprioten zijn het met deze Turkse stelling volslagen oneens. Aartsbisschop Makarios heeft te kennen gegeven dat 20 tot 25 percent voor de Turken een eerlijke regeling zou zijn. De woordenstrijd daarover zou wel- eens eindeloos kunnen zijn. De vredesbeweging dreigt naar de me ning van velen te verzanden in theorie en retoriek. De leiders zijn ervan beschul digd het contact met de werkelijkheid te hebben verloren. Andere groepen, die door de beweging op de achtergrond zijn geschoven, zijn op hun tenen getrapt. De ondergrondse republikeinen, die geweld prediken, zien in de beweging een nieuwe vijand. Wat dit alles bewijst, is dat de bewe ging veel in de Noordierse samenleving heeft losgemaakt, en het hangt er nu allereerst vanaf of het deze krachten in de hand kan houden en verzoenen, voor dat het eigenlijke werk kan beginnen. In een gemeenschappelijk communiqué dat na het vertrek van Vance uit Moskou in de twee hoofdsteden werd uitgegeven, zeggen de twee ministers van Buitenland se zaken in de eerste helft van mei te Genève hun besprekingen voort te zullen zetten. Daar zullen zij dan ook weer van gedachten wisselen over een bijeenroepen van de Geneefse vredesconferentie inzake het Midden-Oosten, waarvan Amerika en Rusland als voorzitter optreden. De rechtbank verwierp de stelling van de verdediging dat aan de kaping zwaar wegende politieke motieven ten grondslag gelegen hebben. De spoorwegarbeider Becvar, aldus de rechtbank, heeft in zijn land niet aan ernstige vervolging blootge staan. De regering van Tsjecho-Slowakije heeft de Westduitse regering kort na de kaping om uitlevering van Becvar ver zocht. De Ameri kaanse senaat heeft gisteren in een resolu tie bij Canada aangedrongen op een her ziening van het beleid inzake de zeehon- denjacht. Het huis van afgevaardigden nam eerder deze week eenzelfde resolutie aan. Door het doden van jonge zeehondjes in dergelijke grote aantallen, wordt hef voortbestaan van deze zeehondensoort be dreigd. aldus het Amerikaanse congres, j In zijn openingstoespraak zei de secretaris-generaal te hopen dat bij het overleg „belangrijke vorderingen ten behoeve van een regeling” gemaakt zullen wor den. Hij waarschuwde echter voor a] te optimistische verwach tingen. I I id zijn iw A. ;r me- i ver- i. Een ■nauto jarige igeluk ilater an de rnstig n uit De Westduitse bondskanselier Schmidt fluistert hier iets tegen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance, die zijn verslag deed in Bonn over het mislukte gesprek in Moskou. Gromiko verklaarde op zijn persconfe rentie, dat de twee Amerikaanse voorstel len niet aanvaardbaar waren omdat zij „eenzijdig” waren. Naar zijn mening moet een tweede SALT-overeenkomst geba seerd zijn op de richtlijnen, die partijleider Leonid Breznjev en de toenmalige presi dent Gerald Ford in 1974 te Vladivostok hebben uitgewerkt. Een tweede geaccepteerde richtlijn is dat het gebied ver deeld zou moeten worden „in het licht van economische levensvat baarheid, produktiviteit en grondbezit". Ook wat dit betreft is de mogelijkheid van verschil len van mening aanzienlijk. tussen Washington en Moskou over beper king van de strategische bewapening. Vol gens hem koesteren alle partijen een sterk verlangen naar een tweede SALT-ak koord. In Washington en Moskou zou men dan ook geenszins van mening zijn dat men „aan het einde van de weg” is.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3