REEHORST IN DE CLINCH MET VRAGENSTELLERS Muziekschool en inspectie: experiment is geslaagd Verbouwingsplan gymnasium in de raad 1 I de kinderboerderij Nieuwe aanwinsten voor I ERASMUS w L 4 AUTODIEVEN AANGEHOUDEN Schoonmaak buizen waterleiding kan overlast geven VERNIELZUCHTIG Collecte Rheuma Fonds bracht meer op jn dan in het vorig jaar ERASMUS ZESTAL GEPAKT Uitgave van brochure gemeentebegroting blijkt een succes Bekijk nu de zonnige zomermode van Bleyie - Lucie Linden - Marianne Paris - Wibor 1,0- 5 IJMUIDENxVELSEN 19 7 7 APRIL 1 V R IJ D A G I Baantjesjagers Woede RAPPORT OVER AMV OP LAGERE SCHOLEN 6.90 Strafschop Ergernis BOEKHANDEL f GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden „In de duinen” landschap, flora en fauna, een BOEKHANDEL „De Zeilsport „’t Land van Texsel” „NEDERLANDSE ZEILSCHEPEN” Halsstarrig (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De discussie over de verwevenheid van functies binnen het gemeentelijk bestel heeft de gemeenteraad van Velsen donderdagavond danig in beroering gebracht. Met name burgemeester drs. J. Reehorst enerzijds en de raadsleden D. H. Kjiijer en J. H. Porck anderzijds, lagen flink met elkaar overhoop over de vraag of de leden van het college ver plicht zijn al hun functies openbaar te maken. Kuijper en Porck vonden dit een vanzelfsprekende zaak, terwijl de burgemeester hun verzoek be titelde als exhibitionistisch en dogmatisch. damesmodehuis MARKTPLEIN IJMUIDEN i 7 55 Raad kibbelt weer over van functies cumulatie ADVERTENTIE Boekenweek specials: zolang voorradig ADVERTENTIE I I ADVERTENTIE MOOIE BOEKEN: v.d. Loeff ADVERTENTIE 1 ime, sees nid- dat iteit te e te t en We- zan jen nln uur en de In zijn reactie kantte burgemeester Reehorst zich fel tegen de suggestie van Porck dat het beleid van het gemeente bestuur wordt ingegeven door geheime adviezen van ambtenaren. „Wat openheid aangaat,, heeft u hier niet te klagen. De structuur van het bestuurlijk apparaat is zeer doorzichtig. „En wat voor goeds? U moet zich goed bedenken, meneer Kuijper, dat u hier alleen staat. U doet het voorkomen alsof de hele maatschappij achter u staat,” zo viel een getergde Reehorst uit. Hij kondigde aan dat hij al zijn neven functies bekend zal maken. Scheeper sprak tevens namens de andere socialis tische wethouder J. W. Meijer. Van de twee overige wethouders, leden van de fractie avn het CDA, zijn de nevenfunc ties reeds vrijgegeven door de CDA- fractie. VELSEN ,Het experiment algemene muzikale vorming op basisscholen, dat gedurende de afgelopen twee jaren is gehouden op lagere scholen in Zeewijk en Velsen-Noord, heeft overwegend po sitieve resultaten opgeleverd. VELSEN NOORD. De politie is er in geslaagd de daders aan te houden van de diefstal van twee nieuwe personenau- tos die geparkeerd stonden op het ha venterrein bij Van Gelder Papierfabriek. eslo- ït de ulti- van 1. nog Icen- een is en t ge- t. en phy- it de eken t. en n op vast st 9,0 Ne- s zal jnen Huis I op IJmuiden, Lange Nieuwste 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371. K. Hulsbos Elsevier wegwijzer van 16.50 voor van heb- »gie, ie is geo- zan en de rke ise- 975 rd. J. REEHORST exhibitionisme ade oge zer- de Tl. nu weer leverbaar geheel bijgewerkt 85,- Een geschiedschrijving 99.50 SANTPOORT De politie heeft zes knapen, in leeftijd variërend van 14 tot 17 jaar, aangehouden die bekend hebben de laatste tijd bij herhaling een aantal vernielingen te hebben aangericht. E. W. Petrejus van 42.50 voor 19.50 i be- hem leid. van mal on- 18- r in ver- 1 in ■ven iigd ege- i de een rein ■nde din- aten het Irei- een ,’kla- ndat t, is Licht rij”, von- D. H. KUIJPER irritatie Het gekibbel van het tweetal werd gevolgd door een korte schermutseling tussen CDA’er De Boer en PvdA’er A, Schiltmeijer. Laatstgenoemde liet per in terruptie weten dat de gepubliceerde lijst van functies ,van CDA-gemeente- raadsleden niet volledig was. „Want als ik mij niet vergis, is meneer Koopman ook lid van het CAIJ,” zo meldde Schiltmeijer. Waarop De Boer in woede ontstak en uitriep: „Ik ben geneigd te denken dat achter die opmerking iets kwaads schuilt.” Woorden, die hij luttele ogenblikken later terugnam VELSEN De gemeentelijke begro- tingsbrochure, die vorig jaar eind okto ber voor de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad huis aan huis werd ver spreid, blijkt in negentig procent van de Velsense gezinnen te zijn gelezen. Aldus luidt een van de conclusies uit de enqu ête die het bureau economische zaken van de gemeente onder 445 huishoudens heeft gehouden. maal geen lid is van een raadsfractie buiten schot blijft als ooik de rest van de fracties de functies van hun leden pu bliek maakt. „Wij moeten dan genoegen nemen met een verwijzing naar de Staatscourant waarin uw nevenfuncties zijn vermeld bij uw benoeming. Ik heb die publicatie trouwens niet kunnen vin den. Wat voor kwaads was er tegen om in de beantwoording die opsomming weer eens mee te nemen?” Voor Ree horst was op dat moment de maat vol. „Zij zijn hun doel voorbij geschoten. In plaats van de bal, is de man gespeeld. Het gaat ons veel te ver om iemand die uit enthousiasme een aantal functies vervult, te betichten van ondemocratisch handelen en hem op een lijn te stellen met de 200 avn Martens. Wij wijzen een cumulatie van ambten wel af als de betrokken persoon, met die functies daadwerkelijke macht naar zich toetrekt”, zo verwoordde de PvdA-voorman de op stelling van zijn fractie. De nieuwe aanwinsten lopen nu nog rond tussen herten op het hertenkamp van Velserbeek. Wanneer de kinderboer derij open gaat op drie april verhuizen de ezel en de pony daarheen om door het publiek bewonderd te kunnen worden. Op de foto staat parkwachter P. J. V erzijlenberg met links de uit Overveen afkomstige ezel en rechts de jonge merry die de naam „Spetter” heeft mee gekregen. Dit bljjkt uit een rapport dat hierover werd opgesteld door de heer H. Waan- ders als directeur van de Muziekschool Velsen en de gemeentelijk onderwijsin- specteur P. Wielaard. Beide heren advi seren dan ook op basis van de opgedane ervaringen om het experiment per 1 januari 1978 in definitieve om het expe- januari 1978 in definitieve vorm om te zeten. Daarbij zal vermoedelijk ook uit breiding van het aantal deelnemende scholen aan de orde komen. Uit een verklaring van PvdA-fractie- leider F. F. J. Reichenfeld bleek dat Porck in zijn strijd tegen de opeenho ping van functies, geheel alleen staat. Namens do grootst mogelijke meerder heid van de PvdA-fractie distantieerde Reichenfeld zich van de vragenstellers. Namens het hele college had burge meester Reehorst in zijn schriftelijke beantwoording herhaald dat hij het niet tot zijn taak rekent jaarlijks een lijst met alle functies van de leden van B. en W. openbaar te maken. BEVERWIJK. Toen een inwoonster van Velsen-Noord in de winkel van V. en D. aan de Breestraat haar tas neer zette om een artikel in een verkoopvak te bekijken, graaide een onbekende de tas mee. In de tas zaten kleren (Waarde f 150) die ze even tevoren had gekocht. In die grimmige sfeer was ir. G. A. Schoonkind, fractieleider van de VVD, de lust vergaan zijn voornemen uit te voeren, namelijk het publiceren van een lijst met functies van de VVD- raadsleden. „Ik had die lijst klaarliggen( maar ik berg hem maar weer op”, zei hij ontmoedigd. Tenslotte deed wethouder H. J. Scheeper nog een duit in het zakje. Het doelwit van het zestal richtte zich voornamelijk op de dependance van de IJmond-MTS aan de Brinkgrevelaan. Van het gebouw werden een groot aan bal ruiten vernield. Binnen werd veel rommel gemaakt en deed men zich te goed aan gevulde koeken. Ik ontken ten stelligste dat wij ons bedienen van oncontroleerbare adviesin stanties”. Halsstarrig bleef Reehorst'wei geren zijn nevenfuncties en die van zijn wethouders aan de openbaarheid prijs te geven. „Het jaarlijks overleggen van een dergelijke lijst getuigt van exhibitionis me en dogmatisme. Ik doe niet mee aan die mode.” Deze behandeling kan tot overlast lei den in de vorm van nogal donker ge kleurd water. Dinsdag 5 april wordt het gedeelte van IJmuiden-O. behandeld dat begrensd wordt door de Wijk aan Zeeër- weg, Evertsenstraat, het Marktplein, de Merwedestraat, Spaarnestraat, Heeren- duinweg en Velserduinweg. Woensdag 6 april is het gebied tussen Groeneweg, Leeuweriklaan, Waterloolaan, Valerius- laan en Zeeweg aan de beurt. De bewo ners in het betrokken gedeelte krijgen de dag tevoren een aankondigingskaartje van het waterbedrijf in de bus. Water- gebruikers in straten buiten deze gebie den kunnen, door een wijziging van het stromingsbeeld in de| leidingen, ook enige last van de reiniging ondervinden. De werkzaamheden beginnen in het al gemeen om 10 uur en zijn om 1 uur afgelopen. VELSEN Komende week zullen bewoners van delen van IJmuiden en Driehuis wat last kunnen ondervinden van de schoonmaakactie van het ge meentelijk waterbedrijf. Tot eind mei wordt namelijk de binnenkant van het pijpen - en buizenstelsel van de gemeen telijke waterleiding aan een grondige schoonmaa.kbeurt onderworpen. Zijn mede-vragensteller Kuijper, ging vooral in op de beantwoording van de vragen door het college. Hij sprak zijn ergernis uit over de wijze waarop B. en W. met de vragen waren omgesprongen. „Elke vraag wordt eerst gereduceerd tot een ongevaarlijk onderdeel ervan, waar na een enigszins toegevend antwoord wordt geformuleerd.” Kuijper vond dat die methode van beantwoorden irritatie teweeg brengt. „Feitelijk wordt er onbe grip getoond voor de essentie van de vraag en de achterliggende bedoeling. Het ziet ernaar uit dat wij nu niet zullen winnen doch even zeker is dat u gedoemd bent te verliezen,” aldus Kuij per tot het college. CDA-fractieleider ,H. A. de Boer deel de de opvatting van het college dat het publiek maken van functies geen taak is van het gemeentebestuur maar een zaak van de politieke partijen en de fracties De christen-democraten hadden dan ook de daad bij het woord gevoegd en alle functies - in vrije tijd verricht - van de acht raadsleden en de twee CDA- wethouders openbaar gemaakt. Hij no digde de andere fracties uit het voor beeld te volgen. Met de open brief waarin de raadsle den van Progressief Velsen. bekend ma ken geen nevenfuncties te bekleden toonde De Boer zich niet gelukkig. ,De CDA-fractie is niet blij met deze triom falistische mededeling. De brief klopt ook niet. Een lid zit in het bestuur van de Muziekschool. En dat is verwevenheid van beleidsbepaling en controle.” De raadscommissie voor onderwijs en die voor culturele en jeugdzaken zullen binnenkort dit evaluatierapport behan delen. Het geeft een beeld van totaal drie jaar ervaringen die op lagere scho len is opgedaan. De essentie van het experiment was verplaatsing van de al gemeen muzikaal vormende taak van de muziekschool naar de agere scholen. Op die scholen die aan het experiment heb ben meegewerkt is door de klasseleer- krachten, na speciale instructie door leerkrachten van de muziekschool, zelf de algemene muzikale vorming gegeven. Het debat dat af en toe een emotio neel karakter droeg, werd gevoerd naar aanleiding van de beantwoording van vragen van de raadsleden Kuijper (Pro gressief Velsen) en Porck (PvdA). Beide leden hadden het college gevraagd meer openheid van zaken te geven in de functies van de wethouders, de burge meester, de raadsleden en de ambtena ren die bij de beleidsvoorbereiding zijn betrokken. In de nacht vari zondag op maandag slaagden bewakers er in twee knapen die zich op dat terrein bevonden in te rekenen en aan de politie uit te leveren. Een van hen bleek met de diefstal niets te maken te hebben. Na verhoor van de 17-jarige knaap uit Velsen-Noord die wel op het dievenpad was geweest 'konden nog 3 mededaders, allen 16-jarigen en eveneens uit Velsen- Noord, worden aangehouden. Ruim tachtig procent van de geënquê teerden vindt de inhoud van de brochu re interessant, terwijl de lengte van de tekst door vijfenzeventig procent vol doende wordt geacht. De helft van de huishoudens vindt de behandeling van de onderwerpen goed, een kwart vindt het te eenvoudig, terwijl bijna tien pro cent van mening is dat de brochure te ingewikkeld is. Ruim tachtig procent stelt deze jaar lijkse gemeenteuitgave op prijs en vijf procent vindt dat de gemeente er maar beter mee op kan houden, aldus luiden de conclusies. Van de 445 geënquêteerde huishoudens hebben er uiteindelijk 201 gereageerd, zo is door de gemeente bekend gemaakt. zijn ~ple- zijn n de ft de des- rs is een aan- itge- ;om- tip te, de lildt, o- in ft de haar De "dig- >rlei- In tegenstelling tot Kuijper en Porck zag hij voordelen in de vele activiteiten die sommige raadsleden ontwikkelen. „Het raadslidmaatschap kon wel eens beter worden uitgeoefend als men mid den in de maatschappij staat en zich dienstbaar opstelt Wij menen dat er een groot onderscheid is tussen baantjesja gers die allerlei functies aantrekken om macht uit te oefenen en zij die hun tijd en energie beschikbaar stellen aan de samenleving.” Hij liet tenslotte nog we ten dat het tegenwoordig beslist geen erebaantje is om kerkbestuurder, vak- bondsbestuuder of bestuurslid van een politieke partij te zijn. „Het CDA is dankbaar dat zijn leden dit kunnen en mogen doen.” In hun reacties lieten Kuijper Prock duidelijk uitkomen dat zij beantwoording beneden peil vonden. Porck zette in zijn betoog nog eens de discussie, die de afgelopen weken vooral via perspublicaties is gevoerd, uiteen. Hij constateerde dat de berichten over de opeenhoping van functies op bepaalde plaatsen veel stof hadden doen opwaai en. „Met die bepaalde plaatsen bedoel ik met name de fractiekamers en het stad huis zelve. Toen het stof weer op de oude plaats lag en wij elkaar weer konden onderscheiden, was er in de blikken waarmee wij elkaar gebruikelijk tegemoet traden, iets veranderd. Op het hoornvlies van de ogen had zich een waas van wantrouwen genesteld en de monden daaronder voorspelden niet veel goeds.” En uit die monden rolden woor den. Porck somde enkele kreten op: moet dat nou; overtrokken; onoprecht, onfatsoenlijk; onsportief; naïef; misse lijk. Ook wat betreft de nevenfuncties van ambtenaren steunde hij de houding van het college. ,De ambtenaren hebben voor wat zij in hun vrije tijd wensen te doen en te laten een eigen verantwoor delijkheid. De besteding van hun vrije tijd gaat ons niets aan,” aldus De Boer. Zonder de naam van de loco-secretaris te noemen zei hij over de affaire-Van Bodengraven onder meer: „Natuurlijk kan er een situatie ontstaan waarbij er vraagtekens bij nevenfuncties van amb tenaren te zetten zijn. Een ambtenaar moet geen grossier in functies willen zijn en zich niet nodeloos kwetsbaarder maken. Regels zijn hier niet te stellen. Zelfs de beste structuren lopen stuk op Nagenoeg alle klasseleerkrachten, zo blijkt ujt het rapport, zijn van mening dat zowel het muziekonderwijs op hun school alswel hun eigen vakbekwaam heid is verbeterd. De kinderen blijken enthousiast te reageren, hoewel echt re sultaat niet te meten valt, aldus een gemeentepublicatie voorafgaand aan de behandeling van het evaluatierapport in de commissies. Het debat spitste zich vervolgens toe op de positie van de burgemeester. Kuij per voorzag dat Reehorst die nu een- De pony die negen maanden oud is, werd geschonken door de Friese ge meente Boornbergum, in het kader van het 125-jarig bestaan van de Friese Landbouwmaat schappij. De ezel is door de gemeente gekocht. Het dier is acht jaar oud en - tot groot genoegen van iedereen op de boerderij - drachtig. Het zal de eerste keer worden dat op de kinderboerderij een ezeltje wordt gebo ren. VELSEN De al lange tijd noodzakeljjke verbouwing van het Gymnasium Felise- num lijken gerealiseerd te worden. Wan neer tenminste Velsens raad akkoord kan gaan met het collegevoorstel dat binnenkort ter behandeling wordt voor gelegd. Hierin wordt een opknapbeurt voor de prakticalokalen natuur - en scheikunde voorgesteld met installatie van een nieuwe inventaris, er zal een overblijflokaal komen en er zullen ge- luidsabsorberende voorzieningen in het gebouw worden aangebracht. De financiële gevolgen van deze ver bouwing komen voornamelijk voor reke ning van het rijk. Er zijn enkele tonnen mee gemoeid. Geen voorstel is gedaan voor verbete ring van de gymzaal omdat de kosten daarvan, aldus de gemeente, gezien het te verwachten redement te groot worden geacht. Doelend op de rel rondom loco-secre taris R. van Bodegraven, wiens vele functies in een open brief aan de kaak waren gesteld, verklaarde hij nadrukke lijk dat het er niet om gaat iemand de nek te breken. „Maar,” zo liet Porck erop volgen, „Er zijn wel spelregels, wederzijds aanvaarde spelregels. Een van die aanvaarde regels is spreiding van macht. Immers, daarop steunt onze democratie. Wij menen dan ook dat die regel moet worden nageleefd.” En zoals een scheidsrechter tijdens een voetbalwedstrijd op zijn fluitje blaast als er een overtreding wordt be- VELSEN De jaarlijkse landelijke collecte van het Nationaal Rheuma Fonds die in de week van 14 tot 19 maart werd gehouden, heeft in Velsen veel meer geld opgebracht dan vorig jaar. De totale opbrengst was f 19.692,24, hetgeen bijna vijfentwintighonderd gul den meer is dan in 1976. De organisato ren van de collecte zijn zeer tevreden met dit resultaat en danken de burgerij van Velsen. Al het geld komt ten goede aan de duizenden rheuma-lijders in ons land. tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371. gaan, zo badden Porck en Kuijper aan de bel getrokken in het geval van de loco-secretaris. „Het lijkt erop dat de loco-secretaris een strafschop tegen heeft gekregen. Het zij zo. Echter, de loco-secretaris blijft in het vtld; de rode kaart blijft uit”, aldus Porcks reactie op de affaire rondom de heer Van Bodegraven. Porck was ervan overtuigd dat de afgevaardigden uit de bevolking en de eigenlijke bestuurders verdwaald en ver strikt zijn geraakt. In het ondoorzichtige woud van ambtenaren, ambtelijke com missies en overige oncontroleerbare ad viesorganen. Nochtans pretenderen onze bestuurders democraten te zijn. Doch la ten wij elkaar niets wijsmaken.”- .Porck stelde vast dat bestuurders erg afhanke lijk zijn van ambtenaren. Als oorzaak noemde hij de geringe mogelijkheid van de burgerij om mede het beleid te bepalen. ,Dat geldt ook voor onze ge meente.” 'T' - De Velsense kinderboerderij is verrijkt - met twee dieren: een ezel en een pony. mensen die niet met elkaar overweg kunnen.” GEEN SPREEKUUR: De Burgemees ter, drs. J. Reehorst, zal maandag vier april geen spreekuur houden. Ook wet houder van onderwijs, H. J. Scheeper, zal zijn spreekuur van aanstaande woensdag overslaan.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5