Hummels uit Zeeheldenbuurt hebben eindelijk honk een Meubelfabriek Oisterwijk Oud-Beverwijker Jos Smit exposeert in Nieuwe Slof i 1 Aquarellen, tekeningen en houtsneden wegens succes NiSSr de Meubelmakers uit het zuiden des lands Ouders op herhaling" wellicht geprolongeerd I I l ■BR. f ft Ui Et Dorp Velsen heet eigenlijk Velsen Oost bestaat niet BB De Jonge Stem de radio op M 1 I ,1 i B-r EU dj j EL UJ> tail. Zuid en Velsen- 9 IJMOND 19 7 7 APRIL V R IJ D A G 1 Tijdperken Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. 1 O De Vrouwenbond NVV kijkt nu al op een vruchtbare winter terug. Voor totaal achtenveertig vrouwen werd dit winterseizoen de cursus Ouders op Herhaling’, de zogenoemde opfriscursus ge geven, in de vorm van een start en een vervolgcursus. IJMUIDEN Eindelijk heb- ben de hummels uit de Zeehel denbuurt in IJmuiden een eigen honk. Jarenlang is de,start.van een peuterspeelzaal afgestuit op het onderkomen. Nu is er een ruimte gevonden in het school gebouw van de school voor Praktische Vorming op de hoek van de J. P. Coenstraat en Evertsenstraat. Eén lokaal komt vrij dat de gemeente ter be schikking wil stellen voor een peuterzaaltje. En als de animo uit de wijk groot is, kunnen de kleintjes al eind april zich ver maken in de nieuwe lokaliteit. De komende weken zal de afde ling Openbare Werken van de gemeente nog druk in de weer zijn om het onderkomen aan te passen. Zo moet de ruimte ge zellig worden ingericht; de kap- J i fel Het initiatief van deze bond, om vrouwen in de gelegenheid te stellen hun lagere schoolken nis op te halen is een succes ge weest, zo blijkt. In september vorig jaar startten twee groepen, die in januari aan de vervolg cursus begonnen. In januari is tevens een nieuwe groep be gonnen, die nog voor de zomer ook het vervolg wil meemaken. !98 A - i.U ’.J Al stokken moeten worden ver laagd. Buiten wordt een zandbak en een speelplaats aangelegd. Ills - J //w r f '*v. tap sluizen @oo havens (Van een onzer verslaggeefsters) ARIE VAN DER VEER. t H leidsters, if «i ADVERTENTIE ta. I Mi ■i 14 .LmVMMNMM •«•X\XX\V.X'XXXX-'XXX'\'V>\"\' De expositie, die is ingericht door de Stichting Tentoonstellingen Beverwijk, wordt zaterdag om 16 uur geopend door wethouder ir. J. Camfferman. Van dat gevoelen getuigt het gemeen- te-archief van Rotterdam. Een belang rijk deel van Smits’ werk - een veertig tal tekeningen - is daarin terecht geko men. Zonder daartoe opdracht te hebben ontvangen legde Jos Smit namelijk veel vast, dat later van belang bleek voor de lokale geschiedenis, zoals de havens, de Wie zitting wil nemen in de Ouder- commissie en of een peuter in de speel zaal wil onderbrengen, kan zich op geven bij mevrouw Kremer, Wijk aan Zeeërweg 5 in IJmuiden. Tel. 20657. g. Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 15389 Eetkamers, slaapkamers, woonkamers en vele kleinmeübelen. waaronder de bekende Oisterwijkse dekenkisten Geloogd Massief Eiken eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland V JMHM. Velsen-Zuid is dus echt niet beperkt tot de villawijk achter Velserbeek, Velsen-Oost bestaat niet en Dorp Velsen of Oud Velsen heet eigenlijk Velsen-Zuid. J, De officële kaarten van de gemeen te bieden uitkomst: Het dorp Velsen met zijn nieuwbouw en de woningen ten Oosten van de Minister Van Hou tenlaan behoren allemaal tot Velsen- Zuid, zoals de PTT al sinds jaar en dag in de telefoongids en op de door haar verzonden poststukken weet te melden. En historisch gezien is die naam eigenlijk zo gek nog niet. Toen meer dan honderd jaar geleden het dorp Velsen door het nieuwe kanaal in tweeën werd, gespleten, kreeg het ene deeltje de naam Velsen-Noord en het andere deel dus Velsen-Zuid. En officieel is dat altijd zo gebleven. Het voor-ooiTogse tijdperk vinden we vooral terug in de houtsneden. Smit, die op dat moment na een opleiding aan de Rotterdamse Academie van Beeldende Kunsten moest kiezen tussen een carriè re in de kunst of een betrekking bij het onderwijs (het werd het laatste), had toen vooral belangstelling voor de gra fiek. Zijn houtsneden tonen een grote vaardigheid, al bepaalt misschien juist de keuze van het onderwerp - nu inmid dels verdwenen gezichten op stad en land - de extra aantrekkelijkheid voor de hedendaagse kijker. Al met al genomen noemt voorzitter Rob Joosten het voor de Stichting Ten toonstellingen Beverwijk een eer, deze v Exposities in toonzalen Beverwijk, Parallelweg 100 (Industrieterrein), tel. 02510 - 26923. Ma t/m za 9-18 uur. S^\'>XX\XXXXW^XX^VXX<X'XXX\'XXXXXX'^^ het bezit van drie stoomtrawlers, die we jaren hebben gekend als Amsterdam IJM58, Rotte-dam IJM.112K en Utrecht IJM. 73. In de jaren dertig is er nog een rederij in IJmuiden geweest onder direc tie van de heer F. D. Vliegenthart die eveneens de twee grootste steden in ons land vernoemde, namelijk de Amster dam IJM.100 en de Rotterdam IJM.105. Wanneer we nu terugkeren bij de Visscherijonderneming De Vem dan zien we dat in 1938 twee nieuwe namen werden ingevoerd. De rederij had in 1937 te Selby Bij Cochrane Sons twee nieuwe moderne stoomtrawlers besteld. De eerste liep 20 november 1937 van stapel en kreeg de naam Haarlem IJM.9 en de andere werd 20 december te water gelaten als Delft IJM. 17. Beide schepen kwamen in maart 1938 gereed en waren de mooiste stoomtrawlers die IJmuiden ooit heeft gekend en tevens de laatste stoomtrawlers die in opdracht werden gegeven. Schipper op de Haarlem werd L. Blok en op de Delft L. Koster. Eerstge noemde bracht de oorlogsjaren door in Engeland. De Delft kon in de meidagen van 1940 niet meer weg komen en viel Jos Smits, inwoner Van Rotterdam, werd vijfenzeventig jaar geleden in Be verwijk geboren. Zijn wieg stond op de hoek van de Baanstraat en de Wilhelmi- nastraat. Het beroep van zijn vader - laadmeester bij het spoor - was er de oorzaak van, dat hij via allerlei andere plaatsen op jeugdige leeftijd al in de Maasstad terecht kwam. Smit voelt zich dan ook veel meer Rotterdammer, dan Beverwijken iWiïïu 11 (Al 11| n Y Een na de tweede wereldoorlog opga richte visserij maatschappij, de Firma. D. J. Krijger, bracht in 1955 een nieuwe motortrawler in de vaart onder de naam Amsterdam IJM.28. die later werd ver vangen door een stoomtrawler van die naam en was toen tevens in bezit van de motortrawlers ’S-Gravenhage IJM26 en Rotterdam IJM.82 waaraan nog toege voegd werd de stoomtrawler Utrecht IJM.24. Het is geen naam, die op de kaarten van de gemeente voorkomt, hooguit op de tekeningen van het bestem mingsplan voor de nieuwe woningen, dat het plan Velsen-Oost genoemd wordt. Het Velsense kinderkoor de Jonge Stem komt op de radio. De uitvoerin gen van dit koor begin maart heeft de interesse gewekt van de NOS- radio en nu is het koor gevraagd mee te werken aan opnamen voor het radioprogramma „Akkoord”, een vast dinsdagavondprogramma over operet temuziek. Aanstaande zondag worden alle zanggedeeltes uit de opvoering opge nomen. De datum van de uitzending is nog niet bekend, maar de door De Jonge Stem gegeven medewerking zal in de programmabladen worden ver meld. bouw van de Brienenoordbrug aanleg van de metro. Daarnaast heeft de landelijke omge ving van Aagtdorp (onder Schoorl), .waar hij een zomerhuisje heeft, hem tot veel tekeningen en aquarellen geïnspireerd. Op de tentoonstelling zijn de resultaten van zijn -tochten in het Noord-Hollandse te zien: tekeningen van de duinen en van het wijdse polderlandschap, aqua rellen Van de zeewering bij Petten en van bunkers op het strand. De na oorlogse sfeer komt dan sterk over. al heel gauw in handen van de bezetter, eerst als Hospitaalschip LAZ 34, daarna als ZRD 15 bij de Nederlandse Zeered- dingsdienst maar kwam tenslotte terecht bij de Kriegsmarine en voer onder Duit se bemanning als Vorpostenboot V 1340 doch heeft als zodanig korte tijd dienst gedaan. Op 27 november 1941 werd de vroegere Delft door geallieerde vliegtui gen gebombardeerd ter hoogte vn Noordwijk en ging ten onder. x. oudplaatsgenoot als exposant in „De Niéuwe Slof” te mogen ontvangen. De expositie van Jos smit is dagelijks (be halve zondag) van 10-22 uur geopend. I De nieuwe Delft, die we hier op de foto zien, kwam in 1960 nieuw in de vaart, een motortrawler onder het let terteken en nummer IJM. 37 gebouwd door de Sleephelling Mij. Scheveningen. De tewaterlating had plaats op 12 maart 1960, de proefvaart volgde op 30 juni 1960 en op 2 juli 1960 ging het nieuwe schip ter visserij onder schipper N. Korbee, die in 1961 overging op de nieuwe motortrawler Haarlem IJM.09 en werd opgevolgd dooir A. Zuiderduyn, in 1963 door P. Stam en in 1966 door C. Hoek. De motortrawler Delft IJM37 is groot 310 brutoton, heeft een lengte over alles van 43,34 m, breedte van 7,24 m en een holte van 3,87 m. De hoofdmotor is een 8 cil. Deutz diesel van 1000 pk. Het schip behoorde toe aan de Visserijonder- neming v. h. J. C. Pronk, die in 1972 afstand van het vaartuig deed. Nieuwe eigenaar werd de Rederij W. van der Zwan&Zonen te Scheveningen en de naam veranderde in Adriana SCH.333. In 1975 beëindigde het schip de visserij en doet sinds het vorige jaar dienst als stenen visser. De nieuwe peuterspeelzaal, de ze vende in de gemeente Velsen staat onder leiding van twee professionele leidsters en een oudercommissie. In gezamenlijk overleg worden de acti viteiten vastgesteld en het speelgoed gekocht. Leidsters en oudercommissie staan onder verantwoordelijkheid van de Stichting Peuterspeelzalen in de gemeente Velsen. Deze Stichting ziet toe op het peuterschoolwezen en on derhoudt het contact met het gmeen- tebestuur. Ef zijn op de wereld heel wat scheep vaart maatschappijen dié hun schepen vernoemen naar steden en ook in de visserij is dat voorgekomen. Ne- men we bijvoorbeeld de Maatschappij Tot Beheer van Steamtrawlers er ande re Visschersvaartuigen te IJmuiden, die in 1904 vier stoomtrawlers in Engeland aankocht, welke hier in de vaart kwa men als Amsterdam IJM.49, Rotterdam IJM.50, ’s-Gravenhage IJM.51 en Dor drecht IJM.52. De Vereenigde Exploitatie Maatschappij, later de N. V. Visscherij onderneming De Vem, kwam in 1929 in BEVERWIJK. In ontmoetingscen trum „De Nieuwe Slof” zijn van 4 tot en met 30 april aquarellen, tekeningen en houtsnedes van Jos Smit te bezichtigen. Op de laatste groep na betekent de bijeenkomst van aanstaande maandag voor de andere deelneemsters het einde van deze cursus. Velen van hen hebben zich 'alweer opgegeven voor een Voscursus (vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving), iets wat zij voor het doorlopen van de opfriscur sus nog niet aandurfden. „Je ziet”, zo vertelt mevrouw J. van de Ven van de NW-Vrouwen- bond”, dat als je iemand eenmaal over de trempel hebt, zij zelf verder willen. Iedereen was zo enthousiast. Na de taal-en rekenlessen in het eerste deel van de cursus, hebben ze voor de vervolgcursus gekozen voor aardrijkskunde. Naast nog een beetje taalonderricht is dat ook het hoofd vak geweest. Op speciaal verzoek is Afrika behandeld: de geschiedenis, de geografie en de actuele problemen. Zelfs voor de bewoners van Meer- vlietstraat, Rode Hart, Velserburch en ook van de mensen, die binnenkort in hun nieuwe woning achter de brand weerkazerne kunnen trekken, is het niet duidelijk waar ze nu eigenlijk precies wonen. De meesten vermijden alle moeilijkheden en delen mee, dat ze „bij de brandiveerkazerne” wonen zonder zich uit te laten of dat nu in het dorp Velsen is, of in Velsen-Zuid of in Velsen-Oost. Want over de be naming van het oudste stukje van de gemeente, dat nu met nieuwbouw wordt ontgeven is de verwarring groot. Oud Velsen is een benaming, die iedereen wel kent en die slaat op het oude dorpje, een kerk en een handvol huizen aan de oever van het Noordzeekanaal. Maar het dorpje staat ook bekend als het Dorp Velsen of gewoon als Velsen. En bewoners van de nieuwbouwwijk, die rond het dorp is gekomen kunnen moeilijk zeggen dat ze in. Oud Velsen wonen. Soms hoort men wel zeggen: ‘„Ik woon in Velsen-Oost”, en dan weet iedereen wat er bedoeld wordt. Maar: Velsen-Oost bestaat officieel niet. Twee leidsters, veelal getrouwde kleuteronderwijzeressen, zullen zich over het jonge grut ontfermen. Een van de bewoonsters van de Zeeheldenbuurt, mevrouw M. J. Kre mer, is zeer enthousiast over de ver gevorderde plannen voor de peuter klas. Zij vertelt dat het voor de hele kleintjes maar armoe troef is. In de wijk ontbreekt een speeltuin en een buurthuis. Haar zoontje van drie jaai kan niet veilig buiten spelen. Aan de voorzijde van het huis razen de auto’s voorbij. En op het kleine binnen plaatsje aan de achterzijde kan het jochie zich ook al niet uitleven. Vooi hem, doch ook voor zijn moeder is de peuterklas een uitkomst. Tenslotte iets over de kosten. De ouderbijdrage voor de peuterschool wordt geheven naar draagkracht. De ze financiële bijdrage is minimaal 11,- en maximaal ƒ55,- per maand. Het inschrijfgeld bedraagt f 10,-. I Veel vrouwen hadden hier om ge vraagd om beter in staat te zijn de actuele ontwikkelingen in dit wereld deel beter te kunnen volgen”. Omdat de vrouwenbond met deze opfriscursus veel enthousiaste deel neemsters een plezier heeft gedaan, wordt nu gedacht aan voortzetting in het komend seizoen. Maar voor deze plannen gerealiseerd worden, wil het bestuur eerst uitvinden hoeveel vrou wen in deze gemeente (ze hoeven geen lid van de bond te zijn) aan zo’n opfriscursus willen deelnemen. Men heeft namelijk het idee dat het er veel zullen zijn, gezien de eigen erva ringen en ook omdat elders in de gemeente dergelijke initiatieven tot stand komen: met name de Regenboog- school is bezig met zo’n cursus voor ouders die dit willen om hun kinde ren met het huiswerk te kunnen hel pen. Daarnaast hoopt mevrouw van de Ven bij grote belangstelling ook de werkgroep vormings en ontwikke lingswerk voor volwassenen, waar zij aan deel neemt, voor deze projecten te interesseren. Vrouwen die er iets voor voelen volgend seizoen (eventuele start van de cursus zou dan in september zijn) aan Ouders op Herhaling” mee te doen, kunnen een briefje schrijven aan mevrouw N. Slopsma, Lange Nieuwstraat 414 in IJmuidtn (tel. 16866) of aan mevrouw van de Ven, Spaarnestraat 111, in IJmuiden (tel. 13382). De kosten van zo’n cursus, waaraan de gemeente subsidie ver leent, bedragen 24 gulden per cursus en dat zijn twaalf lessen van twee uur. Bij voldoende reacties zal alles in het werk worden gesteld om komend september met nieuwe cursussen van start te kunnen gaan. In de nieuwe speelzaal worden alle kinderen in del eeftijd van 2 tot 4 jaar afkomstig uit de Zeehelden buurt, verwacht. Twee 'ochtenden in de week, van 9 tot half 12, zijn ze welkom om lekker met elkaar te ravotten, té knutselen en spelletjes te doen. Jantine Burger, bestuurslid vap de Stichting, denkt voorlopig aan één peuterklas met minimaal zestien kinderen voor de Zeeheldenbuurt. en de -.ta - T

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9