Leven in Lederindustrie FNV-bonden trekken handen af van Klanten werf actie Alleen Wall Street in greep van inflatievrees AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS BELEEFDE OPGEWEKTE WEEK België weer duurder van Spoorwegen leerlingenstelsel wil rijkssubsidie Sterke stijging autoverkoop bij Volkswagen 1 beurs deze week j Heerlijk, helder Heineken. HOGERE WINST BIJ OCÉ V.I). GRINTEN Boterexport EEG even stil h 11 19 7 7 ZATERDAG 2 APRIL ECONOMIE Kaviaar (Van een beursmedewerker) Niet aan de kaak AMSTERDAM. Hoewel de beursachtergronden deze week geheel in het teken stonden van de inflatievrees, was daar eigenlijk alleen Wall Street geheel door on dersteboven. De Amsterdamse ef fectenbeurs bleef fleurig en opge wekt en verschillende beursgroe- pen boekten, de ene dag na de andere, nieuwe hoogtestanden van het nu pas afgesloten eerste kwartaal. Een prettige omstandig heid dus die gebaseerd is op het over het algemeen sterk meeval lend bedrijfssucces vorig jaar, maar die toch niet de bezorgdheid elders wegneemt, want zorgen be staan er. DEN HAAG (ANP). De Raad van Bestuur in Arbeidszaken, samenwerkingsorgaan van de centrale werkgevers- en ondernemers- verbonden, is teleurgesteld over de beslissing van staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken om niet over te gaan tot instelling van een landelijke klachtencommissie over oneerlijke concurrentie door soci ale werkplaatsen. Dit blijkt uit publikaties in de organen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Bang Hogere BTW-klasse UTRECHT (ANP). De industriebonden en ambtenarenbonden van de FNV hebben besloten niet langer mee te werken aan het organiseren van vakopleidingen in de elektro technische industrie. Voorlopig zullen de bon den hun werkzaamheden in de vereniging tot Bevordering van Elektrotechnisch Vakonder wijs (VEV)opschorten. Aanleiding hiervoor is het besluit van het VEV bestuur om zich in te laten met de leercontracten, die verschillende metaalbedrijven aanbieden aan jonge werkne mers zonder daaraan een arbeidsovereen komst te koppelen. Volgens de onderwijsdes kundige S. Binnerts van de industriebond NW had deze beslissing nog niet genomen kunnen worden, omdat werkgevers- en werk nemersorganisaties in de Stichting van de Ar beid en in de SER zich nog beraden over de gevolgen van het nieuwe verschijnsel van leer contracten. Dat kwam nog eens duidelijk tot uiting bij een publikatie van het Centraal Plan Bureau, waar weinig optimisme van uitstraal de ten opzichte van het beloop van de werkgelegenheid, die overigens sinds februari al weer flink is afgenomen. Dus nog al tijd zorgen in bedrijfseconomi sche kring, waar verschillende bedrijfstakken slecht blijven lo pen, en zorgen zelfs op financieel terrein. Plaatselijk Goed gedragen tl EK Werkgevers teleurgesteld over uitblijven klachtencommissie sociale werkplaatsen 3O- ro- te to- uit te: rt, i la- ar, fe- te (ADVERTENTIE) en et- ‘F- al la- Vannacht om 2 uur. •is- ip- els les De VEV is de eerste organisatie voor bedrijfsopleidingen in het kader van het leerlingstelsel, die bereid is mee te werken aan het afsluiten van leercontracten. Het gevolg hiervan is ook, dat de FNV niet langer zal meewerken aan het COLO, het overkoepelend orgaan van alle leerlingstel sels. Daarnaast zullen de ambtenarenbonden van de FNV zich eveneens terug trekken uit het VEV. Deze bonden zijn bij de organisatie betrokken vanwege de elektrotechni- drieëneenhalf miljard dollar is opge lopen. VENLO (ANP). Océ-Van der Grin ten NV heeft over het eerste kwartaal (1 december 1976 tot en met 28 februari 1977) van het boekjaar 1977 een 25 pet. hogere nettowinst behaald van f 7,26 mln. tegen f5,79 mln. in dezelfde periode van het vorige boekjaar. Per aandeel van f 20 kwam de nettowinst uit op f4,99 tegen f 3,98, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. Om deze kosten te bestrijden, wil het bedrijfsleven een subsidie van het rijk. Dit is nodig om te voorkomen dat de industrie weggevaagd wordt. Zo krijgen bijvoorbeeld alle klanten van de Spoorwegen die in mei een maandtraject- kaart kopen een meermanskaart voor vier personen cadeau. In juni worden de kopers van een tienertoerkaart verwend: ze krijgen dan een dagkaart voor één persoon cadeau. De kopers van een kris-kraskaart krijgen in juli voor hetzelfde geld twee dagen extra reizen zonder beperking. Wie in augustus een vastrechtkaart koopt, krijgt een dagkaart voor één persoon cadeau. In september kunnen kopers of verlengers van een algemeen maanda bonnement een dag lang vier mensen mee op reis nemen; ze krijgen een meermanskaart. Tot slot mag in oktober een kris-kras-kaart-koper een dag lang een reisgenoot meenemen. De andere actie van de NS houdt in dat iedere week een station open huis houdt. Het „station van de week" wordt op tal van manieren in de belangstelling geplaatst. Steeds wordt zo’n week afgesloten met een reis in een extra trein voor vijfhonderd rpensen naar een „attractieve bestemming” voor een „attractieve prijs”. BRUSSEL (ANP). De Europese Com missie heeft besloten drie dagen lang (tot en met zondag 3 april) geen enkele subsi die op de uitvoer van boter uit de EEG te verstrekken. Dat is gisteren in Brussel door de commissiediensten meegedeeld. De commissie, zo luidt de argumente ring, wil drie dagen de tijd hebben om een nieuw systeem voor de boteruitvoer uit de gemeenschap uit te werken. Een woord voerder van de commissie deelde donder dag mee dat de commissie eventueel maat regelen zou nemen om de nieuwe exporten van substantiële hoeveelheden boter naar de landen van het oostblok te verhinderen. Donderdag werd bekend dat de Sovjet-Unie pogingen deed een hoeveel heid van rond 35.000 ton boter uit Duits land te betrekken. »n ir- n- a- se iet ie. en ie en h). be- (Van onze redactie binnenland) ia ie. IO- vi- Daarbij komt, dat na de strenge winter nu ook nog een ingrijpende droogte de prijzen van vele landbouwprodukten in de hoogte dreigt te jagen, waarvan het effect voor de rest van het,lopende jaar voelbaar Het VNO merkt in zijn commentaar op de beslissing van de staatssecretaris onder meer op dat het niet de bedoeling is de sociale werkvoorziening aan de kaak te stellen. „Het werk dat daar gebeurt”, aldus het VNO, „is voor de velen die daar wer ken een groot goed en in de praktijk zijn tussen bedrijfsleven en sociale werkvoor ziening vaak uitstekende relaties opge bouwd. Maar in een tijd waarin vrijwel alle bedrijven en soms hele bedrijfstakken genoodzaakt zijn hun produktie te beper ken, kan de confrontatie met werkplaat sen die van hun kant trachten zoveel mo staatssecretaris van Sociale Zaken de ad viescommissie werkloosheidsvoorziening van de SER moeten horen alvorens zijn standpunt te bepalen. De Raad van Bestuur in Arbeidszaken heeft de staatssecretaris geschreven dat de procedure tijdelijk als gedragsregel zal worden gehanteerd, maar dat de werking ervan kritisch zal worden gevolgd. Na af loop van een jaar zal aan de hand van de ervaringen worden overwogen, of alsnog op de procedure die de adviescommissie werkloosheidsvoorziening van de SER heeft aangevolen, zal moeten worden te ruggekomen. gelijk werkgelegenheid te behouden of te verkrijgen, tot spanningen leiden. In een dergelijke situatie is het dan ook meer dan ooit nodig in het onderlinge verkeer de nodige zorgvuldigheid in acht te nemen”. Dat is ook de reden geweest dat de centrale werkgeversverbonden reeds eind 1975 een gesprek hierover aanhangig heb ben gemaakt in de adviescommissie werk loosheidsvoorziening van de SER. De com missie treedt tevens op als adviescollege op het terrein van de sociale werkvoor ziening. Het NCW schrijft in zijn commentaar Bij zo’n landelijk centrum zouden zowel het bedrijfsleven als de sociale werkplaat sen kunnen klagen; het bedrijfsleven over i oneerlijke concurrentie, de sociale werk plaatsen over een oneerlijke behandeling f door het bedrijfsleven. De adviescommis- j sie werkloosheidsvoorziening van de Soci- I aal Economische Raad had eind juni van I het vorige jaar de staatssecretaris geadvi- I seerd een landelijk klachtencentrum in te I stellen. Daar zou een oordeel over een klant kunnen worden uitgesproken nadat men op plaatselijk of regionaal niveau niet tot een vergelijk zou zijn gekomen. Dat is men ook in centrale bankkringen van de Verenigde Staten want dr. Zijl- stra’s Amerikaanse collega, Burns blijft ook nriaar doorhameren op dit aambeeld. Na een klein herstel deze week dinsdag zakte Wall Street opnieuw verder in het moeras en boekte standen die sedert begin 1976 niet meer zijn voorgekomen. Een be denkelijk begin dus in het nieuwe jaar en dat ondanks toch wel optimistisch econo misch nieuws deze week. De industriële produktie steeg in februari en het algeme ne indexcijfer, dat vele economische gege vens in zich verenigt, liet tegenover een daling van 1,6 percent in januari over februari weer een stijging zien van 0,4 percent. Het BTW-tarief op benzine en LPG-gas is gestegen van zes naar veertien pet. Dat zelfde geldt voor spijs en drank in restau rants. De BTW op kaviaar is verhoogd van zes tot 25 pct. Die op wijn is gestegen van 14 naar 25 pet. Motoren worden voortaan ook met 25 pet. in plaats van 18 pet. belast, maar er is een uitzondering gemaakt voor bromfietsen. Een zelfde verhoging is gaan gelden voor lederwaren, het ontwikkelen van films en nog wat zaken. Ook de index voor de vijf internationale aandelen kwam bijna weer op de hoogste stand van begin januari. Hoewel deze week ook een aantal tegenvallers moesten worden verwerkt. VMF-Stork, met een veel groter verlies dan aanvankelijk was verwacht en ook Grasso met rode cijfers, die beide aandelen een val van tien gulden zal blijven. Kortom: Wall Street heeft er kostte. duidelijk geen zin in. wat ook overtuigend bewezen wordt uit de bijzonder lage beurs- omzet die dagelijks wordt geboekt. sche vakopleidingen bij overheidsbedrijven als de PTT en gemeentelijke energiebedrijven De heer Binnerts vindt, dat de VEV een „rare ad-hoc- beslissing” heeft genomen, omdat zij alleen wil meewer ken aan het afsluiten van nieuwe leercontracten bij de Hengelose metaalbedrijven Stork, Holland Signaal, Heem- af, en Hazemeier. Wat hiervoor de argumenten zijn ge weest, weet hij niet te vertellen, omdat de beslissing is genomen op het moment, dat de vakbeweging alle contac ten met de werkgevers hadden verbroken in verband met het cao-conflict. Doorslaggevend voor het besluit is vol gens Binnerts geweest, dat de VEV anders door de rechter zou kunnen worden gedwongen om medewerking te verle nen aan de leercontracten, wanneer de metaalbedrijven om een rechterlijke uitspraak zouden vragen. Of het afsluiten van alleen leercontracten wettelijk is toegestaan, is niet helemaal duidelijk. De vakbonden zeg gen van niet. Minister Boersma deed vorig jaar proteste rende KWJ-ers de suggestie aan de hand om over de leercontracten een proefproces aanhangig te maken. De werkende jongerenorganisatie wees dit in eerste instantie af, omdat van een individuele jonge werknemer onmoge lijk kan worden verwacht, dat hij zijn werkgéver voor de rechter sleept. Ook al zou hij hierbij steun krijgen van een vakbond, de angst voor werkloosheid zou toch overheer sen, aldus de KWJ. onder andere „grote aandacht voor deze problematiek is juist nodig omdat de hui dige kwetsbare positie van een groot aan tal bedrijven ten gevolge van de economi sche omstandigheden hen extra gevoelig kan maken voor het functioneren van soci ale werkplaatsen die immers met be langrijke subsidies werken vooral wan neer ze hen /als concurrent op de markt ontmoeten. Deze gevoeligheid kan bij een oneerlijke concurrentie ten opzichte van het bedrijfs leven zelfs leiden tot gevaar voor, respec tievelijk verlies van. bestaande werkgele genheid." TILBURG (ANP). De Nederlandse lederindustrie wil subsidie van het rijk om de steeds hogere heffingen van de water schappen, in verband met de waterveront reiniging, te kunnen betalen. Volgens een brief van het Bedrijfschap Lederindustrie in Tilburg aan minister Westerterp (ver keer en Waterstaat) dreigt door de steeds hogere zuiveringslasten de concurren tiepositie ten opzichte van het buitenland in gevaar te komen. De achtergrond van deze maatregel van onze centrale bank is natuurlijk de vrees voor oververhitting en inflatie als er niets tegen de krediethausse wordt gedaan. Een wat vreemde gedachte in de huidige con juncturele fase, met naar verhouding nog altijd grote werkloosheid en zware be drijfsverliezen voor nog altijd veel te veel bedrijven. Maar regeren is ver vooruitzien en de Nederlandsche Bank is nu eenmaal alert voor inflatiegevaren. De vraag voor vele andere aandelen bleef aanhouden. En vaak op1 behoorlijk peil. Steunend op reeds bekendgemaakte jaarcijfers en dividendverhogingen ont wikkelde zich over vele dagen van de week gespreide beleggingsvraag voor Océ van der Grinten, Nederlandse Dagblad Unie, Wessanen, Ahold, Bijenkorf en de aande len in de hypotheekbanken die allen zo rond.vijf gulden konden oplopen. De NDU steeg van 200 gulden tot 220 gulden, ge volgd dooi’ enkele handelsaandelen als Ce- teco, die opliep van 205 gulden op 215 gulden, en Reesink, die na aftrek van 14 gulden dividend steeg van 155 gulden op 165 gulden. Aandelen Chamotte Unie en Nutricia stonden met verliezen tot vijf gulden onder druk. Een merkwaardige uitschieter was deze week nog HVA met een stijging van 49 gulden tot 58 gulden, om daarna weer even raadselachtig terug te lopen. De Nederlandsche Bank is tenminste nogal agressief op het strijdtoneel versche nen en heeft de krediet-hausse de oorlog verklaard. Volgens onze centrale bank is het met bepaalde krediet-sectoren de laat ste tijd veel te hard gegaan en heeft vooral de vraag naar hypothecair-krediet een veel te grote hoogte bereikt. Voor dit kre diet wordt geld óp de lange termijn be schikbaar gesteld. Maai’ voor het gewone bankwezen zijn de bronnen om dit geld voor hun cliënten te bemachtigen blijk baar opgedröogd, althans te klein in capa citeit geworden. Daarom zijn deze instel lingen gedwongen geld elders weg te ha- len55, wat tot ongewenste situaties en tot deelmarktverhoudingen kan leiden. Hoewel sommige banken reeds uit eigen beweging getracht hebben de vraag naar hypothecair krediet af te zwakken door de hypotheekrente te verhogen, is de Neder landsche Bank met voorstellen op tafel gekomen de kredietexpansie voor 1977, dus inclusief de hypotheken, met hooguit twaalf percent te laten groeien. Dit is aan zienlijk minder dan vorig jaar, toen som mige kredietsectoren met ruim 30 percent zijn gestegen. De industriële orderportefeuille nam in februari ook weer toe met 1,6 percent tegen een afname in januari van 1,8 per cent. Gunstige cijfers dus die echter niets uithaalden. De publieke opinie is bang voor de opleving van de inflatie en daar door verhoging van de rente, nu ook is gebleken dat over de beide eerste maan den van het nieuwe jaar een tekort op de Amerikaanse handelsbalans tot rond Tegen de ontkoppeling van leercontract en arbeidsover eenkomst heeft de vakbeweging vanaf het moment dat vier Hengelose metaalbedrijven hiermee begonnen, gepro testeerd. Volgens de bonden komen door het ontbreken van een arbeidsovereenkomst sociale rechten van jonge werknemers in gevaar, terwijl zij niet langer een mini- mum-jeugdloon ontvangen maar een geringer bedrag, bij wijze van „zakcentje”. Bovendien wezen zij op de gebrek kige garanties voor het onderwijskundig niveau van de nieuwe soort ondernemingsscholen, waarop het ministerie van Onderwijs in veel gevallen ook geen controle kan uitoefenen. Eveneens zijn de werknemersorganisaties be vreesd, dat het initiatief van de Hengelose bedrijven zich als een olievlek zou uitbreiden onder invloed van de grote jeugdwerkloosheid. Het vakonderwijs voor 60.000 werken de jongeren zou hiermee in het luchtledige komen te hangen, aldus de bonden. De Nederlandse lederindustrie is voor de helft van de afzet aangewezen op het buitenland, aldus de brief. Dit jaar moet de lederindustrie per ton verwerkte hui den 252 betalen aan de waterschappen. In West-Duitsland is dat 56,-, in Frank rijk 20,-. In 1980, zo verwacht het be drijfschap, zullen de zuiveringslasten 350 per ton huiden bedragen. WOLFSBURG (ANP). De autover kopen van Volkswagenwerk AG met in begrip van de modellen van Audi-NSU zijn in de eerste twee maanden van dit jaar in vergelijking met de overeenkom stige periode van het vorige jaar met 25,5 percent toegenomen tot 125.000, zo heeft president-cominissaris Tony Schmucker bekendgemaakt. In de gehele wereld gaven de verkopen een toeneming te zien van zes percent tot 321.000 auto’s. In de Verenigde Staten wa ren de verkopen met 36.500 stuks ongeveer onveranderd, maar op de Europese markt namen de verkopen toe met 13,3 percent tot 64.000 stuks. Schmucker zei dat de maatschappij ondanks de onzekere econo mische situatie zich in een betere positie bevindt dan twee jaar geleden. UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen gaan vanaf Pasen een half jaar lang hun best doen nog meer mensen in de trein te krijgen. Ze doen dat met twee acties, die beide als motto hebben „Maak ’ns kennis met NS’V Vaste klanten van de NS mensen die abonnementen of vastrechtkaarten kopen krijgen van mei tot en met oktober de gelegenheid om gratis één of meer gasten mee te nemen op reis. Voorts zijn telefoon en telex met het buitenland duurder geworden, het eten en drinken in restaurants en cafés is in prijs gestegen en de kapper en schoonheidsspe cialistes zijn duurder geworden. De prijsstijgingen zijn het gevolg van het onderbrengen van een aantal artikelen en diensten in een hogere BTW-tariefklasse. De Belgen hebben dat te danken aan het zogeheten Egmontplan, een reeks maatre gelen waartoe de Belgische regering een aantal weken geleden (tijdens een „week eindconclaaf” in het Brusselse Egmontpa- leis) besloot. Het Egmontplan werd ge maakt om grote tekorten op het staatsbud get op te vangen en om de economie op te vijzelen. Dan doet, merkwaardigerwijs, het Dam rak het andérs. Behalve een lichte neiging tot afbrokkeling op de obligatiemarkt is hier ter beurze nog weinig merkbaar van inflatievrees. Het effect van de kredietbe- perkende maatregelen die de Nederland sche Bank in petto heeft is dan ook vol strekt onduidelijk. Maar dat er toch een rente-aantrekkend gevolg van kan uitgaan lijkt niet uitgesloten. De tweede uitgifte van de 8‘/< percent staatslening tegen 100 percent werd met een totaalbedrag van 375 miljoen gulden een uitstekend succes en ook handhaafden de hypotheekbanken de afgiteprijs van de 8'A percent pandbrieven op 99 percent. Daartegenover is de Nederlandse Investe ringsbank voor Ontwikkelingslanden met een nieuwe, door de staqft. te garanderen lening voor het beurslicht verschenen, te gen 8'/a percent en met nog een nader te bepalen emissiekoers. Hier is dus al een zekere voorzichtigheid te bespeuren. De staatssecretaris heeft de gemeente besturen meegedeeld dat bij een klacht over oneerlijke concurrentie door een soci ale werkplaats het gemeentebestuur van de gemeente waarin de sociale werkplaats ligt. of het ministerie van Sociale Zaken, daarvan op de hoogte kan worden gesteld. Het gemeentebestuur zal een goed voorbe reid plaatselijk overleg met alle betrokke nen moeten organiseren. Leidt dit niet tot overeenstemming, dan kan op interdepar tementaal niveau (Economische Zaken en Sociale Zaken) overleg met alle betrokke nen worden gevoerd. Als ook dat overleg niet tot overeenstemming leidt, dan zal de K7ok Moskou had zijn 1 aprilmop: een dik pak sneeuw na een uitzonderlijk warme maand maart. Een wrange grap vonden de Moskovieten, want alle sneeuwruimers moesten weer van stal gehaald worden om de stad zoals hier het Rode Plein begaanbaar te maken. De omzet steeg met 4 pct. van f 178,9 mln. tot 7 185,6 mln.-Bij de beoordeling van de cijfers dient er volgens de directie rekening mee te worden gehouden dat het omzetcijfer in belangrijke mate gedeflat- teerd is (ongeveer 10 pet.) als gevolg van wijzigingen van de wisse 'koersen. De aandelenmarkt bleef zich deze week goed gedragen. Opnieuw boekten de beursgroepen industrie en handel en zelfs de algemene beursindex meerdere malen achtereen nieuwe hoogtepunten voor het eerste kwartaal van dit jaar. BRUSSEL (ANP). Het leven in Bel gië is gisteren weer duurder geworden. De benzine is met zeven cent per liter in prijs gestegen en voor superbenzine moet nu 111.5 cent per liter betaald worden. Gewo ne benzine kost drie cent per liter minder.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11