Ind IfclEl i 1 Ifewlutwljl II J CDA: gulden middenweg VVD: grote bij eenkomsten PvdA gaat de straat op VERKIEZINGSCAMPAGNES AL BEGIN VORIG JAAR GESTART door Hans de Bruijn. „Issues”. ESESnHB Al stemt de kiezer naar eigen goeddunken, de politieke partijen laten niets na om de hand die het rode potlood hanteert, in een bepaalde richting te laten zwenken. Er zal hard aan die hand getrokken moeten worden. De eerste rukken zijn de vorige week al gedaan, want voor alle politici is de verkiezingsstrijd natuurlijk begonnen op het moment dat het kabinet-Den Uyl struikelde over de grondpolitiek Meer dan aanvankelijk werd verwacht, zal het de komende twee maanden een harde confrontatie worden tussen PvdA-lijsttrekker Joop den Uyl en de eerste keuze van het CDA, Dries van Agt. VVD-aanvoerder Hans Wiegel zal als een lachende derde toekijken. Den Uyl heeft meteen zijn eerste campagnedaden vervroegd Advertenties Tientje. Forums Giften De politieke voormannen die vorige week hun lijkredes over het kabinet-Den Uyl uitspraken, hebben het al gezegd: het woord is nu aan de kiezer. De wijze waarop die op woensdag 25 mei in het hokje van 60 bij 60 centimeter het rode potlood hanteert, zal mede van invloed zijn op de vraag of we de komende vier jaar met het kabinet-Den Uyl II of wellicht met een regering-Van Agt I moeten leren leven. De straat op Fa II wJö Partisan de Arbeid -connc. o 1 1 1 if Strijd om kiezersgunst is een miljoenenzaak Van Zeil) en het centraal stellen van de zwakkeren in samenleving. "W De VVD moet het volgens campagnelei der Rudolf de Korte met veel minder doen. De VVD-campagne kost 650.000 gulden „De afdelingen financieren een deel van de campagne zelf, zoals de lokale spreek beurten en advertenties. Centraal ver strekt de partij ongeveer twee ton voor affiches, drukwerk en advertenties tegen kostprijs. Dan beschikken ook onze ka- Het voeren van verkiezingscampagnes is een vrij dure zaak. De politieke partijen die nu in de Tweede Kamer zitten, hebben er dit jaar bijna vijf miljoen gulden voor uitgetrokken. Geld, dat voor het grootste deel uitgegeven wordt aan folders, stic- Voor wat de presentatie van premier Den Uyl betreft richt de PvdA zich (naast de meter-hoge-portret-affiches) vooral op de audiovisuele media. Dat komt vooral omdat Den Uyl ook als demissionaire pre mier niet volop beschikbaar is voor echte campagne-activiteiten in het land. „We voelen echter niets voor van die grote debatten met alle lijsttrekkers in de studio achter een tafel”, zegt Kees Bode. Wel zijn al tv-debatten gepland tussen Den Uyl- Wiegel en Den Uyl-Van Agt. De premier wil niet samen met Wigel en Van Agt een driehoeksdiscussie voeren, maar Kees Bo de ontkent dat dit iets te maken heeft met de mogelijkheid dat Van Agt misschien als een derde hond met het been aan de haal gaat als Den Uyl en Wiegel als de bekende twee honden om het hardst bekvechten minister-President, kies Joop den Uyl”, want daarover bestaat bij de socialisten geen enkele twijfel. Het motto van de VVD is „Vrijheid, werk, samenwerking”. De Korte: „Vrij heid, dat betekent zelf uitmaken wat goed voor je is. Werk, dat houdt in dat bestrij ding van werkloosheid en inflatie de hoog ste prioriteit moeten hebben. Samenwer king: dat het conflictmodel een te grote luxe is voor onze samenleving. Werkgevers en werknemers moeten in overleg samen werken en niet tegenover elkaar staan”. Bij het presenteren van de „issues" zul len de liberalen niet vergeten „de keerzijde van de medaille te laten zien”, aldus De Korte. Dat betekent het afzetten van de eigen wensen tegen die van de opponen ten. „De mensen laten zien wat er gebeurt als ze DenUyl kiezen”, zegt De Korte, „en dat een stem op het CDA een onzekere stem is. De meeste confessionelen zijn im mers toch voor een regering van CDA met WD”. De belangrijkste „issues” van de VVD zijn: inkomensbeleid (zelf uitmaken wat je verdient en niet de overheid), het onder wijs (betere aansluiting op beroepskeuze en niet een algemeen vrijblijvend onder wijs), veiligheid (aanpak misdadigheid te genover het niet uitbreiden van de politie en het „lakse” drugbeleid) en de auto („een auto voor iedereen” is een goede zaak, geen absolute prioriteit voor het openbaar vervoer). Het CDA gaat de verkiezingen in met de leuze „Samen verantwoordelijk”. Piet van Zeil: „Dat betekent samen verantwoorde lijk zjjn voor een goed functioneren van de samenleving en de ontwikkelingen daar buiten. Dat betekent ook dat we nu als CDA voor heteerst samenwerken, dus ook voortaan als christen-democratische par tijen samen verantwoordelijk zijn voor wat het CDA gaat doen”. De verkiezingsstrategie van de VVD is een geheel andere Wij zullen veel grote bijeenkomsten beleggen Daarbij willen we vooral Forums organiseren zegt Ru dolf de Korte .Alleen op die mamei kun je de kiezei duidelijk maken dat je anders kers, affiches en verkiezingskranten, die iri de komende zeven weken bij miljoenen over ons uitgestort zullen worden. De drie grote partijen nemen samen drie van de vijf miljoen gulden voor hun reke ning: PvdA en CDA elk ruim één miljoen, de VVD bijna driekwart miljoen gulden. Op de derde plaats van de verkiezingsuit gave staat de CPN (4 ton), gevolgd door de Boerenpartij (3 ton), GPV (275.000 gulden), PPR en SPG (elk 2 ton), D’66 (175.000 gulden), DS’70 (één ton) en de PSP (80.000 gulden). Dat geld komt in hoofdzaak bijeen door een beroep te doen op de leden van de partijen. Gemiddeld wordt zo per lid een tientje voor de verkiezingen uitgegeven. In de afgelopen maanden zijn onder de leden dan ook diverse inzamelingscampagnes gehouden. PvdA-campagneleider Kees Bode daar over: „Wij hebben onze 100.000 leden aan geschreven om een extra-bijdrage van een tientje. Daarnaast houden we nu al een tijdje een spaarpottenactie, waarbij kar tonnen spaarpotjes met de kop van Den Uyl erop worden rondgestuurd. Ook komt er nog een bedrag uit het Fonds Bijzonde re Activiteiten, waarin leden die namens de PvdA een bepaalde functie bekleden (gemeenteraads-en kamerleden, burge meesters e.d.) een bijdrage storten”. Deze drie bijdragen zijn volgens Bode voldoen de om de 1,1 miljoen benodigde guldens op tafel te brengen. De socialisten hopen op die manier de kiezer veel directer te kunnen benaderen om hem in persoonlijke contacten voor hun standpunten te kunnen winnen. „Poli tiek is in het verleden altijd iets anoniems geweest. Wij maken er een meer persoon lijke campagne van. Met het bezorgen van folders aan huis of door met een kraam op de markt te gaan staan. Het aan de deur komen bij de mensen werkt goed, dat hebben we vorige keer ondervonden”. Er komt een simpele folder van de PvdA. Kees Bode: „Wij zijn er van teruggekomen om uitgebreide, „dikke-boeken-folders” te verspreiden. We zullen ook wat selectiever verspreiden. Het heeft geen zin om huis- aan-huis je hele programma in de bus te stoppen. Dat lezen de mensen toch niet. Beter is een kleine folder met je belang rijkste „issues”. fe En dan zijn er de inmiddels berucht geworden giften uit het bedrijfsleven, een gewoonte van KVP en CHU. „We hebben gewoon die bedrijven aangeschreven die ook de vorige keer gegeven hebben”, zegt Van Zeil. Dat leverde „slechts” 26.100 gul den op. Volgens Van Zeil is het wel de laatste keer geweest dat dit is gebeurd. „Er was een bedrijf dat uit eigen beweging, zonder verzoek van ons 3500 gulden over maakte. Dat hebben wij geweigerd. We willen geen uitbreiding van onze lijst met bedrijven”. De beide andere campagneleiders ont kennen ten stelligste dat hun partijen geld van anderen krijgen, maar zij twijfelen aan eikaars verklaringen. De Korte: „De PvdA zegt nu wel dat ze niets van buiten staanders krijgen....” Bode: „Ik vraag mij in alle gemoedsrust af hoe de VVD aan die slechts 6,5 ton komt”. Bode geeft wel toe dat de PvdA in het verleden wel eens geld heeft gehad. „De Centrale” (socialistische levensverzekeringsmaatschappij) heeft wel eens bijdragen geleverd voor bepaalde doelen en ook het NVV heeft wel eens schenkingen gedaan, maar die waren niet voor verkiezingsdoeleinden. Wij sturen ook geen brieven aan ze”. Een gering deel van de campagnekosten komt voor rekening van het Rijk. De over heid betaalt namelijk de kosten die de politieke partijen moeten maken voor hun extra-politieke uitzendingen op radio en televisie. Alleen de partijen die in alle 18 kiesdistricten van ons land zijn ingeschre ven kunnen bij het Rijk voor elk van de twee extra radio-uitzeridingen 240 gulden en voor elk van de twee extra-tv-uitzendin gen (van allemaal 10 minuten; 3190 gulden declareren. Over de verdeling van die tv-zendtijd maakt Kees Bode zich overigens nogal kwaad. Zijn woede richt zich op het CDA, dat zich als één partij presenteert maar daarvoor de beschikking heeft over de zendtijd van drie partijen, KVP, ARP en CHU Bode noemt dit „niet eerlijk”, al is het wel volgens de regels die elke in de Tweede Kamer vertegenwoordigde partij zendtijd geven Piet van Zeil wimpelt deze kritiek daarom af „Als er een progres sieve volkspartij zou zijn gekomen van PvdA PPH en D’66 dan hadden zij hetzelf de gedaan We realiseren ons wel dat we tut 25 mei maai eenmaal zendtijd krijgen” De in bijgaand artikel on dervraagde campagnelei ders hebben gemeen dat ze alle actief zijn binnen hun partij. Kees Bode is hoofd van het voorlichtingsbu reau van de PvdA. Piet van Zeil is lid van de Tweede Kamer voor de KVP en te vens secretaris van het KVP-partijbestuur. Van de CDA-campagnecommissie is hij eveneens secretaris, maar hij heeft wel de dage lijkse leiding. Rudolf de Korte tenslotte staat op een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst voor het VVD-Tweede-Kamerlid- maatschap. De keuze van de definitieve thema's, waarmee het CDA campagne gaat voeren is pas enkele weken geleden genomen. Het zijn de thema’s die ook centraal zullen staan in een kabinetsformatie, „maar ze gelden niet als een ijzeren minimum-pro- gramma”, benadrukt Van Zeil. Uit zijn opsomming citeren we: de werkgelegen heid, sociale zekerheid en verbetering van de ondernemingsgewijze produktie. En verder: ten minste handhaven van de hui dige bijdrage van de ontwikkelingshulp, een constructieve bijdrage aan de NAVO, verhoging van de binnenlandse veiligheid („niet allen meer politie, maar k verbete ring van de mentale, morele sfeer”, aldus Met diezelfde leden zijn ook de thema’s voor de verkiezingen (de „issues”) doorge sproken. Dat die thema’s natuurlijk, on danks de val van het kabinet, toch de vier hervormingsvoorstellen (ondernemingsra den, vermogensaanwasdeling, investe- ringsrekening en de grondpolitiek) be vatten, spreekt voor zich Daarnaast liggen er punten als de aanmerkelijke reële loonsverbetering van de laatste jaren, ver hoging van de ontwikkelingshulp e.d Slechte punten zijn er natuurlijk ook De onrustbarende stijging van de werkloos heid en de inflatie „Op die punten zullen we vooral onze campagne richten”, zegt Bode, „op de zaken die Den Uyl wil aan pakken om werkloosheid en inflatie terug te dringen. We doen dat niet negatief Het gaat erom wat we eraan doen en met hoe erg het allemaal wel is" En dat alles wordt gepresenteerd onder het motto „Kies de Het voeren van verkiezingscampagnes is niet alleen een dure en tijdrovende, maar ook een zeer arbeidsintensieve zaak. In de laatste maand voor 25 mei zullen vele duizenden Nederlanders op pad gaan om stemmen te winnen voor hun partij. Op straat, in zalen en zaaltjes, op markten of gewoon langs de deuren. De drie grote partijen doen het elk op een andere wijze. De PvdA zoekt het meer op straat met directe contacten, de WD geeft de voor keur aan grote massabijeenkomsten in za len. Het CDA bewandelt de gulden mid denweg. „Wij voelen er niets voor om steeds in zalen te gaan zitten”, zegt Kees Bode. „Dat hebben we in 1967 gedaan en dat is niet zo succesvol gebleken. We gaan dit jaar met de hele partij de straat op. Bijeenkomsten in zalen worden hooguit gebruikt als een afsluiting van een dag waarop politici een streek of stad hebben bezocht”. mercentrales (het niveau tussen partijtop en afdelingen) over een potje waar door middel van een afdraagsysteem zo’n 100.000 gulden uit komt. De rest van de benodigde 650.000 gulden komt centraal van de partij.” De Korte noemt het „niet vreemd” dat de WD met zijn toch vrij kapitaalkrachtige aanhang niet meer dan 650.000 gulden weet op te brengen. De liberalen krijgen wel donaties, maar niet uit het bedrijfsle ven, zo zegt hij. „Bovendien zijn we de laatste tijd misschien wat uit de publiciteit geraakt". Daar komt bij dat de WD weinig heeft kunnen reserveren. Het ledenaantal is de laatste paar jaar gestegen van 38.000 naar 90.000. De daarbij behorende uitbreiding van het partij-apparaat (partijbureau, ka dercursussen e.d.) heeft veel geld opge slokt. Daar staat tegenover dat de liberale campagne logisch beperkter is, omdat de VVD nu eenmaal een kleinere partij is dan PvdA of CDA. Die laatste partij houdt er een heel eigen financiering van de verkiezingscompagne op na. Campagneleider Piet van Zeil: „De KVP heeft, in tegenstelling tot ARP en CHU, nooit voor dit soort doelen gereser veerd. We moesten toen het CDA er een maal was een verdeelsleutel voor de kos ten zien te vinden. Dat gebeurde op basis van het ledental. KVP en ARP hebben elk 60.000 leden, de CHU 30.000. Toen is de KVP onder haar leden een actie gaan voeren, die 360.000 gulden opleverde. De ARP deponeerde vervolgens een even groot bedrag uit haar reserve in de ver- kiezingspot en de CHU de helft. Dat lever de dus al 9 ton op”. Evenals bij de PvdA is onder de leden die een openbare functie bekleden een actie gevoerd om extra-steun (bij de PvdA is die bijdrage overigens verplicht), Hen werd een bedrag van 1000 a 2000 gulden gevraagd. De 300 betrokkenCDA-verte- genwoordigers brachten echter slechts 150.00'0 gulden op, maar Van Zeil verwacht dat dit in de komende weken nog wel tot twee ton zal toenemen. Maar al zijn de messen nu getrokken, het slijpen ervan heeft zich de afgelopen maanden achter de schermen afgespeeld. Want voor de mensen achter de ver kiezingscampagnes van de drie grote par tijen zijn de verkiezingen vorig jaar al begonnen. Bij de PvdA was men er zelfs heel vroeg bij. Kees Bode: „Ons eerste draaiboek dateert al van 1974. We gingen daarbij van twee mogelijkheden uit: of onverwachte (vervroegde) verkiezingen door een kabinetscrisis, of de gewone ver kiezingen van 25 mei 1977”. Dat laatste is het dan toch geworden. Want al is het kabinet gevallen, vervroe ging van de verkiezingen is volgens de Kieswet niet meer mogelijk. Bij het CDA lagen de problemen wat anders. Ook de christen-democraten be gonnen al voorjaar 1976 met de voorberei dingen, maar de start van de verkiezings- organisatie vond pas in september plaats. ..We konden pas beginnen toen het CDA eindelijk een feit was”, zegt Piet van Zeil, „en die voorbereidingstijd is eigenlijk te kort. Je hebt minstens een jaar nodig, je moet allerlei medewerkers gaan zoeken, en dat lukt niet in zo’n korte tijd. We hadden dan ook een achterstand die we pas deze maand zullen inlopen”. De WD-verkiezingsmachine kwam overigens ook pas in de zomer van 1976 op gang. Rudolf de Korte: „We hebben toen een plan opgesteld voor eventualiteiten (crisis) en een aanloopplan voor de afdelin gen, zodat die vast met hun voorbereidin gen konden beginnen. De eerste maanden richten we ons vooral op het informeren van de mensen en het proberen vast te houden van onze aanhang. Dat aanloop plan liep tot 1 april. Daarna trad het defini tieve verkiezingsplan in werking, dat eind februari werd opgesteld. In dat plan gaat het vooral om het winnen van nieuwe aanhang en het overtuigen van de twijfe laars”. De eerste campagne-activiteiten bij de PvdvA begonnen in augustus vorig jaar, toen een beleidsevaluatie van de daden van het kabinet-Den Uyl werd opgesteld. „Het ging erom voor de leden duidelijk te maken wat het kabinet allemaal gedaan heeft”, zegt Kees Bode. „Zij immers wor den er straks in de campagne op aange sproken. Men wil van hen horen wat be reikt is. Ze moeten het gevoel hebben dat ze ergens trots op kunnen zijn” bent dan de andere partijen. Voor huis- aan-huisbezoeken voelen we niets. Het ef fect daarvan is maar gering. Wel hebben we rijdende verkiezingscentra in busjes, die bezoeken brengen aan markten en winkelcentra of andere plaatsen met veel mensen”. De liberalen komen voorts in de ver kiezingstijd met een speciale krant, die naar in de bedoeling ligt in één op de twee gezinnen zal worden verspreid. „Ik ben ervan overtuigd dat we de laatste weken veef in de publiciteit zullen komen”, zegt De Korte. „De aandacht wordt nu nog veel opgeëist door CDA en D’66. Het CDA is nog een nieuwigheidje voor de mensen en D’66 probeert zich nu met liberale veren te tooien. Maar dat is oude wijn in nieuwe zakken”. Uiteraard is Hans Wiegel de grote man die door de liberalen naar voren wordt geschoven, maar volgens Rudolf de Korte is vooral uit de afdelingen ook erg veel „vraag” naar vroegere liberale voorman nen als Geertsema, Toxopeus en Vonhoff. De campagne van het CDA is een vermen ging van punten uit die van de andere partijen. De ene keer worden bijeenkom sten in zalen belegd, de andere keer wat meer huis-aan-huisbezoeken plaatsvinden. De aandacht voor de regio staat bij het CDA voorop. Van Zeil: „Op zo’n dag be zoekt een groep kandidaten de regio, waarna ter afsluiting een bijeenkomst met hen wordt belegd. Op andere plaatsen vinden alleen bijeenkomsten met die kan didaten plaats. We willen er in elk geval voor zorgen dat er een echt contact met de kiezers ontstaat. En zeker niet op zijn Amerikaans alleen maar handjes schudden”. Lijsttrekker Van Agt zal zich in elk geval in alle achttien kiesdistricten maar één keer vertonen. De drie andere politieke voormannen (Andriessen, Aaantjes, Krui- singa) hebben zich vastgelegd op elk zo’n vijftiental avonden in de diverse distric ten, en alle andere kandidaten zullen na tuurlijk her en der aan de nodige forums en verkiezingsontmoetingen meedoen. „Maar een uitnodiging van bijvoorbeeld pacifistische jongeren nemen we niet aan”, zegt Van Zeil. „We willen geen praat paal zijn”. Besloten is dat het CDA zich in elk geval op zondagen en in de week voor Pasen (Goede week) zal onthouden van ver- kiezingsactiviteiten, Daarbij is vooral re kening gehouden met de wensen uit AR- en CH-kring (Van Zeil: „Ach, linnen de KVP ligt dat niet zo moeilijk”). TiPF Mi MM»

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17