Identificatie van elk slachtoffer onmogelijk MINISTER DUISENBERG IN VOORJAARSNOTA: op Spanje sparen is 2 i Japan akkoord met zone van Zomertijd een feit Provincie: geen subsidie Sater Vertragingen bij luchtverkeer en Proloog nuUrpaaibank p Aardbeving in Iran 200 mijl !*v i Sparen en ■W I •W het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 32 1 I VAN DER VOOREN’S BROOD. maar dat is lekker, gezond joh! VREES VAN KLM NA VLIEGRAMP: Zuster IJX Miljoenenzaak M I agenda pagina Geen gehoor Niet snel besluit over UC-fabriek WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Enith Brigitha Wisselvallig I '2^ 1 II E. H. C. O. b.v. 'IO il Achtergrond Plaatselijk nieuws. Kunst Radio en televisie Strips Economie Sport Kerkdiensten Z0«BA6 Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3 3 5,6,7 9 10 10 11 13,15 6 -uje/t nadadand MSr Wat dacht u van Spaar biljetten aan toonder? Ze zijn niet op naam. dus makkelijk overdraagbaar. Keuze uit 2 of 5 jaar vast. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De rijksbegroting voor 1977 lijkt een meevaller te vertonen van 1,6 miljard. Het totaalbeeld van de begroting is 2,7 miljard gunstiger dan op Prinsjesdag werd geraamd, maar hiervan moet 1,1 miljard worden afgetrokken omdat het bedrag betrekking heeft op de nieuwe investeringsrekening, die wegens de val van het kabinet voorlopig niet in werking zal treden. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,-). p. jaar f 154,70 p. post f 200, -)• LosSe nummers 70 ct. s. Rijksbegroting vertoont meevaller van 1,6 mid DUISENBERG (ADVERTENTIES) WC neel is opgenomen, aldus de brief van G.S. (ADVERTENTIE) het van Puin- en vuilafvoer per container hl* t Zwakzinnigen in een woonwijk Het Woord in beeld De Mevrouw de Jager-show Non aan lopende band boden” zijn. De nota is vroeger uitge bracht dan andere jaren, op grond van een verzoek van het KVP-Kamerlid Noten boom tijdens de algemene beschouwingen van vorig jaar. dan was geraamd. Dit is voorna- van de sterkere loonstij- levert 640 miljoen op, maar daar tegenover staat een verminderde belastingopbrengst van 910 miljoen als de maatregelen wèl waren doorgegaan, zodat in totaal op dit punt een tegenvaller resteert van 270 miljoen. belangrijke havenstad met circa 60.000 in woners. Ook komen er veel vakantiegan gers. De plaats ligt 1.000 km ten zuiden van de Iraanse hoofdstad Teheran. MADRID (DPA). Toeristen die in de Paasweek per vliegtuig naar bestemmin gen in het oostelijk deel van Spanje reizen, moeten rekening houden met vertraging, als gevolg van een versterking van de stiptheidsactie van de Spaanse luchtver keersleiders. De stoffelijke overschotten van de meer dan 320 Amerikanen zullen morgen recht streeks van Tenerife naar de Verenigde Staten worden overgevlogen. Enig voorbe houd moest gisteren nog worden gemaakt, omdat het nog niet helemaal zeker was of de startbaan van het vliegveld Los Rodeos dan alweer gerepareerd zou zijn. Weersverwachting KNMI, ZWOLLE (ANP). Gedeputeerde Sta ten van Overijssel zullen geen subsidie verlenen aan de toneelgroepen Proloog en Sater. Zij vinden dat de subsidiëring van het vormingstoneel niet primair behoort tot de taak van de provincie. 3 spaarspecialisten sinds 1817 Bij een inbraak in het bedrijf Acoustion in Arnhem, een gespe cialiseerde zaak in boortoestellen, is het boortoestel gestolen dat in 1902 werd gebruikt door koningin Alexandra bij de kroning van Ed ward VII tot koning van Engeland. Het boortoestel, het eerste elektri sche boortoestel ter wereld, werd door Acousticon vervaardigd en is later met andere antieke boortoes tellen opgeborgen in een brand kast in het Arnhemse bedrijf. Via de tuin achter het bedrijf en een plat dak zijn de dieven bij de brandkast kunnen komen. Behal ve het uit 1902 daterende toestel zijn ook andere boortoestellen door de dieven meegenomen, evenals ettelijke duizenden gul dens aan contanten en waardepa pieren. De stoffelijke resten van de 248 inzit tenden van het zondag op Tenerife veron gelukte KLM-vliegtuig „Rijn” zijn de af gelopen nacht naar Nederland gevlogen. Volgende week zullen ze worden be graven. Met hulp van vijftig Spaanse militairen slaagden Nederlandse rijkspolitiemannen er donderdagnacht in het dichtsolderen van de loden binnenkisten tijdig genoeg te voltooien om de stoffelijke overschotten van de slachtoffers aan boord van een schip naai’ het vliegveld van Las Palmas op het naburige eiland Gran Canaria te vervoeren. Twee vliegtuigen waren naar Las Palmas gestuurd om de kisten op te halen. Dit staat in de zogenaamde voorjaarsno ta, die minister Duisenberg van Financiën gisteren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De nota is dit jaar beperkt geble ven tot een technisch-informatief stuk, omdat politieke conclusies voor een demis sionair kabinet, zoals premier Den Uyl op zijn wekelijkse persconferentie zei, „ver- De winst aan zon en daglicht heeft bij de Nederlandse regering steeds als be langrijkste motief gegolden, terwijl de energiebesparing een bijkomend voor deel is. Tegenstanders vond men voor namelijk in de agrarische sector waar de werkdagen door de invoering van de zomertijd langer zijn geworden. Zie verder de plaatselijke pagina’s. KLM-personeel is hier bezig de laatste voorbereidingen te treffen voordat de kis ten met slachtoffers naar Nederland wor den teruggevlogen. Gedeputeerde Staten doelen op de nota Toneelbeleid van de minister van CRM en de in voorbereiding zijnde nota Cultuurbe leid van de provincie Overijssel. In de laatste nota wordt het provinciaal beleid ten opzichte van de gehele sector cultuur neergelegd, waarin ook het vormingsto- Of er slachtoffers zijn is nog niet be kend. Op 22 maart verloren zeker 83 per sonen het leven. De beving had toen ook een kracht van zeven. Bandar Abbas is een Een non achter de lopende band is een weinig voorkomend verschijnsel. Tony van der Meulen ontmoette zo’n priester-arbeidster en sprak langdu rig met haar over het hoe en waarom van haar keuze. Zuster Van Oord zegt meer mens geworden te zijn en hoopt dat te kunnen overdragen op de medemens. Overheersende erva ring: de mens wordt als een ding behandeld. TEHERAN (IPA, UPI). De Iraanse havenstad Bandar Abbas is gistermiddag weer getroffen door een krachtige aardbe ving. Volgens de eerste berichten liepen vele gebouwen schade op, die ook al te lijden hadden gehad van een reeks schok ken in hetzelfde gebied op 22 maart, het Iraanse nieuwjaar. Ditmaal had de beving die zich aan het eind van de middag voor deed, een kracht van zeven op de 12- puntsschaal van Richter. Volgens de politie is de meeste schade toegebracht te Koveh, op 70 km ten noor den van Bandar Abbas. Daar zouden alle huizen zijn ingestort. Tot dusver is echter geen melding gemaakt van slachtoffers. Dit zou verband kunnen houden met het feit dat de nieuwe beving zich voordeed op de 13de dag van het nieuwe jaar, een dag die in Iran alg ongeluk brengend wordt beschouwd voor allen die binnenshuis blijven. Minstens een jaar voordat het kabi- net-Den Uyl werd getackled, waren de drie grote politieke partijen al volop bezig met de voorbereiding van hun verkiezingscampagnes, die inmiddels van start zijn gegaan. Van daag in onze zaterdagbijlage ge sprekken met de campagneleiders van de PvdA, de VVD en het CDA, die een forse greep in hun ver- kiezingspotten hebben gedaan. Een miljoenenzaak. Z Z z DEN HAAG (ANP). Premier Den Uyl verw'acht niet, dat het kabinet in demissi onaire staat een beslissing zal nemen over de uitbreiding van de ultra-centrifugefa- briek in Almelo. „De urgentie is er mo menteel niet”, aldus de premier gistera vond op zijn wekelijkse persconferentie. De besprekingen over de uitbreiding zijn nog niet afgerond. Begin februari dit jaar kon de ministerraad akkoord gaan met de uitbreiding onder het beding dat een aan tal voorwaarden vervuld zou worden, on der andere verband houdende met de ex port van nucleair materiaal. Sindsdien heeft minister Van der Stoel ondermeer besprekingen gevoerd in Bonn, Londen en Rio de Janeiro. Ondertussen is gebleken, dat de nieuwe Amerikaanse regering zeer veel belangstelling heeft voor dit onder werp, zei de premier. De werknemers van het Ultra Centrifu ge project Nederland in Almelo voelen zich bedreigd door de tegenstanders van uitbreiding van hun project. In een „open brief aan de Nederlandse bevolking” (in de vorm van een advertentie) schrijven de 400 personeelsleden dat hun tegenstanders „argumenten gebruiken die niet getuigen van een juist inzicht in de feiten of vol strekt onwaar zijn”. Hierdoor, menen de personeelsleden van het UCN, wordt hun werkgelegenheid direct aangetast. Vandaag is in Almelo een demonstratie gehouden tegen de uitbreiding van het project. Indien dat het geval is, zal woensdag middag een besloten herdenkingsbijeen komst, uitsluitend voor naaste familiele den, op Schiphol worden gehouden. Een dag later (donderdag) zal op de begraaf plaats Westgaarde in Amsterdam voor iedereen gelegenheid zijn de laatste eer te bewijzen. Dit betreft in de eerste plaats de niet-geïdentificeerde slachtoffers, maar ook de wel geïdentificeerde, als de nabe staande aan de gemeenschappelijke plech tigheid de voorkeur geven. Uiteraard zal, aldus de KLM-persdienst, voor de geïden tificeerde slachtoffers een individuele plechtigheid elders kunnen worden gehou den, indien de nabestaanden daartoe de wens te kennen geven. IJmuider Courant Ruim een maand geleden deelde minis ter Duisenberg de Tweede Kamer mee dat ook de begroting voor 1976 een meevaller vertoonde van rond 2,5 miljard. Ook die meevaller was voor een groot deel te dan ken aan de hogere belastingopbrengsten als gevolg van de loonstijging, terwijl de uitgaven over 1976 één miljard achterble ven bij de raming. Volgens ons rappe zwemstertje Entih Brigitha is de zaak-Speedo (of de bad pakkenkwestie) niet zomaar voorbij. Daarvoor zijn er te veel dingen ge zegd, zo vertelde ze aan Piet Teeling. Het uitstel van de wet investeringsreke ning (WIR) heeft tot gevolg dat de huidige stimuleringsmaatregelen op het gebied van vennootschaps- en inkomstenbelas ting voorlopig van kracht blijven. De extra kosten die dit meebrengt zullen pas gaan drukken op de begrotingen van 1978 en 1979, zodat wegens het uitstel van de WIR dit jaar een „schijn” meevaller ontstaat van 1,1 miljard. De bedragen die met de WIR zijn gemoeid, zijn namelijk wel al ten laste gebracht van de begroting van 1977, maar in volgende jaren moet het Rijk dit bedrag als het ware weer terug betalen aan het bedrijfsleven. Dit besluit hebben G.S. beide toneelge zelschappen schriftelijk laten weten. Zij zeggen in afwachting van het resultaat van twee nota’s, waarin op lange termijn de plaats van het vormingstoneel wordt beke ken, niet van plan te zijn stappen op het gebied van het vormingstoneel te onder nemen. (Van onze verslaggevers) AMSTELVEEN. De KLM heeft gisteravond de vrees geuit dat het ondanks de speciale moderne hulpmiddelen niet zal lukken om alle slachtoffers van de vliegramp op Tenerife te identificeren. Hoe groot dat aantal zal zijn, moet worden afgewacht, aldus de KLM-persdienst. Het personeel van de verkeerstorens langs de Spaanse Middellandse-Zeekust dat al sinds augustus een „langzaam-aan- actie” voert, heeft gisteren laten weten, dat de verwachte paasdrukte die de lucht- vaartactiviteit tot 200 pet zal opvoeren, een risico betekent, gezien het personeelsbe stand en de technische apparatuur. Met het oog daarop besloten de ver keersleiders gedurende de Paasweek „strikt volgens de voorschriften” te wer ken. In hun mededeling verklaarden zij dat een ongeluk als dat op Tenerife, in het betrokken gebied niet uitgesloten is, als de regering in Madrid niet voor de verlangde verbeteringen zorgt. Het begrotingstekort voor 1977 komt nu uit op 9,7 miljard gulden, tegen een oor spronkelijke raming van 12,4 miljard. In clusief conjuncturele posten is het tekort 11,9 miljard (was 14,6 miljard). De belas tingen brachten ruim 600 miljoen gulden meer op dan was melijk het gevolg ging dan waarvan de regering bij zoge noemde loonmaatregel was uitgegaan. De uitgaven zullen 1,4 miljard lager uit komen, in hoofdzaak wegens meevallers bij de aaw, de lagere rente voor nationale schuld en het uitstel van de aangekondig- de kinderbijslagmaatregelen. Dit laatste De kans bestaat dat de identitica- tiewerkzaamheden dinsdag kunnen wor den afgesloten, zo heeft de KLM-pers dienst gisteravond nog meegedeeld. Wisselend bewolkt en enkele buien, waarvan sommige met ha gel of onweer. Vrij krachtige, aan de kust af en toe harde of storm achtige wind tussen wést en noord west. Maxima omstreeks 8 graden. Na jarenlange discussie wordt mor genochtend om 2 uur de zomertijd in Nederland een feit. In verband hiermee moeten alle klokken een uur vooruit worden gezet. Deze nieuwe tijdreke ning, die voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog afwijkt van de midde- neuropese tijd, brengt voornamelijk voordelen voor de openluchtrecreatie. William Shakespeare: Als muziek het voedsel voor de liefde is, speel dan voort! TOKIO (Reuter). Japan heeft gisteren onverwacht de nieuwe Russische vissers zones van 200 mijl erkend, naar men ver ondersteld om de vastgelopen visserij-on- derhandelingen weer op gang te krijgen. Tegelijkertijd zijn voorbereidingen ver sneld voor de eigen instelling van een 200 mijls visserijgrens. Kabinetssecretaris Sunao Sonoda is vandaag naar Moskou vertrokken met persoonlijke brieven van premier Foekoe- da voor partijleider Breznjev en premier Kosigin om de onderhandelingen weer gaande te krijgen over een nieuwe visserij- overeenkomst Een interim regeling zou afgelopen donderdag zijn verstreken. HE', JHf* ZATERDAG 2 APRIL 1977 67e jaargang nummer 128 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 1 7-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41 TELEFOON 310561-323488 bg.g tel 322031

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1