Gruwelijke listen Mens gedraagt zich anti-evolutionair PET w I vfe. A wl r Sf’Rl'SSl aan de jacht, ook na giframp in Seveso V. J SL ^<1 blijven verknocht Eh t' .A 1 jw^è I X door Chiel Evers ir i I I w i® TOT sche MONDIAAL ALTERNATIEF: ®7®ao° if b Vi K 0/7 ■■■■HI ■HHHHI K **„Als we geen trekvogels meer hebben, zullen triljoenen insecten het gewas opeten en hebben de mensen alleen nog de keus tus sen een chemische of een hon gerdood”. Dit sombere toekomst beeld schetste de Zandvoortse veldbioloog Ernst Bartels een paar jaar geleden, toen hij zijn internationale actie ontketende om een einde aan de massale jacht op trekvogels in Italië te bewerkstelligen. Verleden jaar is Bartels overleden, maar de door hem opgerichte Stichting Mondi aal Alternatief gaat onverminderd voort met de actie. K Schade Massaslachting 13 „Sport" XJg a r r X’ iB H Klachten De internationale actie „Red de trekvogels”, is maar één van de activitei ten van de Stichting Mon diaal Alternatief in Zand- voort. Achter de actie, waaraan honderdduizen den middels hun handte kening steun hebben be tuigd, staat een funda- mentelé ideologie, die ech ter minder vaak de aan dacht trekt. Alarmerend C^l 3 fll - s IJ £*Mt offset- F 5$ n bus- wij eer grkster 'Stratie eer Mr stratie. admini- ftijd van ie bran- van dit ■7 F i eheet neels- die nie i kennii m liefs en aar 507 ir het tot <ten en t zal zij theden ns de an On- koopt, levert compost terug); en vernieuwing van het onderwijs op basis van het principe van de DUR-formule. 6150, I, 'sa- De Italianen berokkenen met hun vogeljacht niet alleen zichzelf scha- - Toch gaat de massaslachting in Italië tot op heden onverminderd voort. Pogingen om betere jachtwet ten in te voeren zijn in het verleden meermalen in senaatscommissies vastgelopen. Nu ligt er weer een nieuw wetsontwerp klaar voor de volksvertegenwoordiging. Dat ont werp begint heel veelbelovend met het verbieden van elke vorm van rtrice. De economische motieven gelden vooral voor de eigenaars van de roccoli. Hun aantal is vergeleken met dat van de twee miljoen overige Imuide voordi nieuws aan d gin va bij hö overigens dat de grote baas van het Hofmann-Laroche concern, waar toe eerdervermelde fabriek Icmesa behoort, een bestuursfunctie in het internationale WWF bekleedt) staan onder grote invloed van de jagers. Strijders tegen de vogeljacht be trappen deze organisaties veelvul dig op een tweeslachtige opstelling. Ook door de politieke partijen wordt iH toenemende mate invloed op de natuurbeschermers uitgeoe fend. Het gaat immers om de stem men van twee miljoen aan de jacht verknochte Italianen. Deskundigen hebben becijferd dat 250 miljoen trekvogels in één maand tijd een hoeveelheid schade lijke insecten verdelgen met een to- taalgewicht van 50.657 Volkswa gens. Een vergelijking die aantoont hoezeer de vogeljacht het natuurlijk evenwicht verstoort. Dat blijkt ook uit de volgende cijfers: van de 408 Europese vogelsoorten nemen er 221 in aantal af. Daarvan worden er de, maar ook de mensen in de rest zelfs 58 met uitsterven bedreigd. De van Europa en in Afrika. De vogels die jaarlijks via hun land naar war mer oorden trekken om te overwin teren en in het voorjaar weer terug- gels ook blind gemaakt door de oogjes met gloeiende klingen te verschroeien. Een andere vangstmethode is die met lijm stokken: vogels worden ook weer door lokvo- geltjes naar beneden gelokt, waar ze op belijm- de takken neerstrijken. Ze kunnen niet meer wegkomen en zijn dan een erg gemakkelijke prooi voor de jagers. De individuele jager maakt steeds meer ge bruik van lokvogels, onder meer voor de zoge naamde huttenjacht. Hij verschuilt zich in een hut en laat lokvogels in kleine kooitjes of vastgebonden aan draden de overkomende trekvogels aantrekken. Vanuit zijn schuil plaats is het een koud kunstje om vervolgens grote aantallen neer te maaien. OVJCRE9VO o jagers niet bijster groot, maar met elkaar zijn ze wel verantwoordelijk voor de dood van een slordige tach tig miljoen vogels per jaar. De ja gers die het op minder grootscheep se wijze aanpakken (met elkaar schieten ze evengoed wel tweehon derd miljoen vogels neer), is het om de „sport” te doen. Zoals dat voor veel sporten geldt, willen de beoefe naars met hun prestaties zichzelf bewijzen. Een Italiaanse psychologe meent dat de meeste vogeljagers te kampen hebben met zware minder waardigheidscomplexen. Die zou den zijn veroorzaakt door het Itali aanse samenlevingspatroon, waarin de moeder (en later de echtgenote) sterk overheerst. In de jacht com penseren de jongens en mannen hun gebrek aan overwicht, zo redeneert zij. Ze heeft er dan ook niet veel hoop op dat de Italianen het schieten op kleine vogeltjes snel zul len afleren. Wat minder pessimistisch is Pep- pino Bondietti, voorzitter van het Zwitsers-Italiaans verbond van or nithologische verenigingen. In een onlangs verschenen boekje, dat bin nenkort ook in een Nederlandse ver taling zal verschijnen, wijst Bon dietti er op dat in zuidelijk Zwitser land de vogelvangst geheel is uitge bannen. Toch was zo’n honderd jaar geleden de jacht daar net zo popu lair als nu in Italië. Ondanks hevige protesten van regionale afgevaar digden heeft het nationale parle ment toen echter een wet aangeno men die de vogelvangst totaal ver bood. Italië kan aan Zwitserland een voorbeeld nemen, vindt Bondietti. De groeieconomie waarin we nu zitten, zal tot ramp van wereld formaat leiden en moet daarom worden doorbroken naar een kringloophuishouding. In plaats van verbruik zal hergebruik cen traal staan, in plaats van econo mische problemen komen ecolo gische processen voorop, geld is niet meer de doorslaggevende factor, maar de energie die voort komt uit de fotosynthese (vor ming van zuurstof door planten). Deze beginselen moeten volgens Mondiaal Alternatief elke stap van iedereen bepalen. De mens heeft immers'met zijn verstande lijke vermogens de voortgang van de evolutie in zijn hand Een schoolvoorbeeld van anti- evolutionair gedrag is de trekvo- geljacht in Italië, vandaar de ac ties van Mondiaal Alternatief. Andere programmapunten van dé stichting zijn: energieproduc Bij de vogelvangst in Italië wordt vaak van gruwelijke methodes gebruik gemaakt. De „grote jongens” werken met uitgebreide vang-inrichtingen, de zogenaamde roccoli. Dat zijn construkties van speciaal opgestelde bo men, waarin op listige wijze netten worden gehangen. Voor de trekvogels ziet het geheel eruit als een aantrekkelijk bosje, vooral door het gebruik van smakelijke vruchtboompjes. Overvliegende zwermen worden aangetrok ken door het geroep van lokvogels, die de jagers in zeer krappe kooitjes in de roccoli opstellen. Die lokvogels zijn vaak maanden lang in een donker hok gehouden, om ze (hoe wel de jacht in de herfst is) buiten aan het zingen te krijgen. Dikwijls worden de lokvo- EEG heeft er zelfs toe geleid dat het Europese Parlement in 1975 een re solutie aannam waarin wordt ge steld dat onmiddellijk wettelijke verbodsbepalingen op het vangen en doden van trekvogels moeten worden uitgevaardigd. Met algeme ne stemmen werd die resolutie aan genomen, ook de Italiaanse parle mentariërs gingen er mee akkoord. Invloed hebben de jagers voorts op de justitie, vooral in de regio Lombardije waar de vogeljacht het meest wordt beoefend. Hoewel de geldende nationale jachtwet de vo gelvangst met netten officieel ver biedt, weigert de justitie in deze Noorditaliaanse streek om tegen overtreders van die bepalingen op te treden. Vogelbeschermers hebben honderden klachten tegen vogelvan gers bij de politie gedeponeerd, maar in geen enkel geval is tot straf vervolging overgegaan. Ook de staat heeft trouwens zeke re belangen bij de vogeljacht. Voor al in het hoorden van het land is dit een zo verbreid volksvermaak, dat er jaarlijks maar liefst twee miljoen jachtakten worden verstrekt. Aan belasting levert dat de schatkist 330 miljoen gulden op, een bron van inkomsten die vooral in tijden van financiële moeilijkheden niet te ver smaden valt. De jagers, en vooral de eigenaren van de grote vogelvangstinrichtin- gen („roccoli”), hebben bij de huidi ge jachtvrijheid economische belan gen. De vogelhandel, merendeels zijn de diertjes bestemd voor con sumptie in de Italiaanse restaurants, brengt hen fors wat geld op. Ver scheidene vogelvangers hebben zo lucratief „geboerd”, dat ze imposan te villa’s aan de kust kunnen bewo nen Ondanks de toenemende afkeu ring van de vogelmoord onder het Italiaanse publiek, blijken deze vo gelvangers en de jagersorganisaties nog over voldoende invloed te be schikken om de jachtwetgeving naar hun hand te zetten. gebeurt niet, aldus MA, want ws* bedreigen met onze technologie het verschijnsel leven op aarde. De stichting noemt het menselijk gedrag „anti-evolutionair”. Uitgaande van de fundamentele stellingname „De biosfeer is ont staan en functioneert als één ge heel, zij moet derhalve als één geheel worden beheerd, anders functioneert zij niet”, pleit Mon diaal Alternatief voor een verta ling van de ecologische wetma tigheden in het maatschappelijke gedragspatroon. Handvat bij dit alles is de door vogelvangst, maar het ontkracht zichzelf meteen daarop weer met allerlei ontsnappingsclausules. De regionale besturen krijgen verre gaande machtigingen voor het uitge- veh van vergunningen voor de vo gelvangst, waarbij onder meer wordt gerept van „wetenschappelij ke doeleinden". Italiaanse ornithologen bestempe len het nieuwe wetsontwerp als „huichelachtig”. De wet zal naar hun mening leiden tot een oneindig aantal misbruiken op alle mogelijke manieren. Ze wijzen er op dat in Italië het begrip „wetenschappelijk" in dit verband wel erg ruim wordt geïnterpreteerd. Vogelvangers die jaarlijks tienduizenden trekvogels in hun netten verstrikken en verhan delen, beroepen zich er op dat ze ook enkele tientallen dieren hebben ge ringd, waardoor de trekbewegingen door wetenschappers kunnen wor den gevolgd. Deze lieden weten zich gesteund door het „Zoölogisch Insti tuut” in Bologna, een instelling waar veel Italiaanse vogelbeschermers scherpe kritiek op hebben. Een nieuwe truc van de vogelvangers is de oprichting van „ornithologische verenigingen”. Ze verschuilen zich achter „wetenschappelijke” mo tieven om voor hun leden vang§tver- gunningen in de wacht te kunnen slepen. Vogelvanginrichtingen wor den plotseling eufemistisch weten schappelijke observatoria genoemd. Dat gebeurt niet zonder succes. In tal van Europese landen zijn groe pen verontruste mensen in het ge weer gekomen om het voor de trek vogels op te nemen. Ook in Italië laten steeds meer milieu- en vogel beschermers van zich horen, maar bij de autoriteiten en jagers lijken de protesten vooralsnog op dove mansoren te stuiten. Terwijl men toch juist in Italië kan weten hoeveel waarheid Bartels’ sombere voor spelling bevat. Het was immers in dat land, in de plaats Seveso die midden in de streek ligt waar het meest wordt gejaagd, dat vorig jaar de chemische fabriek Icmesa een gifwolk uitbraakte die de wijde om geving onbewoonbaar maakte. De mensen kregen er last van afschu welijke ziektes en zwangere vrou wen moesten tot abortus beslissen vanwege de grote kans op mismaak te kinderen. Mondiaal Alternatief heeft er in haar acties steeds op gewezen dat het behoud van de vogels vooral van belang is voor het zelfbehoud van de mens. Immers: de vogels zijn van nature de verdelgers van insecten. Wanneer de vogelstand afneemt, zullen de insecten zich snel verme nigvuldigen en wordt de mens ge dwongen om naar de gifspuit te grij pen, tenzij hij zich de gewassen van het veld wil laten vreten. Maar de -praktijk wijst uit dat insecten al snel een weerstand tegen chemische ver- delgingsmiddelen opbouwen. Zo heeft de wereldvoedselorganisatie van de Verenigde Naties gerappor teerd dat er al 240 soorten insecten bekend zijn die immuun zijn gewor den voor sterke bestrijdingsmidde len. We worden gedwongen om steeds meer en steeds giftiger stof fen te gebruiken, met als gevolg een vergiftiging van de biosfeer (water, lucht, bodem, planten en dieren), die ook de mens noodlottig zal worden, voorziet Mondiaal Alternatief. Mondiaal Alternatief uitgewerk te DUR-formule (de D staat voor doelstelling, de U voor uitgangs punt en de R voor richting). Als doelstelling moet het universele welzijn gelden, zowel voor men sen, planten als dieren. Uitgangs punt is het leven als verschijnsel. Tussen uitgangspunt en doelstel ling is maar één richting moge lijk, aldus MA: de kringloophuis houding. i l TvekvogQl^r De evolutie is de sleutel tot deze ideologie. Voordat de mens op aarde verscheen, werd de evolu tie bepaald door het voor handen zijnde voedsel. Was van een be paalde soort een overschot, dan ontstond een nieuwe levensvorm die voor opruiming zorgde. De mens doorbrak deze lijn. Zijn gebit' is ongeschikt om sterk spierweefsel te verscheuren, maar hij heeft hersenen waar mee hij hulpmiddelen kan ont dekken (vuur en gereedschap). Daarmee is volgens Mondiaal Al ternatief de morphologische evo lutie (gebaseerd op vorm) omge zet in een technologische. De mo derne technologie past derhalve in de evolutie, mits dié technolo gie juist wordt aangewend. Dat Dankzij de acties van Mondiaal Alternatief en groeperingen in ande- re Europese landen, kan geen enkele de Italiaanse j agers, dié vaak regering in Europa meer zeggen van deze gegevens niet op de hoogte te zijn. Druk op de organen van «de laatste jaren zijn er al 54 soorten verdwenen; voor de uitroeiing van 32 daarvan moeten de Italiaanse ja- gers verantwoordelijk worden keren, hebben in beide werelddelen geacht. hun functie als insectenbestrijders. Jaarlijks vallen twee- tot viermil- joen van deze trekvogels ten prooi aan L van barbaarse methodes gebruik maken. B Fen tekenwedstrijd over de trekvogeljacht leverde onder meer deze inzending op tie door tropische bomen, die te vens de woestijnvorming tegen gaan; een wereldcompostdienst (wie producten in een ander land Mondiaal Alternatief heeft het Eu ropese Parlement onlangs van deze alarmerende berichten uit Italië op de hoogte gesteld en dringend ge vraagd om stappen te ondernemen die ontduiking van de EEG-resolutie moeten voorkomen. De enige af doende bescherming van de trekvo gels is eigenlijk, meent de stichting, ze een volkenrechtelijke status te geven. Waarom zijn de pogingen om de vogelvangst in Italië aan banden te leggen tot op heden steeds op niets uitgelopen, of hooguit op een massa le ontduiking van de bepalingen? Daarvoor zijn een paar oorzaken aan te wijzen. Allereerst valt de gro te invloed op die de jagers hebben in de regionale en nationale besturen. Zo is een senator die lid is van de commissie die de jachtwet moest voorbereiden tevens voorzitter van een jagersorganisatie. „Een handige manier om een wet te ontwerpen voor eigen gebruik en gemak. Dit is al genoeg reden om de bedrieglijke en vernietigende wet ongeldig te ma ken”, schrijft een Italiaans ornitho loog aan Mondiaal Alternatief. Verscheidene grote natuur- en dierenbeschermingsorganisaties, waaronder de Italiaanse tak van het World Wildlife Fund (opmerkelijk is (k i J- ■o

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27