Ik doe alles voor het zwemmen zolang er enige medewerking is’ mee houden dat het eens 1 Schaken kan niet I „Je moet er rekening zo gezond zijn afgelopen kan zijn” w ■fel i h ENITH BRIGITHA IS MEER VOLWASSEN GEWORDEN sO M door Piet Teeling Volwassen Halve mars Ongelukkig 25 gulden Supersnel Doorslag I I- -M c. la- iat ag Mi a- 3 '4 1 -O «fis V* 1 J EL- Het is inmiddels al weer zeven jaar die Li STOPPER tes J PETROSJAN GUUS BROX 4792 KORTSNOJ De mensen in de straat kijken om, stoten elkaar aan en mompelen iets. Je ziet ze denken. Ze vervolgen hun weg, zonder verder iets te zeggen. De lente is nog maar een paar dagen oud, de terrasjes op het Amsterdamse Rembrandtsplein liggen er nog verlaten bij. Achter glas gaat het wel. Terwijl de plassen in omvang toenemen, staart Enith Brigitha voor zich uit. Nog geen half uur geleden heeft zij zich uit het water van het sportfondsenbad in Amsterdam-Oost gespoed, na een twee uur durende training onder het toeziend oog van Wil Storm. „Ik had eigenlijk een handdoek mee moeten menenroept Enith triom fantelijk uit, terwijl ze haar kletsnatte regenjas over de stoel naast haar legt. Achter ons wordt er opnieuw gemompeld, Enith lacht maar wat. „Het is soms wel eens rot, hoor, dat je beroemd bent. Vlak na de Olympische Spelen liep ik een keer met mijn moeder door de stad. We werden moe van het feliciteren. De mensen liepen maar om ons heen Wat dat betreft is het een stuk rustiger geworden' iste gen jen jna :it). ate het ling geleden, dat Enith Brigitha met een brief van de oud-zwemster Toos Beumer van Curasao naar Neder land kwam. Toch herinnert de bijna 22-jarige zwemster het zich nog als de dag van gisteren. ,.Ik was al eens op vakantie in Nederland geweest, maar voelde er toen niet zoveel voor om hier te blijven. Bij ons thuis werd er wel eens over gesproken ook al omdat mijn trainer op Cura sao, Cees Annemaet, vond, dat ik Hu ben ik maar een heel gewone jongen zonder kapsones, dus ik rede neer daardoor misschien wat al te een voudig, maar als ik als voorzitter of bestuurslid midden in een crisisperio de zat wat de prestaties van het eerste elftal betreft, en ik wist dat de komen de twee maanden beslissend waren voor het al dan niet kampioenschap (4 punten achterstand op Ajax, maar nog een wedstrijd tegen Ajax zelf te goed), dan zou ik de spelers waar ik als be stuurslid zo afhankelijk van ben (en waar de club zo afhankelijk van is, want die vijftien spelers bepalen of een club failliet gaat of de rijkste club van Nederland is), op zijn minst het VER MOEDEN geven dat ze au serieux ge- ien en. niet t. Enith Brigitha is meer volwassen geworden. Zegt nu waar het op staat, heeft een eigen mening ge vormd. Dat blijkt ook als we over de zwemnatie bij uitstek spreken: Oost- Duitsland. Vraag haar of ze er niet beter tot haar recht zou komen, wanneer ze daar ging trainen, zegt ze fel: „Nee hoor, ik blijf hier. Je hoort daar zulke vreemde dingen over. Niemand heeft het ooit bewe- gaan zitten, enzovoort enzovoort, tot ze alle drie met hun kop tegen het plafond zitten en Petrosjan in de diepte alleen als een kleine zwarte stip kunnen waarnemen! Nee, volgens mij kan schaken nooit gezond zijn. j Nu nog traint de Amsterdamse twee uurtjes in het sportfondsenbad in Amsterdam-Oost. Nu nog, want over enkele weken, wanneer de zo mer in het verschiet ligt, zal ook dit worden opgevoerd. In de ochtend uren is Enith Brigitha te vinden op een Amsterdams incassobureau. Thuis komt ze alleen om te slapen en te eten. ..Ik ben eigenlijk erg blij met die baan voor halve dagen. Van ’s morgens negen tot twaalf uur werk ik, maar stel je voor, dat ik thuis zou moeten zitten. Daar word je alleen maar lui van. Als het echt nodig is, zoals voor een wedstrijd in het buitenland of voor een trainings kamp, dan kan ik wel vrij krijgen. Wat dat betreft heb ik een uitsteken de baas. De ziektesymptomen van het bestuur van Feyenoord moet je overigens ook niet onderschatten. Als een donderslag uit heldere hemel is Peter Stephan, de huidige manager van Go Ahead Eagles, tot opvolger van Guus Brox benoemd. Het merkwaardige schuilt hier niet in het feit dat Stephan benoemd is, of dat er ondanks andersluidende berichten uit de bestuurskamer nu opeens een opvolger voor Brox is aangewezen, maar uit het feit dat Brox er ook mate loos door verrast werd, en dat de spe lers het te horen kregen van Guus Brox, terwijl de spelersraad al drie maanden niet meer „geconsulteerd” was over de kwestie 'van een nieuwe manager. Kijk, we hoeven elkaar geen mietje te noemen, u en ik en ook Wim Jansen, Dick Schneider en de andere leden van de spelersraad weten donders goed dat het bestuur ook ondanks zo’n spelers raad zijn zin ongetwijfeld kan en zal doordrijven, maar dat kan je op twee manieren doen. Op een sjieke, elegante manier, die de spelers de indruk geeft dat zij niet de vloermatten zijn van de bestuursleden, en op een botte, hautai ne manier, die de spelers de indruk geeft dat er over hen heen wordt gelo pen. „Van mij mag het, maar geen hele marsen!’’, heeft Wim Kan eens gezegd. Het kweken van verongelijktheid in een spelersgroep die toch al erg labiel is in de beslissende fase van de compe titie, schat ik op een halve mars. Gaat u maar na. In Reykjavik moest Boris Spasski opeens geopereerd wor den, waardoor hij minstens drie weken is uitgeschakeld. Hoeveel normale mensen moet je drie weken bij elkaar zetten voordat er in die periode eentje geopereerd moet worden? Toch zeker een veelvoud van acht! Een beter be wijs voor de gevaren die aan schaken kleven is moeilijk leverbaar. In Luzem zijn de Braziliaan Mecking en de Rus Poloegajewski of ziek, of onderweg. Mecking lijdt bovendien aan vervol gingswaanzin, of aan een andere vorm van waanzin, maar dat hij niet goed snik is, wordt door geen insider ontkend. De gaafste vorm van paranoia de monstreren echter de Sowjet-Rus Pe trosjan en de Vrij-Rus Kortsnoj in II Ciocco. Kortsnoj heeft in den beginne al gesuggereerd dat de hardhorende Petrosjan via zijn gehoorapparaat in verbinding zou staan met de kamer van een der secondanten, die door middel van zendapparatuur de vereiste zetten vanuit Moskou zou doorseinen, die daar door een schaakkolchoze van zo’n 25 grootmeesters zouden worden uitge broed. In hoeverre Kortsnojs klacht hi erover serieus was, of alleen een zet in de psychologische oorlog tussen beide aartsvijanden (misschien hoopte hij wel dat Petrosjan inderdaad „stem men" vanuit Moskou zou gaan horen, Nu dacht ik persoonlijk dat telepa thie net als radiogolven ook met een bocht om alles heen kon, maar wie ben ik vergeleken met mevrouw Petrosjan? De enige remedie lijkt me voor Korts noj en Moerej dat zij allebei een deci meter hoger gaan zitten, zodat zij over het hoofd van mevrouw Petrosjan heen van brein tot brein met elkaar kunnen communiceren. Het lijkt me een aardi ge scène voor Jacques Tati: de schaker en zijn secondant die iets hoger gaan zitten, de breiende echtgenote van de tegenstander die dat merkt en de vol gende dag ook een kop hoger zit, de beide schakers die dan weer wat hoger en daardoor van de wijs zou raken), valt moeilijk te beoordelen, maar hele maal knettergek is zijn veronderstel ling toch niet. vijf jaar geleden kwamen ook zij naar Amsterdam”. zen. dat er daar geknoeid zou wor den. maar juist daarom. Ze hebben daar nogal gauw angina en zo, kijk maar naar Barbara Krause, die niet in Montreal startte. Zoiets vind ik vreemd. Ik kom tenslotte voor mijn eigen mening uit. Dat kan hier, maar daar niet. Soms ben ik blij dat ik weer aan deze kant van de muur sta. Er gaat altijd een bepaalde span ning van uit. Daarom zou ik de men sen die hier communistisch stem men aanraden daar eens te gaan kijken. Misschien dat ze dan wel veranderen”, aldus Enith Brigitha. de val van het kabinet-Den Uyl te vieren. Niet alle werknemers waren daar even gelukkig mee. Sommigen stortten hun 25 hulden in de partijkas van de PvdA. Toch vind ik het wel een interessante geste van Stoop, die straks navolging verdient. Ik stel voor dat we allemaal 25 gulden storten in de clubkas van de eerste-divisieclub die straks de plaats in de eredivisie zal innemen van het degraderende FC Am sterdam. Is schaken gezonder dan bijvoor beeld boksen? Je vraagt het je wel af, als je de strapatzen van de HH. kandi daten in Reykjavik, Luzem en H Cioc co volgt. In Rotterdam, waar Larsen en Portisch hun kandidatentoernooi heb ben verwerkt, viel het allemaal erg mee, omdat de organisatie op muzikaal gebied zoveel barrières had opgewor pen dat de beide grootmeester aan hun eigen besognes en aberraties niet meer toekwamen, maar op de overige drie strijdtonelen is de toestand dermate ernstig, dat het overweging verdient de schakers voortaan geen secondanten meer mee te geven die ook schaker zijn, maar die arts zijn. Of psychiater. De KNZB heeft inderdaad wat ongelukkig gereageerd op het be sluit van Enith om niet in Amers^ foort te zwemmen. Daardoor was men plotseling een publiektrekker- tje van de eerste orde kwijt. Terwijl Enith in Amsterdam verklaarde, dat het niet eens uitgesloten was, dat ze zou stoppen met zwemmen, werd door mr. Jaap van der Krol namens de zwembond gezegd, dat die wei gerachtige houding van Enith Brigi- tha wel eens zou voort kunnen ko men uit een andere overeenkomst, met een andere sponsor. Maar Enith heeft geen andere sponsor, omdat dit volgens de reglementen niet zou kunnen. Stelde zich loyaal op in een gesprek met de zwembond,' maar kon toch de vermoedens niet wegne men, die er daar lagen. Dé Stoop, in zijn vrije tijd directeur van Starlift en verder voorzitter van FC Amsterdam, heeft al zijn werkne mers 25 gulden ineens uitgekeerd om Er zijn historische voorbeelden van elektronische fraude bij examens, waarbij de examenkandidaat zich als hardhorend voordeed en de oplossin gen van de hem voorgelegde opgaven doorgeseind kreeg van een handlanger, die zich met zendapparatuur en de benodigde naslagwerken in een nabij gelegen vertrek had genesteld. Boven dien is er nog altijd het beruchte geval van de Olympische schermer Onitsjen- ko, die in Montreal erop betrapt werd dat hij in het handvat van zijn degen een elektronisch apparaatje had ver werkt dat het elektronische scorebord in werking stelde, ook als hij geen daadwerkelijke treffer had geboekt. Er waren maar weinig insiders die geloof den dat Onitsjenko, in het „burgerle ven" officier in het Rode Leger, dit op eigen initiatief had gedaan. dels wel in een nieuw badpak ge zwommen Maar dacht je nu werkelijk dat de zaak daarmee voor bij is? Daarvoor zijn er toch teveel dingen gezegd”. Enith, „dat je wel eens clubkampioe ne zou kunnen worden en heel mis schien wel eens Nederlands kam pioene. Dat je dan ooit nog eens een bronzen medaille_zal pakken op de Olympische Spelen, daar denk je niet aan, laat staan dat je er van droomt ooit eens een dergelijk ge beuren als' deelneemster mee te ma ken. In het begin trainde ik vrij regelmatig, maar niet zo erg veel. Een uurtje per dag, soms anderhalf uur. Als je dan bekijkt, hoeveel uur tjes ik nu train, dan begin je te lachen”. Lachend zegt Enith: „Als dat zou kunnen. Het is natuurlijk altijd een uitgangspunt, maar toch hecht ik niet zoveel waarde aan die tijden. Niemand kende de naam van Kor- nelia Ender. Plotseling was ze er. Het feit dat zij nu gestopt is, wil nog niet zeggen, dat ik nu maar plotse ling op een titel in Zweden moet gaan rekenen. Misschien staat er weer een Oostduits sterretje op, dat nog veel harder zwemt dan ik. Met die wereldtijden heb ik willen aanto nen, dat ik erbij hoor. Dat ik een van de kandidates ben, die straks in Zweden zal moeten zwemmen, maar meer niet. Misschien heeft er ook wel in meegespeeld, dat de bond straks niet meer om mij heen kan, maar daar heb ik het in de eerste plaats niet om gedaan. Ik wil echter dolgraag naar Zweden. Tenslotte moet je er toch ook rekening mee gaan houden dat het op een bepaal de dag wel eens afgelopen kan zijn. Dat je dan weer hele dagen moet gaan werken. Daar moet ik voorlo pig nog maar niet aan denken”. hier moest gaan trainen. We zijn toen naar Nederland gekomen. Als ik daar nog aan denk.Met z’n zevenen in een zomerhuisje in Eg- mond aan Zee, precies in de winter. Wat was het daar koud. Zelf ging ik toen naar de grote stad Amster dam om bij Wil Storm te trainen. Via mijn vereniging Het IJ leerde ik een vriendinnetje kennen, bij wie ik kon wonen. Mijn ouders waren in middels naar Alkmaar verhuisd en In ieder geval heeft Kortsnoj zijn tegenstander nu zo gek gekregen, dat deze de veronderstelling heeft geop perd dat Kortsnoj tijdens het schaken in telepathisch contact zou staan met zijn Russisch-Israëlische secondant Moerej. De vervaarlijke mevrouw Pe trosjan, de schrik van alle grootmees ters naar het schijnt, gaat nu in de „baan" tussen Kortsnoj en Moerej zit ten breien, in de stellige verwachting dat haar breinaalden het telepathische contact tussen beide vijanden zal ver storen, ongeveer op dezelfde manierats aan het eind van de oorlog de geallieer de vliegtuigen door het afwerpen van strookjes zilverpapier de opsporings- apparatuur van de Duitse Wehrmacht hoopten te misleiden. Met drie supersnelle tijden de snelste ter wereld achter haar naam sluit Enith Brigitha over enke le weken de winterperiode af. Een periode in vijfentwintig-meter ba den, waarin zij heeft aangetoond met kop en schouders boven de Oostduitse meisjes uit te steken op de afstanden, waarop zij zich mag doen gelden als specialiste: de 100 en 200 meter vrije slag. Vroeger golden de tijden in de winter ook als haal baar voor de tijden, die in een 50- meterbad gezwommen zouden kun nen worden. Kunnen we daarom een Europees kampioene ver wachten? De brief van Tóos Beumer gaf uiteindelijk de doorslag. Enith mocht bij Wil Storm proefzwernmen en kreeg toen te horen, dat er wel mogelijkheden waren om iets te be reiken. „Dan ga je al denken”, zegt nomen worden en enige inspraak heb ben in de benoeming van een figuur die samen met de trainer hun directe werk gever wordt. Enith Brigitha heeft een plekje veroverd in de harten van de Am sterdammers. Ze weet dat de Am sterdammers één grote familie met elkaar zijn. De laatste bloemen zijn vorige week weggegooid. Bloemen, die het ouderlijk huis aan de Een- drachtstraat opfleurden nadat zij in het sportfondsenbad in Oost drie wereldtijden had gezwommen. Niet alleen bloemen, maar ook stapels post, vooral uit Oost-Duitsland en Rusland. „Eigenlijk is dat wel een beetje gek”, zegt Enith, „maar de mensen daar leven ontzettend mee. Ik weet ook niet hoe dat komt. De mensen daar zijn goed op de hoogte van de prestaties op sportgebied en verzamelen handtekeningen". Voorlopig wil zij hier blijven. Toch ligt er ook een uitnodiging voor een trainingsweek in Californië. „Ik denk niet, dat ik daar naar toe ga”, zegt Enith, „het is een week voor de Nederlandse kampioenschappen, die tegelijk als selectiewedstrijden voor Zweden gelden. Je hebt hier een bepaald ritme en ik weet niet óf ik het kan opbrengen om dan nog harder te trainen. Ik ben bang dat er een paar weken voor het hoogtepunt de Europese iets mis gaat. Dat kan hier ook gebeuren, maar daar net zo goed. Ik voel er niets voor om me dan te forceren”, zo voegt Enith er aan toe. Er is een aantal kranten geweest, dat na de supertijden die Enith op de vrije-slagnummers tijdens de winterkampioenschappen behaal de, schreef, dat ze gestimuleerd zou zijn door haar verloofde. Enith Bri- githa 'ontkent die suggesties: „Ik moet er toch voor trainen en mijn verloofde niet. Hij heeft het alleen wel geaccepteerd. Hij weet dat wan neer ik niet thuis ben, ik of aan het werk ben of aan het trainen. Als hij het niet geaccepteerd had, waren we waarschijnlijk niet verloofd. Het ge lukkige is, dat hij wel achter mij staat. Als ik wil stoppen dan kan dat ook. Kijk, ’s morgens hoef ik niet te trainen ik denk dat ik dat ook niet zou kunnen. Anderhalf jaar ge leden ben ik nog terug geweest naar Curasao. Daar moesten we 's mor gens ook trainen, maar als je dat niet gewend bent, valt dat vies tegen. Trouwens, toen kon ik me nauwe lijks voorstellen, dat ik daar een aantal jaren gezwommen had. Het water was ’s middags gewoon vies warm en eerlijk gezegd, was ik blij dat ik weer terug was, in Neder land”, zo meent de Curacaose. Toch betreurt de vrije-slagzwemster het, dat ze vooral de laatste maan den negatief is overgekomen in de media. Wil er eigenlijk ook niet meer over praten, maar merkt en passant dan toch op, dat er totaal verschil lende lezingen in de kranten Zijn verschenen. „Eigelijk loopt die zaak al van voor de Olympische Spelen. Vijf of zes keer is men van Speedo uit Engeland hiernaar toe gekomen om de maat van een badpak te ne men. Maar elke keer leverde dat weer gedonder op. Ik was het toen spuugzat, wilde er niets meer over weten totdat de KNZB plotseling liet weten, dat wij verplicht in een Speedobadpak moesten gaan zwem men. Ik moest toen een verklaring tekenen en dat weigerde ik. Toen is de zaak in de publiciteit gekomen. maar dat garandeert niet alles. Daardoor miste ik wedstrijden in - Amersfoort en Parijs. Nu is die zaak nog niet opgelost, en ik heb inmid- '■f. ".J* - - X x „Voor mij is de zaak achter de rug. Ik concentreer me weer helemaal op het zwemmen omdat ik er plezier aan beleef. De resultaten in Bremen en tijdens de winterkampioenschap pen in Amsterdam waren goed, ze ker met het oog op de voorbereiding voor de Europese Kampioenschap pen in augustus in Jönköping (Zwe den). Ik wil alles voor het zwemmen doen, zolang er van de andere kant ook maar een beetje medewerking is. Na Bremen en Amsterdam lijkt dat weer de goede kant op te gaan, verzucht Enith. - s /ét M - -4SL «SS?

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 29