Vance en Brzezinski dienen Russen van repliek Leger en politie in staat van paraatheid MUITERIJ IN TSJAAD TEN Geisel stuurt Braziliaans EINDE Politie in Zweden parlement naar huis arresteert Zoon Indira Gandhi van Tweede come-back van Teng Tsjao-ping achtergrond corruptie beschuldigd terroristen” 99 99 f-- Basken vrij dankzij verruimde amnestie in Spanje Onderzoek ingesteld MH I Autoweg van Oostzee naar Midden-Oosten Decadent Rond Pasen geen zware vrachtwagens op Duitse snelwegen Carter doet luxe- jacht van de hand i 3 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG APRIL ken me id ?n sen ken ent aat- tem cht- Dit ag lent ich (door Jaap van Ginrteken) PEKING. Teng Tsjao-ping, plaatsvervanger en gedoodverfde opvolger van premier Tsjoe En-lai, totdat demonstraties van zijn aanhangers in Peking precies een jaar geleden uitliepen op relletjes en leidden tot zijn val, zal in zijn functies worden hersteld. Waar schijnlijk wordt dit de komende maand in China bekendgemaakt. Vermoedelijk zal hij echter al in de loop van volgende week weer in het openbaar verschijnen. id (Van onze redactie buitenland) LONDEN,WASHINGTON. Volgens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, dreigt zijn Russische ambtgenoot Gromiko het SALT-ontwapeningsoverleg een „volkomen andere grondslag” te geven door het denkbeeld aan te dragen van een limiet op vooruitgeschoven Amerikaanse bases in Europa en het Middelland se Zeegebied. STOCKHOLM (UPI, Reuter, DPA). De Zweedse politie heeft gisteren ongeveer 30 mensen op gepakt die verdacht worden van het beramen van terroristische acties tegen „Zweedse belangen”. Dit is bekendgemaakt door een woordvoerder van het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken. 3 Qg' K 4». 3 BM De Russische minister van Gromiko dreigt SALT overleg een volkomen andere grondslag te geven I buitenlandse zaken, Gromiko, tijdens zijn persconferentie met een scala van gebaren en Gromiko’s kritiek op het mislukte over leg in Moskou werd gisteren door Zbig- ning dhe- •gen- ame- sl te >tels, wor- van rindt voor aden Hij was een van de elf leden van de bewe gingen ETA en FRAP die in september 1975 ter dood werden veroordeeld. Van die elf doodvonnissen werden er indertijd vijf voltrokken, wat aanleiding werd tot een internationale golf van protesten.. Het von nis tegen Garmendia was omgezet in le venslang omdat hij tijdens het voorarrest bij een val uit het raam ongeneeslijk her senletsel had opgelopen. Bij het uitbreken van de Culturele Revolutie in 1966 werd hij dan ook door de Rode Garde aangevallen als „Chi- niew Brzezinski, Carters topadviseur voor veiligheidsvraagstukken, van de hand ge wezen als „niet accuraat." Malloem vertrok later volgens plan naar Kongo-Brazzaville, waar hij de begrafenis van de vorige week vermoorde president Marien Ngoeabi zal bijwonen. Volgens welingelichte kringen kwamen bij de mislukte coup acht mensen om het leven, onder wie de regeringsgetrouwe lui- tenant-kolonel Ali Dabio. Volgens deze zegslieden was de aanval uitgevoerd door 60 soldaten van de nomaden-garde van het leger, maar officieel werd later ontkend dat het om leden de van nomaden-garde ging. Volgens welingelichte kringen zijn de muiters er wel in geslaagd enkele politieke gevangenen te bevrijden voor de aanval werd afgeslagen. Maar het getij keerde: sommige van zijn radicale tegenspelers gingen op hun rken het Iruk- een 42 gen De den van nen tot het or en an. an ‘it, de 74 uw let ch t uw 4et or- len en- ve- oe- ide lek eze e in ste- mis lier dat ien. s in het fen te- ma ais, an. rer- net sde jrnië i van laten leve- 5om- gens itaan >n en serd, Ulen 'ordt le 49 en >me ge- rle- een nks vee izij aal Desondanks volgden opnieuw kritiek, zelfkritiek en verbanning. Maar hij wist dat bij de gematigd-rechtsen veel irrita tie bestond over het optreden van de links-radicalen en wachtte rustig af. Na de dood van Mao was het dan ook hun beurt om fouten te maken, hun goodwill te verspelen en een scherpe reactie op te roepen. Het getij keerde opnieuw en Tengs tweede val werd dan ook gevolgd door zijn triomfantelijke tweede come back. het oordeel van de Amerikanen houdt dit potentieel in, dat de Russen van hun eerde re concessie willen terugkomen. Vance zei gisteren dat hij Breznjev nul op dit rekest heeft gegeven, in ongeveer dezelfde ter men als hij tegenover de internationale pers bezigde. Dit volgens de aloude stelregel dat het er niet toe doet of een kat wit of zwart is, als hij maar muizen vangt. Teng op zijn beurt kritiseerde de over haaste promotie van jongeren als Wang Hoeng-wen: „Zij gaan nog sneller om hoog dan helikopters”, zo meende hij. En hij smaalde over de revolutionaire ope ra's van mevrouw Mao: „Het valt tegen woordig niet mee om theaterkaartjes aan de mensen te verkopen”, zo zei hij. De president zal de wet nu bij decreet uitvaardigen. Waarnemers verwachten dat de Braziliaanse regering ook tegen de oppositiepartij MDB (Democratische Be weging van Brazilië) zal optreden. De Braziliaanse president beschikt krachtens een besluit uit 1968 door het toenmalige militaire bewind over onbe- >cht, l den. elde van heb- oud <un- wen 1 de Inmiddels hebben vijf partijen van de rechtse „volksalliantie” vrijdag aangekon- digd dat zij zullen versmelten. De Volksal liantie is eind vorig jaar tot stand gekomen op initiatief van oud-minister Manuel Fra ga Iribarne. Na een eerdere fusie van de „Democratische Spaanse Aktie” en de „Nationale Spaanse Unie” telt de Alliantie thans nog twee partijen. De Alliantie, waarin zes voormalige Francoministers prominente posten bezetten, geniet de steun van Spaanse bankierskringen.' Zij heeft in alle 50 provincies een goed geolied partijapparaat geschapen en vrij alge meen wordt voorspeld dat de Alliantie bij de komende algemene verkiezingen goede resultaten mogelijk 30 percent van de stemmen zal behalen. Zo ontwikkelde zich, op basis van po litieke meningsverschillen, opnieuw po litieke wrevel tegenover de zgn. Sjang- hai-groep, waarvan onder meer me vrouw Mao deel uitmaakte. De uitbar sting werd versneld door de dood van Tsjoe En-lai. De linkse radicalen verzet ten zich tegen diens opvolging door Teng en openden een massale aanval op hemzelf en zijn denkbeelden. De achter ban van Tsjoe en die van Teng reageer den echter met tegendemonstraties. Carter, zei Brzezinski in een tv-vraagge- sprek, is ook niet van plan om op het vlak van de mensenrechten verder zijn mond te houden als een dergelijk zwijgen hem een SyALT-2 akkoord zou opleveren. „Als wij SALT in ruil daarvoor (geen kritiek meer op Moskpu) zouden kunnen afsluiten, dan is het akkoord dat mijns inziens niet waard", zei Brzezinski. Vance verzette zich scherp tegen Gromi ko’s poging om de vooruitgeschoven bases te betrekken in het overleg. „Het vraag stuk van de vooruitgeschoven Amerikaan se en Russische bases”, zei Vance, „is in het verleden steeds buiten beschouwing gebleven. Daarom zou het een radicale breuk met het verleden betekenen als ze nu wel een rol zouden spelen in het SALT- overleg.” Toen Carters voorganger, Ford, en par tijleider Breznjev in 1974 te Vladivostok afspraken maakten over het raamwerk waarbinnen SALT-2 verder door technici moet worden ingevuld, betekende het bui ten schot laten van de Amerikaanse „for ward bases” een belangrijke Russische concessie. Vance vertelde dat Breznjev hem in Moskou confronteerde met het denkbeeld om nu wèl over deze bases te praten. Naar of lo an ke Je jn an Je an an :a- sn plechtigheid ter gelegenheid van de 13de verjaardag van de „revolutie (de machtso vername door militairen) dat „het van fun damenteel belang is te leven onder een democratisch regime.” Onder Geisels pre- sidentschap is de dictatuur in Brazilië op verscheidene gebieden wel verzacht, maar de maatregel van gisteren slaat de hoop op verdere liberalisatie de bodem in. „De vrij heid bestaat voor allen, behalve degenen die de natie willen vernietigen”. Hij zei dat de MDB „zichzelf binnen het congres vrij wel tot een dictatuur heeft omgevormd.” Het dagblad „Opiniao” heeft gisteren zijn edities opgeschort uit protest tegen de preventieve censuur. In het afscheidsnum mer zegt de redactie de krant pas opnieuw zal yerschijnen als er volledige persvrij heid eerst. tran en in et de tele- J. De roch- nog na’s tweede Chroesjtsjo". Met name zijn levensstijl (hij is een verwoed liefhebber van een decadent spel als bridge) moest het daarbij ontgelden. Hij werd onderworpen aan kritiek, gedwon gen tot zelfkritiek en verbannen naar het platteland. Volgens sommigen zou hem in deze periode het vuur zelfs zo na aan de schenen zijn gelegd, dat hij een mislukte zelfmoordpoging ondernam. NDJAMENA (AFP, UPI). Het leger van Tsjaad heeft een aanval van muitende militairen op het presidentieel paleis van president Felix Malloem afgeslagen, zo heeft de legerleiding van Tsjaad gisteren bekendgemaakt. Volgens dit communiqué bestormde een groep muiters ondei’ lei ding van een luitenant Brahim Abaker Koemba de gebouwen van de hoge militai re raad om président Malloem te vermoor den. Maar de aanval werd snel afgeslagen en de president bleef ongedeerd. Van de opgepakten zijn er inmiddels elf onder arrest geplaatst. Een van de ver dachten is volgens de woordvoerder, de Westduitser Norbert Erich Kröcher, die lid is van de Westduitse Beweging van de Tweede Juni. Deze beweging ontvoerde in 1975 de Westberlijnse politicus Peter Lorenz. In welingelichte kringen werd gisteren gezegd dat ongeveer 100 zwaarbewapende Zweedse politiemannen gistermorgen een villa hebben bestormd in een buitenwijk van Stockholm. Bij deze actie, die onder steund werd door traangas, zouden onge- BONN (DPA). Van 7 tot 13 april zullen zware vrachtwagens geen gebruik mogen maken van de Westduitse autosnelwegen, zo heeft het ministerie van verkeer in Bonn bepaald. veer 10 mensen opgepakl zijn. Voorts zou den springstof, wapens, munitie, gasmas kers, een radiozender en een groot bedrag aan geld gevonden zijn. Behalve deze actie zouden ook overvallen op andere wonin gen en ondermeer een radio-winkel in het centrum van Stockholm verricht zijn. Alle verdachten zijn overgebracht naar het hoofdbureau van politie in de hoofstad dat ondei’ zware bewaking is geplaatst. Ook de Westduitse ambassade in Stock holm en de Zweedse vertegenwoordigin gen in Bonn en Oslo worden extra bewaakt. De Zweedse woordvoerder deelde mee dat Westduitse politiefunctionarissen naar Stockholm onderweg zijn om te helpen bij de identificatie van de als Kröcher aange merkte man en een tweede Westduitse arrestant. De Zweedse rijkspolitie heeft de rege ring gisteravond voorgesteld een aantal „buitenlandse burgers” uit te wijzen in verband met de maatregelen tegen terro risten. Volgens welingelichte kringen bevinden zich onder de opgepakten ook Australiërs en Zuidamerikanen. eerste Sovjet-republieken in China. Hij maakte met Mao de Lange Mars naar het binnenland. De Amerikaanse afgezant Evans Carlson was toen al verbaasd over de omvang van zijn kennis van internati onale verhoudingen en zijn verstand, „zo scherp als mosterd”. Na de vestiging van de Volksrepubliek in 1949 kreeg hij steeds grotere verant woordelijkheden in de sector van de eco nomische planning. Tenslotte werd hij zelfs als secretaris-generaal hoofd van het partijapparaat. Als zodanig kreeg hij ook een steeds grotere rol in de betrek kingen met andere communistische lan den, vooral met de Sovjet-Unie. Na de problemen rond de massabewe ging van de Grote Sprong Voorwaarts in 1958-’59 drong Teng aan op matiging in de binnen- en buitenlandse politiek. Hij nam afstand van de voortdurende ideolo gische discussie; niet alleen figuurlijk, maar ook letterlijk. Mao herinnerde zich later zoetzuur, dat Teng altijd zo ver mogelijk bij hem vandaan ging zitten, hoewel bekend was dat hij hardhorend was. GENÈVE (DPA). In Genève is giste ren besloten een coördineringsbureau op te zetten dat zich bezig zal gaan houden met een doorgaande autoweg van de Oost zee tot in hét Midden-Oosten. Het besluit werd genomen na 10 dagen vergaderen op het Europese hoofdkwartier van de Vere nigde Naties in Genève. perkte volmachten. President Ernesto Gei- sel zou gisteravond nog een redevoering voor alle radiostations houden. De toe stand in Brazilië was gisteravond rustig, al waren leger en militaire politie wel in staat van paraatheid gebracht. De laatste keer dat het congres met gedwongen vakantie werd gestuurd was in 1968, toen het weigerde de onschendbaar heid op te heffen van een parlementariër. De regering wilde toen een afgevaardigde van de oppositie vóór het gerecht dagen wegens belediging van de strijdkrachten. Waarnemers verwachten dat president Geisel zijn volmachten zal gebruiken om leidende politici van de MDB hun parle mentszetel te ontnemen. Waarschijnlijk zullen ook de rechtstreekse verkiezingen voor gouverneurs van deelstaten volgend jaar niet doorgaan, om te voorkomen dat de oppositie daarbij overwinning zou behalen. Donderdag verklaarde Geisel op een Goepta heeft ook een onderzoek ge vraagd naar de praktijken van ex-minister van defensie Bansi Lal. Hij wil ook een onderzoek naar het mysterieuze overlijden in de gevangenis van Nagarwala, een bode die werd gearresteerd nadat hij zes mil joen roepia’s (ongeveer 1,8 miljoen gul den) had opgehaald bij een bank. De kas sier van de bank verklaarde dat hij een telefoontje had gehad van mevrouw Gan dhi, die hem opdracht gaf het bedrag mee te geven aan haar bode. Ze zei dat het geld bestemd was voor,een fonds voor vluchte lingen uit Bangladesj. De kassier'kreeg later een goede baan bij de autofabriek Maröeti, aldus Goepta. NIEUW DELHI. (UPI)— De Indiase regering gaat een onderzoek instellen naar de beschuldigingen dat de zoon van ex- premier Gandhi zich door corruptie heeft verrijkt tot miljonair. De zaak is aanhan gig gemaakt door een lid van de Janata- partij in het parlement, Kanwarlal Goepta. MADRID. Een bijzonder Spaans ge rechtshof heeft vrijdag de vrijlating gelast van tien tot lange straffen veroordeelde Basken. De betrokkenen profiteren van de half maart verruimde amnestie voor poli tieke delinquenten. De tien worden bin nenkort vrijgelaten. Onder hen bevindt zich Jose Antonio Garmendia Otamendi. Een film met de lijkrede die Teng in januari 1976 voor Tsjoe hield, en die aanleiding vormde tot heftige kritiek op zijn persoon, zal een dezer dagen op nieuw worden uitgebracht. Dit berich ten buitenlandse waarnemers in Hong kong, die tamelijk betrouwbaar lijken. Volgens hen zou het verdeelde politiek bureau (voor de gelegenheid uitgebreid met een aantal militaire commandan ten) hierover in de eerste helft van maart na een langdurige zitting een compromis hebben bereikt. Dit zal worden bekrachtigd door een bijeenkomst van het Centrale Comité Of zelfs van een volledig partijcongres. Als deze informatie juist is, zal Teng voor de tweede maal in zijn loopbaan gerehabili teerd worden, na eerst als deviationist (afwijker) te zijn veroordeeld. Zijn car rière is daarmee een unicum in de ge schiedenis van de communistische wereld. De in 1904 geboren Teng, een van de veteranen in de top, is afkomstig uit de provincie Tsetsjoean en bezit een tempe rament dat hem nogal eens parten'speelt. Hij werkte en- studeerde in Frankrijk, waar hij blaadjes stencilde die door Tsjoe werden voorgeschreven. Na zijn terugkeer in China was hij betrokken bij de oprichting van het Rode Leger en de „Als zij (de Russen) dit denkbeeld blij ven hanteren, zou het SALT-overleg (aan gaande een verdere beperking van strate gische wapens) een geheel andere gronds lag krijgen”, zei Vance gisteren. De Ameri kaanse bewindsman was per vliegtuig op weg van Londen naar Parijs. Vance was eerder deze week in Moskou met nieuwe Amerikaanse voorstellen ter doorbreking van de huidige impasse in het SALT-overleg. Die voorstellen werden door het Kremlin, waar men zich ergert aan president Carters kritiek op de behan deling van dissidenten, onaanvaardbaar geacht. Na afloop van het overleg beschul digde Gromiko Vance ervan dat deze „een zijdig voordeel” uit het SALT-overleg pro beerde te behalen. Malloem, die in april 1975 aan de macht kwam bij een staatsgreep waarbij zijn voorganger Tombalbaye het leven liet, heeft de afgelopen tijd krachtig opgetre den tegen de opstandige Toeboe-nomaden in het noorden van Tsjaad. Maar in alle drie posities werd naast hem de links-radicaal Tsjang Tsjun-tsjao benoemd, die hem met argusogen volgde. Samen met partij-ideoloog Yao Wen-yu- an oefende die felle kritiek uit op de nieuwe meerjarenplannen. Daarin wer den sociale doelen ondergeschikt ge maakt aan economische, zo meenden zij. Zij beschuldigden Teng er dan ook van dat hij een revisionistische wind deed waaien door te veel nadruk te leggen op deskundigheid. Maar hij antwordde dat. als windkracht acht niet genoeg is, hij er desnoods wel windkracht twaalf van zou maken. Deze liepen uit op relletjes, die hem tenslotte de das om deden. Dat was op 5 april 1976, een jaar geleden dus. Maar ditmaal verzette Teng zich nog heviger dan de eerste keer. Duizenden studenten die hem beledigingen naar het hoofd slingerden, antwoordde hij dan ook met een laconiek: „Ik ben wat hardhorend, ik kan jullie niet verstaan. Je moet wat harder praten”. De kritiek verstomde toen mevrouw Gandhi in 1975 de noodtoestand uitriep, censuur instelde en tienduizenden poli tieke tegenstanders gevangen zette. Hoe wel Sanjay Gandhi geen gekozen ambt vervulde was hij tijdens de noodtoestand een zeei’ invloedrijk en machtig man ge worden. Evenals zijn moeder werd hij bij de algemene verkiezingen van vorige maand niet in het parlement gekozen. WASHINGTON (UPI). President Car ter heeft opdracht gegeven het presiden tiële jacht Sequoia te verkopen omdat het per jaar 800.000 dollar aan gage voor bemanning en aan onderhoud kost, het geen „onterecht en onnodig” is. De waarde van het jacht, dat al sinds het president schap van Herbert Hoover in de jaren dertig regeringsbezit is, wordt op 200.000 a 400.000 dollar geschat. Onder het presi dentschap van Gerald Ford werd de Se quoia slechts twee keer per jaar gebruikt. Op die manier kost één tochtje de regering 400.000 dollar, aldus een woordvoerder van het Witte Huis. Toen mevrouw Gandhi in 1971 als pre mier werd herkozen bezat Sanjay Gandhi niets „en nu is hij multi-miljonair”, aldus Goepta. Sanjay leidde een auto-fabriek, Maroeti, die een goedkope „Indiase Volks wagen” moest produceren. Parlementsle den beweerden jaren geleden al dat San jay, als zoon van (ie premier, een voor keursbehandeling kreeg bij verwerving van land, materialen en geld.’De autofa briek liep op een mislukking uit. beurt in de fout, zijn gematigde collega’s kregen het heft weei’ in handen. Er werd naarstig gezocht naai’ een ervaren plaats vervanger en mogelijke opvolger van de ongeneeslijk zieke premier Tsjoe En-lai. Langzaam aan werd Teng Tsjao-ping dan ook weer van achter de coulissen op het politieke toneel teruggehaald. Hij werd eerste vice-premier, vice-voorzitter van de partij en stafchef van het leger. BRASILIA.(Reuter, DPA)President Ernesto Geisel van Brazilië heeft gisteren beide kamers van het Braziliaanse parlement voor onbepaalde tijd naar huis gestuurd. Het besluit werd genomen na een vergadering van de Braziliaanse veiligheidsraad. Het besluit volgt op de afwijzing door het parlement van wetsvoorstellen voor hervorming van de rechterlijke macht, die de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht ingrij pend zouden aantasten. Omdat het hier amendementen op de grondwet betrof, waarvoor een tweederde meerderheid nodig is, kon de oppositie de wet blokkeren.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3