Jubilerende spektakelregisseur met uitgebreide Elckerlyc Pomlttte evenementen Onafhankelijk Toneel met Tsjechov Willem Snitker Protest tegen engagement musici Boltini in Bergen (N.H.) n Hecht samenspel van fluit en clave cimbel Allernieuwste bestseller: ”NS-vakantiereizen’77” 9 ZEEPKISTENRACE Waldo de Los Rios overleden a ■H LITERAIRE PRIJS VOOR OLLIVIER ra ZATERDAG 9 2 APRIL 19 7 7 KUNST Stork en Van Kempen: gelukkige combinatie 1 Een greep uit de inhoüd. Zuid Ierland Scandinavië Op zaterdag 23 april a.s. organiseren de speeltuin vereniging „de Ring”, winkelcentrum Schalkwijk en Damiate Pers weer een Eigen land Vlaanderen Sauerland 'launusgebergte Harz Zwarte Woud Tirol/Zillertal (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Als je Carel Briels wilt zien briesen, dan moet je beginnen over 1948. Over het jaar waarin hij dat massaspel heeft opgevoerd in het Olympisch Stadion in Amsterdam, ter gele genheid van het jubileum van ko ningin Wilhelmina. Nu nog, bijna dertig jaar later, weet hij nauw keurig hoeveel vermakelijkheids belasting daarvoor is betaald: zes- entachtigduizend gulden. De race vindt plaats om 12.00 uur in het winkelcentrum Schalkwijk. Er wordt in twee leeftijdsgroepen gereden; van 8 t/m 10 jaar en van 11 t/m 13 jaar. Rond-horizon Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij de kantoren van Haarlems Dagblad; Ged. Oude Gracht 82 (centrum), Floresstr./Soendaplein (Haarlem-Noord) en Californiëplein 17 (Schalkwijk). Hakkenbar Jac. Woestenburg (Winkelcentrum Schalkwijk) Speeltuinvereniging „de Ring” (Schalkererf-kamer 6) Op deze adressen kan het inschrijfformulier ook weer worden inge leverd. Om je een beetje op weg te helpen met de bouw van een zeepkist hebben we gratis bouwtekeningen klaarliggen bij onze inschrijfadres- sen. 1. 2. 3. 4. 5. Gedeeltelijk verzorgde reizen. Eigen land (8-daagse fietsvakantie v.a.f288,-), Zillertal (15 dagen vanaf f 444,-), Zuid Lapland (15 dagen vanaf f 916,-). De bestseller NS-vakantiereizen ’77 is gratis te krijgen op de stations, de NS-reis- en inlichtingenburo’s,de ANWB, de meeste reisburo’s en de Rabobanken. En vraag daar dan meteen even naar het reisprogramma van de Franse Toeristen Aan welke eisen moet je zeepkist voldoen? De uitvoering moet voor 50% uit hout bestaan. Minimaal 4 wielen Doorsnede wielen maximaal 40 cm. De voorste 2 wielen moeten bestuurbaar zijn De duwstok moet vast aan de zeepkist gemonteerd zijn. De zeepkisten worden door een jury gekeurd. Geheel verzorgde reizen. (8 dagen vanaf 1 292,'-), (8 dagen vanaf f 476,-), (8 dagen vanaf f 444,-), (8 dagen vanaf f 574,-), (8 dagen vanaf f 588,-), (8 dagen vanaf f 556,-), (15 dagen vanaf f 887,-), Zwitsers Hoogland(15 dagen vanaf f 1171,-), Service,met o.a. .reizen naar: Parijs(2 t/m 7 (15 dagen vanai I 1431,-), dagen vanaf f 130,-) en reizen per Zon Expres (18-daagse rondreis naar de Rivièra, bijvoorbeeld Boulouris vanai f 2573,-), (10,17 en 24 dagen vanaf f 365,-).^^^ UNIEBOEK-TOP-TIEN U WC f M (ADVERTENTIE) péne uit Elckerlyc, uitgebracht door Carel Briels. Rechts Trins een hoogtepunt in zijn De Meeuw zonder Russische bagage Het Rotterdamse gezelschap, dat De (ADVERTENTIE) G jVERTENTIE) (Van onze correspondent) 1 3 8.90 6 7 8 9 10 „Stel het je even voor, in die tijd! Zesen- tachtigduizend gulden! Terwijl de op brengst was voor het goeie doel, voor de Stichting 40-45, voor het Gebrekkige Kind, voor Ereschuld en Dankbaarheid!” Carel Briels kan nog altijd niet verkroppen dat de gemeente Amsterdam heeft verdiend aan Wilhelmina’s jubileum. in hoge uitzondering ontroering door breekt. Maar die is dan ook van grote diepte en van werkelijke betekenis. Zoals het moment waarop Kostja zegt: Ik heb geen eigen wil, ik heb nooit een eigen wil gehad. Zo’n zin gaat door merg en been. Van even grote bewogenheid is de laatste ontmoeting tussen Kostja en de actrice Nina. Onafhankelijk Toneel maakt het zijn publiek niet gemakkelijk met deze vierde Het ministerie van sociale zaken heeft deze week een werkvergunning afgegeven voor een Hongaars orkest, omdat geen enkele Nederlandse musicus bereid zou zijn gevonden in een circus te werken. De NTB verklaart echter dat er tientallen musici in het circusorkest willen werken, maar dan wél onder aanvaardbare ar beidsvoorwaarden Circus Boltini betaalt, aldus de NTB, lonen uit die nauwelijks de helft bedragen van wat in ons land gang baar is. tot stand gebracht dat torenhoog uitsteekt boven alles wat eerder in Nederland is vertoond. Wat dacht u, om maar eens een dwars straat te noemen, van een Elckerlyc met muziek en ballet? Wie daarbij bevreemd de wenkbrauwen optrekt, vindt een be reidwillige Briels klaar om het allemaal uit te leggen. Hij staat in een zaaltje van het Amsterdamse Apollo Hotel, waar de ac teurs bijeen zijn voor een repetitie. Maar als Briels praat, praat Briels alléén. Hij actee63rt, met machtige armbewegingen. „Elckerlyc”, aldus Briels, „laat ik begin- „Als dat afgelopen is, klinkt de stem van God. Dat is Kommer Kleyn. Hij roept de Doot op, Lo van Hensbergen. Die krijgt opdracht om de mens, dat is Elckerlyc, ter verantwoording te roepen. Die Doot doet dus een masker voor en spreekt Elckerlyc aan". De jury van beoordeling heeft lange tijd geaarzeld tussen dit werk en „Les Cosmo polites” van Jean Blot. Ollivier.werd in 1928 in Brest geboren. Hij is secretaris van Francois Mauriac geweest alvorens journalistiek werk te verrichten voor Le Figaro en de televisie. Van de achttien boeken van de onder scheiden schrijver is er een bewerkt voor cje film. (Van Holkema Warendorf) Rien Poortvliet Hij was een van ons 49,50 (Van onze kunstredactie) Trigorin, Truus te Selle als een mooie ongelukkige Masja en Ditha van der Lin den als een kinderlijk onbeholpen Nina, een bijna vleugellamme meeuw. KO VAN LEEUWEN PARIJS (AFP). De literaire prijs Ca- zes van 1977 is gisteren in Parijs toege kend aan Eric Ollivier, voor zijn boek „La Panne Sèche”. nen bij een open doek, in een rond-horizon. Een reusachtige rond-horizon, waarin zes honderd vierkante meter stof is verwerkt. Tegen die achtergrond zal Elckerlyc totaal verlaten vertoeven en aan het slot ook sterven. Het enige decorstuk is een ka theder". Dat stadionspel was overigens een hoog tepunt in zijn carrière. Duizend paarden liet hij opdraven. Bijna tienduizend mede werkers. Honderd vliegtuigen kwamen, exact getimed, over het stadion scheuren. De journalisten konden geen superla tieven genoeg bedenken om Briels in de hoogte te tillen. „De Nederlandse Cecil B. de Mille”, dat klonk nog erg slapjes. Meer in overeenstemming met de werkelijkheid was: de Napoleon van- het massaspel. Nu is dan voor Carel Briels het moment gekomen om te jubileren. Veertig jaar geleden voerde hij zijn eerste regie, in een voorstelling van Vondels Lucifer. Bang om zich te vertillen was hij ook toen niet: een broekie van twintig dat nog naar-de Toneelschool moest.en dan een hónds moeilijk stuk als de Lucifer Goed, Briels jubileert, en wat de zaak voor ons interessanter maakt: hij doet dat met een toneelproduktie. „De Spieghel der Salicheyt van Elckerlyc”, het middeleeuw se spel dat hij twee jaar geleden al in de Utrechtse Domkerk had willen brengen, maakt nu in de Paasweek een tournee door enkele bevoorrechte steden van het vaderland. Vrijdag 1 april was de gala- première in de Tilburgse schouwburg. Za terdagavond gaat het stuk in het Haagse Denk niet, argeloze lezer, dat de Elcker lyc van Briels ook maar in de verste verte lijkt op de enscenering van Johan de Mees ter, die jarenlang als openluchtspel in Delft te zien is geweest. O hemel neen! Waar Carel Briels zijn duimen in zet, daar wordt iets groots verricht. Daar wordt iets MADRID (AP). De bekende Argentijnse componist Waldo de Los Rios is vandaag op 43-jarige leeftijd aan de gevolgen van schotwonden in een ziekenhuis overleden. De Los Rios werd enkele jaren geleden bekend toen zijn bewerking van de 40e Symfonie van Mozart de top van hitlijsten haalde. Waldo de Los Rios, die al vijftien jaar in Spanje woonde, is bewusteloos in zijn Ma- drileense huis aangetroffen. In een plaat selijk ziekenhuis slaagde men er echter niet in hem in leven te houden. HAARLEM. Als mij gevraagd wordt of ik de voorstelling die het Onafhanke lijk Toneel gemaakt heeft van De Meeuw van Anton Tsjechov (vrijdag gespeeld in de Toneelschuur) boeiend vind, dan ant woord ik bevestigend. Als de vraag luidt of het ook mooi toneel is in de zin van uiterlijkheden, dan zal ik ontkennen. De Meeuw wordt door het gezelschap uit Rot terdam heel terughoudend gespeeld met een monotoon gebruik van stemmen waar Val word je als toeschouwer gedwongen tot grote oplettendheid. B ERGEN (N.H.). Op zaterdagmiddag 9 april zal om 16 uur in het Kunstenaars centrum in Bergen (N.H.) een expositie worden geopend van recent werk van Willem Snitker uit Heemstede. Op deze expositie, die tot en met 28 april duurt is Snitker vertegenwoordigd met schilderij en, gouaches, aquarellen, tekeningen en etsen. DEN HAAG. De Nederlandse Toon kunstenaars Bond (NTB) heeft er in een telegram aan minister Boersma tegen ge protesteerd dat Toni Boltini Hongaarse musici heeft aangetrokken voor zijn cir cusvoorstellingen, terwijl er Nederlandse musici beschikbaar zijn. De openbare ar beidsbemiddeling heeft voor de zoveelste maal gefaald, aldus een persbulletin van de NTB. BENNEBROEK. Op het concert; dat de fluitist Johan van Kempen en de orga- nist-clavecinist Jaap Stork vrijdagavond in de Hervormde Kerk te Bennebroek op uitnodiging van het muziekcentrum „Het Duintje” hebben gegeven, heeft Nelly van Ree-Bemard, de leidster van het centrum, met een inleidende korte causerie het or gel van de kerk m de speciale aandacht van de toehoorders gebracht. het stuk niet kent zal moeite hebben het te volgen. De tekst wordt, zoals ook bij Fan- tasio het geval was, geserveerd alsof het om louter mededelingen gaat. Er is geen vertekenende Russische bagage, een oude man is niet oud gegrimeerd, alles moet eenvoudig duidelijk worden door de tekst zelf. Dat lukt niet steeds. Daar komt bij dat Onafhankelijk Toneel aardig het mes in de oorspronkelijke vertaling van Charles B. Timmer gezet heeft. Is daarom deze Tsjechov-opvoering een Los van alles wat eerder Tsjechov ge speeld heeft, vrij van elke belemmering die herinneringen kan opleveren, heeft Onafhankelijk Toneel ook dit werk uit de grote toneelliteratuur vorm gegeven. Driekantige toneeltorens met schilderin gen en voetlichten bepalen het toneelbeeld dat bewust zonder dieptewerking gehou den wordt. mislukking geworden? Als conventionele Tsjechov misschien wel. Niet als nieuwe toneelproduktie. Onafhankelijk Toneel pretendeert ook niet Tjsechov volgens geijkt patroon te brengen. De groep wroet in de tekst en onderzoekt die op haar waarde. Dat houdt in dat deze een geheel eigen leven gaat leiden, dikwijls los van degene die ze bezigt en dat kan wel eens een verwarrende ervaring zijn. In elk ge- Congresgebouw (2 april), zondag in de Utrechtse Stadsschouwburg (3 april), maandag in het Orpheus Theater in Apel doorn (4 april), dinsdag in de Stads schouwburg te Maastricht (5 april), woens dag in de Stadsschouwburg in Breda (6 april), donderdagavond en in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Amsterdamse Concertgebouw (7 en 8 april). (VanHolkema Warendorf) Lee Mackenzie De gebroeders Ham mond 3 delen 13,50 per deel (De Gooise Uitgeverij) (verkrijgbaar in elke boekhandel) De NTB heeft de Hongaarse Bond van Kunstenaars, die evenals de NTB is aange sloten bij de Internationale Federatie van Musici (FIM), laten weten dat de arbeids voorwaarden van de Hongaarse musici bij Boltini onaanvaardbaar zijn De opening zal verricht worden door de mimespelers Rob van Reijn en Ide van Heiningen van de Technische Theater groep Perspekt uit Haarlem Het KCB is dagelijks geopend van 10.30-12.30 uur en van 14-17 uur Op zondagmorgen geslóten. Een monnikje komt op met een kaars. Hij loopt langs die horizon en neemt plaats op de katheder. Hij is Biechte, gespeeld door de Utrechtse student Dick Ittman', een van de vier amateurs die aan dit stuk meewerken. Biechte is intermediair tussen het Hogere en het Lagere”. „Dan komen de dansers op, twintig leer lingen van de Dansacademie. Ja kijk, het Nationale Ballet kon ik midden in het seizoen natuurlijk niet krijgen. Die leerlin gen voeren een ballet op bij fragmenten uit de Carmina Burana, die middeleeuwse liederen waar Carl Orff moderne muziek bij heeft gemaakt. Dit ballet duurt tienen- eenhalve minuuf”. Zij vertelde, dat het originele pijpwerk van het destijds door de befaamde orgel bouwer Christian Muller vervaardigde or gel enige jaren vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog uit het instrument verwijderd was. In 1976 heeft het orgel, waarvan het front behouden was geble ven, door toedoen van de organist Klaas Bolt de registers met de daaraan beant woordende pijpen-koren gekregen, welke het instrument weer een karakter gaven, dat zijn oorspronkelijke aard zeer nabij kwam: Dat betekende, dat de pure orgel- klank, speciaal voor de orgelwerken uit de stijlperiode van de barok, weer verkregen kon worden. De dispositie werd verdeeld over twee manualen. Op het eerste manu aal staan de registers, waarvoor de pijpen afkomstig zijn uit een oud orgel -uit de zeventiende eeuw. Voor het tweede manu aal maakte de orgelbouwersfirma Flen- trop, die de gehele restauratie verrichtte, nieuwe pijpen. Jaap Stork heeft met enke le korte improvisaties laten horen hoe de afzonderlijke grondstemmen van het orgel klinken, waarbij bleek hoe voortreffelijk de nieuwe registers aangepast zijn bij de oude. Bij Storks vertolking van de voor het concert gekozen orgelwerken kon worden vastgesteld hoe het orgel door die aanpas sing in instrumentale zin een individuali teit heeft verkregen van grote kunstzinni ge waarde. Het heeft zo, uitnemend bespeeld door Jaap Stork, de zuivere muzikale schoon heid van Jan Pieterszoon Sweelincks Vari aties over „Mein junges Leben hat ein End” gebracht. Zo ook van een nog geheel in barok-sfeer geschreven Voluntary van John Stanley en de rijke persoonlijke or- gelkunst van drie Fugas van Johann Se bastian Bachs uitzonderlijk begaafde zoon Wilhelm Friedemann. Stork liet zich op deze avond ook horen als vaardige clavecinist, maar dan voor de begeleiding van de fluitist Johan van Kem pen. Als bij de orgelvoordrachten werd ook hiervoor de gelukkige combinatie van karakteristieke instrumentale timbres een van de essentiële voorwaarden voor een gave muziekgenieting. De andere waren de van zuiver stijlbegrip getuigende muzi kaliteit van de vertolkers, hun gevoel voor uitdrukkingsrijke klank en hun hecht sa menspel. In de akoestisch zo voortreffelijke uit- voeringsruimte klonk de Sonate in Bes van Georg Philipp Telemanri bijzonder mooi. Stanleys Sonate in g kleine terts verraste door kernachtige, levendige ex pressie, de fraaie Sonate in Es van Johann Sebastian Bach door haar grote melodi sche schoonheid gebracht met de bezielde fluittoon en de tintelende clavecimbel- klank met haar afwisseling door het luit- register-timbre. Daarvoor had een Allegro voor solofluit geklonken van Bachs zoon Carl Philipp Emanuel met harmonie-na- galmen van bijzondere werking. Het con cert werd besloten met de verfijnde vertol king van „Scaphe” en het gracieus-inne- mende serenadeachtige „Drijades” van de Franse componist Désiré Emile Inghel- brecht, onderhoudende muziek, die blij kens het langdurige applaus hiervoor bij zonder gewaarderd werd. P. ZWAANSWIJK. De manier waarop De Meeuw door On afhankelijk Toneel wordt gespeeld, bete kent ook dat de diepe Russische melancho lie, die kenmerkende drukkende sfeer, niet meer de boventoon voert. „Zonder samo var”, zegt het programmablad. Maar meer merkbaar dan ooit is de zwaarmoedige tragiek die elk van de personages omringt. Hun onvolmaaktheid dringt zich zeker zo - - - sterk op als in een modelvoorstelling. De aflevering van de serie^De Favorieten. Wie menselijke tekortkomingen, zoals Tsje chov ze neerschreef komen zonder franje over. Je ziet wat er aan die mensen hapert. Aan Nina, die ervan droomt een groot actrice te zijn en een heel slechte wordt. Haar minnaar, de schrijver Trigorin blinkt evenmin uit door kwaliteit. En de toneel stukken die Kostja schrijft vinden in de ogen der critici geen enkele genade. De rol van Elckerlyc wordt gespeeld door Trins Snijders. Ik ben er bijzonder trots op dat mevrouw Snijders het heeft aangedurfd Elckerlyc te spelen in traves tie. Ik bedoel daarmee dat Elckerlyc zowel man als vrouw is. De dood komt immers vóór iedereen gelijk, zowel voor man als vrouw”. Enkele kapitaalkrachtige bedrijven heb ben Briels in staat gesteld zijn gaven te ontplooien in de Gijsbrecht-opvoeringen, en nu dan weer met Elckerlyc. Hij heeft trouwens méér pijlen op zijn boog: komen de zomer wil hij „De vrolijke vrouwtjes van Windsor” gaan uitbrengen in een spe ciaal daartoe opgetrokken historisch stad je, en in het najaar komt hij met Vondels „Maria Stuart” in het Nieuwe De la Mar- theater in Amsterdam. carrière. Duizend paarden liet hij opdraven.Snijders, die de hoofdrol speelt, links Jerome Reehuis als Gheselscap. Jan Joris Lamers als Trigorin en Truus te Selle als de ongelukkige Masja. (foto: Ka no Grommers). De tien meest gekochte boeken in maart 1977 Pierre Heijboer Klamboes klewangs klapperbomen 19.50 (U-boek) 2. Rien Poortvliet en Wil Huygen Leven en werken van de kabouter 49,50 (Van Holkema Warendorf) H J. van Nijnatten-Doffegnies Andrea 19,90 4 Magnus Magnusson Goden en helden van de Vikingen ƒ29,50 (Fibula - Van Dishoeck) 5 Boordbibliotheek per deeltje (De Boer Maritiem) Dick Laan Pinkeltje en de Bibelebonse pap 6,50 (Van Holkema Warendorf) Hubrecht Duijker De complete wijn liefhebber 16.90 (Van Dishoeck) H Bouma Als de natuur je lief is 29.50 Het grote werk van Carel Briels Meeuw vanavond nog eens in de Toneel schuur herhaalt, laat in eenvoudige ensce nering en tekstbehandeling Tsjechov voor zichzelf spreken. Het stuk moet hier zich zelf bewijzen; wordt door de spelers slechts aangedragen, al gaat dat niet elke acteur even goed af. Maar de groep is er nu eenmaal nimmer op uit eigen tekortkomin gen te verdoezelen. Er wordt met overtui ging opgetreden en in alle openheid. Wat de spelersprestaties betreft heb ik het meest genoten van de grote zuiverheid waarmee Kees Hulst de toneelschrijver Kostja gestalte geeft. Daarnaast bewonde ring voor Jan Joris Lamers als de minnaar O- ,<4

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9