BONDSKANSELIER MAAKT BIJZONDER MOEILIJKE PERIODE DOOR I Gebruik hexachlorofeen aan banden Staatsambtenaren Koersstijging D-Mark Britse reserves niet verkiesbaar op recordhoogte i L BIJ SPAANSE VERKIEZINGEN: Sticker Na devaluaties in Skandinavie Macher" Staatssubsidie Twijfel Schandalen Tandpasta Twee percent Via de huid "1 i 17 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 5 APRIL 19 7 7 (Van onze redactuer in West-Duitsland, Hans Amesz) ENSCHEDE. r (Van onze redactie binnenland) Het nieuwe wasmiddelenbesluit, dat op 1 juni van kracht wordt, bevat ook een aantal eisen voor het verwerken van het ontsmettingsmiddel hexachlorofeen in zeep. Dit middel mag in de Verenigde Staten en Frankrijk helemaal niet gebruikt worden in consumentenartikelen omdat het schadelijk kan zijn voor de gezond heid. BONN. Ruim een week geleden verliepen de gemeenteraadsver kiezingen in de Westduitse deelstaat Hessen voor de sociaal-democrati- sche partij van regeringsleider Helmut Schmidt catastrofaal. De meeste plaatsen in het eens „rode Hessen” zijn in handen van de CDU gevallen. In Frankfurt behaalden de christen-democraten zelfs de meerderheid, met als gevolg dat SPD-burgemeester Rudi Arndt moest aftreden. all Mt.. *iV persoon 4 ■S ■Ma Helmut Schmidt: „Conjunturele ontwikkeling beter dan algemeen wordt gedacht. I bij heeft deze coalitie door een andere te vervangen”. LONDEN. (ANP)— Als reactie op de onverwachte devaluatie van de Skandi- navische kronen van vrijdagavond is de koers van de D-mark gisteren op de Lon- dense wisselmarkt gaan stijgen. De West duitse valuta noteerde in het begin van de De toeneming hield verband met de tweede trekking van 750 miljoen dollar op het krediet van 1,5 miljard dollar in Euro pese valuta’s, dat eerder dit jaar aan Groot Bnttannië beschikbaar was gesteld ontsmettingsmiddel gebruikt, sprak men enige jaren geleden van een heksenjacht tegen het middel. De grote concerns Unile ver en Akzo gebruiken in de Nederlandse produkten geen hexachlorofeen meer, om dat men bang is voor emotionele discus sies, „waardoor de werkelijkheid uit het oog wordt verloren.” De eerste zijn in oktober van het vorig jaar afgekomen in het zogenaamde cosme- ticabesluit. Evenals in België is hexachlo rofeen niet verboden, maar de toegestane Voor het overige viel er van reacties op de koersverlaging van de Zweedse Kroon met zes percent en van de Noorse en de Deense Kroon met drie percent niet veel te bespeuren De besluiten zijn in het staatsblad be kend gemaakt. Maar men kan zich nauwe lijks voorstellen dat elke verbruiker het staatsblad leest. Daarom zou een aparte informatie aan de consument over de ge- varen en de zo sterk uiteenlopende toege stane hoeveelheden op haar plaats zijn. dosering is sterk teruggebracht. Het was middelenbesluit bepaalt onder meer: „In zeep, kennelijk bestemd ter reiniging van het menselijk lichaam of delen daarvan, mag hexachlorofeen tot ten hoogste één percent aanwezig zijn.” Dan moeten wel de volgende aanduidingen worden gebe zigd: „Deodorantzeep of deodoriserende zeep. Waarschuwing: niet gebruiken voor kinderen beneden 3 jaar; vermijdt overda dig gebruik; bevat hexachlorofeen”. De aanduidingen moeten op de buitenzijde van de verpakking goed leesbaar zijn en op een duidelijk zichtbare plaats zijn aan gebracht. Over de economische situatie waarin de Bondsrepubliek verkeert, zei Schmidt dat de conjuncturele ontwikkeling „beter is dan algemeen wordt gedacht”. Als men elke maand van dit jaar de werkloosheids cijfers vergelijkt met die van de overeen komstige maanden vorig jaar, dan blijkt daaruit een „veebelovende ontwikkeling”. De kandidaten kunnen zich slechts voor ééri kiesdistrict verkiesbaar stel len en zij kunnen niet tegelijkertijd in Niettemin, Schmidt slaagde er niet in de indruk uit te wissen dat het toch alle maal niet ze lekker loopt als hijzelf wil doen geloven. Dit werd woensdagavond nog eens bevestigd, toen hij met de leden van de buitenlandse persvereniging at. Ook daar werden de journalisten niet geconfronteerd met een man die weet waar hij aan toe is, die, zoals in het verleden, met uiterst gemak de rol van „Macher” speelt. lijk goed, sterk, enzovoort, maar hij heeft geen politieke visie. De Westduitse regeringsleider voelt zelf kennelijk ook wel aan dat er iets mis is,, want voor de fractie van zijn partij be klaagde hij zich erover dat het ook wel treurig moeilijk is te regeren, omdat „men notabene 85 procent van zijn tijd nodig heeft om eenmaal genomen beslissingen in 1000 democratische organen te verde digen”. het Congres en in de Senaat gekozen worden. De 53 nog niet gelegaliseerde partijen kunnen elk een onafhankelijke kandidaat per kiesdistrict naar voren brengen, die zich op eigen naam ver kiesbaar stelt voor de Eerste of Tweede Kamer. De politieke partijen ontvangen pas na de algemene verkiezingen staats subsidie. Per behaalde zetel in het Congres of de Senaat ontvangt iedere politieke alliantie, partij of onafhan kelijke kandidaat een miljoen pese ta’s; 45 peseta’s per uitgebrachte stem voor het Congres en 15 peseta’s voor elke uitgebrachte stem voor de Senaat. De politieke partijen mogen geen gel delijke bijdragen aannemen van staat sinstellingen, nationale ondernemingen en van buitenlandse instanties of per sonen. lijk wel, en daardoor ontstaat, zo zei de Bondskanselier, inflatie met alle ellende van dien, voornamelijk nog grotere werk loosheid. er überhaupt nog wel met de bouw van een nieuwe centrale kan worden be gonnen. De toekomstige economische ontwikke ling in West-Duitsland moet het in de bere keningen ook hebben van een bloeiende wereldhandel. Dat die er niet van vandaag op morgen is, is duidelijk. Maar of de hoop op een verbeterde wereldeconomie ook op wat langere termijn gerechtvaardigd is, is evenzeer twijfelachtig. De grondstoffen producerende landen van de Derde We reld eisen immers meer geld. En dat moet worden opgebracht door industriestaten, waarvan er enkele belangrijke met pijnlij ke betalingsbalansproblemen worstelen. Foute economische berekeningen in Bonn? Het is niet uitgesloten. Daarbij komt dan nog het fiasco van de eerste honderd dagen van de regering-Schmidt- Genscher. Het begon met het kiezersbedrog over de pensioenen (uitkeringen niet alleen aan ouden van dagen,maar ook aan weduwen, wezen, oorlogsslachtoffers). Vóór de verkiezingen van 3 oktober vo rig jaar hadden alle politici beloofd dat de pensioenen op 1 juli van dit jaar met circa tien procent omhoog zouden gaan. Wat er ook zou gebeuren. Sociaal-dempcraten en liberalen waren nog maar nauwelijks met een zeer krappe meerderheid in de rege ring herkozen, of daar kondigden de heren aan dat de verhoging zou worden uitge steld. Reden: geldgebrek. Slechts door massale tegenstand van met name zijn eigen partijgenoten was kanselier Schmidt bereid zijn eerder gedane beloften toch te houden. Resultaat: een niet eerder ver toond gezichtsverlies voor de regering en totale ongeloofwaardigheid van de verant woordelijke politici. De regering-Schmidt-Genscher veron derstelt bij haar economische berekenin gen dat er tot 1985 vijf keer zoveel kerne nergie komt, maar de gerechtelijke beslis sing dat de centrale in Wyhl voorlopig niet mag worden gebouwd, en het optre den van de steeds populairder wordende De miserabele regeringsstart eindigde voorlopig met de afluisterschanda- len. Zonder dat ook maar één politicus consequenties hoefde te trekken, bleek dat vele personen in Duitsland zijn afge luisterd zonder dat hiervoor toestemming van de rechtbank was gekregen. Dit is in strijd met de Westduitse Grondwet. In tegenstelling tot de verkiezingen van de Eerste Kamer in Nederland, die getrapt wordt gekozen, kiest men de Spaanse Senaat met behulp van een enkelvoudig meerderheidssysteem. Dit betekent dat de partij, die in een kiesdi strict de meeste stemmen behaalt, ver zekerd is van een aantal zetels in de Eerste Kamer. Volgens de handelaren in Londen was het tijdstip waarop tot devaluatie van de Skandinavische valuta's werd besloten een volkomen verrassing. Wel werd al eni ge tijd een devalutie van de ZWeedse en de Deense Kroon verwacht met het oog op de grote tekorten welke die landen op hun betalingsbalans hebben. De forse koers stijging die de D-mark vrijdagavond in New York te zien gaf, nadat het resultaat van de besprekingen van de ministers van financiën en de presidenten van de centra le banken van de SLANG-landen bekend was geworden, vond men in Londen nogal overtrokken Verwacht wordt dat de stij ging gedeeltelijk ongedaan zal worden gemaakt Gold de regering-Schmidt tot voor enke le maanden bij de Europese buren nog als benijd voorbeeld van stabiliteit, tegen woordig wordt zij door sceptische waarne mers uit het buitenland met andere rege ringen op het ziekbed gelegd. handel ongeveer 2,385 per dollar tegen een slotkoers van 2,392 vrijdag. Ook de gulden en de Zwitserse frank gaven enige koersverbetering te zien. Ze noteerden respectievelijk 2,487 en 2,54 per dollar. Van twijfel aan de innerlijke kracht van de sociaal-liberale coalitie wilde de Bonds kanselier niets weten: „Volgens mijn in druk bestaat er onder de regeringspart ners niemand die er ook maar enig belang Tegelijkertijd kan worden geconsta teerd dat de Westduitse regering niet be paald een voorbeeld van eenheid en kracht is. Fractievoorzitter Herbert Wehner van de SPD heeft zijn afgevaardigden aan de arbeid gezetrwerken in plaats van te leute ren over mislukkingen Dat moet ook voor de coalitie gelden. Lukt dat niet, dan valt zij nog niet uiteen als een verrotte vrucht. Maar dan besta, t wel het grote gevaar dat de regering aan haar eigen krachteloos heid ten onder gaat, ergens tussen nu en 1980 De Kanselier legde de verzamelde pers uit dat de regering weliswaar geen „vliegende start” had gemaakt, maar'dat er niettemin tussen Kerstmis en Pasen hard was gewerkt, met wel degelijk een goed resultaat. Als voorbeelden noemde Schmidt de begroting, een wetsontwerp ter sanering van de pensioenverzekerin- gen en de kosten van de gezondheid, een belastingen-pakket waardoor veel mensen minder belasting moeten betalen, een in vesteringsprogramma van 15 tot 16 mil jard mark en een nieuw energie-concept. Alles bij elkaar voldoende reden voor het Westduitse weekblad Der Spiegel om met een coverstory te verschijnen onder de kop: Wie redt kanselier Schmidt? Schmidt zelf is het rumoer rond zijn per soon en zijn regering kennelijk zat. Hij besteedt de laatste dagen veel tijd aan „optredens”, die het geschonden prestige weer moeten herstellen. Zo maakte hij woensdag de leden van de „Bundespresse- konferenz” (waarvan alle binnen- en bui tenlandse correspondenten in Bonn lid zijn) duidelijk dat de vlijtig opgestookte geruchten over een zieke, niet meer tegen- zjjn taak opgewassen zijnde regeringschef - elke grond van waarheid missen. De Keuringsdienst van Waren heeft bij de besprekingen voor het tot stand komen van de nieuwe bepalingen gepleit voor duidelijk en universele aanduidingen. „Dat zou kunnen met een sticker”, aldus de heer Drs. D H Liem van de keurings dienst in Enschede „Een korte, voor de consument begrijpelijke, mededeling is voldoende. Men zou dan steeds dezelfde genormaliseerde sticker moeten gebrui ken, of het nu een cosmeticum, een zeep, een huishoudreinigingsmiddel of een toile- treiniger betreft.” Helmut Schmidt is rumoer rond zijn en zijn regering spuugzat Het cosmeticabesluit schrijft voor dat toiletartikelen en kosmetische artikelen „in gebruiksklare toestand” ten hoogste 0,1 hexachlorofeen mogen bevatten. De gewone deodorantzeep, waarover in het wasmiddelenbesluit wordt geschreven, valt hier buiten. In middelen, kennelijk bestemd voor kinderen beneden drie jaar, alsmede middelen die bij normaal gebruik met slijmvliezen in aanraking komen, mag geen hexachlorofeen aanwezig zijn. Dat geldt onder meer voor mondverzorgings- middelen zoals tandpasta en voor de zoge naamde intiemsprays. In deodoranten (niet als spray) mag niet meer dan een half percent van het ontsmettingsmiddel zitten. Dan moet er uitdrukkelijk bij vermeld worden „niet toepassen op verbrande of anderszins aangetaste huid”. Jarenlang gold hexachlorofeen als het middel bij uitstek ter bestrijding van bac teriën. Het wordt (of werd) in duizenden produkten verwerkt. Een wetenschappe lijk bureau in de Verenigde Staten mengde het middel in voedsel van ratten. Een deel hexachlorofeen op tienduizend delen voedsel was voldoende om beschadigingen in de hersenen te veroorzaken. In het bloed van baby’s, gewassen met zeep waarin het ontsmettingsmiddel zat, bleek de helft van de hoeveelheid hexachlorofeen te zitten die de ziek geworden ratten was toege diend De Nederlandse autoriteiten hebben meer tijd nodig gehad voordat het gebruik van hexachlorofeen aan banden kon wor den gelegd. Een Amsterdamse fabrikant van zeep (vooral voor baby’s en voor ziekenhuizen) verwerkte tot voor kort twee percent hexachlorofeen in het produkt. De naam van de fabriek doet er niet meer toe, te meer daar het ministerie na de alarme rende berichten uit de Verenigde Staten en Frankrijk zelf het advies gaf de dosering van twee percent aan te houden tot er nieuwe bepalingen zouden zijn. Om machtmisbruik tijdens de alge mene verkiezingen te voorkomen schrijft de nieuwe Spaanse kieswet voor dat een aantal hoge staatsambte naren niet verkiesbaar is. In totaal be treft dit ongeveer 450.000 personen, van wie een groot deel afkomstig is uit het leger. Degenen van deze groep die zich toch verkiesbaar willen stellen, moeten binnen acht dagen na het uitschrijven va de algemene verkiezingen, hun ont slag indienen. De enige hoge staats- functionarissen, die buiten deze regel vallen zijn Trocuato Fernandez Miran da, voorzitter van het huidige pseudo- parlement, dat in juni wordt ontbon den, en premier Suarez. Op het ogen blik doen geruchten de ronde dat de minister-president twijfelt om aan de verkiezingen deel te nemen De voorzit ter van het huidige parlement stelt zich niet als kandidaat voor de komende verkiezingen beschikbaar Voorlopig weten alleen de fabrieken wat ze wel of niet mogen gebruiken, en de ambtenaren van de Keuringsdienst van Waren die, moeten controleren of iedereen zich aan de voorschriften houdt. De moe der die gewend is een bepaalde zeep met hexachlorofeen voor haar baby te gebrui ken, heeft niet zo gauw in de gaten wat er aan de hand is. Bovendien munten de waarschuwingen op de verpakkingen niet altijd uit door duidelijkheid. Vaak heeft men een bril nodig om de letters te ontcij feren Ellende dus ook in de Bondsrepubliek? Het is maar waar je van uitgaat. Econo misch en financieel gezien is West-Duits land nog altijd relatief zeer sterk. Maar ook hier wordt geknaagd aan het eens zo rotsvaste „Wirtschaftswunder”. Belang rijkste aanwijzing daarvoor is het aantal werklozen, dat nu al voor het derde jaar ruim boven het miljoen ligt. De Bondsre gering spreekt weliswaar van een geleide lijke teruggang tot zo’n 600.000 aan het einde van dit decennium, maar er bestaan genoeg redenen om aan te nemen dat in 1980 nog meer mensen geen werk hebben dan nu al het geval is. De invloedrijke Franse krant Le Monde schreef: „De regering, een coalitie van kreupelen, bestaat alleen nog omdat de oppositie nog kreupelen is”. En de vroege re voorzitter van de Europese Commissie, de Nederlandse socialist Sicco Mansholt, hoonde: „Helrput Schmidt denkt dat hij een „real-politicus” is. Hij is echter hele maal geen politicus. Hij is een administra teur; administratief, economisch ongeloof- burger-initiatieven, doen twijfel rijzen of In 1967 ontdekten de Amerikanen dat de stof niet alleen via wonden, maar ook via de gezonde huid in het lichaam dringt. Een jaar later werden hersenontstekingen en verlammingen geconstateerd bij verwon de patiënten die „geholpen” waren met hexachlorofeenhoudende middelen. In Frankrijk is het ontsmettingsmiddel even eens verboden nadat een aantal baby’s in 1972 was gestorven na verzorgd te zijn met talkpoeder, waarin een te grote dosis hexachlorofeen voorkwam. Uit de industrie in Nederland, die het De nieuwe kieswet is in Spanje door de twee opposities, „de gedemocrati seerde conservatieven” en de democra tische oppositiepartijen, over het alge meen goed ontvangen, zij het met een zekere reserve van vooral de linkse partijen. De linkervleugel van de nog verdeelde democratische oppositie voelt zich benadeeld doordat de kiesge rechtigde leeftijd van 21 jaar niet is teruggebracht tot 18 jaar. Bovendien vindt zij de duur van de verkiezings campagne, die 21 dagen bedraagt, veel te kort om de kiezer een werkelijk beeld te .geven van hun partijpro- gramma (Van onze redacteur in Spanje) MADRID. De Spaanse kiezers zul len in juni 350 Congres- of Tweede- Kamerleden en 207 senatoren of Eer- ste-Kamerleden kiezen. De Tweede Kamer wordt direct gekozen door mid del van een proportioneel kiessysteem,- dat een evenredige vertegenwoordi ging per kiesdistrict in de Kamer ga randeert. Hierbij hanteert men een kiesdrempel van drie percent van het aantal uitgebrachte stemmen per kiesdistrict. LONDEN (ANP) De Britse monetai-, re reserves zijn in maart met 1,83 miljard dollar toegenomen tot het record van 9,62 miljard dollar, zo heeft het ministerie van Financiën gisteren in Londen bekendge maakt Het vorige hoogtepunt, 7,82 mil jard dollar, werd in november 1974 be reikt Eind maart 1976 hadden de reserves een omvang van 5,90 miljard dollar Tijdens het eten met de buitenlandse pers ging hij uitgebreid in op wat hij de „algemene psychische ziekte van Europa” noemde. Die zou zijn ontstaan omdat niemand had verwacht dat de economi sche wereldcrisis zo lang zou duren. En dat zou nog zo erg niet zijn, aldus Schmidt, als allerlei belangengroeperingen maar eens wat redelijker zouden worden. Of beter nog: als niet maar alle regeringen probeer den de verlangens van al deze groepen en groepjes te honoreren. Dat doen ze name- De enige voorwaarde, die de Spaanse autoriteiten hiervoor stellen is, naar gelang de dichtheid van het kiesdi strict, een lijst met minimaal 500 hand tekeningen van kiesgerechtigden of een lijst met een promille van de handteke ningen van de kiezers. Die problemen worden door hogere grondstofprijzen nog groter. Het kan de Derde Wereld-landen niet worden aange rekend dat zij meer verlangen, integen deel. Maar de Bondsrepubliek gaat hier niet vanuit. Een bloeiende wereldhandel moet in haar straat passen: daarvan wor den jaarlijkse toenemingen van de investe ringen met minstens vijf procent ver wacht. Anders gaan de mooie berekenin gen over de toekomstige werkloosheid bij voorbeeld niet op. Het optreden van de geheime diensten is goedgepraat met het argument dat tegen bestrijding van het terrorisme alles is ge oorloofd Zelfs inbreuk op recht en Grond wet. Ondanks alles, en het is nogal veel, hoeven Schmidt en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, FDP-voorzitter Hans Dietrich Genscher, niet bang te zijn dat zij binnenkort ook werkloos worden. Niemand in Bonn is er metterdaad in geïnteresseerd de huidige regeringscoali tie af te danken De verkiezingsnederlaag in Hessen is min of meer tekenend voor de prestaties van de huidige sociaal-liberale regerings coalitie. De eerste 100 dagen van het kabi net Schmidt-Genscher zijn nogal teleur stellend geweest. En dat is dan nog zwak uitgedrukt. Het debacle met de pensioe nen, de afluisterschandalen, de moeilijk heden van de SPD met haar radicale „dochterorganisatie”, de zogenaamde Jungsozialisten.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17