Prins opent Spijkershow VNO BETREURT VERLENGEN VAN PRIJSMAATREGEL OESO: Economische toestand van Italië is nog precair CTKSB I 1 „KREDIETBEPERKING TREFT BEDRIJFSLEVEN STELLIG” Vervoersbonden: Teveel overuren in de havens Ontslag voor 130 man in Heerlen VREES VOOR EXTRA KOSTEN Drs. Werner van Banque de Paris et des Pays Bas: Hoger contant dividend bij Elsevier •4 Brits Lagerhuis keurt belastingverhoging voor benzine goed 19 DINSDAG ECONOMIE r. I 6 Hogere winst Kas-Associatie (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) wil dat de regering extra stimulerende maatregelen neemt om de investeringen aan te wakkeren en de werkloosheid te bestrijden. Uitgangspunt is, zo werd gisteren gezegd, dat het vorige week bekend gemaakte Centraal Economisch Plan nu niet bepaald wijst op een gunstige situatie. Ook het niet in behandeling komen van het nieuwe investeringswetsontwerp betekent een tegenvaller. - (Van onze redactie economie) AMSTERDAM „De beperking van de groei van de door de banken te verlenen kredieten tot twaalf procent in dit jaar, zoals de Nederland- sche Bank wil om de inflatie te beteugelen, treft het bedrijfsleven”. Aldus de voorzitter van de directie van de Banque de Paris et des Pays Bas NV, drs. W. Werper, in een toelichting op de jaarcijfers van deze bank Onzeker Tegenvaller Wijziging r' .J Miljoenen extra Uitbreiden Emissies NCW wil extra stimulerende maatregelen bedrijf toegespitste regeling. (ADVERTENTIE) J (Van onze redactie economie) - F- - lonen aan de prijzen is opgenomen. Er kan volgens de organisatie weinig AMSTERDAM (ANP). Kas-Associa- tie NV, een dochteronderneming van de Vereniging voor de Effectenhandel, heeft in 1976 een bedrijfswinst voor bijzondere lasten en belastingen geboekt van 7,2 mln (v.j. 6,1 mln). De bijzondere lasten, die betrekking hebben op eenmalige pro jectkosten en op een extra dotatie aan het pensioenfonds waren circa 1,5 mln hoger dan vorig jaar, zodat een winst resteert van 2,15 mln tegen 2,47 mln vorig jaar, zo heeft de maatschappij bekendgemaakt. Voorgesteld wordt evenals vorig jaar aan de open reserve 1 mln toe te voegen en een onveranderd dividend uit te keren van 5 per aandeel van 50. Het VNO vindt het met name jammer, dat voor de industriële sector onverkort blijft gelden, dat de loonsverhogingen niet mogen worden doorberekend in de prij zen. „Een zekere doorberekening van de toegenomen loonkosten voor deze sector moet zeker mogelijk zijn”, aldus de werk geversorganisatie. DEN HAAG. Het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen (VNO) be treurt het, dat minister Lubbers (Econo mische Zaken) heeft besloten de vorig jaar ingestelde prijsbeschikking voorlo pig te handhaven. VNO en NCW zeggen dat zij grote pro blemen voorzien als de regeling van het grondwaterverbruik door middel van het systeem van een extra heffing zal worden tot stand gebracht. Zij betogen ook dat het fing 40.000 gulden per jaar zal moeten betalen. Het bedrijf kan deze heffing niet in de prijs doorberekenen vanwege inter nationale concurrentieverhoudingen. Een groenteconservenfabriek met 500 man personeel schat dat een kwart mil joen aan heffing zal moeten worden be taald. Voor de Nederlandse bier- en mout- industrie is de schatting zeven a acht mil joen gulden per jaar. Een zeer voorzichtige raming voor de totale zuivelindustrie komt op een bedrag van 45 miljoen gulden per jaar. Dit cijfer is net zoveel als driemaal de totale jaarlijkse heffing op afvalwater, die nu al betaald wordt door de industrieën. meer vrouwen in het arbeidsproces ko men. Bovendien wordt een verdere terug gang van de werkgelegenheid in de indu strie voorspeld, aldus het NCW. Het opleggen van een heffing is in regel rechte tegenstelling met de eigenlijke op zet van het wetsontwerp. Want de bedoel de heffing houdt op geen enkele manier rekening met de factoren die voor een beleidsbepaling van belang zijn en die doorgaans per provincie of per regio aan merkelijk verschillen. behandeling tijdelijk zou kunnen worden opgevangen door alsnog voor het gehele land de vervroegde afschrijvingen op de investeringen sterk te verhogen. Een demissionair kabinet zou deze be slissing wel kunnen nemen, meent alge meen NCW-secretaris drs. D. Cnossen. Bo vendien zouden meer speciale investe ringsmaatregelen voor kleine bedrijven moeten worden getroffen. De ontwikke ling van de laatste jaren leert dat bedrij ven met minder dan 500 werknemers ver houdingsgewijs meer investeren en meer Veel zal ook afhangen van de basis waar van'men bij de kredietbeperking uitgaat. De directie van de Paribas verwacht dat de kredietbeperking ook in 1978 zal moe ten gelden. Het na-ijlen van een extra koopkracht is namelijk pas na een of twee jaar ten einde. gebouwd, die ook in Drunen te zien is. Op de foto bekijkt de prins de Gouden Koets. Het aantal werknemers in de Rotter damse haven is vorig jaar gedaald met 1500 man (bijna tien procent), terwijl de arbeidsproductiviteit volgens Van Keulen gestegen is met vier procent. De conclusie dat er ruimte is voor meer arbeidsplaatsen, wil de Vervoersfederatie ter sprake brengen in het eerstvolgende overleg van de Centrale Commissie Over leg (CCO). Daar bepraten havenwerkne mers en -werkgevers een pakket imma- tieriële eisen dat toegevoegd moet worden aan de in februari afgesloten basis-cao voor de havens. Volgens het akkoord, dat na de havenstaking bereikt werd, moet er voor 1 juli overeenstemming bereikt zijn over een aantal immateriële wensen die de vervoersbonden geformuleerd hebben. De in guldens uitgedrukte resultaten werden in het tweede halfjaar beïnvloed door de waardedaling van de meeste bui tenlandse valuta ten opzichte van de gul den. Het exploitatiesaldo steeg ten opzich te van de gulden. Het exploitatiesaldo steeg van 42,7 mln tot 47,1 mln en de bruto concernwinst van ƒ28,9 mln tot ƒ31,7 mln, aldus de maatschappij. Over de vooruitzichten voor 1977 merkt de OESO op dat de prognoses uit haar halfjaarlijks rapport van december nu erg onzeker zijn geworden, vooral omdat moeilijk te beoordelen is hoe beperkend de economische maatregelen van de regering zijn. Uit de jongste aanwijzingen zou ech ter afgeleid kunnen worden dat het Itali- HEERLEN (ANP). Schroefboutenfa- briek Everts en Van der Weijden in Heer len heeft geen toestemming gekregen tot arbeidstijdverkorting voor een periode van zes weken voor de helft van het personeelsbestand. De onlangs aange vraagde nul-uur vergunning is namelijk geweigerd. Door de val van het kabinet-Den Uyl is de behandeling van het ontworpen inves- teringsinstrument (de Wet op de Investe- rings Rekening) uitgesteld. Deze maatre gel zou het investeren gemakkelijker moe ten maken, doordat bedrijven premies krijgen toegekend. Maar het NCW vindt, dat de tegenvaller van het uitstel van deze o pompen-kompressoren Wilgenlaan 68, Zwanenburg-tel. (02907) 3541 ROTTERDAM (ANP). De Vervoers federatie NVV7NKV vindt dat er teveel overuren gemaakt worden in de havens van Rotterdam en Amsterdam. Als er min der gewerkt zou worden op de zaterdag- en zondagavonden kan het aantal arbeids plaatsen uitgebreid worden, vindt vice- voorzitter Piet van Keulen van de Ver voersbonden. PARIJS (ANP). De economische toestand van Italië is nog steeds precair, waarbij de inflatie en de betalingsbalans de voornaamste problemen vormen. Dit schrijft de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in haar jaar lijks overzicht van de economische gang van zaken in Italië. Daarom ziet de directie, zo is gisteren meegedeeld, zich genoodzaakt het ontslag voor 130 van de 275 personeelsleden van daag aan te vragen. De industriebonden van het NW en van het NKV betreuren het dat de arbeidstijdverkorting niet is verleend. In dat geval was er namelijk ruimte geweest om een alternatief plan van het Limburgs Instituut voor Ontwik keling en Financiering van bedrijven (LI- OF) te bestuderen. De bonden willen zich niet bij de ontslagen neerleggen en hopen dat het LIOF alsnog met een bruikbaar plan zal komen. AMSTERAM (ANP). NV Uitgevers maatschappij Elsevier stelt over 1976 een contant dividend voor van ƒ4,20 (v.j. 3,60) per aandeel van 20 alsmede een uitkering van 2,5 pet (v.j. eveneens) in aandelen ten laste van het agio, welke belastingvrij is. De jaarvergadering is op 20 mei. Het rapport van de OESO was al opge steld voordat de Italiaanse regering en de voornaamste vakbonden verleden week tot overeenstemming kwamen over een economisch programma waarin een wijzi- ging van het systeem van koppeling van de aanse bruto nationaal produkt dit jaar een bescheiden groei te zien zal geven. In het afgelopen jaar was er sprake van stag natie. Als de binnenlandse vraag niet afneemt zal het dit jaar waarschijnlijk niet lukken de lopende rekening van de Italiaanse be talingsbalans in evenwicht te krijgen. In .december leek dat nog wel mogelijk. De grootste onzekerheden zijn echter de lonen en de prijzen, aldus het OESO-rapport. arbeidsplaatsen scheppen dan grotere be drijven. Verder moeten er meer speciaal op indi viduele gevallen gerichte herscholingsmo- gelijkheden komen, vindt het NCW. In dit verband wordt ook gedacht aan versoepe ling van bepalingen in de werkloosheids wetten, zodat werklozen met behoud van uitkeringen aan opleidingen voor een an der beroep kunnen deelnemen. De reeds lang toegezegde subsidieregeling voor het verbeteren van arbeidsplaatsen (het zoge naamde humaniseren) moet er nu einde lijk eens komen, zo wordt aan de reeks wensen nog toegevoegd. Daarom zal deze heffing als „een botte bijl werken” en geheel voorbij gaan aan het uitgangspunt van het wetsontwerp, namelijk dat door middel van een con creet afwegen van betrokken belangen een optimale verdeling van de grondwa- tervoorraad wordt bereikt. De omzet over 1976 ad ƒ504 mln is met 16 pet ten opzichte van 1975 gestegen. Hiervan is 12,5 pet autonoom. De netto winst na belastingen en na aan derden toekomende resultaten bedraagt 19,3 mln (v.j. 17,5 mln) en is dus ruim 10 pet toegenomen. De winst toekomend aan aandeelhouders (dat is de winst ter verde ling plus afschrijving meerwaarde ver minderd met bezoldiging commissarissen) steeg van ƒ21,69 per aandeel tot ƒ23,95. aanvaarde amendement geheel voorbij gaat aan de feitelijke situatie. Het oor spronkelijke ontwerp Grondwaterwet bood alle mogelijkheden voor een doelma tig gebruik van het grondwater. Drs. Werner was, zoals hij zei, „zo vrij van mening te verschillen” met zijn colle ga drs. H. Langman van de Algemene Bank Nederland, die onlangs zei dat de kredietbeperking de bedrijven voorlopig (nog) niet treft. De organisatie merkt op dat er nog een belangrijke bres zit in de overigens in drukwekkende verdedigingswerken die Italië heeft opgericht om zijn economie te beschermen. Het economische program ma van de Italiaanse regering omvat be perkende maatregelen van fiscale en mo netaire aard die zeker voor een verminde ring van de vraag zullen zorgen, maar toch dient er nog iets rechtstreeks tegen de loon- en prijsspiraal te worden onderno men, zo meent zij. beidsplaatsen worden geschapen. In plaats van verbetering van de arbeids markt, lijkt er nu eerder een verslechte ring te komen, vooral ook omdat er steeds LONDEN (Reuter). Het Britse Lager huis heeft gisteravond met negen stem men meerderheid belastingverhoging voor benzine goedgekeurd. De dertien liberale afgevaardigden, die een week geleden met de regering een samenwerkingsovereenkomst hadden aangegaan, hadden gedreigd zich bij de andere oppositiegroepen te scharen, wat een zekere nederlaag voor Labour zou hebben betekend. Nadat ministers echter hadden gewaarschuwd dat er een admini stratieve chaos zou ontstaan omdat de verhoging van 5,5 pence per 4,5 liter al daadwerkelijk werd geheven, besloten de Liberalen zich van stemming te ont houden. De stemming werd toen 290 voor en 281 tegen. DEN HAAG. De Grondwaterwet die de Tweede Kamer twee weken geleden heeft aanvaard, heeft achteraf in het in dustriële bedrijfsleven fel verzet losge maakt. De oorzaak daarvan is een amen dement dat, naar wordt gevreesd, veel industrieën op extra kosten jaagt. De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben nu de Eerste Kamer verzocht haar goedkeuring aan dit wetsontwerp te ont houden. De bedoeling van de Grondwaterwet is via een vergunningenstelsel een doelmatig gebruik van het grondwater te bevorde ren. Tot zover is de industrie het geheel eens met die bedoelingen, maar zij vindt dat het streven van de wet volledig is veranderd door het aannemen van een amendement-Van Kuijen(PPR). Dit amen dement, dat met 53 tegen 47 stemmen werd aangenomen, veroorzaakt dat bedrijven die voor hun koel- en of proceswater zijn aangewezen op grondwater, een heffing krijgen opgelegd. De hoogte van die hef fing is gelijk aan het verschil tussen de standaardkostprijs van het gewonnen grondwater en de prijs van het leiding water. De gedachte die hier achter zit is dat grondwater een schaars artikel is, dat voornamelijk voor de waterleidingbedrij ven gereserveerd moet blijven, en dat door de remmende werking die van de heffin gen zou uitgaan, de industriële gebruikers van grondwater gedwongen zullen worden naar besparende methoden om te zien. De werkgeversorganisaties vinden het geheel onjuist als boven op de kostprijs van een grondstof waarvoor alternatieven ontbreken een kunstmatige opslag wordt gelegd. In vele gevallen is oppervlaktewa ter niet aanwezig om te worden gebruikt voor industriële processen. Waar opper vlaktewater wel aanwezig is, zijn soms kwaliteit en samenstelling zodanig, dat het niet zonder meer kan worden toegepast voor procesdoeleinden, aldus de werkge vers. Voor vele bedrijven is de aanwezigheid van grondwater een bepalende factor ge weest bij de keuze van de vestigingsplaats. Dit water is vooral voor de papierbranche, de voedings- en genotmiddelenindustrie (zuivelindustrie, brouwerijen, conserven industrie), textielindustrie, de fijnmecha- nische industrie, de chemische industrie en de chemische vezelindustrie een pri maire grondstof, zo stellen VNO en NCW. De achterban van de werkgeversorgani saties heeft voor veei ontstemde reacties gezorgd, waarover het NCW gisteren en kele sprekende cijfers gaf. Zo is berekend dat een leerfabriek in Brabant met een personeelsbestand van 100 man aan hef- De directeur van de Paribas noemde de kredietbeperking, die overigens nog be sproken wordt met de bankiers en de PTT, een kredietdistributie. In een oplopende conjunctuur neemt de vr,aag naar krediet niet af. Dus gaat de beperking in de loop van het jaar knellen. Dat Zal te merken zijn in de rente. Het krediet zal schaarser, dus duurder, in elk geval niet goedkoper wor den. Het gaat dan om kwart of halve percenten meer rente, aldus de heer Werner. Een aantal kredietvragers zal tevergeefs aankloppen. De banken moeten dan be slissen hoe het beschikbare krediet moet worden verdeeld. Het krediet zal vooral Om, zoals de regering wil, de werkloos heid in 1980 op een peil van 150.000 te krijgen (het huidige cijfer staat al lang op ruim 200.000) moeten 200.000 nieuwe ar- Toen minister Lubbers vorig jaar de cember de prijzenbeschikking goederen en diensten bekendmaakte, werd al ge steld dat de regeling voorlopig zou zijn. De minister verplichtte zich per 1 april te bezien, of het prijsbeleid zou moeten wor den bijgesteld. In zijn brief aan de Tweede Kamer van maandag maakt de bewind voerder bekend, dat niet nodig te vinden. De verlenging houdt onder meer in: voor dë industrie mogen de loonsom stijgingen in het geheel niet worden door berekend. Dat is gebaseerd op de veron derstelling dat loonsom en arbeidsproduk- tiviteit ongeveer gelijkelijk stijgen (met respectievelijk 7,5 en 7 percent); in de dienstensector blijft een doorbere- keningsmogelijkheid bestaan tot een maximum van 3,5 percent. Loonsom en produktiviteit lopen hier niet gelijk op, het verwachte verschil tussen beide is sinds eind december toegenomen, aldus de mi nister; voor de handel is er nog geen vaste maatregel. De handelsmarges mochten per 1 januari met ten hoogste 3,5 percent worden verhoogd. Over verdere marge- aanpassingen wordt gepraat; het stringente beleid met betrekking tot de vrije beroepen wordt voortgezet. Ongewijzigd blijft verder, dat in de in dustriële en dienstensector bedrijven die met de geldende maatregelen in het slop raken, op het departement van economi sche zaken kunnen praten over een specia le, op de specifieke problemen van het daar heen gaan waar het het meeste op brengt, bij het consumentenkrediet. Wat de hypotheken betreft zullen de banken wel andere eisen gaan stellen en ook tegen over het bedrijfsleven zullen ze moeilijker worden. De zwakste zullen het moeilijkst krediet krijgen, zo voorspelde drs. Werner. Bij dit alles zullen de concurrentiever houdingen op de kredietmarkt uiteraard een rol spelen. Drs. Werner noemde in dit geval een lancune in de wet dat de hypo theekbanken en de verzekeringsmaat schappijen niet onder het sociaal-economi- sche toezicht van de Nederlandsche Bank vallen. De verzekeringsmaatschappijen krijgen nu al een groeiend belang in het consumentenkrediet, mét name bij de au- to-financiering. Waarom moeten de ban ken dan onder de kredietrestrictie lijden, aldus drs. Werner. Zoals bekend gaat het vooral om een beperking van het consumptief krediet, dat de laatste tijd enorm is toegenomen. miljoen in 1975. Het dividend bedraagt 10 pet. De aandelen zijn grotendeels in han den van de Franse Compagnie Financière de Paris et des Pays Bas. In het eerste kwartaal 1977 breidden de door de Paribas verstrekte hypothecaire leningen en het consumentenkrediet zich dterk uit. Het consumenten krediet had vooral betrekking op auto’s, waarvan de verkopen naar de indruk van de bank alle records hebben gebroken. De resultaten van de Paribas in de eerste twee maanden van dit jaar zijn niet geweldig, De Paribas wil verder uitbreiden. Er is een kantoor in aanbouw in Enschede. Bo vendien is er een in voorbereiding in een nog niet genoemde plaats. Daarna zijn Tilburg en Amersfoort aan de beurt, en in een later stadium Hilversum. De vergro ting van het aantal kantoren heeft met name geleid tot het aantrekken van meer spaargelden, op dit moment al meer dan 200 miljoen gulden. Deze zomer denkt de Paribas een ach tergestelde lening uit te geven van 30 tot 40 miljoen gulden. Naast de heer Werner zijn thans tot directeuren van de bank benoemd mr. J. H. Boomstra en drs. A. P. M. Brans. twijfel aan bestaan dat de algemene toe passing van het systeem van loonindexe ring de inflatie sterk bevordert. Opheffing van het systeem zou een tijdelijke daling van de reële uurlonen kunnen veroorza ken. Als doeltreffende maatregelen tegen de inflatie worden genomen is het vraag stuk van de betalingsbalans zeker niet onoplosbaar, zo meent de organisatie. Drs. Werner constateerde op één gebied een duidelijk gebrek aan concurrentie in de bankwereld, dat van de emissies. Daar bij zitten alle grote banken in één club en laten ze een instelling als de Paribas bij emissies van met name semi-overheidsin- stellingen niet meedoen. De eventuele postbank brengt juist hier geen oplossing voor. Op andere terreinen is het niet no dig de concurrentie is daar groot genoeg. Wat de Paribas zelf betreft gewaagde drs. Werner van 1976 als een bijzondei’ goed jaar. De belangstelling steeg met 36 pet tot ƒ1,8 miljard. Het aantal kantoren werd met vier uitgebreid tot twintig, het geen de kosten nogal ongunstig beïnvloed de, maar dat haalt de bank de komende jaren wel weer in, zei de heer Werner. Het exploitatieresultaat verbeterde met 5 pet, maar na voorzieningen resteert een netto-winst van ƒ7,3 miljoen, tegen 10,2 Verzet van industrie tegen Grondwaterwet Gisteren heeft prins Bernhard in het Lips derlandse koetsen- en autofabrikant heeft Autotron in Drunen een aan Spijker ge- onder andere in 1898 de Gouden Koets wijde tentoonstelling geopend. Deze Ne-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19