WERKELIJKE PROCES MENTEN GAAT 9 MEI BEGINNEN Amerikaans vliegtuig Nadere uitwerking Plan Zeebad stopgezet Officier eist Voice recorders rampvliegtuigen in Amerika neergestort tijdens storm: 72 doden levenslang tegen verpleger diepvrieskip topk Dodelijk ongeval bij Van Gelder waliteit O inbraakpreventie bv het woord is aan. aantal pagina's vandaag: 2Ö PRINZESS 1 Groot aantal getuigen s» Maatschappij wil strop niet dragen Nieuwe drank Te lefoonbeantwo orders Tamelijk koud agenda pagina Bekebrede-Barneveld Felle protesten tegen hulp aan Indonesië Noodweer Gebr. Hermans b.v. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN N. I' nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 2 3 S perspex lichtbakken neon iichtreklames (Van onze redacteur in Libanon, Everhart Ditters) BEIROET. Het offensief van rechts-christelijke troepen in Zuid- Libanon is uitgelopen op een tegenaanval, opgezet door de gecombi neerde troepenmacht van linkse partijen en Palestijnen. De situatie rondom het grensplaatsje Taibe is nogal onzeker. Beide partijen beweren meester te zijn over het gehuchtje. Een feit is, dat de gevechten om de controle over toevoerwegen in de buurt onafgebro ken voortgaan. 5,6,7,9 13 11 11 19 18 ....23, 25 15 DEN BOSCH (ANP) Na door de rechtbank in Maastricht te zijn veroordeeld tot dertien jaar ge vangenisstraf, heeft een 41-jarige hoofdverpleger uit Kerkrade gis teren voor het Gerechtshof in Den Bosch levenslang tegen zich ho ren eisen. Procureur-generaal mr. W. Wetzels achtte de ten laste ge legde moord op bejaarde pa- tiënnten van de Lückerheide-kli- niek in Kerkrade zo ernstig, dat volgens hem de zwaarste straf hier op zijn plaats is. De verzach tende omstandigheden waarmee de rechtbank rekening had ge houden, beoordeelde hij als niet of nauwelijks ter zake. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 17 Achtergrond Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport Toerisme MANT 1 LEKKERE K/PKOMfX UIT BARNEVELD ij W Hoofdredactie: Jos I.. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van dér Mije Abonnement - bij vooruitbetaling 1 13,65 p.mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f52, p. jaar f 154,70 p. post 1 200, Losse nummers 70 ct. (Van een onzer verslaggevers) Zware gevechten in zuiden van Libanon (Zie verder, plaatselijke pagina) (ADVERTENTIE) eigen ontwerpstudie voor ADVERTENTIES) -Ja Mr. Habermehl heeft een lijst overge legd van zeventien getuigen, onder wie de twee hoofdgetuigen Hauptmann en Polak. Op deze lijst staan verder ver schillende Pools-Russische burgers. Ook CENTRALE VERWARMING DAKBEDEKKING SANITAIRE INSTALLATIES LOODGIETERSWERKEN KOMPLETE BADKAMERS RIOLERINGEN Veel bewolking met morgen over dag plaatselijk regen. Minimum temperaturen omstreeks 4 graden, maxima ongeveer 8 graden. Mati ge tot krachtige, aan de kust later tot hard toenemende wind uit west tot noordwest. Weersverwachting geldig tot morgenavond. WASHINGTON (Reuter). De twee „voice recorders” en de twee „flight data recorders” van de op Tenerife verongeluk te vliegtuigen van KLM en PanAm zijn gisteren door de Spaanse autoriteiten overgedragen aan het Amerikaanse Insti tuut dat de banden gaat afluisteren. Drie recorders hebben lichte schade opgelopen, de vierde is gedeeltelijk vernield. Het instituut gelooft er nuttige informa tie over de botsing uit de kunnen krijgen. Brandweerlieden zoeken in het voorste deel van het verongelukte toestel naar eventuele overlevenden. Grote delen van het zuidwesten van de V S. zijn getroffen door het noodweer, dat gedeeltelijk verantwoordelijk lijkt vóór het vliegtuigongeluk. Door de hevige re genval zijn overstromingen ontstaan die al KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTEL VEEN, tel. 020-456456 Willebrordstr. 10-12, IJmuiden, tel. 11324 en 18754. Half mei komt in de Verenigde Staten een nieuw produkt in de handel dat zich laat zetten als kof fie. Het is een mengsel van koffie en graan. Dat is vernomen van de producent, General Foods Corpo ration. Het produkt zal in gemalen en in oplosbare vorm verkrijgbaar zijn. In gemalen toestand bestaat het voor zestig percent uit koffie en voor veertig percent uit tarwe. Het oplosbare produkt bestaat voor 54 percent uit koffie. De ove rige bestanddelen zijn tarwe, ze melen en melasse. General Foods kon nog niet zeggen hoeveel er voor het produkt moet worden be taald. De prijs zal in ieder geval lager zijn dan die van normale koffie. aan 25 mensen het leven hebben gekost. De rivieren van Kentucky, Virginia, West- Virginia, Alabama, Mississippi en Georgia zwellen steeds meer en enkele honderden mensen zijn al geëvacueerd. In het noor den van Alabama zijn 17 mensen gedood door hevig onweer en wervelwinden. Tientallen huizen staan onder water en de storm heeft grote schade aangericht. oud-secretaresse van Menten mevrouw Brandt, verscheidene journalisten en tientallen getuigen uit Israel, Polen en Rusland. Mentens verdediger heeft zich niet wil len vastleggen op de mogelijkheid de getuigen alleen onder ede te laten verho ren door de rechter-commissaris. De loop van het proces moet volgens hem Ter geruststelling kan op het ogenblik alleen gezegd worden dat alle informatie over de gevechten in het Zuiden nogal onbetrouwbaar zijn. Actieve deelname van Syrische troepen aan welke kant dan ook lijkt erg onwaarschijnlijk, omdat Sy rië eerder al een crisissituatie met Israel uit de weg is gegaan. Het conflict over 800 Syrische soldaten in het plaatsje Nabatiyy- eh, op 15 km afstand van de grens, werd in februari opgelost door de militairen terug te trekken. Wel is erg aannemelijk dat de Syrische artillerie Israel even heeft willen waar schuwen niet zo actief deel te nemen aan de gevechten als bijvoorbeeld eind vorige week. De Israëlische artillerie vergemak kelijkte toen de opmars van de christenen naar de plaatsjes Aitaroen en Ainata. Sy rië wil Israel zeggen: „Wat jullie doen, kunnen wij ook”. Het gaat voorlopig om een waarschuwing. zijn uiterst verward. Het is daarom moei lijk na te gaan welk aandeel Syrische troepen van het Arabisch Vredesleger ge had hebben in deze gevechten. Gisteren circuleerden er geruchten dat Syrische artillerie het voorbereidend werk gedaan zou hebben voor de Palestijnse tegenaan val op Taibe, en dat Syrische raketspecia- listen-in-burger het vuur op Marjayoen geleid zouden hebben. Voor de bevestiging van dit nogal alar merende bericht worden niet alleen rechts-christelijke, maar ook Palestijnse (van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het Komité Indonesië protesteert vandaag en morgen op de Dam in Amsterdam tegen de jaarlijkse confe rentie van de Inter Gouvernementele Groep inzake Indonesië (IGGI), die op deze twee dagen in het Amsterdamse Amstel Hotel wordt gehouden. Op deze IGGI-cOnferentie, die onder voorzitterschap staat van minister Pronk, bespreken tien rijke landen welke ontwik kelingshulp zij dit jaar aan Indonesië zul len gaan verlenen De conferentie valt in een tijd, waarin steeds meer bekend wordt over de volke renmoord, die door de Soehartogroepen op Oost-Tirnor wordt gepleegd. Een rap port van de Australische journalist Dunn maakt melding van 100.000 doden als ge volg van de Soeharto-agressie, die inmid dels door de Verenigde Naties is veroor deeld, aldus het comité. Dunn is gistermiddag in Nederland aan gekomen voor gesprekken met Tweede- Kamerleden van de PvdA, CDA en PPR over de situatie op het door Indonesië ingelijfde eiland Oost-Timor. bronnen geciteerd. Beide kanten hebben er overigens voordeel bij dit soort infor matie door te geven: de christelijke partij en om de onverwachte militaire tegenslag wat te vergulden, de linkse partijen en Palestijnen om de Syriërs mee te slepen in een veel groter conflict, namelijk met Israel. Het deelnemen van Syrische troepen aan de gevechten, en dan met name aan de kant van de Palestijnen, betekent zoveel als het uitlokken van een Syfisch-Israeli- sche botsing in Zuid-Libanon. Israel heeft herhaaldelijk te kennen gegeven geen Sy rische troepen te dulden op minder dan 15 km afstand van de Israëlische noordgrens. Wanneer Syrische troepen oprukken om aan de actie deel te nemen, kan dit opgevat worden als een oorlogsverklaring. Een botsing is dan onvermijdelijk, omdat Is rael bovendien militair actief is aan de kant van de rechts-christelijke troepen. Een ander belangrijk knooppunt van toevoervjjegen, de garnizoensplaats Mar jayoen, is eveneens inzet geworden van zware gevechten. Na zwaar artillerievuur en raketbeschietingen op de christelijke stellingen, wisten Palestijnse commando’s de stad binnen te dringen en vonden er huis-aan-huis-gevechten plaats. Wat een commandant van de rechts-christelijke militia betitelde als een laatste stuiptrek king van links-Palestijns verzet, blijkt nog genoeg slagkracht te hebben. Berichten over de situatie in het Zuiden Het verwacht de Spaanse autoriteiten bin nen twee tot drie weken een analyse te kunnen verstrekken. Spanje kan die gege vens al of niet openbaar maken. Pas over 12 tot 18 maanden zal het instituut zijn 1 eigen rapport over de botsing uitgeven. I VELSEN-NOORD. In de centrale hoogspanningsruimte van Van Gelder Papier in Velsen-Noord is maandagmid dag de 23-jarige Haarlemse electromon- teur F. J. M. Eleveld door electrokutie om het leven gekomen, tijdens werkzaamhe den aan de hoofdschakelaar. Het ongeval gébeurde omstreeks half twee. Er waren verscheidene storingen ge weest, waarbij de spanning via de hoofd schakelaar meerdere keren was aan- en uitgeschakeld geweest. Men heeft niet on derkend dat door de storing de hoofdscha kelaar van de hoogspanningsruimte later ook onder 3000 Volt spanning is komen te staan Het slachtoffer was een maand gehuwd. De procureur-generaal zei in zijn lange requisitoir wettig bewezen te achten, dat de man acht patiënten met opzet en met voorbedachten rade van het leven heeft beroofd door hen met insuline in te spui ten. De heer Wetzels is er echter van over tuigd, dat de hoofdverpleger veel meer op zijn geweten heeft. (Zie verder pagina 2) IJMUIDEN. Heidemaatschappij Beheer heeft de nadere uitwerking van het Plan Zeebad stopgezet. De maatschappij, de projectontwikkelaar van het welbekende recreatie-object, heeft tot nu toe 30.000,- in de voorbereidingen van het project gestoken. Voordat de volgende voorbereidingsfase ingaat, waarmee een kwart miljoen gulden is gemoeid, wil de Heidemaatschappij meer zekerheid omtrent de uitvoerbaar heid van het plan. De projectontwikkelaar weigert voor de gemaakte kosten op te draaien, als Zeebad moet wijken voor de Voorhaven. Daarom zal de Velser gemeenteraad zich in dat geval garant moeten stellen voor de finan ciële schade die de Heidemaatschappij leidt. Die uitspraak lijkt de gemeenteraad te kunnen doen gezien de recente opstel ling van Amsterdam ten aanzien van de Voorhaven. En zelfs indien de Voorhaven wordt aangelegd, kan het plan Zeebad in aangepaste vorm worden uitgevoerd, zo meent men momenteel in kringen van het Amsterdamse gemeentebestuur. Óverigens zijn alle kosten voor rekening van de Heidemaatschappij als deze onder neming er niet in slaagt voldoende geld schieters te vinden om het project te finan cieren en te exploiteren. Wat betreft deze kapitaalverschaffers wordt onder meer gédacht aan pensioenfondsen, beleggings maatschappijen of vakverenigingen die te genwoordig ook een vermogen te beheren hebben. ATLANTA (AFP, UPI, Reuter) Een tweemotorig DC-9-straalvliegtuig met 81 inzittenden is gisteren neergestort op gebouwen in het plaatsje New Hop in de Amerikaanse staat Georgia en daarna ontploft. Er zouden zeker 72 doden zijn. Het vliegtuig was op weg van Huntsville in Alabama naar Atlanta en was door zwaar onweer gevlogen. De piloot meldde dat twee motoren in brand stonden en dat hij ging proberen een noodlanding te maken op de luchtmachtbasis Dobbins, het dichtsbijzijn- de vliegveld. Hij had zijn toestel blijkbaar niet meer in de hand en kwam neer op een leven smiddelenwinkel. Het vliegtuig schoof door tot vlak voor een school, waar het ontplofte. De wrakstukken van het vliegtuig lagen over één kilometer lengte verspreid, alleen het staartstuk was nog heel. Het ongeluk gebeurde in een hevige re genbui tijdens stormachtig weer. Het toe stel heeft blijkbaar een rij gebo.uwen langs een kant van de weg geraakt voordat het ontplofte. Veel gewonden met brandwon den zijn in het ziekenhuis van Marietta opgenomen. Darwin: Onbaatzuchtige liefde voor leven de wezens ligt ten enenmale en volstrekt buiten de bevatting van welk dier dan ook. worden getuigen-deskundigen gedag vaard van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie. Het aantal getuigen dat voor Menten moet pleiten is aanzienlijk groter. Mr. Van Heijningen is van plan een en tach tig personen op te roepen, onder wie de dissidenten Amalrik en Boekovski, ver der professor Rüter, Hans Knoop, de uitmaken welke getuigen persoonlijk voor de Bijzondere Strafkamer zullen moeten komen. Hij sloot niet uit dat zijn lijst aanmerkelijk langer zal worden. President Schröeder heeft de juridi sche bedenkingen van Mentens verdedi ger tegen het proces alle vier verworpen. Volgens hem is er geen sprake van verja ring en ook is volgens mr. Schröeder de zaak-Menten in 1952 nooit geseponeerd. Hij wees tevens de stelling af dat de dagvaarding nietig zou zijn, omdat de tenlastelegging onvoldoende feiten zou omschrijven. De officier van Justitie heeft dat recht van een dergelijke om schrijving wel. Ten slotte werd het be roep van mr. Van Heijningen verworpen dat bij de dagvaarding geen getuigenlijst is bekend gemaakt. De officier van Justi tie was daartoe niet verplicht, aldus de Bijzondere Strafkamer. Het verzoek van mr. Van Heijningen Menten onmiddellijk in vrijheid te stel len, ook in verband met diens gezond heidstoestand, werd daarom van de hand gewezen. De Strafkamer gaf verder als motivatie aan: „omdat de rechtbank van oordeel is dat de gronden voor de voorlo pige hechtenis nog steeds aanwezig zijn”. - (Zie verder pagina 2) AMSTERDAM. Na de pro-forma- zitting van gisteren zal het werkelijke proces Menten op 9 mei geruime tijd duren. Dat heeft president mr. J. A. Schröeder van de Bijzondere Strafka mer bij de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam besloten na overleg met de officier van Justitie mr. Habermehl en Mentens verdediger mr. Van Heijnin gen. De Bijzondere Strafkamer zal dan beginnen met het verhoren van de getui gen, die door het Openbaar Ministerie en de verdediging zijn aangedragen. IJmuider Courant Gebleken is dat de KLM-voice recorder erg is beschadigd. Het apparaat heeft aan i extreem hoge temperaturen blootgestaan. Een archieffoto van de verongelukte DC-9. Wij bewijzen dagelijks in de keiharde praktijk inbrekers en vandalen daadwerkelijk buiten te kunnen houden. Bel voor dokumentatie. Of stuur deze bon, of lege enveloppe, met achterop uw naam en adres naar Antwoórdnr. 7830, Amsterdam. Geregistreerd T.B.B S. SVifeMiüS* Showroom: Lijnbaansgracht 296^297. Tel. 020-244444”. DINSDAG 5 APRIL 1977 67e jaargang nummer 131 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, pöstbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17-17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1