Andretti winnaar in vierde grand prix Van Ufford kandidaat ïh Thoonen komt nog erg veel tekort Clubs onderaan N.k. damtitel Wiersma en Clerc aan de leiding Nederlanders in Wereldkampioenschappen badminton troosttoernooi Marjan en Rob Ridder geplaatst in treffers en missers krijgen het erg moeilijk praeses NSF 1 mixed tototips SPORTS I- ifl Wk-tafeltennis •hI IkMh 23 SPORT APRIL DINSDAG 19 7 7 5 Bijdragen Leen v d. Lugt uien 55. en r> Puntenoverwinning Inzicht k 1 Bedroevend LONG BEACH (ANP) De vierde race voor het wereld kampioenschap Formule I in Long Beach aan de Ameri kaanse westkust begon en ein digde sensationeel. Daar tusse nin zat een uiterst saai wed- strijdbeeld, dat aan de kop pas heel laat veranderde. Bij de start deed zich een ongeluk voor. Nadat de Zuidafrikaanse leider in het klassement om het wereldkampioenschap Jody Scheckter bliksemsnel de lei ding had genomen, ondanks dat hij vanaf de tweede startrij vertrok (Lauda had pole-positi on), deed zich in de eerste bocht een ongeluk voor. SHE 7 Voetbalsport in OPVALLENDE CRASH Australië heeft HUNT IN AMERIKA impuls nodig Gave boksdemonstratie van agressieve Huussen PIETER MUL (Van onze sportredactie) De Australische voetbalcompetitie is afgelopen zaterdag weer van start gegaan in de wetenschap dat de voet balsport qua populariteit ver achter blijft bij sporten in Australië als rugby Toeschouwersaantallen boven 10.000 komen nauwelijks voor en het grootste deel van het publiek bestaat uit Europese immigranten. De meeste clubs hebben tweederangs voetballers uit Engeland, Italië, Joegoslavië en Griekenland gehaald om het Australi sche voetbal meer aanzien te geven, maar toch slaan experts het niveau van de hoogste Australische divisie niet hoger aan dan het peil, waarop in de Engelse derde divisie wordt ge speeld. Hennie Thoonen is tegen het canvas gesla gen. De scheidsrechter kent de partij aan de Westduitser August toe, die op de ach tergrond nonchalant zijn neus afveegt. Zoals gezegd nam Jody Scheckter de leiding voor Andretti en Niki Lauda. Hij stond die niet meer af. Zijn rit door de straten van Long Beach leek een tweede triomftocht te worden na zijn opzienbarende zege in de Grote Prijs van Argentinië in januari. Het mocht uiteindelijk niet zo zijn. Nadat hij 77 van de 80 ronden het veld had aange voerd, werd hij in het zicht van de eindstreep wegens motorstoringen in gehaald door Mario Andretti, die zou zegevieren, en ook nog door Niki Lauda Voor Scheckter restte slechts de derde plaats. Daardoor moet hij nu ook nog Lauda naast zich dulden op de eerste plaats van het klassement voor de we reldtitel. HAARLEM. Voor de eerste wereld kampioenschappen badminton, die van 30 april tot en met 8 mei in het Zweedse Malmö worden gehouden, zijn Joke van Beusekom en Marjan Ridder in het da- mesdubbelspel, Marjan en Rob Ridder in het gemengd dubbelspel en Joke van Beu sekom in het damesenkelspel geplaatst. De plaatsing in deze onderdelen ziet er als volgt uit: Damesenkelspel: 1 en 2 Yuki (Japan) en Kóppen (Denemarken); 3 en 4 Gilks en Lockwood (beiden Engeland); 5 De hard slaande Seys kwam in de vierde en vijfde ronde goed uit de hoek. Het kostte Husseen een licht opgezet linker oog. Het offensiefje van de Belg in de achtste en laatste ronde mocht hem niet Depailler (Fra) Tyrrell; 5. Emerson Fit tipaldi (Bra) Coparsucar. Damesdubbelspel: 1 en 2 Lockwood-Per- ry (Engeland) en Toganoo-Ueno (Japan); 3 en 4 Joke van Beusekom-Marjan Ridder (Nederland) en Giles-Webster (Engeland). Gemengd dubbelspel: 1 en 2 Perry-Tred- gett (Engeland) en Talbot-Gilks (Enge land); 3 en 4 Skovgaard-Köppen (Dene marken) en Eddy-Gües (Engeland); 5 tot en met 8 onder andere Marjan en Rob Rid der. In het herenenkelspel zijn de Deen Delfs en de Idonesiër King als 1 en 2 geplaatst Ook Bettine Vriesekoop en Bert van der Helm konden het niet redden tegen het Japanse duo Tasaka/Yokota: 13-21, 18-21, 16-21. Tot de finale van het damesenkel spel zijn doorgedrongen de Noordkore- aanse Pak Yung Sun en de Chinese Chang Li. Bij de heren verdwenen de laatste Europeanen uit de strijd. De Zweed Bengtsson verloor van de Japanner Koh- no, de Joegoslaaf Surbek moest het afleg gen tegen de Chinees Liang Ko Liang en de Hongaren Klampar en Gergeley wer den opzij gezet door de Chinezen Huang Liang en Kuo Yao Hua. In het dames dubbelspel ging de titel naar Pak Yong (Noord Korea) en Yang Ying (China). Telstar-Sparta is een wedstrijd met een regelmatige score. 2-2: 1-1: 2-2: en nu weer 1-1 over de laatste vier sei zoenen. 9 De 5-0 nederlaag van NAC tegen FC Twente was de grootste sinds 19 april toen men met dezelfde cijfers bij Ajax verloor. De laatste acht seizoenen ver loor NAC telkens bij FC Twente, 16-0 punten en de doelcijfers 32-3 voor de Twentenaren. 9 Vitesse speelde tot op heden vijf wedstrijden in en tegen Volendam. Men verloor er vier en speelde een wedstrijd gelijk. De negatieve serie van Haarlem zet zich nog steeds voort. Nu dertien wed strijden zonder overwinning, met 2-24 punten eil de doelcijfers 4-23. De laat ste overwinning dateert van 28 novem ber toen men met 2-1 van AZ’67 won. Sparta speelde tegen Telstar voor de vijfde achtereenvolgende keer gelijk in een uitwedstrijd. FC VW produceerde weer één punt in een uitwedstrijd. Na vijf nederlagen nu 1-1 bij Eindhoven. Het laatste punt op vreemd terrein pakte men op 19 december toen men eveneens 1-1 speel de in de Kuip tegen Feyenoord. Ajax maakte tot op heden 19 goals in de tweede competitie-helft. Ruud Geels alleen nam er 12 van voor zijn rekening. 9 Helmond Sport is zijn ongeslagen serie kwijt. Na dertien wedstrijden zonder nederlaag werd nu op eigen terrein met 2-3 van FC Vlaardingen verloren, dat hiermede zijn tweede overwinning op vreemd terrein in dit seizoen behaalde. Excelsior blijft de ploeg van de laat ste maanden. Na het behalen van de derde periode-titel rukt men nu ook op naar de top. Vijftien wedstrijden zon der nederlaag en 25-5 punten. 9 Telstar scoorde zeven keer in zijn laatste vijf wedstrijden. Co Stout maakte er alleen vijf en miste Jan ook nog één wedstrijd door een schorsing. 1-0 1-0 0-1 Desondanks maakt Australië een re delijke kans om de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap in Argentinië te halen. Australië werd in de voorronden winnaar van de sec tor Oceanië en is zeker van plaatsing voor de eindronden bij een overwin ning op de winnaar van de Aziatische zone. De Australische voetbalbond ver wacht van de plaatsing voor Argentinië evenveel profijt te kunnen trekken als van het bereiken van het eindtoernooi in West-Duitsland in 1974, toen de voet balsport in Australië een enorme lift kreeg. Het is echter npg maar zeer de vraag of een plaats bij de laatste zestien ook op lange termijn een gunstig effect zal hebben op de ontwikkeling van het voetbal in Australië. Na afloop van het toernooi om het wereldkampioenschap in 1974 ontstond er een ware voetbalra- ge in Australië, maar nu, nauwelijks drie jaar later, is de populariteit weer tot normale proporties teruggebracht 0-1 1-1 3- 2 4- 2 6-1 0-1 2- 1 1-1 1-8 3- 1 FC Twente FC Utrecht -Telstar -GA Eagles -Feyenoord -FC Amsterdam -Roda JC -NEC -Eindhoven -FC Den Bosch -Fortuna SC -Volendam -SC Cambuur 3-1 1-1 1-4 3-3 3- 0 4- 2 ibij meer baten. Een onomstreden puntenover winning was Huussens prooi. Kampioen Hennie Thoonen had zich een eenvoudiger opponent mogen wensen. De ruim 20 centi meter langere Bernd August beheerste het duel op een manier die voor de Nederland se titelhouder bij de zwaargewichten ver nederend is. In de derde ronde werd Thoo nen al uitgeteld na een klap die de milt teisterde. Thoonen zelf claimde een dreun op zijn rug. Arbiter Schulein ging daar echter niet op in en liet merken het tellen tot tien niet te zijn verleerd. en voetbal De competitie, waarin 14 teams uitkomen, draagt ten onrechte het predikaat nationaal, omdat West- Australië, Tasmanië en het Noord-ter- ritorium niet deelnemen. Vanwege de grote afstanden zijn deze drie gebieden afgevallen en dat zegt eigenlijk al ge noeg over de financiële situatie van het Australisch voetbal. Slechts door middel van sponsors kunnen de veer tien topclubs hun begroting rond krijgen. f 1 De uitslagen van de zesde ronde zijn: Rob Clerc-Hans Jansen 2-0, Ton van de Meerendonk- Frank Drost 1-1, Ad van Tilborg-Frans Herme- link 0-2, Jan de Ruiter-Harm Wiersma 0-2, John van der Borst-Jannes van der Wal 1-1Geert van Aalten-Sjoerd Visser 0-2. FC Amsterdam gaat op zaterdaga vond naar PSV, dat ondanks interne strubbelingen en scheidsrechterlijke beslissingen van de Amsterdammers moet zegevieren. NEC krijgt het in Alk maar misschien nog welzwaarder. BIRMINGHAM. De Nederlandse deelnemers aan het wereldkampioen schap tafeltennis in Birmingham rest al leen nog het troosttoérnooi. Gisteren wer den Nico van Slobbe en Marjan van der Vliet uitgeschakeld in het gemengd dub belspel door het Bulgaarse paar Stojanov- /Nejkova: 15-21, 17-21, 21-17, 12-21. tip 3 1 1 3 2 1 3 1 1 1 3 3 1 AZ’67 won zijn laatste drie wedstrij den telkens met 2-0, tegen respectieve lijk Feyenoord en Roda JC uit en FC Amsterdam thuis. Het laatste doelpunt dat men incasseerde was op 27 februari van Co Stout. ZEVENAAR (ANP). Na de zesde ron de in het toernooi om de nationale damti tel gaan Clerc en Wiersma door respec tievelijk overwinningen op Jansen en De Ruiter aan de leiding. Zij raakten het gezelschap John van der Borst voorlopig kwijt, omdat deze niet verder kwam dan een remise tegen Jannes van der Wal. De nederlaag van Hans Jansen was het ge volg van te fel op winst spelen. De Emme- naar koos daarvoor een riskante spel vorm waarbij hij zijn lange vleugel in ontwikkeling achter liet. Clerc vond de juiste weerlegging, speelde zeer sterk te gen en in een half open klassieke stand kreeg hij gunstige uitzichten op winst. Jansen had door dit alles aanzienlijk meer tijd gebruikt en de klok maande hem tot de hoogste spoed. In deze fase zag Jansen zich genoodzaakt zijn vrijwel ho peloze positie nog te redden door een schijfoffer, maar Clerc speelde feilloos af. Hij herstelde zich hiermee van zijn in de vorige ronde geleden nederlaag. Jansen viel hierdoor twee punten terug. James Hunt, wiens Mac Laren nog maar met één wiel op de grond rijdt, vliegt hier de bocht uit nadat zijn bolide vlak na de start van de Grand Prix van Amerika in aanraking is gekomen met de wagen van de Argentijn Carlos Reutemann.Wonderlijk genoeg liep geen van beide coureurs enig letsel bij de crash op. Hunt kon na een korte inspectie van zijn auto en na verwisseling van een wiel weer vrolijk verder rijden. De wereldkampioen finishte tenslotte op de zevende plaats. Van Ufford Voorgedragen als voorzitter van de N S. F Het drieste inkomen van Thoonen ten spijt, behield August zijn kalmte en in zicht Hij scoorde veelvuldig, terwijl Thoonen met zijn imponerende zwaaisto- ten op een gelukkige uithaal rekende. Zo’n mokerslag, waar hij vorig jaar Jan Lub bers mee velde. De ervaren August was te link om dat niet te doorzien. In de derde ronde maakte een hoek van August een eind aan het treffen. Het fenomeen Frank Albertus kon in de derde profpartij zijn faam niet waarmaken. Na elf zeges in 12 partijen, voornamelijk in het buitenland, moest de in Den Helder wonende Antilli aan het opnemen tegen Tiger Quai. De Ghanees maakte naam toen hij een maand terug James Vrij een afstraffing gaf. Zijn knallende linkse hoek kon hij tegen Alber tus echter niet in stelling brengen. De 25- jarige Albertus ging goed door de ring, maar bleek nog veel te moeten leren. Op arrogante wijze liet hij zijn dekking zak ken, maar Quai - beslist geen groots tech nicus - strafte dat helaas niet af. Gaande de partij scoorde Albertus steeds meer, terwijl Quai hopeloos veel miste. Een dik rechteroog ontnam de Ghanees aan die zijde het uitzicht, een factor die zijn optre den niet ten goede kwam. Albertus kreeg na acht, merendeels vervelende, ronden zijn nieuwste zege. De degradatie-kandidaten hebben zonder uitzondering een zwaar brok te verteren in het Paasweekeinde. Tel star gaat op bezoek bij de komende landskampioen Ajax. De Amsterdam mers vergaren hun punten zonder om wegen, waarbij het buitenshuis de laatste tijd eenvoudiger gaat dan op eigen veld. Misschien ligt daar de kans voor Telstar, dat zich de laatste twee seizoenen in de Meer kranig weerde. Haarlem ontvangt Roda JC, dat door de nederlaag tegen AZ ’67 uit de kop is weggevallen maar alles zal proberen om dit verloren terrein goed te maken. Haarlem is een verhaal apart, maar zal nu toch punten moeten pakken. Voor de KNVB-beker trok Roda JC met 0-2 aan het langste eind, maar zo gemak kelijk zal het nu zeker niet gaan. De verlossing voor Haarlem ligt mis schien in het scoren van het eerste doelpunt in een wedstrijd. Uitslag: 1. Mario Andretti (VST) Lo tus, 260 kilometer en 80 meter in 1 uur, 51 minuten en 35 seconden (gem. 139.830 km/u); 2. Niki Lauda (Oos) Fer rari op 773/1000 sec.; 3. Jody Scheckter (Zaf) Wolf-Ford op 3 sec.; 4. Patrick Co Stout: Maker van laatste goal, die AZ’67 tegen kreeg (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De 24-jarige Utrech ter Adri Huussen verzorgde maandag avond in Carré (slechts gevuld met dui zend toeschouwers) een gave boksdemon stratie. In het gevecht met de Belg Eric Seys maakte de zwaarwelter grote in druk. Uiteindelijk veroverde de ongesla gen atleet een puntenzege, net als een half jaar terug in Antwerpen. De pupil vanex- bokser Ben Zwezerijnen toonde meer dan destijds een technische superioriteit. Een wapen waar tegenover de geharde Seys (al meer dan 30 gevechten) een goede dekking stelde. Al in de openingsronde liet Huussen de 25-jarige Belg zijn offen sieve plannen blijken. Ook Seys was ui teraard nog fris en dat leverde prima boksen op. Huussen bewoog uitstekend, gebruikte veel schijnbewegingen en liet zijn linker herhaaldelijk scoren. Daarmee is gelijk een minder sterk punt van de zwaarwelter vermeld. Hij gebruikte zijn rechter aanvankelijk nauwelijks. Tegen het eind deed hij dat wel, maar toen hadden de inspanningen al te veel kracht geëist. 1 De wagens van wereldkampioen Hunt en de Argentijn Reutemann raak ten elkaar. Reutemann wilde binnen door de achtervolging inzetten, miste de bocht en vloog er samen met James Hunt uit. De Italiaan Brambilla zag het ongeluk gebeuren, probeerde er langs te sturen, maar botste tegen de vang rail. Persoonlijk letsel was er niet Hunt kon de race na een wielwisseling zelfs, zij het met grote achterstand, vervolgen. Reutemann en Brambilla vielen uit. DEN HAAG. Het bestuur van de Ne derlandse Sport Federatie (NSF) heeft jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford, burge meester van Heemstede, kandidaat gesteld voor het voorzitterschap. De huidige prae ses, jhr. mr. A. Feith, heeft zijn functie na een ambtsperiode van achttien jaar ter beschikking gesteld. De heer Quarles van Ufford is geen onbekende in de sportwe reld. Hij is sedert 1968 bestuurslid van de NSF en is tevens bestuurslid van het Ne- derlandsch Olympisch Comité geweest. Gedurende de periode van 1963 tot 1976 was hij bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond, waarvan de laatste zeven jaar als voorzit ter. De ledenvergadering van de Neder landse Sport Federatie is op 9 juni. FC WV NAC Ajax Sparta FC Den Haag PSV Haarlem A.Z.’67 De Graafschap Willem II Heerenveen Groningen MW Stand: 1. Clerc en Wiersma 9 punten, 3 Van der Borst 8, 4. Jansen en Van der Wal 7. Wiersma bleef op gelijke hoogte met de Amsterdammer, door een zege op De Rui ter, die in een gelijkwaardige acht-om-acht stand de verkeerde voortzetting koos. Het was een bijzonder fraaie partij waarin de Friese crack met zijn aanval tegen een goed omsingelende De Ruiter niet veel had kunnen bereiken tot in de eerder vermelde acht om acht stelling. Stand: 1. Schechter en Lauda elk 19 punten; 3. Reutemann 13; 4. Andretti 11; 5. Hunt 9; 6. Fittipaldi 8; 7. Depail ler 7; 8. Pace 6; 9. Mass en Nilsson 2; 11. Regazzoni, Watson, Zorai en Jar- rier ieder 1. Toch wisten de Alkmaarders in zes Seizoenen slechts een keer op eigen veld van de Nijmegenaren te winnen en dat kan meespelen. FC VW ontvangt op eigen terrein FC Twente, dat ondanks vele blessures op tijd in vorm komt voor de halve finale van de KNVB beker. De Graafschap krijgt de kans middels een overwinning op eigen veld op Eindhoven het staartje van de de- grgdanten-groep te pakken. Deze kans zal men zich niet laten ontnemen. De 33-jarige titelhouder kon op dat mo ment een gevecht om het Europees kampi oenschap met Jean-Pierre Goopman, in de zaal aanwezig wel vergeten. Terecht, want de conditie van Thoonen (97,5 kg) mocht verhoudingsgewijs goed zijn, zijn tech nisch en tactisch vermogen zijn nog be droevend. Als een grommende bulldozer stormde hij telkens op August in. Met trage, maar effectieve linker-stopstöten hield de 25-jarige Berlijner Thoonen op afstand. De Nederlander zag geen moge lijkheid zijn tegenstander op correcte ma nier te behaderen. Hij incasseerde een openbare waarschuwing in de tweede ron de. August gaf Thoonen even later zo’n geweldige rechterhoek, dat deze om zijn as tolde en vervolgens neer ging. Acht tellen rust waren zijn deel. tot en met 8 onder andere Joke van Beusekom. ’74-75 '75-’76 ’76-’77 1-3 1- 3 0-0 3-3 2- 3 0-0 1-1 1-1 0-1 Vitesse heeft zijn gebruikelijke in zinking. Na 27 punten uit 16 wedstrij den volgden er maar elf uit de laatste tien. ■HM WWI

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23