aandacht aangeklaagd STRIJD OM LIBANESE OPLOSSING te Platteland krijgt in India meer Kans op vrede mag niet verloren gaan Uitgewezen Westduitsers Joegoslavisch gifschip wordt eindelijk gelicht achtergrond a I Chileense strijdkrachten I „Organisatie van J in buitenland” BEZOEK IN MOSKOU KUNSTMARKT PREMIER MORARJI DESAI: In Adriatische Zee: MARATHONVERS SADAT TEGEN CARTER: Zaïre schort betrekkingen met Cuba op Onenigheid Heilige plicht FIDEL CASTRO VOOR „ONOFFICIEEL” «J! J DINSDAG door Nico Scheepmaker X (Van onze redacteur in de Sovjet- Unie) MOSKOU. De Cubaanse lei der Fidel Castro is gistermiddag uit Oost-Berlijn naar Moskou ge vlogen voor een „onofficieel vriendschappelijk bezoek”, aldus het Russische persbureau Tass. Hij werd op het vliegveld Vnoeka- va, waar alleen belangrijke men sen worden ontvangen, verwel komd door partijleider Breznjev, president Podgomi, premier Ko- sigin en minister van Buitenland se Zaken Gromiko. Castro en Podgomi hebben beide een uitge breide rondreis door Zuidelijk Af rika achter de rug. (Van onze redacteur in Libanon, Everhart Ditters) BEIROET. Het voorjaar soffensief van rechts-christelijke troepen in Zuid-Libanon gaat onafgebroken voort. Op het ogenblik wordt er fel gevochten om een drietal bolwerken die nog in handen zijn van de links- Palestijnse coalitie. Een woord voerder voor de Palestijnen in Beiroet gaf te kennen dat deze laatste drie enclaves binnen christelijk gebied naar alle waar schijnlijkheid prijsgegeven zul len moeten worden, gezien de zware druk van de christelijke troepen, gecombineerd met Is raëlische artilleriebeschietingen van vlak over de grens. De ge vechten vinden plaats op nog geen drie kilometer van de Liba- nees-Israelische grens. ■9 r x r BINNEN- EN BUITENLAND trijfël centraal in gesprek met Sovjet-leiders (Van onze redacteur in Italië) <3 WW KINSHASA (Reuter). Zaïre heeft de diplomatieke betrekkingen met Cuba op geschort, zo meldt het Zaïrese persbureau Azap. De Zaïrese regering heeft herhaaldelijk verklaard dat Cubaanse soldaten zijn bin nengevallen in Shaba (de vroegere provin cie Katanga), De Cubaanse president Fidel Castro heeft die beschuldiging tegegespro- ken. De Zaïrese regering heeft de Cubaan se diplomaten opgedragen het land te ver laten. BRUSSEL (ANP) Enige uitgewe ken Chileense militairen hebben de „Organisatie van de Chileense Demo cratische Strijdkrachten in het Buiten land” opgericht. Dat deelde de uitge weken Chileense generaal Poblete gis teren in Brussel mee. De nieuwe organisatie wil proberen hulp te verlenen aan een 20 Chileense militairen, die momenteel in Chili ge vangen zitten. Ook wil de organisatie steun verlenen aan vroegere Chileense militairen die momenteel in Chili werk loos zijn, omdat ze trouw wilden blijven aan de vroegere president Allende. De organisatie richt zich naar de be ginselen van twee opperbevelhebbers van het Chileense leger ten tijde van het bewind van Allende. Die beginselen zijn: het leger moet de grondwet, de wettelijke overheid en de nationale sou- vereiniteit eerbiedigen en verdedigen. De Chileense generaal veroordeelde op zijn persconferentie in Brussel de „misdaden waaraan de junta in Chili zich de afgelopen jaren heeft schuldig gemaakt jegens het Chileense volk”. Ikzelf was trouwens getuige van een tekenend, en ik mag wel zeggen ontroe rend scènetje. Op de stand van Collection d’Art van Cora de Vries hangt een prachti ge, heel grote Har Sanders in overwegend blauw en wit. Iemand die kennelijk over woog het schilderij te kopen (voor vele duizenden guldens) kwam met een mon strueuze lamp met blauw glas aandragen die hij kennelijk van huis had opgehaald, om te kijken of het schilderij er wel bij zou passen. Hij hield de lamp er bij, en ik vond dat het schilderij niet bij de koper in spe paste, hoewel het Freddy Heineken zelf was. „We vroegen allen ’t meest Wat of er is geweest En dat wéér op kan dagen. We willen alles dragen, Maar niet als kuddebeest!” dichtte vlak voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog een hoofdredacteur, toen het oorspronkelijke vers (u weet wel: „Een mens lijdt dikwijls ’t meest door het lijden dat hij vreest doch dat nooit op komt dagen”) door de regering in de strijd was geworpen om de bevolking gerust te stel len. Dit schrijft me mevrouw M. S. D. Breeuws-Klapwijk uit Alphen aan den Rijn. Het oorspronkelijke vers blijkt intus sen het lievelingsvers van de heer G. A. Glas in Lisse te zijn, omdat het tot zijn ritmisch repertoire behoort bij de door hem beoefende lange-afstandloperij: „Zo menige marathon of kortere loop heb ik volbracht in het ritme van allerhande daartoe geschikte en qua inhoud ook bete kenisvolle verzen, liederen en gezangen. Zo’n loop duurt namelijk lang, en men moet zichzelf iets te doen geven.” De heer Glas kapittelt me vervolgens over de versie van het vers die ik af drukte, maar waar het nu om gaat is, wie dit bekendste vers uit de Nederlandse subpoë- zie geschreven heeft. Dankzij een stroom van brieven en telefoontjes kan ik u nu in ieder geval een tussenstand geven. Ik be gin onderaan, met de dichters en dichte ressen die tot nu toe slechts één stem verwierven: Willem de Merode, Dirk Vol kertsen Coornhert, Hendrik Tollens, Joost van den Vondel, Rhijnvis Feith, Clinge Doorenbos, Jacob Cats, Daniël Chantepie de la Saussaye, prof. Kouwet, Tony de Ridder, Alfred Rudolf Zimmerman, Jaco bus W. H. Schmidt (pseudoniem Jacob van Amstel), Henriëtte Baart de Lafaille, Nel lie van Koi en dr. Laméris. Toch nog twee stemmen verwierven Alice Nahon, Jan Ligthaf cn C. S. Adama van Scheltema, drie stemmen kregen P. A. de Genestet en Dirk Rafaelsz Camphuysen, vier stemmen kreeg Jacobus Revius, zes stemmen Nellie ten Have (maar die heeft het gedicht dus alleen maar gecalligrafeerd) en Nicolaas Beets, liefst tien stemmen gingen naar Guido Gezelle, en voorlopige koploper is dr. Eliza Laurillard met elf stemmen. Van liefst elf van deze 25 deelnemers stond de naam metterdaad bij het gedicht afge drukt! Volgens politieke waarnemers staan de resultaten van de Afrika-reizen van beide staatslieden in het centrum van het ko mende overleg tussen Castro en zijn Rus sische gastheren. Het belangrijk.se resul taat van Podgorni’s reis was de afsluiting van een vriendschaps- en bijstandsver- drag tussen Mozambique en de Sovjet unie. Aangenomen wordt dat de Mozambi- quaanse leider Samora Machel zich enige ruggesteun heeft willen verschaffen met dit verdrag ingeval van een (gewapend) conflict met Rhodesië. In Salisbury wordt er herhaaldelijk over geklaagd, dat nationalistische bevrijdings bewegingen op Rhodesisch gebied opere ren vanuit Mozambique. In de officiële verdragstekst, die gisteren door het Russi sche partijblad Pravda werd gepubli ceerd, wordt gesproken over „het respec teren” van Mozambique’s politiek van niet-gebondenheid. Moskou heeft ook der gelijke verdragen met Angola en met Somalië. De Cubaanse partijleider kwam uit Oost-Berlijn, waar hij met zijn DDR-gast- heren onder meer gesproken heeft over de Oostduitse economische steun aan Cuba. In het Oostduits-Cubaanse communiqué wordt slechts gesproken over de „steun voor revolutionaire bewegingen in Afrika die hun streven richten op de liquidering van alle vormen van neokolonialistische uitbuiting en onderdrukking”. Het com muniqué wordt als een directe ondersteu- Castro heeft tijdens zijn Afrikaanse reis ook een poging gedaan om te bemiddelen tussen de regeringen van Somalië en Ethi opië. Beide landen onderhouden goede be trekkingen met Moskou en krijgen behal ve militaire ook economische steun van de Sovjet-Unie. Na zijn bezoeken aan Tanza nia, Zambia en Mozambique bracht presi dent Podgomi ook nog een onverwacht bezoek aan Somalië, waar de Sovjet-mari- ne over havenfaciliteiten beschikt. ROME. Gisteren is een begin ge maakt met de lichting van de „gifbom” in de Golf van Otranto, aan de ingang van de Adriatische Zee. Italiaanse diepzeedui- kers voeren uit aan boord van twee sche pen die geheel zijn toegerust voor de be langrijke taak: 906 vaten vol lood-tetrae- thyl naar de oppervlakte brengen. De vaten Eggen er sinds 14 juli 1974, toen het Joegoslavische vrachtschip Gavtat tot zinken werd gebracht door de Panamese bananenboot Lady Rita. Pas langzamer hand drong het tot de bevolking en daarna tot de autoriteiten door, dat de lading van de Gavtat een permanent gevaar beteken de voor de visserij en het toerisme in de omgeving van Otranto, maar mogelijk voor de hele Middellandse Zee. De bevrijdingsstrijd, zoals het radios tation van de rechts-christelijke falangis- ning beschouwd van Moskou’s Afrika-po- litiek. Toen de Italiaanse regering geen haast bleek te maken met de oplossing van het probleem, legde de kantonrechter van Otranto, Alberto Maritati, vorig jaar no vember beslag op het gifschip en de la ding. Hij gaf de maatschappij Saipem op dracht de berging ter hand te nemen. „Wie er voor de kosten moet opdraaien, is niet mijn probleem, zei Maritati. „Dat moeten ze in Rome maar uitmaken. Waar het mij om gaat is dat de Gavtat gevaar oplevert voor de volksgezondheid en dus heb ik de plicht tussen beide te komen.” Het kabinet blijkt enigszins overrom peld door Maritati’s voortvarendheid. In februari trok het 30 miljoen gulden uit voor de bergingswerkzaamheden, te ver delen over twee jaar. Het ziet er naar uit dat het werk al gedaan zal zijn voordat de regering daadwerkelijk in de beurs heeft getast. nen, die zoveel mogelijk terreinwinst wil len boeken voordat het Libanese leger daar orde op zaken zal gaan stellen. Enkele detachementen die het Libane se leger kon missen, zijn in Zuid-Libanon ingeschakeld, maar zijn voorlopig nog niet tot veel meer in staat dan het in goede banen leiden van de vluchtelingen stroom uit het grensgebied. Het gaat nog niet om een werkelijke strijdmacht die tussenbeide zou kunnen komen. Zeker niet nu van de kant van de christenen de strijd in de afgelopen week werd opge voerd Manschappen, wapens en munitie voor de christenen worden over zee aange voerd vanuit Joenieh, een haven in Mid- den-Libanon, een uitsluitend christelijke provincie. De gewonden worden soms mee teruggenomen, maar meestal wor den zij verzorgd in ziekenhuizen in Noord-Israel. Alleen officiële woord voerders voor de christelijke partijen ontkennen de directe en indirecte militai re steun van de kant van Israel. In de lagere kringen wordt er openlijk over gesproken, terwijl de linkse partijen ge noeg pronkstukken hebben om een ten toonstelling te organiseren van in het zuiden buitgemaakt Amerikaans en Is raëlisch oorlogsmateriaal. Op het ogenblik heeft de benoeming van een nieuwe opperbevelhebber voor het Libanese leger onenigheid gebracht in het rechtse front. De christen-libera- len van oud-president Camille Chamoen verzetten zich tegen de vervanging van generaal Hanna Saied door generaal Victor Khoery, maar de falangisten van Pierre Gemayle verdedigen de keuze van de Libanese president Elias Sarkis en ondersteunen daarmee diens initia tief om het Libanese leger daadwerke lijk in te zetten om de strijd in Zuid- Libanon te stoppen. De christen-liberalen zitten wat meer aan de extreme kant van de rechtervleu gel. Zij zijn voorstanders van een ver gaande decentralisatie van bestuur en regionale onafhankelijkheid In deze kringen wordt ook het meest gesproken over een afsplitsing van het moslim-Li- banon, terwijl de militaire afdeling van de christen-liberalen het meest enthousi ast is om de strijd in Zuid-Libanon voort te zetten en zonodig uit te breiden. De meer invloedrijke falangistenpartij begint zich echter duidelijker op te wer pen als beschermheer van de politieke lijn van president Sarkis. De tendens naar afscheiding in extreem rechtse kringen wordt tegengewerkt en het offi ciële vredesprogramma voor Zuid-Liba non aangemoedigd. Er is daarom enige hoop, dat na de val van de laatste Pales tijnse stellingen in het zuidwestelijk grensgebied, een bestand georganiseerd kan worden, waardoor de taak van het Libanese vredesleger aanzienlijk vereen voudigd zal worden. verantwoordelijkheid geven en voor spoe dige en periodieke verkiezingen voor deze organen zorgen. Premier Desai zei tenslotte dat uit de regeringsperiode van de afgelopen jaren van de Congrespartij de les kan worden getrokken dat niet van de werklozen en minder bedeelden gevraagd kan worden de buikriem aan te halen als er aan de top geen voorbeeld wordt gegeven. In het par lement zijn gisteren twee wetsvoorstellen ingediend om de onder premier Gandhi ingestelde maatregelen tegen de pers op te heffen. 5? 1 In de Sonesta Koepelzaal in Amsterdam, vlak bij het Centraal Station, is tot en met morgen de vijfdaagse „Dutch Art Fair ’77” te zien, wat volgens mij Engels is voor „Nederlandse Kunstmarkt ’77”. Die Engel se naam is wel erg internationaal, maar ook nogal misleidend, omdat het aardige en eigenlijk ook aantrekkelijke van deze kunstmarkt is, dat de 31 deelnemende ga leries uitsluitend hun Nederlandse kunste naars tentoonstellen. Het bleek na twee dagen al een doorslaand succes, er waren toen al duizenden mensen binnen geweest, meer dan men in zijn stoutste dromen over de volle vijf dagen had verwacht. „De mensen stonden zondag zelfs in een lange rij in de regen om binnen te komen,” zei een der galeriehouders me, maar dat vond ik niet het sterkste argument, want wie zou er niet naar binnen willen als het regende? NEW DELHI (Reuter). De nieuwe premier van India, Morarji Desai, heeft gisteren de plannen van zijn regering uit eengezet die de klemtoon in economisch en politiek opzicht verleggen van de ste den naar het platteland. „Alle krachtsinspanningen om af te re kenen met armoede en onderontwikkeling moeten daar worden gebundeld waar de invloed ervan het grootst kan zijn”, aldus de premier. De belofte van de regering om binnen een tiental jaren een eind te maken aan de schrijnendste armoede kan alleen worden waar gemaakt via decentralisatie van politieke en economische macht. Het dorp moet tot basis van de economische vooruitgang worden gemaakt en de onge lijkheid tussen de steden en het platteland moet worden verkleind. De regering zal de economische plannen aanpassen om de werkgelegenheid zo groot mogelijk te ma ken en een gedeelte van de graanreserves van 17 miljoen ton zal worden gebruikt in voedsel-voor-werk-programma’s. De regering zal voorts de provinciale en gemeentelijke parlementen een grotere Het partijblad Pravda schreef gisteren, dat het de heilige plicht is van de Sovjet- Unie en van de andere communistische staten om alomvattende steun te verlenen aan de bevrijdingsbewegingen. Volgens het blad zou uit de communiqués van Podgorni’s Afrika-reis „duidelijk blijken, dat vrede en stabiliteit in zuidelijk Afrika pas gewaarborgd kunnen worden wan neer er een eind gemaakt is aan racisme ne apartheid”. In een buitenlands commen taar onder de titel „Agressieve koers” wordt de.Zuidafrikaanse regering gekriti seerd vanwege de verhoging van het de- fensie-budget. WASHINGTON (UPI). De Egyptische president Anwar Sadat heeft gisteren tij dens een ontvangst door zijn Amerikaan se ambtgenoot Jimmy Carter in het Witte Huis verklaard dat het Palestijnse vraag stuk dient te worden opgelost voordat de .gouden kans” op vrede in het Midden oosten verloren gaat. De Egyptische president, die als eerste Arabische leider de nieuwe Amerikaanse president ontmoet, zei dat hij verheugd was te horen dat Carter het met hem eens is dat deze kans voor vrede benut moet worden. Hij zei dat hij blij was met de aanwijzingen dat Carter het belang van een eigen staat voor de Palestijnen onder ogen ziet. „Er kan geen vooruitgang ge boekt worden als dit probleem onopgelost blijft”, aldus Sadat. „In uw publieke uit spraken van de afgelopen weken kwam u erg dicht bij de geschikte remedie, die nodig is voor de oprichting van een poli tieke entiteit voor de Palestijnen, zodat zij een eenheid van burgers kunnen vormen, en geen groep van vluchtelingen”, zo voeg de de Egyptische president eraan toe. President Carter heeft onlangs ver klaard dat het noodzakelijk is om een eigen Palestijnse staat te erkennen, om zodoende de weg naar vrede in het Mid- den-Oosten te effenen. Ook nu verklaarde hij dat zijn land dit jaar nog een vredesre geling in het gebied wil. Hij keek uit naar de mogelijkheid om Egypte te bezoeken. Sadat is niet alleen naar Washington gegaan om de mogelijkheden van een vre desregeling in het Midden-Oosten te be spreken. Hij hoopt tevens van de Verenig de Staten „grote hc ^veelheden” wapens los te krijgen, in het bijzonder F5-bom- menwerpers, anti-tank-raketten en elek tronische apparatuur. Twee dingen vielen me tijdens de rond gang op. Ten eerste dat de hedendaagse Nederlandse schilderkunst, vooral als je alles nu eens bijeen ziet, heel gevarieerd, interessant en vergeleken met wat je in Londense, Parijse en Zwitserse of Belgi sche galeries aantreft ook van gemiddeld hoge kwaliteit is, en ten tweede dat de mening van het doorsnee-Nederlandse volk dat moderne kunst abstract is en door Karei Appel geschilderd wordt, volkomen achterhaald is. Zelfs mensen die geen kunstgeschiedenis hebben gestudeerd kunnen tegenwoordig weer zien of iets goed geschilderd is of niet. Dat bleek ook wel toen een der bezoekers verontschuldi gend zei, dat hij nu eenmaal kijk op goede dingen had, nadat een galeriehoudster hem nog juist twee litho’s ontfutseld had die hij bezig was op te vouwen (o horror!), zodat hij ze ongemerkt in zijn tas kon stoppen. KARLSRUHE (UPI). De Westduitse aanklager Siegfried Buback heeft giste ren gezegd dat twee Westduitsers, die terroristen zouden zijn en zondag uit Zwe den werden uitgewezen, worden vervolgd wegens lidmaatschap van een criminele organisatie. De twee Westduitsers, Norbert Kröcher en Manfred Adomeit werden vorige week door de Zweedse politie gearresteerd met twaalf andere „terroristen”. Zij zouden van plan zijn geweest een voormalige Zweedse minister té provoceren om de vrijlating van in West-Duitsland gevangen gehouden „terroristen” te bewerkstelligen. De Zweedse politie heeft gisteren nog vier mensen gearresteerd, die ervan ver dacht worden terroristische activiteit te hebben beraamd. Bij een razzia in de vroe ge morgen nam de politie talrijke wapens in beslag. Het verdrag kan als een succes worden beschouwd tegenover China, dat vroeger nogal wat invloed had bij de bevrijdings bewegingen in deze voormalige Portugese kolonie. President Podgorni heeft tijdens zijn verblijf in Mozambique en 'in Tanza nia en Zambia herhaaldelijk gesproken over „alle, noodzakelijke steun” voor het omverwerpen van „racistische regimes”. Verwacht wordt dan ook, dat een groeien de stroom wapens van de Sovjet-Unie naar zuidelijk Afrika een van de consequenties zal zijn van de reis van Podgorni. Deze politiek is in de eerste plaats ge richt op steun van die nationalistische bevrijdingsbewegingen, die met geweld een einde willen maken aan de blanke minderheidsregimes in Zuid-Afrika en Rhodesië. Hierdoor hoopt Moskou uit breiding van de eigen invloed te behalen ten koste van de westerse invloed in dit deel van de wereld. De revolutionaire kleur van de bevrij dingsbewegingen bepaalt de mate van steun die men van Moskou kan verwach ten. Het is nog moeilijk te beoordelen hoe schadelijk deze eenzijdige politiek is voor het Amerikaans-Britse initiatief, dat in eerste instantie gericht is op bemiddeling in de Rhodesische kwestie. Volgens de Russische pers is deze bemiddelingspo ging echter alleen gericht op het „redden” van de blanke minderheidsregering in Sa lisbury. ten de gevechten in het zuiden noemt, dient voortgezet te worden totdat een 15 kilometer brede strook langs de grens vrij zal zijn van elke Palestijnse en links- poütieke militaire aanwezigheid. De strijd in het zuiden verloopt op het ogen blik sterk in het voordeel van de christe- Fidel Castro (tweede van links) na aankomst op het Vhoekavavliegveld te Moskou. Links de Russische president Podgomi, derde van links partijleider Breznjev en geheel rechts premier Kosigin. Af rika-resultaten

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3