Beker en poedelprijs Mens erger je niet PvdA-fractie ondertekent manifest I KGIJ over D’66 leden bleven thuis Uitvoering Verkiezingsbus KINDERCIRCUS ELLEBOOG MORGEN IN NIEUWE SLOF Rooie Vrouwen naar de IJmond Werkgroep gaat vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen inventariseren I „Berufsverbote” niet I r* van „Arion” VEILINGEN AFDELINGSBESTUUR STELT ZICH WEL ACHTER VERKLARING OP J Gestolen auto OM TE KOMEN TOT EDUCATIEF PLAN EN ACTIVITEITENPROGRAM Openbare bijeenkomst Helikopterlanding Vrouwengilde op Adrichem Opening bibliotheek Stan Poppe bij PvdA in Heemskerk Paasminiatuurtjes LI DE ZONNEBLOEM ZWEMDIPLOMA’S teruggevonden Diefstal in Neksloot BEVERWIJK 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 DINSDAG APRIL ff belangrijk terrein als de mensenrech- Weigering Heksenjacht (Van een onzer verslaggeefsters) Cultureel café 5^7® t .schelpen kettinkjes te n. BEVERWIJK Om Beverwijk nog in 1978 voor een uitkering in het kader van de nieuwe Rijksbijdrageregeling in aanmerking te laten komen, is de onlangs op initiatief van de gemeente en de BSCR geformeerde werkgroep vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen met voort varendheid aan de slag gegaan. Gemeenteraad Nieuwe regeling Werkgroep (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Na de fractie van het CDA heeft ook de PvdA- raadsfractie de kerngroep van de Kritische Gemeente IJmond laten weten, het manifest inzake de „Berufsverbote” waarmee de KGIJ eind april naar partnerstad Neuwied afreist niet te zullen onder tekenen. De socialistische raadsleden zijn van mening, dat hoe gering het verschil in inzichten ook moge zijn, het „niet de taak-is van een kerkgenootschap een raadsfractie, die eigen verbindingen heeft, te vertegenwoordigen op een zo 1 ten”. Enquête Hearing i iur u.: se- is MO u.: (Van een onzer verslaggevers) a- ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) Ie (Van een onzer verslaggeefsters) n (Van en onzer verslaggeefsters) over M. HEEMSKERK. ministerie van CRM worden ingediend. officieel in gebruik stellen. in (Van een onzer verslaggeefsters f BEVERWIJK. Op uitnodiging van de Stichting Theater Beverwijk komt woensdagmiddag het kindercircus „Elle boog” naar De Nieuwe Slof. De voorstel ling in het ontmoetingscentrum begint om 14 uur. 5 t H. pi- (Van een medewerker) BEVERWIJK. Hoewel de verwach tingen omtrent de aanvoer van spinazie niet hoopvol waren stonden er maandag toch 4500 kisten van deze bladgroenten in de veilinghal. het manifest opmerkelijk genoeg wel blijkt te willen ondertekenen. Via de KGIJ werd deze verklaring maandag middag reeds openbaar. Op het argument van de PvdA- fractie, dat het niet aangaat de KGIJ te belasten met een taak die de eerste verantwoordelijkheid van hun politier ke partij zou moeten zijn, wordt door het afdelingsbestuur niet nader inge gaan. rond. Kan het plan dan naar de ge meente, dan heeft men daar nog ander halve maand de tijd om de zaak uitge- breid te bestuderen alvorens het door de raad moetworden vastgesteld. De circusacts van „Elleboog” worden geheel gepresenteerd door kinderèn. Er zijn jongleurs, acrobaten, clowns en an dere kunstenmakers in afwisselend zeer knappe en grappige nummers. De toe gangsprijs bedraagt drie gulden en vanaf een jaar of vier zijn kinderen eventueel met hun ouders van harte welkom. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de grote zaal van „De Jansheeren”. 1 e e s Zilveren- gouden en doublé sieraden en Wol- en Handwerkhuis e g n t m te m u. El- Kennemerlaan 27 IJmuiden 1 m •d en oe. te ig jn le n, >rt ie >P )k or et ie et ie ►n je .j i De prijzen van de bloemen waren als volgt: Anjers 25-57, Anemoon 100-150, blauwe druif 20-55. freesia 10-50, Gerbe- ita 45-60, hyacinten 20, iris 28-35, lely 65-70, narcis 10-18, Koude grond 50-75, roos 55-80, babyroos 20-55, Tulpen 15-35. Inmiddels is bij de KGIJ, die de van eind maart daterende brief van de PvdA-fractie tot dusverre niet in de openbaarheid heeft gebracht, in verband met wat voorganger Jan Ruijter „lopende besprekingen om te onderzoeken in hoeverre men nog bereid is van gedachten te verande ren” noemt, maandagmorgen ook be richt binnengekomen van het bestuur van de PvdA-afdeling Beverwijk die De werkgroep, waarin vertegenwoor digers van verschillende op dit gebied actieve instellingen en organisaties zit ting hebben, wil aan de hand van onder meer een enquête een inventarisatie ma' ken van het bestaande en wenselijke vormingswerk in Beverwijk. Deze inven tarisatie moet uitmonden in een zoge naamd educatief plan voor de jaren ’78 tot en met ’81 èn in een activiteitenpro gram voor het komende jaar. BEVERWIJK. De verkiezingskoorts bij de leden van de afdeling IJmond van D’66 is nog niet uitgebroken. De maan dagavond in de Nieuwe Slof gehouden politieke bijeenkomst van D’66 werd magertjes bezocht. Jan de Lange, lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol- land, hield zijn inleiding dan ook bijzon der kort, want inspirerend is het niet om tegen een bjjna lege zaal te praten. De bijeenkomst wordt gehouden in de Jozefzaal aan de Arendsweg 29. ge y’» De KGIJ kan er overigens wel van overtuigd zijn dat de fractieleden van de PvdA die aan de volgende uitwis seling tussen Beverwijk en Neuwied zullen deelnemen, hun ongerustheid over uit Duitsland ontvangen berich ten over de toepassing van het „Be- rufsverbot” niet onder stoelen of banken zullen steken, zo besluit frac- tie-voorzitter Klaas Vermeulen de brief waarmee de kerngroep van het stanpunt van de socialistische raads leden op de hoogte wordt gesteld. Hoewel de hele werkgroep intensief bij de procedure zal worden ingescha keld, zal het meeste uitvoerende werk door de BSCR-medewerkers Hans Zon neveld en Gerard van Tiggelen dienen te worden verricht in nauwe samenwer king met cultureel ambtenaar Jaap Raat, die tevens het secretariaat van de werkgroep onder zijn hoede heeft geno men. Stelt de KGIJ blijkens de uitlatingen7 van voorganger Jan Ruijter nog po gingen in het werk, de socialistische raadsfractie te bewegen het manifest alsnog te ondertekenen: met de CDA- fractie is volgens de KGIJ een nader gesprek over de problematiek van de Berufsverbote onmogelijk gebleken. Na de weigering van de confessio nele fractie het KGIJ-manifest inza ke de Berufsverbote te ondertekenen - een weigering die voornamelijk gebaseerd was op het argument dat men een dergelijke verklaring een slecht uitgangspunt achtte in het streven naar een oprechte en vrij moedige dialoog tussen de delegaties van de KGIJ en de gemeente Neu wied - nodigde de kerngroep de CDA-fractie uit met elkaar in een BEVERWIJK. Politie, brandweer en ambulancedienst zijn maandag inge schakeld bij een helikopterlanding in het sportpark Adrichem. De helikopter had een tweejarig Duits jongetje aan boord voor het Brandwondencentrum. Het jon getje was in een teil met kokend water gevallen. Kaartjes voor de voorstelling zijn ver krijgbaar bij reisbureau Lissone-Linde- man aan de Moensstraat in Beverwijk, bij reisbureau Orion aan het Burg. Nie- lenplein in Heemskerk, bij de firma Mijnen aan de Voorstraat 44 in Wijk aan Zee, bij de VVV-IJmuiden aan het Marktplein en de VVV-Castricum aan het Stationsplein. Rijksbijdrageregeling ter discussie stond, werd duidelijk dat wat de opstelling van plan en programma van de gemeente Beverwijk betreft het beste gekomen kon worden tot de oprichting van een werkgroep, die dan uit vertegenwoordi gers van alle betrokken groeperingen zou moeten worden samengesteld, door de gemeente ambtelijk zou moeten worden ondersteund en door de Beverwijkse So ciaal Culturele Raad professioneel zou dienen te worden begeleid- De gehele procedure kan als een soort voorproefje op de toekomstige ontwikke lingen worden beschouwd, wanneer CRM gelijksoortige rijksbijdrageregelin- gen in wil gaan voeren voor het alge meen maatschappelijk werk, het bejaar- denwerk en andere sectoren van de samenleving. In de verre toekomst dient dit alles uit te monden in de kaderwet welzijn maar zover is het nog lang niet- Voorlopig heeft Beverwijk aan het inspelen op de nieuwe rijksbijdragerege ling vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen de handen meer dan vol!’ Inmiddels overweegt het CDA- raadslid Klaas Reimes naar aanlei ding van de gang van zaken rond de ondertekening van het KGIJ-mani fest, de kwestie van de Berufsverbote tot een punt van bespreking in de gemeenteraad te maken. Sinds de inwerkingtreding van de Rijksbijdrageregeling op 1 juli van het vorige jaar, worden door CRM niet meer rechtstreeks subsidies aan de verenigin gen en organisaties die actief zijn op het gebied van het vormings- en ontwikke lingswerk voor volwassenen verleend. In plaats daarvan wordt de rijksbijdrage aan de betrokken gemeente toegekend, die daartoe echter wel aan een aantal voorwaarden moet voldoen. Om voor zo’n bijdrage in aanmerking te komen, dient de gemeenteraad onder meer een vast plan op te stellen, waarin wordt aangegeven op, welke wijze door een samenhangend patroon van sociaal- culturele en educatieve voorzieningen een gevarieerd aanbod van vormings- en ontwikkelingswerk en onderwijs voor volwassenen kan worden gerealiseerd. Dat plan moet vergezeld gaan van een inventarisatie van het al aanwezige edu catieve werk voor volwassenen, terwijl CRM er voorts enorm aan hecht dat het plan tot stand wordt gebracht in nauw overleg met de betrokken instellingen en groeperingen en met de bevolking. Tijdens een bijeenkomst in „De Nieu- Inmiddels is deze werkgroep gefor meerd en wel uit afgevaardigden van buurthuizen, Wijk aan Zee, vrouwenor ganisaties, bejaarden werk, lichamelijk gehandicapten, werknemers, kerken, maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, Nivon, BSCR, gemeente Beverwijk en Culturele Raad Noord-Holland (advie zen). Tevens is een strak tijdschema ont worpen, waarbinnen de werkgroep haar taak moet volbrengen. Zou er wat min der voortvarend worden gewerkt, dan is WIJK AAN ZEE. De muziekvereni ging „Arion” geeft op zaterdagavond 16 april een uitvoering in café „De Zon” aan de Voorstraat. Na afloop van het concert is er bal na met muzikale medewerking van het „Duo Marcus”. Plan en programma dienen begin sep tember gereed te zijn, zodat de gemeen teraad ze in zijn vergadering van 13 oktober kan vaststellen. Aangezien 1 no vember wat de financiën betreft de fatale datum vormt, kan het geheel dan nog ruim op tijd bij het subsidiërende BEVERWIJK. In het sportfondsen- bad slaagden de volgende leden van de Kennemer Zwemclub voor het zwem- vaardigheidsdiploma 1 gevorderden: Ti mo Benthem, Olav Benthem, Carla Glo rie, Peter Kneppers Eugene de Beerm Richard Bos, Edwin de Bree, Willem Jan Broekkamp, Michael Adrichem, Marjan Wolters, Annemarie Snijders, Karin Waal, Karin Broekkamp en Menno de Bree. Diploma 2: Nellie de Ruiter, Ineke Burger, Alice de Beer, Mattheu Welbo- ren Pauline Schelvis, Anneke Welboren en Joke Blauw. Diploma 3: Tony Lucchi. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een 17-jarige Bever- wijker, die zondagnacht werd ingesloten, nadat hij in de Vech-tstraat een ruit had ingegooid, heeft inmiddels bekend in de nacht van 24 op 25 maart een auto te hebben gestolen uit de Volkswagengara- ge in Beverwijk. De auto is teruggevon den in Heerhugowaard en ter beschik king van de eigenaar gesteld. Het afdelingsbestuur, dat in haar reactie met geen woord over het wel erg afwijkende standpunt van de ei gen raadsfractie rept, deelt mee met deze ondertekening geen hetze tegen dé Bondsrepubliek te willen voeren, „maar wij hebben dit gedaan omdat als de feiten en de gevolgen van de Berufsverbote op een rij worden ge zet er voor ons als afdelingsbestuur geen andere stellingname mogelijk is. Deze feiten zijn da* het er steeds meer op begint te lijken dat het Berufsverbot een heksenjacht gaat worden tegen andersdenkenden”. Door dit manifest te ondertekenen”, zo vervolgt secretaresse Erica van Naar zijn mening valt de proble matiek van de Berufsverbote niet los te koppelen van het partnerschaft tus sen Beverwijk en Neuwied en daar om lijkt het Reimes een goede zaak, wanneer door een discussie in de raad duidelijkheid wordt geschapen in hoeverre die uitwisseling nu precies op de helling staat of op de helling zou moeten staan. Temeer daar PPR en CPN tot dus verre wel én CDA en PvdA-fracties niet hebben ondertekend, denkt Rei mes op korte termijn stappen te gaan ondernemen om tot zo’n behandeling in de gemeenteraad te komen. In alle buurthuizen zijn maandag de paasvakantieprogramma’s van start ge gaan. In de Heemskerkse „Zandkraai” begonnen de activiteiten met een toer nooi in „Mens erger je niet”. Met dit oud-Hollandse spel trok men vorig jaar een zaal vol kinderen. Nu waren het er minder, maar er werd even fel om de prijsjes gestreden. De wisselbeker ging dit jaar naar de negenjarige Piet de Wildt. Ado Hartenhoof kreeg de poedel prijs. Dat gebeurt op uitnodiging van de samenwerkende Rooie Vrouwen in Be verwijk en Heemskerk. Die staan ’s mor gens op de markt in Beverwijk en gaan ’s middags achtereenvolgens naar Wij- kerbaan, Europaplein en Burg. Nielen- plein. ’s Avonds wordt er een politieke bij eenkomst voor de vrouwen belegd in het buurthuis ,,De Lichtboei” aan de Maas straat- Daar kan men kennis maken met Pijkel van der Merwe die als vrouw het hoogst op de PvdA-verkiezingslijst staat. namelijk als zesde. Voor die avond is ook Cobie Schreier uitgenodigd. Wegens de paasvakantie-activiteiten in „De Zandkraai” blijft het vrouwencafé op donderdag 7 april gesloten. Men wil nu gaan fietsen naar de Johanneshof in Castricum. Op donderdag 28 paril komt Harriët Freezer in het vrouwencafé. De Lange had een drietal punten die hij aansneed: het groeikernenbeleid, de mini-provincies en de uitbreiding van Hoogovens. Opzienbarendé uitspraken konden niet worden opgetekend. Over de beroemde en beruchte overloop merkte hij op, dat G.S. nu eens eindelijk hebben ingezien, dat het beleid in de afgelopen jaren heeft gefaald. De oplossing om nu zelf in de IJmond woningen te bouwen sprak hem wel aan. „Het hoeft niet persé, maar het past wel in de gedach tengang om af te komen van de verre pendel naar het noorden”. De Lange vestigde ook de aandacht op de stads vernieuwing. „Een vorm van verdichting van bewoning, waarmee je tegemoet kan komen aan de gebreken van de over loop”. Over de uitbreiding van Hoogo vens zöi hij, dat door dit bedrijf nimmer is duidelijk gemaakt of de 11 miljoen ton staal meer wérk oplevert, Iaat staan dat Hoogovens eep oordeel heeft over de aard van dat werk, aldus de Lange. Dongen namens het afdelingsbestuur, „willen wij die groepen in de Bonds republiek steunen (zowel binnen als buiten de SPD) die strijd voeren tegen het Berufsverbot, vaak met hun rug tegen de muur in een verhit politiek klimaat. Met hen voelen wij ons solidair in de gezamenlijke strijd voor het behoud van de democratie”. Dat de werkgroep zich van die finan ciële consequenties maar al te zeer be wust is wordt alleen al geïllustreerd door de enquête, waarvan de inhoud in slechts twee werkgroepvergaderingen kon worden vastgesteld. HEEMSKERK. Op woensdag 18 mei rijdt van twee uur af de verkie zingsbus van de Rooie Vrouwen in Be verwijk en Heemskerk met daarin onder andere Pijkel van der Merwe, Sonja Barend, Ageeth Scherphuis, Elles Berger en Lettie Kosterman. het risico groot dat de fatale datitJh van 1 november niet wordt gehaald wat betekent dat er voor 1978 al niet meer op een uitkering in het kader van de rijksbijdrageregeling behoeft te worden gerekend. Inventarisatie- en enquêteresultaten moeten in juni weer tot een verslag zijn samengevoegd, waaruit de werkgroep conclusies kan gaan formuleren die dan weer als uitgangspunten voor het educa tieve vierjarenplan kunnen gaan funge ren-. In augustus, als dit ontwerpplan gereed is, stelt men zich voor het geheel tijdens een hearing aan de bevolking te presenteren. Komen er dan op- en/ of aanmerkingen, dan kunnen deze tot een nota van wijziging leiden die men uiter lijk eind augustus denkt te hebben afge- HEEMSKERK. Het Tweede Ka- mer-Iid Stan Poppe komt tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de Partij van de Arbeid afdeling Heemskerk op vrijdag 22 paril spreken over de sociaal- economische politiek. De zware nachtvorst van vorige week was het produkt wel aan te zien want het was lanig allemaal geen eerste kwa liteit terwijl er' ook nogal wat op de tuinen is achter gebleven wegens te slechte kwaliteit. Een pleister’ op de wonde was dat de prijzen hoog kwamen te liggen. Voor de eerste kwaliteit werd tot 280 cent pér kilo betaald en voor de tweede kwaliteit liep de prijs nog op tot twee gulden per kilo. Voor de minder goede kwaliteiten werd 77 tot 100 cent betaald. Ook de prijzen van de andere produkten waren hoog: andijvie 200-700, prei 100-122, radijs 90-107, rabarber 95- 120, spinazie 75-280. openhartig gesprek de situatie in de Bohdsrepubliek te bespreken. Op deze uitnodiging nu werd door de CDA-fractie niet ingegaan, wat door de KGIJ op haar beurt weer als uiterst teleurstellend werd ervaren. Dit temeer - aldus de KGIJ „omdat hieruit blijkt dat het CDA de opvat tingen die leven binnen groeperingen die zich uitdrukkelijk laten inspireren door het evangelie zo weinig serieus neemt”. De KGIJ blijft overigens be reid, alsnog met de CDA-fractie een gesprek aan te gaan. Wethouder M. J. Vervelde-Wagenaar ?al op zaterdag 16 april, om 11 uur het nieuwe bibliotheek - •filiaal „Oosterwijk” aan de Beneluxlaan Deze enquête wordt in de week na Pasen gehouden onder de besturen van politieke partijen, overlegorganen, aktie- groepen, instellingen voor maatschappe lijke dienstverlening, bejaardenwerk. li chamelijk gehandicapten, geestelijk ge handicapten, vakorganisaties, kerkelijke en levensbeschouwelijke instellingen, culturele organisaties, club- en buurt huizen, streekverenigingen, vrouwenor ganisaties, NVN-organisaties, onderwijs instellingen (avond- en dag-mavo), de Beverwijkse Sportraad, het jong-volwas- senenwerk en instellingen als de werk groep Anonieme Alcoholisten en de con tactgroep voor homofielen in de IJmond. In verband met het krappe tijdbestek waarbinnen de zaak gereed moet zijn, heeft men een groot aantal in principe wel vöor enquêtering in aanmerking ko mende instellingen van de lijst moeten schrappen. Gepoogd is wel zoveel moge lijk de direct bij het vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen be trokken instellingen (waarmee die acti viteiten bedoeld worden, waarbij bewust wordt gestreefd naar het vergroten vaii bekwaamheden en vaardigheden, kennis en inzicht) aan de enquête te laten deelnemen. Er van uit gaande dat de verwerking van de enquêtegegevens ongeveer een maand zal vergen, verwacht de werk groep het eerste voorlopige verslag rond 6 mei gereed te hebben. Daar moeten dan de gegevens die uit diverse sectorge- wijze bijeenkomsten naar voren komen we Slof” op 14 maart, waarin de nieuwe (besprekingen met bejaardengroeperin- gen, met vrouwenorganisaties en derge lijke, dit ter vervolmaking van de enquê teresultaten) nog aan toe worden ge voegd. Ook moeten dan de sociografische ge gevens van Beverwijk nog worden ver zameld, en dient het (Cijfermateriaal over het bestaande vormingswerk in Bever wijk te worden getoetst aan gegevens uit vergelijkbare gemeenten. Vermaak voor ouderen biedt de Stich ting Theater Beverwijk op vrijdagavond 8 april, wanneer in de kelderbar van Huize Scheijbeeck het Prettig Gestoorde Vrouwenkoor optreedt. De dames begin nen om 20.30 uur. De toegang is gratis, maar het wordt wel op prijs gesteld wanneer de bezoekers vrijwillig een bij drage in de daartoe bestemde bus stor ten. HEEMSKERK. Een produktieleider van een firma uit Uitgeest heeft bij de Heemskerkse politie aangifte gedaan van diefstal van verf en schildersgereedschap ter waarde van 800 uit de in aanbouw zijnde patio-bungalqws in het plan Neksloot. BEVERWIJK. Ter afsluiting van het seizoen belegt het Landelijk Katho liek Vrouwengilde afdeling Beverwijk woensdagavond 13 april een openbare bijeenkomst tijdens welke mevrouw A. Groensmit-van der Kallen lid van de afdeling en lid van de CDA-fractie in de Tweede Kamer zal spreken over de actuele politiek.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7