TECHNISCHE COMMISSIE: Vervoer dient rechtstreeks door gemeenten te geschieden Kettingbotsing in oostbuis Velsertunnel Meer toezicht parlement op KLM Burgerlijke stand „GEEN OVERLAADSTATION IN DIT GEBIED” |r„ w r f met ooq op de verkiezingen li ■Ej HESSEL RIENKS: I I IJMOND 19 7 7 APRIL DINSDAG 5 BEVERWIJK HEEMSKERK al A p I In deze serie gesprekken ruimen wij naast de interviews met „regionale kamerleden” bij wijze van uitzondering graag een plaatsje in voor parlementariërs die niet uit een Noordholland- se kieskring stammen, maar zich bezighouden met belangrijke kwesties die hier spelen. Daarom in deze aflevering het woord aan Hessel Rienks, via Overijssel zeker van een herverkiezing in de Tweede Kamer. Rienks is het zevende kamerlid dat aan het woord komt. Vorige afleveringen werden geplaatst op 22 februari, 1, 8, 15 en 22 en 29 maart. BEVERWIJK De stilte rond de afvoer van het IJmond-huisvuil naar de verbrandingsovens van Zaanstad en Alkmaar is doorbro ken. Na zeven maanden van inten sieve studie is de technische com missie van het Centraal Afvalver werkingsbedrijf IJmond tot de con clusie gekomen, dat er in de IJ mond géén overslagstation ge bouwd dient te worden. Ook het vervoer van het afval per schip naar Zaanstad wordt afgeraden, zoals wij gisteren reeds in het kort hebben gepubliceerd. Voorts is het alternatief, twee overlaadstations, één in Beverwijk en één in Velsen-Zuid, om finan cieel technische redenen afgewe zen. Het vèrvoer van de berg afval uit de IJmond dient rechtstreeks door de gemeenten té geschieden, zo deelt het dagelijks bestuur van het CAIJ nu mee. p V gj CAIJ schuift afvalproblemen terug naar IJmondgemeenten en van De botsing ontstond door de file die tijdens de spits was ontstaal). Vijf wa gens botsten achtereenvolgens op elkaar en raakten dusdanig beschadigd dat alle vijf uit de tunnel moesten worden ge sleept. Met een gedegen internationaal lucht vaartbeleid zou volgens Rienks ook voor komen kunnen worden dat regeringen steeds vaker onder druk worden gezet met de dreiging van een landingsverbod. Uit het recente verleden kent Nederland daarvan minstens twee duidelijke voor beelden: het conflict met Aeroflot en de Amerikaanse eisen om het aantal inter continentale vluchten van de KLM op Amerika drastisch te verminderen. De huidige vuilverwerkingsplaats van het CAIJ aan de Beverwijkse Aagten dij k raakt zo langzamerhand aardig vol. Over twee jaar mag er niets meer wor den gestort. Als laatste alternatief somt Velsen het gebruik maken van het bestaande wa genpark op- Tot een keuze komt Velsen op dit moment niet, hetgeen als voordeel biedt, zo meent Velsen» dat de ontwikke ling op technisch gebied kan worden afgewacht, terwijl de mogelijkheid voor een eigen overlaadstation en de spoorio- per open blijft. Rienks zal er geen traan om laten wan neer minister Westerterp in een volgend kabinet niet terugkomt als minister van Verkeer en Waterstaat. Hij geeft hem een mager zesje voor zijn werk op de hier besproken terreinen. Rienks: „Wester terp is een liberaal denkend man. Hij vindt dat de overheid niet te veel moet regelen. Zijn beleid in de afgelopen vier jaar kan dan ook allerminst agressief genoemd worden. Al moet ik daarbij aantekenen dat de luchtvaartproblema- tiek niet bij brede lagen van de bevolking aanspreekt. Er is slechts een beperkte groep Nederlanders bij betrokken en zo’n situatie heeft altijd tot gevolg dat politieke beslissingen hierover moei zaam tót stand komen. Ondanks alle pro blemen is de luchtvaart en alles wat er mee samenhangt daarom een politieke bijwagen gebleven door Theo Klein Dat Rienks op als deze punten actief was en in de komende jaren hoopt te blijven komt omdat hij in de fractie van de Partij van de Arbeid zowel een deel van econo mische zaken als van de ruimtelijke or dening voor zijn rekening neemt. En in veel van de genoemde gevallen liggen die kwesties op deze beide terreinen. Om Een mammoetvuilnisauto, een ander ty pe dan de spoorloper, vergt 12,10 meer. .Beverwijk denkt aan vier spoorlopers voldoende te hebben. Een spoorloper kost twee ton. Een spoorloper bestaat uit een trekker-oplegger combinatie met een gestuurde achteras, waarmee bereikt is dat de combinatie een bijzonder kleine draaicirkel heeft. De oplegger is voorzien van een huisvuilwagenopbouw met een nuttige inhoud van 22 m3 en een nuttige laadcapaciteit van 11 ton. met de luchtvaart te beginnen, Rienks is een vervent voorstander van nationaal luchtvaart beleid, dat op internationaal niveau past in een Europees luchtvaart beleid. Hij vindt dat de Nederlandse re gering, maar ook die van de overige EEG-landen, in de luchtvaart nog te veel over laten aan de luchtvaartmaatschap pijen zelf. En die, zo redeneert hij verder, kijken bij het nemen van beslissingen meestel het eerst naar hun beurzen. „Daarom”, zo verduidelijkt Rienks, „komt het voor dat er met half lege vliegtuigen gevlogen wordt.'. VELSEN. In de oostbuis van de Velsertunnel heeft zich maandagmiddag omstreeks half zes een kettingbotsing voorgedaan waarbij vijf personenwagens betrokken waren. Hoewel de materiële schade behoorlijk was, raakte slechts een bestuurder licht gewond. Toch blijft die mogelijkheid nog steeds open. Het kwam minister Westerterp dan ook bijzonder goed uit toen hij vorig jaar mee kon delen dat in het jaar 2000 niet maximaal 100 miljoen, maar 60 miljoen passagiers op Schiphol verwacht wor den. Dat betekent volgens hem een nog later vollopen van Schiphol. Hessel - Rienks vertrouwt die nieuwe cijfers van de bewindsman niet zo erg. Hij zegt: „Niet alleen vind ik de tijd te kort om al met zo’n prognose op lange termijn te komen. Maar tevens geloof ik dat met moment waarop Schiphol'vol zou zijn, niet bepaald wordt door de capaciteit van de banen. Daar zal een complex van factoren bij meespelen, zoals de bereik baarheid over de weg en per trein, de afhandelingscapaciteit in de stationsge bouwen en de vestigingsmogelijkheden voor de mensen die op Schiphol werken. Rienks: „Zolang er geen geïntegreerd beleid wordt gevoerd blijft de luchtvaart steuenen op bilaterale verdragen (over eenkomsten tussen twee landen apart, red.) en blijft het mogelijk dat bepaalde landen landingsrechten gebruiken als een politieke stok achter de deur”. Een nationaal luchtvaartbeleid in plaats van de losse beslissingen die af en toe geno men worden, zou volgens Rienks ideeën voor de KLM een beperkte bewegings vrijheid inhouden. Hij zegt: „De KLM is natuurlijk al een staatsbedrijf. Maar toch heeft het rijk en zeker de volksvertegen woordiging maar weinig vat op de be- Om uit te rekenen hoeveel het ver voer met enorme inzamelwagens gaat kosten heeft de technische commissie de gemeenten ingeschakeld. In een rapport komt Beverwijk tot de conclusie, dat als het af val zelfstandig naar de vuilver branding Zaanstad wordt afgevoerd, de meerkosten per ton 9,22 zullen zijn bij het gebruik van een spoorloper. Dit bedrag dient bij het nu al geldende tarief per ton afgevoerd huisvuil naar de CAIJ-stortplaats te worden gerekend- Uitgeest er zonder problemen vervoersafstand naar de huidige Als alternatief zocht men het in de richting van twee stations: één in Be verwijk en één op het terrein van de reinigingsdienst bij de tunnel in Velsen. De totale investering voor beide stations zal in de grootte-orde een bedrag vergen van f 4,5 miljoen. Uitgaande van op nieuw 50.000 ton per jaar zijn de over- slagkosten van de twee stations per ton 15,40. De transportkosten zullen hoger zijn dan de f 7>50 voor het vervoer van de berg afval vanuit Beverwijk. De commissie komt dan ook tot de conclu sie, dat de totale kosten van de stations zeker méér gaan bedragen dan 23,-. Schiphol. Hessel Rienks heeft zich de laatste jaren intensief met al deze zaken bezig gehouden. Hij was het die loonon- deriiandelingen van de KLM-directie met de werknemers, en de vliegers in het bijzonder nauwgezet volgde, om steun vroeg van de EEG-partners in het con flict van de KLM met de Russiche maat schappij Aeroflot, minister Westerterp vroeg om afschaffing van de Bollen- vluchten in het voorjaar van 1976, en ijverde voor een uitspraak van de rege ring over de mogelijke vestigingsplaats voor de tweede nationale luchthaven. Bo vendien zette hij zich in vooi' de vorming van de Stichting Geluidshinder Schiphol tot een permanente controlerende com missie nog niet zo lang geleden trachtte de Zwollenaar tevergeefs ,om de rijkso verheid bij de vaststelling van de geluids zones rond Schiphol aan een termijn van drie jaar te binden. is. Daarnaast is het bestaande wagen park in goede staat en zou de invoering van spoosüopers hoge investeringskosten met zich brengen. Het vervoer per as via een overslag station te Beverwijk is iets goedkoper, alhoewel de 18,50 per ton op prijsbasis 1977 de technische commissie ook niet aanspreekt. De 18,50 is samengesteld uit 11,- overlaadkosten en 7,50 trans portkosten. Enige hinder voor het mi lieu verwacht de commissie niet. Hessel Rienks is de eerste politicus in deze serie die geografisch gezien geen banden heeft met Noord-Holland. Niette min is de Zwolse econoom nauw betrok ken bij een aantal belangrijke vraagstuk ken die ook in de komende parlementai re periode aan de orde zullen komen, zoals de aanleg van een tweede nationale luchthaven en daarmee onverbrekelijk verbonden groeimogelijkheid van Schip hol, de ontwikkeling van de luchtvaart in het algemeen en die van de KLM in het bijzonder en niet te vergeten de uitvoe ring van de geluidshinderzones rond En dat de KLM zich dan in de toekomst binnen die lijnen mpet bewegen”. Op die manier wil Rienks de garantie krijgen dat bij belangrijke beslissingen van de KLM-leiding niet bij voorbaat het finan cieel resultaat op de eerste plaats komt, maar dat zp’n besluit getoest wordt aan het maatschappelijk belang. Wat zoveel wil zeggen als, eerst kijken of het financi eel belang wel opweegt tegen bijvoor beeld de schade aan het milieu die daar van het gevolg is, Milieuhygiënische as pecten spelen ook een grote, om niet te zeggen een overheersende rol, wanneer noodzaak van de uitbreiding van Schip hol of de aanleg van een tweede nationa le luchthaven aan de orde komt. Drs. Hessel Rienks werd 45 jaar geleden ge boren in het Friese Weidun. Hij studeerde economie aan de Gemeente Uni- versiteit in Am sterdam en was daarna werk zaam als direc- tie-assistent in de chemische im dustrie. Van 1.96'3 tot 1974 was Rienks hoofd van de économi sche afdeling van openbare werken in Zwol le. de stad waar hij nog steeds met zijn gezin woont. Rienks werd in het be gin van de jaren zestig lid van de Partij van de Ar beid, na enige tijd geaarzeld te hebben tussen P.v.d.A. en PSP. Hij is lid van de Tweede Kamer sinds 11 septem ber 1974. Daarom zal de aanleg van een vijfde baan volgens mij geen beslissende factor meer zijn. Deze luchthaven is nu eenmaal erg ongelukkig gelegen. En er is in het verleden geen beleid gevoerd dat erop gericht was de groei in juiste banen te leiden. Er is hooguit wat gebroddeld in de marge. En ook nu zijn we daar nog niet mee klaar. Het is toch te gek dat de Schiphollijn in Amsterdam nog niet op het landelijke net aangesloten wordt en dat mensen gedwongen worden om veer tig, vijftig kilometer van hun werk te gaan wonen. Bij de behandeling van de Verstedelijkingsnota zal daar nog wel het een en ander over gezegd worden”. „Wat overigens niet inhoudt dat we ik Markerwaard niet de beste oplossing zouden vinden. Maar het zou niet erg galant zijn om niet eerst het resultaat van studies waar we zelf om gevraagd heb ben, af te wachten”, aldus Rienks, die tevens dooi' laat schemeren dat uitbrei ding van Schiphol met een vijfde baan als een alternatief voor een tweede grote luchthaven, voor hem een geen accepta bele zaak is. drijfsvoering. Laten we elkaar goed be grijpen, ik zou niet willen dat het ministe rie van Verkeer en waterstaat gaat ver tellen hoe de KLM geleid moet worden, niaar aan de andere kant wordt het tijd dat de regering en het parlement een kader vaststellen, dat wij dus gaan zeg gen wat wij in de toekomst met de lucht vaart willen. verwerkingsplaats van het CAIJ aan de Beverwijkse Aagtendij k is vrij wel gelijk aan de gemiddelde afstand naar de ovens te Alkmaar, Castricum en Uit geest krijgen in het tweede plannetje gezelschap van Heemskerk. De drie ge meenten leveren dan totaal ongeveer 21.500 ton brandbare afvalstoffen, het geen globaal overeenkomt met de maximale extra-capaciteit die in de Alk- maarse ovens voor de IJmond voorradig is. Althans tot gedurende de eerstko mende 10 jaar- Het is technisch mogelijk de 50.000 ton voor Zaanstad vanuit een overslag station aan de Pijpkade te Beverwijk te storten in schepen, die zorgen voor het vervoer naar Zaanstad. Het station vergt een investering van twee miljoen gul den, maar ook in Zaanstad dienen aller lei zaken te komen, die 3 miljoen ver gen. De vijf miljoen komt voor 50.000 ton afval per jaar op 24,- en dat vindt de technische commissie een te kostbare aangelegenheid. wat goedkoper: 10,24 meerkosten per ton. Heemskerk wil liever naar Alk maar, omdat de weg naar Zaanstad bijzonder moeilijk is voor de chauffeur en de beladers. De route naar Alkmdar kent als enige hindernis de spoorwegover- gang te Uitgeest. Velsen wil de.zaak nog eens bestude ren. Een overlaadstation te Beverwijk is ■niet flexibel ten opzichte van eventueel nieuwe technische ontwikkelingen, zo meent Velsen. Ook een eigen overslag station wordt afgewezen. De spoorloper heeft in Velsen proef gedraaid en daaruit bleek, dat in ver band met de toelaatbare asbelasting de inhoud van de wagen niet optimaal benut kon worden. Bovendien vindt Vel sen, dat het gewenste wisselsysteem van chauffeur en beladers niet realiseerbaar Heemskerk richtte zich op het inza melen en lossen van het vuil, verdeeld over een grotere dagtijd. Mét de huidige mammoetvuilniswagens zijn de meerkos ten van het vuil naar Zaanstad of Alk maar 24,76 en buiten de normale werktijden 17,-. Een spoorloper is heel Dat er in west-europa geen enkele coördinatie is voor bijvoorbeeld tran- santlantische vluchten naar America. Er is hier een groot aantal steden vanwaar je direct op Amerika kan vliegen, terwijl del mogelijkheden aan de andere kant van de. oceaan al zeer beperkt zijn. Vluchten van en naai’ Europa.gaan bijna allemaal vanaf steden als New York en Toronto. Een soortgelijke situatie moet in West-Europa gecreëer worden. Een paar grote vliegvelden die als toegangs poorten gaan dienen, zodat de vliegtui gen die vandaar vertrekken veel effi ciënter gebruikt kunnen worden”. I Een van de laatste wettelijke regelingen die tot stand kwam voor de val van het kabinet Den Uyl was de geluidszonering rond luchtvaartterreinen. Minister Wes terterp deelde bij die gelegenheid mee dat hij voor de verkiezingen geen beslis sing meer verwacht over de mogelijke vestigingsplaats van een tweede nationa le luchthaven, terwijl hij jarenlang had volgehouden dat dit kabinet die beslis sing nog nemen zou. De kamer murmelde wat, maar echt boos kon men daar kennelijk niet over wor den. Rienks: „Ik heb Westerterp bij die gelegenheid gevraagd of hij de ambtena ren die zich bezig houden met de studies hierover niet tot spoed aan kon zetten. Hij antwoordde daarop dat die mensen al te veel opgejaagd worden en daar was de kous mee af”. Een voorstel van SGP en GPV om de studies dan maar niet af te wachten en vast te beslissen dat een tweede nationale luchthaven, als die er mocht komen, in de Markerwaard aan gelegd moet worden, kreeg te wijnig steun. Ook de Partij van de Arbeid ver klaarde zich bij monde van Rienks tegen. GEBOREN' Gerco z.v. W. A. M. Beentjes en P. H. Noordermeer, Tamara J. d.v. E. Kensen en J. G. Otte, Senno z.v. W. Kaasjager en A. During, Guido z.v. A. B. M. de Koning en A. M. Nieuwboer, Emine d.v. O. Kat en A. Misir, Marloes d.v. F. Damad en G. D. Dekker, René A. S. z.v. P. J. A. Slotemaker en J. M. M. Witte brood, Monique M. d.v. D. J van Rooijen en A. P. Kouwenoord. ONDERTROUWD: F. X. van Breemen en P. Kwak, C. J. M. Daan en A. Steenbeek, J. W. J. F. Zonneveld en C. G. G. Jansen, R. Half en A. Doekes, A. H. M. Lammerse en E. C. M. van der Stap, H. T. H. Jaeger en R. M. Hoogeland, W. F. C. Broes en A. J. Franck, Y. M. Lee en K. F. Chan. GEHUWD: R. L. M. Lohman en M. L. de Wit, A. J. M. Zuidervaart en W. E. Wijnsteker, J. J. Zonneveld en H. E. G. Duin, S. de Veen en C. Bharose, K. J. M. Sturk en A. M. W Bruijnsaers, H. Joosten en D. Otten, K. van Sint-Truien en H. S. Hilverink J. H. A. Teelinig en' G. J. Demmers, McDowell, D. E. en M. Rooze- boom, J. H. L. Tromp en M. J. A. P. Duin, G. P. J. Jansen en G. C. Uiterwijk. OVERLEDEN: J. A. Commandeur, 63 jaren, geh. m. Deen, G.P., B. van den Heuvel, 79 jaren, A. B. Vermast, 71 jaren. A. Dormundt,' 72 jaren, geh. gew. mn. J. F. Biesbrouck, S. P. Groothuizen, 95 jaren, K. Heijnen, 81 jaren, A. C. Castien, 71 jaren, onge huwd. GEBOREN Robin de Brie, Rijksstraatweg 83, Ma- ria C. G. de Ruij ter, Voor weg 21, Linda Nutting, Beneluxlaan 367, Rens Brethou- wer, Van der Ploegstraat 15, Atnonius H. van Hoesel, Enigelandstraat 56, Mar loes M. L. van Oosten, Boompjesven 123, Judith M. C. Balbus, Carel van Mander- straat 24. ONDERTROUW: Bastiaan Kempe en Geertruida Stijn- man, Johannes J. Sanders en Karin Stapelkamp, Theodorus C. Breed en Jantje de Jong, Wilhelmus Waanders en Mionika B. Horstmann. GEHUWD: Wim v. d. Wijngaard en Marianne Winkel, Tjeerd Tjepkema en Marchien Grlimmius. OVERLEDEN: Theodorus Luitjes, 65 jaar, Mozart- stra/at; .Jacobus Croese, 70 jaar, Wester - heem, Johannes van der Kolk, 74 jaar, Laan vn Assumburg, Jacobus Rijke, 81 jaar, Kerklaari, Nicolaas Schouten, 75- jaar, Kerkweg; Theresia Meyer, 50 jaar, Lessestraat. De gemeenten Beverwijk en Heems kerk hebben de technische commissie laten weten er wel wat voor te voelen om de afvoer van het huisvuil met de zogenoemde spoorlopers te regelen. Een spoorloper is een enorme trekker-opleg ger combinatie met een nuttige laadea- paciteit van 11 ton. Heemskerk gaat met deze mammoetwagens het liefst naar Alkmaar. Beverwijk houdt het oog ge richt op Zaanstad. Heemskerk dient dan aan meerkosten boven het huidige op- haaltarief f 10,2’ aan de burger te vra gen, ongeacht of men nu naar Alkmaar of Zaanstad rijdt. Beverwijk zal met de spoorloper 9,22 extra per ton huisvuil kwijt zijn. De technische commissie merkt op, dat zeker voor Beverwijk en Heemskerk vervoer met de spoorloper uit kostprijsoverwegingen de voorkeur geniet. Voor Velsen zal het exploiteren van een gemeenschappelijk overlaadsta tion geen aantrekkelijk alternatief bete kenen. Velsen komt tot de conclusie, dat er een nader onderzoek moet worden ingesteld of de gemeente het huidige wagenpark of de spoorloper voor het ophalen en afvoeren van het huisvuil moet gebruiken. Een uitspraak aan wel ke verbrandingsoven men financieel ge zien de voorkeur geeft, ontbreekt in de conclusie van de gemeente Velsen. In juni 1976 trok het CAIJ het besluit om een eigen oven te bouwen, in en besloot 10.000 ton afval te verbranden in Alkmaar en met Zaanstad onderhande- lingen te voeren over de verbranding 50.000 ton IJmondafval in de Zaanse ovens. De technische commissie werd in september gevraagd een rapport op te stellen» waarin de volgende aspecten zouden voorkomen: vervoer van 50.000 ton per schip; vervoer van 50.000 ton met inzamelwagens; vervoer van 50.000 ton via een overslagstation en het aan- gevan van de financiële, planologische, milieu-hygiënische en verkeerstechnische zaken Maar de commissie wilde niet zover gaan. Het behoorde niet tot de taak van de commissie de problematiek van het ophalen en het vervoeren door de ge meenten naar een verwerkingsplaats te bestuderen. Dat moésten de gemeenten zelf maar doen. Aldus geschiedde. De commissie ging uit van twee za ken: het eerstealternatief behandelt de materie ingeval er 10.000 ton naar Alk maar gaat (het vuil van Castricum en Uitgeest) en 50.000 ton naar Zaanstad (het vuil van Heemskerk, Beverwijk en Velsen); alternatief twee handelt over 20 000 ton naar Alkmaar (het vuil van Castricum, Uitgeest en Heemskerk) en 40.000 ton naar Zaanstad (het vuil van Beverwijk en Velsen). In het vuil van alternatief 2 zit tevens 10.000 ton parti culier afval, omdat men anders niet aan de door Zaanstad gewenste 50.000 ton komt. In het eerste plannetje komen Castn- cum en uit. De Ms. ƒ- ’W b'’" -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9