Gebruik van in West-Duitsland 13 In India komen WAARSCHUWT CONGRES de politieke te Socialistische kopstukken over Belgrado-conferentie zonne-energie moet toenemen gevangenen vrij STATE DEPARTMENT VS Nog miljoen werklozen (ook aan dames) OP 16 EN 17 APRIL IN AMSTERDAM: Foto s Eindpunt Tenerife die nog “niemand zag. s Pleidooi voor afschaffing schoolonderzoek bij herexamens ids an Om misverstanden te voorkomen: ook dames zijn welkom bij de gemeentepolitie in Den Haag. EEG-ministers gaan internationale zaken bespreken I I I I Verruiming nieuwe 16 WOENSDAG 6 17 BINNEN- EN BUITENLAND Europese veiligheidsconferentie, deze zomer in Belgrado. HEK Gemeentepolitie r, ELEN R Bezorgdheid over amendementen APRIL 19 7 7 Dmbb* Als je politieman wilt worden in Amsterdam of Den Haag en je voldoet aan de onderstaande voor waarden, stuur deze bon dan ingevuld, in gesloten envelop, ais brief gefrankeerd, aan de heer 1Jvan der Zwan, Centraal Bureau Personeels voorziening Gemeentepolitie, Binnenhof 19, 's Gravenhage. Naam: Adres: Plaats:Leeftijd: Stad van mijn voorkeur: Amsterdam Den Haag Voorwaarden: Leeftijd: van 17 tot en met 28 jaar. Lengte: minimaal 1.70. Opleiding: tot 21 jaar minstens MAVO-diploma of daarmee vergelijkbare opleiding. Als je ouder bent dan 21, kan hiervan worden afgeweken, mits je een ruime algemene ontwikkeling hebt en je je Neder lands goed beheerst. DEN HAAG. Een groot aantal sociaal-democratische Westeurope- se regerings-en partijleiders zal op 16 en 17 april in Amsterdam bijeenkomen om op uitnodiging van de Partij van de Arbeid te discussiëren over gemeenschappelijke uitgangspunten voor de tweede Exc1uslef David Wiley stapt in Los Angeles in het PanAm-vliegtuig dat hem naar zijn vakantiebestemming moet brengen. Op Tenerife fotografeert hij door het raampje een KLM- Boeing die naar de startbaan taxiet. Even later wordt David uit zijn stoel geblazen. Hij krabbelt overeind, rent weg van de vuurhaard, draait zich om en laat de camera klikken. Steeds weer. Ondanks de vlammen, het gigantisch lawaai, het loeien van sirenes, maakt hij een tragisch document in het jaar 1977 van Tenerife. de hel Eindexamenkandidaat het >541 Francois Mitterand Maria Soares (ADVERTENTIE) J, 1 I ankstel Hoewel zonne-energie duur is, stelt Hay es dat niet vergeten mag worden dat de winning van olie en gas tegen 1990 het maximum bereikt zal hebben en dat de voorraden daarvan slinken Hayes’ rekent in zijn studie ook bijvoor beeld windkracht tot de zonne-energie. Dit omdat wind wordt opgewekt door atmos ferische verhoudingen die ontstaan onder inwerking van de zon. Volgens de studie, verricht door Dennis Hayes, kan zonne-energie binnen 25 jaar voorzien in 40 percent van de wereldener- giebehoefte. Binnen 50 jaar kan dit oplo pen tot 75 percent. WASHINGTON. <111*1 Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het Congres gewaarschuwd dat het koppelen van eerbiediging van de rechten van de mens aan het verlenen van buitenlandse hulp een „negatieve benadering" in de buitenlandse politiek is. (Van onze redacteur in West-Duitsland) BONN. Voor het eerst dit jaar is het aantal werklozen in West-Duitsland ge daald. In maart ging het werkloosheids percentage omlaag tot 4,8 percent. Dat betekent dat er nu bijna 1,1 miljoen men sen, dat is 10 percent minder dan in febru- zullen zijn. Speciaal vanwege de komst van Israëlische ministers zullen in Amster dam uitgebreide veiligheidsmaatregelen worden getroffen. Hoewel de PvdA-top niet verwacht dat de socialistische leiders in Amsterdam tot in details overeenstemming zullen kunnen bereiken over een gemeenschappelijke be leidslijn in Belgrado, hoopt men, zo vertel de drs. Van den Bergh, wel in een slotcom muniqué gemeenschappelijke uitgangs punten te kunnen neerleggen. Voornamelijk op aandrang van de PvdA wordt intussen binnen de Socialistische Internationale gewerkt aan de oprichting van een gemeenschappelijk secretariaat voor de buitenlandse politiek. Drs. Van den Bergh zei dinsdag te verwachten dat begin juni op een bijeenkomst in Rome van het bestuur van de Socialistische In ternationale de beslissing zal vallen over de opzet en de structuur van dat internati onale secretariaat. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Docenten en schoollei dingen van 17 scholen voor MAVO, HA VO en VWO in Twente en andere delen van het land vinden dat de afschaffing van het schoolonderzoek bij herexamens dit jaar niet mag doorgaan. In een petitie vragen zij de vaste Kamercommissie voor Onderwijs alles in het werk te stellen om te voorkomen dat eindexamenkandidaten dit jaar in een ongunstiger positie komen dan in voorgaande jaren. In de petitie spreekt men zijn bezorgd heid uit over het feit dat het schoolonder zoek voor herexamens (door het schoolon derzoek werd de helft van het eindcijfer bepaald) is afgeschaft, terwijl de herexa- menkandidaat anderzijds nog niet kan profiteren van een verruiming van de kans op slagen die met ingang van volgend jaar zal worden gerealiseerd. Men vreest dat de eindexamenkandidaten van dit jaar het kind van de rekening zullen worden Tot dit jaar was de situatie zo dat een iedereen die tussen juni '75 en maart dit jaar was gearresteerd krachtens de door oud-premier Gandhi afgekondigde nood toestand komt vrij, aldus minister Singh. Aan de hand van een onderzoek, uitge voerd door het Jacobus College in Ensche de en op het Geert Groote College in Deventer, toont men aan dat een aanzien lijk percentage van de kandidaten, door het niet op elkaar aansluiten van de beide maatregelen, gedupeerd kan raken. Met behulp van de eindexamenresultaten van vorig jaar van een groep van 11 herexa- menkandidaten van het Jacobus College is berekend dat na een herexamen zonder schoolonderzoek slechts vijf kandidaten zouden slagen, terwijl er vorig jaar bij het herexamen met schoolonderzoek negen slaagden ari, zonder werk zijn. De hoeveelheid va- catures steeg en wel tot ruim 200.000. De herkansingen zullen weliswaar uit sluitend plaatsvinden via het centraal schriftelijk examen, terwijl het cijfer van een schoolonderzoek uit de eerste periode gehandhaafd blijft, maar toch vindt er door de twee herkansingen een zodanige verruiming van de kans op slagen plaats dat de nieuwe regeling inderdaad grote voordelen gaat bieden, zo vermeldt de petitie. Mirustei Singh gaf het parlement de verzekering dat elk geval afzonderlijk zal worden gecontroleerd NEW DELHI. (DPA) De centrale re gering van India heeft haar deelstaten opdracht gegeven, de politieke gevange nen vrij te laten. De nieuwe minister van Binnenlandse Zaken Sharan Singh deelde dit gisteren in het parlement mee. el 023- De directeur van het Westduitse arbeids bureau in Neurenberg, dr. Josef Stingl, meende dat de verbetering voor het groot ste deel te danken was aan het betere weer. Er is volgens hem geen sprake van een opvallende verbetering van de conjunc tuur. Bondskanselier Schmidt had vorige week voor de buitenlandse persvereniging verklaard dat de conjunctuur veel beter is dan over het algemeen wordt gedacht. Regeringswoordvoerdei- Armin Grüne wald zei dat de daling van de werkloosheid de juistheid van de regeringspolitiek on derstreept. Er is naar zijn zeggen alle re den aan te nemen dat het werkloosheids percentage dit jaar gemiddeld beneden de vier percent zal komen. (ADVERTENTIE) UITNODIGING t ideale nodem, m. Naa- ate sort chr. ga- .evennt ir klant us fa- an: Cu- tweg 8 anstr „Dag- I., Zon- stzaan) am 371 t. 18 u Ink tel Omdat het ministerie meende dat het schoolonderzoek een zaak is die geduren de het gehele schooljaar tijdens diverse zittingen plaats moet hebben, werd beslo ten een schoolonderzoek voor het herexa men af te schaffen. De ondertekenaars van de petitie zijn het met deze afschaffing wel eens, hoewel men het betreurt dat de herexamenkandidaten voor dit jaar nog niet kunnen profiteren van de nieuwe re geling. Met ingang van volgend jaar name lijk wil staatssecretaris De Jong (voortge- zet onderwijs) alle herexamenkandidaten de gelegenheid beiden een schriftelijk her examen af te leggen in twee vakken; even tueel ook in een vak waarvoor men een voldoende heeft. Dit betekent een aan zienlijke verruiming van de kansen voor de examenkandidaten. De oppositie gelooft hier niets van. Mi nister-president Stoltenberg van Slees- wijk-Holstein, de economisch deskundige van de CDU, toonde zich helemaal niet tevreden. Het aantal vacatures neemt vol gens Stoltenberg veel te weinig toe. De CDU-politicus gelooft ook niet in een posi tieve uitwerking van het investeringspro gramma van 16 miljard, dat onlangs door de regering is aangekondigd. Met name in de bouw en bij de middenstand voorziet Stoltenberg grote verliezen aan arbeids plaatsen* Tijdens een bijeenkomst in Amsterdam van buitenland-experts van de Westeuro- pese socialistische partijen, ook gewijd aan problemen van vrede en veiligheid, bleek overigens al dat er tussen de partijen grote verschillen van mening bestaan over allerlei aspecten van de veiligheid. Zo is het socialistische kamp gesplitst in voor-en tegenstanders van de NAVO. Het is de tweede keer dit jaar dat de ministers over de internationale politiek gaan spreken. De eerste keer was op 31 januari ook in Londen. Behalve over het Midden-Oosten en Cy prus, zal veel aandacht worden besteed aan de situatie in Zuidelijk Afrika, die onlangs nog door minister Van der Stoel als „zeer explosief” werd omschreven. De Engelse gastheer, David Owen, zal dan ook verslag uitbrengen van zijn dan juist afgesloten rondreis door het gebied. WASHINGTON. (AFP) Het Ameri kaanse Worldwatch Institute heeft een studie gepubliceerd waarin de conclusie wordt getrokken dat de mensheid zich voor haar energievoorziening veel meer moet gaan richten op zonne-energie dan op de conventionele brandstoffen als olie en aardgas. Drs. Harry van den Bergh, secretaris buitenland van de PvdA, vertelde gisteren dat op de bijeenkomst, in het Amsterdam se Marriothotel, onder meer bondskanse lier Schmidt (West-Duitsland), Bruno Kreisky (Oostenrijk), premier James Cal laghan (Groot-Brittannië), premier Anker Jorgensen (Denemarken), premier Nordli (Noorwegen), premier Rabin of vice-pre- mier Allon (Israël), Francois Mitterrand (Frans socialistisch partijleider), premier Mario Soares (Portugal) en nog vele ande re socialistische prominenten aanwezig De politie en de ambtenarij zal zich niet hoeven te verantwoorden voor overtredin gen die zijn begaan krachtens de noodtoe stand .De verantwoording daarvoor moet worden gedragen door de politieke let dmg aldus minister Singh Het voornaamste punt van discussie bin nen de Europese socialistische beweging is tot nu toe de vraag hoe sterke nadruk de westelijke landen in Belgrado moeten leg gen op de kwestie van de mensenrechten en het falen van de Oosteuropese landen de aanbevelingen van de eerste veilig heidsconferentie in Helsinki over dit on derwerp uit te voeren. „Als we hiertoe onze toevlucht moeten nemen komt dat doordat we onze inspanningen tot het vergroten van het respect voor mensenrechten hebben gefaald”, verklaarde de coördinatrice van het State Department voor mensenrechten en humanitaire zaken, Patricia Derian, gisteren tegenover de subcommissie van het Huis van Afgevaardigden inzake buitenlandse hulp. Haar opmerkingen weerspiegelen de bezorgdheid van de legeringfCarter over amendementen in het Congres waarin het verlenen van militaire hulp afhankelijk wordt gesteld van de situatie op het gebied van de rechten van de mens in die landen die dergelijke hulp ontvangen DEN HAAG. (ANP) De negen minis ters van Buitenlandse Zaken van de EEG zullen op maandag 18 april in Londen in het kader van de Europese politieke sa menwerking gaan praten over onder meer de situatie in Zuidelijk Afrika. De verklaringen van de regering-Carter over mensenrechten hebben geresulteerd in een verslechtering van de betrekkingen met sommige Latijns-Amerikaanse landen en sommigen geloven dat zij ook hebben bijgedragen tot de afwijzing door de Sovjet Unie van de jongste Amerikaanse voorstellen op het gebied van de beperking van strategische wapens (Van onze redactie buitenland) „We zullen waar dit nodig is voortgaan met woord en daad uitdrukking te geven aan onze bezorgdheid over de mensenrechten Ik'zou willen dat wij meer nadruk legden op positieve daden als een betere manier om het respect voor de mensenrechten te vergroten, liever dan te veel te steunen op besnoeiingen in de hulpverlening, openlijke veroordelingen en andere meer negatieve benaderingen aldus Patricia Derian Premier Den Uyl, minister Van der Stoel en drs. Van den Bergh zullen de volgende week gezamenlijk een Neder landse nota samenstellen, waarin het PvdA-standpunt over de veiligheidscon- ferentie in Belgrado wordt vervat. kind van de rekening? leerling die in een vak een onvoldoende eindexamencijfer behaalde (het eindexa men wordt voor de helft bepaald door het resultaat van schoolonderzoeken in de loop van het jaar en voor de andere helft door het resultaat van het schriftelijk eindexamen) een herexamen in dat vak kon doen dat bestond uit een schoolonder zoek en een schriftelijk herexamen. Reuu

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17