Hans Kraay vertrekt om gezondsheidsredenen AZ WEER OP ZOEK NAAR OEFENMEESTER Eerste zege Geert van Aalten CLERC VERSPEELDE Halve finales zonder ploeg PLAATS AAN TOP uit Nederland Stage Haage in Amerika Zege Sosonko W flliSsV. ssportp'jntiqJ j)autzenberg langs Wagenaar van X liter slagroom liter hopjesvla voor de ha ve prijs. WOENSDAG 6 APRIL 19 7 7 EUROPA CUP WK TAFELTENNIS IN BIRMINGHAM TEN EINDE Europese triomf DERDE RONDE EK PIKEURS IN HILVERSUM Bekerwinnaars Van der Borst: geluk lm».. c SPORT Geldig Vm zaterdag 9 april (Van onze sportredactie) - jekje aers. aoekje et u )r het luizen nan koopt Z EVENAAR. Vier ronden voor het einde heeft Harm Wiersma alleen de kop genomen in de strijd om de nationale damti tel. Grootste concurrent Rob Clerc viel af na verlies tegen de zich herstellende Drost. Slechts debutant Van der Borst kon Wiersma volgen en staat na zijn zege op Sjoerd Visser alleen op de tweede plaats. Rumoer rond Chinese nederlagen in finales Jan Wagenaar: „Kans genoeg” Hij begon al puur slecht met O Quinto ■4 i Zonder Nederlandse clubs kennen de halve finales van de drie Europese toer nooien toch een aantal zeer aantrekke lijke wedstrijden. Dinamo Kiev tegen Borussia Mönchengladbach is de ont moeting, waarnaar de meeste aandacht uitgaat. De kampioen van de Sovjet unie schakelde in de vorige ronde be kerhouder Bayem München uit en Bo russia wacht de niet geringe taak voor Westduits eerherstel te zorgen. In het toernooi voor de bekerwin naars ontmoet Atletico Bilbao Ham burger SV, dat een premie van 12.000 mark kan verdienen bij plaatsing voor de eindstrijd. De Westduitsers blaken van zelfvertrouwen na de grandioze overwinning op Bayem München (5-0) van afgelopen zaterdag. Bekerhouder Anderiecbt gaat woensdag op bezoek bij Napoli. Deze wedstrijd zal recht streeks worden uitgezonden op de Bel gische televisie. Het is de laatste dagen goed weer in Kiev, waar het kwik overdag acht gra den boven nul aanwijst. Niettemin moesten er ondanks deze temperatuur 72 vrachtwagenladingen sneeuw ver wijderd worden uit het stadion. De 100.000 plaatsen die het stadion telt zijn allemaal uitverkocht. Men verwacht ongeveer 20.000 Westduitse supporters. In het toernooi om de UEFA-beker ontmoet RWD Molenbeek, dat Feyen- oovd uitschakelde, Atletico Bilbao en speelt AEK Athene, de ploeg van dr. Hadshone, in Turijn tegen Juventus. „Borussia Mönchengladbach is be slist niet de beste loting voor ons, maar ook weer niet de slechtste”, al dus Dinamo-Kiev-trainer Lobanovski dinsdagavond. Evenals zijn Westduit se collega, heeft Lobanovski video-op- mwnen bestudeerd van het spel van zijn tegenstander, omdat de ploegen elkaar niet van vorige ontmoetingen kennen. Het afgelopen weekeinde behaalde Kiev een mager resultaat tegen Karpa- ty. Lobanovski verklaarde na afloop, dat hij niet tevreden was over het resul taat (1-1) en dat hij evenmin tevreden was over de kwaliteit van het spel van zijn pupillen. Na de wedstrijd tegen Karpaty keerden de Kiev-spelers terug naar hun trainingsoord even buiten Kiev Aan de lange traditie Nederlandse clubs leken niet te kunnen ontbreken in de slotfase van de Europese bekertoer nooien is dit jaar een einde gekomen. PSV sneuvelde in de tweede ronde te gen Saint Etienne, bekerwinnaar Roda JC overleefde de eerste ronde tegen Anderlecht niet, Ajax en Feyenoord konden in het toernooi om de UEFA- beker ook al geen imponerende presta tie leveren en werden respectievelijk uitgeschakeld door Manchester United en RWD Molenbeek. Ajax speelde in Dijon met 2-2 gelijk tegen Olympique Lyon. Natuurlijk duiken er allerlei namen op als men het heeft over de opvolging van Hans Kraay. In het verleden lag Rinus Michels goed in de markt bij AZ. Omdat Michels echter naar Barcelona vertrok, kon hij niet worden gecontracteerd. Mi- Voorzitter Arie Ligthart zei verder dat Hans Kraay, die een jaar terug Joop Brand opvolgde, al geruime tijd klaagt over veel pijn in de heup. Het valt hem moeilijk de trainingen te leiden. Drie dok toren hebben Kraay afzonderlijk onder zocht. Ze kwamen allen tot de conclusie, dat de AZ-oefenmeester in het belang van zijn gezondheid moet stoppen. Wel had zij de pech op kritieke momen ten door de scheidsrechter bestraft te wor den. In de eerste en derde game, respec tievelijk bij 15-20 en 18-18, verloor zij een punt wegens het afschermen van de bal bij de opslag. chels heeft nog niet beslist of hij bij Barce lona blijft. Dit zelfde geldt voor Johan Cruijff. Geen wonder dat men in Alkmaar op zijn minst hoopt op de komst van het duo naar de kaasstad. Spitz Kohn van FC Twente staat ook hoog op de kandidaten lijst maar hij heeft een langer lopend con tract bij zijn vereniging. (voorlaatste) in de door de Zweed Per Olie Goop gewonnen eerste draverij. Vervol gens had hij in O Mores een beter kans- paard, maar eindigde achter winnaar Nar Buitenzorg (met de Deen Preben Kjaers- gard) als zevende. Nummer negen is het geluksgetal van de Franse deelnemer Ri chard Dénéchere. Twee keer won hij on der dit getal. Eerst verrassend met Marna- mai, waarin hij de torenhoge favoriet Nant Buitenzorg klopte, om vervolgens met No ra Hannover wederom het maximale aan tal punten te verdienen Op de valreep zorgde het Franse ge mengde paar Jacques Secretin-Claude Bergeret ervoor, dat deze wereldkampi oenschappen geen volledig debacle wer den voor Europa. Zij behaalden de laatste titel in Birmingham ten koste van de Ja panners Norio Takashima en Sachiko Yo- kota, die weinig konden inbrengen: 21-17, 21-14, 21-17. Voor de rest kwam Europa er in dit toernooi nauwelijks aan te pas. Toch meende de Franse bondstrainer Charles Roesch: „Twee jaar geleden in Calcutta mocht de Chinese ook al niet winnen. Hier was het precies hetzelfde. Dat was trouwens te voorspellen. Net zoals de zege, die het gemengde damesduo uit Noord-Korea en China maandagavond al op China behaalde”. Over het heren dubbelspel kon geen meningsverschil bestaan. Het werd een Chinese aangelegenheid, die door Li en Liang vrij gemakkelijk werd gewonnen met 22-20, 21-18, 21-11 tegen Huang-Lu. Binnenkort zal de spelersgroep van AZ in samenwerking met Klaas Molenaar een profiel schetsen van de toekomstige trai ner. Arie Ligthart tot slot: „Er valt verder geen nieuws te melden over onze nieuwe man. Voorlopig gaan we door met Hans Kraay. En dat betekent dat alle krachten worden gebundeld om onze grote wensen voor dit seizoen nog te realiseren”. men straks aanbiedingen genoeg van goe de trainers. Trouwens deze hele zaak komt in handen van Klaas Molenaar”. Met achtereenvolgens 4 derde, 1 vierde en 1 negende plaats reed titelverdediger Rolf Dantzenberg geregeld punten bijeen, om vanuit een derde positie door te stoten naar de kop van het klassement. Of hij die positie kan behouden, is halverwege dit toernooi moeilijk te voorspellen. Stand aan de kop: 1 Dautzenberg 129 punten 2 Wagenaar en Martz 124 punten 4 Kjaersgaard 113 punten Stand: 1. Harm Wiersma 11 punten; 2. John van der Borst 10 punten; 3. en 4. Rob Clerc en Hans Jansen 9 punten; 5. en 6. Frank Drost en Jannes van der Wal 7 punten; 7. en 8. Frans Hermelink en Jan de Ruiter 6 punten; 9. tot en met 11. Ton van der Meerendonk en Ad van Tilborg en Sjoerd Visser 5 punten; 12. Geert van Aalten 4 punten. AMSTERDAM (ANP). Een van Neer- lands veelbelovende honkbalwerpers, Ber- til Haage van de dit seizoen naar de eerste klasse gepromoveerde Huiskes Tigers uit Enschede is voor een stage van drie weken in de Verenigde Staten. Haage heeft zich daar gevoegd bij de werpersgroep van het Amhurst College in de omgeving van New York, waar hij getraind wordt door Bill Thurston, die deze zomer het Rotterdamse Sparta zal gaan coachen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de Hagenaar Bart Volkerijk deze trip zou gaan maken, maar de ADÓ-er zit voor zijn eindexamens en heeft zich niet kunnen vrijmaken. De reis van Haage, die reeds enkele jaren deel uitmaakt van de selectie voor het nationale negental, is mogelijk gemaakt door toero- perator Gefau, die ook is ingesprongen voor het damessoftbaiteam dat gaat mee doen aan een toernooi in de Verenigde Staten Rainer Koll brak tijdens de training op sport centrum Papendal een nekwervel De Westduitse turner zal hoogstwaarschijnlijk geen blijvend letsel aan zijn val overhouden. John van der Borst had tegen Sjoerd Visser geluk omdat zijn tegenstander op het beslissende moment een simpele drei ging over het hoofd zag. Daardoor won de debutant opnieuw en kon hij oprukken naar een voor hem ongekend hoge positie. Tweede staat hij nu en dat vinden de Uitslagen: Harm WiermsaAd van Til borg: 2-0; Hans JansenTon van der Mee rendonk: 2-0; Frank DrostRob Clerc: 2-0; Sjoerd VisserJohn van der Borst: 0- 2; Frans HermelinkJan de Ruiter: 1-1; Jannes van der WalGeert van Aalten: 0- 2. In de Britse voetbal competitie gaat Ipswich nu met 45 punten uit 34 duels aan de kop. De ploeg won gisteravond met 2-1 van Coventry City Manchester United versloeg Everton met 1 - 2. Clerc stelde ietwat teleur, hoewel zijn nederlaag tegen de tot dinsdag uiterst te genvallende Drost toch ook een verdienste van laatstgenoemde mag heten. Drost opende modern, wilde strijd op de flanken, hetgeen lukte. Zeker toen Clerc koos voor een voortzetting die Drost een vrijbrief gaf voor het in eenvoud oprukken naar de damlijn. Het binnenhalen van de punten was daarna kinderspel. GENEVE (Rtr). De Nederlandse grootmeester Gennadi Sosonko heeft in de achtste ronde van het schaaktoernooi van Geneve een zege behaald op de Fin Westerinen. Jan Timman kwam remise overeen met de Amerikaan Byrne. Met nog zes ronden te spelen staan Timman, Liberzon (isr), Dzjindzjinsjasvili (Isr) en Larsen (Den) gezamenlijk aan kop met 4 1/2 punt. Larsen heeft nog een afgebroken partij tegoed. Hans Kraay (rechts) die Az al na een seizoen in de steek zal moeten laten, temidden van zijn spelers. Tom Okker is voor de derde opeenvolgende maal uitgeschakeld in de eerste ronde van het WCT-tennistoemooi, ditmaal in Monte Carlo. De Haarlemmer verloor van Barazzutti (It).): 6-4,6-3. Jan Kodes versloeg Orantes: 6-i, 6-3. Na de goede prestatie van Jan Wagenaar bij de eerste twee onderdelen hij won in Dinslaken en Wenen drie koersen kwam hij op eigen grond niet tot op merkelijke prestaties. Alleen met Locomo tief (vierde) en Maarten D. (tweede) reed hij „van voren”, maar met zijn andere paarden kon hij nauwelijks imponeren en mocht hij blij zijn een paar puntjes te kunnen pakken. FC Zurich kan in het duel tegen Li verpool niet compleet aantreden. De Zwitsers missen waarschijnlijk hun topscorer Franco Cucinotta. Ook de spelmaker van de ploeg, Kobi Kuhn, zal niet meespelen, waardoor een goed re sultaat in de thuiswedstrijd een te zwa re opgave lijkt. BIRMINGHAM (ANP/Reuter/SID). Was het toeval, dat de Chinezen dinsdag in Birmingham op de laatste dag van de wereldkampioenschappen tafeltennis zowel in het heren- als dames enkelspel verloren? Eberhard Schödler, ooit finalist en Kjell Johansson, veelvoudig wereldkampioen, vonden in ieder geval van niet. „De zege van de Noordkoreaanse Pak Yung Sung stond al van tevoren vast. Om politieke redenen mocht Chang Li niet winnen”, wist de Westduitser zeker. En Johansson: „Dit was weer zo’n relatiegeschenk. Op deze manier is er geen sport meer mogelijk”. Harde kritiek, die volgde op de zeges van de dertigjarige Japanner Mitsuro Kohno met 17-21, 21-9, 21-19, 21-13 op de Chinees Kuo Yao Hua en van Pak Yung Sung met eenvoudiger cijfers op de Chinese Chang Li: 21-15, 24-22, 22-20. Voor de dertigjarige, gebrilde Kohno was het de eerste wereldti tel nadat hij tien jaar geleden in de finale had gestaan tegen zijn landgenoot Nobuhi- ko Hasegawa en twee jaar geleden in Cal cutta derde was geworden. Alleen in de eerste game kon Kuo, die zijn service enorm veel effect meegaf, domineren. Na een achterstand van 7-13 vocht hij terug en won met 21-17. Bij 9-4 in de tweede game kreeg de Chinees een waarschuwing van de scheidsrechter omdat deze de bal bij de opslag niet meer kon zien. Daarna was hij (gespeeld?) niet meer de oude. Kohno zei nog: „Ik vond de scheidsrechter een beetje te streng. We zijn alle twee erg moe na zo’n „Maar”, zegt Arie Ligthart met grote nadruk, „daarover is helemaal niet ge praat. We hebben echt geen haast. Er ko- Wiersma dus nummer één en daarmee lijkt de beste dammer van dit toernooi de weg naar een hernieuwd kampioenschap definitief te hebben ingeslagen. Groot zal zijn voorsprong aan het slot niet zijn, zo voorspellen kenners. Daarvoor is Neder lands damtop kwalitatief te sterk gewor den en maakt Wiersma hoe goed hij ook is nog te veel foutjes. Of zoals dammer Frans Hermelink het zegt: „Wiersma is ook nu de beste, maar is nog geen Sijbrands. Sijbrands denkt dieper, is consciëntieuzer. Of populair vertaald: waar Sijbrands kans ziet dertig zetten vooruit te denken komt Wiersma slechts tot twintig”. (Van onze sportredactie) HILVERSUM. Na de derde rond van het achtste Europees kampioenschap pi keurs, waarvoor elf deelnemers uit even zoveel landen dinsdagavond op het Hil- versumse Sportpark zes draverijen moes ten verrijden, is de spanning in het alge meen klassement nog groter geworden dan al het geval was. Met de Nederlandse vertegenwoordiger Jan Wagenaar aan de leiding, was men naar Nederland geko men en alhoewel Wagenaar zijn eerste plaats verspeelde aan titelverdediger Rolf Dautzenberg (hij staat momenteel samen met de Oostenrijker Dieter Marz op een gedeelde tweede plaats) zijn de onderlinge verschillen zó klein, dat nog niets met zekerheid kan worden gezegd over de afloop van dit kampioenschap, dat na Zweden en Noorwegen op 11 april in het Finse Pori wordt afgesloten. De Nederlandse volleybaldames zegevierden in het Deense Aalborg in hun eerste duel van het toernooi om het Westeuropese kampioenschap. Israel ging met 3-0 naar de kant Raymond Ceulemans gaat op kop na de eerste twee ronden van het biijarttoernooi om de we- neteteitel dmebandeD in Toku* meeste andere dammers verrassend. Frans Hermelink bijvoorbeeld zegt: „Van der Borst heeft nog geen ware klasse ge toond. Zijn hoge klassering dankt hij deels aan geluk. Hoe het ook zij, het jonge talent staat er toch maar en maakt als hij kans ziet zich bij de eerste vier te handhaven een uitstekende kans op rechtstreekse plaatsing voor de nationale titelstrijd van het volgende jaar. (Van onze sportredactie) ALKMAAR-ZAANSTAD. - AZ’67 moet uitzien naar een nieuwe oefenmeester voor het komende seizoen. De huidige trainer Hans Kraay stopt op medisch ad vies met zijn werkzaamheden aan het eind van deze competitie. Een teleurstel ling voor de leiding van AZ, ook al omdat Kraay een tweejarig contract had en hij het goed doet. De resultaten van AZ zijn dit seizoen veelbelovend. De Noordhol- 1 anders hebben alle kans de KNVB-beker te veroveren en een derde plaats, goed voor Europa-Cupvoetbal, ligt binnen bereik. Een mening die door Jan Wagenaar vol ledig wordt onderstreept. Wagenaar: „Ik heb eigenlijk alleen met Locomotief en Maarten D. kanspaarden getroffen. De rest bestond uit moeilijke dieren, waar ik geen enkele kans mee had. Maar ik zit nog in de race, want ik heb gehoord dat ik in Scandinavië goed heb geloot Dat moet perspectieven bieden Bij de eerste drie eindigen betekent namelijk ook deelne men aan het wereldkampioenschap’' (ADVERTENTIE) Alle reden dus voor AZ om tevreden te zijn. Tot dinsdagavond, toen AZ-voorzitter Arie Ligthart het volgende perscommuni qué vrijgaf: „Het bestuur van AZ moet tot zijn grote teleurstelling meedelen, dat oe fenmeester Hans Kraay op medische indi catie zijn werkzaamheden aan het eind van dit seizoen zal moeten beëindigen. Het aanbod van de AZ-leiding om als chef- coach op te treden, heeft Kraay van de hand gewezen. Dit omdat hij meent, dat AZ een technische man nodig heeft, die zich daadwerkelijk met de training belast. De spelersgroep van AZ is dinsdagmiddag op de hoogte gesteld. Ten aanzien van de opvolging zal het bestuur van AZ zich oriënteren”. Met Kentisch Lass en Lloyd eindigde Wagenaar twee keer als achtste. In de door King Hollandia (met de Noor Ulf Thore- sen) gewonnen laatste afdeling sloot de Nederlandse vertegenwoordiger Hilver sum toch nog goed af, want in een close finish moest hij na een fraaie opmars met Maarten D. met een eervolle tweede plaats genoegen nemen. lang toernooi en dan kan het minste je volledig uit je concentratie halen”. Liefst 7000 toeschouwers zullen korte tijd later minder twijfels hebben gehad over de zege van de Noordkoreaanse Pak Yung Sung. Zij was immers titelverdedig ster. Afgezien van het feit, dat de wereld kampioenschappen over twee jaar in Noord-Korea zijn, had zij weinig moeite met haar tegenstandster. Wel maakte het verweer van Chang Li een aanmerkelijk zwakkere indruk dan twee jaar geleden, toen de twee speelsters eveneens tegen elkaar in de finale stonden. Cees van Zweeden, de laatste zeventien jaar verbonden aan de Voorburgse volleybalvereni ging Roswell, heeft besloten zich als trainer coach van deze club terug te trekken. Wie zijn opvolger wordt, is nog niet bekend. Dat alles mag niet leiden tot misverstan den. De vice-wereldkampioen heeft ontzet tend grote klasse, toont die ook duidelijk en bewijst in Nederland nog eenzaam aan de top te staan. Dinsdag in zijn partij tegen Van Tilborg verraste hij de Brabander met een offer waardoor het jonge talent positioneel nadeel opliep. Met een elegante combinatie maakte Wiersma daarop de partij uit. Opvallend voorts de eerste zege van de Gelderse ex-jeugdwereldkampioen Geert van Aalten. De jongeman, in de eerste ronde mentaal verzwakt door droevige fa- milie-omstandigheden, lijkt boven Jan te zijn gekomen en heeft zeker na de winst op Groninger Jannes van der Wal uitzicht op een betere klassering dan de laatste plaats. Hans Jansen tenslotte profiteerde handig van foutjes van opponent Van der Meeren donk en raakte daardoor niet verder ach terop bij Wiersma. DEN HAAG (ANP/GPD). De laat ste acht seizoenen was het Nederland se voetbal steeds vertegenwoordigd in één van de halve finales van één van de Europese bekertoernooien. In 1969 begon de reeks, toen Ajax de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen haalde tegen AC Milan. Daarna volgde de winst van Feyenoord en de trilogie van Ajax in hetzelfde toernooi. In 1974 won Feyen oord de UEFA-beker en het jaar erop speelde Twente in de finale van dat toernooi. Verleden jaar tenslotte be reikte PSV de halve eindstrijd van het belangrijkste toernooi, waarin het werd uitgeschakeld door Saint Etienne. Het ligt in de bedoeling dat Haage op 14 april in Nederland terugkeert Haage die momenteel zijn dienstplicht ver vuld. heeft voor deze vrij gekregen wan de rridHane auu> metten De Tsjechoslowaakse grootmeester Vlastimil Hort heeft wit geloot in de eerste van de serie(s) van twee partijen,die de kandidatenmatch tegen oud-wereldkam- pioen Boris Spasski tot een beslissing moe ten brengen. De eerste twaalf partijen tus sen beide grootmeesters eindigden gelijk. 6-6. De match werd daarna onderbroken, omdat Spasski een blindedarm-operatie moest ondergaan. Hij is daarvan goed her steld. De eerstvolgende partij begint zater dag. Hij wordt eventueel zondag voortge zet. De tweede partij is gepland voor 11 april. Trainer Lobanovski: „Dinamo Kiev krijgt het moeilijk tegen de Westduit sers” O Carlos Monzon kondigde aan dat het titelge vecht op 16 juli aanstaande in Monte Carlo tegen de Colombiaan Rodrigo Valdez zijn laatste zal zijn. De Argentijn heeft zijn vrouw beloofd de bokssport op te geven. De wereldkampioen mid- dengewicht wil het verder als filmacteur pro beren. ALLEEN VOOR MELK UNIE OF HORNA PRODUKTEN O*

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23