Lubbers wil doorgaan met uitbreiding van UC-fabriek Ruim 100 slachtoffers ramp geïdentificeerd Senaat snel met aanvaarding begrotingen Paucksch vraagt verbod uitlevering aan Zweden en dan dit noq het weer J J Nederlandse delegatie redelijk tevreden na waterconferentie Wiegel wil meer opheldering over crisis RfO Vliegtuigje neergestort 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 APRIL WOENSDAG Tegengestemd Ld DEN HAAG (ANP). Minister Lubbers wil wel de voorbereidingen zoals bouwvergunningen en dergelijke voor een nieuwe ultra-centrifu- gefabriek in Almelo treffen, maar een feitelijk bouwbesluit voor shands gekoppeld houden aan een bevredigende afronding van het contract met Brazilië voor de levering van verrijkt uranium uit deze fabriek en tevens aan een nadere afstemming van het exportbeleid op dit punt in het algemeen. (Van onze correspondent) De van Ongedierte Rookgordijnen Bronnen delen Arrestaties in Iran Wijngaarden Tollenfabriek Telefoonkraker veroordeeld Ex-presidenl Cuba dood Vermist Gezag verwerven S w w w w w w w w Verkiezingen DEN HAAG. Waterconferentie de Verenigde Naties, die vorige week in het Argentijnse Mar del Plata werd beëndigd, is niet ontaard in ee „wol lig geheel van politieke en technische discus sies”, maar heeft meer positieve resultaten op geleverd „dan tevoren was gevreesd” Dat ver klaarde gisteren m Den Haag een van de leden van de Nederlandse de legatie naar Mar del Plata. De conferentie was opgezet om speci aal met het oog op de problemen van de ont wikkelingslanden een serie aanbevelingen op te stellen voor interna tionale acties tot verbe tering van de voor ziening van zoet water Ambassadeur Ongeluk met tractor Verder Demonstratie Mannen F s HANS WIEGEL de commandant van het Korps Rijkspolitie Dienst Luchtvaart, meegedeeld. „Hij kreeg geen acht jaar, maar werd Vooruitzichten voor vrijdag. WEERRAPPORTEN 0 F Vigeveno Een en ander blijkt uit een brief van minister Lubbers, die gisteren aan de Tweede Kamer is gezonden. Zoals bekend is de uitbreiding van de fabriek in Almelo, waar uranium ten behoeve van kernener giecentrales wordt verrijkt, een politiek De besprekingen over het Braziliaanse contract zijn nog niet afgerond. Ze zijn bepalend voor de onmiddellijke noodzaak de bouw van een fabriek met een verrij- kingscapaciteit van 400 ton te beginnen. zwbew. zw bew geh bew. zwbew regenbui zwbew. zw bew geh bew zwbew. regenbui regen onbew Ibew regen onbew geh bew. zwbew onbew ibew 1 bew. mist zwbew onbew zwbew zwbew geh bew geh bew Ibew Ibew onbew regenbui Ibew zwbew zwbew sneeuw onbew Ibew zwbew' onbew onbew zwbew onbew heet hangijzer. Samen met Engeland en de Bondsrepubliek werkt Nederland in dit project samen op basis van een Neder landse verrijkingstechniek, de ultra-cen- trifuge. In razendsnel ronddraaiende tol len wordt volgens dit procédé een kleine hoeveelheid voor de toepassing in kern energiecentrales bruikbaar, dat wil zeggen splijtbaar, uranium gewonnen uit een zeer grote hoeveelheid niet bruikbaar uranium. De politieke aspecten van de uitbreiding van de uc-fabriek hebben extra accent Alleen de tractie van de CPN hel weten tegen twee hoofdstukkeri te zijn. die van Buitenlandse Zaken en het belastingplan De overige hoofdstukken kregen una nieme steun van de Eerste Kamet Wiegel heeft de regering al tweemaal om een dergelijke uiteenzetting gevraagd. Premier Den Uyl heeft in het Kamerdebat direct na de crisis niet zonder meer willen veroordeeld tot een veel zwaardere straf, de doodstraf in termijnen”, aldus zijn raadsman, mr. M. Moszkowicz uit Maas tricht. In het kort geding tegen de staat vroeg mr. Moszkowicz verbod van uitleve ring, dan wel verbod van uitlevering voor dat de Zweedse regering medische behan deling van Pauksch in de gevangenis zal garanderen. Als getuige werd gehoord de Nederland se zenuwarts dr. A. Boerman, in dienst van de Zweedse regering en als zodanig sinds vorig jaar in contact met Pauksch. Hij bevestigde de beschrijving die de raads man van Pauksch had gegeven. gekregen door de order van Brazilië voor via dit procédé verrijkt materiaal. Brazilië, dat een ambitieus kernenergieprogramma heeft ontwikkeld en daarvoor grote orders in West-Duitsland heeft geplaatst, heeft het zogenaamde non-proliferatieverdrag niet ondertekend. Dit verdrag moet de verspreiding van kernwapens tegengaan. Het „ritme van de uitbreiding” zal nauw moeten worden afgestemd op wat be drijfseconomisch het beste is, zodat een gunstig rendement kan worden verwacht. In het licht van de besprekingen en van nader te bereiken overeenstemming over het zogenaamde non-proliferatiebeleid bij de export van verrijkt uranium, kan het verdrag van Almelo, dat de gang van za ken rond de UC-fabriek regelt, belangrijk, ten minste met een periode van tien jaar, worden verlengd, aldus de minister. Hij merkt in de brief verder op dat minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken „belangrijke vorderingen” heeft gemaakt ter zake van de aan levering verbonden waarborgen. Deze besprekingen zijn, al dus minister Lubbers, echter nog niet ge heel afgerond. stemden 17 landen tegen deze politieke resolutie, onder wie alle aanwezige EEG-landen Directeur Schröder van Martinair eige naar van het vliegtuigje bekijkt de totaal vernielde Piper-cub. De Piper-cub van de heer Kurnen is eigendom van Reclam-Air, een dochteron derneming van Martinair. Volgens de maatschappij is het ongeluk gebeurd toen de Piper een sleepnet probeerde op te pikken.Het toestel moet het net gemist hebben en de draai die de piloot maakte was waarschijnlijk te scherp, waarop het toestelletje -met 120 liter brandstof aan boord neerstortte. Overste Gerritsen sprak gisteravond zijn grote bewondering uit voor het werk dat zijn mensen, die met de afwikkeling van deze zaak zijn betrokken, hebben ver richt. Prof. dr. J. Bodegom, hoofd van de vak groep orthodontie van de Vrije Universi- teit van Amsterdam, heeft op zich geno men om aan de hand van de gebitten de leeftijd van de slachtoffers na te gaan. De ploeg tandartsen wordt in de hangar terzij de gestaan door een tandtechnicus, die probeert aan de hand van de gevonden protheses nadere gegevens over de slacht offers te verkrijgen. „De hulp van deze tandartsen is voor ons onmisbaar. Zonder hun werk zou identificatie in vele gevallen onmogelijk zijn geweest,” aldus overste Gerritsen. Wanneer het werk voltooid zal zijn, kon overste Gerritsen nog niet meedelen. Hij wilde geen schatting maken van het uitein delijk aantal geïdentificeerde slachtoffers. China heeft zijn bevolking opgeroepen een „volksoorlog” te ontketenen tegen on gedierte en ziekten. Dit meldt het persbu reau Nieuw China. In een bericht dat in Hong Kong is opgevangen, wordt gezegd dat de staatsraad onlangs een circulaire heeft verspreid waarin de Chinezen wor den opgeroepen „de patriottische gezond heidscampagne weer in te stellen, een volksoorlog te ontketenen om ongedierte en ziekten uit te bannen” Tot het onge dierte behoren ratten, bedluizen, vliegen en muskieten Volgens de circulaire heeft het gezondheidswerk „grote tegenslagen ontmoet” dooi de bemoeienis van de zoge noemde „bende van vier de radikalen ondei leiding van Mao s weduwe Tsjiang Tsjing. 1 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. VVD-leider Hans Wiegel wil van de regering nadere opheldering over de vraag op welke onderdelen van de Wet op de Grondpolitiek het kabinet- Den Uyl nu precies is gevallen. Zowel in schriftelijke vragen aan premier Den Uyl als gisteravond op een spreekbeurt in Hoogeveen zei Wiegel dat het kabinet nog steeds heeft nagelaten openbaar te maken waar het breekpunt in de „grondpolitieke vechtpartij” lag. In zijn speech in Hoogeveen zei Wiegel gisteravond dat de politici van CDA en PvdA „in plaats van de les te hebben geleerd dat na de breuk nu eerst het woord aan de kiezers is, nu al weer aan het formeren zijn”. In plaats van het duidelijk markeren van hun posities, hebben CDA en PvdA rookgordijnen gelegd en de lijmpotten op het vuur gezet, aldus Wiegel. „In plaats van eisen aan zichzelf te stellen, stellen beide groeperingen langs elkaar heen schietend, eisen aan elkaar”. Dergelijk gekrakeel moet, volgens de liberale voorman, een slechte indruk op de SCHIPHOL (ANP). In hangar 9 op Schiphol-Oost waren gisteravond 106 van de 248 omgekomen passagiers van de KLM-Boeing 747 De Rijn geïdentificeerd. Dit heeft Verdei heeft de Nederland De afgelopen dagen zijn volgens kranten in Teheran in Iran ongeveer 150 Afghanen gearresteerd Ze zouden klandestien zijn binnengekomen, aangetrokken door de hogere lonen. Nachtvorst heeft ernstige schade aange richt aan de wijngaarden bij Nantes, waar o.m. Muscadet wordt geproduceerd. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis i 1 1 zzo w wzw nnw no nno w ono w n zzw C n 0 0 0 0 0.1 0 0 0.2 0 0.1 0.1 0' 0 3 0 0 0 0 0 1 5 2 0 0 0 1 0 0 0.5 0 0.1 0 0 0 2 0 0 0 0 0 De 248 kisten met de stoffelijke resten van de slachtoffers uit het KLM-toestel waren in de nacht van vrijdag op zaterdag na aankomst op Schiphol naar deze han gar overgebracht. In hangar 9 zijn Vanaf dat moment ongeveer honderd rijkspoli- tiefunctionarissen, geassisteerd door vijf tien Nederlandse tandartsen, bezig ge weest met de identificatie. Minister Lubbers deelt verder mee dat in Almelo thans wordt gewerkt aan een fa briek met een capaciteit van 200 ton. Te vens wordt in de bij het complex behoren de tollenfabriek gewerkt aan een tech nisch verbeterde tol, die in een later te bouwen nieuwe fabriek zal worden toege past. Volgens de plannen moet eind 1979 een totaalcapaciteit van 400 ton (Almelo én Capenhurst) zijn bereikt. Dit is, aldus Lub bers, ruim voldoende om aan de leve ringsverplichtingen tot en met 1980 te voldoen. Inclusief het Braziliaanse con tract van 200 ton per jaar, zal in 1981 echter een capaciteit van 600 ton beschik baar moeten zijn, terwijl in de jaren 1982 en 1983 de capaciteit op basis van de leveringscontracten met minimaal 200 en maximaal 500 tot 600 ton per jaar moet toenemen. Schiphol, is de rijkspolitie meteen begon nen met de vergelijking van de gegevens uit de naam en de nummerdossiers. Wan neer deze gegevens overeenkomen is er sprake van identificatie. Bij het zoeken naar overeenkomsten tussen naam- en nummerdossiers zijn opnieuw tandartsen ingeschakeld. LELYSTAD (ANP). Met verbrijzelde enkels en overdekt met brandwonden heeft de 23-jarige piloot Wibren Kurnen uit Beetsterzwaag gistermiddag kunnen ont snappen uit een neergestort reclame- vliegtuigje. Het ongeluk gebeurde op het vliegveld van Lelystad. De piloot is overge bracht naar een ziekenhuis in Zwolle. Vol gens de eerste berichten is zijn toestand redelijk. Pauksch ontsnapte begin dit jaar uit een gevangenis in Zweden en vluchtte naar Nederland. Hij werd op 9 maart in Zuid-Limburg aangehouden en is sinds dien gedetineerd in Maastricht. Behande lende artsen hebben verklaard dat hij zo wel lichamelijk als geestelijk een wrak is en dat bij terugkeer naar Zweden voor zijn leven gevreesd moet worden. In het algemeen besloot de conferentie van Mar del Pla ta dat de Algemene Vergade ring van de VN van septem ber 1979 zal bekijken of hei nodig is een speciaal fonds in het leven te roepen dat pro jecten voor de watervoor ziening gaat financieren se delegatie gewezen op de noodzaak dat landen die dicht bij elkaar liggen en af hankelijk zijn van dezelfde waterbronnen (rivieren) zov eel mogelijk zouden moeten samenwerken. Namens de Staat der Nederlanden vroeg mr. H. Groen zich af hoe een Nederlandse rechter een oordeel kan uitspreken over een ministeriële beslissing die nog niet genomen is.” reizend ambassadeur en lei der van de Nederlandse dele gatie, vertelde gisteren dat in Mar del Plata wel politieke kwesties aan de orde waren gekomen, maar dat die niet de hele discussie hadden ge blokkeerd. Zo was een.Afri- kaans-Arabische resolutie in stemming gebracht, waarin werd uitgesproken dat water voorraden in „gebieden die onderworpen zijn aan koloni alisme, vreemde overheen sing, rassendiscriminatie en apartheid” ten goede zouden moeten komen aan de inland se bevolking van die ge bieden. De indieners van de resolutie noemden daarbij met name Palestina (dus Is rael), Zimbabwe (Rhodesië). Namibië en Azania (Zuid-Af- rika). Los van een eventueel leveringscontract aan Brazilië, wil de Nederlandse regering echter ook de capaciteit van de fabriek in Almelo uitbreiden. In de brief aan de Tweede Kamer deelt minister Lubbers mee dat besprekingen met zijn Britse en Duitse collega-bewindslieden over een aantal commerciële, economische en orga nisatorische uitgangspunten een bevredi gend verloop hebben gehad. Dit betekent, aldus Lubbers, dat de uitbreidingen voor wat betreft het Duitse en Nederlandse deel (dat is de fabriek in Almelo, het „Engelse deel” is een UC-fabriek in Capenhurst in Engeland) in Almelo tot stand zullen ko men en dat rekening wordt gehouden met een capaciteit van 1000 ton. DEN HAAG (ANP). De 37-jarige Oostduitser Kart Pauksch, in Zweden wegens handel in verdovende middelen veroordeeld tot acht jaar cel, heeft giste ren in een kort geding voor de rechter te Den Haag verbod tot uitlevering aan Zweden gevraagd. Volgens de „narcotica- koning”, die in Nederland vrouw en kind heeft, wacht hem in de Zweedse gevange nis een onherroepelijke dood. De Zweedse regering zou hem stelselmatig de voor zijn ongeneeslijke longtuberculose nood zakelijke medische behandeling gewei gerd hebben. z De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een telefooncellenkraker veroordeeld tot zes maanden (gevangenis) cel, waarvan de helft voorwaardelijk. De man zou in Nij megen en omgeving ongeveer 60 cellen hebben gekraakt. De man, die al dertig veroordelingen op zijn naam heeft staan, gaf als woonplaats op: de gevangenis in Rotterdam. Op Tenerife, waar maandagavond na de ramp een ploeg van twaalf man rijkspoli tie uit Nederland arriveerde, is van de slachtoffers een nummerdossier gemaakt. Deze dossiers bevatten de beschrijvingen van de stoffelijke overschotten, waarbij behalve de vaststelling van het geslacht en het geschatte gewicht en lengte een nauw keurige beschrijving is opgesteld van de sieraden en delen van de kleding die op het stoffelijk overschot werden aangetroffen. Zeer belangrijk waren daarbij de beschrij vingen van de gebitten. Deze zijn opgesteld door vier Nederlandse tandartsen, die dinsdagavond na de ramp op Tenerife arriveerden. Carolos Prio Socarras, oud-president van Cuba en vooraanstaand ballingenlei der, heeft zichzelf om het leven gebracht met een jachtgeweer. Prio, die 73 jaar is geworden, werd ernstig gewond gevonden op de vloer van zijn woning in Miami Beach. Hij overleed op weg naar een ziekenhuis, Prio was van 1948 tot 1952 president van Cuba. Hij werd door Batista verdreven. Weer in binnen- en buitenland De Utrechtse kinderpolitie heeft een op sporingsverzoek gedaan in verband met het verdwijnen van de zevenjarige Stanley Meerzorg. Het jongetje een uit Surina me afkomstige neger is maandag rond vier uur in de middag voor het laatst gezien in de buurt van zijn ouderlijke woning aan de Gruttersdijk. Daarna is niets meer van of over hem vernomen. Dreggen in de vele singels in de buurt heeft geen resultaat gehad. Dit delen van waterbron nen was trouwens een van de moeilijkste onderwerpen van de conferentie De verdeling van het water van de Ganges, omstreden tussen India en Bangladesj, speelde daarbij een hoofdrol, uiteraard zon der dat ter plaatse een oplos sing werd gevonden. Een re solutie werd aangenomen waarin werd aangedrongen op overleg over een regeling van dit conflict, wat op zich een kleine overwinning is voor Bangladesj, omdat In dia tol nu toe steeds heeft ontkend dat er iets te onder handelen valt kiezers maken. Hij noemde het een „verfloddering” van het aanzien van de politiek in ons land. De WD zelf stelt alleen maar eisen aan zichzelf, zo zei Wiegel. En die eisen zijn dan dat de WD er voor zal zorgen dat een komend kabinet inflatie en werkloosheid bestrijdt, dat de liberalen geen genoegen zullen nemen met minder dan waar zij recht op hebben bij een eventue le samenwerking met anderen en dat er een regering moet komen „die niet streeft naar vergroting van de eigen macht, maar die door haar optreden gezag verwerft”, aldus Wiegel. 2 w w zo o wzw o wnw w nno zzw zo windst. w zzo w w wzw zw zw wnw „Meer dan 99,99 percent van de kiezers heeft zijn stem uitgebracht op de door de Albaanse communistische partij gesteun de kandidaten voor volksraden en rech ters”, aldus het Albaanse persbureau. Bij de zondag gehouden verkiezingen was in sommige districten 100 percent van de kiezers opgekomen. Op Schiphol is onder leiding van de rijkspolitie na de ramp gewerkt aan de samenstelling van naamdossiers, die gege vens bevatten die door de nabestaanden van de slachtoffers zijn verstrekt. Na de aankomst van de stoffelijke resten op (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft gistermiddag in enkele minuten tijd de volledige begrotingshoofdstukken voor Buitenlandse Zaken, Onderwijs en Weten schappen, Financiën, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Economische Za ken en Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk goedgekeurd. Gewoonlijk gaan dergelijke zaken gepaard met dagen lage debatten, gisteren vond niemand het nodig enige opmerking te maken Omdat op deze wijze Israel werd genoemd in verband met rassendiscriminatie, stemde Nederland tegen de resolutie, evenals Canada Costa Rica, West Duitsland Israel, Groot-Brittanniëen de Verenigde Staten Latei in (ie voltallige conferentie Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond meegedeeld dat de be noeming is te verwachten van mr. W. Co hen Stuart tot ambassadeur in Luxem burg. Mr. Cohen werkt momenteel op het ministerie van Buitenlandse Zaken. De achttienjarige W. Teuben uit Woer den is gistermiddag om het leven gekomen toen de tractor die door hem bestuurd werd omsloeg. Tegenstanders van levering aan Brazilië vrezen dat de ambities van dit land verder gaan dan alleen de vreedzame toepassing van kernenergie. Ongeveer veertig studenten uit Amster dam hebben gisteren gedemonstreerd voor het huis van de hoogleraar J. Faber. De studenten, die zoals wij eerder meld den vorige week een deel van het Econo misch Historisch Seminarium in Amster dam bezettën uit protest tegen het te lage niveau van de hoorcolleges van de hoogle raar, waren naar de Veluwe gekomen om hun eisen voor verbetring kracht bij te zetten. Overigens: prof. Faber, die eerder niet tot overleg bereid was, was gisteren niet thuis. Een onderzoek heeft uitgewezen dat een kwart van alle bezoekers aan de Huis houdbeurs in Amsterdam uit mannen be staat. Dit heeft de directeur van de beurs, de heer Cobelens, gisteren gezegd op een bijeenkomst t.g.v. de volgende beurs, die van 15 tot en met 24 april in de RAI zal worden gehouden. Bij het onderzoek werd ook vastgesteld dat mannen van gehuwde vrouwen zeer positief staan tegenover een bezoek aan de beurs. Ze kwalificeren dat als „nuttig en nodig”. Oorzaak daarvan is de demissionaire status van het kabinet-Den Uyl Uitvoerige behandeling van de begrotingen is zinloos, zo oordeelt men, omdat een demissionaire regering toch niet ter verantwoording ge roepen kan worden. Aangezien het onmo gelijk is om de aanvaarding van de begro tingen te laten wachten tot er een nieuwe regering is, wat nog vele maandan na de verkiezingen kan duren, moesten de be grotingshoofdstukken formeel worden aangenomen „Hier staat een mens voor u die in de laatste maanden van zijn leven is geko men. Hij heeft het punt van complete waanzin bijna bereikt.Hij meent achter volgd te worden en hoort stemmen. Vol gens de Zweedse psychiaters, die jaren lang voor hem hebben gevochten, is de kans groot dat zijn tegen de Zweedse rege ring opgebouwde en gekoesterde agressie- gevoelens zich tenslotte tegen hemzelf ke ren en hij de hand aan zichzelf zal slaan”, aldus mr. Moszkowicz in het zwaar be waakte Paleis van Justitie in Den Haag. Mr. Moszkowicz baseerde zijn eis op een artikel in de Uitleveringswet, dat uitleve ring verbiedt als de gevolgen voor de ge vraagde persoon bijzonder hard zouden zijn. Af en toe buien met hagel of sneeuw, maar vooral later ook opklaringen. Koud met op vele plaatsen nachtvorst. Aantal uren zon 1 tot 7. Minimumtemperatuur omstreeks 2 graden. Maximum temperatuur om streeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent Kans op een geheel droog etmaal 40 procent Ambassadeur Vigeveno toonde zich verheugd over het feit dat de Nederlandse benadering van de waterpro- blemen van ontwikkelings landen „voor 90 percent” in de slotaanbevelingen van Mar del Plata is terechtgeko men. Deze Nederlandse uit gangspunten hielden onder meer in: nadruk op de voor ziening van kleine gemeen schappen met schoon water, nadruk op hulp aan de arm ste mensen in de ontwikke lingslanden, vooral tot bevor dering van de gezondheid door sanitaire voorzieningen en nadruk op de rol van de vrouw omdat in tropische landen de vrouw dikwijls moet zorgen voor de water voorziening. De conferentie riep de leden van de Verenig de Naties op ernaar te stre ven dat in 1990 alle wereld burgers gebruik kunnen ma ken van een waterleidingsy steem DONBEKDAG 7 APRIL Zon en maanstanden Zon op 7.01 uur onder 20.24 uur Maan op 24.51 uur onder 8.51 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 5.41 uui en 1805 uui Laagwater 1.31 uur en 14.00 uui toezeggen dat hij die informatie ook aan de Tweede Kamer zal verstrekken. De heer M 82 fiS 8~ .6 8 M «J-gj c® ÏH 9 9 9 9 9 8 7 10 8 10 12 23 17 7 16 9 9 11 2 10 7 10 17 10 6 18 25 20 8 20 12 12 19 19 5 11 10 21 23 22 19 33

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2